kleine krant x VVD vraagt regering om beter beleid jeugdwelzijn Trouw de Het geweten van de politie 'Heropening mijnen Emma en Beatrix niet rendabel' r L Advocaten ongerust over wetsvoorstel toelating raadsleden Turken uit St. Jan? Arm en rijk Waddenzee O -X Europa lO CDA, PPR en PSP steunen motie Radioactiviteit VS niet van kernproef Meer geklaagd over reclame Helmut Kohl teruggetreden Haarlemmer (28) doodgeschoten a OINSDAG 29 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 29 MEI 1979 Oe kleine krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Wim Jansen Peter van den Berg Gilles Stoop Brieven naar Trouw De kleine krant Postbus 859 1000 AIV Amsterdam Landverhuizen De belangstelling voor emi gratie neemt toe. Al zesdui zend mensen hebben dit jaar bij het ministerie van Sociale Zaken om inlichtin gen gevraagd. Zij willen naar Australië, Canada of Nieuw-Zeeland. In de jaren vijftig ging een half mil joen mensen landverhui- zen. Zuid-Afrika was toen nog erg in trek. Maar daar willen de emigranten niet meer naar toe, vanwege de apartheidspolitiek. Wie emigreert laat alles achter. Zijn familie, zijn vrienden en bekenden. Vaak lukt het om in het nieuwe land een bestaan op te bouwen. Soms ook niet. Veel emigranten krijgen last van heimwee. Hoe zou jij het vinden om te emi greren? Slangenman De 25-jarige timmerman Peter Snyman heeft een re cord gebroken. Hij heeft vijftig dagen doorgebracht in een kooi met vierentwin tig gevaarlijke gifslangen. Hij kwam er zonder beet weer uit. Het gevaarlijk ex periment vond plaats in het slangenpark Hartbeespoort in Zuid-Afrika. Snyman heeft zijn leven geriskeerd voor een plaats in het Gro te Record Boek. Eén beet van een slang zou hem in dertig seconden hebben gedood. Van een onzer verslaggevers GASSELTE Net zoals vissen gevoel blijken te hebben, hebben politiemensen een geweten. „Na tuurlijk", zul je zeggen. „Daar heb ik nooit aan getwijfeld". Juist de laatste weken praten veel politiemannen in het noorden van het land over de vraag of ze moeten optreden tegen demon stranten die protesteren tegen het opbergen van atoomafval in ondergrondse zoutlagen. Sommige politiemensen wil len eigenlijk tegen die beto gers niets doen omdat ze het in wezen helemaal met hen eens zijn. Ze zijn ook tegen dat opbergen van kernafval en willen net zoals de demon stranten eerst eens rustig uit zoeken wat de gevolgen van die berging zijn. Krijgt nu zo'n politieman opdracht om toch tegen de betogers ge-, weid te gebruiken dan kan hij met zichzelf in de knoop raken. Een van die politiemannen is Arnold Dijk uit Hoogeveen. Hij vraagt zich af of zo'n de monstratie tegen kernafval wel beschouwd moet worden als een ordeverstoring en dat de staat zelf misschien óók wel de oorzaak van zo'n orde verstoring kan zijn. Want de staat maakt de plannen voor de berging van het atoomaf val. Zaterdag is besloten dat politiemannen, die moeilijk heden krijgen met hun gewe ten, als ze moeten optreden tegen betogers, steun krijgen van de Nederlandse Politie bond. Demonstraties Komend weekeinde wordt er in Gasselte in Drente. Doel bij Antwerpen en in Kalkar vlak over de grens in Duits land gedemonstreerd tegen atoomenergie. Zonder moei lijkheden. want dat is de be doeling. En als alle politie mensen, die ook tegen atoom energie zijn, gewoon mee de monstreren loopt het ook niet uit de hand. De Turken moeten de St. Jan uit, vindt bisschop Bluyssen van Den Bosch. Hij heeft ze zondag vriendelijk maar dringend verzocht de kathedraal te verlaten. De 170 christelijke Tur ken zitten al vanaf Goede Vrijdag in de St. Jan. Zij willen politiek asyl in Nederland. Zij zijn bang dat ze in Turkije vervolgd worden voor hun geloof. Bisschop Bluyssen zegt dat hij voor de Turken zal pleiten bij de staatssecretaris van Justitie, mevrouw Haars. Maar de Turken vrezen, dat ze snel het land worden uitgezet, als ze de kathedraal uit gaan. Zij willen liever actie voeren. Een medewerker van bisschop Bluyssen die een actie wilde beginnen voor de Turken is dit weekend ontslagen. Arme en rijke landen zitten al een paar weken te vergaderen op de Unctad-conferentie in Manila, de hoofdstad van de Filipijnen. De bedoeling van die conferentie is dat de rijke landen de arme landen wat meer gaan helpen, zodat de rijkdom op de wereld iets eer lijker wordt verdeeld. De ont wikkelingslanden. zoals je de arme landen ook kunt noe men, vinden kralen en spie geltjes al lang niet meer ge noeg. Zij zeggen dat de rijke landen zo rijk zijn geworden, omdat die vroeger veel bo demschatten uit de ontwik kelingslanden hebben wegge haald. Dus moeten ze dat ons nu maar terugbetalen in de vorm van hulp, zo vinden de arme landen. Dat vinden de rijke landen eigenlijk ook en daarom ge ven ze ontwikkelingshulp. Ie dere vier Jaar komen zo'n beetje alle landen van de we reld bij elkaar op de Unctad- conferentie om te overleggen hoe die hulp het beste kan worden gegeven. Bijna altijd zijn er flinke ruzies tussen de rijke en de arme landen. Want de laatste vinden dat ze veel te weinig hulp krijgen. Nu klopt dat ook wel, want ondanks de ontwikkelings hulp van de afgelopen twintig jaar is het verschil tussen arm en rijk alleen nog maar groter geworden. Ruzie In Manila zijn de arme landen nu boos, omdat de rijke lan den geen produkten uit ont wikkelingslanden willen in voeren. „Zo kunnen wij nooit geld verdienen om ons land te ontwikkelen", zeggen ze. Ze willen dat de rijke landen geen belasting meer heft op spullen die in arme landen worden gemaakt. De rijke landen voelen daar weinig voor. Ze hebben nog tot eind deze week de tijd om er ruzie over te maken, want dan is de Unctad afgelopen. Met elk opkomend tij wordt de Waddenzee een stukje kleiner en het land dat rond om het wad ligt, groter. De vloed neemt zand- en kleikor- reltjes met zich mee, die aan de kust blijven liggen. Zo is er aan de Friese kust 4000 hec tare land aangeslibt. Een ge deelte van het nieuwe land wordt gebruikt als weidege bied voor koeien. Grote stuk ken zijn nog onbegroeid. Al leen wadlopers en vissers ko men er weieens. Er bestaan plannen om het aangeslibte gebied bij Fries land in te dijken. Door er hoge dijken rond te leggen en al het water er uit te pompen, wordt Friesland écht groter en de Waddenzee kleiner. Het lijkt aardig maar lang niet iedereen is blij met deze plannen. De inwoners van Ferwerdera- I deel, Het Bildt en Westdonge- I radeel, dorpjes die vlakbij de kust liggen, zijn veelal vóór de indijking van het aange slibte land. „Het levert werk gelegenheid op", zeggen zij, „en Friesland wordt er veili- I ger door, omdat het beter wordt beschermd tegen over- j stromingen". Het nieuwe I land geeft volgens een onder- i zoek aan 350 mensen de gele- I genheid om in Friesland aan het werk te gaan. Kinderkamer i Natuurvrienden zijn de groot- I ste tegenstanders van het plan. Zij menen dat er een groot stuk natuur verloren gaat als het buitendijkse ge- I bied wordt ingepolderd. Dat 1 land dient nu als kinderka mer voor vogels, vissen en insecten. Bovendien hebben de natuurvrienden opnieuw berekend hoe voordelig de in poldering zou zijn en zij ko men op veel lagere cijfers uit dan de eerste onderzoekers. Niet alleen in Nederland speelt het probleem van wel of niet inpolderen. Ook in de andere landen rond de Wad denzee, in Denemarken en Duitsland, bestaan er plan nen om land op de zee te veroveren. Maar ook daar klinken de protesten. fffs we dit Uoddenzet nou eens uot indyken don hebben u/e er toch een moor stuk (ond by. En dan zQn u/e een nog (and ku/yt l De journalist Arie Kuiper heeft zijn op roepkaart voor de Europese verkiezin gen verscheurd. Hij gaat op 7 juni niet stemmen voor het nieuwe Europese par lement. Het is de eerste keer dat de mensen in de negen landen van de Europese Gemeen schap rechtstreeks een parlement mo gen kiezen. Is dat niet geweldig? Nee, zegt Arie Kuiper, want het zijn helemaal geen echte verkiezingen voor een echt parlement. In de Europese Gemeenschap maken de Raad van Ministers en de Europese Commissie (dat is het dagelijks bestuur) de dienst uit. Het parlement kan daar over praten, mag vragen stellen, kan zelfs kritiek hebben. Maar het heeft als het erop aan komt weinig macht. Het kan de ministers niet tot aftreden dwin gen en ook de Europese Commissie kun je moeilijk naar huis sturen. Een nep- parlement, zegt Kuiper. Er zijn meer mensen die niet goed raad weten met de Europese verkiezingen. Omdat het ver van hun bed is en hun niet interesseert. Of juist omdat het hun erg interesseert, maar ze bang zijn voor een Europese Gemeenschap die steeds meer een club van rijke landen wordt. die zijn eigen belangen verdedigt ten koste van de arme landen. Misschien willen de Nederlandse partijen daar wel wat tegen doen, maar de socialisten of christen-democraten in andere landen hebben vaak heel andere ideeën. De opkomst voor de Europese verkiezin gen zal dus wel kleiner zijn dan bij Nederlandse verkiezingen. Toch zullen de meeste mensen wel een stem uitbren gen. Net als de partijen die meedoen, hopen ze dat het parlement straks gaat knokken om meer te krijgen. Zodat het parlement de volgende keer wel macht krijgt en ook Arie Kuiper weer kan gaan stemmen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering zal bij voorrang moeten streven naar alternatieve straffen voor jongeren, zo heeft WD'er Nijpels gisteren in een motie aan de regering gevraagd, tijdens een openbare commissievergadering over het jeugdwelzijn. De huidige sancties bieden naar zijn idee te weinig uitzicht op een werkelijk kansrijke terugkeer in de maatschappij. De motie kreeg steun van CDA. PPR en PSP. De staatssecretarissen van justitie, volksgezondheid, onderwijs en CRM hebben gisteren van de Tweede Ka mer te horen gekregen dat het rege ringsbeleid ten aanzien van het jeugdwelzijn wel buitengewoon ma- HEERLEN (ANP) Ingenieur Jordaans, directeur van DSM Limburg BV. heeft gisteren tijdens een persconferentie in Heerlen verklaard dat de heropening van de Limburgse steen kolenmijnen Emma en Beatrix economisch onhaalbaar is. ger en teleurstellend is. De bewinds lieden hebben de opdracht gekregen om op korte termijn plannen te over leggen hoe er eindelijk iets van de grond moet komen. „Het is natuurlijk schitterend om bij voortduring te wijzen op ingewikkeld problemen, maar niemand, zeker niet de Jeugdigen om wie het gaat, is ge diend met dit soort open deuren in trappende opmerkingen", sprak WD'er Nijpels tot de vijf bewinds lieden. Mevrouw Cornelissen (CDA) wees op het gevaar dat ook de mensen die er het meest direct bij betrokken zijn, de welzijnswerkers, wel eens de moed zouden kunnen verliezen, nu de ge schiedenis van dit „samenhangende beleid" zo lang gaat duren. „Het beleid munt uit in vaagheid en biedt geen enkel inzicht in belangrij ke zaken als preventie en ambulante zorg", zei mevrouw Cornelissen. Zij vraagt In een motie, die ook is onder tekend door de WD. aan de regering om zo snel mogelijk een rapport op te stellen over de plannen die zij met HIJ zei dit in een commentaar op de beweringen van ir Berding. oud-direc teur van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) die on langs verklaarde dat de beide mijnen rendabel te exploiteren zouden zijn door de infra structuur drastisch te beperken. Volgens ir Jordaans is de JACKSON. Mississippi (AP) - De evacuatie van twaalf gezinnen uit een gebied waar Amerika vroeger onder grondse kernproeven hield, berust op een meetfout Onderzoekers van de universiteit van Mississippi zouden er kikkers en hagedissen hebben gevon den met een sterk verhoogd niveau van radioactiviteit Maar het radioac tieve materiaal dat men in hun orga nen meende te meten, was afkomstig van verontreinigd laboratortumglas werk. aldus een woordvoerder Hoe die verontreiniging in de wereld kwam. is overigens nog onduidelijk deze twee onderdelen van het jeugd welzijn heeft. Ook WD'er Hermans had kritiek: „Uit niets valt af te leiden hoe de regering nu verder wil, over decentra lisatie en harmonisatie van beleid wordt in het geheel niet gerept." De heer Verbrugh (GPV) vond het „vreugdeloos" om er over te praten en PSP-er Van der Spek wilde dat in een toekomstige nota over het Jeugd welzijn ook de problemen van jonge ren bij het zoeken naar werk en woon ruimte aan de orde komen. Staatssecretaris Haars (justitie) wees er op dat dit de eerste keer is dat zoveel departementen zich met de problematiek bezig houden. „Als de eerste stap te groot is, struikelt men gemakkelijk. We moeten nog leren lopen", aldus mevrouw Haars. Het kabinet zal binnenkort bekend maken hoe de financiële moeilijkhe den in het jeugdwelzijn moeten wor den bestudeerd. Mevrouw Haars achtte het mogelijk ten aanzien van de ambulante en preventieve voorzie ningen. de zaken voor het volgend jaar nog op een rij te hebben. infra-structuur ten aanzien van de Limburgse mijnen niet verder te be perken en een rendement van zeven duizend kilo per dag per man, zoals ir Berding haalbaar acht. beslist niet te bereiken. „Het maximaal haalbare In Neder land is 3.500 a 4.000 kilo en in Duits land met veel gunstigere geologische omstandigheden dan in ons land. is het plafond al bereikt met 4.500 kilo. zo ging hij verder Heropening van de beide mijnen zou volgens hem tech nisch wel kunnen, maar alleen ten koste van enorme kapitalen. Boven dien zou de heropening van de vroe gere staatsmijn Emma een periode van circa zeven Jaar vergen om alle daar ingestorte hoeveelheden zand te verwijdeien en het water weg te pom pen uit het ondergrondse tëdrijf Ir Berding heeft zaken beweerd zon der die te bewijzen en daardoor valse verwachtingen gewekt. Hij geeft ver der ook niet aan hoe de infrastruc tuur verder beperkt zou moeten wor den". aldus ir Jordaans, die vindt dat in de huidige situatie Limburgse ko len onbetaalbaar zullen blijven. AMSTERDAM (ANP) De Reclame Code Commissie, waar de Nederlandse consument kan protesteren tegen onverant woorde reclame-uitingen, krijgt het steeds drukker. In 1978 kwamen er 567 klachten binnen over advertenties, die geacht werden in strijd te zijn met de gedragsregels voor het reclame wezen. In 1977 waren dat er nog 433, in 1976 384 en in 1975 slechts 122. Een en ander blijkt uit het jaarver slag over 1978 van de Reclame Code Commissie. De stijging, merkt de commissie op. komt vooral voor reke ning van particulieren, die in 1978 bijna twee maal zoveel klachten in dienden als in het voorgaande jaar (346 tegen 188). Het aantal klachten afkomstig van bedrijfsleven en con sumentenorganisaties 'oleef nage noeg onveranderd Van de 567 ingediende klachten wer den er in 1978 253 gegrond verklaard De Code Commissie kan in zo'n geval stappen ondernemen om verdere plaatsing van de gewraakte adverten ties tegen te gaan. Dat gebeurt door aanbevelingen aan de aangesloten media, die zich middels onderlinge afspraken hebben verplicht de door de Code Commissie veroordeelde re- Een beeld van de commissie-vergadering over het jeugd-welzijnsbeleid. Van links rechts: de staatssecretarissen Wallis de Vries, Kraaijeveld-Wouters (beiden erm), Vet) Smit (volksgezondheid) en Haars (justitie) en de voorzitter van de vergadering, het Twel Kamerlid M. Bakker (CPN). clame-uitingen niet meer op te nemen. Vooral advertenties op het gebied van onroerend goed en kredietverle ning blijken veel consumenten in het verkeerde keelgat te zijn geschoten: 57 van de in 1978 ingediende klachten hadden op deze sector betrekking. Tweede op de ranglijst zijn consump tie-artikelen (50 klachten) en de derde plaats wordt ingenomen door auto- mobiel-advertenties (34 klachten). Voorts waren er bezwaren tegen de manier waarop radio's, tv's en hifi- apparatuur aan de man wordt ge bracht (30 klachten), reclame voor elektrische apparaten (29 klachten) en huishoudelijke artikelen (24 klach ten). Over tabak- en alcoholadverten ties kwamen 23 klachten binnen. BONN (DPA) De voorzitter van de Westduitse oppositiepartij CDU, Hel mut Kohl, heeft, zoals verwacht, be sloten af te zien van kandidatuur voor de functie van bondskanselier bij de verkiezingen van 1980. Hij deed dat ten gunste van de premier van Neder-Saksen, Ernst Albrecht. Kohl deelde zijn besluit mee in een verklaring voor het dagelijks bestuur van zijn partij. Naar hij vervolgens aan de pers meedeelde heeft het da gelijks bestuur zijn aanbeveling inza ke de kandidatuur van Albrecht met instemming begroet en overge nomen. HAARLEM (ANP) - In Haarlem- Noord is zondagnacht een 28-jarige man door een schot met een karabijn om het leven gebracht. De verdachte, die bekend staat als scherpschutter, en het slachtoffer van tien meter af stand neerschoot, is aangehouden. Hoogstwaarschijnlijk is een vete tus sen de verdachte en het slachtoffer het motief van de daad. Het slachtoffer had een verhouding met de vrouw van de verdachte. Daar bestond al een tijdje onenigheid over Een paar weken geleden schoot het slachtoffer op de verdachte, die slechts licht gewond raakte. De ver dachte heeft vermoedelijk wraak wil len nemen. AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse Orde van Advoc^ is ongerust over het voorstel tot wijziging van de wet, di» toelating van advocaten bij verdachten tijdens het ee| politieverhoor regelt. Ogenschijnlijk wordt door het vooi de aanwezigheid van advocaten bij het eerste verhoor wi lijk goed geregeld. In werkelijkheid blijken er voor de politie legio mogelijkheden om de raadsman de toegang tot de verdach te te ontzeggen. Dit stelt de orde in een gisteren ver spreide verklaring. Als het voorstel wordt aangenomen verslechtert de situatie, want wettelijk hadden advo caten in principe al vrije toegang tot de verdachte. Nu echter dreigt de politie er bij wet een eenvoudig wa pen bij te krijgen om advocaten te weren, aldus de orde Advocaten mogen alleen tijdens het onderzoek door de politie aanwezig zijn, als dat geen oponthoud veroor zaakt en als het belang van het onder zoek dit toelaat „Vermoedelijk zal een rechercheur het niet snel in het belang van het onderzoek achten, dat de raadsman daarbij is." schrijft de orde. De advocaten hebben er bezwai gen. dat volgens het voorste) raadslieden alleen de verdachten mogen vragen, als de verhorend tieman daarvoor toestemming gj Wel mag de advocaat vragen opgl die hij gesteld wenst te zien, ma^ moet hij van tevoren opgeven dat de verdachte erbij is. De*pi man wordt dan niet eens vei vragen te stellen. Hij moet ze v* het proces-verbaal vermelden. hij hoeft niet op te geven. waaro( de vragen niet heeft toegelaten. 4 de orde KOORMUZIEK - Donderde mei geven de St. Cecilia Singed het Engelse Chester om 20.30 ui concert met Engelse koormuzi< het Begijnhof in Amsterdam. Di gangsprijs voor dit concert is C J P 2,50. Plaatsbewijzen zij) krijgbaar voor de aanvang kerk sa zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8