Actuele zaken blijven liggen Een Pandbriefbiljet van f1.000,-groeit naar f 1.53! f /7 ■I f A L Groot choreograaf met een vooruitziende blik Westland Utrecht Hypotheekbank Christelijke televisie moet nieuwe en betere wegen inslaan <II11LSH<LIJKI< H<LI<VISI1< IX STOCKHOLM Kurt Jooss (78) overleden v'; Kasteelbewakers aangehouden na schilderijenroof Gaat u per trein op vakantie? Neem de Internationale Reis-en Kredietbrief mee Met de IRK kunt u altijd de hulp inroepen van de ANWB Alarmcentrale WOENSDAG 30 MEI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE STOCKHOLM Uit de meeste inzendingen die op de Christelijke televisieweek in Stockholm te zien zijn geweest, blijkt dat christelijke televisie zich veel te weinig bezighoudt met de werkelijke problemen van dit ogenblik Over het algemeen is er weinig sprake van betrokken heid met actuele zaken Bij de bekendmaking van de prijzen noemde de jury in haar rapport enkele onderwerpen die zij had gemist, de positie van jonge mensen in de moderne samenleving, de verschillende aspecten van het energieprobleem, milieuverontreiniging en de plaats van de vrouw in de kerk. Je zou dit lijstje nog wel kunnen aanvullen met werkloosheid, geschonden mensenrechten, materialisme, het liefdeloos langs elkaar heen leven enz Op een paar uitzonderingen van pro gramma's na waarin de makers hun nek wel hadden uitgestoken, was er sprake van een zekere vrijblijvend heid Een mooi gemaakt reportage over een jongenskoor in een Engelse kerk kan door iedere willekeurige om roep worden gemaakt Maar van durf of zoeken naar iets heel anders getui gen programma's als het Belgische over Zuid-Afrika en het West-Duitse drama over een twintigjarig meisje Een andere aantekening in het jury rapport was dat over het algemeen het peil van de inzendingen niet zo hoog was als ze graag had willen zien Daarom wordt de initiatief nemers van de Christelijke televisieweek ge- '.«dviseers het inslaan van nieuwe en betere wegen aan te moedigen Een van de middelen zou kunnen zijn het instellen van een speciale prijs Mentaliteit Een loffelijk streven en je hoopt van harte dat het wat uithaalt. Maar al weer een prijs denk je dan Want met nog meer beloningen bij de vijf bron zen beeldjes die zaterdag werden uit gereikt verbeter je een. twee. drie niet een mentaliteit die al een paar jaar bestaat. Over de hele Unie is bij de televisie een zekere matheid te be speuren. dat geldt dus niet alleen voor religieus getinte uitzendingen Tegenover een stortvloed aan opper vlakkige en commerciële program ma's die over de kijkers wordt uitge stort staan maar een paar produkten van enig gehalte Aan kwantiteit ontbrak het zeker met bij de uizending van christelijke door Riet Diemer programma's die voor de Christelijke televisieweek werden ingezonden. En de belangstelling voor het maken van christeUjke televisie is zeker niet af genomen, zoals al in het inleidende artikel over de algelopen week in deze krant werd opgemerkt. Maar het was toen al een vaag teken dat de helft van de inzendingen moest wor den geweigerd Nu is het ook weer niet zo dat bij vorige gelegenheden zoals twee jaar geleden in Montreux alleen maar sterke programma's werden vertoond. Integendeel zelfs. Er waren toen maar een paar echte uitschie ters Maar het aantal opmerkeUjk goede inzendingen was toch groter dan in Stockholm. Twee jaar na Mon treux kan ik van bepaalde program ma's nog wel iets van de inhoud na vertellen. zoals van de Canadese in zending over de Assemblee van de Wereldraad van Kerken in Nairobi, de zelfredzaamheid van de SaheUan- den en het Britse programma over de Engelse Kerk Maar ik ben bang dat ik me over een tijdje weinig zal herin neren van het ge bode ne van de afge lopen week. behalve dan van .Hoera, een homo". een frisse wind tussen veel voortkabbelend kijkvoer Stimulering Maar als het over kwaUteit gaat moet eerUjkheidshalve worden vermeld dat deze weken niet het wedstrijdele ment als uitgangspunt hebben, ook al worden prijzen uitgereikt als stimu lans van goede produkties. In hoofd zaak gaat het erom dat men een beet je een indruk krijgt van het werk uit andere landen en dat televisiemakers wat van eikaars werk opsteken. Daar om zijn de gesprekken tussen de pro gramma's door van veel belang. Wel bleek, evenals vorige keer dat zo wei nig programmamakers waren komen opdagen In veel gevallen waren al leen de hoofden van de afdelingen aanwezig, waarvan een enkeling zich meer bezighield met sightseeing in het mooie Stockholm dan met brain stormen over hoe christeUjke televi sie eruit zou moeten zien Toch werd van verschillende zijden het belang ingezien van meer ge sprekken tussen de professionele ma kers van televisie en theologen. De belangstelling en vakkennis bUjkt bij veel theologen nogal eens op een zacht pitje te staan. Aan de andere kant zijn de televisiemakers bang dat van theologische zijde precies wordt voorgeschreven hoe het aUemaal zou moeten. Een beetje geven en nemen van beide kanten zou heel wat televi siewerk ten goede kunnen komen. Getto Nog altijd blijken godsdienstige pro gramma's in een apart hoekje ge drukt te worden. Bekend zijn de get to's van een uurtje kerkdienst hier en wat informatie daar. Van integratie met andersoortige programma's is vaak geen sprake Daarom was het aardig om te horen hoe men zich in het gastland Zweden van zijn taak godsdienstige programma's voor tele visie te brengen kwijt. Zweden heeft de naam het meest geseculariseerde land ter wereld te zijn. Het proces van de ontkerkelij king wordt in dit land niet in de laatste plaats sterk in de hand ge werkt doordat de lutherse staatskerk zijn inkomsten via verplichte belas tingen int. Van de bevolking is 95 procent in naam lid van de staats kerk. Daarnaast zijn er de kleine ker ken van baptisten, methodisten. rooms-kathoUeken en de opwek kingsbewegingen Ingmar Glemme is het hoofd van de afdeling reUgieuze programma's van SR 1. het eerste televisiekanaal in Zweden, dat twee kanalen kent. Een paar jaar geleden maakte hij met een aantal collega's een televisiemagazi ne dat je kunt vergeUjken met het Nederlandse Van gewest tot gewest met tussen de afleveringen van oude ambachten en muziekprogramma's de reUgieuze zaken. „Was je reporter van dat programma dan bewoog je je op elk gebied. We zijn niet gespeciali seerd. maar worden ingezet waar onze talenten nodig zijn." Op het ogenblik kent de afdeling godsdienstzaken van SR 1 slechts twee vaste medewerkers waarvan Glemme er een is. Tien tot vijftien programmamakers van andere afde- Ungen zijn echter betrokken bij het samensteUen van godsdienstige pro gramma's. waarvan het tijdens de week vertoonde kunstzinnige pro gramma „De kuise Suzanna" er een Totaal worden er per jaar 175 pro gramma's op dit gebied gemaakt, af gezien van de uitzending van de zon- üit de erkenning van een prijs voor „Hoera, een homo" naast de andere prijzen die Nederlandse omroepen dit vr ten deel vielen blijkt dat Nederland zich behoorlijk kan handhaven op internationaal tv-gebied. bl dagse kerkdiensten Aangenomen wordt dat maar vier procent van de Zweedse bevolking naar de kerk gaat, toch hebben de uitzendingen van de kerkdiensten op het scherm een con stante groep kijkers Een kwart van de bevolking acht miljoen inwo ners telt Zweden in totaal volgt in ieder geval de programma's met reU gieuze muziek Glemme „Maar waar we ons erg voor inspannen is om programma's te ma ken voor de nlet-kerkganger. Dat is een moeiUjke zaak in een gesecularis- serde maatschappij. Onlangs was Gunnar Björnstrand acteur in de meeste van Ingmar Bergmans films onze gast om te vertellen hoe hij dankzij zijn geloof vrede leerde heb ben met het feit dat hij een geestelijk gehandicapt kind heeft. Waar ik het meeste op uit ben is om gewone men sen te vinden die over concrete situa ties iets wülen zeggen. Sommige men sen geven lucht aan hun gemoed waardoor anderen iets zuUen herken nen. Maar het blijft moeilijk zulke mensen te vindenaldus Ingmar Glemme Dan ten slotte nog wat opmerkingen over de Nederlandse televisie, naar aanleiding van de Christelijke televi sieweek. waar het IKON-programma zowel de jury-prijs als de publiekprijs kreeg. Hoewel er wat afgemopperd wordt op de Nederlandse televisie door de Nederlandse kijkers en critici vaak niet voor niets, want er wor den heel wat domme en gladde pro gramma's op ons afgevuurd schij nen we op internationaal gebied toch wel mee te teUen. Dat blijkt ten c ste uit het aantal prijzen dat dit r werd binnengesleept. Het NCRV gramma „Een kind van vijf milj van Henk Mochel won de Prix I ra. De NCRV-documentaire .M°tr blijven altijd bij je" van Hans S ,r wenhoek won de Premios Ondas aj de Spaanse televisie. De VARA erkenning met de reportage gua september 1978 van Frank mand op het actualiteitenconcoii Monte Carlo. En dan zal ik nojü een paar prijzen of eervolle veijrl dingen vergeten zijn. ADVERTENTIE door Eefie van Schaik Pas nu is bekend geworden dat de Duitse choreograaf Kurt Jooss is overleden. Op 22 mei stierf hij in een ziekenhuis te Heilbronn (Duitsland) ten gevolge van een auto-ongeluk, reizend naar Nederland Een onthutsend bericht, waar in Ne derland nog geen ruchtbaarheid aan is gegeven Oeheel ten onrechte, want de 78-Jarige Kurt Jooss was niet al leen voor de internationale balletwe reld een begrip, maar ook voor de Nederlandse dansontwikkeling van grote betekenis. Verschillende Neder landse dansers, onder wie Hans Snoek. D&rja Collin. Lucas Hoving en Noelle de Mosa. hebben onder hem gewerkt en voor het ontstaan van het Nederlands Ballet" in 1954 waren zijn directe bemoeienissen doorslag gevend Zijn bekende werken „De Groene Tafel" en „Wereldstad" zijn nog zeer onlangs bij het Nationale Ballet in reprise genomen Afkomstig uit een boerengezin in Wasseralfingen kwam Jooss in het begin van de jaren '20 op de Hoch- schule für Musik te Stuttgart. Daar leerde hij vertegenwoordigers van de Bauhaus-groep kennen, maar ook de bekende dansdeskundige Rudolph von Laban. met wie hij lange tijd zou samenwerken In 1924 richtte hij zijn Neue Tanzbühne" te MOnster op en verzamelde hij experimentele dan- »>rs componisten en ontwerpers om zich heen Onder hen waren Sigurd Leeder. Hein Heckroth. Fritz Cohen en Alno Siimola. met welke danseres hij in 1929 zou trouwen Jooss achtte zichzelf onbekwaam in de danstech mek. volgde daarom twee Jaar klas icke balletlessen in Parijs Samen met Sigurd Leeder gaf hij zelfs klas- Speciaal vandaag En se kregen een dochter is de tweede aflevering van de zesdelige Engelse schooltele visieserie Somebody's daughter. Ned. 2 18.59 In Kenmerk aandacht voor het toenemend anti-semitisme in de Duitse Bondsrepubliek. Verder is er de vraag boe groot de kans is dat de boycot van Rhodesic wordt opgeheven. Ned. 2/19.25 In Van gewest tot gewest: een zuinigheidswedstrijd aan de TH van Twente. Schelde- vaarl 79 en negenhonderdvijf tig jaar Soest Ned. L18.59 Panoramiek herdenkt dat deze week in Den Haag dertig jaar NAVO wordt herdacht, dat in juni een nieuw Salt- akkoord wordt getekend. Be wapening. vrede en veiligheid is het thema van de Duitse reportage in duel der giganten. Ned. 1/20.00 Villa VPRO vult het hele radiohuis aan de 's Grave- landswe weg in Hilversum weer met programmamakers voor alle mogelijke soorten uitzendingen. Hilv. I 10.45 In Kunst- en vliegwerk geeft Hans Blankestijn infor matie over actuele tentoon stellingen. Hilv U&55 sieke duetavonden, daarmee een oud taboe doorbrekend, en aantonend dat klassiek ballet geen vrouwen-mo nopolie hoeft te zijn. Ontroerende creaties Met zijn poging om de Duitse expres sionistische dans met het klassieke ballet te verenigen in een heel eigen, simpele bewegingstaal werd Jooss een uniek choreograaf en pedagoog en gaf hij blijk over een zeer vooruit ziende blik te beschikken. Het com promis tussen deze twee stijlen gaf hem de mogelijkheid heel ontroeren de creaties te maken, die vooral door hun symbolische eenvoud opvielen. Pavane'' (1929), „De Groene Tafel" 11932». ..Wereldstad (1932). „Bal in het oude Wenen" (1932) en „Johann Strauss, vanavond" (1935) kregen daardoor grote bekendheid. In 1930 werd Jooss directeur van de Folk- wang Schule te Essen en kort daarna ook leidend balletmeester van de Opera aldaar Met zijn 20ste eeuwse dodendans in zeven taferelen „De Groene Tafel" won bij in 1932 een choreografie-concours te Parijs. Dit zou hem op slag beroemd maken, maar ook het onontkoombare etiket opleveren dat hij een politiek geënga geerde choreograaf was Desge vraagd heeft hij dat zelf altijd ont kend hij verafschuwt politiek zoveel als hij van mensen houdt. „De Groe ne Tafel" was voor hem geen politie ke stellingname. wel een algemeen menselijke Dat is typerend voor hem en al zijn balletten In 1933 verliet Jooss samen met zijn vrouw en dochtertje Duitsland nood gedwongen en vestigde zich in Dar lington Hall te Engeland Hij stichtte daar een school, ontwierp een eigen les-systeem en organiseerde van daaruit de toemees van zijn groep ..Ballets Jooss In 1947 viel deze groep tenslotte in Zuld-Amerika uit elkaar Tanzbühne Na de oorlog, in 1949. keerde Jooss naar Essen terug, waar hij zijn oude Folkwang Schule nieuw leven inblies. Ook richtte hij de Folkwang Tanz bühne op. waarvoor hij tot 1968 als choreograaf werkzaam bleef Zijn school bracht onder andere Pina Bausch voort, die nu als één van de experimenteelste choreografen op het expressionistische vlak be schouwd kan worden mrnr. -/ Kurt Jooss Na de dood van zijn vrouw Aino Sii- mola. acht jaar geleden, heeft Jooss lang geaarzeld om in Amsterdam te komen wonen. Hij waardeerde het Amsterdamse leefklimaat, voelde zich hier onder zijn vrienden en be wonderde het Nederlandse Dans Theater Toch besloot hij in Duits land. Beieren te blijven Samen met Mary Wigman en Yvonne Georgi geldt Jooss als één van de weinige Duitse choreografen die de band met het vooroorlogse expressio nisme. weliswaar met een duidelijke klassieke inmenging, levend wist te houden. Dat komt ook omdat hijzelf zo n warm levend mens was. voor zijn directe omgeving én zijn kunst ROZENDAAL (ANP) De politie in Rozendaal bij Arnhem heeft de twee bewakers van het kasteel Rosendael aangehouden, nadat uit dit kasteel elf schilderijen met een gezamenlijke waarde van een kwart miljoen gulden waren verdwenen. De schilderijen, alle van negentiende-eeuwse Neder landse meesters, waren eigendom van een antiekhandelaar uit Rozen- daal en maakten onderdeel uit van de zesde Gelderse kunst- en antiekbeurs in het kasteel. Beide bewakers, afkomstig uit Nijme gen, hadden de opdracht de beurs 's nachts te behoeden voor inbraak. Ze werden aangehouden, omdat de schilderijen juist 's nachts zijn ont vreemd en omdat geprobeerd was een inbraak te fingeren. De dieven had den echter alle tijd om de doeken los te maken van de lijsten en zijn ver moedelijk gewoon door de voordeur van het kasteel binnengekomen en hebben het kasteel volgens de politie ook langs die weg verlaten. Vier schil derijen waren niet verzekerd. De be wakers ontkennen. Wettelijke regeling voor aanleg van pijpleidingen gevraagd DEN HAAG (ANP) Kamerleden van D'66 hebben de ministers van volksgezondheid. volkshuisvesting en economische zaken gevraagd te komen met wettelijke normen voor de aanleg van pijpleidingen voor be paalde gevaarlijke stoffen. Aanlei ding tot deze vraag is de voorgeno men verlegging van een pijpleiding voor ethyleen in Nieuw-Beijerland via een tracé, waarvoor het college van b en w van deze gemeente geen verantwoordelijkheid wil nemen Met de Internationale Reis-en Kredietbrief (IRK) kuntuoverc v grens altijd de hulp inroepen van de ANWB Alarmcentrale. Bij ernstige ziekte, na een p' ongeval, ja. bij elke tegenslag van welke aard dan ook. De IRK voorziet o.a in Hulp voor personen. Variërend van yytoezending van medicijnen lot organisatie van patiënten-vervoer naar Nederland, zo nodig met medische begeleiding (arts of verpleegster). Ook vervoer van even tuele overledenen. Krediet Voor 't verrekenen van onverwachte, extra kosten, waar uw vakantiebudget niet op berekend is. Zoals dokters- of ziekenhuisrekeningen. Rechtsbijstand. Juridisch advies, bemiddeling en bijstand als u in 't buiten land te maken zou krijgen met de arm der wet. Of bij h Waar haalt u de IRK? Op vertoon van een geldige ANWB lidmaat schapskaart bij één van de ANWB kantoren Of anders bij een vestiging van de Rabo bank. U kunt er ook voor 60 vestigingen van De Grenswisselkantoren. Op al deze adressen kunt u ook ANWB-lid worden^ Richard Dufallo leidt The Fires of London De deelnemers aan de gistermiddag opgenomen televisieshow Ter land ter zee en in de lucht van de TROS in Scheveningen zorgdenvoor grote hilariteit onder de toeschouwers. Bij het duo Van Gort en Van Gent ging veel mis en hun kinderwagen „verongelukte" jammerlijk. Van onze kunstredactie AMSTERDAM Peter Maxwell Da vies kan wegens drukke werkzaamhe den niet naar Nederland komen om tijdens het Holland Festival The Mar tyrdom of St. Magnus te dirigeren. The Fires of London die deze compo sitie van Maxwell Davies uitvoert gaat dat nu doen onder leiding van Richard Dufallo die The Martyrdom al vele malen heeft gedirigeerd Bo vendien heeft hij al eerder met| Fires of London gewerkt Tijden) Holland Festival zal Dufallo ooll het Radio Filharmonisch OrkeA het Groot Omroep Koor leiden ij| Xenakis-programma waarin nieuws werk voor koor en orkesj der de titel „Anemoessa" wordt U voerd. Dit werd werd in opdrachS de NOS en het Holland Festiv^f schreven. ADVERTENTIE Verreweg de beste manier van sparen is met Pandbriefbiljetten van Westland/Utrecht Hypotheekbank. Hoe komt dat? Het zijn biljetten aan toonder. Daarbij geven ze na vijf jaar de hoogst gekweekte rente. De hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 6' 2% na twee jaar tot 9 na vijf jaar. Volgens samen gestelde interest (effectief rendement 9.00%). Ook zijn er Pandbriefbiljetten in coupures van f 10.000.- groeiend naar f 15.390,-. Wilt u meer informatie over deze profijtelijke spaarvorm? Uw financieel adviseur kan u er alles over vertellen. Amsterdam. Rokm 74-76. 020-24 91 02 Amsterdam. Westeinde 26.020-26 44 00 Ook 020-26 31 31 tst *115 en 327 Onze nieuwste spaarvorm geeft de volle rente

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4