faus zit synode an Nederlandse isschoppen voor Commissie bepleit opslag kernafval in zoutkoepels Contacten Egypte-PLO Alle DC-10's in de VS meteen aan grond gezet Beveiligen Klesuwkado Kabinet grijpt naar noodmaatregel In deze krant et Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Onweer maar ook zon V.UMHUlzl KOERDISTAN Ajax bekerwinnaar Kabinet neemt nog geen besluit over proefboringen P. »Dopkracht lage ^keringen rijt gelijk Trouw Zonder stekels I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Overleg 'trendvolgers' mislukt I Lees eai bant met overtuiging: TrOUW Trouw 37STE JAARGANG NR 10859 - WOENSDAG 30 MEI 1979 Af en toe regen of onweer maar ook zon. Middagtemperaturen van twintig tot 25 graden Weinig wind. Morgen en overmorgen vn| warm met enkele regen- of onweersbuien gevolgd door afkoeling Morgen zon op: 05 26 onder 21 49 maan op: 11.41 onder: 01.36 een waarlijk bijzondere collectie in: antieke' oude en hedendaagse TAPIJTEN, maar óók: kelims en curiosa. 20 soorten BERBERS oosters tapijthuis BV, LEIDEN Korevaarstr., Hogewoerd (071-13 11 78) ouderwetse service votop parkeren LOSSE NUMMERS 60 CENT RECHT (ANP) Paus Johannes Paulus II heeft besloten, d zijn persoon een synode van de r.k. bisschoppen van Ierland bijeen te roepen. Hij wil dan samen met hen de rnaamste theologische en pastorale vraagstukken van de lerlandse kerkprovincie behandelen. heeft pro-staatssecretaris mgr. stinho Casaroli meegedeeld in brief aan de voorzitter van de erlandse bisschoppenconferen- cardinaal Willebrands. 'acht wordt, dat de synode zal len gehouden in Rome. en waar- nlijk niet meer in dit jaar. :htens de geldende bepalingen le paus zelf officieel voorzitter van deze bijzondere synode van Tederlandse bisschoppen. Maar il twee gedelegeerde voorzitters rijzen. Verwacht wordt, dat de ardinaal Willebrands zal zijn en mdere een Nederlands sprekende t-kardinaal. de bijzondere synode zullen deel nemen: de zeven bisschoppen van Nederland, twee vertegenwoordigers van de Nederlandse religieuzen, de kardinaal van de Romeinse curie on der wiens verantwoordelijkheid het besproken onderwerp valt. de secre taris-generaal van de algemene bis schoppensynode de Poolse kardinaal Ladislav Rubin, en een speciale se cretaris diekan worden beschouwd als een deskundige op het terrein van het behandelde onderwerp. De orga nisatie is in handen van het secreta riaat-generaal van de algemene bis schoppensynode. dat wordt geleid door kardinaal Rubin. Vervolg op pagina 2 PAGINA 2: De Nederlands gereformeerde kerken PAGINA 3: Plan van PvdA voor energie besparing PAGINA 5: Aar de Goede wil horzelfunctie in Europees parlement PAGINA 7: Marine van Israël door Suezkanaal PAGINA ECONOMIE: Aandeelhouder roept hard maar kan weinig PAGINA SPORT driehonderd militairen en politie-agenten waken over de veiligheid van de ministers van lenlandse zaken van de NAVO-landen, die vandaag en morgen een topconferentie houden in gdwijkerhout. Een naast het congrescentrum gelegen school is twee dagen gesloten, omdat het Jisterie van buitenlandse zaken de veiligheid van de scholieren niet kon garanderen. Een deel van ^chool wordt gebruikt voor de conferentie. Bij de afzetting was een bakfiets geplaatst voorzien van ■tekst, die minder vriendelijk was tegenover de NAVO en haar secretaris-generaal Luns. Meer over ^AVO-conferentie op pagina 3. t een onzer redacteuren e4STERDAM Ondanks de Arabische boycot van Egypte onderhouden hoge Palestijnse ctionarissen nog steeds contacten met medewerkers van president Sadat. Een woordvoer- van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken weigerde echter berichten te aimui. lialtf uc KCSveiaxieia var kennen of bevestigen dat een vertegenwoordiger van Al Fatah, de grootste Palestijnse diepzeebodem. Bovendien wil de rrillaorganisatie, momenteel een bezoek brengt aan Cairo. T Van onze pariements- redactie DEN HAAG Radio-ac- tief afval kan op verant woorde wijze worden op geslagen in zoutkoepels. Proefboringen moeten uitwijzen in hoeverre die opslag in ons land moge lijk is. Tot die conclusie komt een groep ambtelijke deskundi gen. Het ministerie van eco nomische zaken had gehoopt, dat het kabinet die conclusie zou delen. De ministerraad heeft het echter (nog) niet aangedurfd het sein op groen te zetten voor de omstreden proefboringen in het noorden des lands. Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft de Tweede Kamer giste-- ren dan ook geschreven dat „al de aspecten verbonden aan afvalber- ging" ter discussie moeten staan. Proefboringen in het noorden zijn, na veel kritiek van bevolking en lokale autoriteiten, en na druk vanuit de Tweede Kamer, opgeschort. Uit het gisteren verschenen rapport van de interdepartementale commis sie voor de kernenergie blijkt, dat er een grote kans is op bovengrondse opslag van kernafval als er niet snel met boren wordt begonnen. Als een proefboring wordt uitgevoerd duurt het nog vijftien Jaar voor dat in een zoutkoepel een opbergmijn kan worden aangelegd. Echter, binnen vijftien jaar namelijk al in 1990 kan Nederland radioactief materiaal uit het buitenland .toegestuurd" krijgen. Volgens reeds bestaande contracten met buitenlandse fabrie ken kan vanaf dat jaar kernspijtings- afval naar ons land gezonden worden. Het zou in strijd zijn met internatio nale afspraken om dit afval op de zeebodem te „dumpen". Een tijdelij ke bovengrondse opslagplaats is dan vereist. Volgens de ambtelijke com missie is die vorm van opslag „enige tientallen jaren op verantwoorde wij ze mogelijk". Uit het rapport blijkt ook. dat er verschillende alternatieven zijn voor het opbergen van radioactief afval. Twee mogelijkheden „lijken naar het oordeel van de regering binnen een redelijke tijd perspectieven te bie den". Het zijn: een definiteve opslag in de bodem van de diepzee of een opslagmijn in een zoutkoepel onder de zeebodem. Nederland wil daarom meedoen aan het internationale onderzoek, dat gaande is naar de gesteldheid van de re- Twaalf kinderen uit de twaalf provincies in Nederland hebben kamervoorzitter Vondeling gistermiddag op het Haagse Binnenhof namens de milieuorganisatie Greenpeace 400.000 handtekeningen en een petitie tegen de walvisvangst overhan digd. Een verslag hierover op pagina 3 WASHINGTON (AP, Reuter, AFP) —De Amerikanse rijksluchtvaartdienst heeft gisteravond onmiddellijk alle bij Amerikaanse maatschappijen in gebruik zijnde DC-10's aan de grond laten zetten. Voor de zekerheid is hetzelfde gedaan met de A-300 luchtbussen, die dezelfde constructie zouden hebben. alestijnse Bevrijdingsbeweging waarvan Al Fatah de kern lit. verwerpt het Egyptisch-Israë- »e vredesverdrag en steunt de fische boycot van Egypte van t. Het bezoek van de Fatah-func- Iris zou bedoeld zijn om de Pales- Ie verwerping van de voorgestel- utonomieplannen voor de bewo- van de westelijke Jordaanoever Gazastrook nader toe te n 'onze soc.-econ. redactie zJ HAAG De koopkracht van de T> sociale uitkeringen blijft dit jaar, t als gevolg van de kortingen, aar net gehandhaafd. Dit blijkt toelichting op het wetsontwerp iet ..Juli-pakket" dat de regering en bij de Tweede Kamer heeft liend. Het is een wetsontwerp den, waarin zowel de korting op ciale uitkeringen als de aftop van prijscompensatie wordt ge- Jagste sociale uitkeringen gaan it jaar in koopkracht nog 0.2 it op vooruit. De uitkering voor lOdale WAO'er" of „modale (langdurig werkloze» levert •ns nog een verbetering van racht op met 0.2 0,3 procent bopkracht van de hoogste ultke- tn voor WAO (bruto 48 700 per daalt met 0.8 procent, en de £te WWV-uitkering met 0.5 abinet verschaft in de toelich- p het wetsontwerp geen cijfers koopkracht van mensen met itkering („inactlevenvergelij- let de koopkracht van werkne- („ac-tieven In een morgen in Trouw verschijnend vraaggesprek ontkent PLO-leider Arafat de Egyptische beweringen dat er nog steeds contacten met de Pales tijnen worden onderhouden. Arafat wijst erop dat toen de Egyptenaren zeiden betrekkingen te onderhouden met het nog steeds in Cairo woonach tige lid van de politieke afdeling van de PLO, Said Kamal, diens mandaat om z'n werkzaamheden voort te zet ten door de PLO werd opgeschort. Wat deze opschorting precies bete kent is echter niet bekend. Kamal zou na de officiële verbreking van de betrekkingen met Egypte in Cairo zijn achtergebleven om als luister post te dienen. De Palestijnen verwerpen de voorge stelde autonomieplannen. Zij weige ren ook aan de onderhandelingen hierover deel te nemen. In hun ogen heeft Sadat z'n kaarten verspeeld. Hij zal niet meer in staat zijn een Israëli sche erkenning van het Palestijnse recht op zelfbeschikking en het recht een eigen onafhankelijke staat te stichten, los te weken. Daarom bete kent aanvaarding van de autonomie plannen volgens de Palestijnen in fei te acceptatie van de Israëlische vre desvoorwaarden. Wanneer de autono- mie-onderhandelingen onverwachts alsnog een voor de Palestijnen aan vaardbare oplossing opleveren zal de PLO deze echter niet bij voorbaat verwerpen. gering twee zoutkoepels onder het Nederlandse deel van het continenta le plat laten onderzoeken. Een keuze voor die laatste oplossing is een dure aangelegenheid (er zou een kunstma tig eiland moeten komen), reden waarom internationale samenwer king vereist is. Vervolg op pagina 6 ADVERTENTIE Een gnisaard uit Drachten zat in het kraamcentrum te wachten Hij sprak "t Is geen grol. maar dank zij STIMOROL beschik ik over wondere krachten Ineke Schoep. Oevenler Directeur Langhoiie Bond van de rijksluchtvaartdienst FAA besloot tot deze stap omdat het onderzoek naar de oorzaak van de luchtramp van vrijdag bij Chicago aan het licht had gebracht dat de DC-10's een mo gelijke constructiefout hebben in de ophanging van de motoren. De FAA spreekt van „ernstige en potentieel gevaarlijke gebreken" in de construe tie die de motoren van het vliegtuig aan de vleugel vasthoudt. Het zal waarschijnlijk twee of drie dagen du ren voor alle 134 Amerikaanse DC 1 O's zijn gecontroleerd. Nadat de Nederlandse KLM en Marti nair gisteravond onderzoekgegevens uit de VS hadden gekregen is in over leg met de technische dienst van de KLM besloten dat de afgelopen nacht de 4 KLM-toestellen en de twee DC- 10's van Martinair aan een inspectie zouden worden onderworpen. Twee andere Martinalr-toestellen. die in het Verre Oosten zijn uitgeleend heb ben daar de controle gehad. Drie KLM-toestellen bevonden zich gisteren in Nairobi. Anchorage en Pa nama. Zij zullen daar aan een inspec tie worden onderworpen. Het was gisteravond de bedoeling dat als er geen gebreken zouden worden gecon stateerd de geplande vluchten onver traagd doorgang zouden vinden. De KLM heeft in totaal 7 DC-10's, Marti nair 4. Bij een eerdere inspectie afge lopen maandag en gisteren naar aan leiding van het feit dat de DC-10 bij Chicago was neergestort als gevolg van een boutbreuk was dat gedeelte van de toestellen al gecontroleerd. FAA-dlrecteur Bond zei gistermid dag te hopen dat de inspectie het luchtverkeer in de VS niet te zeer in de war zal sturen. „Maar als het nodig is dan gebeurt het". Bond zei geen enkele keus te hebben gehad dan de toestellen meteen aan de grond te zetten. De makers van DC-10. McDonnell Douglas hadden vlak voor de mededeling van Bond een alarmbericht verzonden Daarin werd de afnemers gevraagd onmiddellijk een onderzoek in te stellen In Londen heeft de dienst voor de burgerluchtvaart gisteravond op dracht gegeven alle DC-10-toestellen van de Britse luchtvaartmaatschap pijen aan de grond te houden. Nu onze jongens in Lianon eenmaal geleerd hebben hoe een roadblock werkt, zullen de bondgenoten het weten ook. Achter dubbele rollen prikkeldraad met mariniers congresseert te Noordwijkerhout de NAVO- top een onduidelijke agenda af. Collectieve veiligheid dus. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok cn Ina van1 Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant ol tv-gidv Decoratief |Utc lectuur hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en ■irm-bandje van keramiek [ervolg op pagina 3 ■-XÜJI..1. Van onze soc.econ.-redactie DEN HAAG Het overleg over salariskorting bij de werknemers in welzijnssector en gezondheidszorg is gister avond volledig mislukt. Het kabinet wil nu de korting met wettebjke dwang opleggen. Daar is dan waarschijnlijk een apart noodwetje voor no dig. omdat de gewone loon wet de regering nog niet vol doende bevoegdheid geeft voor de nu beoogde ingreep. De werknemers bij gesubsidieerde in stellingen plegen in hun CAO's de lonen van de echte ambtenaren te volgen. Het kabinet vindt daarom dat deze werknemers net als de ambtena ren een korting op hun salarisverho ging moeten ondergaan van 0.3 «laagstbetaalden» tot 0.7 procent (hoogstbetaalden) per half jaar De bonden van overheidspersoneel, waarbij ook de werknemers van ge subsidieerde instellingen zijn aange sloten. vinden echter dat de motieven voor de korting bij ambtenaren niet opgaan voor deze werknemers De werknemers van gesubsidieerde in stellingen betalen namelijk wel de sociale premies waarvan de ambtena ren zijn vrijgesteld, en verdienen mede daardoor netto flink minder dan echte ambtenaren Daarop hebben de ministers Al bed a (sociale zaken) en Oardeniers (CRM) aangeboden de komende drie jaar de werkgelegenheid bij de gesubsidieer de sector uit te breiden met tenmin ste 5000 arbeidsplaatsen, bovenop de 27.000 die nu al in de pijplijn zitten Dit aanbod zou betekenen dat de salariskorting minder zou opbrengen Vervolg op pagina 8 kolom 1 Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. OC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1