Vijf jaar muziektheatè werkende jongeren normn Matheid is het kenmerk van christelijke tv-programma's Pas verschenen kort besproken Vaste boekenprijs blijft gehandhaafd En dan nog Leed van het individu als soort mode-ontwerp CIIllISTLLIJKli nxrvisii' IX STOCKHOLM Werk in Uitvoering gaat accenten verleggen ZATERDAG 26 MEI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Dirkje Houtman Scène uit „Weggewerkt": het programma over werkloosheid van Werk in Uitvoering. GRONINGEN Het optimisme dat Werk in Uitvoering kent ligt niet alleen in de publieks groep waarvoor wordt gespeeld maar ook in de aard van de voorstellingen en de toekomst plannen van deze Groningse theatergroep die dit seizoen vijf jaar bestaat. Vanavond wordt dit feit gevierd met een groots feest in cultureel centrum De Oosterpoort in Groningen. Werk in Uitvoering vertoont dan een aantal hoogtepunten uit alle tot nu toe gespeelde shows. Maar ook Bots en Vuile Mong en zijn gasten zullen de feestelijkheden opluisteren. Groepen die met de jubilaris gemeen hebben dat ze strijd en muziek verbinden. ADVERTENTIE Speciaal vandaag Colombo, Amerikaanse misdaadserie met in de hoofd rol Peter Valk als inspecteur Columbo. Dese aflevering heet „Geef me een perfecte moord" Ned. 1 19.55 uur Zit dat zo? Discussiepro gramma onder leiding van mr G. B. J. Hiltermann over „Ne derland tussen de kernwa pens". Ned 1 21.55 uur AVRO's Sportpanorama be steedt aandacht aan de evene menten van dit weekeinde. Ned 1 22.55 uur. Anna Karenina. Dubbele af levering van deze Engelse tv- serie naar de gelijknamige ro man van Leo Tolstoj. Anna vertelt haar echtgenoot dat alj een kind verwacht van graaf Vronsky. Inmiddels ia tij ook ernstig «lek geworden. Verder komt het nog tot een confron tatie tussen Anna en Vronsky, waarin de laatste lich van het leven tracht te beroven. Ned 2 21.20 uur De Roole Haan wordt gepre senteerd vanuit Zaanstad dit keer. Gasten xijn: Arie Groe- nevelt. vooraltter industrie hond FNV en de Kamerleden Kombrink en Roethof. Hilversum 1 13.03 uur. Een Poppenhuis. Toneelstuk van Hendrik Ibsen in een ver taling van Cora Polet, met in de hoofdrollen Bram van der Vlugt, Ans Beentjes en Jan Relet. Ned I 20.00 uur De sin van een afscheid, een programma over echtschei ding. Ned I 22.05 uur. Hollands Spoor, contact met de ruggegraat van het vader land via Gerard Piques, Wim Louwrier en Ad 's-Gravesan- de. Ned. 2 20.40 uur. De beide dames en de on eigenlijke dwaling, een ver haal van Ruud Koopmans ver beeld door Jaap Drupsteen. Deze aflevering gaat over een vete tussen twee boerenfami lies. aangewakkerd door een stedeling. Ned. 2 21.20 uur Het machtige werelddeel, BBC documentaire over de ge schiedenis van Europa tussen 19 00 en 1975. Ned 2 21.55 uur. door T. van Deel Hans Plomp Kort geleden. Drieënt wintig bestaande verhalen. De Har monie. Amsterdam. 1979. 304 blz. ƒ24.50 Bundeling van drie vroege verhalenbundels: De Chinese kruiwa gen (1969), Huize De Slapeloze Nach ten (1971) en. ten dele. Brigadier Snuf rookt Stuff (1972). Plomp: ..Dit boek (Kort geleden, dus) beschrijft een pe riode van mijn leven, waarin ik uit de chaos van een obscure jeugd opklom naar het optimisme van provo en de psychedelische revolutie." Gabriel Lambert. Roman van Alexandre Dumas père (Paris 1844) vertaald door E. du Perron (1917). Met een voorwoord van Fred Batten. Utrecht. Reflex. 1979. 148 blz. 32 50 Door Batten in het Indische dagblad de Preanger Bode teruggevonden Speciaal morgen DEN HAAO (ANP) - Boeken die in Nederland zijn uitgegeven mogen niet beneden de door de uitgevers vastgestelde prijzen worden ver kocht. Dat is dc uitspraak van de Hoge Raad in het kort geding tussen het Muidense warenhuis Maxis ener zijds en een aantal uitgevers en de ..Vereenlging ter bevordering van de belangen des boekhandels" ander zijds. Maxis verkocht boeken voor zo'n vijf tien procent beneden de vastgestelde prijs. De uitgeverijen en de vereni ging spanden een kort geding aan bij de rechtbank in Amsterdam, die in mei 1977 bepaalde dat het grootwin kelbedrijf zich aan de vaste prijzen moest houden. Het gerechtshof in dc hoofdstad kwam eind 1977 tot dezelf de conclusie. De boekhandels en de uitgeverijen hebben steeds gezegd, dat het cultu rele belang van het boek geen vrije prijsvorming verdraagt Maxis «on derdeel van de Bijenkorf-concern) be riep zich op het EEG-verdrag. dat prijsbinding verbiedt Net als de lagere rechtscolleges in 1977 bepaalde de Hoge Raad dat Maxis wel boeken beneden de door ons land geldende prijs mag verko pen. als het bedrijf kan aantonen dat de boeken in het buitenland zijn Inge kocht Het grootwinkelbedrijf heeft er steeds bezwaar tegen gehad voor die bewijslast te moeten opdraaien jeugdvertaling van Du Perron. Curi eus document in verband met Du Perrons Dumas-bewondering. Valery Larbaud. Femina Marquez Vertaald door E. du Perron. Amster dam. Athenaeum-Polak êt Van Ge nnep. 1978. 240 blz. Met een nawoord van Jaap Goedegebuure. 37,50. Her druk van de eerste uitgave van 1935. Belangrijke vertaling van een auteur die naast Multatuli, voor Du Perron de grootste betekenis had. Avontuur. Utrecht. Reflex. 1979. 70.-. Ongewijzigde herdruk van de drie afleveringen van het tijdschrift van Paul van Ostaijen en E. du Per ron uit begin 1928 (Helaas In ver kleind formaat). Voorzien van een ..extra aflevering" met een essay van Gerrit Borgers over de lotgevallen van en rond Avontuur. In sobere cas sette BZZLLETIN 66. mei 1979. Paul van Ostaijen. 168 blz geïll. 17.50. los nummer, schitterende special onder redactie van Gerrit Borgers en Phil Muysson. met talloze nieuwe studies en herdrukken van oude. verspreide artikelen over van Ostaijens leven en werk. Ruim geïllustreerd. Een „must" voor van Ostaijen-liefhebbers. Karakterpoppen. Jeannette Hllders- ley, die zelf al jarenlang poppen maakt, geeft in dit boekje een duide lijke handleiding met foto's en teke ningen voor het maken van karakter- poppen. Uitg. Cantecleer. De Bilt. 80 blz - 16 50. Van uitgeverij Elsevier te Amster dam. zijn de volgende boeken: De beulen van Camelot speelt aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. De schrijver is D Kyle. (271 blz - 16.90); Gods tweede keus, roman van W Heinrich (346 blz - 27.50) en 200 Ierlandtips voor de sportvisser, met bijdragen van N de Boer. I Oa- ray en K Ketting (100 blz - 10.25). Over welzijn, criterium, onderzoeks object, beleidsdoel, met bijdragen van B P. Baerends. J J Groen en A. D de Oroot. uitg. Van LoghunVSlate- rus, Deventer 160 blz - 24.50. Werk In Uitvoering startte vijf Jaar geleden. De bedoeling was een een malig theaterproject voor werkende Jongeren. Dat gebeurde in samenwer king met een Gronings clubhuis waar een popgroep aan verbonden was. Het idee ontstond toen toneel en mu ziek te combineren omdat de beoog de publieksgroep meer affiniteit met stevige rock dan met toneel zou heb ben. Het project resulteerde in de voorstelling „Werk in Uitvoering" en werd een enorm succes waarna de groep besloot subsidie aan te vragen om beroeps te kunnen worden. Na vijf Jaar ls Werk in Uitvoering nog steeds de enige theatergroep in Ne derland die zich uitsluitend tot wer kende en werkloze jongeren richt en daarbij, door de combinatie van pop muziek en toneel, nieuwe vormen bin nen het vormingstheater probeert te ontwikkelen. Keten Werk In Uitvoering werd niet alleen de naam van de groep maar ook een moederprodukt dat een keten van nieuwe produkties tot gevolg had. Het gezelschap werkte nauw samen met de doelgroep, die in gesprekken na afloop van de voorstelling vaak ideeën aanreikte voor nieuwe pro gramma's. En afhankelijk van de uit gelichte onderwerpen werden de voorstellingen in buurthuizen, gevan genissen, vormingscentra of scholen gespeeld. Ging de eerste voorstelling Werk in Uitvoering nog over situaties waar je als schoolverlater mee te maken krijgt, de volgende produktle „Weg gewerkt" had de werkloosheid tot on derwerp. ..Jatwerk" sloot hier weer op aan omdat het de toename van jeugd criminaliteit als gevolg van die werk loosheid liet zien. En met het laatste programma „Wat wou Je nou" keerde de groep terug naar het uitgangspunt de schoolverlater. Niet vanwege een gebrek aan onderwerpen maar omdat de problemen van werkzoekenden de laatste vijf jaar verschoven zijn naar een jongere leeftijdsgroep. Het ter rein dat Werk in Uitvoering bestrijkt werd daardoor groter en de werk zaamheden intensiever. Temeer daar de nazorg waarmee de groep haar publiek omringde niet alleen beperkt bleef tot een discussie over de getoon de problematiek maar zelfs uitmond de in een spelprogramma als aanvul ling op de voorstelling, zoals bij „Wat wou Je nou". Dit programma bestemd voor leerlingen van het l.b.o. en vor mingscentra, laat in een aantal op zichzelf staande scenes zien wat de rechten en plichten zijn van een schoolverlater die gaat solliciteren. Het gaat hier om praktische vaardig heden die in spelvorm terugkeren als de spelers met het publiek dat in groepjes is verdeeld aan het werk gaan. Vaak lokt dit discussie uit die duidelijkheid schept en de beoogde alertheid van een toekomstige sollici tant tot gevolg moet hebben. praktisch effect Je kunt je afvragen of een toenemen de alertheid enige zin heeft als dat niet gepaard gaat met een vermeer dering van het aantal arbeidsplaat sen. En aangezien er hier eerder spra ke is van afname dan van toen arm kun je vraagtekens plaatsen bij het praktische effect van de werkzaam heden. WIJ Werk in Uitvoering is men daar erg reeël in. De groep heeft niet de pretentie dit levengrote progleem op te kunnen lossen maar beschouwt zichzelf als een schakel naar het sta dium van bewustwording, activering en solidariteit. „Een druppel op een gloeiende plaat", zoals éën van de medewerkers het uitdrukte. En dat idealisme samengaat met een zeker optimisme blijkt uit de plannen voor een nieuw programma dat het komende seizoen in première gaat. Het heeft als werktitel „Wie waagt die wint" en is gericht tegen de grote matheid. De groep wil hiermee laten zien dat er wel degelijk acties zijn die slagen. En bij deze roept Werk in Uitvoering iedereen op positieve ac tie-ervaringen en dat kan heel dicht bij huis zijn naar hen (adres. Palmslag 10 Groningen) op te sturen. Geen schoolbordentoneel Uit de geschetste werkwijze van „Wat wou je nou" blijkt dat een groot deel van de aandacht van de spelers ge richt was op het vormingsaspect dat eigenlijk de taak is van de vormings leider. Het gevolg hiervan was wel dat de dubbele belasting de kwaliteit van de voorstelling niet ten goede kwam. En dat is nou net wat Werk in Uitvoe ring niet beoogt. De groep wil in de eerste plaats theater maken, dat niet belerend is; geen school bordentoneel. Maar het moet leuk, vrolijk «n nend zijn. Wat populairder1 e moet het uitdraaien op een uit waar je ook nog wat vj neemt, zoals een van de het uitdrukte. Met het oog publiek waarvoor men speelt weinig theaterervaring heeft, problematiek vereenvoudigd zonder de kern geweld aan 1 Die moet zo concreet mogi direct herkenbaar geservee den, vermengd met een gepai humor en emotie. Wat de ini treft voelt de groep zich he verwant met Sater en het is verwonderlijk dat de succE( produktie „Jatwerk" ges e werd door Guus Baas. Grote tiebron voor de vorm is Haus ter. Maar omdat vorm en inrf€ eenmaal niet te scheiden zijn,ie in Uitvoering nog steeds op z& een geëigende vorm, waar de de vier jaar aan gesleut worden. Kwaliteitsverbetering Hoe dit in z'n werk gaat 1 groep na een intensieve bé over het verleden neergeleg 1 beleidsnota „Werk in Uitvoei1 jaar vooruit". Het accent za liggen op de kwaiiteitsverl van de voorstellingen. Om ei technische vaardigheden vi 5 groep, die voor het grootste 11 staat uit ongeschoolde act verbeteren zullen er tijdens duktieproces intensieve trse op het gebied van spel. dans ziek geïntroduceerd worden, dan moeten lelden tot een sc integratie tussen muziek en Van een intensieve publieks' ding zoals bij „Wat wou je not J afgezien omdat dat dc aanda de voorstelling teveel afle groep zal haar diensten wel bij het opzetten van lessen ol ten waarvan de voorstelling derdeel vormt. Maar die p zullen altijd uitgevoerd moe den door de desbetreffende Voor de komende vijf jaar he in Uitvoering genoeg planne bij richt zij zich tot een doelgi werkende en werkloze jong zich gestaag uitbreidt zodat ziektheatergezelschap een v re toekomst tegemoet kan zi „Studio Interieur", de voorstelling van De Groep d mei t/m 2 juni in het Shaffy zou worden opgevoerd, is afg gens technische moeüijkhe voorstellingen zullen nu na <f vakantie uitgebracht wordei ADVERTENTIE Door de perfecte ondersteuning van de Norma Matrassen en Buxsprings wordt slapen een belevenis. Hoe je ook ligt! Vraag de uitgebreide kleurenbrochure aan bij. Norma f\>stbus 13 5820AA Boxmeer Matrassen Boxsprings Donsdekens Kussens STOCKHOLM Over het algemeen is de kwaliteit van de inzendingen naar de zesde christelijke televisieweek in Stockholm er zeker niet op vooruit gegaan sinds de vorige gelegenheid twee jaar geleden in Montreux. Het is teleurstellend te moeten constateren dat matheid en middelmatigheid de boventoon voeren. Zeker veertig procent blijft onder de maat en dat terwijl toch aangenomen moet worden dat iedere inzender wel het beste uit zijn voorraad van de afgelopen twee jaar zal hebben gekozen. Vernieuwende wegen worden nauwelijks ingeslagen. Vaak zelfs wordt juist de klok terug gezet of er wordt er te overmatig gebruik gemaakt van de moderne tv-wondermiddelen. In tegenstelling tot de meeste andere televisieconcoursen of hoe ze mo gen heten speelt het wedstrijdele ment niet zo'n belangrijke rol. getul ge de benaming „Televisie week" Toch zit het competitie element er wel in. dankzij de toekenning van prijzen En de initiatiefnemers WACC en UNDA hopen dan ook op professionele resultaten (WACC is World Association of Christan Com munication, een oecumenische we reldorganisatie die zich bezig houdt met verspelding van het evangelie door middel van televisie en radio. UNDA. dat golf betekent, is de rooms katholieke organisatie op dat gebied). Verschillen De inzendingen zijn voornamelijk af komstig uit Europese landen Het blijkt dat de mogelijkheden op crea tief, technisch en financieel gebied in dit werelddeel enorm kunnen ver schillen en dan ga ik maar helemaal voorbij aan de afgevaardigde Poolse pater, die helemaal de kans niet krilcrt om een religieus programma op 2ijn staatstelevisie te orengen. Maar Engeland bij voorbeeld, dat op televi sie gebied toch al school gemaakt heeft, heeft duidelijk meer armslag, ook op gebied van godsdienstige pro gramma's dan bij voorbeeld Finland, dat overigens toch net nog met een heel verfrissende film over kerkelijke kunst aan kwam. En van de levensbe- schouwlijke Nederlandse omroepen als NCRV en KRO die hier aanwezig zijn mag heel wat meer verwacht wor den dan van een kleine protestantse zendgemachtigde uit het overwegend rooms-katholieke Frankrijk. Zulke verschillende omstandigheden zou den toch veel meer in de vaak harde discussie betrokken moeten worden. Emotioneel Nederland maakt hier zeker geen slechte beurt. En die mededeling heeft niets met chauvinisme te ma ken. „Hoera, een home" van IKON geregisseerd door Wouter van Praag blijkt met kop en schouders boven de rest uit te steken In „Hoera, een homo" spelen amateurtoneelspelers hoe het in het Hollands dorp over komt als blijkt dat de jonge nieuwe onderwijzer homoseksueeel is. Een ouderavond wordt georganiseerd en in een emotionele discussie geven te gen- en voorstanders hun mening over de meester ten beste. Dit pro gramma voldeed in zoverre al aan het doel doordat niet alleen in de zaal met enthousiasme werd gereageerd, maar de discussie achteraf het gelijk van de Inhoud bevestigde. Ik heb me wel eens afgevraagd of homoseksuali teit nog zo'n omstreden zaak is als het programma wil doen geloven. De eerste woordvoerder, een Oosten rijker. sprak echter de vrees uit dat mensen die niet sterk in hun schoe nen staan door zo'n gegeven verleid zouden kunnen worden en dat vooral Paulus' uitspraken daarover niet ver geten mochten worden. „We zouden meer programma's moeten hebben die zo ergeren", was de reactie echter van een Duitser. Hij vervolgde: „Dit is het eerste programma in Stock holm dat qua vorm en Inhoud echt goed is." Ook het liturgische programma van door Riet Olem«r zijn. Origineler was het Noorse expe riment van twee acteurs met zeer eenvoudige middelen die een kist met kleren in een hoekje in de studio het verhaal van Jozef en Maria speelden. Het maken van kindertele visie blijkt een moeilijke zaak te zijn, waar veel meer aan gewerkt zou moe ten worden. Te vaak vervalt men in het reduceren van de theologie was een van de klachten. de NCRV over de evangelische streekgemeente in bet dorp Baten burg werd gewaardeerd. De samen stellers hebben willen laten zien hoe leken zich inzetten en hoe hervorm den en gereformeerden samen gaan Dat de Nederlandse kerkelijke situa tie in het buitenland moeilijk is te verkopen bleek uit de Engelse verta ling: gereformeerden heten reformed, hervormden calvinists. Er was echter kritiek dat de dienst zo koud over kwam. Tot de inzendingen die positief over kwamen behoort de BBC-reportage over de schoolopleiding van de zan gertjes van de Londense St Pauls kerk. Een klassieke „good old Eng- land"-produktie waarin de makers het van nature niet konden laten hun speciale humor te verwerken. De film is een verslag van een typisch Engel se traditie die met kerst bij de EO te zien zal zijn. Artistiek is het Frans- Canadese kinderprogramma waarin de bijbelverhalen uit papier geknipt Leed Heel opvallend tijdens deze christelij ke televisieweek is dat een telkens terugkerend onderwerp het lijden van het individu is. De Scandinavi sche Inzendingen hebben veel betrek king op het alcoholprobleem en de opvang. Er was een Noordiers pro gramma over een spastisch meisje, Emma. van wie een gebedenboekje is gepubliceerd en een Westduits pro gramma over de levensmoed van mensen die zo zwaar gehandicapt zijn dat ze nauwelijks een handeling kun nen verrichten. In deze sector viel ook de Groot uur U-aflevering van de VARA over een Engels verpleeghuis voor mensen die niet langer thuis kunnen blijven. Een kritische aan merking die kan worden gemaakt op dit programma is dat de camera te onderscheiden en te lang gericht is op een mens In zijn ellende. Veel van de programma's over het individuele menselijke leed werden Claude Lafortune, de maker van een van de beste 1 gramma's op het festival „De kerk in papier". op de middag van Hemelvaartsdag achter elkaar gedraaid. Een ondoor dachte planning, waardoor ook pro fessionele kijkers overvoerd en im- muum kunnen worden. Zo kun je je ook afvragen of het persoonlijke leed als televisleonderwerp als het te veel De kans bestaat dat het modeontwerp wordt, zoals deL de Derde Wereld dat voor kq I mee gebracht wordt, hoe goed ook, niet een averechts effi televisiekijker zal krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4