iVat ik doe is roeren in de pot an het emotionele leven' HEM vogeivnj Mi Uit brieven van lezers mm 1 Wfmml A M js Croiset wil Bredero plaatsen in deze tijd )AG 28 MEI 1979 VARIA TROUW/KWARTET 9 a Fred Lammers aa9 Dr ld«fTERDAM De wereld ten onder aan gebrek zijn|iefde en respect voor el- :En Dat heb ik vorige week eens duidelijk gevoeld [j nze laatste voorstelling Pisuisse in Carré. Die bijgewoond door leden iet Pro theater, een acteurs die zelfs de Am- imse toneelschool al ou- lts vindt. Na afloop kwa- te met alle medewerkers iet Publiekstheater, die ,Mensch durf te leven' perken, praten. lensjjkken alles in het negatieve, geen goed woord voor wat we iver Dat ik de Louis d'Or heb in voor de titelrol van „Plato- be van Tsjechow vonden ze hele- 0 vreselijk. Er kon volgens hen 20! een prijs worden uitgeloofd ~7 egene die mij van het toneel 0,<* \leten. mensen van Pro zat ook een sprekend Vincent van Gogh. het gewoon. Ik dacht: wat zou man prachtig kunnen spelen, n ik nog eens goed naar hem kijken wist ik ineens, dat hij oit zou kunnen. Hij miste een it daarvoor onontbeerlijk is, in jen ontbrak de warme liefde, iren dode ogen. Dat is iets wat de hele linie ziet. Het is alle- negatief geworden. •ft het heus niet in alles met eens te zijn. Je hebt nu een- nensen die je tegenpolen zijn, lat wil niet zeggen, dat je daar- t doen alsof er niets deugt bij Ier. Neem de politiek. Ik kom echt rood nest, ben zelf PvdA. huidige regering kun je een inmerken, maar om nu te zeg- t er geen draad goed is bij wat t" jroiset windt zich duidelijk op lens ons gesprek dit onderwerp ake komt. Het is een zaak die a aan het hart ligt, omdat het eeft te maken met zijn bezig- het toneel. Dat geldt voor zijn ow-vertolking, waarvoor hij de rn week in Kerkrade is be door de Vereniging van aNrburg- en Concertgebouwdi- •fcmaar eveneens voor de wijze ^Jhij mannen als Vincent van 5 tPisuisse, de legendarische zan- lilde jaren twintig, en iemand als 17 fcamont gestalte heeft, weten te gaat het allemaal om mensen rkeerd of eenzijdig zijn beoor- in de geschiedenis, vaak niet n begrepen. ijdig iben allemaal gemeen, dat het met een verhaal zijn. Neem Pisuisse, een rol die heel onver- op mijn weg is gekomen en die nlijk eerst helemaal niet wilde men, omdat ik het veel te druk iet andere dingen. Maar wat is in me gaan boeien. Zijn wereld nteressant, vooral omdat er zo iknopingspunten zijn met de larin wij nu leven. Toen pakten ik donkere wolken boven de samen, alleen vrees ik dat het veel desastreuzer zal aflopen. Ihalve eeuw geleden had twintig lit van de mensen het goed en |chtig procent in de stront. Nu i rollen omgekeerd, maar het Jules Croisethet is allemaal zo negatief geworden (foto: Dirk Ketting) raglsche is dat, nu we het allemaal zo goed hebben, niemand in de gaten heeft dat het zo niet langer kan. En daar doe je zelf volop aan mee. Dat ik in plaats van met de rest van ons gezelschap in de toneelbus naar de voorstellingen te gaan in mijn eigen auto rijd, omdat ik. voordat ik moet optreden, de stilte prefereer is na tuurlijk te dwaas om los te lopen. Daarom heb ik ook bewust besloten de auto voortaan thuis te laten. In het najaar zou dat toch moeten als naar ik vrees de benzine op de bon gaat. We zullen nog wel meer prijs moeten geven. Over een jaar of vijf spelen we misschien wel toneel bij kaarslicht!" Troost Hoewel de theaters ruim van tevoren zijn volgeboekt is er in de pers de nodige kritiek op Pisuisse geuit. Ik weet dat kritiek betrekkelijk is. maar als gevoelsmens trek ik me dat toch wel aan. Gerben Hellinga, die het stuk heeft geschreven, zat er ook erg mee. Ik heb hem toen hij met die negatieve kritieken voor zich zat. de verzamelde brieven van Van Gogh gegeven en hem aangeraden daarin eens te gaan lezen. Daar haal ik zelf ook vaak troost uit. Het is een soort bijbel voor me. Ik heb ze altijd onder handbereik. De tomeloze liefde voor de mens, de liefde voor de natuur, de liefde voor de kunst, die daaruit spreekt, laten je zien dat alles wat je verdrietig maakt is te overwinnen. En Van Gogh wist waarover hij het had. Hij heeft zijn portie wel gehad van de narigheden in het leven. Van Gogh kwam uit een domineesfamilie. Later heeft hij van dat verleden afstand genomen, maar die liefde waar het christendom van uitgaat is hem toch blijven voeden, zij het niet in de tradi tionele zin. Het is de opvatting, die Je ook bij Pisuisse en vooral Tsjechow herkent, dat de liefde de bron vormt van alle bestaan." Pisuisse is Jules zo gaan Interesseren, dat bij na de voorstellingen van „Mensch durf te leven", die tot 1 december duren, niet uit zijn leven zal verdwijnen. „In 1980 wil ik het cabaret van Pisuisse laten herleven. Ik ga het tot in details nabootsen. Het liefst zou ik het daarom in Schiller brengen", vertelt Jules Croiset. Voor de nabije toekomst heeft hij trouwens nog meer boeiende figuren op de lijst staan. Dat is in de eerste plaats „De Schoolmeester" ofwel Gerrit van dv Linde, de dichter, die wegens zijn ro.-nance met de vrouw van een Leidse professor de wijk moest nemen naar Engeland en met name van Jacob van Lennep veel steun kreeg. „Ik wil beginnen met schoolvoorstel lingen en er in een later stadium iets voor volwassenen mee gaan doen, want het is een reuze thema, die dub bele moraal van de vorige eeuw waar mee Van der Linde te maken kreeg. Hij was zo echt mens". In het najaar begint Jules samen met Cox Habbema ook aan een reeks van zestig voorstellingen van „De divan", een oorspronkelijk Nederlands stuk. geschreven door Manuel van Log- hem. „Het gaat over een heel actueel gegeven: een psychiater, die bezoek krijgt van een patiënt, met wie hij zo diepgaand in gesprek raakt, dat op de duur de rollen worden omgekeerd en ik als het ware op de divan terecht kom bij Cox". Champagne In een wat verder verschiet volgt Bre- derode.„In een gedachten ben ik er al druk mee aan het werk. hoewel het nog wel twee Jaar kan duren eer ik dat plan ga realiseren. Het zal wel net zo gaan als bij Van Gogh. Toen ben ik vijf keer met mijn vrouw uit eten gegaan met champagne erbij, omdat ik de tekst klaar had, maar de volgen de dag verscheurde ik die dan weer omdat ik er toch niet helemaal tevre den over was. Wat ik met Brederode wil doen is zijn tijd naar voren halen. Het wordt een avondvullend pro gramma met voor de pauze twee ee- nacters: de Klucht van de Koe en de Klucht van de Molenaar. Daarna doe ik een keuze uit zijn gedichten en andere teksten. „Ik laat als het ware Bredero praten in deze tijd. Marsman heeft een prachtig gedicht over hem geschre ven, waarin Bredero heel juist naar voren komt. In die geest wil ik het ook doen. Het zal een ander beeld van Bredero geven dan veel mensen van hem hebben als blij en bruisend we zen. Evenals bij Tsjechow wil ik pro beren contact met hem te krijgen, hem te leren begrijpen, op een gege ven moment het gevoel hebben, dat ik hem een hand kan geven.". Jules Croiset zit boordevol plannen, waarover hij geestdriftig weet te ver tellen. Daartoe behoort ook zijn voor nemen „De zachtmoedigen" van Dos- tojewski op de planken te gaan zet ten. „Dat trekt me vooral zo, omdat het de lievellngsvoordracht van mijn vader Max is geweest. Het is een van de allermooiste verhalen die ik ooit heb gelezen. Ook daarin is weer die herkenning mogelijk en dat wil ik zo graag bereiken. Wat ik doe is roeren in de pot van het emotionele leven, zodat de mensen door elkaar gehut seld worden. Ik probeer iets los te maken bij de mensen, zodat ze er 's nachts of de volgende dag nog eens over nadenken. Ze zeggen vaak tegen me, dat ik de man van het zware toneel ben. Dat bestrijd ik ten stellig ste. Ik ben inderdaad niet iemand van het „Theater van de lach". Maar ontspanning is voor mij ook huilen, verdriet hebben, ontroerd zijn. Dat hoort immers allemaal bij het leven. Amusement is niet alleen lachen, al schijn Je tegenwoordig Je emoties niet meer te mogen tonen." Richard de Derde Wat Jules ook heel graag zou doen is Richard de Derde vertolken. „Dat is een hartewens van me. Als het ervan komt zal het binnen vijf jaar moeten gebeuren, anders ben ik er te oud voor. Wat me in die rol zo aantrekt? Richard de Derde, waarvoor de vrou wen vielen, maar die gebocheld was en over die mismaaktheid veel ver driet had. Om daar een mens van op het toneel te zetten, aan de ene kant de boef te spelen, die hij was, maar ook de andere kant van zijn karakter naar voren te laten komen, dat tegen strijdige, dat in elk mens min of meer aanwezig is, dat lijkt me geweldig!" Jules Croiset, die dertig jaar geleden, als jongen van elf, van zijn vader zijn eerste toneellessen kreeg, is hoewel hij zich nu heel goed in een gezel schap kan schikken een solist geble ven. Maar ook dat is betrekkelijk, vindt Jules. „Je moet iemand hebben, die je leidt.. Je kunt het niet alleen af. Toneel moet je met anderen doen, ook solo-programma's. Daar kom ik steeds meer achter". door Mink van Rijsdijk Bfiiï UlUttr MÊL. M Eigenlijk vond Mies het bar vervelend iedere avond haar huis uit te moeten maar ze had nou eenmaal haar zusters aangeboden op hun kinde ren te passen. Dus stapte ze prompt tegen achten in haar autootje, zei „Dag, Bolle" tegen haar poes en verdween. Mies. Vera en Reina, drie zussen en allemaal een beetje door het leven gebutst. Vera was gescheiden en had drie kinderen, Reina was als weduwe achtergebleven met twee dochtertjes en Mies werd voor haar veertigste al met ver vroegd pensioen gestuurd. Er was een hechte band tussen de zussen, al piekerden ze er niet over met elkaar in één huis te gaan wonen, ze waren te veel op een eigen leven gesteld. Vera en Reina volgden cursussen en ze hadden het met elkaar zo uitgekiend dat Mies om de avond bij een van hen kon oppassen. Dat ze zodoende zelf nooit thuis was 's avonds was voor niemand een punt geweest al begon het Mies zoals gezegd weieens te verve len. Maar ze besefte dat ze door haar arbeidsonge schiktheid over zoveel vrije tijd beschikte dat ze er niet moeilijk over deed. Er bleven zoveel uren om van haar huisje te genieten. Dat huisje was haar trots en glorie, na jaren op gestoffeerde kamers geleefd te hebben, was het haar tenslotte gelukt een eigen woning te krijgen. Vooral het tuintje achter had haar veel troost gegeven, want gemak kelijk was het niet voor haar geweest met haar schoolwerk te kappen. Diepweg mikte ze erop dat ooit toch nog de dag kwam dat ze weer aan de slag mocht. Daarom was ze met haar dieet en de voorgeschreven rusturen dan ook erg stipt. Bijge lovig en wettisch naar het oordeel van de zussen. Met die tuin had ze een dikke fout gemaakt door zonder overleg met de buren rondom rietmatten neer te zetten. Ze hield niet van pottenkijkers, maar het vervelende was dat de buren juist graag alles van elkaar waarnamen. Iedereen wist dan ook altijd alles van elkaar zonder dat iemand zich daar onplezierig bij voelde. En toen die matten, waardoor het bij elkaar kunnen gluren hinderlijk werd belemmerd, nee dat kon niemand van de buurt waarderen. Trouwens Mies was toch al niet zo best gevallen. Zo'n alleenstaande juffrouw die niet werkt, toch een autootje had en alleen heel erg in het vage iets had losgelaten over vervroegd pensioen, kon men eigenlijk niet plaat sen. Bovendien was er nog een complicatie: Mies zag er niet uit zoals het hoorde, ze was gewoon te leuk, een beetje te opvallend ook. Haar rokken zwierden te wijd of kokerden juist veel te strak om haar tengere lijf en eerlijk is eerlijk, haar krullen waren gewoon te rood. Alles was te en toen ze ook nog een keer iets vrolijks had geroepen tijdens het auto wassen tegen een buurman, was iedereen van mening: Mies kon niet. Mies voelde de toestand wel aan en gooide er een kostbare vrije zaterdag avond tegenaan. Ze nodigde een heel stel mensen 'uit en probeerde zo het vertrouwen te veroveren. Korte tijd leek de situatie een beetje vriendelijker te worden. Tot die winter dat Mies elke avond zo tegen acht uur de deur uitging. Het gefluister kwam weer op gang en groeide uit tot stevige roddel. Het was toch ook te gek, zeg nou zelf, een jonge vrouw die maar een beetje door de dagen lubber de, zich van alles kon permitteren zonder dat ze een vaste baan had. Waar deed zo'n mens het eigenlijk allemaal van? Enne brandende vraag waar ging ze toch elke avond op af? Was dat niet eigenaardig, ja zelfs een tikkeltje verdacht? Hoe raakte men in vredesnaam ooit van zo'n verdachte zus af in de nette buurt? Want verdacht was het. Dat roje haar zei warempel toch ook wel wat, dat was al je het goed beschouwde bepaald een beetje nou je toe maar. Zou ze mis schien Het zou niemand verbazen, gunst, dat niemand daar eerder aangedacht had, natuur lijk die nieuwe Erosflat, ja ja en ach ach. En de vrouwen werden ongerust over hun mannen en die vonden zo'n soort juffrouw ook niet direct een sieraad voor de buurt. Bovendien de kinderen, ook weer zoiets, ze moesten toch om de kinderen denken. Zo'n type je wist maar nooit. En iedere avond dat Mies bij een van haar zusters doorbracht werd ze een beetje meer vogelvrij, een beetje meer verdacht. De sfeer in de straat werd erg gespannen totdat Jan de Blauw er een eind aan maakte. Of zijn motivaties helemaal zuiver waren is niet bekend, hoe dan ook hij volgde Mies een weeklang iedere avond. Hij ontdekte de waarheid. Het .resultaat? Eén alleen wonende vrouw minder met wie men slordig omgaat. Fijn voor Mies. Onder tussen blijft het wel knokken voor veel anderen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Posfbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Ontslag CPN-leraar (4) Bij het ontslag van leraar J. D. Pronk aan het Katwijkse Pieter Groen Col lege gaat het om de vraag: Is de CPN een doodgewone politieke partij, die ten aanzien van het thema thelsme- atheïsme volkomen neutraal is en haar leden de volle vrijheid laat om voor hun atheïstische of theïstische overtuiging propaganda te maken? Of staan zij op een atheïstische grondslag? Wanneer Pronk toe zou geven dat de CPN uitgaat van een atheïstische Ideologie, dan pleegt hij verraad aan de Katwijkse school, die tot taak heeft haar leerlingen in aan raking te brengen met Jezus Christus en Hem te belijden als de weg, de waarheid en het leven, als de Heer der wereld. Wanneer hij echter zou bewe ren dat hij weliswaar lid van de CPN is, maar haar grondslag niet of slechts gedeeltelijk onderschrijft en de consequentie zou trekken door te weigeren mee te werken aan beslui ten die tegen Christus Ingaan, dan pleegt hij verraad aan de CPN. die eist dat de besluiten van de partij onvoorwaardelijk moeten worden uitgevoerd. Ede e. a. de Leeuw Opluisterende kerkkoren Natuurlijk heeft Jac. Kort volkomen gelijk wanneer hij al die opluisteren de kerkkoren van zo'n dikke 40 Jaar geleden ontluistert, want zonder twij fel kwamen zij menigmaal niet zo heel veel verder dan „Bede en dank" bij een romantisch klingelend avond klokje. Toch werd de laatste band met de kerk in die toen reeds totaal geseculariseerde wereld met totaal geseculariseerde mensen op deze ma nier niet doorgesneden. Je moet zelf vrijzinnig zijn in solidariteit met zul ke vrijblijvende vrijzinnigen; Je moet zelf in dat geestelijke klimaat geleefd hebben (de omgeving van N. J. C. Schermerhorn in Nieuwe Niedorp!) om toch ontzettend gewaardeerd te hebben dat vele kerkkoren met een roerende trouw de laatste band met, de kerk en met „de evangelische in spiratie" niet wilden verbreken. Het is geen kunst om met kerkse mensen een model-cantorij te plegen. Maar het is een enorme kunst om met men sen die ook toen al veel kritiek had den op kerk en godsdienst (en te recht) ik denk aan Aartswoud. Hoogwoud. Spanbroek, Hensbroek, Heerhugowaard, Winkel. Barslnger- horn etc. een kerkdienst te laten afluisteren. Nog een late hulde hierbij aan dirigenten als Rik us Bruin, Siem Pluister en vele anderen, die soms „van achter de koelen" door weer en wind naar hun kerkkoren fietsten. Ja, fietstenen zij troffen hun leden trouw op de repetities. Leeuwarden ds L. J. van der Kam Onder redactie van mevrouw J. Wentink-Frumau en mr J. J. Wentink Vragen uitsluitend in envelop sturen naar postbus 507, 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden In postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan da buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaerten worden terzijde gelegd. its op Spek met Peren (van 14 Nauwelijks lag de krant in de ai ollandse brievenbussen, of de rinkelden de telefoon uit. Het is id een wintergerecht. Diverse isen hadden herinneringen aan istochten naar familie op boer- n en daar was het dan smullen *n De recepten variëren on- l maar komen verder in princi- freen Wie thuis op gezette tlj- len varken „deed", bewaarde *n gedeelte van in de pekel. Nu ien daar de krabbetjes uithalen Jhet pekelvlees, dat wel erg zout ijn. Lekkerder was, heel licht :ld zeer mager spek (magere ppen bijvoorbeeld) te gebrui kt ging in een pan met goed ren, maar beslist niet geschilde igekruiste peren. Dit waren har- ofperen (winterjannen. kleipe- gieze wildeman). Gelijk opzet- !t onder water. Uren lang laten ten Waarom die peren dan niet Ie schillen? Dan zou het zout et vlees in de peren trekken en daar de juiste combinatie van Uge (vuurrode) peren met het vlees in het heerlijke vocht. gebruikelijke manier gebon- lordt (dat hoeft overigens niet gecombineerd met kruimige «kookte aardappelen. irrespondentie van deze week nu en dan even liggen, maar üsche en persoonlijke contac ten er des te meer. Op verzoek levrouw De Jong (balie Park- 22 Den Haag) haalde ik daar olie auto zwachtels, handdoe- enz, voor Deventer vandaan, oor men in de balie weer een heen en weer lopen kan. In het jgaan bezocht ik de Voorjaars- 'erk tentoonstelling van Goed ferk te Wageningen. Het bleek, fei wat lezeressen van Trouw tfvies in een rubriek van een paar weken geleden hadden opge volgd en daar kwamen om ideeën op te doen of zomaar te genieten van dat wat heel gewone huisvrouwen preste ren op handwerkgebied. Een doop jurk, heel strak en eenvoudig, ver sierd met entredeux van kloskant trok direct de aandacht, vitrines met kloskant, wandkleden, weefwerk, poppen, een demonstratie van Cuna (of Mola)-werk, waar in drie lagen stof van verschillende kleuren een appli catie- en incrustratletechniek wordt toegepast. Maar ook de door onze lezeressen zo vaak gevraagde patro nen (Leer ons alzo onze dagen tellen en dergelijke) hingen daar als oude kennissen te pronken. Het was er wel een beetje warm en eivol, maar het was stimulerend daar bij al die actie ve en gezellige mensen rond te stap pen. Te Deventer kwamen we met onze lading juist op tijd in het Albert Schweitzer-centrum. Op 11 mei zou alles Ingepakt en verzonden worden. Ik kreeg daar een gekleurde prent briefkaart: Au village de Lumlère, in het dorp des lichts, stond daarop: In de polikliniek wordt daar een patiënt behandeld en verbonden. Om zijn been heeft hij een van die lange brede zwachtels, met zo'n keurig wit bandje vastgemaakt. Men is heel gelukkig met dit breiwerk en men kan er altijd meer gebruiken. Voor zover mij dat mogelijk is, krijgen onze bejaarde en chronisch zieke lezeressen een briefje van mij, met het zo langzamerhand overbekende plaatje van het dansen de Afrikaantje. Mocht er iemand van u onbereikbaar voor mij zijn, dan in elk geval heel hartelijke dank voor het door u geleverde „Goede Hand werk". VRAAG: Ongeveer dertig Jaar gele den stond in de Kwartetbladen een feuilleton Edna Earl. Ik zou het graag nog eens willen lezen. ANTWOORD: Inderdaad werd dat in 1950 in 169 afleveringen gepubliceerd. Het was geschreven door Bessy Ki- vlng en „het ging er in als koek". In een aantekening van 10 september '1969 lees ik dat het verhaal in boek vorm niet (meer) in de handel is. We hebben toen onze vragenstellers ver wezen naar de tweedehands-boek handel of bibliotheek, waar het mis schien zou kunnen zijn. Een van de dames van het bijkantoor te Rotter dam heeft een vrije middag opgeof ferd in het Gemeente-archief van haar woonplaats en uit de zware inge bonden Jaargangen van de Rotter dammer haar geheugen opgefrist, niet alleen aan Edna Earl, maar ook aan het merkwaardige feuilleton, dat helaas nooit werd uitgegeven als boek: Geen plaats in de herberg, dat op de redactie van de Nieuwe Haag- sche Courant van dag tot dag werd verder geschreven door Hendrik Gre- ven. Wij weten niet wie meer genoten hebben van dit verhaal: de lezers van de krant, dan wel de collega's die elke dag de geboorte van de nieuwe afle vering van minuut tot minuut kon den meemaken. Overigens zagen wij in het Haagse gemeente-archief ook de meterslange en hoge kasten met dezelfde Ingebonden kranten van de Nieuwe Haagsche Courant, een machtig spektakel, maar niet opval lend in de 12 km lange planken vol met allerlei archiefspullen. Heerlijk om daarheen iemand te mogen ver wijzen! HET GEBEDENBOEKJE: Op 7 mei hebben we een vraag geplaatst naar de herkomst van een bepaald dank gebed. Daar kwamen veel reacties op. Echter (nog) niet de naam van dege nen die deze gebeden samen stelden. De oudste gegevens stammen uit een „klein handgebedeboekje, zeer be kwaam en profijtelijk voor Jonge en oude personen" gedrukt bij J H de Lange, Boekdrukker en verkooper aan den Brink te Deventer in 1814. Tevens ontvingen we de fotocopy van de 8ste druk van dit boekje (1881 te Zierikzee, bij P. de Looze). Verder waren er verschillende teksten, maar de meeste komen toch wel op hetzelf de neer. Voor nóg oudere gegevens houden we ons gaarne aanbevolen VKAAU: Clara Jansd. van Spaer- woude had volgens uw gegevens geen rechtstreekse erfgenamen. Aangezien u schrijft dat de positie van bastaard kinderen niet oneervol was, zou het wellicht mogelijk zijn dat Clara haar bastaardkind»eren) in haar erfenis heeft laten delen en dat dit bij vol gende generaties is doorgegaan. Mijn conclusie is dat het aannemelijk lijkt dat Clara wèl rechtstreekse afstam melingen gehad heeft en nog heeft, zij het dan uit een of meer buitenechte lijke relaties ANTWOORD: Het beste is Clara hierover zelf aan het woord te laten. Oeboren in 1530, overleden 4 augus tus 1615, maakte zij in 1598 haar testament, waar ik het volgende aan ontleen: dewijle ick gene kinde ren, descendenten, nochte necessare erfgenamen hebbeToen zij dit testament maakte, was zij dus 68 Jaar oud. dus de kans op mogelijke ver houdingen en bastaarden was toen wel voorbij. Het gemeentearchief te Delft heeft kasten vol gegevens om trent de bepalingen van dit testa ment en degenen die de toelage ont vingen. Aangezien we geprobeerd hebben dit alles in klein bestek over zichtelijk onder te brengen, met ver wijzing naar plaatsen en artikelen, waar meer te lezen zou zijn over deze merkwaardige geschiedenis, meen ik dat het niet veel zin heeft de heer van Tiggelen van dat archief verder lastig te vallen om meer gegevens. WIJ zelf willen het hier nu ook wel graag bij laten. AANVULLING van abonnee over het aanhankelijke fietskarretje; Be halve het door de ANWB aan u ge noemde wagentje van Watertje 8, Zoeterwoude, zou ik graag uw aan dacht willen vestigen op dat van de firma Zwartkar GV. Postbus 2093, Amsterdam. Het wordt besproken in de VogelVrije Fietser van april, het blad van de ENFB, Postbus 2000, 3800 AA. Amersfoort. ANTWOORD: Prijzen, plaatjes en bijzonderheden moeten geïnteres seerden zelf vragen. Deze rubriek maakt geen reclame voor bonden of wagentjes. VRAAG: Ik heb kippen op mijn ter- relntje lopen. Mag ik de eieren als scharrels verkopen? Aan welke voor waarden moeten ze voldoen? ANTWOORD: Als de behuizing van de legkippen aan alle eisen voldoet, zou u. na bevredigend contact met de Stichting Scharreleierencontrole die eieren wel zo mogen noemen (adres van deze stichting: Hoge Weg la, Raalte) Die eitjes moeten komen van een terrein, waar a. ten hoogste 8 kippen per m' lopen, b minstens 1/3 van de voor de kip bestemde ruimte bedekt moet zijn met stro, turfmolm, zand of ander strooiselmateriaal; c. de kippen mogen niet uit de legpro- duktie zijn gebracht voor een bepaal de legperlode door middel van me thoden waarbij water of/en voede ronthoudingen, gedurende langere tijd dan 24 uur. (gegevens van voor lichting Bureau v.d. Voeding, zie In formatie 2de Jaargang nr 2). Een an dere zaak is. of u die eieren zo maar op uw eigen houtje mag verkopen. Daarover moet u met de controleur van de Stichting maar eens praten. VRAGEN over het Sint Elmusvuur en de Bolbliksem: Met het doorzen den van dit probleem naar de weer man Hans de Jong was het Juiste adres wel gevonden! Hartelijk dank voor zoveel medewerking! Ik hoop nu maar dat u de door de heer De Jong verstrekte gegevens nu ook allemaal uitgeknipt heeft en geplakt heeft in het boek van Chriet Titulaer VRAAG: Hoe kan ik op een milieu vriendelijke manier motten weg houden? ANTWOORD: We gaan bij het lezen van uw vraag uit van de gedachte dat u geen motten (meer) heeft 8chone en geluchte spullen doet u in motten- zakken of dekenkisten, waarin u een paar kranten gelegd heeft. Een prop krantenpapier, waarop een paar druppels petroleum, kunnen ook in de hoeken van zo'n kist gelegd wor den. Papiertjes van toiletzeep in de zakken van uw winterjas en verder gedroogde noteblaren, alsem, laven del. mint. rozemarijn. Hang die plan ten in de kasten of leg ze tussen kleren en ondergoed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9