Innig tevreden na een bezoek aan Assen Verschuiving in werk raad kerk en theologie Uit brieven van lezers Oud-katholieken houden drie bisschoppen loan Samu vrijgelaten Trouw VAN DA Aft Pinksterfeest Veenklooster Conferentii DINSDAG 29 MEI 1979 TROUW/KWARTET door A. J Klei Verleden week ben ik in Assen geweest Het was een hele reis. maar mijn plicht riep me en dan is geen a/stand mij te ver Ik moest in de Drentse hoofdstad de gerestaureerde gereformeerde Zuiderkerk bekijken Toen indertijd bekend werd dat er plannen bestonden om deze kerk een goeie opknapbeurt te geven, schreef ik op deze plek handen af van de Zuiderkerk! De Asser Zuiderkerk is namelijk een historisch gebouw. In deze kerk vergaderde in 1926 de gereformeerde synode, die de Amsterdamse predikant dr J. G. Geelkerken afzette, omdat deze weigerde te verklaren dat de sprekende slang in t paradijs een „zintuigelijk waarneembare werkelijkheid" was geweest Assen 1926" is een begrip geworden in de vaderlandse kerkgeschiedenis. Welnu, omdat mij meermalen was opgevallen hoe hardhandig gereformeerden te werk kunnen gaan bij het vernieuwen van kerkinterieurs, riep ik gereformeerd Assen toe. dat zij de boel in de Zuiderkerk niet overhoop moesten halen maar dat de omgeving, waarin de befaamde zaak-Geelkerken zich had afgespeeld, zintuiglijk waarneembaar diende te blijven De Zuiderkerk in Assen is een van de vele kerkgebouwen, die de gereformeerden in de Jaren twintig en dertig neergezet hebben. Het was toen een mooie tijd voor de gereformeerden, de belijdenis werd krachtig gehandhaafd en ze hadden Colijn. Hun kerken uit die periode zijn weinig fraai, maar ze bezitten iets triomfantelijks. Het uiterlijk vertoont een sterke gelijkenis met een grote villa. en inmiddels waren al heel wat ..kleine luyden" in een villa terecht gekomen. Van binnen maakte (ik ga nu over op de verleden tijd, want het is verleden tijd) een zee van banken duidelijk, dat hier geen ruimte was voor liturgische poespas. Alle plaatsen waren gericht naar de kansel: een stevig omheind platform, waarvandaan nimmer een woord van twijfel klonk, daarboven glommen de orgelpijpen, en verdere tierlantijnen waren niet van node Dit soort kerken had karakter, al was 't misschien geen aantrekkelijk karakter. Het valt echter te begrijpen dat na-oorlogse gereformeerden, die zich allerlei stelligheden zagen ontglippen en sinds '67 de slang uit het paradijsverhaal niet meer voor zintuiglijk waarneembaar behoeven te houden, genoeg kregen van zulke zelfvoldane hóórruimten. En wat deden ze? Ze sloopten de preekbunker en lieten het orgel naar de achterwand verhuizen. Voorin kwam, wat ze noemden, het liturgisch centrum met een houten kruis tegen de muur, een bescheiden lessenaar en een tafel met wat spul erop. Aardig bedacht allemaal, maar het interieur had zijn karakter verloren en leverde nu een potsierlijke demonstratie van goeie bedoelingen op. Vandaar mijn krachtige opwekking: handen af van de Zuiderkerk! De gereformeerden in Assen hebben zich echter geen zier van mijn waarschuwing aangetrokken en na verloop van tijd ontving ik de uitnodiging, eens te komen kijken wat er van de Zuiderkerk geworden was. Ik stelde een bezoek steeds uit, daarbij geholpen door de royale sneeuwval Maar de sneeuw smolt, het groen ging ontluiken en zo geviel het dat ik afgelopen zaterdag me te Assen bevond en me naar de Zuiderkerk begaf, in gezelschap van de architect Gerrit Herlaar uit het nabijgelegen Rolde, die aan de begeerde verandering van 't interieur gestalte had gegeven. Ik had inmiddels besloten om. als ik zou menen, dat de restauratie niet geslaagd was en 't stond voor me vast dat ik dat zou menen), er niet over te schrijven. Ik vind de heer Herlaar een te aardige man dan dat ik iets onaardigs over hem zou willen vertellen. Ik had hem een aantal Jaren tevoren geïnterviewd over zijn bekroond uitbreidingsplan voor Rolde. Dat plan is inmiddels werkelijkheid geworden: geen rechttoe-rechtaan straatjes, maar naar analogie van het oude dorp slingerende wegen die onverwachte doorkijkjes bieden en uitlopen op niet vermoede pleintjes. Daór kon ik het eventueel op gooien, dan kwamen de reis- en verblijfkosten er voor de krant toch nog uit. Maar de restauratie van de Asser is tot mijn niet geringe verbazing uitnemend geslaagd. Gerrit Herlaar en zijn compagnon Herman Nibbelke zijn niet als wilden aan 't breken gegaan, zij hebben de bestaande inrichting met piëteit benaderd en de mogelijkheden ervan op een bijzondere manier uitgebuit. Ik zal proberen er iets van aan te duiden. De preekbunker is gebleven en werd. tegen een grijze achtergrond, antracietzwart geverfd met onderbreking van een paar gouden biezen. Dit heeft tot gevolg dat de vroegere opdringerigheid plaats heeft gemaakt voor onnadrukkelijke ingetogenheid. Een tweede effect is dat het orgelfront niet meer brutaal naar voren springt, maar rust op de donkere kansel. Dit alles speelt zich af onder de in nauwelijks van elkaar te onderscheiden nuances paars geschilderde zoldering, welk paars weer wordt opgevangen door de lila Ook buiten de kerk trok de Asser synode van 1926 veel aandacht. Deze tekening van Albert. Hahn jr. stond in „De Notenkraker". De laat thuiskomende gereformeerde ouderling verzucht: „En dan zeggen ze nog dat de slang niet sprak!" zittingen van de stoelen in het middenschip en het uiterst donkerrood van de banken. De wat plompe zelfverzekerheid van voorheen is verdwenen voor een bijna sierLjke waardigheid en dèt zonder het oorspronkelijke interieur aan te tasten. Ik ben innig tevreden naar Amsterdam teruggereisd. ADVERTENTIE DEN HAAG (Herv. Persbu reau) Het jaarverslag van de hervormde raad voor de zaken van kerk en theologie, dat op de zomersynode van de hervormde kerk op de agenda staat, wordt voorafgegaan door een globaal overzicht van het werk van de tien voor gaande jaren. Daaruit blijkt, dat er een duidelijke ver schuiving is opgetreden van het arbeidsveld vergeleken met de in 1951 in de kerkorde opgenomen taakomschrij ving. Die taakomschrijving, zo wordt ge zegd. sloot aan bij het visioen waar van vele hervormden in de naoorlog se jaren hebben gedroomd. De her vormde kerk was herboren uit de oorlog te voorschijn gekomen. De on macht tot spreken en belijden die haar meer dan een eeuw bevangen en verlamd had. scheen overwonnen te zijn. Met missionair elan vatte zij haar taak aan in de Nederlandse sa menleving. Zij wilde een Christus- belijdende volkskerk zijn, de oude rlchtingsstrijd leek in principe over wonnen te zijn, divergerende geloofs inzichten heetten voortaan modali- teitsverschillen. waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Oagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 059 1000 AW Amsterdam Postgiro 66 00 00 fork N Rtrkenmgnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 9-30 3000 AX Rotterdam tel 010-115568 (pbonnemenien en be/orgmgi tel 010-t 15580 (redactie) tel tl5700(uitsluitendvotv .«dvertentiesl WestDiaaK Rotterdam REOlO DEN HAAG LEIDEN Postbus 101 250» CC Cen Haag ie 070-46944 Parkstraat 22 Oen Haag REGiO NOORO OOST-NEDERLANO i uitsluitend .idmmistrat>e i Postbu* 3 8000 AA ZwO'ie te' 05200-17030 Intussen zijn er ontwikkelingen op gang gekomen, aldus het overzicht, die destijds niet waren te voorzien: de voortschrijdende secularisatie onder invloed van allerlei maatschappelijke en geestelijke invloeden; in samen hang ermee een terugebbende in vloed van de kerk in de samenleving, verschuivingen in het theologisch denken, een doorbraak van de oecu menische gedachte en als gevolg daarvan intensieve interkerkelijke contacten, groeiende aandacht voor de (derde) wereld en haar noden, een toenemende geloofs- en ambtscrisis, vervreemdende polarisaties dwars door alle kerken heen. Daardoor kwa men de meest fundamentele vragen in discussie, kreeg in het religieuze leven van velen de ethiek voorrang op de geloofsvragen, won het lekenele- ment aan invloed tegenover het amb telijke en verschoof de aandacht van het landelijke niveau (de synode) naar het plaatselijke: de (para) paro chie. Het spreekt vanzelf dat deze ontwik kelingen en verschuivingen een diepe invloed hebben gehad op het werk van de generale synode en al haar organen van bijstand, ook op dat van de raad voor de zaken van kerk en theologie. De raad wordt niet langer beschouwd als de behoeder van ze kerheden, de pleitbezorger voor de belijdenis, de aanklager van commu nisten en roomsen, het laatste geeste lijke gezag bij tuchtprocedures. De raad zelf is in haar samenstelling een weerspiegeling van de kerk in haar geheel en van de synode: een veel kleurig gezelschap, waarin alle gees telijke stromingen te vinden zijn en dat tastend zijn weg gaat Open gesprek Een van de belangrijkste functies van de raad is, aldus het verslag, dat hij in onze kerk wellicht de enige ruimte ls, waar in een officieel kerkelijk kader. een open theologisch gesprek kan plaats vinden tussen vertegenwoordi gers van alle stromingen en modali teiten in onze kerk. Men kan zich uitspreken zonder voor publiciteit be ducht te zijn, zonder dat daardoor verhoudingen worden verstoord. Dat betekent dat de raad de gelegenheid schept voor een modaliteitsgesprek tussen wetenschappers, die buiten het verband van de raad weieens de degens met elkaar kruisen, maar bin nen de raad bereid zijn elkaar uit te laten spreken. Daardoor heeft de raad tevens een soort laboratorium-functie, omdat men het achterste van zijn tong kan laten zien en nieuwe inzichten in de kring van collega's in discussie kan stellen. Men kan elkaar vriendelijk bevragen en kritisch terechtwijzen. Deze functie is uiteraard niet kerkor- delijk te beschrijven, maar betekent in de huidige kerkelijke situatie een groot goed, dat beschermd dient te worden. De raad beschouwt zich niet in de volle zin van het woord orgaan van bijstand van de generale synode, niet als een soort kerkelijke academie van wetenschappen, waarvan het lid maatschap bij wijze van onderschei ding wordt aangeboden. Dat wil zeg gen: de raad beoefent theologie met het oog op de kerk. Hij richt zich daarbij zowel op datgene wat in de synode leeft als op de ontwikkelingen op plaatselijk vlak. Hij volgt de theo logische, culturele en sociaal-ethi sche bewegingen en probeert daarop vanuit het evangelie te reageren. Hij is steeds op zoek naar nieuwe uit drukkingsvormen voor het christelij ke geloof binnen het kader van het belijden der kerk. Hij probeert de weg te verkennen naar een nieuw evange lisch ethos in onze turbulente tijd: de verhouding mens tot medemens en tot de ons omringende schepping, ook met betrekking tot het maat schappelijke en politieke handelen. Versterk de vredesbeweging Word lid van KERK en VREDE Meer informatie9 Zie Trouw van gisteren pag. 2 of vraag meer informatie aan bij onderstaand adres. MELD U AAN ALS LID KERK en VREDE Utrechtseweg 159, Amersfoort tel. 033-32133; giro: 435382 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Als in de loop van dit jaar de oud-katholieke bisschop van Deventer, mgr. P. J. Jans, met emeritaat gaat, zal in zijn plaats toch weer een nieuwe bisschop worden gekozen, volgens het blad De Oud-Katholiek. Het episcopaat had liever gewild, dat de zetel van Deventer voorlopig open zou zijn gebleven in afwachting van nader beraad over koers en organisa tie van de oud-katholieke kerk maar de synode besliste, dat de zetel weer bezet moest worden. Deventer is in de oud-katholieke kerk een zuiver titulair bisdom, zonder een enkele parochie, zelfs in Deventer zelf niet, en mgT Jans is in het dagelijks Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Volgens nog niet bevestigde, maar betrouw bare berichten uit Roemenië is de bekende evangelist loan Samu op vrije voeten gesteld. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. In februari werd Samu tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld op grond van een wetsartikel dat ver biedt „ideologische propaganda" te maken. Hij irriteerde de Roemeense autoriteiten de laatste jaren vooral door zijn omvangrijk evangelisatie werk onder zigeuners. Hoewel hem een preekvergunning was geweigerd, trok hij door het hele land om samen komsten te houden. Om aan de op wekkingsbeweging onder zigeuner jongeren, die daar het gevolg van ROME Paus Johannes Paulus.H heeft op een audiëntie voor ortho doxe jongeren de scheiding tussen de katholieke en orthodoxe kerken „on duldbaar" genoemd. Hij vroeg de jon geren dit aan hun bisschoppen door te geven. was, een eind te maken, werd Samu opgepakt. In Frankrijk heeft een comité van bekende Fransen onder leiding van mgr Virgil Gheorgiu, prelaat van de orthodoxe kerk en schrijver, een op roep gedaan ten gunste van de Roe meense Orthodoxe theoloog Calciu- Dumitreasa, diê 10 maart in de Roe meense hoofdstad Boekarest werd gearresteerd. Calciu-Dumitreasa had in preken geprotesteerd tegen de af braak van twee historische kerkge bouwen, tegen de harde behandeling, 'waaraan priesterstudenten in Roe menië blootstaan, en tegen de atheïs tische propaganda op scholen en uni versiteiten. Het Franse comité wil, dat hij wordt vrijgelaten en weer wordt hersteld in zijn functie van docent aan het seminarie in Boeka rest. i 56 Zwo»i- Abonnementsprijzen Por maand f 15 90 Per kwartaal 47.70 Pc hal» |.i.T 95.40 Per iaar t 188.60 Adv+rt i op aanvraag Telefonische aDonnementenoodrachten w<- adressen boven) Opgeve lanwieber<hien 9-19 30 van -iiandjg t'm vn:oag Op zondag «an 18 20 uvr leie» 020-913456 Opgave m-ni advertenties v 020-936868 o» scheteN* aan Mm Adv 1000 AK AMSTERDAM A-ireswi|Z^ingen u-tsHateno sehMte'ii* aan onze Amsterdamse adressen Rekenkamer In het verslag van de algemene reken kamer over 1978 wordt melding ge maakt van het veelvuldig oneigenlijk gebruik van sociale voorzieningen, wat betreft uitkeringen aan werkloze vakmensen, waartegen duidelijke aanwijzingen bestaan dat ze een dub bel inkomen genieten. Op grond van beschikbare feiten is komen vast te staan dat noch arbeidsbureau noch enige andere overheidsdienst hierte gen durft op te treden, omdat let wel bedreigingen door geweld wor den gevreesd. Controle blijft dan maar achterwege, terwijl de meeste gemeenten geen „sociale recher cheurs" in dienst willen hebben. Zo diep zijn we in onze rechtsstaat reeds gezonken, dat tegen dergelijke prak tijken niet meer wordt opgetreden Genoemd verslag deelt verder nog mee dat de betrokken bewindsman, in dit geval de minister van Sociale Zaken het allemaal niet zo erg vindt En wij maar werken om de premies op te brengen Meppel G. Jansen EO en de Turken In het artikel „Turken In de St. Jan een re ;htvaardige zaak" in Trouw van 18 r.«el J.l. staat: „En waar blijft nu de evangelische omroep". Bedoeld wordt, dat er van de zijde van de EO niets gedaan is aan de discriminatie en vervolging van christenen in Tur kije. Wij hebben dit even snel nageke ken. doch het blijkt dat wij sinds 1976 wei tien maal programma's hebben gewijd aan de christenen in Turkije. Wij hebben interviews gehad met vluchtelingen uit Turkije, met uitge wezen Turkse christenen en met ter zake kundigen over verhoudingen in Turkije Op 18 april en op 4 mei j.l. besteedde EO's tijdsein (radio) uitge- oreid aandacht aan de Turken in de St. Jan. Het verwijt dat de EO in deze ernstige zaak „niet thuis' zou geven is dus geenszins terecht Hilversum F. ter Velde perschef Evangelische Omroep Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor kode reacties op in deze krant gelezen berichten, adikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advedenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekoding voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Amnesty Hoera, behalve een alternatief IKV hebben we nu ook een „werkgroep christelijke alternatieven voor Am nesty" Als christen binnen een werk groep van de enige echte Amnesty International vraag ik me af hoe dat mogelijk is. Mijn ervaring is dat je binnen deze organisatie heel geïnspi reerd kunt werken samen met chris tenen en nlet-christenen. Zij zijn al len bewogen met verdrukten en ont rechten zoals Christus daar bewogen mee was Enkele vragen zou ik de oprichters van de nieuwe werkgroep nog willen stellen: Bent u wel op de hoogte van Amnesty International als u spreekt van haar „politieke op stelling"? Zowel uit de werkwijze als uit de statuten blijkt overduidelijk de onpartijdigheid van Amnesty. Juist om onpartijdig te kunnen zijn gaat de organisatie zeer zorgvuldig te werk en besteedt zij een groot deel van haar tijd en geld aan het controleren van de feiten. Hoe denkt u dat te gaan doen? Hoe gaat u het werk opzetten als u voorbijgaat aan een wereldom vattende organisatie als Amnesty In ternationa] die ai sinds 1961 ervaring heeft en internationaal erkend wordt. Of gaat u alleen werken voor christe nen? Een andere zaak is: Hebt u niet het christendom lief boven de waar heid van Christus die alle mensen lief heeft zonder aanzien des persoons? Of bedoelt u misschien met uw alter natieve werkgroep een andere chris telijkheid die ook een onderdrukte zwarte uit Malawi (Afrika) bedoelt als hij schrijft: „Ik zat in de gevangenis en jullie zijn daar zachtjes vandaan geslopen en hebben jullie in de cryp ten teruggetrokken en hebben voor mijn vrijlating slechts gebeden. Jullie worden bedankt!" Haarlem Ineke Bos-CIement lid Amnesty-werkgroep Haarlem het geval-Scholten constructief noe men? Waarom moeten we zo nodig onze eigendommen koste wat het kost beschermen? De grond behoort de bewerker en het huis de bewoner. Als we zo de Rus benaderen, zonder enige vorm van discriminatie, de Russen een Rus, zal een volk, dat dagelijks zijn twee miljoen doden in Leningrad herdenkt ons geen haar op ons hoofd krenken. Zeker niet met SS 20-raketten, waar ze in de Navo zo bang voor zijn. We kunnen de Russen beter helpen met hun transportpro blemen en zij ons met onze werkloos heidsproblemen. Zoeken we vrede voor ons allen of veiligheid voor ons zelf? Waarom houden wij mensen niet van elkaar? Waarom leven we niet samen in gelijkheid? Waarom zorgen we samen niet voor een beetje geluk voor allemaal in plaats van elkaar te bedriegen en af te maken op deze manier? DIEMEN Hessel Bakker Kernraket(2) Wapenrace Het CDA is bezorgd. Zo stond het in de krant. En ik vraag me af. waarom? Over de invoering van zwaardere kernraketten? Kom nou! laat u toch niet van de wijs brengen! Zolang er in Nederland en in Europa voldoende kernwapens aanwezig zijn om er één grote molshoop van te maken, maakt een kembommetje meer of minder toch niets meer uit? Voor deze be zorgdheid wordt onder andere ais ar gument gebruikt dat er een nucleaire wapenrace zal beginnen. Heb ik het nu zo miss? Ik dacht dat die race al lang begonnen was! Nee CDA.'t is öf het IKV-thema öflaat maar' Aalsmeer P. de Kwaasteniet Kernraket Hoe kunt u zo'n destructieve opstel ling van de Nederlandse regering in De atoombom is een verschrikkelijk afweerwapen, daar zijn we het over eens. Maar wij hebben, dank zij dit afschrikwapen 34 jaar de vrede kun nen handhaven. Het is dan ook kort zichtig van de kerk om de wapens af te schaffen, terwijl de landen van het Warschaupact de bewapening steeds meer opvoeren. Het westen heeft geen keuze en heeft het recht zich te verdedigen tegen geweld en dictatuur en moord. Laat de kerk zich bezinnen en bidden om de vrede, bidden voor hen die vervolgd worden. Nu is de kerk bezig de weg vrij te maken voor een dictatuur die de kerk met wortel en tak wil vernietigen. Het is nog niet te laat om de vredesboodschap te laten horen. De wereld wacht al zo lang op het vredeswoord van de Heer. De kerk heeft een machtiger wapen, het communisme is zich hier van be wust en daarom is het bezig de kerk te vernietigen. Waar wachten wij ei genlijk op en van wie verwachten wij het in deze wereld? Zeist D. Hoekstra u nw, i n leven gewoon pastoor in Den Haag. De oud-katholieke kerk is in Neder land georganiseerd in twee bisdom men: aartsbisdom Utrecht en bisdom Haarlem. Maar om de apostolische successie te verzekeren, werd in het midden van de achttiende eeuw een derde bisschopszetel gecreëerd. De noodzaak daarvan is verdwenen, sinds er eind vorige eeuw ook in ande re landen oud-katholieke kerken ont stonden met bisschoppen, met wie de Nederlandse kerk in gemeenschap leeft. De laatste tijd is het aantal oud katholieken in ons land sterk afgeno men en moesten parochies samen worden gevoegd. Daarom is er van verschillende kanten voor gepleit, om de kerk te reorganiseren tot één (- aarts-)bisdom, geleid door één (aarts bisschop en twee vicarissen. Daarentegen kwam de commissie episcopale-synodale kerkstructuur in haar rapport van 1976 tot de conclu sie, dat handhaving van drie bis schoppen het beste was, mits Utrecht en Haarlem minder diocesaan zouden functioneren en er gezocht zou wor den naar een meer functionele taak verdeling tussen de bisschoppen. Het besluit, om nu toch weer een opvolger voor bisschop Jans te benoemen, zit in deze lijn. Het is na 1976 overigens wel geble ken, dat het moeilijk is, de bisschop pelijke taken functioneel te verdelen, zolang de kerk in twee bisdommen georganiseerd blijft. Mgr. Jans, die op 1 juni precies twin tig jaar bisschop is, wordt op 5 okto ber zeventig jaar. Van een onzer verslaggevers VEENKLOOSTER De pinkster manifestatie, die voor de zevende maal wordt gehouden in de Friese Wouden bij Veenklooster, zal dit jaar meer mensen van buiten Friesland kunnen trekken. Sympathisanten uit de wijde omgeving hebben namelijk een deel van hun erf beschikbaar gesteld voor caravan of tent van een gastgezin. Veenklooster trekt jaarlijks duizen den tijdens de pinksterdagen met een programma van zang en aandacht voor de zending. Dat laatste is dit maal vooral gegarandeerd door de medewerking van prof dr J. Verkuyl, die een toespraak zal houden tijdens de „dienst te velde" op tweede pink sterdag. De hagepreek in die dienst komt van de hervormde predikant van Hardegarijp, D. Wiersma. De pinkstermanifestatie begint zater dagavond met een massale volks zang. Op pinksterzondag zijn er dien sten in verschillende kerken in de omgeving. Maandag wordt de dienst te velde gevolgd door muziek, zang, wandel- en fietstochten, waarna de avond speciaal op jongeren zal zijn afgestemd. SLOCHTEREN Het idee van Veen klooster heeft sinds vorig jaar navol ging gevonden in het Groningse Slochteren. In het Slochterbos zal tweede pinksterdag pinksterfeest worden gevierd in de open lucht. On der de sprekers is hier ds Alje Klamer van het radiopastoraat. Verder ook hier veel zang en muziek en aandacht voor het Regenboogwerk onder drugsverslaafden In Amsterdam. NEURENBERG De „Klnderkir- chentag" in Neurenberg is volge boekt. Er zijn 13.000 jongens en meis jes tussen 6 en 12 jaar aangemeld. De „Kinderkirchentag" vindt onmiddel lijk voor de eigenlijke Kirchentag van 10 tot 12 juni plaats. IK WACHT NAAR HET LICHT Aan de gordij nen te zien, die gemakkelijk veel licht doorlaten het nog geen morgen en dat bete dat het nog heel vroeg is. M'n sla I verdwenen. Telkens weer gebeui er dat deze dagen. Ik word wakker, geraak in een toestand tussen en dromen en bevindt me dan staande op de gaanderij van een n soort kerkje. Ik sta naar benedei kijken. Daar beneden staat acht w het doophek en de m voorlezerslessenaar een Duitser, p spreekt tegen iemand die op enij ei afstand voor hem staat. Ik kan d 11 man op zijn rug zien. Die man be ei Wie er achter hem staan kan ik n waarnemen. In het verhoor of wa al daarop lijken moet gaat het over e: kwestie dat ik uit deze gevangen g weg moet naar een c concentratiekamp, 't Is allemaal 11 verwarrend. Vanaf het gaanderij i bemoei ik me met m'n eigen zaal merk op dat daartoe geen reden d zijn. De Duitser wordt nauwelijk d kwaad. Het argument dat ik ie 's zondags orgel speel in de le kerkdienst voor de gevangenen t maakt meer indruk. Ordnung mi or sein, zal hij denken. De situatie i a dubbelzinnig. Als ik even opduik het bewustzijn dat ik hier in m'n kamer lig en dat daar de gordijm zijn is er iets van een verdwijnen angst en tegelijk verveling. Wat 1 m'n geest haal is onzin en toch k ik het niet weg. Wat is het dan? I de zaak Menten? Of is het Carste die ik op de televisie gezien heb e zo erg veel lijkt op een echte functionerende nazi? Over de boulevard zoeft zacht een auto. 1 alsof hij in de sneeuw rijdt. Ik ho motor nu niet meer. Is hij tot stilstand gekomen? Ik houd de a in. Net als vroeger. Een stilvaller motor in de nacht. Ik kijk weer n de gordijnen, waarachter alleen maar de schijn van de nachtlam aan de flat van de overkant te zii Het is nog nacht. Ik wacht naar 1 licht. De zegen van het licht. Wa een mens mag weten waar hij aa VOORBUGANG Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer: W. L. te Enkhuizen; te Giessendam-1 hardingxveld: J. Smit te Hilve te Blauwkapel-Groenekan: J. Olie te Linschoten; te Slikkerv te Stolwijk: E. F. Vergunst te M harnis. Aangenomen naar Schiedam 1 mevr. J. v.d. Werf kand. te UI die bedankte voor Okkenbroek^ Bedankt voor Alblasserdam, e|1" man te Heerde. Bedankt voor Dubbeldam Alphen a.d. Rijn en Sliedrecht: Oever te Nieuwleusen; voor i. kerk: J. Wieman te Vlaardingei| GEREF. KERKEN Beroepen te Putten: P. Melse t< terdam-Kralingen; te Winschot Bulthuis te Bergum. Aangenomen naar Harderf Heemse, C. J. van der Heid Zwammerdam; naar Stadskana Kuiper te Geleen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Rotterdam-Delfsl C. v.d. Leest te Almkerk-Bredi NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Wezep: G. van Keii, Leerdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal: J. Jon^i te Almelo. Bedankt voor Emmen (toez.): ijit Schaaf te Dordrecht-Zuid. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Boskoop. D. Hak berg te Lisse. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor H.I. Ambacht: F lan te Rhenen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Leeuw: f mevr. B. J. C. Piso, rem.prq, Alkmaar. Abdijdagen Pax Christi-voet ten bij de trappisten in Achel juni) en in Tegelen (30 juli-3 al tus) en bij de benedictijnen in O hout (1-5 augustus). Inl. en op» 073-135140. Discipelschap, (voorheen 1 jjeugdcontact. spreker ds. W i Laar, 9-11 juni te Castricum. In 020-928003. Gods Geest gaat dieper, chai e tisch weekend o.l.v. Ed Arons, e juni, Maria Reparatrix, Witm: D straat 14. Maastricht (tel. 043-1 Na 25 jaren, voor echtpare t middelbare leeftijd, de eigen r en de invloeden daarop ond loep nemen, 11-15 juni, Vred(a Zeegse (Dr.) (tel. 05921-1948).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2