e povere macht van het Europees parlement delijkheidswet ■Afrika weer zet rechtszaak Rabobank directeur directeur G.V.O.-consulent Yjmm mm |hoogleraar/lec-( tor dogmatische theologie m/v godgeleerdheid directoraat a-faculteiten gemeente arnhem taDAG 26 MEI 1979 TROUW/KWARTET 11 EUROPEES PARLEMENT ©4™ l') tWttHHjüöüP'O üfflfflj4 lp iiiii iiiiii jJ!|yi"v ItttH (Mtttttlt Mtittmt ik w'/oen inwoners ntal zetels rdeling naar land van het nieuwe aantal Europese zetels (links). De samenstelling van ide parlement van 198 leden (rechts). raathuis, een theekrans, reizend circus. Weinig de bewoordingen van niet de eerste de beste :i zoals Willy Brandt en es Chirac. Het voorwerp lun spot: het Europese nent, in Straatsbrug en lar maanden per jaar in nburg. jEuro-parlementariërs, die half }r hun eerste vergaderingen bij komen in het Straatsburgse ran Europa zullen al hun pres- iten gebruiken om de wijd ie reserves over hun bevoegd- ;een beetje te temperen. „We dan namens de kiezers" is nu /eer van de nieuwe volksver- jordigers. We zullen zien wat de praktijk van alle dag voor oplevert, zeggen de sceptici. ladering (het 'Europese Par- red.) stelt ontwerpen op voor iden van rechtstreekse alge- •rkiezingen volgens een in alle eenvormige procedure. De itelt met eenparigheid van m de desbetreffende bepalin- ro<|t, waarvan hij de aanneming lidstaten overeenkomstig iderscheiden grondwettelijke ;en, aanbeveelt." Zo luidt ar- paragraaf 3 van het EEG- jaulle het parlement tot het einde aren zestig ontwerpen opstel de ladenkasten ervan overlie- ïang Charles de Gaulle en regeringsleiders, die het min- zeiden van mening was ;n rechtstreekse verkiezin- en, zolang kwamen ze ook is in mei 1969 kwam er een ing van de Raad en vier jaar feon de Nederlandse Euro-par- iriër Schelto Patijn aan een i. In juli 1976 gingen de rege- ders akkoord met het houden ren, dat valt te betwijfelen want wat remene verkiezingen volgens itionale wijze. fdatum was juni 1978, maar moeizame besluitvorming Britse parlement moest de ige Labourpremier James lennie Serfontein Callaghan uitstel vragen tot juni 1979. Ruim 20 jaar na het onderteke nen van het Verdrag van Rome is het eindelijk zover. De 198 vanuit de na tionale vertegenwoordigingen aange wezen leden van het Europese Parle ment maken plaats voor 410 recht streeks gekozenen. En hoe gaat het met hun bevoegdhe den? Ook daar zegt het EEG-verdrag wat over. Artikel 137: „De Vergade ring, bestaande uit vertegenwoordi gers van de volkeren van de Staten, die in de Gemeenschap zijn verenigd, oefent" de haar door dit Verdrag ver leende bevoegdheden om te beraad slagen en te besluiten, alsmede om toezicht uit te oefenen, uit." Juist ja, en wat betekent die volzin in de prak tijk? Ter informatie Als we het wetsvoorstel als uitgangs punt nemen, dan wordt dit door de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG ontworpen. De Commissie stuurt het voorstel naar de Raad, die het advies van het parle ment moet vragen. Maar daar wacht de Commissie niet op; van het voor stel gaat „ter informatie" een exem plaar naar Straatsburg. Naar de aard van de materie geeft het parlement het voorstel aan één van de twaalf commissies, die er besloten over beraadslagen. Die commissie komt uiteindelijk met een ontwerp resolutie voor de algemene vergade ring. Uiteindelijk kan het parlement de Raad voorstellen veranderingen aan te brengen maar bindend is dat advies niet. Vinden de ministers het baarlijke onzin van bemoeizuchtige nietsnutten dan zal in de besluitvor ming van de Raad weinig van de inbreng van het parlement terug zijn te vinden. Het advies van het EP gaat ook naar de Commissie en die heeft het recht haar oorspronkelijke voorstel aan de ministers te wijzigen. Of de Raad hierdoor van gedachten zal verande- eic c houdt verband met de be- zedelijkheidswet van Zuid die waarschijnlijk uniek is in irt in de wereld. De wet ver- sksuele gemeenschap tussen en iedereen die behoort tot rblanke groep". erluidt ging de politie begin om vijf uur 's ochtends de flat vrouw Celeste Cross binnen, z^tieagenten trapten de deur flat open. nadat ze een tip ontvangen en besloten had- onderzoek in te stellen naar ling van de zedelijkheidswet. de politie was- dit de enige om er zeker van te zijn dat de ten niet zouden ontkomen, niet mogelijk zijn geweest de een andere manier te openen. at stonden ze tegenover een onge man met de naam John die een donker voorkomen beschuldigden hem er van een Indiër was. Frazer de 'an mevrouw Cross en een blanke man sliepen op dat in de huiskamer, terwijl me- Cross alleen sliep in haar er. eagenten dwongen Frazer titeitskaart uit zijn auto te daarmee te bewijzen dat hij In de tijd dat Frazer naar ging namen de politieagen- van mevrouw Cross in haar ij. Als Frazer Indiër was en onder compromitterende teren doet tegenwoordig ook jan en alleman, nietwaar? Maar „Straatsburg" heeft toch nog andere pijlen op haar boog? Zeker, het EP heeft bevoegdheid over de begroting, zij het betrekkelijk. De to tale uitgaven van de gemeenschap kunnen worden opgedeeld in „ver plicht" en „niet-verplicht". De ver plichte uitgaven voor het overgrote deel landbouwgelden vallen onder de bevoegdheid van de Raad. Het gaat hier om ruwweg 60 tot 75 pro cent van het totale budget. De niet- verplichte uitgaven liggen vooral op het terrein van het Regionale en Soci ale Fonds. In de begrotingsvoorstel len van de Commissie kan het parle ment wijzigingen aanbrengen. Het zal niet verbazen dat het meestal gaat om een verhoging van een post. De wijzigingsvoorstellen van het par lement zijn wel aan een maximum gebonden. Het parlement heeft het recht de ge meenschapsbegroting als geheel te verwerpen als het meent dat de ande re autoriteit, de Raad, „Straatsburg" negeert. Zo'n situatie leek zich eind vorig jaar voor te doen. Tijdens één van de Europese topconferenties bond Frankrijk het Regionale Fonds aan een maximum en het EP vond dit een ontoelaatbare beknotting van haar werk. Een parlement moet na tuurlijk voorzichtig zijn met het bud getwapen. Als de begroting wordt verworpen moeten de verplichte uitgaven op het niveau van het jaar daarvoor worden „bevroren". Maar andere gelden kun nen niet worden uitgekeerd en dege nen, die er op zitten te wachten zullen de acties van het parlement mis- schien niet in dank afnemen. Een het parlement niet rechtstreeks voor elkaar kan krijgen dat moeten ze niet slinks via een omweggetje proberen. De betreffende vakminister kan dan in de volgende parlementsvergade ring wel protesten verwachten maar daar ligt hij niet wakker van. Protes- NNESBURG Vijf Zuidafrikaanse politiemannen zijn iet hof van Pretoria verschenen, omdat zij erVan worden cht de flat van een jonge blanke vrouw te zijn binnenge- r,i,|en en foto's van haar te hebben genomen, terwijl ze akt op bed lag. omstandigheden bij een blanke vrouw was aangetroffen, dan zouden beiden schuldig zijn bevonden, om dat ze of de zedelijkheidswet overtra den of van plan waren dat te doen. Ze zouden daar zelfs gevangenisstraf voor hebben kunnen krijgen. Duizenden „zedelijkheidswet-zaken" zijn in het verleden voor de Zuidafri kaanse gerechtshoven verschenen en met bewijsstukken van uiterst intie me aard. Gedetailleerd bewijs is noodzakelijk om iemand te kunnen veroordelen wegens het schenden van de zedelijkheidswet. Mevrouw Cross zei in haar getuigen verklaring dat enkele van haar vrien den niet meer met haar om wilden gaan vanwege de donkere gelaats kleur van haar vaste vriend. Ze maak te ook bezwaar tegen de manier waar op de politie inbreuk deed op haar privéleven zonder zich er van te voren van te gewissen wat de werkelijke identiteit van haar vriend was. De rechtszaak legt opnieuw de na druk op het onzinnige in de Zuidafri kaanse zedelijkheidswet en de enor me bitterheid en het grote verdriet die deze wet bij duizenden mensen heeft teweeggebracht. De laatste maanden en jaren hebben vooraanstaande leden van de Natio nale Partij enkele in het parlement en in het kabinet zich gevoegd bij de critici van de wet; groeperingen van niet-nationalistlsche blanken en alle zwarten die de wet onmenselijk en afschuwelijk vinden. ^KATHOLIEKE UNIVERSITEIT NIJMEGEN hernieuwde oproep Betrokkene dient gepromoveerd te zijn in de theologie (afd.dogmatiek) en zal competent moeten zijn te participeren in het geheel van het onderwijs en onderzoek van de vak groep dogmatiek, m.n. t.a.v. de christologische problematiek. Voor het onderwijs zal de functie voor namelijk de prekandidaatsopleiding betreffen. Inl. geeft Dr.B.Willems 080-229844. Sollicitaties, verge zeld van een curriculum vitae et studiorum en een lijst van publi caties, ook aanbevelingsbrieven, vóór 16 juni 1979 aan de voor zitter van de vacaturecommissie, Prof.dr. E.C.F.A. Schillebeeckx o.p.Albertinum, Postbus 9009, 6500 GK Nijmegen. faculteit der ondoordacht gebruik van het budget wapen kan als een boemerang terug komen. Een tweede „machtsmiddel" Is de be voegdheid van het parlement de Commissie naar huis te sturen. Onge noegen over het samenspel van Raad van ministers en Commissie kan het EP op die manier verzilveren. Weg stemmen van de Commissie kan met een beetje goede wil als ontevreden heid over de Raad worden betiteld. Voor zo'n motie van afkeuring is een tweederde meerderheid in het parle ment nodig. In het verleden heeft het parlement enkele malen met een mo tie gezwaaid maar het merendeel van de leden schrok kennelijk zo van de eigen moed dat ze bij de stemming weer in hun schulp kropen» Als het om werkelijke macht gaat zijn de middelen van het EP uiterst pover. Men kan voornamelijk de aan dacht op zich vestigen. Met monde linge en schriftelijke vragen, met hoorzittingen, met andersoortig par lementair onderzoek. Maar waar de nieuwe parlementariërs meer naar uitzien is wetgevende bevoegdheid, want alleen zo kun je je ideeën in praktijk brengen. Met een nieuwe lichting politici, van wie de meesten ervaring hebben met wetgeving, is de kans niet gering dat het EP probeert meer te zeggen te krijgen. De natio nale regeringen, en dan niet alleen Frankrijk en Engeland, zullen zich verzetten tegen deze aantasting van hun macht. In deze strijd kunnen de 410 Euro-parlementsleden tonen wat ze waard zijn. door Bert van Panhuis gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst vraagt voor de verdere ontwikkeling van gezondheids voorlichting en -opvoeding G.V.O.in Arnhem. Taak: het ontwikkelen, stimuleren, coördineren en ondersteunen van G.V.O.-activiteiten; het opzetten van G.V.O.-projecten, waarbij zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van en aansluiting wordt gezocht bij plaatselijke G.V.O.-activiteiten en -werkzaamheden; het bevorderen dat de G.V.O. zoveel mogelijk aandacht krijgt in het plaatselijk gezondheidsbeleid. Gedacht wordt aan een kandida( a )t(emet een afgeronde H.B.O.-opleiding op het gebied van de gezondheidszorg of een universitaire of H.B.O.-opleiding in gedragswetenschappelijke richting. Zij die ervaring hebben genieten de voorkeur Salaris: voor deze functie wordt een salaris geboden van maximaal 3.935,bruto per maand. Nadere informatie kan worden ingewonnen bij de directeur van de dienst, de heer P. C. Broeksma, arts, telefoon 085 - 45 21 61. Hebt u belangstelling voor deze functie, zendt u dan binnen tien dagen een sollicitatiebrief - met vermelding van vacaturenummer 64 aan de directeur van de centrale dienst personeelszaken, Broerenstraat 39, 6811 EB Arnhem. Rabobank Ermelo Harderwijk Het bestuur van de Coöperatieve Rabobank "Ermelo Harderwijk" W A. roept sollicitanten op voorde functie van Het werkgebied van de bank bestaat uit de plaatsen Ermelo en Harderwijk met resp. 24.000 en 29.000 inwoners. De bank heeft in belde plaatsen een hoofdkantoor terwijl daarnaast in Ermelo één en in Harderwijk drie bijkantoren gevestigd zijn. Op dit moment telt de bank ca. 90 personeelsleden. Het te voeren beleid van de bank wordt door de directeur in overleg met de staf voorbereid en door het Bestuur vastgesteld. Naast leidinggeven aan de stafleden is de directeur verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken op commercieel, organisatorisch en sociaal gebied. Van kandidaten voor deze functie wordt een academische of gelijkwaardige opleiding verwacht. Een ruime ervaring in een leidinggevende functie is vereist, evenals het vermogen om goede interne en externe contacten op te bouwen en in stand te houden. Leeftijd vanaf 40 jaar. De Rabobank biedt u uitstekende primaire en secundaire arbeids voorwaarden waaronder een premievrij pensioen. Daarnaast zijn er mogelijkheden om uw initiatieven te ontplooien in een veel zijdige managementfunctie. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectieprocedure. Nadere inlichtingen kunnen worden gevraagd aan de huidige directeur, de heer H. van den Broek, telefoon 03410 -14714. Uw schriftelijke sollicitaties, voorzien van een recente pasfoto, worden gaarne ontvangen door de voorzitter van het Bestuur, de heer D. Brons, Oude Nijkerkerweg 313853 JK Ermelo. Met haar vele vestigingen staat de Rabobank-organisatie overal in ons land midden tussen de mensen. Zij behartigt op zeer betrokken wijze alle bankzaken van haar cliënten. Is dus bij uitstek de persoonlijke bank. geld en goede raad Het bestuur van de stichting A.G.S.V. te Arnhem roept sollicitanten op voor de functie van voor het ORTHOPAEDAGOGISCH BEHANDELINGS INSTITUUT SCHREUDER, aangezien de huidige directeur per 1 augustus 1980 de pensioengerechtigde leeftijd zal bereiken. INSTITUUT SCHREUDER is een behandelingsinstituut voor kinderen en volwassenen met een cerebrale handicap. Het instituut telt 108 bewoners, die verspreid over verschillende huizen in Arnhem en Laag Soeren wonen. Daarnaast zijn een daginternaat (25 kinderen) en een school (60 leerlingen) aan het instituut verbonden. Het instituut heeft een protestants-christelijke signatuur. Inlichtingen kunnen worden verkregen bil de huidige directeur, drs. P. E. Flln, Bakenbergseweg 258-260, Arnhem, telefoon (085) 43.61.42. Melde hand geschreven sollicitaties graag - binnen twee weken na hel verschllnen van dit blad- te richten aan hel bestuur van de Stichting Aen Godes Sorghen Verbout, p/a Baken bergseweg 258-260, Arnhem, onder vermelding van no. D 260579. De gedachten gaan uit naar iemand met een protestants- christelijke levensovertuiging. Een academische opleiding in de sociale weten schappen is gewenst, evenals ervaring in het geven van leiding, bij voorkeur binnen de zwakzinnigenzorg. Leeftijd 35-45 jaar. De aan te stellen functionaris krijgt o.m. tot taak het mede richting geven aan een organisatie die voortdurend In beweging is, het met de staf en de medewerkers denken over en uitvoeren van beleidstaken, e het onderhouden van contacten met andere instellingen, ouders en pupillen, e het open staan voor de ontwikkelingen binnen de zwakzinnigenzorg en de daarin werkzame verschillende disciplines. Wij bieden e voor een groot deel moderne accomodatie, e goede relaties met aanverwante instellingen, e een goed functionerende Vereniging van Ouders, e een benoemingsprocedure die is vastgesteld In over leg met staf- en andere medewerkers, e een salaris volgens C.O.Z.-normen, e indiensttreding per 1 januari 1980.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11