Groeiende verwijdering Tekening van een lezer Hoe overwint een man zijn sexuele angsten? Ehtwerp Postbank ten |nste particuliere bank' een fiets die je zelf bouwt 1 ouw CommeniaarlSili over aftopping drijf t coaiitiepart ners uiteen POLITIEK "t beste VOOR ALS DE NOOD AAN DE BOOT KOMT: 'N UNIGARANT PLEZIERVAARTUIG VERZEKERING I I fc tieke computer to est ambtenarenbonden ABVA en KABO: 1RRBH meubel schaakmat stuur 'n brief spook stripgebeuren RDAG 26 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 - jjr-president Franz-Josef van Beieren beschouwt f als een politicus van intcr- |lle allure Regelmatig richt over de hoofden van de burgers heen. tot een gro- jlropees publiek en hij heeft litenlandse regeringsleiders fctshoofden bezocht dan de en huidige Nederlandse pre- t zamen. mag de mededeling van ft, dat hij serieus zal probe- Wgend jaar Bondskanselier West-Duitsland te worden, brden afgedaan als een Duit- gelegenheid van partij-poli- [ard waar Nederlanders bui- ieten blijven. vrijheer van Beieren kanse- t dc Bondsrepubliek wordt, look kanselier van dc Euro- Bcmeenschappen willen zijn is precies de eerste reden wij hopen dat hij het in Duitsland niet redt. is zonder twijfel van het aaruit sterke regeringslei- orden gesneden. Hij be over een immer werkend dat op elk moment de ge- feiten. cijfers en argumen- n leveren. Strauss doet daar- en beetje denken aan een ;e computer, die men een trefwoord hoeft te ge- n eei\ hele stroom, ratelend *kte gegevens terug te mo- itvangen. Een wonder van v die Strauss, waar een met e bekwaamheden toegerust net grote bewondering naar ijken. helaas, bij de programme- ^n deze politieke computer ^er iets fout zijn gegaan. F%osef Strauss heeft kennelijk NÉnt gekregen dat politiek jnders is dan een spel om de I Beoefen je het spel binnen Iementaire democratie, dan er ook programma's, leuzen emene doelstellingen voor maar dat zijn slechts bijza- itrauss probeert tenminste e indruk te wekken dat hij gedreven door een groot ideaal, zoals bijvoorbeeld een be tere. rechtvaardige samenleving. Hij hanteert wel een soort algeme ne ideologie, die met de trefwoor den „vrijheid" en „anti-links" wel zijn samen te vatten, maar zodra hij in een debat of in een ander publiek optreden ook maar even wordt uigedaagd. ontpopt hij zich als de slagvaardige politicus die blakend van zelfvertrouwen, zijn tegenstanders kleineert. Strauss is daardoor geworden tot het sym bool van de politiek van de grote mond. waarbij slechts de macht telt. Voor Nederlanders die grote waar de hechten aan de christen-demo cratische stroming in de politiek en graag zouden willen dat deze stro ming ook in Europees verband tot een bron van inspiratie voor idea listische politiek werd, is het pijn lijk dat Strauss altijd heeft geope reerd onder het vaandel van een partij die zich „christelijk" noemt. Hij is al jarenlang de onbetwiste politieke leider van de Christelijk- Sociale Unie in Beieren, die een hecht samenwerkingsverband on derhoudt met de grotere (landelij ke) Christen-Democratische Unie. Hoe bont Strauss het ook maakte, hoe hinderlijk hij de CDU-leiders ook voor de voeten liep. hij is altijd volledig geaccepteerd binnen de rijen van de Westduitse chris ten-democraten, sterker nog, hem werd toegestaan de eerste viool in dit kamp te spelen. De afgelopen jaren heeft hij niets nagelaten Helmut Kohl, de eerste man van de CDU, het werken moeilijk te maken. Het zou zeer pijnlijk zijn als Strauss dit gewroet nu zou kunnen bekronen met een geslaagde greep naar de macht in de sterkste christen-democratische partij in Europa. Het zou de be kroning zijn van een loopbaan die is gebaseerd op brutaliteit en slim migheid. Dat is niet het soort poli tici waar het verenigd Europa het van moet hebben. De Westduitse christen-democraten hebben Euro pa toch waarlijk wel iets anders te bieden dan Franz-Josef Strauss uit Beieren? In geeft Zijlstra enkele advie- jt betrekking tot het wetsont- bestuurder H. Engelberts bonden ABVA en KABO is. olgen. het overleg over moge- goed woord over voor de plannen van ki eri jzigingen in het wetsontwerp n en zinloos. ..Of de Duisen- stbank. of helemaal geen ik Aan afgekloven botten we niets," aldus H. Engel- ^"l)e Postbank zal onstaan door tri envoeging van de girodienst PTT en de Rijkspostspaar- de ambtenarenbonden Zijlstra met zijn Postbank- s i de werkgelegenheid van verknemers bij de PTT-geld- '^3 i in gevaar, ten gevolge van DEN HAAG Oppositieleider Den Uyl overdreef natuurlijk toen hij deze week het kabinet ervan beschuldigde „weg te duiken'' voor de problemen, dan wel dat het de zwarte piet opzettelijk terugspeelde naar de Tweede Kamer. Daar zouden de problemen gemaakt worden en niet in het kabinet. Stel je voor zeg. Het kabinet was echter niet weggedoken voor het zo langza merhand hoog gelopen conflict over de aftopping van de hogere inkomens. De werkelijkheid was veeleer dat de rege ringsploeg het probleem niet zag of niet wilde zien. Want als één ding de afgelopen week zichtbaar is geworden, dan is het wel de klimmende weerzin waarmee het kabinet zich dit conflict heeft laten opdringen. Of de ministers nu Albeda of Andries- sen. Wiegel of Van Agt heten, diep in hun hart vonden zij de eisen van de CDA-fractie alleen maar lastig en vóór alles overbodig. Het vervelend ste was misschien nog wel dat de CDA-fractie desondanks voet bij stuk hield. Het kabinet was nu wel gedwongen knopen door te hakken, waarvan de gevolgen zeker op wat langere termijn onmogelijk zijn te overzien. Het kabinet is vroegtijdig en zonder er zelf om te hebben ge vraagd in moeilijkheden gekomen. Waren de wensen van de CDA-fractie echt zoveel waard om deze situatie te rechtvaardigen of is ze alleen maar bezig geweest met een kanon naar een mug te schieten, zoals minister Andriessen zich dezer dagen liet ont vallen? De mug in kwestie was de eis van de CDA-fractie om per 1 juli de prijs compensatie te bevriezen vanaf een inkomensgrens van 50.000 gulden. De CDA-fractie vondt het ln hoge mate onverantwoord op die datum wel de sociale uitkeringen te korten en de hogere inkomens ongemoeid te laten. Het mes zou op z'n minst aan twee kanten moeten snijden. Vandaar die aftopping. Het was een idee van fractievoorzit ter Lubbers, die wel op zijn klompen voelde aankomen, dat de korting op de sociale uitkeringen op geharnaste tegenstand van een deel van zijn frac tie zou stuiten en die het kabinet wellicht ook nog eens op voet van oorlog zou brengen met de hele vak beweging. Inclusief het CNV. Lubbers Lubbers door Willem Breedveld ADVERTENTIE Wat zijn de meest voorkomende sexuele angsten bij mannen en wat kunnen zij daar samen met hun vrouwen tegen doen? Vraag én antwoord leest u in één van de 22 boeiende artikelen in Het Beste van JUNI Nu overal verkrijgbaar mi Reader's Digest wilde daarom voorkomen dat het CDA wordt verweten de bezuinigin gen eenzijdig te hebben afgewenteld op de sociale uitkeringen. Weliswaar zou zo'n verwijt voor een deel niet terecht zijn. Immers, het kabinet kort op de sociale uitkerin gen, omdat er onbillijkheden in het systeem zijn ingeslopen, waarvan het op zichzelf redelijk is die eruit te halen. Maar hoe groot die onbillijkhe den zijn en welk deel daarvan de Kamer voor zijn rekening wenst te nemen staat echter nog allerminst vast. Daarvoor zijn wetsontwerpen nodig en die zijn nog niet bij het parlement ingediend. Het nemen van een voorschotje daarop in de vorm van een korting blijft daarom een uiterst griezelige zaak. Bezwaren Op zichzelf was de els van de CDA- fractie daarom niet onredelijk om tenminste de schijn te vermijden, dat alleen de uitkeringstrekkers voor de bezuinigingen opdraaien. Vastge steld kan ook worden dat het kabinet er aanvankelijk ook zo over dacht. Premier Van Agt gaf te kennen de suggestie van Lubbers in welwillende overweging te willen nemen. En zelfs coalitiegenoot Wiegel bleek geen al te Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. £ejnze sociaal-economische redactie icJlCHT De ambtenarenbonden ABVA en KABO heb bel geprotesteerd tegen de plannen van directeur J. '^{a van de Nederlandse Bank inzake het wetsontwerp inJe Postbank. Deze plannen komen er volgens de bonden jn.ier dat het wetsontwerp volledig wordt uitgekleed ten Z(te van de particuliere banken. grote bezwaren tegen het plan te hebben. Het beeld verschoof echter, toen de grootste vakcentrale, het FNV. liet weten het een buitengewoon griezeli ge zaak te vinden bestaande CAO's voor dit op zichzelf sympathieke doel open te breken. Ook de grootste op positiepartij. de PvdA, zocht de op lossing liever in een aanpassing van de belastingtarieven FNV en PvdA bewerkstelligden daarmee een kli maat, waarin de WD-fractie zich plotseling sterk kon maken voor de middeninkomens. Zij sprak zich uit tegen de aftopping en in dit merk waardige bondgenootschap van FNV en WD ging Wiegel maar al te graag overstag. Albeda, die wel voor het principe van aftopping is, zag mede daarom te veel praktische problemen om er per 1 juli al aan te beginnen. En omgekeerd wees Andriessen categorisch iedere oplossing tn de belastingsfeer van de hand Het resultaat was dat Lubbers met zijn aftoppingsverhaal volkomen alleen kwam te staan. Het hoogste en laatste bod van het kabinet was een aftopping van een inkomen vanaf 60.000 gulden. Daarmee konden de meeste CAO's bulten schot blijven en daarbij Het het kabinet het ook. Deze uitkomst was voor de WD-fra tie onaanvaardbaar. En een deel vai de CDA-fractie zou daarom vrijwe 2eker tegen de korting op de sociale uitkeringen stemmen, liet Lubbers premier Van Agt weten. Daarmee lag de zwarte piet weer bij het kabinet. Goede raad was duur: er moest nu wel een knoop worden doorgehakt, maar je kon Wiegel al horen briesen: moeten wij als kabinet de problemen van Lubbers oplossen? Laat-ie z'n eigen zaakjes opknappen. Maar Wiegel kon hoog springen of laag springen het kabinet zocht toch zijn toevlucht maar ln een oud beproefd recept: het verschil delen. Het kabinet wil aftoppen bij 60.000 gulden, het CDA bij 50.000 gulden Welnu, dan stellen we de grens maar op 55.000 gulden. Veel maakt het toch niet uit, meende premier Van Agt, want de opbrengst van de operatie is slechts gering. Met dat laatste kon de premier zich echter wel eens vergissen. De op brengst mag dan weliswaar gering zijn voor de CDA-fractie stond er heel wat meer op het spel. De fractie wilde heel nadrukkelijk de richting aangeven waarin het kabinet toe komstige problemen dient op te lossen. Het gevecht over de aftopping was een niet onbelangrijk voorpostenge vecht bij de ingrijpende beslissingen, idle straks bij de samenstelling van de begroting, de hantering van de nood- uitgelekte. brief aan staatsse- de kredietbeperkende maatregelen, i Smit-Kroes van verkeer en Ook verwacht bestuurder Engelberts lat en minister Andriesen van dat van de aan Leeuwarden toegezeg de uitbreiding van het aantal arbeids plaatsen met enkele honderden niets terecht komt. Er kunnen dan hooguit werkzaamheden van PTT'ers elders naar Leeuwarden worden overgehe- de bewindslieden die advie- veld. De bonden hebben ook geen Zijlstra om te komen tot een natio naal betalingscircuit, dat enkele hon derden werknemers hun baan gaat kosten. Engelberts: „Dan is de tijd van een concurrerende postgiro voorgoed voorbij. De Postcheque en Girodienst wordt omgevormd tot een service instituut voor de particuliere banken. Wellicht is er nog een parlementariër die niet uit is op een baan bij de banken, die nog eens wat vragen kan stellen over de uitgangspunten van onheilsprofeet Zijlsfra Van Agt remprocedure moeten worden genomen. Machtigingswet Premier Van Agt heeft vorige week op een onbewaakt ogenblik aange kondigd dat het regeringsplan Be stek '81 te kort schiet om de gewenste doelstellingen te verwerkelijken. Bij ongewijzigd beleid zal de werkloos heid niet dalen, maar op hetzelfde niveau blijven. Ook het financierings tekort blijft onaanvaardbaar hoog. Of. anders gezegd, er zijn de komende maanden forse beleidsombuigingen noodzakelijk. In regeringskringen wordt nu al gedacht aan de Indiening van een machtigingswet. Uit het voorpostengevecht zoals dat nu de afgelopen week is gevoerd, blijkt ech ter ook dat de coalitiepartners over de aard van de maatregelen totaal verschillend denken. De WD zoekt het vooral in extra bezuinigingen, het CDA daarentegen veeleer in een straf inkomensbeleid en belastingverho gingen. De praktijk tot op heden leer de echter, dat het kabinet meestal wel op de WD-koers uitkwam. De vraag voor Lubbers is er daarom veeleer een geworden: mag ik deze ingrijpende beslissingen nog wel aan dit kabinet overlaten? Hoeveel oorlog levert mij dat op met de vakbeweging en zal het kabinet met zijn smalle draagvlak dat nog wel aan kunnen? Het is nog maar de vraag of het kabinet met deze oplossing heeft bij gedragen tot een positieve beant woording van deze vragen. Of dat zo is zal de komende weken bij de be handeling van het 1-jullpakket nog moeten blijken. Voorlopig is er spra ke van groeiende verwijdering. ADVERTENTIE Met betaling van een vervangend vakantiever blijf bij ongeval, schade of verlies tijdens vakantie. Kom naar 't AN WB-kantoor en maak uw zekerheid rond. -O - IVO X DE AS ue A/er l'AVcé. CF TCCU KEI Emoe c-Vk. tie I I iiroji Eigenlijk had het andersom moe ten zijn: eerst komt de fiets en daarna de auto. Doorgaans zit een mens tenminste eerder op een fiets dan in een auto. Toch was het jaren geleden al mogelijk een jeepachtig soort autootje ge heel of gedeeltelijk eigenhandig te bouwen, en horen we nu pas via de Stichting: Fiets! dat er „nu ook bouwpakketten in de handel zijn om zelf een fiets in elkaar te zetten". En dat terwijl de volgor de hoort te zijn: eerst de houten, puzzel, dan de kartonnen bouw plaat, en vervolgens voor handi- gerds een karretje voor de kinde ren. daarna een fiets en helemaal achteraan misschien de auto. Dat fiets-bouwpakket blijkt bij navraag dan ook al veel langer te bestaan. Alleen weet niet iede reen dat. Je kunt niet zomaar elke fietsenwinkel binnenstap pen en een bouwpakket kopen Het is zelfs heel goed mogelijk, dat de fietsenhandelaar er nog nooit van gehoord heeft. Niet dat het een groot geheim is Het komt alleen maar doordat de pakketten uit Frankrijk ge ïmporteerd worden door een in koopcombinatie van fietsengros- siers. Daarbij zijn een stuk of twaalf grossiers aangesloten die in hun eigen buurt doorverkopen en dat is dus niet ovpral in het land. Er zit er bij voorbeeld een in Assen en in Harderwijk, en zo moeten er ook groothandelaars in Noord-Brabant, de Achter hoek en ergens in het westen van het land zitten. De heer Flier, is zo'n grossier die dus alles van de bouwpakketten afweet. Je koopt gewoon een doos met alles er op en er aan, zegt hij. Dertien kilo zwaar (het gewicht van de fiets) plus de ver pakking. Tamelijk groot natuur lijk, want de wielen alleen nemen al een behoorlijke plaats in; de spaken zitten daar overigens al in gemonteerd. Het zijn sportfiet- sen met een duidelijke handlei ding. Niet direct een karretje om je er mee in r.e Tour de France te werpen, maar toch een heel goeie trimfiets bij voorbeeld. Officieel moet iedereen de fiets in elkaar kunnen zetten, maar wie zelfs nog nooit een band geplakt heeft, zal er toch wel een beetje moeite mee hebben. En elke „monteur" moet uiteraard over goed gereed schap beschikken. „Tot nu toe hebben we nog niemand gehad die het niet voor elkaar kreeg." zegt grossier Flier. Een bouwpakket komt op 415. Is dat niet duur. als je de hele fiets zelf in elkaar moet zetten? Welnee, zegt hij. „Een vergelijk bare fiets van dezelfde kwaliteit, die je kant en klaar koopt, komt vijfenzeventig tot honderd gul den duurder uit. Volgens de handleiding heb je een paar uur nodig om de fiets in elkaar te zetten. Laat het een halve dag kosten, dan heb je die honderd gulden toch gauw verdiend." De pakketten zijn er voor dames- en herenfietsen. Die voor dames worden ook wel gevraagd, maar eerlijk gezegd verkopen de heren- j pakketten beter. Hoeveel er in de loop van de jaren verkocht zijn, lijkt moeilijk vast te stellen. Maar zo goed loopt de handel wel. dat de grossiers er voorlopig niet over denken de invoer van de bouwpakketten stop te zetten. Een derde van alle Amerikanen vindt het televisietoestel het be langrijkste meubelstuk in het hele huis. Op de tweede plaats komt voor hen de verwarming, en daarna pas de koelkast en de stereo-installatie. Het bed is in het Amerikaanse huis nergens meer: dat staat ergens onderaan op het lijstje met maar 8 procent. (Uit het reclameweekblad Adfor matie). Het is althans in de Spaanse stad Barcelona weer warm genoeg om de hele dag buiten te sijn. Niet alleen om op een ter rasje te sitten, maar ook om mid den op de drukke Ramblas een partijtje schaak Ce spelen. Op een grote, op de straat geschil derde „schaakmat" en met een koningin die tot aan je knieëen komt, net als de andere buiten maatse schaakstukken trou wens. Mohamed Ben Kilani is een van de vele studenten die in de Tune sische hoofdstad werden gearres teerd na de betogingen en stakin gen,tegen de regering in het hele land, in het voorjaar van 1975. Tijdens zijn gevangenhouding in een politiebureau werd hij ge marteld met het doel hem een 'bekentenis af te dwingen; hij moest zelfs in een militair hospi taal worden verpleegd wegens de daarbij opgelopen verwondin gen. Ben Kilani. een nu 30-jarige student scheikunde, werd tot tweemaal toe voor het staatsvei- ligheidshof in Tunis gedaagd op beschuldiging van lidmaatschap van een verboden organisatie. Het eerste proces, in Juli 1975, resulteerde in twee Jaar hechte nis. Bij het tweede proces dat in september van hetzelfde jaar werd gevoerd, werd hij door het staatsveiligheidshof tot nog eens zeven Jaar vrijheidsstraf veroor deeld. Verscheidene advocaten van diverse internationale orga nisaties reisden naar Tunis om de processen bij te wonen, maar werden het land uitgezet Ben Kilani wordt momenteel gevan gen gehouden in een gevangenis in de buurt van de plaats Bizerte. Amnesty neemt aan dat zijn ge zondheidstoestand slecht is Wie iets voor hem wil doen. kan (in het Arabisch of Frans gestel de. beleefde) verzoeken om de onmiddellijke vrijlating van Mo hamed Ben Kilani richten aan: Son Excellence Habib Bourgui- ba, Président de la République Tunis, Tunisia, en aan Son Ex cellence Salaheddin Baly, Minis- tre de la Justice - Tunis. Tunisia. Spoken horen volgens de meeste mensen in sprookjes en kinderlij ke angstdromen thuis. Maar de befaamde Utrechts parapsycho loog prof. dr W H. C Tenhaeff denkt er anders over. „Ik hou het erop." laat het weekblad Viva hem zeggen, „dat zo n spook een gedachtenvorm is die vaak al lang geleden is geschapen en als het ware zo is verstoffelljkt dat hij door anderen kan worden ge zien Trouwens, koningin Wilhelmina zelf heeft ook eens een spook „in levende lijve" aanschouwd We citeren opnieuw Viva: „Tijdens de Tweede Wereldoorlog logeer de zij bij president Roosevelt op het Witte Huls. Op een avond werd er hard op de deur van haar logeerkamer gebonsd Zo langdu rig. dat de Koningin opstond en de deur opende Voor haar stond een lange, doorzichtige gestalte, in wie zij onmiddellijk de destijds vermoorde president Abraham Lincoln herkende Voor het eerst in haar leven viel koningin Wil helmina flauw". „Dit werd allemaal beschreven door een respectabele Ameri kaanse krant, The New York Ti mes. In het Witte Huis zou Abra ham Lincoln spoken en in de loop van de tijd zou dit al door tiental len hoge bezoekers tot hun schrik zijn ontdekt." „Een voor Nederlandse begrip pen groots stripgebeuren" noe men de organisatoren de interna tionale stripdag ln de sociételt Uilenstede (Uilenstede 108, Am stelveen). Morgen kan iedereen daar tussen half elf en vier uur gratis bekende striptekenaars en hun produkten uit binnen- en buitenland ontmoeten; de teke naars zijn niet alleen bereid een praatje met hun fans te maken, maar ook om hun eigen werk te signeren. Bovendien zijn alle stripantiquariaten uit het land er vertegenwoordigd en treedt er een band op die geheel uit strip tekenaars bestaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5