ekening van een lezer rouw commentaar dionnes willen 't liefst rust lernationaal debatje frten en aftobben De boycot van de boycot (1) De boycot van de boycot (2) NU EINDtlOk Haar IHZAtë ft ISRAEl-BWdT toelicht^! De boycot van de boycot (3) Stil vertrouwen Agenda ZZZZëS DE STEM DES VOLKS uit de kooi koe nooit gezien IDAG 29 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET I aardige van de ruzie tussen de Nederlandse ilist Den Uyl en de Duitse liberaal Genscher is [er in de verkiezingsstrijd voor de zevende juni langen leste toch een vleugje internationale jek is komen aanwaaien. Des te vervelender is dat de uitspraken van beide politici alleen verklaard kunnen worden tegen een nationale innenlandse achtergrond. r Genschcrs wat bittere uitval naar Den Uyl n pijnlijke stommiteit") kan men begrip heb- als men er zich in verdiept doe Den Uyls juiste. Stens niet zo tactvolle opmerking in de Duitse iudingen moet aankomen. Maar Genscher op :urt had toch wel wat meer begrip moeten igen voor de omstandigheden waaronder en ver wie Den Uyl zich zo uitliet. Niet een Duitsers van goede wille vormde zaterdag Uyls gehoor, maar hij maakte zijn opmerkin- igenover een groep jonge land- en partijgeno- lie tot elke prijs de Europese verkiezing als een vertoning wil afdoen en die voor historische gronden nauwelijks belangstelling blijkt te n opbrengen. furopese gemeenschap is in de conceptie van Schumann en Konrad Adenauer (om ons tegenzin en eerst na veel geduw en getrek is het net uiteindelijk akkoord gegaan met enige af- ing van de hogere inkomens. Vooruit dan maar ^-fractie, zo zal het kabinet ongeveer hebben cht. Het is omdat jullie het zo graag wilden. B r denk er goed aan. we toppen alleen de mens boven de vijfenvijftigduizend gulden af. it al te veel ruzie met de VVD-fractie willen we ok niet voor over hebben. ro U e een overtuigend gebaar is op deze manier -l0iig overgeschoten. Op zichzelf zou dat zo'n ramp niet zijn, want het is precies zoals premier Van ar al fijntjes onder de aandacht bracht: de op- gst van deze operatie is slechts gering, besluiteloze geschipper met de hogere inkomens ut echter wel uiterst pijnlijk af bij de onwrik- :a< heid, waarmee het kabinet vast wil houden aan te orting op de sociale uitkeringen. In deze kolom >en we al eerder betoogd, dat voor een dergelijk ijpende beslissing op dit moment geen afdoende tvaardigingsgrond is aan te wijzen. Het kabinet lept zich weliswaar op systeemfouten, op onzui- leden, maar tot nu is er daarvan niet één hard aa aakt. Het blijft bij veronderstellingen, waarvan maar afgewacht moet worden of het parlement uiteindelijk voor zijn rekening wil nemen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. PART-ffiMWNTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE Redactie: Ferry Mingelen Bijdragen: Theo Koeló, Bram Pols. even tot die twee politici te beperken, met voorbij gaan van alle anderen) na de Tweede Wereldoorlog in de eerste plaats tot stand gekomen om de fouten van het vredesverdrag van Versailles uit 1919 en de daaruit voortvloeiende ontwikkelingen in de jaren twintig en dertig te voorkomen. Het is toch niet toevallig dat de Europese samenwerking is begon nen met een gemeenschappelijk beheer van kolen en staal, in de idealistische conceptie van toen. de voornaamste ingrediënten om een oorlog te be reiden? Alleen wie onzorgvuldig leest, kan denken dat Den Uyl de Duitsers heeft beschuldigd oorlogsophitsers te zijn. Wat Den Uyl daarentegen heeft gedaan is niets anders dan zijn gehoor even over het ondenk bare en ongewenste te laten nadenken: een afbrok keling van de Europese Gemeenschap, waardoor in een machtig en opnieuw geïsoleerd staand Duits land, net als in jaren twintig en dertig, de krachten van rancune en wraakzucht een kans kunnen krijgen. Den Uyl heeft daarom in de discussie met zijn frasen-herkauwende partijgenoten gelijk. De ver kiezingen van de zevende juni zijn ook internatio naal van belang. De Kamer wordt daarentegen wel geprest akkoord te gaan met voorschotjes op een nog niet vastgestel de rekening. Het gevaar daarvan is de groeiende onzekerheid of de Kamer, door zich zo mede verantwoordelijk te maken, ooit nog wel in staat zal zijn op een fatsoenlijke manier de rekening op te maken. Naar buiten toe maakt het in ieder geval een uiterst twijfelachtige, om niet te zeggen bedenkelijke in druk. Te meer waar zich tegen die korting een duidelijke Kamermeerderheid aftekent. Een deel daarvan wil desnoods akkoord gaan op voorwaarde dat er tenminste enig evenwicht bestaat tussen de behandeling van de hogere inkomens en de uitke ringstrekkers. In midden latend of die koppeling wel zuiver is, geeft het toch te denken dat het kabinet slechts een antwoord kent: er moet hoe dan ook gekort worden. Het is tegen die achtergrond, dat wc alle begrip hebben voor de kruistocht die de voorzitter van het CNV, Harm van der Meulen, dezer dagen naar het parlement wil ondernemen. Hij wil de Tweede Kamer ertoe brengen tegen de korting te stemmen. En gelijk heeft hij. Want het is nu slechts korten en aftobben. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) moet vandaag op het matje komen bij de bijzondere Tweede Kamercommissie die de Arabische boycot in Nederland heeft onderzocht. De Kamerleden zijn verontwaardigd over Van der Klaauws beslissing een onderzoek in te stellen naar de mate waarin Nederlandse bedrijven en over heidsinstellingen gehoor geven aan de boycot tegen Israël. Doorgaans heeft de Kamer weinig tegen nuttig onderzoek, maar dit maal vindt men het te veel van het goede. In 1978 weigerde de rege ring namelijk zo'n onderzoek, met als argument dat Nederland de boycot niet erkent en met zo'n onderzoek alleen maar aan erken ning zou bijdragen. Dat is het soort redenering waarmee men ook het opsporen van dieven kan afwijzen, omdat men diefstal niet erkent als manier van inkomsten verwerving. De Tweede-Kamer commissie begon na de weigering zelf maar een onderzoek. Daaruit bleek dat Nederlandse bedrijven zich Inderdaad in omvangrijke mate aan de boycotregels houden en dat de Nederlandse overheid daar ook afin meewerkt. Het ging onder meer om verklarin gen dat iemand geen Jood, c.q. wel degelijk christen is, verklaringen dat goederen of onderdelen daar van niet uit Israël afkomstig of via dat land vervoerd zijn (bij de KLM krijg Je zo'n verklaring van 7,50) en legalisering door buitenlandse zaken van handtekeningen onder dit soort z.g. negatieve goederen- verklaringen. Tenslotte zijn er dan ook nog de banken en verzeke ringsmaatschappijen die voor hun dienstverlening eisen dat bedrij ven aan de boycotregels voldoen. De Kamercommissie, die al dit fraais bijeen gezameld had, vroeg minister Van der Klaauw begin dit Jaar: „Wat gaat de regering doen?" en het verbluffende ant woord was: „We gaan de zaak maar eens onderzoeken". Er wordt duidelijk op tijdwinst gespeeld. De essentiële vraag is uiteraard: wat kan en wil de regering doen tegen deze boycot. In hoeverre durft Nederland het aan om de Arabische landen tegen zich in het harnas te jagen, hoeveel heeft men daar economisch voorover? Op buitenlandse zaken maakt men zich, naar verluidt,grote zor gen over de aandacht die de anti boycot in Nederland krijgt, Juist in een tijd dat de Arabische lan den door de gebeurtenissen in Iran, maar ook door bijvoorbeeld de markt voor goedkope olie-par tijen in Rotterdam, toch al zo ge voelig zijn. „Als we niet uitkijken krijgen we straks weer een olie- ';om rowing (zie: Boycot) boycot aan onze broek", schijnt men te denken. Die gedachte, en de daarop geba seerde voorzichtige aanpak, stuit voorshands op weinig begrip bij drs. Harry van den Bergh (PvdA), de voorzitter van de bijzondere Kamercommissie. „Natuurlijk kan Je het probleem van de ener gievoorziening niet zomaar naast Je neerleggen, maar voorlopig vind ik dit argument niet geloof waardig. Daar had men dan wel eens wat eerder mee mogen ko men. Nu fungeert het alleen als botte bijl om de discussie over deze zaak af te kappen". Van den Bergh vindt dat nu duide lijk de keus moet worden gemaakt „of we onze relaties met andere landen aan economisch gewin on derhevig willen maken. Het Ne derlands bedrijfsleven wordt mo menteel gedwongen te fungeren als instrument van andere landen om Israël, een bevriende staat, economisch op de knieën te krij gen", Hij meent dat Nederland zelf een aantal maatregelen kan nemen om dit tegen te gaan, maar geeft toe dat over een totaal anti boycot beleid, wil dit effect heb ben, ook met andere Westeurope- -se landen gepraat moet worden. In de Tweede Kamer is men het niet eens over de vraag hoever Nederland moet gaan. Zo kwamen de CDA-Kamerleden J. N. Schol ten en Oualthërie van Weezei vori ge week. na een gesprek op buiten landse zaken, met een wat anders luidende boodschap. „Tegen de discriminatie wegens het Jood zijn als zodanig moet direct en duide lijk worden opgetreden, dat zullen we ook van de minister eisen. Maar met de maatregelen tegen de staat Israël ligt het veel inge wikkelder. De Arabische landen zijn met Is raël in oorlog, een boycot is in soortgelijke situaties internatio naal gezien geen vreemd middel. Zo boycot Amerika ook Cuba en wordt ook Rhodesië geboycot. Je kan daar wettelijk veel minder gemakkelijk maatregelen tegen nemen. Je moet ook proberen daarover een gemeenschappelijk Europees beleid zien te bereiken, verklaarden de beide CDA-ers, die' daarmee enige afstand namen van hun. over Van der Klaauw ook zo verontwaardigde CDA-collega Aarts. Het is waarschijnlijk niet toevallig dat. wie de brief van de minister goed leest, zal merken dat daarin verscholen het beleid staat dat beide CDA-Kamerleden aanbevo len. De discriminatie naar ras en geloof is „onaanvaardbaar", moet worden voorkomen, zonodig via aanvullende wetgeving Andere, manieren van boycot-gehoor-' zaamheid zijn „ongewenstmaar hoe daaraan een eind te maken, daarover blijft de brief vaag. De Kamerleden Scholten en Van Weezei zullen er wel tevreden over zijn. Vragen kunnen we ze het niet direct, want ze maken een oriënta tiereis door het Midden-Oosten, inclusief Israël. „Dit is te gek", dacht het PvdA- Tweede Kamerlid Langedijk-De Jong. toen haar oog viel op een advertentie in het Puttens Nieuwsblad. De SO P-kiesvereni ging „In stil vertrouwen" in dit Veluwse dorp maakte leden en niet-leden attent op een bijeen komst over de Europese verkiezin gen. Niets bijzonders, ware het niet dat blijkens de tekst vrouwen de bijeenkomst niet mochten bijwonen. „Is hier geen sprake van een onge oorloofde uitsluiting van een deel van het publiek", vroeg het PvdA- Kamerlid zich af. Een vraag, die zij doorspeelde naar minister Wie gel (binnenlandse zaken). Naar de mening van mevrouw Langedijk ls er sprake van discriminatie op grond van geslacht, en dat terwijl een wetsontwerp tegen seksedis criminatie in de maak is. Aan de „hoogst serieuze vragen" aan Wiegel heeft mevrouw Lange dijk een wat zij noemt „beet je lichtvoetige vraag" toegevoegd, en wel aan het adres van staatsse cretaris Kraaijeveld-Wouters (emancipatie). Kan de staatsse cretaris geld beschikbaar stellen voor emancipatiewerk binnen de SOP? Een lastig vraagje. Want aan wie zou de staatssecretaris het geld moeten geven, als haar geen ver zoek vanuit SGP-kring bereikt?" Er is geld voorhanden voor eman cipatiewerk binnen politieke par tijen. In het geval van de SGP zouden vrouwen uit die partij zich moeten laten horen. Er lijkt een discussie in die partij op gang te komen, dus waarom zou dat niet gebeuren", zegt mevrouw Lange dijk met enig (stil) vertrouwen. De Tweede Kamer behandelt deze week een grote variëteit aan on derwerpen, waaronder de coördi natie van het milieubeleid, de hulpverlening aan minderjarigen, woningverbetering en het huurbe leid. Bij dit laatste gaat het om stemmingen over wettelijke regels voor huur en verhuur van woon ruimte. een zaak waarin de CDA- fractie zich vorige week, bij afwe zigheid van huurspeclalist J. N. Scholten, heeft verslikt. De Eerste Kamer behandelt vandaag het be leid van minister Van Aardenne (economische zaken). Leefbaarheid, medemen selijkheid en dienstbaar heid. Hij slaakte de zo ge laden woorden nogal ze- nuw-achtig. Strak achter over .gekarnd haar, een stem die met Limburgse gemoedelijkheid beweer de dat de maatschappij daar nog het meest mee gebaat is. Dit alles in het kader van de zendtijd voor politieke partijen. Winand J. Leschot, meubelhande laar uit Eygelshoven. doet een gooi naar een stoeltje in het Europees parle ment. Hij sluit de rijen met lijst 10. Een slogan wordt hem in de schoot geworpen: „een tien voor leefbaarheid". Met een geloofsgenoot maakt hij al een jaar deel uit van de plaatselijke ge meenteraad. De beweging waar Leschot voor staat, bestaat al een Jaar of acht. Een samensmelting van actiegroepen die zich ver zette tegen de afbraak van een woonwijk, en toen die zaak het verleden was bin nengegleden hebben ze *het er niet bij laten zitten. De onvrede over de gang van zaken werd in een wat universeler licht gezet. Zo begonnen de inspannin gen zich te richten op leef baarheid in het algemeen. „Ik ben geen politicus. Ik ben partijloos, een voor vechter van de leefbaar heid- Hij denkt wel dat hij in moeilijkheden zal komen, daar in Straatsburg. „Ik zal veel moeten studeren, maar in wezen is het vrij eenvoudig: je moet alles wat er aan de orde komt toetsen aan de factor leef baarheid. Want hoe je ook tegen de maatschappij aankijkt, het gaat de men sen toch om de leefbaar heid in hun directe omge ving. Je moet de dingen regionaal zien, in de be perkte kring, waarin men sen leven. De koningin, die is heel belangrijk, maar ze heeft geen vijfduizend vrienden om zich heen. De schaal waarbinnen ze leeft is net zo groot als bij iede reen. Dus als je het over kerncentrales hebt, dan moet je kijken op wat voor manier dat de burger raakt in zijn leven De ge volgen ervan. En je moet het niet laten afhangen van allerlei economische overwegingen. Tenminste, niet in de eerste plaats." Leschot denkt buitenge woon sociaal. .Liever geen energie, dan de lucht in." Voelt u zich met politieke partijen verwant? „Nee, daar houd ik me ook niet mee bezig. De mensen zeggen wel dat mijn op vattingen sterk overeen komen met die van Leo Janssen van de PPR. Dat is misschien ook zo De PPR heeft dan pamfletten met: Leo Janssen moet naar Straatsburg. Nou. hij kan met mij meerijden." PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE Precies vijfenveertig jaar geleden was het gisteren, dat de wereld, diep in de put door de economi sche crisis en de daaruit voort vloeiende algemene werkloos heid en armoede, zich maar al te graag liet opvrolijken door een bericht uit Canada: in Callander, een dorp 320 kilometer ten noor den van Toronto, was een vijfling geboren. Vijf meisjes, dochters van boer Oliva Dionne en zijn vrouw Elzira. die dan ook prompt de geschiedenis in gingen als de Dionne-vijfling. In het begin leek het zo mooi, al die belangstelling rondom de vijf kleintjes De ouders vonden het best dat huisarts Allan Roy Da- foe de kinderen onder zijn hoede nam ten slotte liepen er buiten de vijfling al zes kleine Dionnes op de boerderij rond en dat hij de zaken regelde. Die waren niet mis: alleen al met het in goede banen leiden van het bezoek had de arts de handen vol, want het publiek stroomde van heinde en ver naar de nogal afgelegen boer derij. Vijf miljoen mensen wilden de vijfling met eigen ogen zien; de beste oplossing leek om de meisjes op gezette tijden min of meer ten toon te stellen. Twee maal per dag werden de identiek geklede kindertjes buiten gezet, waar ze als aapjes door het pu bliek bekeken konden worden. Ze woonden in een speciaal on derkomen, waar zelfs hun eigen ouders niet mochten komen. Dat moest wel mis gaan. De kinderen ontgroeiden hun ouders en hoe wel het echtpaar Dionne uitein delijk na jaren hun dochters naar huis kon halen en met de oudere broers en zusjes herenigen, is er nooit een echte familieband ge groeid. De vijfling was nog maar amper achttien, toen ze het ou derlijk huis voorgoed de rug toe keerde. De vijf meisjes hadden toen al lang hun buik vol van alle publi citeit en dat is zo gebleven. Twee van hen zijn gestorven, Emilie al toen ze negentien was. en Marie in 1970, zesendertig jaar oud. De drie overgebleven zusters zijn dicht bij elkaar gaan wonen, alle drie in hun eigen, ruime huis in St. Bruno in Quebec. Cecile, ge scheiden, woont met haar twee zoons en een dochter samen, haar zuster Annette, ook gescheiden, heeft haar drie zoons nog thuis en Yvonne, die vergeefse pogingen heeft gedaan om non te worden en nooit getrouwd is. woont al leen. Ze hebben alle drie een baan, Cecile in een schoonheids salon, haar beide zusters in een bibliotheek Ze willen het liefst met rust gelaten worden, ook door hun ouders die ze in geen jaren gezien hebben. Het enige wat ze op hun 45ste verjaardag nog aan vroeger zal herinneren, is het restant van het Dionne- fonds, indertijd gevormd uit de opbrengsten van tientallen arti kelen met de vijfling er op. Eens zat daar wel een miljoen dollar in, maar in de loop van de jaren hebben ze er al heel wat van opgesoupeerd. De zusters krijgen nu de beschikking over het res tant. maar niemand zegt (of weet) hoeveel dat nog is. De ouders Dionne leven allebei nog. Olivia (76) en Elzlre (70) wo nen in een bescheiden bungalow in de buurt van de boerderij waar de vijfling geboren is. Behoorlijk ver van hun dochters dus. met wie ze volgens hun zeggen graag weer contact zouden hebben. De laatste keer dat ouders en doch ters elkaar ontmoetten, was op de begrafenis van Marie in 1970. Peter Snyman, de 24-jarige Zuid afrikaan die terwille van een we reldrecord wekenlang met twee dozijn gifslangen in één kooi ge woond heeft, staat weer met twee benen op de grond. Op de kop af vijftig dagen heeft hij geleefd of beter, gevegeteerd en gesla pen tussen zes zwarte mamba's. zes Egyptische cobra's, zes Afri kaanse pofadders en zes boom slangen. in een particulier slan genpark in het Zukdafrikaanse Harte beespoort. Zondagavond pas liet hij de serpenten in hun sop gaarkoken. Toen had hij ette lijke malen de dood in de ogen gezien, en dat alles uitsluitend om zijn eigen record te verbete ren. Maar het is natuurlijk wel weer eens wat anders dan paai- zitten. De Dionne-vijfling in 1950. Marie, Cecile, Emilie, Annette en Yvonne (van links naar rechts) waren hier een dagje uit in New York, en natuurlijk moesten ze in de ondergrondse. De vijf meisjes waren toen zestien jaar. Emilie zou niet ouder dan negentien worden, en Marie overleed in 1970. Op twee deelstaten na is het in heel India verboden koeien te slachten Voor de hindoe zijn koelen zo heilig, dat de dieren volledige vrijheid genieten Ze worden gekoesterd en mogen overal vrij rondlopen, zodat je ze meermalen in drukke straten tus sen het verkeer ziet sjokken. Een paar dagen geleden is zelfs een Boeing 737 van Indian Airlines op de luchthaven van Najpoer bij New Dehli in botsing met zo'n groepje koeien gekomen. Nie mand werd gewond, maar het lot van de koeien is onzeker. Twee maal eerder al zijn volgens een woordvoerder van Indian Airli nes koeien op dat vliegveld gesig naleerd. „Het minste wat ze kun nen doen, is de koeien hier weg houden". vindt hij. Maar een goeie hindoe houdt misschien zelfs wel beleefd de deur voor de dieren open. Zonder op het rode stoplicht te letten, reed langs de Ammersee, in West-Duit5land. een automo- bollste over een onbewaakte overweg. Met auto en al werd ze een meter of twintig door een locomotief meegesleurd. De auto werd totaal vernield, maar de be stuurster kon ongedeerd uit het wrak gehaald worden Dat rode stoplicht? Nooit geweten wat het betekent, verklaarde ze lakoniek tegenover de politie „Hoe oud bent u eigenlijk?" vroeg een poli tieman argwanend, waarop de dame reageerde: „Waarom wilt u dat weten' Ik ben negentig'" (Uit het Mededelingenblad van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5