arine in orgelijk aarwater Na de Bessen de Citroen is er nu de Appel enever en jenever borrel as 26 28 29 30 3i I 2 5 •Cl'- ü-.: jÖL Meubelfabriek Oisterwijk r Turken weigeren St. Jan te verlaten Ministerie laat krakers ongemoeid iwelijk en welvaart steeds eer bedreiging voor vloot Thuisvaart met de 'Evertsen' Apfelschütz. Proef'm, die pure, frisse appelborrel. Situatie zou verslechterd zijn U bent van harte welkom op onze 3AG 29 MEI 1979 TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 se Jan Roelfs «urENGAATS De I tdzee bij windkracht twee Hhet zuiden, een rustig, igal waterveld. Met de grilli- "ataketsels van Nederland ss Doreilanden aan de einder Ik de oefengebieden voor ^i-schepen. Harer Maje- ib« Evertsen maakt deel uit iHhet internationale eska- ;m1als onderdeel van de Sta- irlant-schepen, de aan- ing voor „Standing Naval Atlantic". Een ten dele derde destroyer, die in aam van de energiebe- g tien procent op het rbruik moet bezuinigin- en maximum-snelheden, iemaal zoveel brandstof :n vergen, moet vermij- De dagoefening is een I menlijke actie met een S^ser, een Canadees, een rikaan, een Engelsman en Potugees. Het streven istendiging van de inter ne >nale paraatheid. oei f,eihepen lijken wel menselijke bij- mare ek| iTen; de 240 opvarenden van de sen zijn overwegend en traditio- IM bekrompen ondergebracht in iff lie onderkomens bij kunstlicht, oiidtooien boven elkaar in lange leen compact leef- en slaapoord, Ie dagen van de vijf maanden igaats zijn afgeteld Nog één lanoeuvres. dan naar huis. Het ichip is doortrokken van die achting; IJmuiden, Amsterdam naar „moeders". jlkaars lip 120 dagen op zee en in vreemde s. Van de 240 koppen zijn er 230 a ips". Ze zijn ondergebracht in fen waar je elkaar bijna ieder ilik tegenkomt, waar weken i reen een grote saamhorigheid nctheersen om het bestaan leef- houden. het isolement van lannengemeenschap. Binnen- ijgt de oorlogsbodem op de werf in Den Helder een grote 3 wordt hij gemoderniseerd en nog meer dan hij nu al is een (ling van maritieme techniek en !bnica. een drijvende fabriek die !kePg heeft van een laboratorium, ld ftenschap heeft de koninklijke ïntle een totaal ander gezicht gege- i tussen het touwsplitsen en de r>s schap ligt een wéreld Tech- ok üe bijdraagt tot de controle van J, miljoen vierkante zeemijlen Noord-Atlantic, waarop zich r jks drieduizend koopvaarders 5fViewegen Het beroep op zee. de van het varen, is echter aange- >UW j°ival trekt len 1 den. waarin de zee jonge gene- g"t°aantrok, is voorbij. Huwelijk en art vormen meer en meer een s Iging voor de vloot. De toegeno- e,TTije tijd van de landrotten, de weekeinden, de arbeidsverkor- h niet in de laatste plaats het Tweestrijd De Hr. MS Evertsen. slinkende aantal .echte' zeemans vrouwen. doen herhaaldelijk een gro te aanslag op het personeelsbestand. De raming is. dat vijftig tot zeventig procent van de opvarenden niet wenst bij te tekenen De Evertsen zal in de toekomst met zestig koppen minder gaan varen: minder menselij ke werkkracht door meer technische voorzieningen. en dat zal ook voor andere, verouderde schepen gelden. De marine raakt meer en meer in zorgelijk vaarwater. Daarbij komt dan het sociale bezwaar: na vijf maanden van huis slechts vijf vrije dagen aan de wal. Een schriel sou laas! De vloot moet varen, kan zich geen walverhoudingen veroorloven. Terzijde: die zijn er zeker niet als men het ziektepercentage van nauwelijks twee percent over vijf maanden ver neemt. Gesprekken, commentaren aan boord van de Evertsen hebben soms voor een deel de teneur van ontevredenheid. Er worden vergelij kingen getroffen met de landmacht in Libanon die wordt in de watten gelegd, krijgt nationale aandacht het varend personeel van de marine voelt zich stiefmoederlijk bedeeld. Ook is er de klacht: eenmaal op zee is de marine uit het oog en het hart van de natie. Je praat, luistert, terwijl de geschuts toren in gereedheid wordt gebracht: zeedoelschieten op een gesleepte schijf over een afstand van meer dan tien kilometer. Wijsvingers in je oren als de explosies beginnen. Met kij kers worden de waterfonteinen gesig naleerd. Vervreemding „Op lange reizen raak je vervreemd van de maatschappij," zegt Jan Bies heuvel, (24) radio-radar-monteur, af komstig uit Hellevoetsluis. „Ik ben nu vijf jaar verloofd, wil trouwen, maar wel op een goede basis. Ik weet nu al dat mijn aanstaande vrouw er als een berg tegen opziet als ik blijf varen, als ik hem weer voor maanden ga piepen. Daarom ga ik eruit!" Jan draagt een meetlint In centime ters om de hals, tachtig centimeters resteren, nog tachtig dagen scheiden hem van een andere nog onzekere toekomst. Die morgen op zee: oefening „man overboord". Henk Scheffer (23), van Breezand, duiker en vaste zwemmer van de wacht, heeft zijn astronau- tischachtige, waterdichte pak uitge trokken. Hij was een uur geleden de hoofdpersoon in Man overboord". Een pop werd in zee geworpen. Henk sprong; voor hem, die regelmatig on der de scheepskiel snuffelt om de sonar-apparatuur te controleren (duikboot bestrijding), was dit een fluitje van een cent. De Evertsen moet dan manoeuvreren, want een drenkeling veroorzaakt een hele serie scheepsbewegingen. Henk is een rustige verteller. In de long-room zegt hij dit. Mijn vrouw huilt ais ik wegga, een vrouw kan beter huilen dan lachen als je ver trekt. Maar dat huilen neem je wel mee. De meeste gehuwden van ons gaan daar onder gebukt. Ik heb nu gesolliciteerd bij de marine-brand weer". Het is een tweestrijd, die het leven van veel marine-mannen beheerst, tenzij er doorgewinterde zeemans- Commandant Seydel van de Evertsen: „Laat eens Russi sche waarnemers meevaren". vrouwen aan de wal zijn, die bereid zijn alleen op te trekken met opgroei ende kinderen, die er tegen kunnen de mannen van de buurvrouwen da gelijks te zien thuiskomen, die op haar wijze de weekinden kunnen ver slaan. Sergeant Anema is een opgewekte tegenpool. Zijn vrouw léót hem zijn tweede, boeiende huwelijk, dat met de marine. Maar toch. dat ingrijpen de verloop bij de defensievloot, is een probleem. De elektronisch uitgeruste bodems de computer ontbreekt natuurlijk niet behouden de zuig kracht voor de ferventen. Vissen en voetballen In het geheel wordt aan recreatie een royale plaats ingeruimd. Tijdens het verblijf van de Evertsen in de noorde lijke wateren van Europa Noorwe gen kreeg de bemanning de be schikking over honderden ski's van het Noorse leger. Velen scharrelden voor het eerst van hun leven over besneeuwde hellingen. De geluidsinstallatie meldt de stem van de commandant van de wacht. De vaart wordt voor een uur uit het schip genomen: gelegenheid om te vissen, vooral op makreel. „De diepte is 26 meter". Later déze mededeling, dat daags tevoren bij het olietanken in Den Helder een video is meegenomen met de voetbalwedstrijd Argentinië-Ne- derland. Tijdens de laatste avond van de vijf maanden wordt dan nog de bingo-pot verloot; hoofdprijs zeshon derd gulden. Een dag van vliegoperaties, met de boordhelikopter, oefening „Overge ven van lichte lasten", via een kabel met de „Almirante Pareira da Silva", de Portugees met zijn uitstekende koffie, het in kiellinie varen met vlag- genceremonieel, spoedt ten einde. Alom wordt er iri de avond opge ruimd en gerommeld. Niemand is meer in de werkplaatsen, waar in de vrije uren, geknutseld kan worden. De Russen Commandant Ruud Seydel (46) is te vreden. Hij leidt een werkgemeen schap. die geen meetbaar produkt maakt Het gaat er steeds om voorbe reid te zijn op een crisissituatie. „Goed. dat de Amerikanen meedoen, die zijn nogal individualistisch inge steld. Je werkt samen, sluit vriend schappen, maar constructiviteit moet voorp blijven staan. Een voor beeld: een betere regeling van de re serve-onderdelen internationaal is van de grond gekomen". De vuist van de NAVO. Onvermijde lijk valt het woord: de Russen. Seydel zegt: „Het is mijn persoonlijke me ning, dat we best Russische waarne mers kunnen uitnodigen. Laten die maar eens meevaren, onze sfeer leren kennen. Bij legeroefeningen van de westerse democratieën gebeurt dat ook. Je moet ze natuurlijk niet alles laten zien, je zult schietoefeningen achterwege moeten laten. Misschien is zoiets over tien jaar mogelijk, je zult dan je oefeningen moeten aan passen. Nu is het zo ik denk aan onze vaart in de Baltick dat we werden gevolgd door de vermaarde vissersschepen van de Oostbloklan den. Als dat niet zo zou zijn geweest, zou men ons niet belangrijk hebben gevonden. Ons NAVO-verband heb ben we nu sinds 1969, er is veel voor uitgang geboekt, iedere gezamenlijke oefening op zee werpt vruchten af." Er staat iets nieuws, iets verfrissends bij uw slijter, 't Heet Apfelschütz en 't is een overheerlijke, frisse appelborrel. Ga 't maar gauw 'ns proeven: grote kans dat 't uw lijfdrankje wordt Terug Het pieren- en havengebied van IJ muiden draagt de hardnekkige, herf stige sfeer van deze lente, wanneer windstoten op de Noordzee worden verwacht. Vrouwen en kinderen ko- -men aan boord, het weerzien volgt. De Evertsen meert in Amsterdam, aan de Oostelijke Handelskade als laatste af. zonder hulp van sleepbo ten. „De ouwe wil het altijd zelf doen", zeggen ze op de Evertsen. Een nieuwe stroom van familieleden. Thuis, na vijf maanden! Het internationaal eskader ligt afge meerd voor een officieel bezoek aan Nederland. Het blijft er tot na Pink ster, zaterdag aanstaande en tijdens de Pinksterdagen houden de schepen van één uur tot vier uur „open huis". Van een onzer verslaggevers GOUDSWAARD Het ministerie van CRM zal voorlopig niet ingrijpen in de situatie die in Goudswaard bij de illegale jachthaven De Kleiput is ontstaan. Afgelopen weekeinde heeft een aantal booteigenaren een deel van de stalen damwand verwijderd, die sinds enkele weken de jachthaven afsloot. Die damwand is in opdracht en op kosten van CRM geslagen, om dat De Kleiput is aangewezen als beschermd natuurgebied. Het ministerie vreest dat de proble men tot een uitbarsting zullen ko men, als de haven opnieuw afgesloten zou worden. Op korte termijn wil het ministerie alle betrokken partijen bij een roepen om zich te beraden op de situatie. Dat gesprek zal in ieder ge val plaatshebben voor eind juni. Dan loopt de voorlopige aanwijzing tot beschermd natuurgebied voor De Kleiput af en moet deze omgezet wor den in een definitieve aanwijzing Volgens een woordvoerder van CRM is het niet onmogelijk dat De Kleiput toch een functie voor de watersport blijft behouden Voor het gesprek heeft CRM behalve het gemeentebestuur van Goud swaard en leden van de watersport vereniging De Put ook uitgenodigd de provincie Zuid-Holland en de ANWB Het besluit De Put gesloten te verkla ren voor pleziervaartuigen is door de vorige gemeenteraad van Goud swaard goedgekeurd De huidige raad vindt dat De Put weer geopend moet worden. Een motie waarin werd gevraagd de afsluiting ongedaan te maken, kreeg vorige week een meer derheid in de gemeenteraad Burgemeester B Kolbach van Goudswaard meent dat deze motie in strijd is met de natuurbeschermings wet „De haven ligt in een landschap dat door CRM is aangewezen als na tuurgebled en in zo n gebied is geen plaats voor een jachthaven Kol bach weigert dan ook de motie uit te voeren en heeft deze inmiddels ter vernietiging voorgedragen bij gede puteerde staten van Zuid-Holland Als reactie op deze gang van zaken hebben de watersporters afgelopen weekeinde het heft in eigen hand genomen en de haven gekraakt. Volgens de watersporters verdient De Put niet het predikaat beschermd natuurgebied Bovendien beschuldi gen ze het gemeentebestuur van Goudswaard ervan dat persoonlijke belangen (van een wethouder) een rol hebben gespeeld bij het advies aan CRM De Kleiput tot beschermd na tuurgebied te verklaren. Van onze correspondent DEN BOSCH De 170 Sy- risch-orthodoxe Turken die sinds goede vrijdag de St. Jan Kathedraal in Den Bosch be zet houden weigeren deze te verlaten en vragen blijvende steun van de politieke partij en. Ze hebben dit gisteren ge antwoord aan bisschop Bluyssen van het bisdom Den Bosch. Zondagavond zei Bluyssen dat ver der verblijf in de St. Jan het vinden van oplossingen bemoeilijkt en dat dus maar beter gestopt kan worden met de bezetting De Turken schrij ven zich te realiseren dat ze tot last zijn. „Toch verzoeken wij u om op uw standpunt terug te komen omdat de noodsituatie voor ons nog steeds be staat. zelfs nog slechter is geworden' aldus de brief In tegenstelling tot bisschip Bluyssen vinden de Turken de situatie niet uitzichtloos en wijzen ze erop dat binnen de christelijke partijen steeds meer verzet komt te gen staatssecretaris Haars van Justi tie „Vertrek uit de St. Jan betekent verder arrestatie en terugzending naar Turkije. We vragen u dan ook dringend op uw verzoek terug te ko men". aldus de brief. Geen hulppost meer Het Rode Kruis en de GGD van Den Bosch hebben inmiddels besloten om met ingang van gisteren geen perma nente hulppost meer in de kerk te bemannen Dit met het oog op het feit dat de hygiënische toestand en de algemene gang van zaken in de kerk zich gunstig hebben ontwikkeld. Het steuncomité Turken-St Jan heeft tot dusver ongeveer 11.000 handtekenin gen verzameld van mensen, die zich solidair verklaren met de bezetters. Deze handtekeningen gaan regelma tig naar staatssecretaris Haars van justitie, die er tot nog toe niet op heeft gereageerd. Bisschop Bluyssen kon gisteravond nog geen commentaar geven op de weigering van de Turken de St. Jan te verlaten Vandaag zal hij overleg ple gen met het diocesaanpastoraal cen trum over de verder te nemen maat regelen. Pinkster- show vrijdag mei zaterdag mei zondag gesloten maandag mei dinsdag mei woensdag mei donderdag mei vrijdag juni zaterdag juni le pinkster dag gesloten 2e pinkster, dag gesloten dinsdag juni I Amsterdam, LciJsckadc 98-99. Berkcl (ZH), Noordeindscwtg 116. Beverwijk, Parallelweg 100, Ede, Grotcstraat 72/74. Hccrcnveen, Dracht 142, Hengelo (O), Dcldcncrvi raai 1-5. Oisterwijk, Hcusdcnvcbaan 65, Roosendaal, Dokter Brabmstraat 24. Utrecht, Hollanllaan 26, Valkenburg (L), Rcinaldstraat 7. Zuidlarcn, De .Nlillystraat 7, Zwolle, Melkmarkt 48

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13