|a sraël draagt El Arisj over roduktie opium Iran groeit Weer strijd in Beiroet Premier Nepal neemt ontslag iiuinee-Bissau staat voor een dilemma Verbannen dissident werkloos dat vandaag naar Sinaï Radioactiviteit na ondergrondse kernproeven VS nderwijs in het Portugees of het creools? RDAG 26 MEI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET i RO (AFP, Reuter, AP) De Egyptische president Anwar Sadat arriveert daag in El Arisj, de hoofdstad van de Sinaï-woestijn die gisteren door ël aan Egypte werd overgedragen. ident Sadat, die vandaag onder meer een krans zal leggen bij het gedenkteken voor de i Henen in de Arabisch-Israëlische oorlogen, voert morgen besprekingen met de Israëlische t lier Begin en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance. rote vreugde van de bewoners 1 Arisj werd gisteren de Egypti- vlag gehesen, nadat de Israëli- was neergehaald. Duizenden ^4en gingen juichend en zingend raat op. Israëlische en Egypti- n militairen stonden naast elkaar 1 estvreugde te bekijken. Korte a de machtsoverdracht vertrok- Israëlische militairen uit de De Egyptenaren begonnen 'nfcp met de voorbereidingen voor ei ïtvangst van Sadat. Begin en r'jn grens rie leiders zullen zich morgen meer buigen over het al dan h( ipenstellen van de grens tussen Te en Israël. Toen premier Begin 2 apni een bezoek aan Cairo bracht, kreeg hij van president Sadat de ver zekering dat de grens met onmiddel lijke ingang na de Israëlische terug trekking zou worden opengesteld. De overdracht van El Arisj maakt een einde aan twaalf jaar Israëlische be- Alltnnnmip zetting. De Israëlische militaire com- mandant van het gebied, generaal- majoor Dan Sjamron, verklaarde dat Israël het gebied nooit had veroverd met de bedoeling zijn grondgebied uit te breiden. Israël had het gebied bezet omdat zijn veiligheid in het geding was. maar het had nooit de wil tot vrede verloren. luut aan de vele militairen die in de oorlogen om de Sinaï gevallen zijn. Veel Egyptische militairen maakten van de gelegenheid gebruik om zich met het liefst vrouwelijke Israëlische militairen op de foto te laten zetten. De Egyptische generaal Mohammed Hoessein Sjawkat, die het bevel over de streek overnam, bracht een eresa- ERAN (AP, AFP, Reuter) De chaos die ill Iran is aan door de islamitische revolutie heeft geleid tot een ne opbloei van de oplumproduktle. Het gebrek aan ^ole van de kant van de overheid heeft geleid tot toene- van de illegale verbouw van papavers. In de Israëlische stad Berseba zijn gisteren de besprekingen begonnen tussen Israël en Egypte over autono mie voor de bezette gebieden. De ontmoeting begon met toespraken van de drie delegatieleiders, waarna het gesprek achter gesloten deuren werd voortgezet. De Amerikaanse mi nister Vance riep op tot terughou dendheid bij de twee partijen. Hij erkende dat tijdens de besprekingen enorme moeilijkheden zouden moe ten worden overwonnen. De minister wees echter op de unieke mogelijk heid van deze besprekingen om tot vrede te komen. De Egyptische delegatieleider, gene raal Hassan All. die minister van de fensie is, riep op tot volledige terug trekking van Israël uit alle bezette gebieden. Hij verklaarde dat de Pa- lestijnen het recht hebben op zelfbe schikking. Hij vroeg ook de volledige terugtrekking van Israël uit alle be zette gebieden. Ali verving premier Khalil. die aanvankelijk de Egypti sche delegatieleider zou zijn. Khalil liet het afweten omdat de Israëlische delegatie ook slechts onder leiding stond van een ..gewone" minister De Israëlische delegatieleider Josef Burg legde nog eens uit wat Israël verstaat onder autonomie voor de bezette gebieden. „Autonomie impli ceert geen soevereiniteit", aldus de minister De Palestijnen moeten het recht krijgen om zelf hun dagelijkse zaken te regelen, maar autonomie is geen eerste stap op weg naar een totale onafhankelijkheid. De Israëli sche minister van binnenlandse za ken roerde ook nog een ander heet hangijzer aan door te verklaren dat Jeruzalem de eeuwige hoofdstad van Israël is en blijft. De volgende bijeen komst vindt 6 en 7 juni in Alexandrië plaats. Vredesmacht De Israëlische staf-chef generaal Ei- tan ziet geen mogelijkheid voor de stationering van een internationale vredesmacht aan de Egyptisch-Israë- lische grens. De Sowjet-Unie maakte al eerder duidelijk dat ze niet zal instemmen met een verandering in het mandaat van de VN-macht in de Sinaï. Moskou verzet zich tegen het akkoord tussen Egypte en Israël. Ei- tan suggereerde gisteren de instelling van gemeenschappelijk Israëlisch- Egyptische patrouilles, wanneer er geen vredesmacht van de VN komt. De Egyptische president Sadat heeft gezegd dat hij in december van dit Jaar een islamitische conferentie bij een zal roepen als tegenhanger van de recente bijeenkomst van Arabische ministers van buitenlandse zaken in de Marokkaanse stad Fez. In een in terview met radio Monte Carlo zei Sadat moeizame besprekingen te voorzien met Israël. Hij zei er echter zeker van te zijn dat de moeilijkhe den zullen worden overwonnen. De Israëlische vlag wordt neergehaald in EI Arisj, terwijl op de voorgrond Egyptische soldaten en op de achtergrond Israëlische militairen toekijken. Met het neerhalen van de Israëlische vlag en het hijsen van de Egyptische kwam een einde aan twaalf jaar Israëlische bezetting van de stad. MOSKOU (AFP, Reuter) In Moskou is gisteren een brief bekend geworden van de 26-jarige dissident Alexander Podrabinek die voor vijf jaar naar het afgelegen Siberië verbannen is. Hij beklaagt zich daarin dat hij geen werk heeft, omdat de autoriteiten hem als deloyaal beschouwen. kndigen op het terrein van zijn van oordeel dat de reroogst, die plaats vindt tussen september, zal leiden tot een £f*fcne van opium op de interne nje markt. Ook wordt meer ;el naar het buitenland ver- Geheime laboratoria zouden Ig zijn met de verwerking van anse en Pakistaanse opium tót jde van het regime van de sjah I de papaverteelt ernstig aan HC|n gelegd. De sjah werd daarbij ïertaan door Amerikaanse narco- Amctionarissen. Boeren moch- 2 echts beperkte hoeveelheden a ers telen en werden genood- 5* hun hele oogst aan de staat te >en. Met het begin van de revo- aire periode kregen de papaver- echter in de praktijk de vrije m 1 Provinciale gouverneurs heb- cjich vorige week al met deze Te bezig gehouden tijdens hun E*l in Teheran. Khomeini zou tij- Hodit beraad voorgesteld hebben "«gering zo hoge prijzen te laten Hl voor de oogst dat de zwarte id vanzelf zou verdwijnen. fisteren zijn er weer demonstra- jehouden bij de Amerikaanse ■ssade in Teheran. Volgens radio jou daaraan door enkele miljoe- ►iiensen zijn deelgenomen, maar ilandse journalisten schatten lantal op zo'n 80.000. Revolutio- gardisten vuurden vanaf de om de ambassade in de lucht menigte op een afstand te Overigens lijkt het erop dat de voor naamste vijand van de Iraanse isla mitische revolutie niet de Verenigde Staten zijn, maar de communisten. Sedert de gewelddadige dood van ay atollah Mottahari is er geen demon stratie meer voorbij gegaan zonder dat er op grote schaal „dood aan de %SS22TX\S759S BEIROET (Reuter, AP) - Leden van de uit Syriërs bestaande wordt ook steevast verstoord door Arabische vredesmacht en christelijke milities zijn gisteren islamitische jongeren. De invloed van met elkaar slaags geraakt in de Libanese hoofdstad Beiroet, de linkse Fedayien lijkt sterk te zijn Syrische vliegtuigen voerden acties uit in de ten oosten van afgenomen. Deze beweging, die voor- Belroet eeleeen Bekaa-vallei nnmpliik uit innreren hestaflt noemt gelegen öeKdd vallei. namelijk uit jongeren bestaat, noemt zichzelf „onafhankelijk marxistisch". Nu ze geconfronteerd worden met enorm verzet van de bevolking, lijkt ze steeds verder in te schrompelen. JACKSON, Mississippi (AP) Een gebied boven een zoutkoepel waarin Amerika in de jaren zestig onder- De christelijke milities beschuldigen de Syriërs ervan met schieten te zijn begonnen. De schermutselingen be gonnen langs de zogeheten groene lijn die het christelijke en moslem deel van Beiroet van elkaar scheidt. Later breidden de gevechten zich uit naar andere delen van de stad. De Palestijnse eenheden in Libanon waren gisteren in staat van paraat heid in verband met mogelijke nieu we Israëlische aanvallen. Israëlische vliegtuigen vertoonden zich ook gis teren boven het zuiden van Libanon zonder dat er echter acties werden grondse kernproeven hield, wordt uitgevoerd. Palestijnse commando's ontruimd nadat onderzoekers van de universiteit van Mississippi er radio actief besmette dieren heeft aange troffen. Het gaat om slechts enkele gezinnen. Verhoogde radioactiviteit werd aan getroffen in twee padden, een kikker en een hagedis. De kikker vertoonde duizend maal het natuurlijke niveau van radioactieve straling. namen gisteren de verantwoordelijk heid op zich voor twee bomaanslagen in Jeruzalem en Gaza, waarbij vol gens Palestijnse bronnen een aantal Israëliërs om het leven zou zijn geko men. Volgens berichten uit Israël werden bij de aanslag in Gaza drie Israëliërs licht gewond. Libanon heeft Israël beschuldigd van agressie. De regering van dat land deed dit in een brief aan secretaris generaal Waldheim van de Verenigde Naties. Beiroet zegt van oordeel te zijn dat er geen enkele rechtvaardi ging voor de Israëlische acties valt te bedenken. De Libanese minister van buitenlandse zaken sprak gisteren met een vertegenwoordiger van de minister van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie, Goemieski. Golan Syrië en Israël zijn akkoord gegaan met handhaving van de vredesmacht van de Verenigde Naties op de Golan- hoogten voor nog eens zes maanden. Dit heeft secretaris-generaal Wald heim van de Verenigde Naties meege deeld. De VN-macht (in het Engels UNDOF geheten) treedt op als een buffer tussen het Syrische en Israëli sche leger. Het huidige mandaat loopt eind deze maand af. Over de verlenging van het mandaat van de VN-macht in de Sinaï (in het Engels UNEF), dat eind juli afloopt, is nog geen beslissing gevallen. Podrabinek. die actief was in het co mité voor de bestudering van het misbruik van de psychiatrie en die daarover een verhandeling heeft ge schreven, schrijft dat het gedwongen niets doen hem weer een straf kan opleveren, omdat hij nu kan worden opgepakt wegens leegloperij. Podra binek, die 15 september van het vorig jaar werd veroordeeld, bevindt zich momenteel in Jakoetje in Oost-Sibe- rië, niet ver van de stad Oimekon, een van de koudste plaatsen in deze streek. De temperatuur kan er 's win ters dalen tot 70 graden onder het nulpunt. De brief van Podrabinek valt samen met een bijeenkomst van de wereldorganisatie van psychiaters in Moskou. Een onser medewerkers, Henk Wol zak, tekent hierbij aan: Gisteren is in Moskou een zeer ge heim gehouden bijeenkomst begon nen van de wereldorganisaties van psychiaters (WPA). Op deze bijeen komst zal het waarschijnlijk tot een uitbarsting komen in de toenemende spanning die de afgelopen jaren is gegroeid tussen de WPA en een van zijn grootste leden, het Sowjet-ge- nootschap van psychiaters. Het begin van deze spanningen ligt in 1977 toen het vijfjaarlijkse congres van de WPA een veroordeling uitsprak van het ge bruik dat in de 8owjet-Unie gemaakt wordt van psychiatrie om critici van het systeem vast te houden. De Russische psychiaters reageerden woedend op deze kritiek, zeiden dat de WPA op deze manier gepolitiseerd werd en dat er sprake was van een ontoelaatbare inmertging in de bin nenlandse aangelegenheden van de Sowjet-Unie. Anderen verwierpen de Russische aantijgingen en wezen erop dat de WPA een professionele, non-gouvernementele Instelling is en dat het comité geen juridische uit spraken doet of wetten opstelt, maar simpelweg de beroepsethiek van de WPA toepast. Nationale wetten en internationaal recht hebben daarmee niets van doen Als er iemand is die de WPA politiseert, dan is dat de Sowjet psychiatrie. Het is de taak van het WPA te verhinderen dat de psychiatrie voor politieke doeleinden gebruikt wordt. De WPA heeft een commissie opge zet, onder leiding van een Canadese psychiater, die zich met deze materie moet bezig houden. Dit heeft de woe de van de Russen gewekt. Aan deze commissie zijn tal van gevallen van misbruik van psychiatrie voorgelegd. In verband met het onderzoek naar deze gevallen vergadert de WPA nu in Moskou. Aan deze vergadering, die besloten is, wordt slechts door een klein aantal buitenlanders deelgeno men. Deze zijn uitgenodigd door de Russen. De Sowjet-Unie zal waar schijnlijk haar uiterste best doen te verhinderen dat er voor haar onwel gevallige zaken naar bulten komen Tot zover onze medewerker Twee jonge Russische schrijvers die hadden bijgedragen aan een letter kundige almanak die door de autori teiten is verboden, zijn geschrapt als leden van de schrijversbond. De twee betrokken auteurs. Jewgeny Popow en Victor Jerofeyew. waren de jong ste medewerkers aan de almanak Me tropol. KATMANDOE (Reuter. AFP) Premier Kirtinidhi Bista van Nepal is gisteren afgetreden na felle anti-regeringsbetogingen in de hoofdstad van dit koninkrijk in het Himalayagebergte. Het koninklijke paleis in Katmandoe kondigde aan dat de 52-jarige Bista zijn ontslag heeft aangeboden aan koning Birenda, maar dat de vorst hem verzocht heeft nog te wachten tot 30 mei. Op die dag komt de Natio nale Panchayat, de volksvertegen- (?nrrnntip woordiging, bijeen. ^UI uPue den. Dit zou de Nepalezen in staat stellen te laten weten welke staats vorm zij prefereren. Sinds 1960 zijn politieke partijen in dit land ver boden. De Nepalese radio maakte niet be kend of de premier met dit verzoek heeft ingestemd. Volgens leden van de Panchayat hebben twee oud-pre miers zich inmiddels kandidaat ge steld als opvolger van Bista. Bista, die ook al eerste minister was van 1969 tot 1973. ontmoet de laatste weken zware kritiek. Woensdagavond raakten duizenden demonstranten, die de straat waren opgegaan om politieke hervormingen te eisen, slaags met de politie. De koning kondigde de daaropvol gende dag aan dat hij een speciale commissie zal installeren, die een na tionaal referendum moet voorberei- Tijdens de ongeregeldheden van de afgelopen weken zijn volgens de rege ring zeventien mensen om het leven gekomen. Oppositieleiders houden echter vol dat dit aantal veel hoger moet liggen. De demonstranten, aan gevoerd door studenten, protesteren tegen de corruptie, hoge belastingen, stijgende prijzen en de afwezigheid van een democratisch /parlementair systeem. De voormalige premier Koirala, een van de belangrijkste oppositieleiders, reageerde gisteren verheugd op de aankondiging van een referendum. Hij heeft altijd het koninklijk palels aangeraden toe te geven aan de eisen van de betogers, om een chaos zoals in Iran ontstond, te voorkomen. Hanneke Wijgh 5AU Drie dagen voor mijn reis naar Gulnee-Bissau ontmoet ik o Freire, een kleine man met een warrige baard. Hij is directeur van deling onderwijs van de Wereldraad van Kerken in Genève. Hij is Us de auteur van het boek „.Pedagogie in ontwikkeling" met als rtitel „Brieven aan Guinee-Bissau". In zijn boek doet Freire verslag ,sjj :en denkproces. Zijn ideeën over onderwijs aan volwassenen krijgen vorm in de lange brieven aan Mario Cabral, de toenmalige minister onderwijs in Guinee-Bissau, en aan de andere leden van het 'ijrwijsteam. Freires enthousiaste beschrijvingen hebben me behoor- hieuwsgierig gemaakt. Freire is in Nederland bekend als de o f van de onderdrukten. Hij heeft werkt aan alfabetiseringsprogram- n Brazilië en Chili. Voor Freire be- sr een direct verband tussen alfabeti- }en politieke mondigheid. Dat bleek i de praktijk. De boeren, die hij had lezen en schrijven, gingen zich verzet- ru (en hun onderdrukking. Zijn alf abeti- erk werd door de Braziliaanse rege- iet gewaardeerd. In 1964 werd Freire id uitgezet, omdat hij een communist in. nmunistisch' srwijt hoorde hij toen niet voor de keer. Zijn alfabetiseringsmethode ik in Chili als „communistisch" be eld. The Times kraakte vorig Jaar de le editie van „Pedagogie in ontwikke- Freire maakt de mensen in Guinee- „4 rijp voor een totalitaire staat, aldus "•lie een professor uit Cambridge. 16 zucht als ik hem de bespreking voor- 9 k maak me niet druk om zoveel r willigheid. Ik zou er anders hoofdpijn y IJgen Wat ik beoog, is dat de mensen inee-Bissau hun lot in eigen handen Als Je dat communistisch wilt noe- te flan moet die Engelse professor dat 'vil loen Bij de bus naar Schiphol grapt ..Kijk goed uit in Guinee-Bissau 2i roncn zwarte communisten, die blan- 'G nsen met huid en haar verslinden. vooral vrouwen uit Nederland." Rijstproject Een week later bezoek ik het alfabetise ringsproject in Contubo-El, een honderd vijftig kilometer rijden vanuit de hoofdstad Bissau. Het maakt deel uit van een groot rijstproject. Op drieëndertig hectare experi menteert men met vijftien verschillende soorten rijst. Er zijn variaties, die in hon derdtien dagen rijpen. Andere soorten doen er langer over, honderdtwintig en zelfs hon derdveertig dagen. Op dit rijstproject wordt onderzocht welke omstandigheden invloed hebben op het gewas. Twaalf volwassen mannen, die de pompen voor de bevloeüng bedienen, op de tractors rijden, en de monteurs, krijgen elke och tend van half acht tot half tien les van Miki. Hij is de animator, zoals de leerkrachten die les geven aan volwassenen worden ge noemd. Miki heeft zelf vier jaar op de lagere school gezeten. Door middel van een stoom cursus is hij op zijn taak voorbereid. Met. enige trots laat hij zijn klaslokaal zien. Het is van steen, een uitzondering in Gulnee- Bissau. waar veel scholen nog uit riet zijn opgetrokken. Twee maanden is hij nu bezig en de mannen maken goede vorderingen. Hij gebruikt de methode van Paulo Freire. die uitgaat van achttien basiswoorden Het zijn woorden als strijd, eenheid, familie, muskiet, regen Animator Miki voor het bord en dorp, die nauw aansluiten bij de prak tijk. Aan de hand van de woorden leert men de klinkers. Wie het spel doorkrijgt, kan zelf nieuwe woorden maken. Miki beperkt zich niet tot het technisch lezen. De woorden zijn een uitnodiging voor discussie over allerlei zaken, die met het werk en het dagelijkse leven in de dorpen te maken hebben. De discussie is een essentieel on derdeel van het onderwijs aan volwassenen. Want het gaat niet alleen om mensen, die kunnen lezen en schrijven, maar om men sen die kunnen nadenken, zelfbewust zijn en het woord kunnen voeren op de dorps vergaderingen. Bewustwording Dat laatste facet is wat Freire „bewustwor ding" noemt Een mens wordt zich bewust van zijn bestaan, van zijn afhankelijkheid èn van zijn mogelijkheden hierin verande ring te brengen. Freires visie op de mens heid is heel optimistisch. Hij is ervan over tuigd dat de mens de opdracht heeft om steeds méér mens te zijn. In 1975 wordt Paulo Freire betrokken bij de opbouw van het volwassenenonderwijs in Guinee-Bissau. Mario Cabral nodigt hem uit. Met het team van het IDAC uit Genève (L institut d'Action Culturelle» reist hij een paar maal naar Guinee-Bissau, waar hij projecten bezoekt en werkbesprekingen houdt. Mario Cabral. thans minister van landbouw, herinnert zich de gesprekken nog goed „Het bijzondere aan Paulo Freire is dat hij zo goed kan luisteren Nimmer heeft hij zijn ideeën aan ons opgedrongen Mario Gomes, hoofd van de afdeling vol wassenenonderwijs op het ministerie, spreekt eveneens vol lof over Freire „We werker, goed samen. Vooral op pedagogisch en didactisch gebied hebben we veel aan hem te danken. Daarbij komt dat Paulo Freire ons land bekend heeft gemaakt Dat heeft ons geld en technische steun opgele verd." Reeds bij onze ontmoeting in Den Haag tempert Freire mijn enthousiasme. Het on derwijs aan volwassenen zit een beetje in een impasse, laat hij weten. Het grootste probleem is de taal. Alfabetisatie lukt niet in het Portugees. Het zou beter zijn, zegt Freire. als de mensen in Guinee-Bissau zou den leren lezen en schrijven in het creools, een mengtaal die door negentig procent van de bevolking wordt gesproken „Maar ja, de regering heeft gekozen voor het Portugees." Ongeschreven taal Mario Gomes geeft al op de eerste dag een verklaring. „Het creools is een ongeschre ven taal. Er bestaat geen grammatica, er zijn geen boeken in het creools. Het gaat jaren duren vóór het creools ontwikkeld is. Daar kunnen we niet op wachten. Boven dien opent het Portugees de deur naar de beschaving. Het zou Guinee-Bissau rem men in zijn ontwikkeling als onze studenten geen toegang hebben tot de wetenschap." Het is waar, wat hij zegt, maar de keuze voor het Portugees heeft wel een aantal experimenten de das omgedaan. De alfabe tiseringsprogramma's vanuit de kweek school in Co. ten noorden van de hoofdstad, zijn na een Jaar stop gezet, omdat de resul taten te mager waren. Het heeft namelijk weinig zin, zo blijkt uit de praktijk, om mensen Portugees te leren lezen en schrij ven als ze die taal in hun dagelijks leven niet gebruiken. Miki. de animator van het rijstproject in Contubo-El. heeft een tussenoplossing be dacht. Hij alfabetiseert in het Portugees, maar discussieert in het creools Het is de vraag of dit uitkomst biedt. Alle Portugese woorden, die zijn leerlingen via de methode van Paulo Freire leren, gebruiken ze niet in de praktijk. Als de tractorbestuurder naar zijn dorp terugkeert, is hij snel zijn kennis van het Portugees weer kwijt en is alle moeite voor niets geweest Twee taalkundigen uit Portugal moeten uitkomst gaan brengen in de moeilijke dis cussie. Er gaan stemmen op om het creools tot de landstaal te maken, maar ook dat geeft problemen Augusta Henriques. lid van het alfabetlsatieteam op het ministerie van onderwijs, schetst de andere kant van de zaak: „In het creools zijn ook dialecten Het creools van Bissau is anders dan het creools van Balata. Welke moeten we kie zen als de nationale taal? Het is zeer de vraag of de andere groeperingen de keuze zullen accepteren." Straatlantaarns Het feit dat er problemen zijn betekent echter niet dat het hele onderwijs aan vol wassenen op zijn gat ligt. Op een aantal projecten in de provincies Tombali en Ca- cheu wordt les gegeven aan volwassenen. Weliswaar leren de mensen geen lezen en schrijven, maar wel alles over hygiëne, ge zonde voeding, meten, wegen en vooral tel len. Iedere inwoner van Guinee-Bissau drijft een beetje handel. De een verkoopt aardnoten, de tweede tomaten, de derde een kip. In de hoofdstad Bissau zitten 's avonds onder de straatlantaarns mannen en vrou wen te lezen. In de hutten is geen elektrici teit. Het zijn studenten van het lyceum in Bissau, die hun huiswerk voor de volgende dag moeten leren Maar ook arbeiders, die hun kennis op de avondschool ophalen. Wie nog niet kan le2en en schrijven, kan zich opgeven voor een van de alfabetiseringscur sussen, die in de bedrijven worden gegeven Het blijft echter de vraag of al die moeite zin heeft, zolang de alfabetisatie in het Portugees wordt gedaan Augusta Henri- 3ues verzucht soms „We werken zo hard en e resultaten zijn zo gering Bij uitgeverij In den Toren te Baarn ver schijnt eind mei het boek ..Pedagogie tn ontwikkeling" van Paulo Freire. De verta ling u van Anneke Jansen Dit is het derde artikel over Guinee-Bis sau. Eerdere artikelen verschenen op 19 en 22 mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7