ij energiebesparing eer arbeidsplaatsen NAVO-landen vergaderen in 'belegerde vesting' PTT wordt steeds meer gebruikt Greenpeace wil uitspraak regering li Steek uw licht op bij een 100 jarige evoluon Nederlands VN-bataljon beschoten irdA ziet ruim zestigduizend banen Koopkracht Volgend jaar begin met viewdata-systeem DE SNELLE, STILLE EN EKONOMISCHE DIESELS VAN FIAT. $rbod gevraagd op commerciële vangst walvissen Rita NSDAG 30 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze sociaal-economische redactie Jij HAAG De PvdA ziet de komende tien jaar voor 60 a 70.000 mensen vend werk ontstaan wanneer op grootscheepse schaal de Nederlandse al nomie wordt omgeschakeld op een lager verbruik van energie. De energie paring kan niet alleen maar door subsidies worden uitgelokt. De regering '*ook bindende voorschriften moeten opleggen. door Ferry Mingelen NOORDWIJKERHOUT ..Er woedt hier toch geen burger oorlog?" vroeg een buitenlandse journalist in oprechte verba zing. De vraag was begrijpelijk. Het Leeuwenhorst-congres centrum. waar de komende dagen de ministers van buiten landse zaken van de vijftien NAVO-landen hun topberaad houden, lijkt een belegerde vesting: het gehele complex is omgeven door dubbele rollen prikkeldraad, honderden poli tiemannen en mariniers in gevechtstenue, honden en pantser wagens. schap niet de rug moet keren naar ontwikkelingen in het Midden Oos ten en Afrika die voor het westen even bedreigend kunnen zijn als de directe confrontatie met het Oost blok Algemeen wordt niet verwacht dat over de modernisering van de atoom wapens in west-Europa, een heet hangijzer in NAVO-kring. op deze mi nistervergadering veel zal worden ge sproken. Dat is meer een zaak van de minister van defensie die daarover in december wederom met elkaar gaan overleggen plan voor energiebesparing la|t deel uit van de vervolgnota [gelegenheid door solidariteit" JydA-fractieleider Den Uyl giste- leeft gepresenteerd. De eerste van Den Uyl kwam vorig jaar ils alternatief voor het ombui- plan „Bestek '81" van het kabi- in an Agt. De nota van Den Uyl it een sterke en nivellerende ;ing in de inkomens, waardoor '^bezuinigingen bij overheid en i uitkeringen minder nodig >eze hoofdlijn is in de vervolg- .van Den Uyl gehandhaafd ie vorig jaar nog gerekend met conomische groei van zeker drie nt per jaar, thans zal het n de zwakke internationale be- gheid volgens Den Uyl al veel inspanning kosten" om in 1 rland een jaarlijkse groei van 2,5 procent te halen. Een nieuw ten sinds vorig jaar vormt echter il de energie. Deskundigen (na- k de wetenschappelijke raad het regeringsbeleid) gaan er nu n|iit dat in 1990 de energie twee- zo duur zal zijn dan nu. afgezien nflatie n tiel Uyl: „Wil de economie niet stuk en. dan zullen we ofwel moeten ten in kernenergie, ofwel dras- op energieverbruik moeten be sparen." De PvdA wil aansturen op het tweede. Terwijl de nationale eco nomie ongeveer 2,5 procent per jaar groeit, zou het verbruik van energie minder moeten groeien en na enige jaren stabiel moeten blijven. Als het PvdA-plan gehaald zou worden, zou in 1990 het energieverbruik 30 pro cent lager liggen dan zonder dit plan. Uitgedrukt in olie komt dat neer op 15 tot 20 miljoen ton. Uitgedrukt in geld gaat het om een bezuiniging in de nationale huishouding van acht a tien miljard gulden Volgens het PvdA-plan moeten de komende tien jaar ruim twee miljoen woningen worden geïsoleerd. Voor kantoren en bedrijfsgebouwen van overheid en particulieren moeten niet zozeer subsidies voor isolatie komen, alswel voorschriften. Berekeningen leren dat, zeker bij een stijgende energieprijs, de isolatie zichzelf bin nen twee jaar tot vijf jaar terugver dient. Daarom is het volgens de PvdA mogelijk de isolatie gewoon voor te schrijven, met een overgangstermijn van enkele jaren. Het PvdA-plan vermeldt verder za ken als stadsverwarming, kleine elek triciteitscentrales annex verwar mingsinstallaties voor bedrijven waarbij overtollige elektriciteit wordt geleverd aan het openbare net. af remming van energievretende chemi sche industrie, alsmede het CDA-idee ^-fractieleider Den Uyl tijdens zijn persconferentie in over een plan tot energiebesparing. om de benzine-accijns te verhogen en de motorrijtuigenbelasting af te schaffen. De PvdA-nota noemt verho ging van de accijns „onvermijdelijk" maar vindt algehele afschaffing van de motorrijtuigenbelasting „prak tisch en principieel" te ver gaan De nota stelt verder dat naast autolo ze zondagen ook een systeem waarbij autobezitters enkele dagen per maand hun auto niet mogen gebrui ken. „ernstige overweging" verdient (Het WD-Kamerlid De Korte heeft deze week ook al voor dit alternatief voor autoloze zondagen gepleit) Inkomensmatiging De PvdA-nota wil een zodanige mati ging van inkomens dat de koop kracht van de modale man (bruto ruim 30.000 gulden per jaar) gelijk blijft inclusief „incidenteel loon" (promoties, overwerk). De koop krachtverbetering voor de laagste in komens zal slechts „uiterst beperkt." kunnen zijn. Den Uyl rekende voor dat het uit de hand lopen van de lonen dit jaar en vorig jaar de volkshuishouding ruw weg vijf miljard gulden heeft gekost, zowel aan loonkosten als aan kosten van salarissen bij de overheid en van sociale uitkeringen, die zijn gekop peld aan de lonen. Het plan van Den Uyl voor matiging van inkomens kan ombuigingen opleveren in dezelfde orde van grootte Een klein deel van die „winst" uit inkomensmatiging wil Den Uyl bestemmen voor extra ar beidsplaatsen bij overheid en gesub sidieerde instellingen. Een ander deel kan worden aange wend voor herverdeling van arbeid door korter werken. Maar het leeuwe- deel zou moeten worden gestopt in het programma voor energiebespa ring. Dat program zal grote investe ringen vergen, oplopend tot drie mil jard gulden per jaar voor overheid en bedrijven samen Mede ten behoeve van deze investe ringen wil de PvdA de invoer van kapitaal uit het buitenland stimule ren De Nederlandsche bank heeft de afgelopen jaren juist de uitvoer van kapitaal gestimuleerd, mede om de druk op de gulden gevolg van het overschot op de betalingsbalans dat vooral kwam uit de grote export van aardgas te verminderen en te voor komen dat de toevloed van geld uit de gasexport tot extra inflatie zou leiden. Inmiddels is de betalingsba lans omgeslagen tot een tekort. Secretaris-generaal van de NAVO, Luns, tijdens zijn persconferentie in Noordwij- kerhout. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/BEIROET De leger voorlichtingsdienst heeft bevestigd, dat het Unifil-gebied in Libanon gis teren is beschoten Ook het Neder landse VN-detachement lag onder vuur. maar er werden geen slachtof fers gemeld. Volgens plaatselijke cor respondenten werd het gebied be schoten door Israëliërs en de militie van majoor Haddad. Volgens de Libanese radio was het Israëlische artillerie-vuur gericht op de havenstad Tyrus en het dorp Na- batieje, dat ongeveer 25 kilometer ten westen van Tyrus ligt. Doelwit waren schuilplaatsen van Palestijnen. Israël sprak de berichten gistermorgen te gen. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv verklaarde dat zij „absolute onzin" waren en „geheel onwaar' Het leek weinig op de ..warme Neder landse gastvrijheid", die NAVO-se- cretaris-generaal Luns gisteren in zijn openingspersconferentie zo prees De reden voor deze uitvoerige veiligheidsmaatregelen is onduide lijk. de enig zichtbare bedreiging werd gisteren gevormd door een twin tigtal vriendelijke anti-NAVO-de- monstranten. Het zal waarschijnlijk wel gewoon Hollandse degelijkheid zijn geweest Wat de vijftien NAVO-ministers met hun omvangrijke gevolg nu precies gaan doen is nog niet erg duidelijk Afgezien van vandaag een lunch in kasteel Duivenvoorde in Voorschoten en een diner bij de koningin in Am sterdam, wordt er na de plechtige opening van de conferentie in de Haagse Ridderzaal, in Noordwijker- hout langdurig vergaderd Anders dan bij voorbeeld in mei 1978 in Was hington. toen lange-termijnplannen voor de verbetering van de NAVO- defensie werden besproken, bevat de agenda deze keer geen duidelijk uit stekende onderwerpen. Er wordt uiteraard discussie verwacht over SALT II. het verdrag tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie over beperking van de strategische kern wapens De Amerikaanse regering kan. gezien de vele kritiek op het akkoord in het Amerikaanse parlement, alle steun van de NAVO-bondgenoten gebrui ken Niet toevallig benadrukte NA VO-secretaris-generaal Luns gisteren al dat SALT II een bijdrage ar.n de veiligheid van de NAVO zal zijn Niet uitgesloten wordt dat de minis ters ook enige aandacht wijden aan de ai jarenlang vastzittende oost west-onderhandelingen over weder zijdse troepenbeperking in centraal- Europa. Algemeen wordt, aangeno men dat op dit punt pas echt zaken gedaan zullen worden als het SALT- overleg veilig door het Amerikaanse congres is, maar enige voorbereiding voor dat moment kan. nu de NAVO ministers van buitenlandse zaken toch bij elkaar zijn. natuurlijk nooit kwaad Iran Opvallend was dat Luns deze keer in de oost-west verhouding enige posi tieve ontwikkelingen aan Sovjet-zij de kon melden Dat betrof de Russi sche bereidheid om te praten over zogenaamde vertrouwenwekkende maatregelen (het sturen van waarne mers over en weer na militaire oefe ningen) en verder de vrijlating van Russische dissidenten en de verhoog de emigratie van joden uit Rusland. Tegelijkertijd waarschuwde hij ech ter voor de voortgaande opbouw van de Sovjet-strijdkrachten en legde hij een verband tussen enerzijds het machtsevenwicht tussen oost en west en anderzijds problemen als de ener giecrisis en de ontwikkelingen in Iran. Luns leek daarmee aan te slui ten op groeiende aandrang binnen de NAVO dat het westelijk bondgenoot- 1. Vervolg van pagina 1 Een van de hoofd bezwaren van vakbeweging en oppo sitie tegen de nieuwe korting op d.1 sociale uitkeringen per 1 juli is. dal daardoor de actieven en inactieven in koopkracht uit elkaar groeien Een berekening aan de hand van de nu bekende gegevens leert, dat inder daad de koopkracht van de laagste uitkeringen achterblijft bij die van het minimumloon De gehuwde mini mumloner ziet zijn koopkracht dit jaar verbeteren met 0,6 procent, dus 0.4 procent meer dan de laagste uit keringen Premier Van Agt had vrijdag al mee gedeeld dat het kabinet de aftopping van prijscompensatie wil laten begin nen bij inkomens vanaf 55 000 gulden bruto per jaar Dit bedrag is echter inclusief vakantiegeld van acht pro cent Zonder vakantiegeld gaat het om een inkomen van bijna 51000 gulden per jaar ofwel 4244 per maand De prijscompensatie op l juli is in procenten 1,8 De aftopping betekent dat ook de hoogste inkomens aan prijscompensatie per 1 juli maximaal 75.60 gulden bruto per maand erbij mogen krijgen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlander stuurt vaker een brief of kaart, betaalt steeds meer per girobetaalkaart, opent een girorekening, houdt daarop hogere tegoeden aan en staat, als in voorgaande jaren, te dringen om een telefoonnummer Desalniettemin maakte de PTT vorig jaar een iets kleinere winst. Uit het jaarverslag-1978 blijkt, dat momenteel per gezin 170 poststukken per jaar worden verzonden met een binnenlandse bestemming, tegenover 150 poststukken vijf jaar geleden Deze groei is volgens de PTT een gevolg van het toename van het aan tal drukwerken als kerst- en nieuw jaarskaarten, geboorte- en trouw- kaarten. gelukwensen enzovoort. Van de totaal te bestellen post was eind ADVERTENTIES FIAT 70 JAAR DIESELERVARING. Voor dieselexpert Fiat was de benzine motor de enige belangrijke konkurrent bij de ontwikkeling van een hypermoderne diesel voor personenwagens. Het resultaat is een snelle, stille en ekonomische dieselmotor. 2,5 liter. Vermogen 53 kW (72 DIN pk). Top 150 km/p.u. I mp. Leonard Lang b.v., W SMMKW* 1 Daniël Goedkoopstraat 9, MJKêÊÊJÊÊ 1096 BD Amsterdam, Tel. (020) -92 4888. esj vorig jaar de helft voorzien van een adres met postcode, inclusief de zake lijke post van regelmatige, grote postverzenders Het percentage in brievenbussen aangetroffen losse post. voorzien van een adres met postcode lag eind vorig jaar op veertig De PTT constateert, dat de vraag naar snelpost, waarmee is geëxperi menteerd. stijgt, Intussen wordt be zien of de proefnemingen gelukt zijn. Dan zal worden beslist of de proef een permanent karakter zal krijgen. Alleenstaanden De wens tot een telefoonaansluiting bij particulieren blijft onverminderd dringend Vorig jaar vroegen 402 000 mensen een nieuwe telefoonaanslui ting en dat is iets minder dan in 1977. De wachtlijst werd kleiner, omdat de PTT erin slaagde vorig jaar een recordaantal aansluitngen tot stand te brengen 422 000 en 243 000 verhui zingen Thans heeft bijna tachtig pro cent van de huishoudens een tele foonaansluiting Alleenstaanden blij ven hierbij achter Telefoonbezit hangt verder nauw samen met beroep en inkomen De PTT verwacht voort zetting van deze groei, mede doordat de tarieven nauwelijks veranderen. Vorig jaar steeg het aantal gebruikte girobetaalkaarten met tien procent tot 111 miljoen. Het aantal postgiro rekeningen nam met 159 000 toe en het gemiddelde tegoed met 12 pro cent tot 14 miljard gulden Deze ver hoging werd vooral door particuliere rekeninghouders gerealiseerd In een toelichting op het jaarverslag verklaarde drs Leenman directeur- generaal van de PTT. dat in de maan den na de zomervakantie 40 000 giro- rekeninghouders als eersten kennis kunnen maken met een nieuw soort overschrijvingsformulier, dat de hui dige harde ponskaart zal vervangen Half volgend jaar zullen nog eens 200.000 rekeninghouders van zachte overschrijvingskaarten worden voor zien In de jaren 1981 tot 1983 worden de kaarten voor de veizamelover schrijvingen vervangen In 1983 ko men de girobetaalkaarten en de ka scheques aan de beurt, terwijl in 1985 de giro-acceptkaarten en de stor tingsformulieren zullen volgen In 1986 is de operatie achter de rug Een en ander is het gevolg van ver dergaande automatisering en de in voering van een machine, die de zach te formulieren kan lezen Voor veel bedrijven betekent dit het einde van de ponskaartenmachine Midden volgend jaar zal de PTT be ginnen met proeven met een viewda- ta-systeem. die tot medio 1981 zullen duren. Een interdepartementale stuurgroep zal dan de resultaten be oordelen en rapporteren aan de mi nister van verkeer en waterstaat, die over invoering beslist Leenman kon digde aan. dat aan de proef enkele duizenden gebruikers kunnen deelne men Via de telefoon kan de Data bank worden opgeroepen De tele- loon is verbonden met het tv-toestel van de gebruiker, dat is uitgerust met een speciaal bedieningskastje Nadat de gebruiker een bepaalde toon heeft gehoord (die de verbinding met de Databank aankondigd) kan hij via het bedieningskastje het tv-toestel met de Databank verbinden De bank geeft dan op de beeldbuis aan hoe de gebruiker zijn wensen zichtbaar kan maken De Databank zal meer dan 50 000 pagina's informatie op allerlei gebied aanbieden Verwacht wordt, dat aan vankelijk de zakelijke belangstelling groter zal zijn dan die van particulie ren. aldus Leenman, die over de in voering van viewdata in Nederland nog op veel discussie rekent Verder beproeft de PTT een teksttelefoon een toestel met beeldscherm, voor gehoorgestoorden Over de Postbank wilde Leenman niets meedelen, omdat het betreffen de wetsontwerp onderwerp van ge sprek is tussen de minister van finan ciën en de staatssecretaris van ver keer en waterstaat De verhuizing van de centrale directie van de PTT naar Groningen vordert Eind 1978 waren er 300 functies naar de Martini stad overgebracht In de jaren tot 1981 zullen jaarlijks 100 tot 200 vol gen Daarna zal de hoofdstroom in beweging komen De PTT verwacht dit jaar af te slui ten met een winst van 664 miljoen gulden. Dat is minder dan die in 1978. toen een batig saldo werd geboekt van 800 miljoen. In 1977 bedroeg de winst 817 miljoen. Ook dit jaar zullen de posterijen weer met verlies wer ken Er wordt gerekend op een verlies* van 237 miljoen gulden tegenover 86 miljoen vorig jaar en een winst van 42 miljoen in 1977 In 1980 zal het verlies van de posterijen verder zijn ge stegen Het personeelsbestand, vorig jaar ge groeid tot 94 500 personen, zal in de toekomst tegen de honderdduizend - man komen te liggen „Zo. nu hebt praten ADVERTENTIES een onzer verslaggevers HAAG De milieu-organisatie Greenpeace Nederland heeft een beroep regering gedaan zich uit te spreken voor een verbod op de commerciële 1st van walvissen. Ook wil Greenpeace dat de invoer van alle walvispro- n ten in Nederland wordt verboden en dat de Nederlandse regering binnen (nationale organisaties initiatieven ontwikkelt om tot een verantwoord r van de zeeën en oceanen te komen peace deed dit verzoek int petitie aan de leden van hreede-Kamer. die giste- jvergezeld van vierhon- luizend in Nederland ptimelde handtekeningen. iangeboden aan Kamer- itter A Vondeling De is opgesteld naar aan- van de in juli in Lon- houden jaarlijkse ver ing van de internationa- alviscommissie Deze iissie. waar Nederland wentien andere landen in is. stelt vast hoeveel exemplaren van een walvis- soort mogen worden gedood Uitsterven De bedoeling van de interna tionale walviscommissie is het veiligstellen van de wal vispopulaties en overbejaging te voorkomen Volgens Green peace is de commissie daar niet in geslaagd, omdat op dit moment de meeste grot* wal vissoorten met uitsterven worden bedreigd. In 1972. tij dens de milieuconferentie van de Verenigde Naties in Stock holm. werd gevraagd de wal visvangst voor tien jaar te ver bieden. maar de walviscom missie is er nooit in geslaagd een dergelijk moratorium te realiseren In juli zal m Londen echter een voorstel van de Verenigde Staten worden behandeld een moratorium voor onbepaalde tijd aan te nemen om de wal vis gelegenheid te geven zich te herstellen en wetenschap pelijk onderzoek te doen naar de juiste aantallen walvissen die de wereldzeeën nog bewonen Nederland heeft zich in de walviscommissie nooit voor een moratorium uitgespro ken. onder meer uit vrees dat dan de controle op de grote walvisvarende landen (Japan en de Sovjet-Umei verloren zal gaan Indien het voorstel van de Verenigde Staten niet wordt aanvaardt, ligt er een tussenvoorstel van de Sey chellen op tafel Deze eilan dengroep stelt een driejarig moratorium op de potvis voor. alsmede de instelling van een walvisreservaat in de Indische oceaan 'Regenboogkrijger' Het actieschip van Green peace, de Rainbow Warrior (de ..Regenboogkrijger", een naam afkomstig uit een Indi aanse mythe over regenboog- krijgers die uit de hemel kun nen dalen om het onrecht te bestrijden dat de natuur wordt aangedaan), is momen teel op weg naar IJsland, waar eind deze week vier walvisja gers zullen uitvaren Deze zul len tot eind juli jacht maken op een groep van vier- tot achtduizend vinvissen De IJslanders willen er hiervan ongeveer vierhonderd vangen Greenpeace heeft goede hoop door acties op zee zeker 25 procent van de vangst te kun nen verijdelen Tegelijkertijd zal op het land een voorlich tingsactie worden gehouden Greenpeace verwacht dit jaar een van de vipr IJslandse ja gers volledig uit te kunnen schakelen Doordat de Rain bow Warrior langzamer vaart dan de IJslandse jagers, werd vorig jaar het contact verlo ren en kon slechts bij toeval een jager worden opgespoord Van de opbrengst van een grammofoonplaat heeft Greenpeace een twaalf meter grote sloep gekocht, die is uit gerust als een reddingsboot Wanneer de Jagers uit zicht raken, zal de sloep een van de jagers volgen en de positie aan de Rainbow Warrior door geven Greenpeace verwacht dan op tijd aanwezig te kun nen zijn om met de kleine rubberboten tussen de walvis jager en de vis te varen, zodat de harpoen niet kan worden afgevuurd Voor de sloep, die 36 uur zelfstandig kan opere ren. Is aan boord van de Rain bow Warnor een takehnstalla tie gebouwd 100 jaar elektrisch licht Een schitterende tentoonstelling in het Evoluon Maar niet alleen dat. er is nog heel veel meer Proefde sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven Interessant voor oud. leerzaam voor jong Opwindend voor iedereen Direci aan de Rondweg m Eindhoven Open maandag Fm vri|dag van 9 30 - 17 30 u zaterdag 10 00 17 00 u zon en teetidagen i? 00 - 17 00 u ie Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten Ook voordelige NS-aiiractie'

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3