Eet stille verdriet achter G.30.S/PKI Tekst van eedsaflegging -p :RDAG 26 MEI 1979 ■BUITENLAND- TROUW KWARTET 17 Indonesische regering: zegt nog dit jaar een pd te zullen maken aan een van de meest schrij nde problemen in het land. Dat is dan het obleem van de „tapols" (tahanan politik, de litieke gevangenen) of zoals het in het afkor- bgsjargon van de Indonesische autoriteiten heet it probleem van de O. 30. S/PKI-gedetineerden". afkorting staat voor „Oerakan 30 september/ trtai Kommunis Indonesia" en slaat vrij vertaald de beweging van een aantal officieren, die, imen met de top van de Indonesische communis- che partij, in de nacht van 30 september 1965 a staatsgreep tegen de regering van president skarno op touw zette. Althans dat is nog steeds officiële lezing van de huidige regering onder ^sident Soeharto, die toen als commandant van strategische reserve Kostrad, de complotteurs enkele opstandige krijgsmachtonderdelen on- 'dadelijk maakte en al vrij snel na deze mislukte eup" de werkelijke macht van Soekarno imam. Nog steeds is niet alles rondom deze gebeurtenis opgehelderd, en nog steeds doen er verschillende lezingen de ronde. Vast staat dat in die bewuste nacht zes van de acht hoogste generaals werden vermoord en dat na de bekendmaking hiervan een grootscheepse jacht werd geopend op alles wat maar naar „communisme" zweemde. Vooral op Java en Bali werden echte of vermeende commu nisten bij tienduizenden (sommigen menen meer dan een miljoen) over de kling gejaagd. Honderd duizenden mensen werden opgepakt en verdwe nen zonder vorm van proces in de tientallen inder haast opgerichte kampen. Velen van hen werden na verloop van tijd wel weer vrijgelaten, maar vele tienduizenden bleven ge vangen wegens „betrokkenheid bij de ooup van 30 septejnber". Nauwkeurige cijfers zijn bijzonder moeilijk te geven omdat de Indonesisohe autoritei ten in het verleden zichzelf tegenspraken over de aantallen mensen die vast zaten, inmiddels vrijge laten waren, veroordeeld waren of nog bereikt moesten worden. Ook werd er geschoven met cate gorieën gevangenen en werden gevangenen die naar de eilanden in de buitengewesten gestuurd waren, plotseling „transmigranten" genoemd. Amnesty International kwam in ieder geval steeds veel hoger uit dan de Indonesische regering. Vast staat weer dat tienduizenden meer dan twaalf jaar geleden hebben in kampen zonder dat ze ook maar wisten waarvoor ze eigenlijk opgepakt wa ren en zonder dat er ooit een proces tegen hen is gevoerd. Het koele O. 30. S/PKI is een afkorting waar onnoemelijk veel leed van de gevangenen en hun familieleden achter sohuil gaat. De afgelopen ja ren is de Indonesisohe regering dan ook overge gaan tot een versnelde „afhandeling van het tapol- probleem". Herhaaldelijk hebben de leiders van de Kopkamtib, het oommando tot herstel van veilig heid en orde, meegedeeld dat weer zovele duizen den waren vrijgelaten. Dit jaar zullen in de maan den september, november en december de laatste tapols. voor zover zij niet veroordeeld worden, in vrijheid komen. „Vrijlating en vrijheid" zijn de termen. Maar wat houden ze voor de ex-tapols in? Wat gebeurt er met hen? Hoe kunnen ze. na zoveel jaren weer opgeno men worden in de samenleving, waar hun verwan ten en echtgenoten van hen vervreemd zijn en waar zij zelf als getekenden door het leven moeten gaan? Een ex-tapol geeft antwoord op deze vragen. Hij heeft een brief geschreven, bestemd voor de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, die vorige week in Jakarta was om er te praten over de opvang van de Indochinese vluchte lingen. Deze ex-tapol laat in zijn brief en de bijla gen. die wij hieronder afdrukken, weinig heel van wat de Indonesische autoriteiten onder vrijlating en vrijheid verstaan. 33 r,| iio1 ot van politieke gevangenen na hun isolating". ïgs 20 jUn de politieke gevangenen die door legering vrijgelaten zijn inderdaad vrij Ie formeel-juridische zin? Bij zijn „vrij- ng" ontvangt iedere politieke gevange- flie ervan verdacht wordt betrokken te geweest bij de Beweging van de 30ste Itember van de regering de volgende fcken: len bevelschrift tot verandering van de tus van gevangenschap, klfcn ontslagbrief en id jen kopie van de Tekst en Eedsafleg- f, ter voorlezing en ondertekening. In- I men genoemd bevelschrift nauwkeu- leest, zal men zien dat de woorden „vrijgelaten" of „vrijlating" niet voorkomen. Wat men daar kan zijn de woorden: verandering van de status van mgenschap van de G.30.S./PKI gevan- van volledige gevangenschap in te- [ending naar de samenleving". Indien nodig is hij verplicht te ver- inen voor ondervraging". Dus, vol- genoemd bevelschrift heeft de poli gevangene die „vrijgelaten" is de van teruggezonden zijn naar de ïleving en niet de status van vrij in neel-juridische zin. De regering en nctionarissen spreken in het alge- over vrijlating, maar bijna altijd lijven zij over „terugzending naar de fcnleving." politieke gevangenen en ex-politieke ngenen spreken altijd over vrijlating ebben nooit gesproken over terugzen- naar de samenleving. De buitenland- tdio-uitzendingen spreken altijd over iting en hebben nooit over terugzen- naar de samenleving gesproken, r in de praktijk behandelen de rege- en de functionarissen de ex-politieke ngenen niet als vrije mensen. Bij hun 1(jJating hebben zij van de functionaris- ide volgende instructies gekregen: anneer een ex-politieke gevangene plan is naar een ander gebied te reizen hij eerst een reis-pas aan te vragen tiet KODIM (militair districts-com- do); na aankomst op de plaats van ïmming is hij verplicht zich te melden KODIM in die plaats van bestem- tri; b< *'n rrn A/et anneer een ex-politieke gevangene plan is te verhuizen naar een ander is hij verplicht een verhuisbrief 'vragen bij het militaire commando hij woont; verder moet hij een ver- ng kunnen overleggen, die geschre- Is door hen die hem zullen opvangen ur^t nieuwe gebied. In het nieuwe gebied hij zich meteen melden bij de plaat- te KODIM. p|( naast zijn er nog andere regels. Iede- gezetene moet in het bezit zijn van legitimatiebewijs. Die van ex-politie- 'vangenen zijn voorzien van een code. e ET-code van ex-tapol. Er wordt dus hil gemaakt tussen ex-politieke ge- enen en andere ingezetenen. Dit is vorm van discriminatie die niet ver- ;wi t van die tegen de Joden in Duitsland Mei 1979 Aan Zijne Excellentie De Secretaris-Generaal van De Verenigde Naties ter gele genheid van zijn reis naar Indonesië. Zeer gerespecteerde Secretaris-Generaal, U kunt er bij voorbaat zeker van zijn dat Uw komst in Indonesië met vreugde begroet zal worden door de politieke gevangenen en de ex- politieke gevangenen, die ervan verdacht worden betrokken te zijn ge weest bij de Beweging van de 30ste September 1965. Het is te wijten aan de politieke situatie da( het vuur van hun welkom slechts in het diepst van hun hart kan branden, en dat het slechts hun zieleroerselen zijn die U bij Uw komst zullen begroeten en die U zullen vergezellen waar U zich ook moge bevinden. De politieke gevangenen en de ex-politieke gevangenen zijn verheugd over Uw bezoek, ten eerste omdat het hier gaat om een bezoek door een Secretaris-Generaal van de Verenigde Naties die hun zoveel goede dien sten heeft bewezen, en ten tweede omdat zij ervan overtuigd zijn dat U tijdens Uw besprekingen met de Indonesische Regering ondermeer hun lot 'en hun ontberingen ter sprake zal brengen. Tevens zijn zij ervan overtuigd dat alle inspanningen gemaakt door de Verenigde Naties op het gebied van hulpverlening aan politieke gevangenen zeker zullen slagen. Het is deze overtuiging en hoop, die hen vertroosting en meer moed geven. Ik neem de vrijheid om de gelegenheid van Uw bezoek aan te grijpen door U stukken te doen toekomen waarin in grote lijnen vermeld staat wat ex- politieke gevangenen nu nog hebben te verduren. Deze stukken sluit ik als bijlagen in bij deze brief. Indien U dit stuk leest zal Uw conclusie zijn, dat het lot van de ex-politieke gevangenen na hun zogeheten „vrijlaten" of ..terugzending naar de samenleving" in wezen nog even bitter is als daarvoor, of zelfs nog schrijnender is geworden. Hun ellende heeft slechts een andere vorm aangenomen. Op grond van hun jarenlange ervaring, opgedaan in de gevangenissen, zijn de ex-politieke gevangenen ervan overtuigd, dat indien zij de oorza ken van de ellendige toestand waarin zij verkeren met de Regering zouden bespreken en daarover suggesties doen, hun verklaringen met cynisme ontvangen en negatief geïnterpreteerd zullen worden. Deze absurde inter pretatie zal er toe kunnen leiden dat de Regering stappen neemt die de lasten van de ex-politieke gevangenen nog zwaarder maken. Ik vind derhalve geen veiliger weg om de ellendige toestand waarin de ex- politieke gevangenen verkeren te exposeren dan die aan U voor te leggen. Tegelijkertijd doe ik gaarne een beroep op U opdat de Verenigde Naties zich zullen verwaardigen maatregelen te treffen, die de lasten waaronder de ex-politieke gevangenen gebukt gaan kunnen verlichten. Juist omdat Uzich op dit moment in Indonesië bevindt, ben ik van mening, dat het goed zou zijn, indien U tijdens Uw ontmoetingen met de Indonesi sche autoriteiten de kwestie van de status van de ex-politieke gevangenen en de ellendige toestand waarin zij verkeren ter sprake zoudt willen brengen, en zonodig voorstellen doen om hun lijden te verzachten. Misschien ten overvloede verzoek ik U hierbij om tijdens Uw discussies met de autoriteiten geen gewag te willen maken van het bestaan van deze brief, want het feit dat deze brief verzonden is kan voor hen aanleiding zijn om stappen tegen mij te ondernemen. Mocht U het echter toch nodig vinden om gewag te maken van deze brief, dan heb ik daar hoegenaamd geen bezwaar tegen, want aan het stellen van een daad is een risico verbonden en men moet durven risico's te nemen terwille van de gerechtig heid en de handhaving van de grondrechten van de mens. Tot slot wil ik hierbij mijn grote dank betuigen aan de Verenigde Naties in het algemeen, en aan U in het bijzonder, voor Uw goede diensten aan. en Uw aandacht voor de politieke gevangenen die ervan verdacht worden betrokken te zijn geweest bi) de Beweging van de 30ste September 1965. Ik ben ervan overtuigd dat niemand van mijn vrienden en lotgenoten enig bezwaar heeft, dat ik deze verklaring ook namens hen uitgeef Met de meeste hoogachting, een ex-politieke gevangene gedurende het Hitler-regime. Verder wor den de ex-politieke gevangenen soms door de militaire instanties opgeroepen om be paalde „richtlijnen" (pengarahan) in ont vangst te nemen, die inhouden: 1. dat zij noch boeken, noch stukken in kranten of tijdschriften mogen schrijven. 2. dat zij niet voor het publiek mogen spreken. 3. dat zij geen lid mogen worden van massa- of politieke organisaties. 3. dat zij niet naar het buitenland mogen reizen. 5. dat Zij geen verklaringen over de wer kelijke toestand aan buitenlandse bezoe kers mogen geven, ook al hebben deze bezoekers yan de regering toestemming gekregen vrij te praten met ex-politieke gevangenen. De conclusie is dat de status van de ex-tapols overeenkomt met de status van iemand onder stads-arrest. Nie mand, ook de regering niet, weet wanneer er een eind zal komen aan deze praktij ken, die de inhoud bepalen van de status „terugzending naar de samenleving". n. Als gevolg van het regeringsbeleid zal een aantal ex-politieke gevangenen uit eindelijk gedwongen worden een landlo- persbestaan te lelden. Een aantal politie ke gevangenen heeft bij zijn arrestatie het volgende ondervonden; 1. hun gezinnen worden verdreven van hun woningen die dan door functionaris sen werden bewoond. 2. hun huizen, de inboedel, hun gronden, hun natte en droge rijstvelden, hun auto's, motorfietsen, winkeltjes en bedrijven wer den door de functionarissen overge nomen. Zulke praktijken zijn in strijd met de wet en de betrokken functionarissen moeten gearresteerd en voor het gerecht gebracht worden. Dat is niet gebeurd, integendeel, de regering heeft geprobeerd deze onwet tige dagen te legaliseren. Bij zijn vrijla ting heeft de regering iedere politieke ge vangene een kopie van de Tekst van Eeds aflegging onder de neus geduwd, die hij moest voorlezen en ondertekenen. Daar staat in „dat ik ten volle bereid ben alle maatregelen te accepteren, die door het Kopkamtib tegen mij zijn genomen in het kader van het regeringsbeleid van de In donesische Republiek betreffende de vei ligheid en openbare orde, als gevolg van de opstand en het verraad gepleegd door de G.30.S/PKI, en dat ik geen vorderingen of aanklachten zal indienen tegen de rege ring van de Indonesische Republiek". Alleen kleine kinderen zullen geloven dat de politieke gevangenen de tekst van eedsaflegging „met volledige bereidheid" en „vrijwillig" hebben voorgelezen en on dertekend. Na de „vrijlating" van een aantal politieke gevangenen zijn dan ook de volgende pro blemen ontstaan: 1 „Vrijgelaten" politieke gevangenen werden gedwongen ergens anders onder dak te zoeken De katholieke en protes tantse kerken hebben veel hulp verleend in de vorm van opvanging, geld. werk kapitaal, medicijnen, werkverschaffing. Hierbij leg ik: Naam: Leeftijd: Godsdienst: Beroep: Adres: de volgende eed af: Ik zweer bij God: 1. dat ik niet zal deelnemen aan activiteiten die ten doel hebben de verspreiding of bevordering van de communistische/marxistische/le ninistische ideologie of leer in al zijn vormen en manifestaties; 2. dat ik niet zal deelnemen aan activiteiten in welke vorm dan ook, die de veiligheid, de openbare orde, en de politieke stabiliteit kunnen verstoren: 3. dat ik geen verraad zal plegen jegens het Indonesische Volk en de Staat, de Republiek Indonesië, die gebaseerd is op de Vijf Principes en de Grondwet van 1945; 4. dat ik, indien nodig, steeds bereid zal zijn opgeroepen te worden om verklaringen af te leggen, en om als getuige op te treden in rechtszittingen; 5. dat ik ten volle bereid ben om al de maatregelen te accepteren, die door het KOPKAMTIB tegen mij zijn genomen binnen het kader van het Regeringsbeleid van de Indonesische Republiek betreffende de veiligheid en de openbare orde, als gevolg van de opstand en het verraad gepleegd door de G.30.S/PKI, en dat ik geen vorderingen of aanklachten zal indienen tegen de Regering van de Indonesische Republiek; 6. dat ik, als Indonesische staatsburger, ten volle bereid ben om Land en Volk te dienen, en mij te houden aan alle reglementen en wettelijke bepalingen die van kracht zijn. en dat ik niet bereid zal zijn om als instrument te dienen van de O.30.S/PKI of van subversieve elementen. Aldus is deze eed door mij met volle bereidheid en zonder enige vorm van dwang afgelegd ten overstaan van de autoriteiten als vertegenwoordigers van de Regering van de Indonesische Republiek, en verder draag ik alle verantwoordelijkheid voor de eventuele gevolgen indien ik deze eed niet nakom. Afgelegd in tegenwoordigheid van: Jakarta. De gezworene raadgevingen enz., maar toch moesten velen beschutting zoeken onder de stads bruggen tezamen met de landlopers 2. De regering heeft de politieke gevange nen aangespoord deel te nemen aan de opbouw van het land. Zij hebben bewezen dat zij willen en kunnen werken en boven dien creatief zijn. Op het eiland Boeroe hebben zij de bossen in akkers omgeto verd en in de gevangenissen hebben zij beeldhouwwerken, violen, gitaren en an dere kunstvoorwerpen gemaakt. Maar de regering liet weten dat zij niet in de strijd krachten mogen en niet bij de vitale be drijven mogen werken. In de praktijk zijn de deuren van alle ministeries, regerings instanties. staatsbedrijven e.d gesloten voor ex-politieke gevangenen En deze- praktijk van de regering wordt gevolgd door de particuliere bedrijven en institu ten. Alle deuren zijn voor hen gesloten. Wat er voor hen overblijft is eigen initia tief te ontwikkelen, bv een winkeltje te openen. Maar zonder geld is ook dit niet mogelijk. Conclusie Door deze regeringspolitiek zal een aantal ex-politieke gevangenen niet in staat zijn om in eigen levensonderhoud te voorzien en gedwongen zijn onder de stadsbruggen te hulzen. Ik vraag niet dat de regering bij werkverschaffing topprioriteit geeft aan ex-politieke gevangenen boven de duizen den werklozen die geen ex-politieke ge vangenen zijn. Waar ik tegen ben is het feit dat de regering de ex-politieke gevan genen discrimineert III. Actief en passief kiesrecht in algeme ne verkiezingen Alle politieke gevangenen en ex-politieke gevangen hebben hun recht om te kiezen en verkozen te worden verloren. Ook zij van wie bewezen is dat zij niet betrokken zijn geweest bij de Beweging van de 30ste September/PKI, maar slechts lid zijn ge weest van de PKI. IV Regeringshulp en hulp uit het buiten land speciaal bestemd voor politieke ge vangenen. Er is veel hulp uit het buitenland geko men die speciaal bestemd is voor politieke gevangenen, maar tot op heden heeft deze hulp de politieke gevangenen en ex-poli tieke gevangenen nog niet bereikt, met uitzondering van de hulp gegeven via de katholieke en protestantse kerken Waar is die andere hulp blijven steken cn wie is daarvoor verantwoordelijk? Dit zijn in grote lijnen de moeilijkheden waarmee de ex-politieke gevangenen iede re dag geconfronteerd worden, en die zo snel mogelijk moeten worden opgelost

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17