ok titel voor studenten moger beroepsonderwijs' Vakantie met ^sprongen lippen? KLM geeft anti-Israël verklaring IeJeber CNV-jeugd voor sociale dienstplicht Philips leslissing over steun heepsbouw blijft uit 'of. De Moor: Niet alleen open universiteiten Blistex helpt. Tubetje Blistex, vergeet 't niet. l$V: houding kabinet onverantwoord Christelijke Oranjeverenigingen op Soestdijk Bijzondere Kamercommissie vraagt Smit-Kroes onderzoek aanmelding STUDENTEN CAO rond voor beroepsgoederen ORGELS IoRGELHMS lelystad Verplicht werken in ziekenhuis of bejaardenoord Onaangenaam werk voor iedereen 'Nederland is veel te laat met wet gelijke beloning' Rita ÏRDAG 26 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze onderwijsredactie BOSCH Niet alleen de open universiteiten maar ook andere richtingen van hoger he erwijs zouden na drie jaar studie licentiaats-diploma's moeten uitreiken. Dat is de mening h prof. dr. R. A. de Moor, voorzitter van de commissie Open Universiteit en van de imissie hoger onderwijs. bi >t gisteren in Den Bosch gehou- he Dngres over de open universiteit de dr. Th. H. J. Stoeiinga, voor van de raad voor hoger beroeps wijs, kritiek op de voorgestelde r Hij was bang dat er zo te veel 1 r dl zou ontstaan tussen afgestu- s%n van de open universiteit, die ie jaar het licentieaats-diploma :n halen, en afgestudeerden van ;ewone beroepsonderwijs, die stl aans geen enkele titel krijgen. lh< advies van de commissie open ee -siteit wordt voorgesteld het li- iet ats-diploma te verbinden aan imma's, die bij elkaar ongeveer st' itudie-uren vergen. Vlotte stu- ,n i kunnen dit in drie Jaar vol brengen. De langere studies aan de open universiteit zouden 5400 uur vergen en op zijn vlugst in vier vijf jaar tot een doctoraal diploma kun nen leiden. Advies Desgevraagd zei professor de Moor ons, dat het licentiaats-dlploma na drie jaar studie ook zou voorkomen in een advies, dat de commissie ontwik keling hoger onderwijs binnenkort zal uitbrengen aan de minister. Deze commissie bepleit een stelsel van ho ger onderwijs, waarin universiteiten en instellingen van hoger beroepson derwijs sïunen een veelvormig aan bod van studiemogelijkheden aan bieden. Daarbij wil men nog een stap verder gaan. dan minister Pais (on derwijs) in zijn zogeheten twee fasen- model voor de universiteiten al heeft voorgesteld. Professor de Moor: „Alle studenten in het hoger onderwijs zouden na drie jaar hun studie moeten kunnen af sluiten met een licentiaat. De meer wetenschappelijk gerichte studenten zouden dan na hun vierde studiejaar doctoraal examen kunnen doen, zoals ook minister Pais wil. Na het doctoraal zou dan een deel van de studenten nog voortgezette weten schappelijke opleidingen kunnen volgen." advertentie Opzet '■•I onze Haagse redactje HAAG Het kabinet-Van Agt gunt zichzelf meer tijd een beslissing over steun aan de noodlijdende scheeps- en de zware metaalindustrie. Het is het kabinet niet :t binnen zeven weken een beslissing te nemen, zoals de ieling was. Het uitstel, waarvan premier Van Agt gisteren ling maakte, is „onverantwoord" in de ogen van bestuur- ijkse van de Industriebond FNV. iaikabinet heeft aldus Van Agt, m slechts een „verkennende" king gewijd aan de steunverle- die wordt afgewogen tegen |eej aan goeddraaiende bedrijven - W-vliegtuigen en Volvo-auto's). pties liggen nog op tafel." zei gt gisteren na afloop van de irraad. Hij durfde niet te zeg- ineer het kabinet spijkers met wil gaan slaan. De premier r rekening mee, dat het kabi- :er informatie wenst Dat kan inen. dat het drie partijen-over- 'er de scheepsbouw (ambtena- kbonden en de top van het helde Verolme-concern) weer g gebracht wordt, zei de pre- lesgevraagd. keuze partijen hebben zich met veel moeite getroost om mei een rapport voor het kabi- te brengen. Rijkse ..zou het mde gang van zaken vinden na die uitputtende besprekin- inieuw gepraat moet worden", •n geval laat de vakbeweging [erleiden tot een keuze uit de lende steunoperaties, aldus •bestuurder. Hij wijst het ar- van de hand, dat niet alle ageftde bedrijven geholpen n worden. „Wie zegt dat Fok- i Volvo wel toekomstmogelijk- hebben en de scheepsbouw |)oudt geen rekening met de ïlegenheid. In de scheepsbouw tienduizend arbeidsplaatsen op lós el." aldus Rijkse. rof - Zijn collega Ester van de Industrie bond CNV opperde eerder deze week. dat het kabinet steunverlening kan financieren door belastingverhoging of aftopping van inkomens. Rijkse meent, dat „een kabinet dat de infla tiecorrectie volledig toepast ook geld moet kunnen vinden om werkgele genheid op grote schaal te redden". Volledige toepassing van die inflatie correctie kost de staat jaarlijks ten minste 300 miljoen gulden Met de steunaanvragen, waarover het kabi net gisteren voor het eerst sprak, is een bedrag van circa anderhalf mil jard in enkele jaren gemoeid. Op het congres in Den Bosch bleek gisteren nogal wat kritiek te bestaan op de voorgestelde opzet van de Open Universiteit. Dr Q. van der Meer van de Landbouw Hogeschool in Wage- ningen sprak smalend over een „pseudo-academisch postorder be drijf", voor mensen die toch al de nodige kansen op hoger onderwijs hebben. Ook andere sprekers WEiren bang. dat de Open Universiteit te veel nadruk zou leggen op schriftelijk on derwijs. Er zou te weinig ruimte zijn voor direct contact met docenten en medestudenten. Een ander punt van kritiek is dat de Open Universiteit te weinig banden zou hebben met de rest van het volwassenen onderwijs Gevraagd om een reactie zei prof. de Moor ons, dat deze kritiek niet op feiten is gebaseerd. „In onze plannen wordt ruim tien procent van de stu dietijd ingeruimd voor contacturen. Dat is ongeveer een derde van wat gewone studenten krijgen. Ervarin gen in Engeland. West-Duitsland en Israël leren dat studenten aan open Vervolg van pagina 1 De CDA-Tweede-Kamerleden Gual- therie van Weezei en J. N. Scholten hebben gisteren in een gesprek met medewerkers van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gepleit voor een actiever Nederlands beleid ten aanzien van Zuid-Afrika. Neder land zal de komende dagen interna tionaal duidelijk móeten makén Vóór een olieboycot tegen Zuïd-Afrika te zijn, indien dit land niet op zeer korte termijn akkoord gaat met vrije ver kiezingen in Namibië onder toezicht van de Verenigde Naties. „De ontwikkelingen gaan momenteel in de verkeerde richting, Zuid-Afrika lijkt zich niets van de voorstellen van de Verenigde Naties en de betrokken westelijke landen aan te trekken. Het gevaar bestaat ook dat Engeland op dit punt onder nieuwe conservatieve regering een andere koers gaat varen. Om te beginnen zou Van der Klaauw in Londen duidelijk kunnen maken dat Nederland vasthoudt aan de rege ling via de Verenigde Naties en zo niet, een boycot actief zal steunen Als minister Van der Klaauw niet bereid is tot een meer actieve opstel ling, dan zullen we daar binnenkort in de Kamer op terugkomen." aldus de heer Scholten. universiteiten ook nauwelijks meer contacturen willen. Als zij overdag een volledige baan hebben, kunnen zij ook nauwelijks meer tijd vrij ma ken voor bezoek aan plaatselijke stu diecentra. Van der Meer wil dat de helft van de tijd uit contact-uren be staat. Maar blijft er dan nog genoeg tijd over voor zelfstudie?" aldus pro fessor de Moor. Beleidsnota Volgens de bestaande plannen zou de open universiteit ln 1981 moeten be ginnen. Prof. De Moor verwacht dat dit op zijn vroegst 1982 zal worden. Het geld is wel gereserveerd, maar de voorbereiding is nog niet ver genoeg gevorderd. Het wachten ls nu op een beleidsnota van minister Pais. In het najaar moet het parlement zich hier over uitspreken. Als de open universiteit volgroeid is, zal zij plaats bieden aan ongeveer 20.000 studenten. De jaarlijkse kos ten worden dan begroot op tachtig miljoen gulden. Per student ls dat altijd nog drie maal zo goedkoop als het bestaande hoger onderwijs. Koningin Juliana ontving gistermorgen in de tuin van paleis Soestdijk driehonderd leden van de Christelijke Oranjevereniging Nederland. De Oranjevereniging hield gisteren haar bonds- congres in Baarn. Na afloop van het bezoek aan de koningin volgde de traditionele kranslegging bij het monument voor de gevallenen op het Stationsplein in Baam. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De PvdA zal staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat vragen een onderzoek in te stellen naar het verstrekken van zogeheten non-Israëlverklaringen door de KLM aan verzenders, die hun goederen per KLM-vliegtuig naar Arabische landen versturen. advertentie De voorzitter van de bijzondere Tweede Kamercommissie die zich met de Israël-boycot bezig houdt, het PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh, heeft dit gisteren meegedeeld. In deze non-Isiaëlverklaringen garan deert de KLM de ontvangers van de goederen, dat het desbetreffende vliegtuig geen landing op een Israëli sche luchthaven zal maken. Volgens een woordvoerder van de KLM wordt dit document al sinds het begin van de Jaren zestig verstrekt als een vorm van service aan de verladers, die door de Arabische landen verplicht zijn een dergelijke verklaring bij de vrachtbrieven in te sluiten. Niettemin beschouwt de KLM het document als volstrekt overbodig, omdat vluchten met Arabische bestemmingen nooit via Israël worden uitgevoerd. „Wij zien het slechts als medewerking ge- aldus voorlich- De nieuwe minister-president van België, Martens (links) op bezoek bij premier Van Agt om onder andere te praten over een kanaalverbinding tussen de Rijn en de Schelde. ven aan de verladers," ter Wellhüner. Druk Het PvdA-Kamerlid Van den Bergh vindt het afgeven van deze verklarin gen een vorm van dienstverlening, vanuit de druk op het Nederlandse bedrijfsleven om aan de Israël-boycot mee te werken. Al laat hij erop volgen dat de KLM zelf met beide partijen betrekkingen onderhoudt „en dus wat dat betreft nooit voor wat voor druk ook door de knieën is gegaan Maar het is een overheidsbedrijf en daarvoor heeft de regering haar eigen verantwoordelijkheid," aldus Van den Bergh. Volgens hem was de vaste Kamer commissie voor de Israël-boycot tot op heden niet op de hoogte van het afgeven van non-Israëlverklaringen aan verzenders. De zaak kwam onlangs aan het licht toen de KLM zich door de toenemen de vraag naar deze verklaringen ge noodzaakt zag haar verzenders schriftelijk mee te delen dat de kos ten van de verklaringen per 1 juli met 4.50 tot 7,50 gulden zullen worden verhoogd. Staatssecretaris Smit-Kroes liet gis teren weten dat de zaak ook voor haar geheel nieuw is Zij wil eerst uitvoerig door de KLM worden ge ïnformeerd voordat zij commentaar geeft De bijzondere Kamercommis sie praat dinsdag met minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken). De commissie vindt dat de regering een actiever beleid moet voeren Ze zijn er THIEME'S ZAKWOORDENBOEKEN FRANS f 14.50 DUITS 117.50 ENGELS f 17.50 Uitstekend geschikt als schoolwoorden- boeken, gezinswoorden boeken en taalgidsen op reis of vakantie. thieme-zutphen postbus 7 advertentie Christelijke Akademie voor Expressie door Woord en Gebaar Koornmarkt 1 Kampen - Telefoon 05202-17811 Een per 1 augustus a s. starlende erkende HB O -instelling, die opleidt voor docent dramatische vormmg Voor de cursus 1979-1980 zijn nog enkele plaatsen open. aanmelding zo spoedig mogelijk bij het bureau van de Akademie UTRECHT (ANP) Werkgevers en vakbonden zijn het woensdag in prin cipe eens geworden over een nieuwe CAO voor de 70.000 werknemers in het beroepsgoederenvervoer. De gro te struikelblokken de vergoeding voor wachturen en de ingangsdata voor periodieken zijn uit de weg geruimd, aldus een woordvoerder van de vervoersbonden FNV advertentie klankrijk df beste ZWOLLE OUDESTRAAT 200 Tel. 05202-12352 Filialen: hrc advertentie door Marga Rijerse maatschappelijke plicht te verrichten. 8 zijn er HEME'S (K WOORDEN BOEKEN IANS f 14.50 m HTS 17.50 lenIGELS f 17.50 r. Stekend geschikt lk' ischoolwoorden- eken, gezinswoorden- eken en taalgidsen reis of vakantie. UTRECHT De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer heeft gevraagd om Onmogelijk een onderzoek naar de mogelijkheden van een sociale, maatschappelijke dienstplicht. Betekent dit nu dat het idee om jongeren een poosje te laten werken in ziekenhuizen, bejaardenhuizen of gemeentelijke diensten wat dichterbij komt? Krijgt het denken over de sociale dienstplicht een nieuwe impuls en zou zo'n idee kunnen bijdragen aan de opheffing van de jeugdwerk loosheid? Verkrijgbaar bij de boekhandel thieme-zutphen postbus 7 Een van de pleitbezorgers van de sociale dienstplicht. Wer kende Jeugd CNV, geeft daar ronduit een bevestigend ant woord op. Deze jongerenorga nisatie heeft zich vorig jaar in een discussienota al ontpopt als een voorstander van de invoering van de sociale dienstplicht. ..Wij hopen," zegt woordvoer der Albert Mathljssen. „dat onze ideeën nu aan bod zullen komen." Werkende Jeugd is een van de weinige organisa ties die zich serieus met de sociale dienstplicht heelt be ziggehouden. Wat dat betreft wordt de PvdA op haw wen ken bediend. Onder maatschappelijke dienstplicht wordt in de nota van het CNV verstaan, het ge durende een bepaalde periode (één Jaar) verrichten van werkzaamheden, waaraan duidelijk maatschappelijke behoeften bestaan. Volgens Albert Matthijsen wordt er te veel gesproken over de herverdeling van het aantal arbeidsplaatsen in Ne derland. dus de kwantiteit van de arbeid, maar te weinig over de verdeling van het on aangename werk. de kwaliteit van de arbeid. „Het doel van de maatschappelijke dienst plicht is tweeledig Op de eer ste plaats kan het bijdragen tot een eerlijker verdeling van de kwaliteit van de arbeid Ten tweede, het verrichten van werkzaamheden die an ders niet of nauwelijks wor den gedaan, maar waaraan de maatschappij wel behoefte heeft Hierbij wordt gedacht aan de terreinen van cultuur en welzijn, onderwijs, de over heid en overheidsinstellin gen." aldus Albert Matthijsen. Aan de maatschappelijke dienstplicht zou in principe iedereen moeten deelnemen, aldus de nota. Er zal gezocht moeten worden naar een sys teem waarbij uiteindelijk de gehele samenleving aan bod komt om gedurende een jaar Praktisch lijkt een dergelijk systeem onmogelijk. Maar toch zal het streven wel deze richting op moeten gaan. Het CNV stelt voor om te begin nen met de groep jongeren. Na één generatie zou een groot deel van de samenleving maatschappelijke dienst plicht verricht kunnen heb ben. Na hooguit vier genera ties zou de doelstelling dat de hele samenleving verantwoor delijk is voor de werkzaamhe den die in het kader van de sociale dienstplicht worden verricht, bereikt kunnen worden. De sociale dienstplicht staat, aldus Albert Matthijsen van de Werkende Jeugd CNV. los van de militaire dienstplicht „Men neemt of aan de militai re dienstplicht deel of aan de maatschappelijke dienst plicht In beide gevallen geldt het als een verplichting om gedurende enige tijd be- paalde werkzaamheden te verrichten. Volgens het CNV is het voor barig te veronderstellen dat de (jeugd(werkloosheid effec tief bestreden kan worden door de invoering van maat schappelijke dienstplicht. Het stelt hooguit indirect bepaal de groepen in de gelegenheid zich te oriënteren op de ar beidsmarkt. Het CNV wil geen verplichte deelname door werklozen „Dit zou dan niets anders zijn dan het opleggen van een „maatschappelijke straf" voor een groep mensen die buiten hun schuid om geen plaats hebben op de ar beidsmarkt Een koppeling tussen oplei ding en maatschappelijke dienstplicht zai inhoudelijk moeilijk tot stand gebracht kunnen worden. Een socio loog zou dan bij voorbeeld als fabrieksarbeider te werk kun nen worden gesteld Een ver zachtend argument is echter dat de dienstplicht in twee delen opgesplitst kan worden. De bereidheid van werkne mers om langer-gekwalificeer- de arbeid te verrichten neemt verder af. Onze samenleving vertoont steeds meer de nei ging om onaangenaam werk af te schuiven naar buiten landse gastarbeiders. Bij de maatschappelijke dienst plicht zal iedere Nederlander een periode ln zijn leven on aangenaam werk moeten ver richten. Het onderzoek naar de moge lijkheden van sociale dienst plicht waar de PvdA om vraagt, zai bulten de mede werking van het CNV om plaatsvinden Woordvoerder Matthijsen: „Het parlement en de regering trekken zich weinig aan van het onderzoek dat wij hebben verricht, wij zijn ook niet gekend in het komende ministeriële onder zoek, terwijl wij toch met dui delijke voorstellen en plannen zijn gekomen." HILVERSUM (ANP) De Europese Commissie gaat nauwkeurig bekij ken waarom de Nederlandse regering niet tijdig de wet op de gelidke belo ning van mannen en vrouen heeft ingediend Is er geen goede reden voor dit uitstel, dan gaan we naar het Europese Hof van justitie Dat zei EG-commissaris voor sociale zaken en werkgelegenheid, ir H Vredeling, gisteravond in het VPRO-radiopro gramma „Meet the Press" Als de Nederlandse regering en het Nederlandse parlement door het Hof in gebreke worden gesteld, kunnen later claims volgen van vrouwen dit schadeloosstelling vragen, aldus Vre deling, die vindt dat Nederland voor gek staat door niet op tijd klaar te zijn met de wet op de gelijke arbeids- beloning voor man en vrouw „Op het gebied van de gelijke beloning en kansen van man en vrouw ls Neder land een van de meest achterlijke landen in de Europese Gemeenschap DEN HAAG Een meerderheid van het bestuur van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel (de werknemers vertegenwoordigers) ls er tegen dat de winkels tijdens de kooppieken voor 6 december (Sinterklaas) en 25 december (Kerst) langer open zullen zijn dan de wettelijk toegestane 52 uur per week. Dat staat ln het woens dag aangenomen advies, waar staats secretaris Hazekamp van economf sche zaken om had gevraagd „Kunt u een gulden wisselen? Dan geef ik u die gulden volgende week zaterdag, goed?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3