riekenland itkijkpost |an Europa Israël stelt zestien Arabieren in vrijheid i elke hut sterft wel een kind aan mazelen ritiek op lening IMF aan Nicaragua VS wakkeren op Unctad conflict olie weer aan Duitse neo-nazi's voor de rechter temier Karamalis: aarnemend ijemier in ilauretanië gevechten 36 doden' China en Vietnam wisselen weer gevangenen uit Tie van de vijf kinderen in Guinee-Bissau worden niet ouder dan vijf )AG 29 MEI 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 "I ENE (Reuter. AP. AFP) De Griekse premier Constanti es karamanlis heeft gisteravond in het tentoonstellingsge- j Zappion in het centrum van Athene Griekenlands J j eding tot de Europese Gemeenschappen bekrachtigd, lig ed iremier tekende het verdrag onder het toeziend oog van r meer de Franse president Valéry Giscard d'Estaing. Tkenland is het tiende lid van de EG geworden. De ragen zullen per 1 januari 1981 van kracht worden. BOCKEBURO (DPA. AP. AFP) - Zes rechts-radicale extremisten zijn gisteren in het Noordduitse Bücke- burg voor de rechter verschenen op beschuldiging van roofovervallen en geweldpleging. De groep wordt ervan verdacht in februari van het vorig Jaar vier Nederlandse soldaten op de NAVO-basls Bergen-Hohne van hun automaUsche wapens te hebben beroofd. De groep zou ook plannen hebben gehad om de laatste nog gevangen zittende naaste medewerker van Hit- Ier Rudolf Hess uit zijn Berlijnse ver blijfplaats Spandau te bevrijden. An dere activiteiten van de zes betroffen het oprichten van een ondergrondse leger en een zogeheten Weerwolf- Jeugdgroep, die hulp zou moeten ver lenen bij een rechtse coup tegen de regering in Bonn. Volgens de openba re aanklager zijn er ook plannen ont dekt om met in vrachtwagens verbor gen bommen aanslagen te plegen in de DDR Het geld voor hun acties zo'n 150.000 gulden roofden de zes uit banken in de omgeving van Hamburg en Keulen. Leider van de groep is de 24-jarlge Michael Kühnen, een uit het Duitse leger ontslagen luitenant. Kühnen. die leider is van de neo- nazistische organisaUe Aktlefront Nationale Socialisten, verscheen ge heel in het zwart voor de rechters. Verwacht wordt dat het proces in Bückeburg het spectaculairste tegen rechtsradicalen van de afgelopen ja ren zal worden. Er zijn strenge veilig heidsmaatregelen getroffen. Het pro ces zal zeker tot half juli duren. echtigheid in Athene werd bij- u ind door een aantal eerste mi- s van de andere EG-landen en oinisters van buitenlandse za nd De Nederlandse oud-minister hi Ier Stoel was eregast omdat hij ip niet aflatende wijze heeft in- voor de terugkeer van de demo- ul in Griekenland. De twee be- jkste Griekse oppositie, die t ;1 keren tegen het lidmaatschap ,j Ie gemeenschappen, boycotten middag de ondertekening. /e er Karamanlis zei ervan over- v te zijn dat de toekomst van .jj enland onverbrekelijk verbon- jmet die van de andere Europe- b werkers op weg waren naar de afrikaanse topconferentie in het galese Dakar in een zandstorm e stprtte. de w dent Moestafa Ould Mohammed on heeft gisteren een rouwperiode vfeertig dagen afgekondigd. Spoe- de in Mauretanië regerende laajaire raad een nieuwe premier ;er n. In een radioboodschap tot het eu etaanse volk zei de president rhfiet land „een grote held" heeft >n. Het vliegtuig ligt vlak voor negalese kust en is nog niet Jelgen. Op het vliegveld van Da ve Ibben de autoriteiten vlakbij de oe uigen van de aan de top deelne- n< e presidenten explosieven ge nten. Niets heeft echter uitgewe- it dat het om een aanslag zou gaan. se democratieën. „Griekenland schaart zich aan uw zijde in de strijd om het opbouwen van een nieuw Eu ropa, dat de toekomst van ons conti nent en misschien van de hele wereld zal veranderen," hield hij de verte genwoordigers in Athene voor. Met een van emoties trillende stem zei de 72-jarige Karamanlis dat de eenwording van Europa de belang rijkste ontwikkeling is in de geschie denis van ons continent. Griekenland noemde hij „de uitkijkpost aan de Europese grens en het mediterrane balkon van de gemeenschap". Nadat ook de Franse president het verdrag had ondertekend zei diens minister van buitenlandse zaken en voorzitter van de ministerraad gedu rende de eerste helft van 1979 Jean Francois-Poncet, dat met de Griekse toetreding de gemeenschappen nog meer echt Europees zijn geworden. Onder luid applaus liet hij vertegen woordigers van de andere negen EG- landen de acte van goedkeuring tekenen. Als voorzitter van de Europese Com missie wenste Roy Jenkins premier Karamanlis geluk met „dit grootse gebeuren voor Griekenland en de Eu ropese Gemeenschappen". Een woordvoerder van de Turkse regering heeft op de festiviteiten in dat het hier gaat om een belangrijke ontwikkeling voor de betrekkingen tussen Turkije en de EG enerzijds en die tussen Turkijke en Griekenland anderzijds. Hij zei dat „Turkije steeds blijk heeft gegeven van zijn zorg over de invloed daarvan op de toekomstige betrekkingen tussen Turkije en de EG." Er is nooit sprake van geweest dat wij ons verzetten tegen het verzoek om toetreding. Het blijft echter essenti eel dat de gemeenschap maatregelen neemt voor het oplossen van de be langrijke problemen die die toetre ding met zich mee zal brengen en dat de werkzaamheden binnen de asso ciatieraad zullen worden versneld en zo spoedig mogelijk zullen worden afgerond, aldus de woordvoerder. 10 AR (AFP, AP) De Mauretaan- !n ilonel en minister van vervoer led Salem Ould Sldi is gisteren j imd tot waarnemend premier, auretaanse eerste minister Ach- Ould Boucleif verdronk zondag 11CC1V het vliegtuig, waarmee hij en elf Athene gereageerd met de opmerking 5 n.QrVorc nn nrorr nforon noor rio j_. iu:.a. ...1 n.n Een officiële aankondiging liet we ten dat de vrijlating het resultaat was van de ontmoeting tussen Sadat en premier Menachem Begin van Israël in El-Arish, het eind vorige week aan Egypte overgedragen stadje in de Sinal-woestijn. Van de vrijgelatenen waren zes tot gevangenisstraffen van een tot twee jaar veroordeeld wegens vergrijpen tegen de staatsveiligheid. Hun vrijla ting is voorwaardelijk. Ze hebben be loofd de veiligheid van Israël niet meer in gevaar te brengen. Een deel van de vrijgelaten Arabieren heeft verzocht naar El Arisj te mogen gaan. Gistermorgen werden zij naar een doorlaatpost gebracht. De overigen gaan terug naar hun woonplaatsen in het Overjordaanse en de Qaza- strook. Volgens officiële bronnen houdt Is raël nog ongeveer 2600 Arabieren om veiligheidsredenen gevangen. Maar de Israëlische radio maakte gisteren bekend dat binnenkort nog twee groepen Arabische gevangenen zul len worden vrijgelaten. Het zou gaan voor de veiligheid van Israël. Grenzen Hoewel de grenzen tussen Israël en Egypte formeel zijn opengesteld houdt dat nog niet in dat men er ook zo overheen kan gaan. Zo kon er gisteren in El Arisj nog steeds geen verkeer door, behalve Israëlische mi- litairen en burgers die voor hun werk de grens over moesten. Al de anderen werd de toegang geweigerd. De Egyp tische premier Khalil zei gisteren dat er nog met Israël gesproken moet worden over bepaalde beperkingen die zouden moeten worden opgelegd. Ook andere praktische problemen, zoals het verstrekken van visa zijn niet opgelost. Volgende week maan dag wordt de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, in Cairo verwacht om met Khalil over de grenskwestie te praten. Egypti sche functionarissen lieten gisteren weten dat de opening van de grenzen niet automatisch inhoudt dat de be trekkingen tussen de twee landen ge normaliseerd zijn. Op diplomatiek gebied moet er nog veel gebeuren, zo zegt men in Cairo. Op verzoek van Israël zijn de bespre kingen over de Palestijnse autono mie, die op 6 en 7 juni in Alexandrië zouden worden gehouden, een paar dagen uitgesteld. Premier Menachem Begin heeft tegen die tijd het een en ander te regelen met zijn eigen Li- koed-partij. [J HAAG, MANAGUA Uter, AFP, ANP) Het Idverbond van de arbeid kritiek geleverd op de ièig van 65 miljoen dollar n het internationaal Mone- i Fonds (IMF) aan Nica- nd ia. he oei verbond dat zijn zetel heeft in .Jjsel, noemt het onbegrijpelijk dat fMF door het verstrekken van die ig het bestaan van het bewind dictator Somoza legaliseert op ïrtooment dat vrijwel de hele we- i'lr dit bewind unaniem veroordeelt, da zij Het verbond wijst er in protesttele- grammen aan president Jimmy Car ter van de Verenigde Staten (wiens regering met de lening heeft inge stemd) en aan de directeur-generaal van het IMF, Jacques Delarosière de Chaupfeu op dat Somoza verant woordelijk is voor vele massamoor den en dat hij zijn fortuin bijeen heeft gegaard ten koste van het volk van Nicaragua. Het verbond heeft alle democratische krachten in de wereld opnieuw opge roepen het bewind van Somoza te boycotten en solidair te zijn met het volk en de vakbond van Nicaragua. De Nlgaraguaanse vakbond is aange sloten bij het wereldverbond. Inmiddels heeft Somoza's nationale garde bekend gemaakt dat zij bij hevige gevechten in het weekeinde 28 leden van het Sandinistische bevrij dingsfront heeft geood. In totaal zou den 36 mensen bij de gevechten om het leven zijn gekomen. Het afgelopen weekeinde was het 52 jaar geleden dat de nationale garde werd opgericht en ter gelegenheid daarvan deden de Sandinisten op vele plaatsen in het land aanvallen. Het meest omvangrijke gevecht werd geleverd bij het Meer van Apanas, waar de Sandinisten een elektrische centrale aanvielen. Hierbij zouden dertien aanvallers gesneuveld zijn. Volgens de nationale garde waren vrijdag al 16 Sandinisten gedood bij een aanval tegen de boerderij van een oud-voorzitter van het parlement, de 68-jarige Corneiio Hueck. In september vorig jaar ondernamen de Sandinisten genoemd naar een opstandig Nicaraguaanse officier in de Jaren dertig, een grootscheeps of fensief tegen het regime van Somoza. Diens nationale garde sloeg dat bloe dig neer en volgens het Rode Kruis kostte dat aan 1500 mensen het leven. Sinds die tijd is het in Nicaragua niet meer rustig geweest. Hartelijk door Nico Kussendrager MANILA Het meningsverschil over de olie op de VN- conferentie voor handel en ontwikkeling Unctad is door de Verenigde Staten weer fors aangewakkerd. Zeven Arabische gevangenen wachten in een getraliede auto op het moment waarop zij in El-Arlsj door de Israëlische autoriteiten aan Egypte zullen worde overgedragen. TEL AVIV, CAIRO (Reuter, AFP, AP) Israël heeft gisteren zestien Arabische gevangenen vrijgelaten als gebaar van goede wil tegenover president Anwar Sadat van Egypte en als stimulans voor de voortgang van het vredesproces. President Sadat zei gisteren dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO betrokken moet worden bij de onderhandelingen met Israël over Pa lestijnse autonomie, die volgens Is raël alleen maar op de bevolking slaat en volgens Egypte ook op het gebied van de Gaza-strook en de wes telijke Jordaanoever. Maar volgens Sadat zijn de huidige leiders van de PLO niet geschikt om deel te nemen aan de onderhandelingen. De besprekingen tussen Sadat en Be gin van zondag zijn volgens Ameri kaanse diplomaten gunstig verlopen. De Amerikanen zijn met een achter grondstudie gekomen (geen officieel stuk dus) waarin de gevolgen van de gestegen olieprijzen voor de minst ontwikkelde landen worden uiteen gezet. De groei in die landen loopt verder terug, de geldontwaarding wordt hoger, en hun tekorten en hun schulden zullen stijgen, aldus Wash ington. Daar staat tegenover dat de olie (OPEC-) landen steeds rijker wor den, maar ze doen naar verhouding heel weinig voor de rest van de Derde Wereld. De voortdurende stijging van de olieprijzen komt daarom des te harder aan in de ontwikkelings landen. Dit Amerikaanse standpunt heeft de kwestie van de olie opnieuw binnen Unctad gebracht, hoewel de VN-con- ferentie slechts in zeer algemene zin over energie zou praten. Aanvanke lijk had Costa Rica een Derde Wereldland de olieprijzen aan de orde gesteld, maar later werd dit on der druk van de overige ontwikke lingslanden weer ingetrokken. Cana da nauw verbonden met de VS kwam er toen weer mee op de proppen. Onder invloed Het heette op de Unctad dat Costa Rica onder invloed stond van de Ver enigde Staten, die er Immers alle be lang bij hebben de ontwikkelingslan den te verdelen. Zolang die onder gaan in hun eigen onderlinge tegen stellingen hoeven de Westerse landen op de Unctad mogelijk geen toezeg gingen te doen aan de Derde Wereld, en dat is precies wat Washington wil. Het belangrijkste verlangen van de Derde Wereld is een gespreksgroep van deskundigen op hoog niveau, die een studie moet maken van de we reldeconomie, en moet vaststellen in welke zin de ontwikkelingslanden daarbinnen aan het kortste eind trek ken. Zij kunnen immers hun produk- ten moeilijk uitvoeren en moeten steeds meer lenen op onaantrekkelij ke voorwaarden. Die gespreksgroep zou aanbevelingen moeten doen voor de invulling van de „Nieuwe Econo mische Orde". Daarover wordt al lang gepraat en de Derde Wereld vindt dat deze ideeën zo langzamer- PEKING, TOKIO (Reuter, AFP, AP) De Volksrepubliek China en Viet nam hebben gisteren voor de tweede maal krijgsgevangenen uitgewisseld. China droeg 118 zieke en gewonde Vietnamezen over die in de grensoor- log in het begin van dit jaar gevangen waren genomen. Van de gevangenen moesten er 23 op draagbaren ver voerd worden. Vietnam kwam met 20 eveneens zieke Chinese gevangenen naar de grens. De uitwisseling van krijgsgevangenen begon op 21 mei. In totaal zullen er vijf uitwisselingen £ljn, de laatste op 22 Juni. Op deze datum zullen dan 1638 Viet namese en 237 Chinese gevangenen moeten zijn vrijgelaten. De uitwisse ling van gisteren stond onder toezicht van een vertegenwoordiger van het Rode Kruis. Het officiële Chinese persbureau „Nieuw China" zei giste ren dat de Vietnamezen in China een zeer goede medische behandeling hadden gehad. Afrika wil steun bevrijdingsbewegingen MANILA De Afrikaanse landen zullen vandaag op de Unctad een verklaring indienen waarin ge vraagd wordt om meer steun voor de bevrijdingsbewegingen in Namibië, Zimbabwe-Rhodesië, Palestina en Zuid-Afrika. De Unctad sou onder zoek moeten doen naar de ontwikke lingsmogelijkheden van die landen, en daarover regelmatig verslag moe ten Indienen. Het voorstel valt slecht bij de Westerse landen en xal het niet halen. hand handen en voeten moeten krij gen. De wereldeconomie moet in het belang van alle betrokken partijen werken, ook van de ontwikkelings landen. De OPEC is van mening dat de steeds hogere olieprijzen alles te maken heb ben met de wereldwijde economische problemen, en stelt dat er daarom op Unctad niet over gepraat mag wor den. Waarom Costa Rica met in het kielzog andere Latijns-Amerikaanse landen. Colombia voorop zich daarbij heeft neergelegd, blijft giswerk. Gezegd wordt dat het van Cuba de toezegging heeft gekregen dat die de legatie tegen het eind van de Unctad een verklaring zal indienen waarin wordt bepleit dat later over de olie prijzen gepraat zal worden. Met name de Latijns-Amerikaanse landen ma ken daarvan een halszaak omdat zij de minste ontwikkelingshulp krijgen van de OPEC. De meeste steun gaat naar Islamitische en Afrikaanse lan den. Die lopen dan ook niet zo hard om de olieprijzen op de Unctad op de agenda te krijgen. Zij zouden gokken op een compromis van de Derde We reldlanden op de Unctad. De OPEC zou dan haar ontwikkelingshulp ver hogen en Latijns-Amerika zou hier mee tevreden moeten zijn. Dubbele prijs Opvallend is dat niet of nauwelijks wordt gesproken over een dubbele olieprijs, wat een aantal Jaren gele den wel aan de orde was. De indu strielanden zouden dan meer voor de olie moeten betalen dan de ontwikke lingslanden. De Sowjet-Unie en de meeste andere socialistische landen hebben hun steun betuigd aan het verlangen van de Derde Wereld om de wereldecono mie te hervormen. In zijn toespraak tot de Unctad hekelde de Sowjet* woordvoerder eerder het protectio nisme van de Westerse staten, wat niet alleen de uitvoer van de Derde Wereld maar ook die van de Sowjet- Unie en haar bondgenoten belem mert. Ook de multi-nationale onder nemingen kregen er van langs. Nu zijn deze uitspraken door de ont wikkelingslanden niet erg serieus ge nomen. ZIJ wijzen erop dat de Sowjet- Unie zelf ook weinig handel drijft met de Derde Wereld, en dat het boven dien weinig ontwikkelingshulp geeft. Het standpunt van de communisti sche landen zal hier dan ook niet zoveel gewicht in de schaal leggen. Het gaat uiteindelijk om de ontwik kelingslanden en het Westen, met als er op dit moment uitspringende za ken de verdeeldheid over de olieprij zen, en de els van de Derde Wereld voor een internationale groep van deskundigen voor hervorming van de wereldeconomie. SAU Op de pont bij Saftm stopt een groene vrachtauto met een i laadbak. Het is één uur 's middags en bloedheet. In de laadbak zit moeder met haar arm rond een lila lijkkistje. Ze zwijgt. Ook de tre vrouwen in de auto kijken strak voor zich uit. Het is vast niet de te keer dat ze een dodentransport begeleiden. Philippe, een Franse coöperant aan k het voorval vertel, reageert nauwe- geschokt. „Het komt zo vaak voor. Hanneke Wijgh eren sterven hier als ratten. Vooral bij epidemie. Na de begrafenis gaat de Ier direct weer aan de slag. Ze moet (Vie moet er anders koken, wassen, voor idere kinderen zorgen, de beesten eten en de plantage onderhouden? Het lat ze meteen aan het werk gaat, bete niet dat ze geen verdriet heeft. Alleen, moeder in Guinee-Bissau kan zich de van een zenuwinstorting niet permitte- Het leven is veel te hard." van de vijf kinderen worden niet ouder vijf. Infecties en malaria zijn de belang- te doodsoorzaken Kleine kinderen in lee-Bissau hebben onvoldoende weer- Als ze ziek worden is het snel ge- Maria Miquelle Baloma heeft een nachten bij het ziekbed van haar rtje gewaakt in het ziekenhuis. „Het vreselijk. Je zag moeders met hun kind enkomen en tien minuten later was het )od." zelen feerstand is zo gering omdat de voeding ehzijdig ts. De meeste kinderen eten '1 rijst. De groente en de vruchten uit de tage zijn voor de verkoop. Die eenzij- eld wreekt zich vooral bij een epidemie, nazelen bijvoorbeeld, een ziekte die in De actie „Gast aan Tafel" financiert onderwijsprojecten in Guinee-Bis sau. Giro 100200, Den Haag. De Mondlane Stichting in Amster dam bemiddelt bij aanvragen uit Guinee-Bissau voor geld, goederen, advies en technische assistentie. Giro 1884800 te Amsterdam. Nederland nauwelijks schade aanricht, ver oorzaakt in Guinee-Bissau een ware slach ting. Bijna in elke hut gaat een kind er aan dood. Het zijn dit soort gegevens waardoor de wereldgezondheidsorganisatie Gulnee- Bissau tot de onderontwikkeldste landen rekent. Men wordt niet oud In Qulnee-Bissau. Veer tig op het platteland, vijftig in de steden. De slechte hygiënische toestanden zijn daar mede schuldig aan. In de hutten is geen water. Dat komt uit de put. Het water in de hoofdstad Bissau wordt regelmatig gecon troleerd. Het is eerder regel dan uitzonde ring dat men in de monsters uit de putten resten van uitwerpselen aantreft. Toch zijn de mensen schoon. Ze wassen zich regelmatig en op hun kleren zal men geen vlek ontdekken. Het erf rond de hutten wordt elke dag aangeveegd. Wat ontbreekt is het begrip dat ziektes veroorzaakt wor den door bacteriën, die zeker in zo'n tro pisch land als Guinee-Bissau alle kans krij gen zich snel te ontwikkelen. Wie legt kinde ren uit dat ze de suiker niet van de grond moeten oplikken met hun vinger? Onbetaalbaar In de vijf eeuwen dat Guinee-Bissau een kolonie was van Portugal, is er niets gedaan aan de gezondheidszorg In de paar plaat sen waar blanken woonden was een dokter, maar die was voor de zwarte bevolking onbetaalbaar. Amilcar Cabral heeft tijdens de bevrijdlngsstrijd aan dit tekort een einde gemaakt. In de bevrijde gebieden werkten de artsen en de verpleegsters voor de solda ten èn voor de bevolking. Nog steeds wordt zijn uitspraak herhaald. „Gezondheid is onze grootste schat". De opbouw van de medische voorzieningen is na het uitroepen van de onafhankelijk heid met veel gezond verstand aangepakt. Het accent kwam te liggen op de eerste hulpposten, die voornamelijk in de dorpen opereren. De artsen en verpleegsters die aan zo'n post zijn verbonden, geven naast medische hulp ook adviezen aan de moe ders over de samenstelling van het eten en over de hygiëne. Per regio Is er een zieken huis. waar kleine Ingrepen plaats vinden. In Bissau staan twee gespecialiseerde zieken huizen, maar moeilijke gevallen worden nog altijd doorgestuurd naar Dakar of Lis sabon. De medische zorg is vrijwel geheel in han den van buitenlanders. De paar eigen art sen zijn betrokken bij de opbouw van de departement voor de gezondheid. Ook hier wreekt zich het gebrek aan kader. Er zijn te weinig artsen, verpleegsters en vroedvrou wen. Nederland financiert en bouwt in Bor. vlakbij Bissau, een revalidatiecentrum. Onvoldoende weerstand. Hulp aan de oud-strijders die invalide zijn geworden, is tot hun dood door Nederland gegarandeerd. Voorlichting Een tweede Nederlands project heeft zijde lings met de gezondheidszorg te maken. In Bachile, in de provincie Cacheu, geven Ne derlanders landbouwvoorlichting. De cur sisten, die later de dorpelingen zullen bij staan bij hun problemen op het gebied van de landbouw, leren ook alles over gezonde voeding en hygiëne. Het is nodig die voor lichting steeds te herhalen, omdat het ver band tussen voedsel, een onhygiënische be reiding en ziektes niet wordt gelegd. Een extra handicap is het analfabetisme. Negentig procent van de mannen en vrou wen in Gulnee-Bissau kan niet lezen. Voor lichting op welk gebied dan ook, moet irton- dellng worden gegeven. Dat vergt tijd en veel uitleg. Hetzelfde probleem speelt een rol bij de medische verzorging. Het dage lijks geven van pillen, poeders en drankjes is een hele opgave voor een moeder die de etiketten niet kan lezen. Alle voorschriften zijn noodgedwongen simpel. Het tempo van de veranderingen ligt laag. Voor een deel is dat een kwestie van menta liteit. Families die eeuwen volgens een be paalde traditie hebben geleefd, staan niet te trappelen van ongeduld om hierin verande ring te brengen. Het gaat hun soms veel te snel. Een belangrijke positie bij het door voeren van medische, onderwijskundige en landbouwkundige verbeteringen nemen de „wijze mannen" van het dorp in. ZIJ worden het eerste benaderd. Zonder hun medewer king komt er niets tot stand. Tradities De tradities in Guinee-Bissau zijn diep ge worteld. Per stam er zijn er wel twintig verschillen deze. Bij de Balantes bijvoor beeld heeft de vrouw van oudsher meer Inspraak dan bij de Fuhla's, een mohamme daanse stam. waar ze niets te vertellen heeft. Het uithuwelijken op Jeugdige leef tijd en de rituele besnijdenissen van jon gens en vaak ook meisjes zijn tradities, waarbij de bemoeienissen van buitenstaan ders niet worden geduld. Op de dag van mijn vertrek uit Guinee- Bissau stopt een ziekenwagen op het vlieg veld. Een nog Jonge man wordt per bran card de Boeing 707 Ingedragen. Hij heeft de vorige dag tien stalen platen over zich heen gekregen. Zijn ruggemerg is beschadigd. In Lissabon steek ik mijn duim op en wens hem sterkte. HIJ grijnst somber terug. Dit is het vierde en laatste artikel over Guinee-Bissau. De vorige verschenen op 19. 22 en M osei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7