CNV doet beroep op Kamerleden Stijging van minimumloon minder dan aangekondigd Kloof Kïesuwkado In Iran geen verkiezing i ehoud van heepswerf ogelijk 'Korting op sociale uitkeringen wegstemmen' C-10's na igeluk VS iderzocht tn deze krant Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig llektriciteitscentrales rijgen flink minder olie eun voor RSV Cijfers die Van Agt verstrekte, achterhaald Zitting over ramp Tenerife Kwaliteit filet americain slecht Trouw gaapt niet Referendum over grondwet I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee j Lees een krant met overtniging; TrOUW Trouw 37STE JAARGANG NR 10858 - DINSDAG 29 MEI 1979 Zonnige perioden en mogelijk een bui Middagtemperaturen ongeveer 22 graden Matige zuidenwind, aan de kust nu en dan krachtig Morgen en overmorgen zonnig en later kans op een regen- ol onweersbui Vri| warm Morgen zon op 5.28 maan op 9 40 onder 21 47 onder 0 28 LOSSE NUMMERS 60 CENT fOLLE (ANP» De afgenomen aanvoer van olie kan ertoe leiden. de elektriciteitscentrales in Nederland aanzienlijk minder van ie brandstof krijgen dan waarop zij hadden gerekend. Uitgegaan s van 4.7 miljoen ton olie, maar dat zal slechts 3,5 miljoen TON >rden. J. wijmans van de elektriciteitscentrale IJsselcentrale in Zwolle krwacht. dat de beschikbare hoeveelheid olie al in september of ktober op is. Dit betekent, dat de centrales voor de rest van het jaar Uien moeten overschakelen op aardgas uit eigen land. „En dat wilden Ir juist voorkomen, in het streven naar aardgasreserves voor de Kkomst," aldus Wijmans. De directeur van de IJsselcentrale onder- reepte daarom nog eens het belang van de met kolen gestookte ntrales. zodat Nederland minder afhankelijk wordt van de die nden. Ponze parlementsredactie HHAAG Het ziet er naar uit dat ■ote scheepsbouw toch voor ons behouden blijft. De minister- f heeft gisteren besloten Rijn de Verolme nog eenmaal finan te hulp te komen. Werknemers Ie RSV-werf op Rozenburg zou- <i ijdelijk bij andere bedrijven in heepsbouw- en metaalindustrie le slag moeten, totdat de order- leuille weer gevuld raakt. kabinet kondigde gisteren „een Je poging" aan om de werkgele- eid bij de Verolme Dok- en Ipsbouwmij op Rozenburg „zo mogelijk veilig te stellen". Isdag en donderdag voeren de Iters Van'Aardenne (economi- ■aken» en Albeda (sociale zaken) lekingen met de vakbonden en BV-top over de oplossing, die hen logen staat. Volgens ingewijden I „een soort mottenballen-oplos- iijds wil het kabinet de laatste tlandse werf voor nieuwbouw ]rote schepen niet verloren laten anderzijds beseft men dat er fioende orders zijn om het vol- i personeel (ongeveer 3000 man) f>mende jaren aan het werk te Om dit probleem het hoofd 3den zou een deel van het VDSM- jineel elders een (tijdelijke) baan jen krijgen, terwijl een vaste of Üende ploeg werknemers zorgt net onderhoud van de werf. "ort aan mankracht Waterweggebied zijn verschil- metaalbedrljven die om perso- verlegen zitten. Ook in de bouw wordt nog personeel ge- Zo klaagde onlangs de werf Ier Glessen-De Noord over een inlljk tekort aan mankracht. De te van het kabinet om VDSM- ieel elders te „detacheren" verder uitgewerkt worden in •g met werknemers en vakbon- In de visie van het kabinet zou nstverband tussen de werkne- en VDSM blijven bestaan. De mers zouden „teruggeroepen" 'n worden zodra er op hun oude ■lek weer orders in de wacht tpt worden. Met name de bouw en of meer gastankers, bestemd tiet vervoer van vloeibaar aard- anuit Algerije, kan nieuw werk ïren Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal ,,met alle kracht" proberen de leden van de Tweede Kamer ervan te overtuigen, dat zij tegen de aangekondigde korting op de sociale uitkeringen pier 1 juli moeten stemmen. Met die poging wil het CNV donderdag beginnen in een gesprek met de CDA- fractie van de Tweede Kamer. „Het CNV wijst een nieuwe korting op de sociale uitkeringen pertinent van de hand. Er is namelijk geen motief te vinden om tot een nieuwe korting over te gaan. Voor ons is de koek op." aldus CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteren na afloop van een verbondsraadsvergadering van het CNV in Utrecht Hij zei dat het CNV per 1 januari 1979 akkoord is gegaan met een korting, omdat anders de sociale uitkeringen iets meer zouden zijn gestegen dan de vergelijkbare lonen in het bedrijfsle ven. Dat argument gaat nu niet op. omdat er per 1 juli helemaal geen wijzigingen optreden. „Het is'aldus Van der Meulen. „een kwestie van eenvoudig Incasseren en daar zullen wij ons tegen verzetten" Behalve de korting op de sociale uit keringen van 0.2 tot 0.7 procent heeft minister-president Van Agt vorige week aangekondigd dat het kabinet per 1 juli ook wil overgaan tot het aftoppen van de prijscompensatie vanaf bruto inkomens van 55.000 gul den. Dat betekent dat vanaf dat inko men niemand méér prijscompensatie zal krijgen dan 82.50 gulden bruto per maand. Grens te hoog Voordat minister Wiegel gisteravond in Rijswijk een spreekbeurt zou houden, bracht hij met zijn vrouw Pien eerst een kort bezoek aan de jarige milieuminister Ginjaar. Deze kreeg een fles met kikkervisjes. Minister Ginjaar gooide de inhoud kort daarop in de Prinses Margrietsingel. Volgens de VVD hebben deze kikkervisjes een kans om echte kikkers te worden, sinds in Nederland een echte milieudeskundige minister is. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het minimumloon en de sociale uitkeringen gaan op 1 juli bruto met 2,2 procent omhoog. Het minimumloon voor volwassenen (kostwinners en personen vanaf 23 jaar) is nu nog 1751 gulden bruto per maand. Dat wordt straks 1790 gulden. Netto komt dat voor een gehuwde man zonder kinderen neer op 1279 nu en 1301 gulden straks. De AOW voor gehuwden gaat netto van ongeveer 1266 naar 1286 gulden. Treurig |rw; -Icabii aarden :abinet wil de steun aan RSV ..stringente voorwaarden" bin- Volgens ingewijden gaat het lij om de kwaliteit van de be- leidlng. een nieuwe organisatie, versteringsplan en een maxi- inzet van het personeel <uit- van een werkweek, die bij aan orders de veertig uur bij na niet haalt). volg op pag. 3, kol. 7 De stijging per 1 juli is minder dan de cijfers aangeven die premier Van Agt vrijdag op zijn wekelijkse persconfe rentie verschafte. Die cijfers gingen uit van een bruto stijging met 2.8 procent. Minimumloon en uitkerin gen zijn gekoppeld aan de bruto loon stijging in het afgelopen halfjaar. Aanvankelijk had het Centraal Bu reau voor de Statistiek een index voor die loonstijging berekend die resulteerde in 2.8 procent stijging. De laatst afgesloten CAO's lieten echter een iets geringere loonstijging zien dan de CBS-deskundigen hadden ge raamd. Bij herberekening, gisteren, bleek de index lager uit te komen, en rolde het cijfers van 2.2 procent voor minimumloon en uitkeringen uit de bus. Intussen had de premier op basis van het nu achterhaalde cijfer al zijn mededelingen gedaan. Geringe beperking Van Agt had zijn cijfers gegeven om aan te tonen dat de nieuwe korting op de sociale uitkeringen, waartoe het kabinet per 1 juli wil overgaan. slechts een geringe beperking in houdt op de altijd nog behoorlijke stijging van de uitkeringen. De netto AOW ging in de cijfers van Van Agt omhoog met 27,20 gulden per maand met inbegrip van de korting, terwijl zonder korting de verhoging 2,60 meer zou zijn geweest en dus op 29,80 zou uitkomen. In deze cijfers is een twaalfde van de vakantieuitkering meegerekend. Volgens de nieuwe, gisteren definitief geworden cijfers wordt de netto stij ging van de AOW 20 gulden met de korting, of 22,60 zonder korting. Deze cijfers duiden op de feitelijke maan delijkse betalingen, en dus niet op fictieve bedragen waarin een deel van de eenmaal per jaar uitbetaalde va kantie-uitkering is verwerkt Doorwerking In het cijfer van 2.2 procent bruto stijging van minimumloon en uit bouw-C AO 1978 opnieuw op te schor ten. en bovendien ook de uitzend- CAO in die opschorting op te nemen. Zou die opschortende werking niet doorgaan, dan zou de stijging per 1 juli geen 2.2 maar 3,9 procent gaan bedragen. De verhoging met 2.2 procent zal ook gelden voor het minimumjeugdloon. Dit jeugdloon is voor elk jaar dat men jonger is dan 23, 7.5 procent minder dan het minimumloon voor volwasse nen. Zo wordt het jeugdloon voor een 18-jarige per 1 juli 1118,75 bruto per maand, tegen op dit moment 1094,40 gulden. De bruto stijging van minimumloon en sociale uitkeringen Is op 1 Juli meer dan die van de CAO-lonen. De prijscompensatie in de CAO-lonen per 1 juli bedraagt 1,8 procent. Op 1 januari deed zich echter een omge keerde situatie voor. Toen gingen mi nimumloon en uitkeringen bruto om hoog met 1,7 procent, terwijl de prijs compensatie 2,1 procent bedroeg. Bo vendien is in een aantal CAO's een extra bruto loonsverhoging („initi eel") verwezenlijkt, waardoor het ge middelde CAO-loon deze winter is gestegen met zo'n drie procent, tegen dus 1.7 procent voor minimumloon en uitkeringen. YORK (Reuter. AP. AFP) De westerse luchtvaartmaat- pijen hebben gisteren eigener ;ing of ln opdracht van hun na- rijksluchtvaartdiensten de ^toestellen aan de grond gezet en grondige controle Dit nadat tebleken dat het ongeluk met C-10 van American Airlines vrij- 'ond bij de Amerikaanse stad go te wijten was aan de breuk len bout. vermoedelijk door me- oeheid Daarbij kwamen 271 !n om. -M is gisteren al aan de controle nen De maatschappij heeft ze- )C-10-toesteilen in gebruik en nair heeft er vier. De makers iet toestel. McDonnell Douglas isteren alle afnemers aangera- e controle binnen een week te hten of voordat 50 vlieguren n worden gemaakt De controle Ierland zal vandaag worden vol- TEHERAN (Reuter, UPI, AFP, AP) De nieuwe machtheb- bers in Iran hebben besloten geen verkiezingen te houden voor een grondwetgevende vergadering, maar in plaats daar van een referendum uit te schrijven om de grondwet te laten goedkeuren. Dit heeft gisteren de minister van binnenlandse zaken Ahmad Sadr Haj Sayed Javadi in een vraaggesprek in het ochtendblad „Bambad" meegedeeld. De minister zei niet waarom de autoriteiten hiertoe besloten hadden. In de Verenigde Staten gebood de rijksluchtvaartdienst het onderzoek van alle door Amikaanse maatschap pijen gevlogen toestellen. Vanaf van morgen moeten alle DC-10's aan de grond worden gezet. Ook in West- Duitsland gebood de dienst het con troleren van de 11 toestellen niet aan de grond te zullen zetten. Een woord voerder van de Scandinavische maat schappij SAS heeft gisteren meege deeld dat vorige maand zich een soortgelijk ongeluk heeft voorgedaan met één van haar DC 10's Toen kon een noodlanding worden gemaakt op de luchthaven van Kopenhagen De belofte van het houden van alge mene verkiezingen voor een grond wetgevende vergadering was een van de belangrijkste punten van het oor spronkelijke revoluüonaire program ma. dat na de val van de sjah werd opgesteld Zowel sterke man, ayatol lah Khomeiny als premier Bazargan hebben deze belofte meermalen her haald Het was Ruhollah Khomeiny zelf die op 6 februari, bij de vorming van een voorlopige regering, voor de eerste keer gewag maakte van de verkiezingen Het lijkt er op dat Khomeiny aan stuurt op een snelle behandeling en goedkeuring van de grondwet omdat de kritiek in Iran op de pogingen van de geestelijkheid een exclusief isla mitisch stempel te drukken op de Iraanse revolutie wel degelijk aan het groeien is. Onderminister van binnenlandse za ken Tabarab'i gaf min of meer ant woord op de vraag op het waarom van het besluit. Volgens het gezag hebbende blad „kayhan" zei lüj dat het maanden zou duren om een vochten over de hoofden van de werk lozen heen. „Als het alle partijen ernst is met de bestrijding van de werkloosheid, dan zouden zij de hoogte van het af te toppen bedrag géén inzet van de strijd hebben ge maakt." aldus Van der Meulen. die herhaalde dat het CNV er nog altijd naar streeft om de sterkste schouders de zwaarste lasten te laten dragen Het gaat er echter nu naar uitzien dat er te weinig geld overblijft om de werkloosheid aan te pakken, terwijl de sterke schouders nauwelijks mer ken dat er wordt afgetopt „Met ande re woorden." aldus Van der Meulen. „gebeurt er helemaal niets Het CNV heeft ook geen vertrouwen in de juiste bestemming van het be drag dat de aftopping oplevert Het kabinet wil dat bedrag in de bedrij ven laten in de hoop dat die bedrijven zelf nieuwe arbeidsplaatsen zullen scheppen De CNV-voorzitter wees erop dat er 200.000 arbeidsplaatsen nodig zijn en dat er nu eigenlijk wordt gepraat over zo'n 400 arbeids plaatsen. Het CNV meent daarom dat de werkgevers moeten worden ver plicht om duidelijkheid te geven over de vraag wat er met dat geld gebeurt Vooral de ondernemingsraad zou bij de bestemming van het geld een be langrijke rol moeten spelen Vervolg op pag. 3, kol. 6 Ons commentaar staat op pag. 5 PAGINA 2: Verschuiving taak hervormde raad voor kerk en theologie PAGINA 3: PAGINA 4 EO-film over vreugde en verdriet in Oeganda PAGINA 5: Parlementsrubriek PAGINA 9: Nieuw licht (van TL-buis) spaart energie Ook op deze maatregel heeft het CNV ernstige kritiek. De christelijke vak centrale heeft zich al eerder op het standpunt gesteld, dat de aftopping plaats moet hebben bij 50.000 gulden Het CNV vindt de grens van 55.000 gulden te hoog, vooral omdat een dergelijke aftopplng geen wezenlijke financiële bijdrage levert aan de werkloosheidsbestrijding. Daar komt bij dat de ambtenaren ln ruil voor méér werk al hebben gekozen voor een aftopping vanaf 45.000 gulden. Zij moeten per 1 januari 1980 op nieuw een beslissing nemen over „hun" aftopping. Het zou het CNV niets verbazen als de aftopping bij de ambtenaren verwatert Van der Meulen wees er gisteren op, dat het doel van het CNV het schep pen van arbeidsplaatsen is. Met het geld dat de aftopping oplevert kun nen meer mensen aan werk worden geholpen. „Maar", aldus Van der Meulen. „als het doorgaat zoals de regering het voor ogen staat, komt er van de strijd tegen de werkloosheid niets terecht". De CNV-voorzitter noemde het treu rig dat politieke strijd wordt uitge- DEN HAAG (ANP) Het nuttigen van kant en klaar gekochte filet ame ricain is niet aan te bevelen. Dit con cludeert de Consumenten Bond na een steekproef van tien produkten op het totale Nederlandse aanbod van filet americain In de onderzochte produkten werd een gemiddeld vetgehalte aangetrof fen van 19 procent. In negen van de tien gevallen was varkensvlees ver werkt en in zes van de tien gevallen werd de verboden chemische stof sul- fiet aangetroffen Geen enkel pro- dukt voldeed aan de richtlijnen die zowel het ministerie van volksge zondheid. het voorlichtingsbureau voor de voeding als de keuringsdienst van waren geven Er vielen gisteren in Athene veel handen te schudden nadat het verdrag tot toelating van Griekenland tot de Europese Gemeenschap was getekend. Rechts premier Karamanlis van Griekenland, die de gelukwensen van sijn Italiaanse collega Andriotti ln ontvangst neemt. In de Nederlandse delegatie, die de ondertekening bijwoonde bevond sich wel minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw maar niet premier Van Agt. Deze blesseerde zich zaterdag bij een voetbalwedstrijd en zijn arts verbood hem op zijn verstuikte voet te lopen. Meer nieuws op pagina 7. ..Nog scherper toezien of er ook een kloof gaapt tussen schijn en werkelijkheid." Schoon voornemen van drs B J. Udink, ondernemer, nadat de OGEM 25 miljoen en een betonnen illusie armer is geworden. Boze aan deelhouders dus, al dan niet belangrijk 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faawcn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant o( tv-gidv Dccoratiel |utc lectuur hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting cn .irm-bandjc van keramiek grondwetgevende vergadering vol gens de oorspronkelijke plannen bij een te roepen. En omdat Khomeini de regering heeft opgedragen zo snel mogelijk een assemblee bijeen te roe pen ter besprekingen van grondwets voorstellen. zullen daartoe vetegen- woordigers van de provincies en van de godsdienstige minderheden wor den gekozen De assemblee moet het ontwerp bestuderen, de geheime re volutionaire raad en niet te vergeten ayatollah Khomeini zelf moeten het goedkeuren en daarna zal het bij refe rendum aan het volk worden voorge legd. Tegenstanders van de huidige machthebbers maakten zich gisteren ongerust over de gang van zaken Zij vrezen straks een document onder de neus te krijgen, waarvan ze niet we ten wie het heeft opgesteld en waar ze slechts „Ja" of „nee" op kunnen zeg gen. Oezien de ervaringen met het vorige referendum in Iran (over de al of niet uitroeping van de Islamitische Republiek) zal Khomeini via een eclatante zege zijn zin krijgen Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. QD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1