nergie-agentschap gaat potmarkt' onderzoeken GPV Wat zoekt het GPV in Europa? Lijst 8 (hn het behoud van de natie. istreden vrije handel van olie in Rotterdam tertherapie van rman onderzocht Vonnis vernietigd Menten weer voor rechter Metiary: klacht tegen discriminatie Noodwetje gelijke behandeling bij ontslag haalt het •ontrusting het weer oor Hans de Jong Jr ontslag wN-leraar Weerrapporten Wispelturig SDAG 23 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 jjheo Koele njlS Het Internationale Energie-agentschap (IEA) gaat een onderzoek instellen naar de ig van de Rotterdamse „spotmarkt", de omstreden vrije handel in olie. Het IEA wil de rijs van deze markt laten doorwerken in de prijs, die consumenten moeten betalen voor Sb idukten. i< Van Aardenne (Economi- en) is niet bang voor de uit- van die studie: „Er zijn wel- aJvreemde uitschieters op de arkt". maar het algemene van olie ligt heel dicht bij de Jiifficiële prijzen die de oliepro- (OPEC-)landen vaststel- a^ius Van Aardenne. gisteren in aar de Europese ministers gie van de twintig bij het igesloten landen twee dagen n. 't me prijsstijgingen op de Rot- vl e markt zijn de afgelopen we- ps de kaak gesteld door Frank- overigens niet aangesloten is IEA. Volgens Frankrijk is de t irkt" een doom in het oog van g, IC-landen, en mogelijk zelfs a leiding voor verdere prijsver- landen zijn zelf echter ook oordelijk voor de forse prijs- AAG De alternatieve kan- ipie van de Vlaardingese arts man zal wetenschappelijk ge- ^worden. De Tweede Kamer gisteren met algemene stem- met een motie van CDA en aarin om het onderzoek werd d. Er komt ook een landelijk registratiesysteem. Een ver- k in mevrouw Wessel-Tuinstra ^jwerd eveneens door de hele ondersteund. De moties wer- idiend bij de behandeling van i over de kankerbestrijding taatssecretaris Veder-Smit zondheid). stijgingen. De Amerikaanse minister van energiezaken. Schlesinger, wees er gisteren in Parijs op dat de oliepro ducerende landen steeds meer olie op de „spotmarkt" aanbieden, buiten de normale contacten met hun afnemer om. Schlesinger sprak over een ten dens tot verandering op die markt. Energiedeskundigen in Parijs beaam den dat het misnoegen van sommige OPEC-landen over de spotmarkt in feite nogal hypocriet is. De Amerikaanse minister Schlesin ger had de indruk, dat de meeste Amerikaanse oliemaatschappijen de spotmarkt (niet alleen in Rotterdam, maar ook in Genua) beheersen. Eer der dit jaar had de Amerikaanse rege ring die maatschappijen al gevraagd buiten die markt te blijven. Het suc ces van dat gedoe kan ook nadelige gevolgen hebben voor ons land. zo bleek in Parijs. De maatschappijen, die geen aankopen meer doen op de „spotmarkt", krijgen te maken met tekorten in hun voorraden. Daardoor zijn zij niet meer volledig in staat de afnemers te bedienen. De juiste ver deling van olie over de afnemers komt daardoor in gevaar, zo hield minister Van Aardenne zijn collega's voor. De IEA-landen houden het nog steeds voor mogelijk dat zij de geza menlijke aanvoer van olie in 1985 kunnen beperken tot 26 miljoen va ten per dag. Maar de landen zijn „ook ongerust" over de manier waarop dat zal gebeuren, namelijk via een lagere economische groei. De IEA-landen zijn tot de conclusie gekomen, dat ook volgend jaar een programma voor energiebesparing opgezet moet worden (dit jaar stre ven de landen er elk naar hun oliever-, bruik met vijf procent terug te drin gen). Het IEA zal proberen om verde re acties op elkaar af te stemmen. Tot dusverre is er van coördinatie name lijk niet veel sprake. De voorzitter van de Parijse energie bijeenkomst. de nieuwe Engelse mi nister van energie. Howell, meende dat een gezamenlijke aanpak het ka rakter van de bezuiniging zeker be perkt kan houden. De Amerikaanse bewindsman Schlesinger hoopte, dat de bijeenkomst ertoe bijdraagt dat het publiek in de VS en het Congres de ernst van de situaties onder ogen zien. Het Congres zei eerder deze maand keihard „nee" tegen het be zuinigingsprogramma van president Carter. Steenkool De IEA-landen hechtten in Parijs hun goedkeuring aan het plan voor een ruimere toepassing van steenkool als energiebron. Met een uitspraak ten gunste van kolen hopen de lan den investeringen door het bedrijfsle ven aan te moedigen. In het jaar 2000 zou het gebruik van steenkool het dubbele moeten zijn. De IEA-landen zien in steenkool, kernenergie en een zuiniger energiegebruik de belan grijkste mogelijkheden om hun af hankelijkheid van de olieproduceren de landen te beperken. Als onderdeel van het kolenplan wordt een aantal technische projecten opgezet, dat moet uitwijzen of de winning en het gebruik van kolen eenvoudiger kun nen. Nederland neemt aan die projec ten deel. Na de uitspraak van de Hoge Raad verlaat de advocaat van' Menten, mr Van Heijningen (links) met een assistent de gerechtsgebouwen. Van een onze verslaggevers ASSEN De Zuidmolukse predikant Metiary, voorzitter van de Zuidmo lukse organisatie Badan Persatuan en het landelijk comité Zuidmoluk- ken hebben een klacht tegen de Drentse en de Asser Courant inge diend bij de raad van de journalis tiek. Met name de kop „Werkloze vrouwen en Molukkers in Drenthe aan de drank" heeft kwaad bloed gezet. Men beschouwt dit als beledi gend voor de Molukkers en volgens de klagers heeft het consultatiebu reau voor alcoholisme Juist gezegd in feite nog niet zoveel inzicht te hebben in de problematiek. Men vreest dat dit een zoveelste bevestiging is van vooroordelen tegen Zuidmolukkers in het algemeen. Vervolg van pagina 1 De Hoge Raad vernietigde gisteren het vonnis van de Haagse rechtbank op alle punten en erkende daarmee de belangrijkste bezwaren van de of ficier van Justitie mr. R. Schimmel. In zijn arrest wees de vice-president van de Hoge Raad. mr Moons, erop dat met is aangetoond dat Menten in 1952 van de toenmalige minister van justitie Donker heeft vernomen dat hij niet meer vervolgd zou worden. „We zijn er niet van overtuigd dat een dergelijke belofte inderdaad is ge daan". aldus mr. Moons. De Haagse rechtbank heeft in het vonnis van vorig Jaar december vol gens de uitspraak van de Hoge Raad ook ten onrechte verwezen naar de rechten van de mens, die opgenomen zijn in het verdrag van Rome. De bepaling daarin dat iemand binnen een redelijke termijn moet worden berecht heeft volgens de Hoge Raad slechts de bedoeling te voorkomen dat iemand lange tijd onder de druk van vervolging leeft „Menten heeft vierentwintig Jaar vrij en ongestoord in ons land kunnen rondlopen", aldus mr. Moons, die de twee pijlers van het Haagse vonnis „ondeugdelijk" noemde. Dat het opnemen van de vervolging nu in strijd zou zijn met een goede procesorde wordt eveneens door de Hoge Raad ontkend. „Menten had op het een en het ander bedacht moeten zijn en blijven zolang het recht tot strafvordering niet is verjaard." Daaruit volgt, aldus de Raad. dat de rechtbank ten onrechte het Instellen van strafvervolging in strijd met een goede procesorde heeft genoemd. JDe beslissing is niet naar de eis der wet met redenen omkleed geweest", aldus mr. Moons. De vernietiging van het vonnis van de rechtbank betekent dat het bevel tot de Invrijheidstelling van Menten ook is vernietigd. Het oude bevel tot voor lopige inhechtenisneming zal volgens de Hoge Raad niet van kracht worden. Executie De beslissing van de Hoge Raad houdt in dat Menten nu voor de bij zondere strafkamer van de Rotter damse rechtbank terecht zal moeten staan. Menten wordt ervan beschul- Wat beweegt het Gereformeerd Politiek Verbond kandidaten te stellen voor het Europese Parlement? Het GPV is toch altijd tégen het streven naar Europese eenwording geweest? Nou en of, en dat is het nóg. Op z'n minst twee punten moeten daarom verduidelijkt worden: waarom is het GPV tegen een verenigd Europa en waarom doet het toch mee aan de Europese verkiezingen? De geforceerde eenheid. Het GPV verwacht niets van een zo mas sale politieke en staatkundige eenheid als een Europese Unie. Op nationaal niveau alleen al zijn de burgers niet zo te bezielen, dat ze in onderlinge verbondenheid de schouders zetten onder de opbouw en ontplooiing van het land. En op Europees niveau is de afstand tussen burgers en bestuurders nóg groter, de verbondenheid nóg geringer, de bureau cratie nóg logger. Het is tekenend dat er binnen grote Nederlandse partijen nogal wat onvrede bestaat over het program, dat samen met Europese zusterpartijen is opgesteld. Tèrwille van een geforceerde eenheid, worden er liters water in de wijn gedaan. Op die manier zal nooit een levende en rijk geschakeerde eenheid kunnen ontstaan. Maar hooguit een machtsconcentratie van enkele grote partijen uit enkele grote landen. Met als enig gemeenschappelijk 'ideaal'een materiële welvaart. Al met al een stap terug.Vooral nu einde lijk wordt ingezien, dat er in het leven méér is dan dat. Een samenleving tot eer van de Schepper. Het GPV pleit, voor een politiek van ontplooiing en ontwikkeling van de samenleving.Töt eer van de Schepper van alle leven. Daarvoor wil het GPV ook in Europees verband op de bres staan. Dat ideaal vindt helaas maar weinig weer klank. Zelfs het Europees program van de zich christen-democratisch noemende Euro pese Volkspartij, ademt meer de geest van het geloof in Europa, dan van het geloof in Christus. Wij willen de eenheid van Europa.' Dat is niet alleen de openingszin van het program, maar tegelijk ook het dogma van de Europese Volkspartij. Naarmate meer nationale bevoegdheden worden overgeheveld naar een Europese regering, zal deze ongeïnspireerde politiek een domper zetten ook op het nationale beleid. En dat is niet bepaald het ideaalbeeld dat het GPV voor ogen staat. Daarom is het GPV tegen het streven naar Europese eenwording. Maar daarom ook doet het GPV wel mee aan de Europese verkiezingen. Vtëint niet alleen langs de lijn, maar ook in het veld moet onze waarschuwing klinken. Bovendien: het GPV heeft een alternatief. Europa van de naties. Niet een Europa boven de naties, maar een Europa van de naties. Een vorm van samenwerking tussen Europese landen, waarbij niet de kleurloze 'grootste gemene deler' van alle landen in de plaats komt van de nationale identiteit, maar waarbij de problemen op tal van gebieden kunnen worden aangepakt in gezamenlijk overleg en door onderlinge afspraak. VJant dat samenwerking, ook op Europees niveau, nodig en gewenst is, is ook voor het GPV een onomstreden zaak. Dr. J. Blokland uit Capelle aan de IJssel, lijsttrekker van het CPV voor de Europese verkiezingen. Gereformeerd Fblitiek Vferbond. Fbstbus 439. Amersfoort.033 13546 Bij de nieuwe rechtszaak zal mr. L. C. M. Meljers van de rechtbank in Assen optreden als officier van justitie, door dat het niet mogelijk is gebleken bin nen het parket Rotterdam een offi cier een aantal maanden vrij te ma ken voor deze zeer bewerkelijke zaak. digd dat hij heeft meegedaan aan de executie in 1941 van twintig tot dertig Joden in het Poolse dorp Podhoroce. Op grond van deze aanklacht werd hij in 1977 in Amsterdam tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te gen dit vonnis werd beroep in cassa tie ingesteld bij de Hoge Raad door Menten zelf. die aanvoerde dat hij niet meer vervolgd kon worden. De officier van Justitie mr Habermehl ging eveneens in cassatie omdat hij de strafmaat te gering achtte. Vorig jaar mei vernietigde de Hoge Raad het Amsterdamse vonnis wegens zo geheten vormfouten. De belangrijk ste daarvan was dat de rechtbank de afwijzing van Mentens beroep op een toezegging van minister Donker uit 1952 dat hij niet verder vervolgd zou worden, niet voldoende had gemoti veerd. De zaak werd daarop verwezen naar de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Den Haag. die in decem ber vorig jaar de officier van Justitie niet ontvankelijk verklaarde en Men ten in vrijheid stelde. Tegen deze uitspraak werd beroep in cassatie in gesteld door de officier van Justitie mr. R A. Schimmel De Hoge Raad vernietigde gisteren deze Haagse uit spraak en verwees de zaak naar de rechtbank in Rotterdam. Demonstratie Voor het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag demonstreerden giste ren tijdens en na de uitspraak van de Hoge Raad leden van de organisaties van het voormalig verzet en van de vervolgingsslachtoffers 1940-1945. Na afloop werd een demonstratieve op tocht gehouden door de Haagse bin nenstad, werden er bloemen gelegd bij het Joodse monument op de Oe- dempte Gracht en las de secretaris van de werkgroep Recht en Openheid in de zaak Menten. mr. H. Geleijnse. op het Binnenhof een verklaring voor. Daarin werd gesteld dat de verzetsor ganisaties met „gepaste vreugde" hebben kennis genomen van de uit spraak van de Hoge Raad. „Met het arrest van de Hoge Raad is een begin gemaakt met het herstel van ons ver trouwen in de onafhankelijke recht spraak. „Het nieuwe proces zal snel en effectief moeten zijn en de onder ste steen moet bovep komen over het vervolgingsbeleid in de zaak-Menten vanaf 1945. Dat wil zeggen opening van de archieven van dr. Kortenhorst en bespoediging van de werkzaamhe den van de commissie-Schröffer". al dus de verzetsgroepen in de verkla ring. In een eerste reactie op de uitspraak van de Hoge Raad heeft de advocaat 'van Menten. mr. L. van Heijningen. namens Menten laten weten dat deze bereid en in staat is opnieuw zijn verdediging tegen de beschuldigin gen van oorlogsmisdaden te voeren Van Heijningen zal ook in het nieuwe proces Menten bijstaan. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het noodwetje dat mannen en vrouwen gelijke behande ling bij ontslag garandeert, heeft het toch gehaald. De Eerste Kamer stem de er gisteren in grote meerderheid mee in. Ook CDA en WD, die aan vankelijk grote bezwaren hadden ge opperd. gingen akkoord. SGP en GPV stemden tegen. Volgens het CDA kon het wetje on mogelijk verworpen worden, omdat er sprake is van de aanpassing aan een EG-richtlijn van 1976. Nederland is daarmee al ver over tijd en dus in gebreke, aldus senator De Gaay Fortman. De bezwaren van de regeringsfracties hadden vooral betrekking op de te rugwerkende kracht van het wetje tot 1 februari Zij waarschuwden de rege ring. dat met zulke bepalingen spaar zaam moet worden omgesprongen in de wetgeving. Minister De Ruiter (Justitie) had die bepaling opgenomen om te voorko men dat er per 1 augustus gehuwde, vrouwelijke onderwijzeressen worden ontslagen. De langste opzegtermijn bedraagt een half Jaar. d onzer verslaggevers UK Een actiegroep uit het lorps van het Pieter Groen heeft in een verklaring haar usting geuit over het besluit t bestuur van de Vereniging iristelijk voortgezet onderwijs tn om de leraar maatschappij- n de school, J. D. Pronk, te ip docenten is van mening dat üeke keuze van iedere Neder- t (Pronk mag niet langer blijven vanwege zijn CPN- iap) zijn persoonlijke vrij- 't zijn. Een ieder die de doel- van het christelijk onderwijs hrijft en bovendien vakbe- 1«, kan in het christelijk on werkzaam zijn. aldus de ver- De leraren vinden dat het hap van welke democra- laten organisatie niet in de ig betrokken dient te zijn. Het weer blijft de komende dagen periodiek gestoord. Nederland ligt juist binnen het bereik van het glij baantje in de hogere luchtlagen waar mee storingen uit Frankrijk naar de Noordzee trekken. Daardoor valt er van tijd tot tijd enige regen of hangt er een bui boven ons hoofd. Nog altijd is plaatselijk onweer mogelijk zoals ook gistermiddag in West-Europa weer het geval was. De chauffeur van een ambulanceauto in Sneek belde mij om vijf uur 's middags zelfs op, aangezien hij moeite had met zijn mobilofoonverbindingen. HIJ wilde graag weten waar het onweer zat, verantwoordelijk voor dat gekraak. Op dat tijdstip zater er enkele sto ringsbronnen over Zuidoost-Enge- land, in Wales, bij Nancy en in Tsje- choslowakije. Aangezien er in de po sitie van het depressiegebied tussen IJsland en de Britse Eilanden weinig verandert en de opvulling ervan nog weinig overtuigend is, kan ik niets anders doen dan KNM meteorologen, in hun termijn verwachting voor don derdag en vrijdag nazeggen: „weinig verandering". Nu zijn het vaak de kleine nuances die het hem doen. Als zo'n depressie lange tijd op onge veer dezelfde plaats gelegen heeft, slijten de scherpste kantjes er op den duur wat af. Vooral op het continent vallen dan regionaal de zonnige pe rioden erg mee en bij verrassing kan het kwik soms in die gebieden tot dicht bij de twintig graden reiken. Daar staat tegenover dat bij een af zwakkende duw-stroming in de hoge re lagen buien langer dan daarvoor op één plaats de mensen naar de regenjas doen grijpen. Het advies de jas ook een maal per dag niet thuis te laten wil ik ook handhaven. Vooral in het binnenland kan er in de loop van de dag best weer eens een bul tot ontwikkeling komen. Boven dien bevindt zich in de ochtend, vol gens de Engelse computerkaarten, een koufront nog angstig dichtbij Noordoost-Nederland, zodat het op Hemelvaartsdag in die gebieden nog kan nadruppelen. De Amerikaanse kaarten voor zaterdag en zondag doen nog steeds zuidelijke tot zuid westelijke winden verwachten tussen een depressie ten westen van Zuid- Noorwegen en een hogedrukgebied boven Joegoslavië en het Alpenge bied. Nederland blijft dan ook nog op de wip tussen de warme lucht in het zonnige perioden midden- en oosten van Europa en de koele in West-Europa. In het Alpen gebied wordt het wel zomer. Daar profiteert ook een groter deel van West-Duitsland van Als afsluiting van de verhalen over bolbliksems nog even een commen taar uit het Duitse blad Wissenschaft, dat een totaal ander licht laat vallen op dit natuurverschijnsel. „Telkens duiken weer berichten op over zoge naamde bolbliksems geheimzinnige lichtverschijnselen, die in verschil lende vorm optreden. Soms rollen ze als gloeiende ballen over daken van huizen, een andere keer brengen ze in een huiskamer water aan de kook of branden ze gaten in de muren. Nu eens zijn ze rood. dan geel of blauw. Toch nog nooit zijn er werkelijke bewijzen geweest zelfs voor het be staan van bolbliksems". Russische onderzoekers die vijftien honderd ooggetuigen van een bol- bliksem ondervroegen kunnen zich volstrekt geen voorstelling maken over de essentie van het verschijnsel. Zo vergaat het ook de Duitse profes sor Mühleisen. Hij zegt: „Verreweg de meeste beschrijvingen van bolblik sems zijn niet anders dan beschrijvin gen van een nabije bliksemontlading met bijzondere lichtverschijnselen." Ook voor professor Wiesinger is de bolbliksem natuurkundig niet te ver klaren. Hij vermoedt dat veel oogge tuigen geschrokken hun hoofd van de plaats van de inslag wegdraaien en daarmee de lichtverschijning op an dere voorwerpen projecteren. Het is bekend dat ons netvlies enige tijd nodig heeft om de lichtschok te over winnen. station Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vliaslngen Zd Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Weer regenbui zwaar bew. regenbul zwaar bew. zwaar bew. rrgcnl half b ibui I bewolkt geheel bew. regenbui regen licht be half bewolkt licht bew half bewolkt zwaar bew. regen zwaar bew onbewolkt onbewolkt licht bew licht bew zwaar bew half bewolkt onweer licht bew licht bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen zwaar bew onbewolkt onbewolkt zwaar bew onbewolkt zwaar bew zwaar bew IB HOOGWATER dnwderdsg 24 mei Vllaalagen 1.14-14.il. Haringvltetalnisen I 41-14 .44. Ratter dam 1.24-4.44, Schrveaiagen 2 17-15.45. IJmuiden 1 14-15.44. Dca Helder 741-24.41. Harllngen 14 41 22.17. Delfzijl 1152 HOOGWATER vrijdag 25 mei Vliaaingen 21.14- 1441. Haringvltetsluiarn 2 24-14 51. Rotterdam 4.15-14.55. Srheveningen 124-15 51. IJmuiden 1 54 14 24. Dea Helder 4 24-24 44. Harliagen 14 54 23.41. Delfzijl 44 44-12.37

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9