Aar de Goede: horzel met prikacties Tekening van een lezer lulp minderjarigen lijft nog strafbaar rrouw Commentaar vlees noch vis, maar krokodil 'Realistische' D'66'er Europees kandidaat ire les (1) "iure les (2) dA vaart uit naar VVD sport chaos aangepast poetsdag wie bent u? JENSOAG 30 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 istcr Gardeniers van CRM duur lesgeld moeten betalen de eerste CAO die onder toeziend oog in de welzijns- r tot stand is gekomen. In die zijn tal van opzichzelf behar- aardige bepalingen opgeno- die echter naar eerst nu ;t nogal fors in de papieren ;en te lopen. Volgens een eer- vluchtige becijfering is er een bedrag mee gemoeid van wel ntig miljoen gulden, maar op ministerie houdt men zelfs re- ing met 150 tot 200 miljoen len extra. ijfel bestaat er nog over de ïg. wie deze dure rekening zal Eten betalen. Het ziet er echter I naar uit, dat deze discussie vrouw Gardeniers echt uit de blemen vermag te helpen, want en anders dan haar ministerie zal lit r de kosten moeten opdraai- *3 sressanter is wellicht nog de las ag hoe zulke ongelukken kun- gebeuren. De voornaamste Nj zaak blijkt dan wel te zijn dat '0l vakbonden, in dit geval de amb- o| arenbonden, tijdens het cao- ze rleg geen „echte" werkgever mover zich vinden. Zij onderr tm delen met stichtingsbesturen dergelijke, die voor hun inko- h i in hoge mate afhankelijk zijn subsidie van de overheid. On- tussen zijn zij wel de eerste antwoordelijke voor het onder- delingsresultaat. kt genomen zou de overheid i van de uitkomst van het over- daarom niets behoeven aan te eken. In de praktijk gebeurt dit luurlijk wel. omdat de werkge- r voor de hogere kosten automa- ih weer bij de overheid aan- t. Meestal zijn daarom over- en.? Zowel haar ministerie als dat van sociale zaken hebben de on derhandelingen over deze CAO van meet af aan bijgewoond. Waar de kosten de pan uit rezen heeft het ministerie de waarschuwende vinger geheven. Zou het zelfde ministerie zich thans (nu er achter af toch het één en ander door de mazen van het net is geslibd) aan zijn verplichtingen kunnen ont trekken? Waar op geen enkele manier van enig voorbehoud is gebleken (ster ker nog nu minister Gardeniers de nieuwe CAO met instemmend ap plaus heeft begroet), is dit niet goed meer mogelijk. Voor werk nemers heeft een afgesloten CAO kracht van wet en wanneer één van de partijen in gebreke blijft, ligt de weg naar de rechter open. Gedane zaken nemen, zeker voor een mi nister. nu eenmaal geen keer. heidswaarr.emers bij het overleg betrokken, die een oogje in het zeil kunnen houden of er wellicht onaanvaardbare kostenoverschrij- dingen dreigen. Gaat de overheid daarom stilzwijgend akkoord, dan is zij medeverantwoordelijk voor de uitkomst van het onderhande lingsresultaat. Echt bevredigend is de situatie echter niet. Daarvoor schuiven de verantwoordelijkheden te gemak kelijk langs elkaar heen. Het is daarom nuttig er in dit verband op te wijzen dat de regering op 4 oktober 1978 over deze kwestie al een gericht advies heeft gevraagd aan de SER. Daaruit bleek dat de regering het probleem toen al ruimschoots onderkende. Dat er desondanks andermaal duur les geld moet worden betaald geeft te denken. H HAAG Hulpverleners die weggelopen minderjarigen Dergen zullen vooralsnog strafbaar blijven. Het initiatief- |>rstel van de PvdA-Kamerleden Roethof en mevr. Haas- rger om deze praktijk te legaliseren, blijkt politiek niet glbaar. Woordvoerders van CDA en VVD, die in de Kamer inen een meerderheid hebben, lieten gisteren weten dat zij t voorstel zullen verwerpen. bijtende spot verweet het PvdA- Stberlid Pa tij n de WD, dat deze 3 ttie om politieke redenen tegen voorstel is. „U bent bang voor met het CDA, maar u laat ons met de brokken zitten." hoonde iocialist. het CDA is doorslaggevend, dat tiatiefnemers niet tegemoet wil- komen aan het verlangen om bij ;loopgevallen een onafhankelijke de in te schakelen. CDA-woord- jrster mevr. Evenhuis zei. dat het )r haar fractie onvoldoende is dat hulpverlener niet meer zou hoeven {n dan alleen de ouders te informe- m dat hun kind terecht is. ^WD'er Nijpels baseerde het afwij- (de standpunt van zijn fractie op I ..vernietigende" advies van de ferrechters over het PvdA-voor- dat als voorwaarde voor straf- lluiting stelt dat de hulpverlening tgvuldig" is. Nijpels voerde aan. dit begrip te vaag is, waardoor risico bestaat dat rechtsongelijk- |1 zal ontstaan. tiers dan de kinderrechters wil de D niet dat de bestaande praktijk far „blauw-blauw" wordt gelaten in lachting van een verbetering van rechtspositie van minderjarigen, pels diende een motie in. waarin 0 minister van justitie wordt ge ragd voor een oplossing te zorgen, deze motie wordt gezegd, dat de „D'66, zegt u?" ..Drie trapjes op. Aan de ene kant zit de VVD, aan de andere kant spreekt Van der Louw. U moet er tussenin zijn." Het kleine zaaltje is spaarzaam versierd met affiches en groene dundoeken van de partij. Zes veertig mensen druppelen rustig binnen Voor het meren deel kennen ze mekaar. Vooraan zit Aar de Goede aan een tafel. Hij legt de laatste hand aan een toespraakje, dat hij talloze malen afsteekt. Hij stelt het per keer een beetje bij, naar gelang de actualiteit dat van hem verlangt. Hij tipt de as van zijn sigaar. Ge woonlijk oogt hij als een man voor wie het altijd zomer is. Sportief, doch niet eigentijds gekleed. Een gebogen, wat bedachtzame gang zoals we die van WD'er Joekes kennen. De dames zeggen dat hem de vijftig niet is aan te zien. Het zijn allemaal keurige mensen in deze Rotterdamse brasserie. „Geflipte WD'ers," schampt een jongeman op de gang. Zijn metgezel spreekt van floating voters. („Zwevende kiezers"). Wat Europa betreft is de WD met de liberalen onder een parapluie gekro pen. D'66, had dat in Europees ver band wel gewild maar staat ernaast. Ze zullen met z'n tweetjes gaan optre den in Straatsburg. De Goede van de goede lijst4 en Suzanne Dekker. „We hebben te weinig tijd gehad om goed met de andere Euro pese liberalen te onderhandelen. En de WD heeft zijn uiterste best ge daan om zich in no time tussen die zogenaamde liberalen te wurmen." De Goede heeft er een hard hoofd in. De Duitse liberale FDP vaart een redelijk linkse koers. Voor de Engelse liberals geldt hetzelfde. Maar de Franse Giscardisten zijn sterk behou dend en meer kapitalistisch dan wat men van het liberalisme zou mogen verwachten. In ieder geval hebben ze met z'n allen een knap progressief programma opgezet. „Partijen als de FDP zitten natuur lijk met de WD in de maag. Want wat gaat er gebeuren? De liberals zullen niet vertegenwoordigd zijn in het Europees parlement, door het En gelse kiesstelsel. Dan houd je als eni ge progressieve club binnen die libe ralen de Duitse FDP over. Daarnaast de WD en de Giscardisten. En die moeten dan straks dat „linkse" pro gramma gaan bewaken Als je nou mensen als Berkhouwer en Geurtsen ziet, die hebben hier jarenlang uitge sproken rechts zitten stemmen. Je kunt wel nagaan dat het binnen de kortste keren misloopt" Odium De voorzitter: „Dames en heren. We zitten hier in het Rijnmond gebied. Wat in Europa speelt, dat speelt zich in versterkte mate af in onze regio. We hebben het vanavond over de Europese verkiezingen. Over het par lement, eigenlijk een ondernemings raad van een reusachtige multina tional." De vooreitter geeft het woord aan De Goede. Hij praat nog altijd met het door Bram Pols odium van een bewindsman, deze staatssecretaris van financiën uit het kabinet Den Uyl. Hij had de domei nen onzer zijn hoede en nog wat klei ne zaken. Een onopvallende figuur in dat kabi net. Met een functie waarvan eer minister van financiën uit het verle den wel eens gezegd.. „Die porte feuille deden wij in drie dagen." (Voor de domeinen gingen ze een dagje naar Terschelling Een onopvallende figuur ook als Ka merlid. Als je er een ingewijde naai vraagt blijkt hij zich De Goede alleen nog te herinneren als de ontdekker van het gat van Nelissen, (de minister van financiën onder het kabinet De Jong), in het begin van de jaren ze ventig. Een gat van 600 miljoen, dat later een meevaller van die grootte bleek te zijn. Crisis „We zijn hier in het centrum van Rijnmond. Juist u wordt hier gewe zen op de problemen die bij uitstek Europees moeten worden geregeld. Ik denk met name aan problemen als energie, werkgelegenheid en milieu. Ik mag u nog eens herinneren aan het ontstaan van D'66. Dat is voortgeko men uit onvrede met de democratie, zoals die toen functioneerde. Daarop hebben we de nadruk gelegd. Op de mocratisering, milieu en solidariteit met de derde wereld." „Europa maakt een driedelige crisis door. Dat is vooral voelbaar in Rijn mond. De welvaart is broos gebleken. Ik spreek over de energiecrisis. Dat zal ons de komende tien jaar met de werkgelegenheid het meest bezighou den. En dat houdt direct verband met het milieu. Want gelooft u me maar. als we die gasbel niet hadden gevon den. dan hadden we nu met zeker acht kerncentrales gezeten. Met de energie-crisis van het ogenblik, reali seren we ons dat een bezuinigingspro gramma op Europees niveau moet worden aangepakt In de Tweede Kamer is het standpunt van D'66 ten aanzien van kerncentra les hard. Er mag geen uitbreiding komen. In het Europees programma zijn de teugels wat losser gelaten. Uitbreiding mag wel, maar dan in gezamenlijk overleg en omgeven met een pakketje voorwaarden. Een rijzige mevrouw in Den Haag stond op tijdens een spreekbeurt van De Goede en vroeg hoe dat verschil in de wereld is gekomen. „We moeten realistisch zijn. In Euro pa moet je afwegingen gaan maken, wat die kernernergie betreft. In Ne derland ligt die zaak anders, we heb ben die prachtige gasbel." Met zo'n gasbel onder de grond is het dus gemakkelijk principes verkon digen? „Ja. inderdaad. Kijk, je kunt je na tuurlijk zo opstellen dat kernenergie er absoluut niet mag komen, zoals PPR en PSP wel doen. Maar als straks 25 procent van de energievoor ziening wegvalt met alle gevolgen van dien voor werkgelegenheid en noem maar op. dan moet je eens aan die principes vast zien te houden. Nee. ik ben wel realist." Zijn speech is vlot en schematisch Niet bepaald een spreker, die mei toonhoogte en ritme indruk achter laat Als hij boos zou moeten zijn is hij het net niet. Hij maakt zich druk over de verdeling van het gelden voor verkiezingscam pagnes in Europa: „Dat is verdeeld onder de drie grote partijen. Ik vind dat ze het tenminste onder die partij en hadden kunnen verdelen die in het nationale parlement zitten Tonnen hebben ze opgestreken. Ik heb er op de radio twintig minuten lang over zitten debatteren met Patijn van de PvdA. Hij heeft me bestreden op alle mogelijke manieren. Maar toen ze de microfoon dichtdraaiden, zei hij me dat ik natuurlijk wel gelijk had." Hij maakt zich boos op Vondeling, de lijsttrekker van de PvdA, die alleen in een forum wil zitten met de twee andere groten. Hij vindt hem hoog hartig en beschuldigt hem van dwin gelandij, als hij hoort dat Hilterman voor de AVRO weer een uitzending hulpverlening niet gediend is met strafvervolging van hulpverleners, ze ker niet als de hulpverlening aan be paalde voorwaarden voldoet. Vooral deze motie ontlokte aan de socialist Patijn een met grote stem verheffing uitgesproken filippica aan het adres van de liberalen. „U schuift uw verantwoordelijkheid af naar de regering. Bedankt VVD, ook namens de Tweede Kamer die u als wetgever in haar hemd zet." De PvdA-afgevaardigde vroeg zich verder af wat de VVD bedoelt met „bepaalde voorwaarden". Volgens hem mag van de liberalen, die zoveel kritiek hebben op het begrip „zorg vuldigheid". op z'n minst verlangd worden dat zij die voorwaarden dan ook duidelijk omschrijven. De VVD-motie maakt overigens geen schijn van kans. Ook het CDA is ertegen. Een CDA-Kamerlid zei na afloop van het debat „Als de WD met zo'n motie komt. zou zij eigenlijk voor het PvdA-voorstel moet stem men." Patijn constateerde die twees lachtigheid bij de liberalen ook. waar zij in de motie uitspreken dat thans ..terecht een terughoudend vervol gingsbeleid jegens hulpsverleners wordt gevoerd." De socialisten vrezen, dat als het wetsvoorstel van de baan is het ver volgingsbeleid weer zal worden ver scherpt. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Aar de Goede. heeft met deze drie. „Kwam Vonde ling anders niet? Dat noem ik nou arrogantie van de macht." Het congres van D'66 koos De Goede nadat eerst Van Mierlo en Brinkhorst zich hadden teruggetrokken. Brink horst had het wel willen combineren, de binnenlandse met de Europese po litiek. De oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken werd echter voor de keus gesteld, want het congres sprak zich uit tegen een „dubbel- mandaat". Hij kon kiezen. Het Bin nenhof of Straatsburg. Brinkhorst prefereerde Het Binnenhof. „Dat was ook beter", zegt De Goede, „als je Kamerlid bent, moet je niet na een jaar opstappen. Dat kun je niet ma ken tegenover je kiezers. Van Zeeval- king vindt ik dat ook een slechte zaak. dat mag je gerust weten." Maar Brinkhorst ziet misschien ook nog iets weggelegd in een volgend kabinet? „Ja. dat denk ik ook wel." Geldt dat dan niet voor U? „Nou, kijk es, ik heb het vier en een half jaar gedaan. Ik had het niet willen missen. Ik heb nu een jaar niets gedaan. Dat is de afvloeiingsre geling voor bewindslieden, hè. Ik heb veel gereisd en veel nagedacht. Maar ik ben nu kandidaat voor het Europe se parlement. Dan moet je daar ook de volle vijf jaar gaan zitten. Ik zal dus geen deel uitmaken van een vol gend kabinet. Dat heb ik er graag voor over." Te elfder ure Ook Van Mierlo trok zich te elfder ure terug als kanidaat. „Om persoonlijke en politieke redenen. Die politieke reden„Het zal onze taak zijn nieuwe scheidslijnen te trekken. We gaan de verkiezingen in met christen democraten. socialisten en liberalen Het zijn niet meer dan optelsommen van nationale partijen. De socialisten hebben geen gemeenschappelijk pro gramma op kunnen stellen. Ze zijn tot een manifest gekomen, dat van een vaagheid getuigt die we slechts van het CDA gewend zijn. De chris ten-democraten: ik moet die progres sieve Beumer ook nog zaken zien doen met de oer-conservatieve Duitse christenen. Sommigen van die kandi daten hebben een nazi-verleden ..Beumer zal niet lang voet bij stuk kunnen houden. En dat geldt ook voor de liberalen. Die zullen uit me kaar vallen. Binnen trijf jaar hebben we Europese partijen. De Franse Ra- dicaux de Gauche, de FDP en ae Italiaanse republikeinen, daar zou den we ons best bij thuis voelen.' „Over vijf jaar stemt men op een Europees politicus. Dat zal niet per se een Nederlander hoeven te zijn. De socialisten zullen uit mekaar vallen als we het over kernenergie krijgen. Want daarover zijn de meningen sterk verdeeld. In het eerste ordede bat zal ik vragen om een plenaire zitting over kernenergie Als men niet wil zal dat duidelijkheid verschaffen En wil men wel. dan zullen we zien hoe de papieren Uggen Wij zullen dat uitlokken. Dat bedoel ik met een hor zelfunctie." Aar de Goede, met Suzanne Dekker, een duetje in de reusachtige zaal van het Europees parlement Zal er ooit iemand naar U luisteren0 „Ach, het is de kracht van het argu ment Loopt U wel eens weg als Mar cus Bakker aan het woord is? We zijn met z'n tweeën, de WD met z'n vie ren. was dat hij zich in de schijn van de socialisten dringt. Dat ligt natuur lijk moeilijk. Dat was ons probleem van een paar jaar geleden. Wat was het gezicht nog van D'66? Door de actie van Jan Terlouw hebben we voor de kiezers weer een duidelijk gezicht gekregen." De Goede was na die twee de bekend ste. Dat zal hem het lijsttrekkerschap hebben opgeleverd. Suzanne Dekker als tweede. „Er waren 26 kandidaten Waaronder één vrouw. Waarom zij tweede is geworden weet ik niet pre cies. Ik denk dat alle vrouwen op het congres op een vrouw hebben ge stemd De campagne De Goede doet liever aan werkbezoe ken en forums dan aan spreekbeur ten. „Ik mag niet mopperen Jan Pronk kwam vorige week in het noor den voor een spreekbeurt. Daar wa ren alleen de ofganisatoren. Hij heeft z'n fles op zak gestoken en is omge keerd Vondeling stond in Emmen voor twaalf man. Het is allemaal een beetje triest. Ik heb er tot op heden niet minder dan veertig gehad Dat de sfeer ook piet altijd voortreffe lijk is bewees een voorval in Deven ter. twee weken geleden, waar CDA er Van Ierssel een taart in het gezicht kreeg. De Goede betitelt het geheel als een wat „intolerant sfeertje" In Rotterdam weet de parochie pre cies waarom ze D'66 gaat stemmen De vragen uit het publiek zijn gede tailleerd en getuigen van veel kennis omtrent het hele gebeuren „Wat gaat D'66 er precies doen0' De Goede zegt dat ze het moeten hebben van eer horzelfunctie Prikacties. daar ga ik voor. Van zes tien grote debatten in een week zul len we er misschien twee doen De belangrijke. De kleur van eendeëie ren laten we maar over aan de grote partijen." Meer vlees mevrouw! U weet wel waarom. Mogelijk vindt u het om een of andere reden niet verantwoord op deze slagersroep in te gaan. of misschien vindt u het vlees van tegenwoordig gewoon niet lekker meer. Geen nood, in dat laatste geval tenminste. Er is nog altijd krokodillevlees. Niet dat deze versnapering direct in elke supermarkt te vinden zal zijn, maar in natuurlijk Amerika wordt er druk over ge praat. Daar hadden ze de smaak trouwens al goed te pakken, tot een aantal jaren geleden de rege ring de jacht op krokodillen ver bood. omdat de dieren dreigden uit te sterven. Maar sinds de laat ste paar jaar. heeft een Ameri kaanse vereniging voor vissers en jagers geconstateerd, is in ver schillende delen van de staat Louisiana het aantal krokodillen zo enorm toegenomen, dat je ze ker daar bepaald niet meer van een bedreigde diersoort kunt spreken. En als er dan toch weer jacht op ze gemaakt zou mogen worden is het doodzonde, vindt de jagersclub. om alleen de kost bare huid te gebruiken en het smakelijke lijf weg te gooien In allerlei delen van de Verenigde Staten moeten de mensen zich nog wel herinneren, hoe sappig vooral de staarten zijn. Die wer den altijd als een delicatesse be schouwd. Veel mensen zijn er ver zot op, meent voorzitter Harold O'Connor. Die het geproefd heb ben zeggen dat krokodillevlees een gedistingeerde, naar vis zwe mende smaak heeft, maar dat de structuur van het vlees meer op echt vlees dan op vis lijkt. Niet echt vlees of vis dus. maar recht-voor-z'n-raap: krokodil. De voorstanders van krokodillehap- jes hebben hun fantasie al de vrije loop gelaten. Ze zien de broodjes warme krokodil al voor zich en hebben er ook al een passende naam voor bedacht al- ligatorburgers. of kortweg gator- burgers. die wij dus heel goed krokoburgers kunnen noemen En zo zullen ze wel verder fanta seren. want ook een krokodille- schnit2el. een balletje krokodil en een krokodillebiefstukje lij ken niet te versmaden Of een krokodillegoulash. een krokodil lestaartsoepje. een krokodille- borrelpootje. gebraden krokodil- lecotelet. misschien een stukje krokodille-smeerworst of een on sje krokodillerookvlees Of het ooit zo ver zal komen, weet zelfs die jagersclub niet. Maar als het reptiel echt zo lekker is als de kenners beweren, en het is hier en daar te krijgen, zullen steeds meer mensen de nieuwe lekkernij natuurlijk willen proberen. Tot er zoveel van opgegeten is, dat er praktisch geen Amerikaanse kro kodil meer over is en de dieren gauw weer beschermd moeten worden om te voorkomen dat ze alleen nog in de dierentuin op eerbiedige afstand te bewonde ren zijn. En tegen de tijd dat de liefhebbers geen gegrillde kroko dil meer kunnen zien hebben ze weer zoveel koeien, kippen en varkens gespaard, dat een of an dere Amerikaanse club hoogno dig een campagne zal moeten voeren voor echt rundergehakt, originele ossestaartsoep. een kip- pepootje en een varkenskarbo- naadje Het mag er dan op lijken of de lawaaiige „Film van ome Willem' van spontane invallen aan elkaar hangt, er zit wel degelijk een door de groten ingestudeerd draaiboek achter. Want. laat Te- levizier „ome" Edwin Rutten zeg gen. „niets is moeilijker dan een georganiseerde en toch spontane chaos." Omdat zijn bazin dat zo graag wilde, heeft deze hond in zijn Californische woonplaats Mari na meegedaan aan Memorial Day de herdenkingsdag die overal weer in de Verenigde Sta ten gevierd is en dus moest zijn toch al „mannelijk" uiter lijk een beetje aangepast wor den. „King" voelde zich best met bril en kepie, en aan de sigaret was hij al lang gewend. Hij loopt regelmatig met een sigaret in z'n bek. reden waarom een tabaks fabrikant dertigduizend gulden heeft geboden om de hond in zijn reclame te mogen gebruiken. De bazin heeft het beledigd afgesla gen. King mag wel, maar dan voor een bedrag dat recht doet aan zijn capaciteiten, zegt ze. Een postduif kan ongeveer twin tig jaar worden. Maar in de dui vensport wordt een duif maar vier vijf jaar. Op die leeftijd is de vogel „op". Voor de sport is het dier dan niets meer waard Sommige duivenliefhebbers do den hun duiven waar ze jaren lang plezier van gehad hebben, zelf. anderen brengen ze naar de poelier Een stukje uit het relaas van Pe tra Greeve die een paar dagen bij een van de honderden duivenve- reniglngen in het land rondkeek en haar bevindingen opschreef voor Zipitaja. de krant van de School van de Journalistiek. Een tamelijk wreed bedrijf dus. die duivenllefhebberij. hoewel de „melkers" alles voor hun dieren over hebben om ze gezond en sterk te houden. De verzorging laat niets te wensen over. de hok ken worden dagelijks schoonge maakt en elke dag vliegen de duiven even uit om hun conditie op peil te houden Maar „daar komt natuurlijk ook wel weer het geld bij kijken want een zieke duif is niets waard Toch een tamelijk prettig leventje dus voor zo'n duif. zolang hij jong en gezond is tenminste0 Tussen de bedrijven door misschien wel. maar als het om wedstrijden gaat. passen de liefhebbers be paald geen „lieve" methoden toe de doffer die geld voor de baas in de wacht moet slepen, mag soms zijn vrouwtje de hele week niet zien. alleen even met haar paren vlak voor de vlucht, zodat hij als een haas terug zal komen om haar weer te zien; twee doffers kunnen jaloers gemaakt worden met één en hetzelfde vrouwtje, zodat de twee na ergens ver weg te zijn gelost, vliegen wat ze kun nen om maar als eerste bij haar te zijn; en ook wordt de honger- kuur wel toegepast, waarbij de wedstrijdduif de avond voor de vlucht niets te eten krijgt, de honger doet hem dan sneller vlie gen. Geen onverdeeld genoegen dus om zo'n goed verzorgde duif te wezen, Petre Greeven is er in die paar dagen dan ook wel ach ter gekomen „dat het leven van een postduif niet over rozen gaat Ha. Alweer een nationale feest dag Ditmaal een poetsdag. mor gen al. die niets met schone vloe ren en meubels te maken heeft maar met landen en kiezen Geen dag die je als andere nationale feestdagen desnoods best een keertje kunt overslaan, maar een dag van bittere noodzaak, zeggen Angela de Wolf en Noélle Breune se. omdat 95 procent van de Ne derlanders aan tandbederf en tandvleesziekten lijdt Daar zijn ze achter gekomen tijdens hun studie voor mondhygiëniste aan de Universiteit van Amsterdam Er zijn zelfs mensen die hun tan den maar één keer per week poet sen of helemaal niet, en dan heb je natuurlijk nog de scharen die niet weten hóe te poetsen Daar om hebben Angela en Noëlle de organisatie op zich genomen van de Nationale Poetsdag, waarbij zestien mondhygiënistes, twee tandartsstoelen, dia's, kraamp jes, folders, tandenborstels, pos ters en tandpasta betrokken zijn De Dag speelt zich vanaf half elf s morgens af in Amsterdam, op de Dam en op het Leidseplein Iedereen die zijn „puur natuur" in goede staat wil houden, kan zich daar laten voorlichten. Mor gen dus al. en natuurlijk gratis Een jonge mgenieur van Water staat raakte tijdens een zgr. „de partementscontact" in gesprek met minister Tuynman De inge meur had verteld wie hij was en wat hij deed. en daarna vroeg hij de minister „En wie bent u°" Antwoord „Ik ben uw minister Nogal verbluft reageerde de inge meur „Neemt u me niet kwalijk dat ik u niet kende De staatsse retarts (mevrouw Smit-Kroes red ken ik beter Dat kun de minister zich best voorstellen Ze is ook heel wat fotogenieker dan ik." (Uit Profiel, maandblad voor de medewerkers van Verkeer en Wa terstaat)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5