\andeelhouder roept lard maar kan weinig Suikerindustrie veel schoner Ihipfaculteit hard nodig' Adviesprijzen in drogisterij brokkelen snel af Miljoenen naar drogist Bank- en girozaken regelen ;>tere wegen dan jaarvergadering voor oppositie lud nog duurder Minister L. Ginjaar ME: Opdat Nederland niet boot mist Onroerend goed in Amerika Kritisch kijken en kopen kan aardig bedrag schelen V, \V j! IENSDAG 30 MEI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11- RHS 13 >r Peter van Lakerveld [STERDAM Zeven uur lang hebben maandag een kleine tweehonderd aandeelhouders i Ogem hun gal gespuwd op de raad van bestuur en in het bijzonder op twee leden in dit lege: de heren Boersma en Udink. Veel meer dan stoomafblazen is zo'n rumoerige gadering echter zelden en ook in dit geval niet. De kleine aandeelhouders hebben weinig in brengen en dat wisten ze kennelijk zelf ook. Toen het uiteindelijk op stemmen aankwam »r de jaarstukken, waren er niet meer dan vijf a tien tegenstemmers. 5 als alle tweehonderd aanwezi- hadden tegengestemd, was er de Ogem-top nog weinig aan de d geweest. De aandeelhouders die stukken gedeponeerd hadden en :om stemrecht hadden op de ver ering vertegenwoordigden hoog- tien procent van het kapitaal. te belanghebbenden in het kapi- waren er maandag dus blijkbaar Trouwens, als ze hun stukken gedeponeerd hadden, dan zouden waarschijnlijk voor het bestuur ben gestemd. Grote aandeelhou- als belegginsmaatschappijen, ekeringsmaatschappijen of pen- nfondsen plegen het bestuur van vennootschap niet af te vallen in aandeelhoudersvergadering. Zij in hun wantrouwen doorgaans op andere manier, namelijk door pakketten aandelen te verkopen. zo zeer in Ogem maar wel in wat nere ondernemingen zien we bo- lien nog dat een flink deel van aandelenkapitaal in handen is directieleden of hun naaste ver ten. Wanneer het op stemmen comt is de oppositie onder die v tandigheden kansloos. Ook als rootaandeelhouders niet aan vijf- jrocent van het kapitaal komen, Yen ze meestal wel in de meerder heid. Vele kleine aandeelhouders schitteren door aanwezigheid, er is een groot absenteïsme op aandeel houdersvergaderingen. Het slechte bezoek wordt overigens in de hand gewerkt door het tijdstip waarop in de regel vergaderd wordt: de ochtend of middag van een door-de-weekse dag. Het overgrote deel van de aan wezigen bestaat daarom uit gepensio neerden. STERDAM De goudprijs zette dinsdag de weg omhoog voort. xmden kwam een prijs van 273 ar per ounce (31,1 gram) uit de wat een nieuw hoogtepunt voor condense edelmetaalmarkt bete de. In Amsterdam werd goud D per kilo duurder op 18.530- 30 per kilo. In Zürich was er aan- celijk een recordprijs van 277,6 later daalde de prijs tot 273 gen van de handel wordt ver- it, dat de goudprijs zich op lange- iijn op het hoge peil van thans nnen handhaven. Dit gezien de voor inflatie, stijgende olieprij- n het onzekere politieke kli- Op korte termijn wordt echter SOBI jkening gehouden met een reac- ip de ontwikkeling van de laatste Ontwikkeling Nog geheel afgezien van de opkomst en de verhoudingen tussen grote ka pitaaleigenaars, staat de maatschap pelijke ontwikkeling. Oorspronkelijk was de aandeelhouder de eigenaar die alles te zeggen had in de onderne ming. Naarmate de afstand tussen de individuele kleine aandeelhouders en de onderneming groter werd, is de eigenaar evenwel in de eerste plaats belegger, al is hij juridisch dan ook nog steeds mede-eigenaar. In over eenstemming met deze ontwikkeling is de macht van de aandeelhouder een jaar of acht geleden wettelijk ingekrompen. Was het aanvankelijk de aandeelhoudersvergadering die de directeur benoemde, tegenwoordig is dat de raad van commissarissen, het toezichthoudende lichaam binnen de onderneming, dat machtiger is dan vroeger. Slechts doordat de aandeel houders de commissarissen benoe men, hebben zij indirect invloed op de aanwijzing van de directeur. Valt deze niet in goed aarde, dan kunnen zij de benoeming wel aanvechten, zelfs via de rechter maar dat zijn wel lange omwegen. Bij Ogem was er kritiek op Boersma omdat die in een interview weinig sympathie voor de aandeelhouders had getoond. De kritiek op Udink betrof echter veel meer zijn functio neren als directeur. De 44 procent deelneming van Ogem in het Duitse bouwbedrijf Beton und Monierbau bleek een enorme miskoop. Ook zijn vraagtekens gezet bij de manier waarop Udink met Arabieren onder handelt. faalt als topman in het concem is de heer P. Lakeman, voorzitter van de Stichting Onderzoek en Bedrijfsin formatie (SOBI). Hij ziet geen kans voldoende aandeelhouders op te trommelen om een nieuw vergade ring af te dwingen met een motie van wantrouwen tegen Udink op de agen da. Het is overigens zeer de vraag of die motie het zou halen. Lakeman overweegt wel andere stap pen, al wil hij nog niet zeggen welke. Hij erkent echter dat een onderzoek door de Ondernemingskamer van het Amsterdamse Gerechtshof een van de mogelijkheden is die hij onder zoekt. Lakeman heeft deze weg soms met succes al eerder gehan teerd. Hij ziet bij Ogem twee gron- Ogem's topman drs. B. J. Udink den. In de eerste plaats een onjuiste jaarrekening. Ogem heeft inzake Be ton und Monierbau nog een verplich ting tot kapitaalstoring van 11 mil joen mark 12 miljoen) Dat is in de jaarstukken niet terug te vinden. Het tweede argument voor een onderzoek door de Ondernemingskamer zou zijn „het wanbeleid van Udink". De bekri tiseerde Ogem-topman is tot nu toe echter steeds gesteund door de raad van commissarissen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De suikerindustrie produceert momenteel veel schoner. Zo maakten de Nederlandse suikerfabrieken in 1969 nog evenveel oppervlaktewater vuil als 2,5 miljoen men sen. In 1978 was deze vervuiling, ondanks een groei van de produktie met dertig procent, verminderd tot 260.000 inwo ners. Een van de aanwezigen op de verga dering, die vindt dat Udink volledig Minister L. Ginjaar van volksgezond heid en milieuhygiëne zei dit gisteren in Amsterdam, waar hij het vierjaar lijkse congres van de internationale technische commissie van de suiker industrie inleidde. Het congres zal drie dagen duren. Zesendertig inlei ders zullen het woord voeren. Opvallend en prettig achtte Ginjaar de relatie tussen milieumaatregelen en de verbetering van de totale be drijfsvoering in de suikerindustrie. Drie voorbeelden gaf hij hiervan: de bij de energieopwekking vrijkomen de afvalwarmte wordt nuttig ge bruikt, het vrijkomende afval wordt nu weer gebruikt en kan daarom be ter beschouwd worden als bij-pro- dukt en de suikerverliezen bij de pro duktie worden beperkt. Zo leveren, aldus de bewindsman, mi lieumaatregelen kostenvoordelen en produktiviteitsverbeteringen op en dit aspect is in de discussie over het milieubeleid gezien als kostenverho gend. Weer gaf Ginjaar voorbeelden, die aantonen dat milieumaatregelen ook baten opleveren: vermindering van het ziekteverzuim, lagere kosten voor voedsel en grondstoffen (drink en proceswater, geringere corrosie van gebouwen en materialen en een geringere schade aan gewassen. i een onzer verslaggevers TERDAM Om te voor- ien dat Nederland de boot zou de overheid in het r van haar innovatie (ver- ïwingslbeleid een „chip- liteit" in het leven moeten pen. Dit zei ir. W. J. ter t, voorzitter van de Vere ng voor de metaal- en ctro-technische industrie E. tijdens de in Den Haag ouden ledenvergadering. ondernemers, aldus de heer Ter I* weten nog niet óf en hoe zij met organisatie, hun technische en markt know-how (kennis) micro- tronica in hun bedrijven moeten assen. Dit komt omdat micro- tronika voor vele metaalbedrij- een geheel nieuwe tak van rt" is. acillteit, die ir. Ter Hart voorstelt, als volgt moeten werken: een :undige instantie, bijvoorbeeld zou moeten beoordelen of een rijf micro-elektronica in zijn pro- t kan toepassen. Is dat oordeel tief, dan zou het deze bedrijven ncieel mogelijk moeten worden aakt bijvoorbeeld door ze 10 lagen een daartoe geëigend ad- bureau beschikbaar te stellen tot een aanzet te komen voor een w of vernieuwd produkt, met ge- kmaking van micro-elektronica. oduktvernieuwing heer Ter Hart ging in zijn toe- ak uitvoerig in op het thema „mi- tlektronica ten dienste van pro- tvernieuwing". „Produktvernieu- - zo zei hij, is een zeer belang- aspect van het wijdere begrip vatie, waaronder ook de vemieu- van het produktieproces begre- W kan worden. Overigens verklaar- 1J zich ongerust te maken over de vuldigheid waarmede en de wijze, rop de laatste Jaren in Nederland het begrip innovatie wordt ge- ken en geschreven. heer Ter Hart was van mening, het keerpunt in de economische wikkeling van de wereld in 1974 een belangrijk deel debet is aan op gang komen van de innovatie- ussie. „De oorzaken van dit keer- t. liggen niet bij de veroudering ons produktenpakket." zo stelde fckende over de micro-elektronica. ulair aangeduid met ..chips", wt hij het negatieve aspect, na melijk de vermindering van arbeids plaatsen die met de toepassing ervan gepaard gaat. in herinnering. Daar naast wees hij ook op de z.i. voor de hand liggende positieve effecten. Automatisering Automatisering met behulp van chips, aldus de heer Ter Hart, kan een oplossing betekenen voor een groot aantal openstaande arbeidsplaatsen als gevolg van onaangenaam en een tonig werk. waardoor de hiermede samenhangende produktie voor Ne derland behouden kan blijven. Nega tieve werkgelegenheidsaspecten zou den volgens hem ook kunnen worden gecompenseerd door toepassing in nieuwe produkten. In elk geval was het, volgens de heer Ter Hart. wel zo, dat als de Nederlandse metalektro- industrie het verschijnsel micro-elek tronica bij produktvernieuwing zou verwaarlozen dit arbeidsplaatsen zou kosten. „De concurrenten in heti buitenland zitten niet stil." ADVERTENTIE 745 Fifth Avenue, New York N.Y. Eén van de beleggingsobjecten In de Verenigde Staten waarin Rodamco een deelbelang heeft. Nu gemakkelijk en verant woord via RODAMCO, het vastgoed-fonds van de ROBECO-groep. Dagelijks verhandeld op de beurs van Amsterdam. Met een aandeel RODAMCO neemt u óók deel in onroerend goed in 'Nederland, België, West-Duits- land en Frankrijk. Belegd wordt uitsluitend in kantoorgebouwen, winkelcentra, industriehallen en gebouwen voor opslag. RODAMCO is vanzelfsprekend opgenomen in het systeem van de Aandeelhoudersrekening van de ROBECO-groep. Vraag een brochure aan door de ingevulde bon in een open ongefrankeerde envelop te doen. Bellen kan ook: 010-650711, toestel 157. „De adviesprijzen van drogisterij-artike len zijn verworden tot humbugprijzen. met als enige functie de discountzaken in de gelegenheid te stellen het publiek met snorkende onderbiedingen om de tuin te leiden en de indruk te wekken, dat zij uitermate goedkoop zijn. Want de prijs verschillen tussen discountzaken en speci aalzaken zijn uitschieters buiten be schouwing gelaten ongeveer zes pro cent." Ofschoon deze forse uit spraken van de Neder landse Drogisten Orga-* nisatie NDO In de eerste plaats voor de eigen ach terban zijn bedoeld (de informatie staat name lijk in het vakblad De Drogist), is het voor de consument zeer nuttig van deze mededelingen kennis te nemen. Hieruit blijkt namelijk, dat het systeem van „vaste" publiekprijzen voor een groot aantal ar tikelen aan het afbrok kelen ls; zelfs in een hoog tempo. Aangezien de adviesprij zen van de meeste dro gisterij-artikelen niets zeggend zijn geworden, heeft een groot aantal fa brikanten en importeurs mede op aandringen van de Nederlandse Dro gisten Organisatie be sloten, de adviesprijzen op de verpakking gelei delijk af te schaffen. Afprijzen De komende tijd zullen de mogelijkheden tot „afprijzen" van-zoveel- voor-zoveel zodoende aanzienlijk minder wor den. Het loslaten van de adviesprijzen betekent voor de drogist dat méér dan voorheen de etala ges en de prijskaartjes gewisseld en aangepast zullen moeten worden. De drogist zal er, aldus de Nederlandse Drogis ten Organisatie, verstan dig aan doen, bij het vaststellen van de prij zen een flexibele opstel ling te kiezen. Als de consument hier van gebruik wil maken, zal hij (of zij) zich even eens „flexibel" moeten opstellen, door de moeite te nemen de prijzen te vergelijken en van de laagste prijzen te profite ren. Naarmate de advies prijzen op de verpakkin gen verdwijnen zullen ongetwijfeld de prijzen die de verschillende dro gisterijen berekenen (nog) meer uiteen gaan lopen. Prijsbinding Intussen groeit bij een aantal fabrikanten en Importeurs het besef, dat op de een of andere ma nier tóch weer tot een prijsbinding moet wor den gekomen. Volgens de huidige wet geving zou dat kunnen het is echter onzeker, of dit mogelijk zal zijn na de wijziging van de Wet op de Economische Me dedinging door bij voorbeeld een minimum- verkoopprijs voor een ar tikel vast te stellen. Hier bij zou dan de mogelijk heid worden opengela ten, een hogere prijs te rekenen. De nieuw vast te stellen (minimum)prijzen zou den overigens lager ko men te liggen dan de hui dige adviesprijzen, die toch regelmatig worden onderboden. Een nieuwe prijs op een lager niveau zou. althans ln de ge dachten van de Neder landse Drogiesten Orga nisatie, eventueel met gerechtelijke maatrege- lene gehandhaafd kun nen (moeten) worden. Op het ogenblik is het al zo. dat er veel meer artK kelen zijn met advies- prijzen dan met vastge stelde prijzen. Alleen in het geval detailliste op grond van de verkoop voorwaarden verplicht is de door de fabrikant of importeur vastgestelde publieksprijs te handha ven. is er sprake van een vaste publieksprijs. Maar ook in zo'n geval, kan de ene zaak voorde liger zijn dan de andere. Dit is bijvoorbeeld het geval bij parallel-impor ten. De officiële Impor teur draagt namelijk geen verantwoording voor de buiten hem om ingevoerde artikelen. Daarom doet de consu ment er goed aan of het nu gaat om een adviesprijs. publiek sprijs of „onze" prijs de prijzen te vergelijken en dan pas te kopen. Het kost wat meer moeite omdat de prijzen „on doorzichtiger" zijn. maar kritisch kijken en (daar na) eventueel kopen, kan een leuk bedrag op het huishoudbudget schelen. Van elke duizend gulden die in ons land voor ge zinsconsumptie worden uitgegeven, wordt onge veer honderdvijfenveer tig gulden besteed aan hygiëne en medische ver zorging. De grootste „hap" daaruit betreft de post medische verzor ging ƒ111), op grote af stand gevolgd door de uitgaven voor reiniging en huishoudelijke hulp 19) en vervolgens li chamelijke verzorging 15). Op het eerste gezicht lijkt het bedrag dat voor lichamelijke verzorging (zoals zeep. shampoo, kapper, papieren luiers) wordt uitgegeven, mis schien niet veel. Per „standaard-gezin", be staande uit man, vrouw, twee niet-verdienende kinderen en een inko men beneden de zieken fondsgrens, is dat echter tóch 290 per Jaar. Hoe groot het bedrag is dat de hele bevolking daarvoor per Jaar uit geeft, kan het Centraal Bureau voor de Statis tiek niet zeggen. Op grond van een eenvoudig sommetje kan echter worden berekend, dat de nagenoeg vier miljoen huishoudens ettelijke honderden miljoen gul dens per jaar aan licha melijke verzorging be steden. Een zeer belangrijke pro dukt is shampoo (gewor den). De verkoop van dit produkt is de afgelopen jaren spectaculair ge groeid. Gezien de ont wikkeling van de afgelo pen Jaren, verwacht l'O- real, dat de verkoop van shampoo volgend jaar een waarde zal bereiken van honderd miljoen gulden. Het gebeurt dat, na het overlijden van het ge zinshoofd, de nabestaan den tijdelijk in financiële problemen komen om dat de bank- of giroreke ning van de overledene wordt geblokkeerd. Zo'n situatie kan echter wor den voorkomen, aldus het blad Informatie van het Nederlands Verbond van Uitvaartvereni gingen. Hierbij wordt er vooraf op gewezen, dat de finan ciële Instellingen zoals de postgiro en de banken bij de blokkering van rekeningen verschillen de gedragslijnen volgen. Bij de postgiro wordt een rekening bij overlijden direct geblokkeerd. Wan neer het tegoed minder dan vijfhonderd gulden ls, dan staat de postgiro toe dat de overblijvende echtgenoot vrij over het geld beschikt. Als er tus sen de vijfhonderd en vijfentwintighonderd gulden op de rekening Zweden: geen oorlogsspeelgoed Oorlogsspeelgoed, dat ls „nagemaakt" van wa pens die sinds 1914 zijn gebruikt, mag in Zweden vanaf 1 december niet meer worden verkocht. Dit besluit ls vrijwillig door de speelgoedhandel genomen, na besprekin gen met de Nationale Commissie voor Consu mentenzaken Volgens het blad Adfor- matie. waaraan ik dit be richt ontleen, is dit be sluit genomen om een einde te maken aan het commercieel exploiteren van de twee wereldoor logen De verkoop van ander oorlogsspeelgoed zal voortaan zo terughou dend mogelijk zijn. De speelgoedhandel heeft beloofd, dat de illustra ties op de verpakkingen slechts het desbetreffen de produkt zullen af beelden. staat, dan kan de echtge noot pas over het tegoed beschikken, als de meer derjarige kinderen daar voor toestemming ge ven. Staat er meer dan vijfentwintighonderd gulden op de rekening, dan is een verklaring van erfrecht nodig. Zo'n ver klaring kan de notaris binnen een week afge ven, hetgeen ln eenvou dige gevallen ongeveer vijftig gulden kost Belden Als een postrekening op naam van beide echtge noten staat, moet het overlijden van één van hen worden gemeld. BIJ een tegoed van meer dan tienduizend gulden, ls óók een verklaring van erfrecht nodig. (Wanneer dat overlijden niet wordt gemeld, komt de giro er meestal niet achter). BIJ een postgiroreke ning, waarvoor twee per sonen anders dan echtgenoten dezelfde tekeningsbevoegdheid hebben, kan de overblij vende zonder enige be perking over het geld be schikken. Bij het openen van zo'n rekening, heb ben beiden daarvoor na melijk al toestemming gegeven. Met een bankrekening kunnen problemen na het overlijden van de hu welijkspartner worden voorkomen, wanneer een echtpaar een gezamenlij ke „man/vrouw-reke ning" neemt. BIJ overlij den van één van de twee partners, blijft de reke ning gewoon op naam van de overblijvende partner staan. In het geval man en vrouw leder een eigen bankrekening hebben, kunnen nabestaanden meestal alleen met een verklaring van erfrecht van de notaris over het tegoed beschikken. Som mige bankkantoren be talen overigens tóch wel, zonder dat naar zo'n ver klaring wordt gevraagd. Dat is met name het ge val ln dorpen, waar de plaatselijke bankdirec teur zijn klanten goed kent. Mening over reclame Pieter Brattinga (grafisch ontwerper): Na alles wat ik ooit geleerd heb over reclame, n.l. dat een recla me-uiting de feiten van een dienst of produkt weer geeft en daarbij aandacht vraagt voor de buitenge wone eigenschappen die die dienst of het produkt hebben; word ik altijd erg kwaad als ik de meest stupide reclameuitingen via de media krijg. Naast perfecte en bijronder uitgebalanceerde boodschap pen krijg je mededelingen die erop wijxen dat de makers van die mededelingen de intelligentie van grote delen van het Nederlandse volk absoluut onderschatten en elk stukje beschaving in hun bood schap missen. Helaas moet ik ook constateren dat de uitgebalanceerde en informatieve mededelingen in de minderheid sijn en dat de irritatie omtrent recla me in heel veel gevallen teer terecht is. (Bijeenge bracht floor FHV/BBDOl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13