'rofvoetbal is ^geloofwaardig ZUID-AFRIKA WELKOM' FC Den Haag achter beleidsplan De Visser Lammertink nieuwe leider 1L Trainer heeft grote plannen voor komend seizoen Möhlman moet door regen koppositie afgeven Ex-dissident roept op tot boycot Spelen IDAG 26 MEI 1979 SPORT TROUW/KWARTET 33 lor Johan Woldendorp «STERDAM De publi- teitsgevoelige woorden. e Dé Stoop, de voorzitter a o bet allerminst publlci- itsgevoelige FC Amster- efm. op te gezette tijden [braakt, moeten in de re- I op een goudschaaltje rden gewogen, voordat tientallen duizenden ke- l(h vermenigvuldigd kun- n worden. Maar heel al toe is er een reden om t hartgrondig eens te zijn di it de fabrikant, die in te- nstelling tot zijn politie- voorkeur regelmatig pd aanloopt. Bij voor- ld, toen hij kort geleden zijn wens uitsprak, dat _1 huidige sectiebestuur taald voetbal op de alge- le vergadering van van- ag zijn aftreden moet ïkondigen. verzoek kan alleen maar en- usiast worden ondersteund. Stoop vindt ook deze krant, het college blauwe-blazerdra- i geen poot heeft om op te tot op heden nog steeds doet. ,20 januari dit jaar bracht Max ■s >els op de buitengewone verga ng van het profvoetbal in een ie het voorstel Hogewoning laan op 18 november; eerst on- fceken of shirtreclame politiek Ibaar is. dan eventueel invoe- in stemming en telde min fo lachend de vele. omhoog ge le :en handen Hogewoning n" en Vilé moest naar woorden 'anneer je je bij ons (de Fe- atie Nederlandse Vakver- gingen - red.) zo in bochten ngt. maak je het niet lang. s medebestuurslid Jo Wit- een in Trouw van 16 decem- 1978 naar aanleiding van tweeslachtige brief van mr. kijc Vilé aan staatssecretaris rard Wallis de Vries van 3. nu het de geachte vergade- voorstelt om de shirtreclame iet betaalde voetbal voorlopig in te voeren. Gebeurt het wel >er 1 juli dit jaar bij voorbeeld lan verspeelt de profsectie van KNVB en daarmee de 37 door- .fdns noodlijdende clubs en stich- *en> in één klap de overheids- sidie, die al met al ettelijke oenen bedraagt. Dat is im- s de uitkomst van een op de en DS'70 na door iedere tieke partij ondersteunde mo- van de socialist Joop Worrell, uitslag van de op 13 februari jstleden gehouden stemming Te Tweede Kamer was al maan- tevoren door iedereen te voor- i. behalve dan kennelijk door eigenzinnige, eenkennige en door gezonde maatschappij- s gehinderde betaalde tbal irzltter Eric Vilé en de zijnen en wel zo handig om het drei- ïent ter harte te nemen, maar den tegelijkertijd de bestuurs- jtiner in het KNVB-centrum moe- ontruimen. Vers in het geheu- ligt nog de coup, die de werk- 2^ersclub in het betaalde voet- de FBO. onder leiding van toenmalige voorzitter Eric pleegde. Op 18 november vo- jaar weigerde sectievoorzitter lues Hogewoning de opdracht de vergadering (minus FC jfdrecht, de trainers en de spe- t uit te voeren om eerst per 1 1979 shirtreclame in te voeren daarna te onderzoeken of dit angen met de politieke reali- strookte. Dat is even onhaal- r als dat AZ aan het begin van seizoen besluit om het in- rijfformulier voor het Europa 1-toernooi in te sturen en ma probeert of het kampioen Nederland kan worden, «woning en zijn mede-be- irsleden Tripels en Zwikstra £i>ten op. Witteveen (trainers) en fcck (spelers) deden hetzelfde, ir keerden terug omdat zij in bootje niet tegen de stroom hun belangenverenigingen den opgeroeid. De streber Vilé. "^publiekelijk niet. maar in zijn n' t maar al te graag de stoel van 5fewoning warm wenste te hou- leed zijn eerste nederlagen Is. voordat hij tot voorzitter gekozen. De bondsvergade- i draaide het besluit van 18 pmber terug, terwijl staatsse- aris Wallis de Vries van cul- recreatie en maatschappe- werk de rijksbijdrage aan het lalde voetbal blokkeerde (en it valt me op. dat de bladen op de man spelen. Ik trek me weinig van aan. ik weet uit ke hoek het komt. Omdat ik een andere partij stem dan mensen ben ik meteen een enstander die kapot ge- akt moet worden. Ik heb de uk. dat bij die bladen de ie beschadiging Eric Vilé van 1 is gegaan." (mr. Eric Vilé iet Leidsch Dagblad van 10 ruari 1979 over kritiek in uw. Vrij Nederland en Voet- International). Eric Vilé zoeken om niet de kreet ..neder laag" in de mond te hoeven ne men. Vanzelfsprekend had hij toen reeds moeten aftreden, maar hij vond, dat hij als voorzitter best een opdracht kon uitvoeren, die op elk onderdeel in strijd is met zijn kijk op shirtreclame Had hij zijn zetel ter beschikking gesteld, dan had politiek (en in mindere mate) voetbalminnend Nederland niet kunnen genieten van de klucht, die hij in februari tijdens de begroting van CRM in de Tweede Kamer opvoerde. Hij kon zich na de debatten niet voor stellen, dat het CDA (met de PvdA ruim honderd zetels vertegen woordigend) een motie van Wor rell tegen de koppeling van over heidssubsidie en shirtreclame zou steunen. Toen dat wel was ge beurd, riep hij weinig realistisch uit; „Nu de Tweede Kamer de shirtreclame heeft verworpen wil len we het bedrag dat we aan die shirtreclame hadden kunnen ver dienen als extra subsidie ontvan gen. Dat is het logische gevolg van het aanvaarden van de motie." Het is merkwaardig, dat het club je maatschappelijk geslaagde „Ik heb met die Hennekam van het CDA contact opgenomen, ik wilde hem wat toelichting ge ven. Maar dat was niet nodig. Zijn partij was tegen shirtrecla me en daarmee uit. Kijk, en dat noem ik nou onaanvaardbaar." (mr. Eric Vilé in het Leidsch Dagblad van 10 februari 1979). FBO-adepten, dat een plaats in het sectiebestuur heeft veroverd, over zo weinig politiek taxatiever mogen beschikt. Al voor 18 no vember Hogewoning c.s. kwa men niet voor niets met hun voor stel was te voorzien, dat noch het CDA noch de PvdA voor het samenspel subsidie-sponsoring zou voelen. De Christen-democra ten hebben op zich al vrij veel moeite met het fenomeen betaald voetbal (zeker waar het om men senhandel en andere weinig ethi sche gedragingen gaat), terwijl de socialisten uitsluitend met over heidssubsidiëring instemmen om dat daarmee de commercie buiten de deur kan worden gehouden. Eigenlijk is het belachelijk, dat de gemeenschap zich zoveel offers voor het betaalde voetbal moet getroosten. Het is in feite te gek om los te lopen, dat ook mini mumloners en anderen, die min der inkomsten genieten dan bij voorbeeld modale werknemers, meebetalen aan de prijzige bunga lows en dure auto's van stervoet ballers, maatschappelijk volstrekt verwerpelijke systemen als het vergoedingenstelsel (het verhan delen van mensen) in stand hou den en bloeden voor mismanage ment bij menig betaalde club. Pas nu komen de meeste besturen tot het besef, dat de uitgaven op de inkomsten moeten worden afge steld. Een merkwaardige zaak. ze ker waar tal van geslaagde zaken mensen hun entree in dat wereldje hebben gevierd. Gillis Kruysveldt. de penningmeester van het be taalde voetbal (en als voorzitter van het zuinige SC Amersfoort een voorbeeld van hoe het wel moet), heeft daarvoor een even verbijsterende als alleszeggende verklaring; „In hun vrije tijd zijn veel mensen gemakkelijker ge neigd om geld uit te geven." Maar het is wel mooi weer spelen op kosten van de gemeenschap. Iets. waarmee Vilé het blijkens een in terview in Elsevlers Weekblad van 14 april jongstleden, niet zo moei lijk heeft. Als we het verhaal ten minste goed hebben begrepen Er lopen mensen rond. die zeer tevreden zijn over het werk van het huidige sectiebestuur. Ze wij zen op de tomeloze energie, waar mee Vilé en zijn companen zich op het vele werk hebben gestort. Puin ruimen, zou Vilés geestes- vriendje Wiegel in zo n geval zeg gen. Jaap van Praag werd inge haald om de buitenlandse con tactdraden strakker aan te trek ken, de onder Hogewoning bekoel de relatie met de Belgische voet balbond (naar aanleiding van de kwestie Ernst Happel) werd genor maliseerd. de door Hogewoning weggestuurde Jack van Zanten werd in ere hersteld als leider van het Nederlands elftal en de werk zaamheden van secretaris Jan Huybregts werden gestroomlijnd. Ten behoeve van de pers werd de bij journalisten bepaald niet po pulaire Hans Hamstra als public relationsofficer vervangen door de meer getapte ex-krantenjongen Evert Grifhorst. Die veranderin gen moesten vooral dienst doen als bliksemafleider. Degenen, die daar niet door heen prikken, heb ben Inmiddels zoveel zand in de ogen gestrooid gekregen, dat ze de hoofdzaken niet meer van de bij zaken kunnen onderscheiden. Het is de tactiek, die de nauwelijks (of betere gezegd; eigenlijk helemaal niet) over een meerderheid be schikkende Van Agt in het begin van zijn ambtsperiode als minis ter-president ook hanteerde. In de ruim vijf maanden, dat Vilé als sectievoorzitter functioneert, heeft de aandacht zich vooral op zijn persoon gericht. Dat is begrij pelijk en logisch, omdat hij zich nu eenmaal als de vertolker van zijn eigen Ideeën en de gevoelens van zijn te machtige achterban ontpopte. Minstens zo twijfelach tig is de houding van de clubs. Vrijwel unaniem schaarden zij „Ja, die jongens zullen hun handje wel ophouden. Maar goed. daar is over te praten; dat kun je altijd als club nog korten op hun salaris." (mr. Eric Vilé in het Leidsch Dagblad van 10 februari 1979 over het financië le extraatje, dat voetballers aan het dragen van shirtreclame willen overhouden). zich achter hun grote leider Vilé. toen de Hogewonlng-combo van zijn instrumenten beroofd diende te worden. Iets minder eendrach tig besloten zij onlangs op een FBO-vergadering, dat aandringen op shirtreclame per 1 Juli een vol strekt onhaalbare en vooral onver standige zaak zou zijn. In de huidige verhouding is het sectiebestuur een onnatuurlijk ge drocht, waarvan de mensheid zo snel mogelijk verlost dient te wor den. Het maakt in dat verband niet uit of Vilé. Hogewoning of Coler met de voorzittershamer zwaait. Elk sectiebestuur kan wor den verweten, dat het niets of te weinig aan de vermaatschappelij king van het betaalde voetbal doet. Toen onder Hogewoning de democratisering (althans wat daarvoor door moet gaan) een feit werd, noemden sommigen de ver gadering van het betaalde voetbal het meest progressieve lichaam ter wereld. Maar inspraak is geen cent waard, zolang de werknemers (spelers en trainers) een voorstel tot invoering van shirtreclame, af komstig van de werkgevers in de zaal, niet kunnen tegenhouden. De democratie binnen de KNVB kan pas functioneren, wanneer beide partijen in het sectiebestuur (nu: vijf zetels voor de FBO, één stoel voor de WCS en één voorde WON) even sterk zijn en de stem men in de vergadering gelijke waarde bezitten. Toen Jaap van Praag op 18 no vember 1978 door Jacques Hoge woning werd uitgeluid als clubaf gevaardigde in de algemene ver gadering. richtte de oud-voorzitter van Ajax en huidig sectiebestuur der zich als een wijze oude man tot „Je kunt de grote politieke par tijen niet ongestraft afstoten, er is onherstelbare schade aange richt. Ook naar de gemeenten toe. Voor mij staat vast, dat de shirtreclame nooit een alterna tief kan zijn voor overheidssub sidie. Dat zijn luchtkastelen." (mr. Jacques Hogewoning, Vi lés voorganger, over de huidi ge sectievoorzitter betaald voetbal in Voetbal International van 12-17 februari 1979). de spelers. Jullie moeten Je stil houden, want van het besturen hebben Jullie nog geen kaas gege ten, was de strekking van zijn woorden. Wanneer de „wijze, oude mannen" die dag goed naar de aanstormende jeugd hadden ge luisterd. was er veel ellende voor komen. Tenzij de in het aanhef verhaalde wens van Dé Stoop wordt ver hoord. Een half Jaartje bestuurlijk onvermogen slijt ten slotte vrij snel. Van onze sportredactie KIJKDUIN - Voorlopig staat het licht op groen voor de deelneming van Zuid-Afrika aan de volgend Jaar in Nederland te houden Olympische Spelen voor gehandicapten. Voorlo pig dus, want als de Verenigde Naties later in het jaar besluit tot een volle dige sportboycot van Zuid-Afrika, dan zullen de organisatoren in Neder land zich daar aan (moeten) confor meren. Een commissie van advies onder lei ding van de commissaris van de ko ningin ln Gelderland, mr. M. Geertse- ma. heeft de afgelopen weken de sta tus van de gehandicapten-sport in Zuid-Afrika bestudeerd. Uit ingewon nen informaties stelde de commissie vast dat de gehandicapte sport in Zuid-Afrika volledig geïntegreerd is. Omdat Zuid-Afrika ook met een geïn tegreerde ploeg naar de Spelen zal komen, staat niets deelneming van deze ploeg ln de weg. Overigens maakt mr Geertsema zelf ook deel uit van het stichtingsbestuur dat de Spelen organiseert. Dit betekent ook dat de Nederlandse overheid de Zuldafrikaanse equipe onderdak zal bieden ln een kazerne Geen medewerking valt echter te ver wachten van de basketbal-volleybal en gewlchthefbond. Deze organisa ties zijn lid van hun internationale organisaties, die iedere vorm van con tact met Zuid-Afrika afwijzen. Vast staat inmiddels ook dat de Neder landse rolstoelbasketbalploeg niet zal deelnemen aan de komende Stoke Mandevllle Games, opnieuw wegens de deelneming van Zuid-Afrika. An dere bonden, atletiek en zwemmen, hebben hun medewerking aan de Spelen voor gehandicapten nog ln overweging gehouden. In Arnhem waar het merendeel van de Spelen zich zal voltrekken zijn inmiddels aan het college van B W vragen gesteld over de bemoeienis van de gemeente met een evenement waaraan Zuid-Afrika zal deelnemen. B W hebben de beantwoording van de vragen uitgesteld tot komende maandag omdat eerst het definitieve besluit van het organiserend comité moet worden afgewacht. Jean-Claude Ganga, de secretaris van de opperste raad voor de sport in Afrika, de overkoepelende organisa tie van de nationale Olympische co mités In Afrika, heeft schriftelijk een beroep gedaan op het Nederlands Olympisch Comité om Zuid-Afrika te weren van de Olympische Spelen voor gehandicapten. Ganga stelt in de brief dat uitnodiging van Zuid- Afrika ernstige consequenties zal hebben voor de toekomstige sportre- laties tussen Nederland en de onaf hankelijke Afrikaanse staten. Ganga doet dan ook een ernstig beroep op het NOC zijn invloed aan te wenden om deelneming van Zuid-Afrika op grond van de apartheidspolitiek in dit land aan de Olympische Spelen voor gehandicapten te voorkomen. Ook het Zuldafrikaanse niet-raclale Olympische comité (SAN-ROC) heeft zich tot het NOC gewend In eeh telegram doet SAN-ROC een beroep op het NOC zijn Invloed aan te wen den om de deelneming van Zuld-Afri- ka aan de Olympische Spelen voor gehandicapten te voorkomen. SAN- ROC stelt verder dat de deelneming van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen voor gehandicapten gTote pro blemen zal veroorzaken voor de orga nisatie. omdat andere landen zich zullen terug trekken. Bovendien wijst SAN-ROC ln het telegram aan het NOC op de mogelijke schadelijke ge volgen voor de sportrelaties tussen Nederland en Afrika. door Richard Matthijsse DEN HAAG Piet de Visser, de spraakzame trainer van FC Den Haag, heeft vorige week weinig moeite gehad om zijn handtekening te zetten onder een contract dat hem tot juli 1982 aan zijn huidige werkgever bindt. Er was enkele maanden geleden al sprake van dat De Visser bij de Haagse club zou blijven, maar bestuursperikelen (FC Den Haag heeft nog altijd geen nieuw bestuur) stonden een snelle besluitvorming in de weg. Nu de zaak dan helemaal ln kannen en kruiken is en de Haagse regenten ja hebben geknikt tegen het beleids plan van hun oefenmeester, kan De Visser aan de slag. Citaat „Wij willen zo snel mogelijk af van de status van een full-profclub. Mijn gedachten gaan uit naar een jong, wilskrachtig team, dat kan profiteren van de in breng van enkele oudere spelers, zoals Aad Mansveld. Dat betekent dat het scoutlngsysteem moet wor den verbeterd, zodat talentvolle ama teurs kunnen worden aangetrokken." Voor het eerst na vele Jaren klinken uit het Haagse kamp geen verhalen op over de slechte financiële positie, waarin de club verkeert. In schrille tegenstelling tot verreweg het groot ste deel van de overige representan ten uit de eredivisie zal FC Den Haag het voetbalseizoen zonder een exploi tatietekort afsluiten. Er wordt zelfs gemikt op een voordelig saldo van een kleine half miljoen. De verkoop van Romeo Zondervan aan FC Twen te heeft de Hagenaars kennelijk geen windeieren gelegd. Bovendien is ook bij FC Den Haag het besef gegroeid dat het geen enkele zin meer heeft vorstelijke contracten met spelers af te sluiten zonder dat daar de zeker heid van een op realistische leest ge schoeide begroting tegenover staat. De Visser heeft te horen gekregen dat hij mag uitzien naar een spltsspeler van eiiig allure. Daarom graaide hij onlangs enkele dagen de Engelse vel den af en staat binnenkort een be zoek aan Noorwegen op het program ma. FC Den Haat wil niet meer dan hoogstens twee full profs ln dienst nemen. Roger Albertsen behoort tot die uitverkorenen. Hem ls een drieja rig contract aangeboden en het ziet ernaar uit dat de Noor die verbintenis inderdaad zal aangaan. De Visser; „Alles is er mij aangelegen om het Piet de Visser elftal zo sterk mogelijk te houden. De laatste wedstrijden hebben aange toond dat we over een redelijk goed elftal beschikken, dat bereid is voor meer dan honderd procent ervoor te knokken. Ik ben. zoals iedereen weet. een voorstander van aanvallend voet bal. FC Den Haag is een van de weinige ploegen die ln uitwedstrijden met drie spitsen durft te spelen. Dat moet in de toekomst zo blijven." Ondanks het optimisme dat De Vis ser etaleert, is hij er nog altijd niet zeker van dat doelman Hans Galjé volgend seizoen het Haagse doel zal verdedigen. De voormalige student is met Ajax geheel rond. De clubs ech ter hebben vooralsnog geen overeen stemming kunnen bereiken. FC Den Haag vraagt acht ton en Ajax wil er SCHIJNDEL Wegkampioen Jos Lammertink heeft ploeggenoot Ger Möhlmann onttroond in de eerste echte etappe van Olympia's Ronde van Nederland. Lammertink zelf heeft daar trouwens niet al te nadruk kelijk toe bijgedragen. De regen, die de renners bijna de volle twee en een half uur door het Brabantse land ver gezelde. was beslissend voor de ont luistering van Möhlmann. De Apel- doorner fietst slecht onder ongunsti ge omstandigheden en het weer werk te sterk in zijn nadeel in het ritje dat afgelegd werd met een gemiddelde van dik boven de vijfenveertig kilo meter per uur. De ruim 114 kilometer hebben, behal ve het wegvallen van Möhlmann. nauwelijks gevolgen gehad. Het vrij wel volledige peloton meldde zich in de eindsprint voor de dagpremies en daarbij was Plugers het sterkst en het handigst. De 20-jarige Eindhovenaar die het seizoen inzette met winst in de Ster van Zwolle, haakte in de staart van het peloton aan bij Serge Pribil die in een sprong de hele groep „pak te". In de laatste meters was Plugers. uit het goede wiel komend, een over tuigend winnaar vóór Versluis, die hij in de Zwolse Ster ook al van de eerste plaats had afgehouden. De eerste etappe was te kort voor grote ontwikkelingen De rit bestond immers uit nauwelijks meer dan een aanloop naar een criterium te Schijn- del waar nog een kleine veertig kilo meter diende te worden afgelegd. Nie temin heeft die aanloop iets gebracht dat als een betrekkelijke rariteit in de nationale amateurronde kan worden gezien, namelijk het opvallende rij den van buitenlanders. Het was in dit geval de ploeg van de Sowjet-Unie. die met Jarkin en Pribil ook de eerste echte aanvallen leverden Het tweetal zat ook vooraan toen na een kleine dertig kilometer een dertigtal renners zich uit het peloton losmaakte, die meer dan een minuut winst pakte, maar toch werd ingehaald Eerste etappe 1 Hans Plugers 114 km tn 2 30 02 'met Ujdverg 2 29 47», 2 Arle Versluis imet tijd- verg. 2.29.52». 3 Wim AJbersen 'met Ujdverg 2 29 57) 4 V d Broek 2.30.02, S. Pnbll (8owi, 6 V d Poel. 7. Felken. 8 Kuiken. 9. Maas. 10 Hasslnk. 11 KoeQneUov <8ow>. 12 Huy2en. 13. Van Tllborgh, 14. Vd. Kruys. 15 Jarkin (Sow). 18 Jongejan 17 Van Egmond. 18. De Waal. 19. Randak iTsj». 20 Hoezen Algemeen klassement I. Lammertink 2.41.25. 2 Broers 2 41.35. 3 Blerlngs 4 Hasslnk 2 41 53 5 Wljnands, 8 De Rooy 2.42 03. 7 Prinsen. 8 Koeu nelsov iSowi 2 42.04. 9 Dedenov (Sow). 10 Kuiken 2 4205. II Van Tllborgh. 12 Hogervoral. 13 Schipper, 14 HUbennk 2 42 07. lï Vd Poel 2 42 09. 18 Moons. 17 Mutsaars 18 Koot 19 Albersen 2.42 10. 20 De Waal 2 42 12 ITALIË Na zeven dagen kent de Ronde van Italië een nieuwe leider De 22-Jarigfc Giuseppe Saronni nam de rose leiderstrui van Moser over door de achtste etappe, een individuele tijdrit over 28 kilometer van Rimini naar San Marin, te winnen. Saronni had een voorsprong van 32 seconden op de Noor Knut Knudsen. die tweede werd. De Zweed Bernt Johansson em- Programma Eredivisie Vandaag: AJax-FC Den Haag AZ'67-Sparta Go Ahead-MVV PSV-FC Utrecht Feyenoord-FC Twente Roda JC-Volendam Morgen: Haarlem-NEC FC VVV-PEC Zwolle Vitesse-NAC vijf betalen. Mocht het toch tot een transfer komen, dan wil De Visser Paul van der Meeren, de 34-jarige transfervrije doelman van FC Am sterdam, inlijven. Ook Andre Wetzel, die begin van het seizoen enkele wed strijden in het Zuiderpark speelde, maar later weer terugkeerde naar FC Amsterdam staat op het verlanglijst- Je. Ais hij kan worden aangetrokken, is er voor Harrle Melis, die weliswaar bij Feyenoord zijn contract verlengde maar op huurbasis mag worden uit geleend. geen plaats. Ook Oekl Hoekeman heeft zijn lang ste tijd bij de Hagenaars gehad. Hij wil terug naar de Friese dreven waar hij zakelijke belangen heeft. De rossi ge. maatschappelijk geëngageerde middenvelder heeft bovendien een weinig aanlokkelijk contract aange boden gekregen. Dat geldt ook voor Lex Schoenmaker (tot september met Rob Ouwenhand verhuurd aan Edmonton Drullers. de club van Hans Kraay) en Henk van Leeuwen. De laatste is wegens een hardnekkige beenblessure al geruime tijd uit de roulatie. De spelers van FC Den Haag krijgen volgend seizoen in de meeste gevallen een lager basissalaris. Er staan echter aantrekkelijke wed strijdpremies tegenover: 800 gulden bij een overwinning en de helft bij een gelijke score. Als er wordt verlo ren wordt geen cent uitgekeerd. De Visser: „Ik kan mij volledig met deze situatie verenigen. De gouden tijden ln het betaalde voetbal zijn voorbij. De heren zullen het nu zelf moeten waarmaken." Aan Piet de Visser zal het niet liggen. Hij zal ln de komende maanden en Jaren de amateurvelden afstropen en hij zal er voor vechten dat de jonge spelers op kosten van FC Den Haag. tweemaal per dag van hun werkgever gelegenheid krijgen om te trainen. Eerste divisie Morgen: SC Heerenveen-Excelslor Fortuna SC-FC Groningen SC Heracles-Wagenlngen De Graafschap-FC Vlaardingen SVV-EIndhoven SC Amersfoort-Telstar SC Veendam-Helmond Sport Willem II-FC Amsterdam FC Den Bosch-SC Cambuur. Straffen Heracles H Holllnk (trainer) 500 gulden boete. Drost «n wedstrijd en 100 gulden boete, Bekke- nutte, 84n wedstrijd plus de omzetUng vsn een voorwsardeUJke straf In een onvoorwaardelijke. SW J. Zoetmulder 100 gulden boete; Excelsior F Struis een wedstrijd voorwaardelijk en 150 gulden boete; De O raaf schap J Koenders 150 gulden boete; SC Amersfoort Ph Kraak een wedstrijd en 125 gulden boete; FC Dordrecht R. Opschoor een wedstrijd en 100 gulden boete; FC Den Haag J Oalje 200 gulden boete; Sparta W Doesburg 150 gulden boete; Telstar R. Kick vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs; Vitesse T Hendriks een wedstrijd voorwaardelijk en 150 gulden boete. Excelsior A PatUnama een voor waardelljke schorsing van een wedstrijd omgezet In een onvoorwaardelijke; Helmond 8port O van Melis, een voorwaardelijke schorsing van een wed strijd omgezet ln een onvoorwaardelijke Boekingen H BasUanl (FC Amsterdam). R. van de Kerkhof (P8V>. J Rlbbertnk (Helmond 8port). O. van Kuyk en P Meynhard van Schoor (belden Dordrecht) en R Bakker (Vlteaaei PHILADELPHIA Valentin Moraz, een Russische dissident, die veertien Jaar heeft doorge bracht in gevangenissen in de Sowjet-Unie, heeft in Philadel phia opgeroepen tot een boycot van de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. De nationalist uit de Oekraine wil dat de jour nalisten en toeristen kunnen gaan en staan in de Sowjet-Unie tijdens de Spelen in de Russi sche hoofdstad. Valentin Moras heeft tegenover een Oekraïense gemeente in Philadelphia ver klaard dat de aanwezige journa listen en toeristen zich bij de Olympische Spelen het recht moeten afdwingen vrij door de Sowjet-Unie te kunnen bewe gen. Moraz verblijft reeds een maand in de Verenigde Staten. Op 27 april, werd hij met vier andere dissidenten geruild te gen twee Russische spionnen. Hans Plugers (m) wint de eindsprint van Arie Versluis (1) en Wim Albersen. digde met een achterstand van 1.17 op de derde plaats. Francesco Moser wil ln de herfst een aanval doen op het werelduurrecord van Eddy Merckx. De Belg kwam op 25 oktober 1972 tot een afstand van 49 kilomter en 431 meter op de hoog gelegen piste van Mexlco-8tad. Mo ser wil het record breken op de 3700 meter hooggelegen splinternieuwe wielerbaan van La Paz. de hoofdstad van Bolivia. Om te onderzoeken hoe het met zijn mogelijkheden op een redelijke kans van slagen staat, gaat Moser proefrijden ln Mexico DAUPHINE Marx de Meyer heeft de vierde etappe in de Dauphiné Libéré van Avignon naar Valence gewonnen De Belg won de eindsprint van het bijna volledige peloton voor de Fransman Jacques Esclassan De gele leiderstrui blijft in het bezit van Bernard Hlnault VOETBAL Leen van der Merkt (PC Amster- d»mi heelt een drtejtrlj contract zeiekend bij BC Amersfoort PAARDESPORT Henk Nooren Is met de zeven de plaats de beste Nederlandse springruiter op de Europese ranglijst Johun Helns ia tiende De eerste plaats Is voor de Oostenrijker Hugo Simon MOTORSPORT De les uren van Assen Is gewonnen door de Franse combinatie Huquet Malneau Willem Zoet en Dlck AJblas werden derde JUDO Peter Adelaar heeft bl] de Europese kampioenschappen in Brussel de bronzen mcdsii le gewonnen in de categorie boven 95 kilo Hel goud was voor de Fransman Rouge VOETBAL Het bestuur van Haarlem heeft de contracten van Martin Haar '3 jaari. Rob de Kipi3 jaan en Frank van Leen '3 Jaari verlengd Ceesde Vries, Dick Beek en Peter Caljouw krijgen geen nieuw contract SKI Leden van de Amerikaanse skiploeg zoe ken naar een andere huisvesting bt) de Olympi sche Spelen in Lake Placid Het huidige Olym pisch Dorp zal na de Spelen dienst gaan doen als gevangenis Ook de Oostenrijkers. Duitsers Zwe den en Noren hebben bezwaren geuit tegen het geplande onderkomen VOETBAL Voor het Britse kampioenschap zijn twee wedstrijden gespeeld Engeland Wales 0-0 en Schotland-Noord Ierland 1-0. Stand i Wales 2 3. 2 Enteland 2-3 3 SchoUsnd 2-2 4 Noord-Ierland 3-0 URIC Kt T Het Nederlands team heeft tijdens het 'oi inool om de wereldbeker gewonnrn van Israe. De Israëliërs kregen met een verschil van acht wickets geen kans Het eerst» duel tegen Wales (ine verloren Door de regen kon de wed »ui|d niet *..i»irn uitgespeeld waarna Wales lol winnaar werd erk.aard TLLTIEK Ameiika heeft een nieuwe crack op de 200 meter De 21-jange James Mallard liep tijdens wedstrijden in Tuscaloosa de afstand in 19.8 seconden De tijd werd met de hand geklokt omdat de elektronische tijdwaarneming wj> uit gevallen Hel elektronisch gemeten wereldrecord van Tom Smith Is 19 83 seconden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 33