ouke Beumer il geen kreten 5 I hoogstandjes en organisatie illilll mmms& Wetenschap en techniek ERDAG 26 MEI 1979 wil wel blijven zitten, maar als ik ga staan ben ik niet veel groter." et zijn lengte kan hij de spot drijven, maar zijn politieke overtuiging raagt Bouke Beunier (44) met ernst uit. Eens een rechtse rakker in iet rooie Oost-Groningen, straks een links buitenbeentje in de bristen-democratische fractie in het Europese Parlement. Een vangelisch-radicaaleen atoompacifist als lijstaanvoerder van het )A bij de Europese verkiezingen. por Hans Goslinga ^BINNENLAND! TROUWKWARTET 19 j spreekt bezielend, maar niet eslepend. Met overtuiging, lar zonder sentimenten los te iken. Bouke Beumer de lijst- ikker van het CDA bij de Euro- ise verkiezingen, geeft er de orkeur aan de bal te spelen. Vol ^ergave, dat wel. Maar de argu- fnten moeten het doen. Mi demagogie heeft hij een oertje dood, al heeft hij bewon- Iring voor politici die een zaal innen plat krijgen zonder iets _houdelijks te zeggen. „Zoals "legel dat doet... die perfecte ti erig... dat vind ik op zich knap. lar het is niet mijn stijl". idankbaar werk is het, dat Europa aan i man brengen. Het zaaltje in Tilburg gr hij die avond optreedt, is nog niet b )r de helft gevuld. Een akelig gezicht, al i lege stoelen. Zo'n veertig mensen zijn hen opzetten, het merendeel ouder dan (tig jaar. Volgens onderzoeken is het ,r (Ja aan het vergrijzen. Hier zie je het in ggjld. in zijn speech spreekt Beumer zijn gjiorgdheid uit over het ontbreken van »p vooral bij de jongeren. Zes dames (er grijs permanent vragen zich fluiste- id af op wie hij lijkt. 1I0 p Lubbers, he?" alleen heeft die een zwaardere rd". i is ook langer". |n Agt is ook niet groot". dan maar vertellen over Europa. Wat - was. wat het is en wat het moet den. Beumer neemt een lange aan- p Helemaal vanaf de vroege bescha- gen van Egyptenaren en Grieken. De oft van zo'n speech gaat heen met het strekken van informatie. Want wie It wat van Europa? campagneteams klagen steen en been: ropa, dat leeft niet onder de mensen. begint niet bij de stoep van je huis- ir Je merkt het al aan het spraakge- #k. Beumer, Vondeling. Berkhouwer (aan naar Europa. ipa. dat is hooguit melkprijzen. Maar Ier Straatsburg, Brussel, immense ge bouwen, vlaggen, af en aan rijdende li mousines, wuivende regeringsleiders. Een schitterende facade, een gevel uit een Hol- lywood-décor. Het propagandafilmpje van de EVP, de Europese Volkspartij het Europese CDA zeg maar bevestigt dat beeld nog eens nadrukkelijk. Een lange parade van wapenfeiten van christen-democraten. Je hoort dat voor de EVP de mens centraal staat. De mens in zijn gezin, de mens in zijn werk en de mens in zijn omgeving. Het filmpje laat een van gezondheid blozende boer zien op de akker, frisse staalarbeiders in de fabriek, golvende landschappen, tel kens voor een paar seconden onderbroken door een vertegenwoordiger van de Euro pese christen-democratische fine-fleur die er wat pep-talk uitgooit. Beumer is niet gelukkig met dat filmpje. Het geeft een vertekend beeld. Hij wijst er in zijn speech op, dat er in Europa net zoveel gastarbeiders werken als er Belgen zijn: tien miljoen. Daar zie je er niet één van in het filmpje. Het is gemaakt door de EVP, zeggen de medewerkers van Beumer, wij hebben daar de hand niet in gehad. We zien wel even Van Agt opduiken en Til Gardeniers, die het gezin aanprijst, en 8teenkamp, die opwekt naar de stembus te gaan op 7 juni. „Je moet niet proberen de mensen met kreten achter Je te krijgen", zegt Beumer. Met afkeer wijst hij op de verkiezingsleus „gewoon Jezelf zijn" waarmee de WD het verkiezingspad is opgegaan. „Wat een armzalig begrip. Dat is in Europa al zo lang benadrukt: ieder voor zich. Dat is typerend voor het beleid van voor de Tweede Wereldoorlog". „Je moet Juist proberen in de huid van een ander te kruipen, erachter komen wat een ander beweegt, wat voor een ander over hebben". Echt snieren naar zijn politieke tegen standers doet hij niet. „Je kunt beter de nadruk leggen op wat je zelf kunt beteke nen dan je afzetten tegen anderen". Zo'n leus van Strauss „Freiheit oder Sozialis- mus", daar moet-ie niks van hebben. „De christen-democratie in Europa moet niet getypeerd worden door anti-socialisme. Dat getuigt van weinig zelfverzekerd heid". Kritiek levert hij wel op socialisten en liberalen, maar hij duidt ook op hun ver diensten en concludeert: „Aan een socia listisch Europa heb ik geen behoefte. Macht bederft mensen. Maar ik wil wel socialisten in Europa hebben, en ook libe ralen". Dat begrijpt zijn Tllburgse gehoor niet. Als het CDA het beste is. en dat vindt de lijsttrekker toch hopelijk ook, dan moet het CDA toch ook het grootste worden? Wat zullen we nu beleven? Beumef moet wel weten, dat in Tilburg het CDA het beste is. Voor het eerst die avond gaan de handen geestdriftig op elkaar. Dat wil men horen! Maar Beumer gaat er dwars tegen in. „Wij het beste? Dat zeggen de socialisten met hun leus 'een socialistisch Europa of geen Europa'. Ik heb daar mijn reserves tegen, tegen het streven naar absolute meerder heden". „Een partij kan zijn kracht zoeken in zo groot mogelijk zijn of in duidelijk herken baar zijn door een sterke profilering. Aan dat laatste geef ik de voorkeur". Het lijkt wel alsof hij een verzachtende omstandigheid aanvoert voor deze opstel ling, als hij zegt: „Ik kom uit een kleine partij, de ARP. Ik ben dus minder gewend aan machtssituaties. Maar wel aan het worstelen met een stuk beleid. Daarom probeer ik liever de mensen te winnen door overtuigen dan door het slaken van kreten als wij zijn het beste". 't Gaat er maar moeilijk in bij het oude KVP-volk. Ze sputteren tegen. Dat hij te weinig zelfvertrouwen zou hebben door zich zo bescheiden op te stellen. Maar de lijsttrekker laat zijn jasje niet naar de wind hangen. „Ik heb liever een kleinere, geprofileerde partij dan een partij die groot is en amorf". AR gebleven Bamaa Hij is anti-revolutionair gebleven, meer ARP dan CDA en EVP. „Ik hoop dat. want dat wil ik ook", zegt hij achteraf. „Toen ik benaderd werd om lijstaanvoerder te wor den heb ik twee voorwaarden gesteld. Dat het CDA vertrouwen in me zou hebben en dat ik mijn politieke overtuiging niet zou hoeven te verloochenen. Dat ik niet zou hoeven te vervlakken. Daar is aan vol daan". Bouke Beumer (44) kreeg het lijsttrekker schap in de schoot geworpen door een niet te voorspellen samenloop van omstandig- Drs. Bouke Beumer alleen' door te voeren binnen de EVP. Dat is al redelijk gelukt bij het opstellen van het EVP-program. We kregen hulp van de Ieren, de Italianen en de Belgen. Die voe len zich sterk aangesproken door de bena dering van 'Niet bij brood alleen!' Dat er grote spanningen in de EVP-fractie zullen optreden, staat voor hem bij voor baat gast. De Duitse zusterpartijen CDU en CSU (van 8trauss) zijn erg behoud zuchtig, sterk anti-socialistisch „We zul len niet altijd homogeen optreden. Maar we moeten toch kijken of het lukt om bressen te slaan in de CDU/CSU. In het begin zal het aftasten zijn, zien hoe de verhoudingen liggen. Als de Duitsers echt als een blok gaan optreden, zijn we ner gens". heden. Lange tijd was Wim Vergeer, de KVP-voorzitter, de gedoodverfde kandi daat. Maar het aftreden van Aantjes gooi de roet in diens eten. Aantjes werd opge volgd door Lubbers en daarmee bezette de KVP onevenredig veel sleutelposten in de politieke frontlinies. De Europese lijst trekker moest toen per se uit AR-krlng komen. Geen eerste keus^-^^^^n Beumer was geen eerste keus. Ze zijn begonnen, de ARP-bestuurders, om de hele galerij van prominente mannenbroe ders ai te stropen. Maar de een na de ander liet het afweten. Uiteindelijk kwa men ze bij Beumer terecht. Europese ervaring had-le niet. In de Twee de Kamer zat-ie nog maar vier jaar. Hij behoorde tot de loyalisten die liever een tweede kabinet-Den Uyl hadden zien ko men. Hij was woordvoerder op sociaal- economisch gebied. Hield gedegen verha len, maar niet spectaculair. Anders dan Van Houwellngen, Faber, Hans de Boer. trad hij als loyalist niet op de voorgrond. Hij prefereerde de schaduw, is van het slag dat zijn werk met ernst en overtuiging doet zonder aan de weg te timmeren. Een nuttige en betrouwbare pion, die onverwacht tot dame werd ge promoveerd. Een van de toehoorders vindt het maar niks dat ze Beumer hebben genomen. Waarom niet een bekende, Biesheuvel, Zijlstra of Hannle van Leeuwen? Wat we ten we van Beumer? „Ja, mijn bekendheid is niet groot, maar dat is vaker voorgeko men. Nu ik het eenmaal ben, probeer ik duidelijk te maken dat ik handel uit over tuiging". Serieus Mooie frasen, zoals in dat filmpje, ge bruikt hij niet. Zijn taalgebruik is niet verhullend. Hij Jaagt niet op goedkope succesjes. Maakt geen handige kwinksla gen om de aandacht van lastige onderwer pen af te leiden. Op alles gaat hij serieus in, helder formulerend, zonder omwegen. Hij is te aardig, te eerlijk, zeggen zijn tegenstanders. Een beste gereformeerde jongen, hoor je in zijn eigen kring. Wat kan die klaarspelen in het Europees parle ment? Die bevlogen A.R.-jongens hebben het al zo moeilijk in de CDA-fractie. In Europa komen die problemen in het qua- draat op hem af. Daar is het nog meer optomen tegen de macht van het getal. Wat zal hij daar kunnen uitrichten met zijn atoompacifisme en zijn evangelisch- radlcalisme? Nuchter Beumer ziet dat ook wel. Hij staat er nuchter tegenover, zegt-ie. „We moeten het toch proberen, om 'niet bij brood Twee linies Voor Beumer zijn er twee punten waarop hij geen water in de wijn zal doen, twee laatste linies, waarvan hij niet zal wijken. De eerste is, dat de EVP geen geregelde samenwerking aangaat met de conserva tieven. „Dat leidt tot een schisma in het Europese parlement, een tweedeling die heilloos is. Kost wat kost wil ik voorko men dat de christen-democratie in de con servatieve hoek terecht komt". De tweede linie is. dat de EVP niet zal meewerken aan een uitbreiding van de kernenergie. In dit opzicht kan hij weinig hoop putten uit het EVP-program, dat slechts zegt: bij het gebruik van kernener gie moeten alle mogelijke maatregelen genomen worden die nodig zijn op het gebied van veiligheid, controle en be scherming van leven en milieu. Voor het overige kan hij 'redelijk uit de voeten' met het EVP-program. Maar ja, een program. Papier is geduldig. Het gaat toch om de uitvoering. Dat betekent ook. dat je in zo'n kolossale fractie sleutelpos ten moet bezetten. Dat vereist veel tak- tisch en strategisch vernuft. Is zo'n be scheiden man als Beumer daartoe in staat? „Ik ben er niet bang voor. Tijdens mijn burgemeesterschap in Midwolda was ik voorzitter van de streekraad Oost-O ronin- gen. Daarin werkten zeventien gemeenten samen. Het was een heksentoer om al die gemeenten op één lijn te krijgen. Daar kwam nog bij dat ik in dat gezelschap van voornamelijk communisten een rechtse rakker was. Maar het is me toch vaak gelukt. Ik heb daar veel van geleerd". doof Rob Foppema it dunste plakje van de grootste kunstmaan die ooit in Europa werd ontworpen gebouwd. Dat is één van de omschrijvingen die je zou kunnen bedenken voor Ut in Nederland gebeurt aan de IRAS, de Infra-rood astronomische satelliet. Even goed is vol te houden, dat dat dunste plakje de kunstmaan is. Goed een halve meter dik, maar de Amerikaanse toeter van drie meter die daar boven op komt, is slechts één van de waarnemingsinstrumenten aan boord, dat toevallig wat uitsteekt. (of 's we* hoofdinstu- mt: de telescoop die schatting een miljoen van infra-rood ie |it aan de hemel in een jaar in kaart gaat gen. Dan is er nog een jaar om door nameten nauwkeurigheid van die t te vergroten. Niet daarna is voor de ster- idigen de koek op. Uit thermosfles waarin het ment gevat is, ver- ipt dan het laatste tje koelmiddel (vloei- heliumgas) waarmee geheel op een tempera- vlak boven het abso- nulpunt wordt gehou- zo'n 270 graden onder vriespunt. de zaak opwarmt, is net alsof je door een ,ar Hende telescoop kijkt, t wetenschappelijk lei- dr R. J.van Duinen i de Groningse universi- l Je ziet dan hoofdzake- b de infra-rode straling i door de wanden van I Instrument zelf wordt ^kezonden, en dat leert je Büg over de buitenwe- Ingebouwd in het Ameri kaanse hoofdinstrument, gaat van hem en zijn mede werkers het „Nederlandse aanvullend experiment" mee. Het heeft de omvang van een schoenendoos, wordt naar Gronings ont- werp gebouwd door de Technisch-fysische dienst TNO Delft, en is bedoeld om de eerste krenten uit de wetenschappelijke pap te halen. Die wetenschappe lijke pap is de hemelkaart van infra-roodbronnen, die strookje voor strookje wordt opgenomen. Wan neer deze gigantische gege vensstroom (door de Ame rikanen) na een tijd is ver werkt. betekent dat een mooie basis voor verder onderzoek in een vrij nieu we tak van astronomie. Maar omdat de stroom ge gevens ze groot is, kan aan afzonderlijke bronnen geen individuele extra aan dacht worden geschonken. Die mogelijkheid biedt het Nederlandse instrument wel. Alert reagerend op een voorlopige analyse van de gegevens die al in het door In een stofvrije ruimte wordt met handschoenen aan het thermische model van de IRAS opgebouwd. Daarmee wordt in een vacuümkamer met kunstzon nagegaan of de warmtehuishouding van de satelliet aan de verwachtingen voldoet. Engeland bijgedragen grondstation in Chilton (bij Oxford) wordt ge maakt, kan in meer detail het infra-rode licht ontleed worden van wat men aan leuke dingen voor de astro nomen tegenkomt. Derge lijke flexibele waarne mingsmogelijkheden wer den ook in onze eerste astronomische kunstmaan ANS ingebouwd en met succes gebruikt AN8 ver kende het ultra-violette licht van sterren, dat even min als infra rood erg vol ledig door de atmosfeer heen komt, en dus alleen vanuit de ruimte goed is waar te nemen. Wat in dit internationale project van wie is. lijdt in tussen aardig aan grens vervaging. Een paar statis tische gegevens zijn hard: 270 küo Nederlandse kunstmaan en 750 kilo Amerikaans instrument. De investering in het Ne derlandse aandeel zit met 150 miljoen gulden ruim boven de helft van het to taal. Maar de problemen worden vooral als gezame- lljk ervaren. Zo kan Van Duinen smake lijk vertellen over het slij pen van de telescoopspie- gel van het buitenissige (maar lichte en sterke) me taal beryllium. Als je denkt dat je klaar bent, moet je wel kijken of de beeldvor ming ook klopt bij de werktemperatuur van min 270 graden. Door interne spanningen In het materi aal zie je dan vervormin gen optreden. Maar aan de hobbels en kuilen die je dan ziet, kun je bij die tem peratuur niets doen. Dus: op laten warmen, bijslij pen terwijl je niets ziet. af koelen en weer kijken. En zovoort. „Een proces waar van we van tevoren zeiden: jonge jonge, dat wórdt wat. Nou. dat is wat geworden." Maar het lukt allemaal wel. Misschien meer nog dan van de technische hoog standjes. leert men van de manier van samenwerken bij een zo Ingewikkeld in ternationaal produkt. Pro gramma-directeur ir. P. F. J. Linsen van het Neder lands instituut voor vlieg tuigontwikkeling en ruim tevaart: je komt voor aller lei problemen die van twee kanten moeten worden op gelost. En dan zit je met honderd of tweehonderd mensen van vijfentwintig wetenschappelijke en technische instellingen een week bij elkaar met de op gaaf om concrete dingen te bereiken en dan vraag Je je af hoe dat ooit moet lukken. Dat is niet uit boekjes te leren. 8terker nog, in de boekjes staat dat wij het helemaal fout doen. Met twee kapiteins op het schip kan zo'n project nooit luk ken. Maar in zo'n situatie werken wij met de Ameri kanen wel. Daar zitten mensen van drie Neder landse universiteiten, acht Amerikaanse en drie Brit se. En die commanderen elkaar niet. We hebben het gevoel, zegt Linsen, dat we het kunstje toch beginnen te kennen Dat gevoel is overigens nog niet defini tief. want dan gaan we ook een eigen boek schrijven. Intussen is er enige ruimte voor zorgen over de conti nuïteit van de zo opge bouwde management-er- varing in de technologi sche hoogvliegerij net als destijds na de AN8. Er zijn al vrij intensieve stu dies verricht naar mogelij ke volgende ruimt vaart- projecten met een belang rijk Nederlands aandeel Maar NTVR en industrie (Fokker. Hollandse Sig naal) hebben nog geen con creet voorstel, want de mo gelijkheden zijn nog niet uitgekristalliseerd. zegt Linsen. „We hopen binnen een half Jaar tot een jaar zo ver te zijn inderdaad aan de late kant, maar dat rij pingsproces blijkt niet naar willekeur te kunnen worden versneld." Het zal overigens niet eenvoudig zijn om internationaal part ners te vinden. De Ameri kaanse NA6A zou best weer zin hebben, maar ziet haar eigen budgettaire problemen voorlopig al leen nog maar groter wor den dan ze toch al waren

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19