Twente: bekerwinst redding van seizoen i m N I Brian Clough man achter successen Nottingham Forest v:;** netten Europees voetbal bij winst en verlies verzekerd in euwe 'iomf irott =f iFA-jeugd Weer gelijke aanvangstijden profvoetbal Van tweede divisie naar EC finale 'V"** OAG 29 MEI 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 13- R 17 - HS 15 w; Johan Woldendorp -ï ICY Bernard Hinault is ag winnaar geworden van de etappewedstrijd Dauphine Li- De Fransman zegevierde ook in Sluitende tijdrit over 37.8 kilo- in Annecy. Henk Lubberding borst bezette in het eindklasse- de tweede plaats. Wilfried We il. lid van de ploeg van Peter had eerder op de dag de zeven- i voorlaatste etappe gewonnen Ihambery naar Annecy over 118 fcter. De Belg won de sprint van iopgroep van tien renners, die oorsprong had op het peloton 1 Hinault 37 uur. 6 min 26 sec Ilng op 10 min 27 sec 3 Oaldos op 11 Baronchelli op 12 min 43 sec S i I sec 6 Agostinho op 14 min 5 'ERA De elfde etappe van de van Italië is maandag gewon- r de Zweed Bernt Johansson Igemeen klassement onderging ijzigingen. De Italiaan Giusep- •nni behield de leiding met 18 en voorsprong op de Noor Knudsen. k» dei [k, Het Nederlandse jeugdelftal. togesteld uit spelers van 16 tot 18 heeft zich niet kunnen plaatsen fie halve finales van het UEFA Itoernooi dat in Oostenrijk l gehouden. In de derde en laat- bedstrijd van Nederland voor I A verloor het team van Ger maandagavond in Linz met 1-2 Jïankrijk. dat overgaat naar de ^finales door Fred Buddenberg aeijWILLEBRORD Olympia's van Nederland lijkt niet meer te kunnen voor de ploeg van an Krott De negentienjarige rs bezorgde de Amsterdammer rde ritzege in de negendaagse ewedstrijd voor amateurs en rrichting greep Krott dankbaar Jm te doen voorkomen, dat de q rimpelloos voor zijn ploeg ver- Schijn bedreigt echter. Aan het fn laten van de equipe kleefden eei smetten als aan de overwin- ran Peeters. namelijk was het type triom- 1 dat deel uitmaakte van een •erd trio in dit geval ver- nen en Van Dongen maar kte om ook maar een meter »rk te doen. In de straten van illebrord. toen vijf anderen aan- pg bij het elitegroepje van de ladden gekregen, ontsnapte de iste" Limburger en won een- indacht werd snel afgeleid van birant-onderwijzer. De rit. uren- pven boeiend als het testbeeld televisie, hield door het hoge het karakter van een snelwan- Jppe, maar zou een volstrekt lige aanboring van de aanwe- nergiebronnen zijn geweest, als ammertink en zijn ploegleider it egaal ogende taktische pad lp een kasseienstrook waren ge- Ad Wijnands had zich al zo ver et door de leider in de algemene chikking ongeïnteresseerd ge fleerde peloton verwijderd, dat ichtswisseling aanstaande was. Idelijk krabbelde Lammertink Ivies van Krott terug en hield large van 6 seconden. is uit de hand gelopenbeken- anmertink eerlijk al riep hij later peer strijdlustig uit: ..Van mij ijnands een minuut mogen Het 'werd de kapstok, waar op papier toch aansprekende \ties van de Krott-ploeg Wij- l werd tweede in de etappe van »rg naar St. Willebrord. concur- .dri van der Poel miste de slag 'en opgehangen. AMSTERDAM Trainer Spitz Kohn heeft de selectie van FC Twente een zwijgplicht opgelegd. De Luxemburger bevestigt hiermee de waarde, die FC Twente hecht aan de vanavond in Rotterdam te spelen bekerfinale tegen AJax. Op het KNVB-sportcentrum in Zeist, waar de ploeg zich na het duel tegen Feyenoord van zaterdagavond ophoudt, wil Kohn zich met zijn selectie in alle rust voorbereiden op de herhaling van de eindstrijd, die het seizoen voor FC Twente alsnog een feestelijk tintje moet geven. orie ziet het er inderdaad heel uit: indien Wijnands onge- de Oranje trui van zijn kop- ad overgenomen, zou Lammer de betrekkelijke anonimiteit tig kunnen gaan. In de tijdrit tiorgen zou de Wierdenaar dan |uw de ongekroonde koning in tnateurland worden. De last. die .iet leiderstricot om zijn schou- "Verd gehesen, is loodzwaar. ..Ze l^-ren je op alle mogelijke manier kken. Mensen van andere ploe- 'siie een monstercombine tegen odvonnen-red.) snijden je gewoon 150 af. Daarom had Wijnands best minuut voorsprong mogen L" Krott Lammertink echter som- Ie om het tempo op te voeren. ^chtte hij dat gedachtenkron- Er zit voor de snel omhoogge en kopman niets andere op: de iielijke krachtexplosie op de Imburgse „bulten" moeten in lal opzicht een vervolg krijgen, bet oog op zijn concrete prof- en kan hij zich trouwens geen praktijkcursus wensen. etappe een nt over 193 kilometer van !g naa. 8int Willebrord) 1 Peeters 4 uur 23 sec. «met tljdvergoedlng 4 23 18). 2 Wij- r 15 sec met UJdvergoeding 4 23 38). 3 De imet tijd vergoeding 4 23.43). 4. De Waai. kn. 6 Van Dongen. 7 Damon op 23 sec 8 Iten op 1 min 36 sec 9 Maas op 1 min 49 Van Egmond. 11 Van der Poel. 12 Van I. Moons. 14 Lammertink, 15. Schilr, 16 pr. 17 Gödde op 2 min 5 sec 18 De Wilde. S. 20. Jonkers en klassement 1 Lammertink 14 uur 53 sec 2. Wijnands op 6 sec 3. Van der Poel 14. Prinsen op 2.01. 5. De Rooy op 2.06, 6. |jder op 2.13, 7 Blerings "op 2.58. 8 Van i 3.02. 9 Von Löffelholz (WD1) op 3.23, 10 op 3 34. 11 Damen op 3.38. 12 Hassink —,13. Schür op 4 18, 14. Wekema op 4.26, 15 op 4.28. 16 Broers op 4 34. 17 Hogervorsl ■■18 Moons op 5.08. 19. Peeters op 5 10. 20 f 5.23 klassement 1 Van der Poel 60 punten. 2 t/hink 44. 3 Maas 43. 4 Wijnands 39 5 De 6 Damen 37 punten Een overwinning op Ajax zou aan het seizoen van FC Twente een gunstige wending geven. De oostelijke ploeg verloor dit seizoen vaker dan dat er werd gewonnen, terwijl het aantal tegendoelpunten tot nu toe 43 be draagt. Ook de huidige zevende plaats op de ranglijst spreekt niet tot de verbeelding. De achterstand op nummer vijf. Roda JC. is negen pun ten en op koploper AJax bedraagt die achterstand negentien punten. De KNVB-beker kan derhalve veel goed maken, al weet FC Twente zich ook bij verlies tegen Ajax zo goed als zeker verzekerd van Europees voet bal. Het wachten is dan op naderende landstitel van de Amsterdammers. Mocht Ajax na het dubbelprogram ma van komend weekeinde tegen Vo- lendam en AZ'67 het kampioenschap nog niet officieel binnen hebben, zal FC Twente er in de laatste competi tiewedstrijd tegen Ajax alles aan ge legen zijn de Amsterdammers een helpende hand toe te steken. Spitz Kohn kan vanavond weer be schikken over Kick van der Vall, die vanwege een wreefblessure de wed strijd tegen Feyenoord vanaf de tri bune moest volgen. Het zal overigens één van de laatste wedstrijden zijn van Van der Vall voor de Twentse ploeg. De 33-jarige middenvelder heeft in het kader van de verjonging geen nieuw contract aangeboden ge kregen voor het volgende seizoen. Van der Vall. die twaalf seizoenen voor FC Twente hpeft gespeeld, heeft zich hierover al vele malen veront waardigd getoond, omdat hij gezien de leeftijd niet op een grote belang stelling kan bogen van de topclubs uit de eredivisie. De meest serieuze gegadigde voor Van der Vall is Vites se. dat zijn legertje dertigers best wil aanvullen met de Twen te-speler. Se cretaris Sipma van de Arnhemse club: ..Alles hangt af van de begro tingsvergadering morgenavond over de contracten voor het nieuwe sei zoen. Wanneer het bestuur van me ning is dat Van der Vall een bruikbare kracht is en dat hij past in de finan ciële mogelijkheden van Vitesse, dan zal er op korte termijn een gesprek plaatsvinden met Van der Vall. Hij heeft nu alleen nog gesproken met onze trainer (Henk Wullems, red.) en heeft aan hem zijn wensen en voor stellen bekend gemaakt. Wullems ziet het, dacht ik, wel zitten met Van der Vall. Hij zou de rol van spelbepa- Een uitzondering op het spreekverbod had in de Twente- selectie Heini Otto. Hij mocht ook van trainer Spitz Kohn (links met de bruid) in het Amsterdamse stadhuis ja zeggen tegen Carla Koentjes. Om 10 uur gisteravond eindigde Otto's avondpermissie. lende middenvelder op zich kunnen nemen, al hebben we voor die plaats ook nog Theo H users." Sipma is niet bekend met de financië le wensen van Kick van der Vall. „Aan FC Twente hoeven we in ieder geval niets te betalen, omdat Van der Vall transfervrij is. Maar je moet na tuurlijk ook rekening houden met de leeftijd, want Van der Vall is per slot van rekening al 33. Ik wil niet zeggen dat hij te oud is. maar Vitesse wil wel graag verjongen. We hebben al een aantal spelers in de dertig en kijk naar Charley Bosveld. Die is met zijn 37 jaar nu toch echt versleten." Door het vertrek van Van der Vall is FC Twente in één Jaar tijd een com pleet middenveld kwijtgeraakt. Ar nold Muhren en Frans Thijssen zoch ten al in een eerder stadium hun heil bij het Engelse Ipswich Town. Trans fer. die evenals de verkoop van Piet Wildschut aan PSV. niet gezien kun nen worden in het licht van de verjon ging. In hoeverre de verjonging bij de club uit Enschede wordt doorgevoerd is niet bekend. Oldtimer Theo Pahl- platz zal naar alle waarschijnlijkheid ook het volgend seizoen voor FC Twente uitkomen en het centrale ver dedigingsduo Epi Drost en Niels Overweg, dat samen al 63 jaar oud is. staat ook het volgend jaar onder con tract bij Twente. Cees van Ierssel krijgt, evenals Van der Vall volgend Jaar geen nieuw contract. Manager Ton van Daien heeft wel enkele youngsters op het oog. Vier namen, die hij echter niet wil prijsgeven. Zwijgen is goud. denkt men derhalve nog altijd in Twente. ZEIST Zoals de laatst* jaren gebruikelijk, heeft de KNVB be paald, dat de voetbalwedstrij den in de ere en eerste divisie op de laatste twee speeldagen ge lijktijdig zullen beginnen. In de eredivisie beginnen de wedstrij den op maandag 4 juni (tweede pinksterdag) derhalve alle om half drie. Dit geldt ook voor zon dag 10 juni Het is ook niet meer mogelijk wedstrijden naar zater dag 9 juni te verschuiven. De KNVB heeft daar moeite voor gedaan, maar twee thuisspelen- de clubs verzetten zich hier tegen. In de eerste divisie beginnen alle wedstrijden op 2 juni (pinkster zaterdag) om 16.00 uur De laat ste speeldag is op tweede pink sterdag Aanvang van alle wed strijden: half drie. Het betaalde voetbal kent voorts met ingang van het seizoen 1979- 1980 vaste aanvangstijden De clubs kunnen dan kiezen uit za terdagavond half acht of zon dagmiddag half drie Ze moeten zich wel voor een langere periode vastleggen Het seizoen wordt namelijk in drie tijdvakken inge deeld: van het begin tot 15 no vember. de winterperiode, en de periode van 15 maart tot het einde van de competitie. Voor elke periode moet een keuze wor den gemaakt, die niet meer kan worden veranderd. Woensdagen ZEIST Op de woensdagen 22 en 29 augustus zal een volledig programma in de competitie van eredivisie van het betaalde voet bal. die op het weekeinde 18-19 augustus begint, worden afge werkt. De wedstrijden voor de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker, waaraan de negen tien eerste divisieclubs en negen amateurverenigingen uitkomen, worden op 1 en 2 september ge speeld. De winnaars van deze wedstrij den. aangevuld met de eredivi sieclubs spelen op 13 en 14 okto ber de tweede ronde. De compe titie van het betaalde voetbal eindigt in het weekeinde van 17- 18 mei 1980. Het programma van het betaalde voetbal voor het komende seizoen zal op 9 juli bekend worden gemaakt UEFA Cup ZEIST Als een team zich voor het komende seizoen zou terug trekken uit het toernooi om de UEFA-Cup 1979-1980 mag de KNVB een derde club voor dat toernooi inschrijven. Nederland is namelijk als eerste reserve ge plaatst op de lijst van gegadig den voor een derde plaats in het toernooi. Het daarop volgende seizoen zal Nederland in ieder geval met vier clubs in het UE- FA-toernooi vertegenwoordigd zijn. door Matty Verkamman MüNCHEN „Forest is magie" brulden de Engelse krantekoppen op 26 april En daar viel toen opnieuw veel voor te zeggen, want uit kansloze positie had Nottingham Forest zich de avond tevoren immers geplaatst voor de finale van het Europa Cup toernooi voor landskampioenen. Na het 3-3 gelijk spel tegen FC Köln in de thuiswedstrijd het mooiste Cup duel van dit seizoen werd door de Britten op Duitse grond de finale bereikt (0-1), die morgenavond in het Olympisch Stadion van MQnchen te gen het Zweedse FF Malmö wordt gespeeld. Nottingham Forest is dan de torenhoge favoriet om het vaandel van Liverpool over te nemen. Wanneer Nottingham Forest die fa- vorietenrol weet waar te maken, dan betekent dat voorlopig het hoogte punt van een spektaculaire opmars die zijn weerga niet kent in het Euro- peese bekervoetbal. Nog maar drie jaar geleden leed de club uit de Mid lands een kwijnend bestaan in de tweede divisie. Onder leiding van ma nager Dave McKay was het gemid delde aantal toeschouwers toen tot amper tienduizend gezakt (nu ligt dat bijna vier keer zo hoog). De club teerde op een rijke historie, maar zag geen gat in de toekomst. Dat veran derde toen McKay werd opgevolgd door het meest succesvolle Engelse duo van de jaren zeventig: manager Brian Clough en zijn gezworen (veld- )kameraad Peter Taylor. Clough. een voormalige internatio nal. geniet in Engeland faam als op schepper en schreeuwellijk.Geen uit spraak is hem te dol. hetgeen hem een onmetelijke populariteit bij de media en. zolang het succes aan houdt. ook bij de massa heeft be zorgd Deze brulboei erkent volmon dig. dat hij ten opzichte van de pers meestal een spel speelt. „Maar dan wel in het belang van de club", zo verklaart hij serieus. „Op deze ma nier bezorg ik mijn baas een enorme publiciteit Dat lijkt mij een onbe taalbare verdienste." In het voetspoor van Cloyg glimlacht de bedachtzame Taylor meestal min zaam. Hij onderhoudt de relaties met de spelers, corrigeert Cloughs olifan- tendans in de porseleinkast wanneer dat echt nodig is en is op het oog volmaakt gelukkig met zijn rustige rol in het spel. Een gebrek aan succes kan de heren intussen onmogelijk worden verweten. In 1971 gingen zij voor het eerst samen aan de slag. en wel bij Derby County, dat op dat moment onder in de tweede divisie hing. Het tweetal bracht enige wijzi gingen in het spelerebestand aan, waarna Derby een jaar later prompt naar de eerste divisie promoveerde. Tot iedere verbazing werd het eerste Jaar op topniveau vervolgens met het landskampioenschap afgesloten. Na dat eerste succes scheidden Clough en Taylor voor even van el kaar. Door een ruzie met het bestuur van Derby County vertrok Taylor naar Brighton en Clough naar Leeds United, waar hij een record vestigde door na welgeteld 44 dagen op advies van de spelers te worden ontslagen. Clough kreeg weliswaar een vorste lijk bedrag mee vier jaar salaris maar sprak toch van „de grootste teleurstelling uit mijn carrière." Hij verbond aan die teleurstelling een opmerkelijke opvatting: „Dit is een keerpunt in mijn leven. Vanaf dit moment vind ik de voetballerij niet meer het allerbelangrijkste. Er zijn gewichtiger zaken." Zijn „tovenarij" leed er onderwijl niet onder, want nadat hij met Peter Tay lor de draad bij Nottingham Forest weer had opgepakt, leverde hij het zelfde kunststukje als bij Derby County: in het eerste jaar promotie naar de eerste divisie, in het tweede jaar kampioen van Engeland. En nu dan finalist in het belangrijk ste Europa Cup-toernooi. Clough doet simpel over zijn opzienbarende prestaties: „Toen Peter en ik bij Not tingham begonnen, hebben we de za ken eens grondig bekeken. Wel, er moest een nieuwe keeper komen, dus hebben we met Peter Shilton de aller beste gepakt. Voor de rest hebben we geschoven en nog enkele aankopen gedaan. That's all." Typerend voor Clough's belofte om vanaf zijn ontslag bij Leeds United het voetbal met een korreltje zout te nemen, is de wijze waarop hij naar deze finale toeleeft. Hij vindt het echt wel iets bijzonders, maar heeft er na het eind van de competitie geen aan leiding in gezien om niet op vakantie te gaan. De voorbereiding op de strijd tegen Malmö heeft hij volledig aan Peter Taylor overgelaten Pas van daag vliegt hij van zijn vakantieadres op Kreta naar München. Meteen na de wedstrijd laat hij het feest (of de teleurstelling) aan zich voorbijgaan, en keert hij terug naar zijn gezin op dat eiland. „Europa Cup of niet, ik heb recht op mijn jaarlijkse vakan tie". heeft Clough zijn werkgever dui delijk laten weten. Dit betekent niet dat Clough geen belangstelling zou hebben voor die Internationale hoofdprijs. Hij is ge brand op de beker, en zeker nu die in MQnchen kan worden veroverd. Ken merkend voor zijn wilde gedrag is dat hij de Duitse pers al dienaangaande tegen zich in het harnas heeft ge jaagd. PARADIJS (1) Als ik het goed begrepen heb. zit het eigenlijk zo: als gehandicapte mag je in Zuid-Afrika. ongeacht de huidskleur, sport bedrijven met wie je maar wilt. Als je maar niet met elkaar trouwt. Of naar hetzelfde res taurant wilt gaan. Of in dezelfde stad wilt wonen. Of evenveel men senrechten wenst. In die gevallen maakt het wèl wat uit in wat voor vel je steekt. Maar sport? Geen cen tje pijn. Omdat het zo schijnt te zitten, mag Zuid-Afrika volgend jaar hier deel nemen aan de Olympische Spelen voor gehandicapten Als ze tenmin ste voor de show ook nog een paar niet-blanken in hun ploeg stoppen. Daar zal de organisatie op letten. Een speciale commissie onder lei ding van mr. Molly Geertsema heeft de zaken nog eens op een rijtje gezet. En het bleek dus waar te zijn. Als je zwart, gehandicapt en dol op basketbal bent. dan breekt in Zuid- Afrika het paradijs los. Dan heb je pas een bruin leven. Een weldoorwrocht werkstuk van Geertsema en zijn commissie (waar in ook Jan Masman zat. lid van die partij die zich zo zegt in te spannen voor de positie van de niet-blanken in Zuidelijk Afrika, de PvdA). Hun samenvatting besloeg een paar re gels: „Uit verschillende verklarin gen. alsmede uit persoonlijke waar neming, is bovendien vast komen te staan, dat in Zuid-Afrika de georga niseerde sport voor gehandicapten als één van de eerste sportbon den volledig is geïntegreerd Waarna nog een oude fabel wordt verteld: een boycot van Zuid-Afrika wegens de rassenscheiding, levert alleen maar nadeel op voor de niet- blanken. Zoals een olie-boycot ook nadeel oplevert voor niet-blanken met een auto De commissie blijkt volstrekt onkundig te zijn van ont wikkelingen in Zuid-Afrika. waar de sport-boycot heftig gevoeld wordt. Die boycot zorgde er zelfs voor dat een kleine „liberalisatie" in de wet ten werd doorgevoerd. In enkele ge vallen mogen mensen van verschil lende rassen een wedstrijd spelen om een nationaal kampioenschap. Eén wedstrijd, geen competitie of wat voor toernooien ook en alleen aan de top, daaronder niet. Voor die „vooruitgang" wordt Zuid-Afrika nu beloond. PARADIJS (2) Wat voor verklaringen en wat voor persoonlijke waarnemingen een rol hebben gespeeld, is een volstrekt raadsel Hooguit wordt duidelijk dat één soort verklaringen en per soonlijke waarnemingen alleen maar in aanmerking kwam. Die. waardoor de commissie in staat ge steld werd flutwerk ten faveure van Zuid-Afrika af te leveren Er zit meer niet helemaal lekker Volgens de resolutie van de Vere 4r w nigde naties die sportcontacten met Zuid-Afrika afwijst, wordt er een uitzondering gemaakt voor niet-ra- ciaal geselecteerde teams die er kend zijn door een comité tegen apartheid en door de bevrijdingsbe wegingen. Dat niet-racistlsche comité is de South African Council of Sports (SACOS). Die. zo werd door de orga nisatie voor de Spelen voor gehan dicapten meegedeeld, had geen be zwaar tegen de deelneming van Zuid-Afrika. Maar de SACOS wordt internationaal vertegenwoordigd door de SAN-ROC, South African Non-Racial Olympic Committee. Een comité dat in 1964 in balling schap is gegaan en nu vanuit Lon den werkt. In een brief aan het Nederlands Olympische Comité wijst die SAN- ROC de deelneming van Zuid-Afri ka af. „Ondanks verzekeringen door de Zuidafrikanen dat sport in het algemeen en sport voor gehandi capten in het bijzonder in Zuid- Afrika geïntegreerd zijn, is er con creet bewijs dat het tegendeel het geval is. Sportorganisaties in Zuid- Afrika zijn alle langs raciale lijnen georganiseerd en zwarte gehandi capten trainen of spelen niet vrij met hun blanke tegenhangers," al dus de verklaring van SAN-ROC. En de Hoge Raad voor de Sport in Afrika, die in 1976 de boycot van de Olympische Spelen in Montreal leidde, heeft aan het Nederlands- Olympisch Comité een brief ge schreven waarin wordt aangedron gen op verwijdering van Zuid-Afri ka van de deelnemerslijst De Hoge Raad is het overkoepelend orgaan van alle Olympische Comités in Afrika Maar Ja, wat heb je aan dit soort verklaringen en persoonlijke waar nemingen als je veel betere uit Zuid-Afrika zelf krijgt? Althans be tere; verklaringen en waarnemin gen die beter passen bij het eigen doel. Nietwaar stichtingsbestuure lid mr. O. A. Wagner van Shell? By the way, nog last gehad van die actie „Shell helpt apartheidsterreur in Zuidelijk Afrika"? PARADIJS (3) Krakkemikkig overeind gehouden door een treurige verklaring gaan de Olympische Spelen voor gehan dicapten volgend jaar in Arnhem en Veenendaal door, mèt Zuid-Afrika. Met de centen gaat het ook prima. Een grove schatting leert de organi satoren dat er rond 7.000.000 gulden aan geld. goederen, diensten en toe zeggingen beschikbaar is. Welis waar is dat bedrag lang niet binnen en worden onder het kopje toezeg gingen ook gerekend acties met een hoogst optimistisch geschatte op brengst, maar als je jezelf niet kie telt. wie doet het dan wel? Nu we het toch over zelfkieteling hebben. De AVRO start in het na jaar ook een aktie ter bestrijding van de kosten van de Olympische Spelen voor gehandicapten. Tele- bingo heet het spelletje en Mies Bouwman gaat het presenteren. Siebe van der Zee heeft een prachti ge verklaring uitgegeven over het motief van de AVRO om iets voor de gehandicaptensport te gaan doen. Een onderzoek heeft namelijk uitgewezen dat dit goede doel lek ker ligt bij een groot publiek. Van daar. Siebe kleurde niet eens bij zijn verklaring. Maar dat zal je ook wel afleren bij een omroep die nu al vooraf de kijkcijfers laat spreken Jammer voor al die andere goede doelen, maar jullie zijn nu eenmaal niet zo populair Enfin Siebe heeft de tut-hola mentaliteit van de AVRO weer eens prima geschilderd en we mogen nog blij zijn dat ze deze serie programma's niet in het buitenland hebben gekocht PARADIJS (4) Blijft over de toekomt. Wat gaat er nu gebeuren? In het komende najaar onder schrijft Nederland een nieuwe reso lutie van de Verenigde Naties waar in iedere vorm van contact op sport gebied met dat land onvoorwaarde lijk wordt afgewezen. Zuid-Afrika mag niet deelnemen aan de Spelen voor gehandicapten. Van de Neder landse regering dus. Maar de regels waaraan de organi satoren zich hebben te houden staan deelneming van Zuid-Afrika wel toe. Welaan, in die situatie zal Zuid-Afrika onder druk worden ge zet om de ploeg terug te trekken omdat andere het hele evenement niet meer door kan gaan En Neder land bovendien nog opgezadeld wordt met een dreigende boycot door de andere Afrikaanse landen. Daarnaast is er op dat moment ook al zoveel geld in de organisatie ge stoken dat een volledig bankroet van de invalidensport in Nederland dreigt. Of om het met de woorden van Wim van Zijll, algemeen secretaris van de NSF die ten nauwste betrokken is bij de organisatie, te zeggen: „Als we ze met goed fatsoen buiten kun nen gooien, dan zullen we dat niet laten." TRUC Iedere sportbond die te maken krijgt met sponsors moet ook ver dacht zijn op trucs. Neem bijvoorbeeld de Nederlandse Basketbal Bond. Twee weken gele den op de Algemene Voorjaarsver gadering werden daar de „richtlij nen voor de sportsponsoring", zoals opgesteld door de Nederlandse Sport Federatie, aangenomen. Die richtlijnen houden een poging in om wildgroei tegen te gaan en de sponsors met wat sportlievender ei sen op te zadelen. Een van dei eisen is dat de oude verenigingsnaam al leen gecombineerd mag worden met de sponsornaam. De oude vere nigingsnaam mag dus niet ver dwijnen. Mooi. Vorige week werd bekend dat de Haarlemse basketbalvereniging Flamingo's voor drie seizoenen een nieuwe sponsor heeft gevonden: Eve Adam. Tegelijk echter heeft de club ook een nieuwe naam gekre gen. Er is namelijk een fusie tot stand gekomen met de damesvere niging White Stars. Flamingo's had geen dames. White Stars had geen heren. BIJ de fusie zijn ook de vere nigingen Exfla's (Ex-Flamingo's), De Kometen en Cronjé Shots be trokken De nieuwe naam van de vereniging? Stars Stars, zonder meer Dat is namelijk de truc. Als de vereni gingsnaam herkenbaar moet blij ven ondanks sponsoring, dan zoek Je een handige naam uit. Je zet er de sponsornaam voor en zo ontstaat de prachtige combinatie Eve Adam Stars. Handigheid kent geen tijd. Men noemt het ontduiking van de regle menten. maar maak dat maar eens juridisch hard. De bond kan natuurlijk de nieuwe clubnaam afwijzen maar een betere reden dan dat er in Nederland al 23 basketbalclubs met Stars in hun naam rondlopen, valt er niet te be denken. De sponsorovereenkomst moet nog goedgekeurd worden, maar veel problemen zal dat bui ten die naam waar niets aan te doen is niet opleveren Blijft over de NSF. die een toet singscommissie heeft die waakt over uitwassen. Heeft die nog ge dacht om iets over de bestrijding van trucs, in de regels voor de toet singscommissie te zetten? Nee dus. Zo zijn er honderden manieren om mensen beet te nemen. Als je maar kwaad wilt. (Dat doet me ineens denken aan meneer Walstra van Deltalloyd die vindt dat het zoveel verwarring geeft als die vermaledijde televisie- jongens de oude clubnaam noemen en spelers tonen met de grote spon sornaam op de borst. Bij wijlen Fla mingo's werkt dat helemaal de dui delijkheid in de hand. Ze willen Eve Adam Stars genoemd worden, maar op hun shirt staat met grote letter 7-up. Dat is dus de andere sponsor die ze hebben. Goed werk mannen. Het kan nog een veel gro tere troep worden.) ILUSSIE De officiële film van het wereld kampioenschap voetbal van vorig jaar mag op bevel van dictator Joao Havelange niet vertoond worden. Havenlange vindt dat de film niet helemaal geworden is wat hij er zich, in zijn onmetelijke wijsheid, van had voorgesteld. Dat is natuurlijk geen nieuw trekje bij figuren van het kaliber Havelan ge In de middeleeuwen hadden kunstenaars ook vaak last van volk dat zich wilde laten vereeuwigen en bij de onthulling klaagde dat het niet leek op wat ze gewenst hadden Poenerige leeghoofden denken bij kunst aan een illusie terwijl ze de werkelijkheid voorgeschoteld krijgen Precies waar Havelange zich nu ook over opwindt. Hij behoort tot het slag van de nieuwe rijken, dat denkt dat alles en iedereen voor geld te koop is Dat bleek bij zijn jacht op het voorzitterschap van de FIFA te kloppen De baan bleek te koop En de bijgeleverde hofhouding was ook zeer gewillig: hielelikkers. machts wellustelingen. statuszoekers en ge woon dommerikken. In zo'n gezelschap ga Je aJ makke lijk denken dat iedereen karakter loos is. Dat Je een filmer kunt vra gen om een film van een voetbal toernooi te maken. En dat zo'n man dan ook onmiddellijk zijn oogklep pen pakt. en doelpunten en pret in een niet te stuiten stroom vastlegt. Kwam Havelange even bedrogen uit De Ingehuurde filmer had in z'n eentje meer fatsoen dan de hele FIFA bij elkaar Hij hield wèl reke ning met het feit dat de Argentijnse militaire dictatuur behalve voetbal bonzen inpakt, ook de bevolking aanpakt En de filmer was nog niet zo gek of hij liet ook zien hoe Arte- mio Franc hi. in Europa wel het hoofd van de UEFA-mafia ge noemd. zijn rol van promotor van Italiaanse scheidsrechtere en ande re vriendjes, speelde Dat was precies wat Havelange zich niet gewenst had. Hij had om een illusie gevraagd. En dus verbood de dictator meteen verdere vertoning van de film „Er zal fors in geknipt moeten worden, voordat Havelange zijn toestemming zal geven." ver klaarde lakei Meuleman dociel. De hoogste baas van het Nederland se voetbal had het ook maar bela chelijk gevonden wat die filmer had uitgehaald. „Wat heeft die affaire rond de Monteneros nou met voet bal te maken." Inderdaad meneer Meuleman, dat heeft evenveel met voetbal te ma ken als de Havelange-kliek met fat soen en soldariteit. Niets dus, hele maal niets BRIEF Jij nog wat Brak? Onze J C. Brak Jazeker. Ik heb namelijk een brief onderschept met een leuke primeur. Luister Beste jongens, staat er boven. „Zoals af gesproken hier weer nieuwe feiten in wat onze tegenstanders de affaire Cruijff noemen Er wordt namelijk, heb ik gemerkt, wat gelachen om die wedstrijd tussen Ajax en Bay- ern München van vorig jaar. Omdat Ajax met 8-0 verloor. Met de nadruk dus op Ajax. want Johan verloor dus niet Toch kan dit schadelijk zijn voor de belangen van Johan. Ik stel dus voor dat Jullie zaterdag Jullie Cruljff-pagina geheel wijden aan de af scheidswedstrijd van Jo han bij Ajax Dat was dus niet die tegen Bayern München maar dat was die tegen FC Amsterdam op 19 augutus 1973. En Ajax verloor niet met 8-0 maar Johan won met 6-1. Dat kan ik bewijzen En wat die BasUevitch daarover zegt zijn alle maal leugens Overigens schreef ik ln mijn nieuwtje 473 van vorige week dat Johan vijf miljoen gulden was kwijtgeraakt Ik geloof dat het publiek dat iets te weinig vindt, dus doe mij een lol, en gooi er een mil joen op twee bovenop Dit lijkt me weer genoeg voor een hele pagina. Of een leuk item bij onze vriend Wibo Groetjes. Cor P S. Verbrandt deze brief onmiddellijk, zo dat het net lijkt alsof dit niet van mij komt." Zo. dat is een mooie primeur hè Mag misschien wel op de voor pagina Worden we toch nog een echte krant. Zat er geen glro'tje bij Brak? Onze J. C Brak Nee. hoezo? Je bedoelt, daaraan kan Je zien dat die brief niet echt is. Motverkaatje. wa ren we d'r toch bijna Ingestonken Dat was het? Onze J C Brak Ja. Ik had nog wel iets leuks over Vllé. maar wegens plaatsgebrek moeten we het er maar mee doen dat die man van zichzelf al een grote grap is

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15