Go is een soort landje-pik k AAAKTU ALMEER /V\ DAN 7% RENTE VOOR U9/RESEPMEGELD? NEEM EEN PROFIJTREKENING DIJ D€ BANQUE Commentaar e tekening van een lezer voor straf 'n lepel wonderolie rOUW machten Complete oorlog met witte en zwarte stenen als wapentuig bevat acetosal fe BANQUE DE IARIS ET DES PAYS-BAS NV saai bovenaan schoon hondje victoria belbus (SDAG 23 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 J thten wat de rechters in Rot- straks over de zaak-Men- a Hen zeggen (en hoe de Hoge dat weer zal beoordelen, ^natuurlijk gaat óf de officier istitie óf Menten zelfs na die *<iak terug naar de Hoge 'n commentaar op het arrest Hoge Raad in de zaak- i zou je eigenlijk moeten i; niet omdat je niet onder- it rechterlijke vonnissen en M cn van de Hoge Raad ook mensenwerk zijn en daarom e uogen worden besproken en imentarieerd, maar juist om- lQ el wat besprekingen en corn el ren op dit vonnis slechts ge lde gevoelens oproepen. lk i heel moeilijk enige sympa- UJif medegevoel op te brengen de persoon van Pieter Men- tot nu toe steeds maar weer «vestiging in levende lijve van het spreekwoord dat de en de halve wereld hebben, s naar en vervelend en in e het arrest van de Hoge van gisteren die indruk tig wegneemt, kan je geluk- jn met het arrest. nd echter is de stennis die nu en rondom deze zaak wordt ikt vooral omdat die een matig, georganiseerd en poli- tarakter heeft. Het commu te Tweede Kamerlid Wolff ich de kans niet ontglippen rstond een spoedinterpellatie e vragen met een voorspel- isultaat (al zal De Waarheid indaag dat wel weten te trac- als „Joop Wolff dwingt De tot toezeggingen" en dit entaar afkraken onder de Trouw terug in de sfeer van de koude oorlog"), maar goed daar leer je nog wel mee leven. Maar wat moet je dan verder den ken van al die actiecomités die zich rondom de zaak-Menten hebben gegroepeerd en die bij elke moge lijke of onmogelijke gelegenheid pretenderen te kunnen en mogen optreden als de stem van het verzet of (dat is de nieuwste variant) als het zuivere en ongeschonden juri disch geweten van Nederland, dat de konkelfoezende rechterlijke macht op de vingers moet kijken? We doelen op de werkgroep „Recht en openheid in de zaak- Menten", die vorige week reeds op de agenda van Nieuwspoort voor de dag van gisteren een persconfe rentie had aangekondigd. Er zul len best een paar mensen met goede bedoelingen in die werk groep zitten, maar dat neemt toch niet weg dat we er behoefte aan hebben die hele werkgroep als een communistische mantelorganisatie te kenschetsen en er aan te herin neren dat de zich zo neutraal en los van de CPN-er Wolff opstellende woordvoerder mr. Hans Geleijnse onder de naam J. P. J. Geleijnse als nummer 11 op de lijst van de CPN voor de Europese verkiezin gen figureert. De hele zaak-Menten wordt op die manier verpolitiekt en dat wekt onze tegenstrijdige gevoelens op. Daarom houden wij het na dit hele uitstapje toch maar op de conclusie van de eerste alinea: afwachten op wat de rechters in Rotterdam en eventueel de Hoge Raad zullen zeggen, want daar hebben we vol doende vertrouwen in. Ook al ge bruikt Geleijnse datzelfde woord, we zijn er zeker van dat wij heel wat anders bedoelen. iningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, bus 659,1000 AW, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden, geplaatste prenten is er een boekenbon. door Haro Hlelkema AMSTERDAM „Voetbal is oorlog" heeft Rinus Michels eens gezegd en wekelijks wor den zijn woorden onder streept. Wie echter met het spel „go" In aanraking komt, zal vrij snel concluderen dat deze vorm van denksport eveneens compleet oorlog is. Een gevechtssport, die zich zonder lichamelijk contact overigens afspeelt op een wat uit z'n krachten gegroeid dambord en waarbij witte en zwarte stenen (de go's) het wapentuig vormen. Go (de naam mag met een onvervalst Nederlandse g uitgesproken worden) is eigenlijk een soort landje-pik. Bij dit laatste spelletje, dat nauwelijks meer op de schoolpleinen wordt ge speeld, ging het erom met een mesje zoveel mogelijk land op je tegenstan ders te veroveren. Bij go wordt ook geprobeerd terrein te winnen om dat dan met stenen af te bakenen. Daar bij is de oorlogstaal niet van de lucht: zo wordt in de uitleg van de spelregels voortdurend gesproken over „vijan delijke linies", „zwart doodt de witte gToep", „omsingelen", „gevangenen" en „zelfmoord". Woorden dus waar mee sommige sportjournalisten hun voetbalverslag „opsmukken". Maar go is meer. Go is de judo van de geest, een spel van „strategisch in zicht en tactische vaardigheid". Go is ook taal, vindt M. I. Chu, propagan dist van het spel in Nederland. „Een abstracte taal. Wil je go leren spelen, dan begin Je met het alfabet: de spel regels. Dan moet je je de gevechts technieken eigen maken. De varian ten kun je beschouwen als woorden. En de grammatica wordt gevormd door de regels van de tactiek. Als je dat allemaal beheerst, kan je een goed verhaal schrijven en kan je een goede partij go spelen." Een oud Chinees gedicht zegt: „De strijd bij go is altijd hard, maar het gezelschap van de tegenstander ver zacht alles." Go stamt uit het Verre Elke maandagavond scharen een kleine honderd spelers en speelsters zich in de studenten mensa H'88 in Amsterdam rond het go-bord. Fol#. ErwlB vwmjh. „staatsamateurs", die alle tijd van de wereld in het spel staken. Op den duur werden de go-huizen tot acade mies, waar talentrijke spelers opge leid werden. Go werd ook steeds meer een kijk spel. Japanners, voor wie het een na tionale sport is geworden, kunnen er uren geboeid naar kijken, zoals wij hele avonden naar een voetbalwed strijd kijken. En zoals wij een mooie schijnbeweging weten te waarderen, steken Jappanners de loftrompet uit voor een vernuftige zet. Grote toer nooien, enorm veel publiek, langduri ge go-programma's op de Japanse Oosten, waar keizer Yao omstreeks 2350 voor Christus aan de wieg van het spel stond. Een andere geschied schrijving vertelt dat keizer Shun het spel go (in het Chinees Wei-Chi) uit vond om zijn zoon wat meer logica bij te brengen. Ook wordt wel beweerd dat ene Wu. een vazal van de Chinese keizer Kieh Kwei, ongeveer 1800 voor Christus zowel go als kaartspelen uitvond. In elk geval was het spel een privilege van de rijken (net als schaken): de vorsten, de adel, geleerden, astrolo gen en monniken. Het waren ook monniken die go in de vijfde eeuw na Christus verbreidden naar Korea, waar ook weer de bevoorrechte lieden het gingen spelen. In de zevende eeuw werd het in Japan bekend, waar al spoedig go-huizen gesticht werden. Deze clans, die door hele families gevormd werden, beconcurreerden el kaar; ze stonden onder bescherming van de keizer, voor wie ze eens per jaar moesten voorspelen. Kunst en kijkspel Go werd beschouwd als kunst. De huizen kregen toelagen in de vorm van rijst of land. De Japanse go- spelers zijn dus eigenlijk de eerste ADVERTENTIE gebruiksvoorschriften De nieuwe profijtrekening van de Banque de Paris et des Pays-Bas is wederom een unieke en uiterst aantrekkelijke spaarvorm. Kenmerkend voor deze spaarrekening zijn: Een hoge rente van 6V2%. Geen kosten bij geldopname. Geen renteverlies door dagelijkse rente berekening. Tot f 1.000,-vrij per maand opnemen. Daarboven geldt slechts een opzegtermijn van 3 maanden. En wanneer u minder dan de helft van uw gemiddelde jaarsaldo opneemt keen de Banque u een 13e maand rente uit waardoor uw rente meer dan 7% wordt Geen boete dus. maar een premie! BelTélébanque: 020-5204428. SINDS 1872 Amsterdarn/Arnhem/Breda/Dordrecht/Eindhoven/Enschede/Groningen/Den Haag/Haarlem/Heerlen/Hengelo/Maastricht/Nijmegen/Roermond/ Rotterdam/Tilburg/Utrecht/Venlo/Weert bpsii62 Te openen in 1979/80: Apeldoorn/Beverwijk/Hilversum/Zeist/Zwolle televisie. Het is duidelijk dat go wel iets meer is dan een potje halma. Toch kwam het spel pas eind vorige eeuw via de Duitser Korschelt naar het westen. Hij begon go te beschrij ven en kreeg weerklank in Duitsland en Oostenrijk. En weer was het de elite die zich het spel eigen maakte: de intellectuelen en de militairen. In Nederland werd go pas in de jaren veertig geïntroduceerd door de huidi ge voorzitter van de Go Bond. A. P. H. 8chilp. en Léon Vié, die met tal van publikaties voor een grotere bekend heid heeft gezorgd. In 1959 werd met twaalf leden de Go Bond opgericht. Inmiddels zijn er zo'n negenhonderd geregistreerde go-spelers, terwijl er daarnaast vele honderden „thuisspe- lers" zijn. In korte tijd heeft go een snelgroeien de bekendheid gekregen, vooral dankzij de jaarlijkse internationale toernooien in Amsterdam. Op Hemel vaartsdag vind het toernooi voor de achtste keer plaats met ongeveer tweehonderd deelnemers. Gedurende vier dagen bestrijden spelers uit Ja pan, Korea. China, Nederland en an dere Europese landen elkaar in Sporthal Oost. Het wordt volgens M. I. Chu het grootste en sterkte toer nooi van Europa, dat dagelijks om 10 uur begint. Simpel Zijn dat nu allemaal mensen die de raad opvolgen van de Chinese wijs geer Confucius (600 voor Christus), die schreef: „Er zijn veel mensen die de hele dag alleen aan eten denken, zonder hun hersens op de één of ande re manier te gebruiken. Wat een le ven» Er is toch Wei-Chi (go)? Wei-Chi. is veel beter dan niets doen!?" M. I. Chu: „Het zijn in veel gevallen men sen, die go verkozen boven schaken. De grondregels van go zijn erg sim pel. Alle stukken zijn gelijk. Je kunt dus al heel snel een spelletje probe ren: tegen een andere beginneling,, maar ook tegen mensen die achttien klassen sterker zijn. Dat komt omdat er bij go met „voorschriften" ge speeld wordt. Dat houdt in dat ie mand die een aantal klassen sterker is dan de tegenstander hem een be paald aantal stenen vóór geeft. Het spel wordt er niet wezenlijk door ver anderd en het maakt het mogelijk dat zwakkere spelers goed kunnen opspelen tegen sterkere en er toch veel van leren." Het verschil tussen go en denkspor ten als dammen en schaken is ook dat bij go wit en zwart elkaar „met meerdere legers bestrijden op vele fronten tegelijk". Een nederlaag op de ene plaats kan worden goedge maakt door een overwinning elders. Het bord Go wordt gespeeld op een bord, dat voorzien is van 19 horizontale en 19 verticale lijnen. De zwarte en witte stenen worden op de 361 snijpunten van de lijnen gelegd. Om beurten plaatsen de spelers een steen op zo'n snijpunt. Doel van het spel is de aan vankelijk verspreid liggende stenen zó tot ketens aaneen te bouwen dat gebieden worden omsloten. Wie in zijn gebieden het grootst aantal on bezette punten heeft, samen met de geslagen stenen, wint de partij. Met de kennis van slechts vier regels kan het eerste potje al gespeeld wor den. Maar go biedt ook eindeloze mo gelijkheden. waarover meer litera tuur bestaat dan over schaken. „Een populair psychologische benadering waarom go zo aantrekkelijk is. wijst op het oerinstinct van de mens om een bepaald territorium te bewaken. Ik vind ook dat je persoonlijkheid door go verandert. Als Je niet tegen Je verlies kunt, stop je snel met go of dat nare kantje slijt langzaam af." Chu is van plan go in Nederland meer be kendheid te geven. Hij wil legerbases langs gaan. demonstraties op perso- neelsavondjes van grote bedrijven geven en Nederlandse lectuur ver spreiden. Verder hoopt hij dat go ooit nog eens een facultatief vak wordt op de lagere en middelbare scholen. Hij is bezig een audlo-visuele cursus op te zetten. Voor meer informatie over de sport, die als oudste van alle bekende denksporten met enige diepgang geldt, en die geen onderscheid kent in mannen- en vrouwenafdelingen, kan men terecht bij M. I. Chu. Waterloo- plein 49'" te Amsterdam, tel. 020- 248392. Pas gebeurde er nog zoiets: in Washington kende een jury een '28-jarige vrouw zestigduizend gulden schadevergoeding toe, omdat ze ten onrechte was gear resteerd. Ze zou in de metro een appel hebben gegeten, maar bleek pas op het perron te zijn gearresteerd, en daar was de ap pel blijkbaar geen steen des aan stoots meer. Misschien had dat alleen maar iets te maken met een verbod, zoals bij ons „het is verboden vette of kleverige eetwaren mede te nemen" of zoiets. Maar de Am sterdammer J. H. Kruizinga denkt dat het hier om een van die zwaar verouderde wetten gaat, waarvan er in Amerika nog veel bestaan. Weliswaar klinken ze nu absurd in ieders oren, maar theo retisch zijn ze nog steeds rechts geldig. Hij heeft een heel rijtje van zulke absurde wetsbepalin gen opgeschreven: In Centralis (in de staat Washing ton) is officieel iedereen strafbaar die het waagt zich tussen 28 juni en 4 augustus te scheren. In Gary (Texas» gaat de man die niet ui terlijk zes uur nadat hij een meis je de bons heeft gegeven, de stad heeft verlaten, de gevangenis in. In Sterling (Colorado) mag een man zijn vrouw niet in haar slaap kussen; eerst moet hij haar wak ker maken en beleefd toestem ming voor zijn snode daad vra gen. Steelt iemand in Yuma (Ari zona) een citroen, dan kan de overheid de schurk dwingen een lepel wonderolie op te drinken. In theorie mag een politieman in Boston (Massachusetts) elke vrouw die zich „gepoederd en met onnatuurlijk rode lippen" op straat vertoont, onmiddellijk ar resteren. In New York riskeert men een bekeuring door in de buurt van een paard een paraplu open te doen, en in Baria (Ohio) moeten honden 's nachts op straat eigenlijk een achterlichtje aan hun staart dragen. In Baehy (Washington) is snurken streng verboden en in diezelfde stad mag er in de openlucnt niet ge niesd worden, omdat er anders wel eens een paard zou kunnen schrikken met alle gevolgen van dien. Wonderlijk genoeg geldt dat alleen voor mannen; vrouwen schijnen daar niet zo'n krachtige nies over zich te hebben. In Erie (Pennsylvania) kan de man een bekeuring krijgen die onder het scheren bij de kapper in slaap valt. Zout op de rails van een spoorboon strooien heet in Alabama een overtreding: dezelf de staat verbiedt de inwoners om met een valse snor een kerk te betreden. Een kip kopen na het invallen van de schemering is verboden in de staat Idaho; al leen de vrederechter kan daar voor speciale toestemming ge ven. In Oklahoma ligt het plaats- Je Norman; daar mogen jonge meisjes best bij een man op schoot zitten, maar dan moeten ze er wel eerst een kussen op hebben gelegd. In Trout Creek (Utah) moet de politie de drogis ten scherp in de gaten houden, opdat zij him klanten in plaats van hoofdpijnpoeders geen bus kruit aansmeren. De NOS heeft tot haar schrik ontdekt dat de meeste kijkers de helft van het journaal onmiddel lijk vergeten en dat een derde er van totaal niet overkomt. Dat hangt samen, legt dr. Peter Hof stede in Televizier uit, met de nog altijd moeilijke taal die wordt gebruikt, de abstractie van veel onderwerpen: „Met andere woor den. van het eenvoudige oplei dingsniveau van het gros der kij kers. Met andere woorden, het journaal is te saai. Toch prefe reert de gemiddelde Nederlander het als tijdsbesteding boven zijn vrouw of zijn buurman Kun je nagaan hoe saai die zijn." Makkelijker kan het niet: een onzichtbare hond die gegaran deerd uitsluitend onzichtbare hoopjes doet. Geen gezeur, geen rommel, en toch iets om mee te gaan wandelen, want ondanks de onzichtbaarheid is er wel een zichtbare riem met tuigje, die net zo strak staat alsof er een echte hond aan vastzit. Koop vrouw Ethel Weiner doet met haar „schone hond" a vier gul den beste zaken in New York, waar je tegenwoordig een flinke boete krijgt als je de rommel van je hond niet opruimt. Een tandarts in Newport (in dc Amerikaanse staat Rhode Is land) wilde dolgraag in het tele foonboek zijn naam boven die van al zijn concurrenten zien staan. Daarvoor moet zijn naam minstens met een a beginnen, en helaas heet hij dr. Nathan Feigel- man. Toch vond hij een manier om zijn zin te krijgen: in het nieuwste telefoonboek van zijn stad stond hij als allereerste ge noteerd samen met ene dr. Aaron A. Aaron, met wie hij een gecom bineerde praktijk zou hebben Maar al gauw ontdekten zijn col lega's dat er in het geheel geen tandarts Aaron bestond. De tandartsenbond verzocht meteen Aaron plus Feigelman uit de tele foongids te schrappen, maar dat hielp natuurlijk niet onmiddel lijk. Zolang er niet weer een nieu we uitgave verschijnt staat de tandarts toch nog bovenaan. Veel plezier heeft Feigelman er niet van, want hij is voorlopig geschorst. heel tegen de haar toegeschreven strenge zeden in, na de dood van haar man prins Albert (in 1861), zelfs in het geheim getrouwd met haar vroegere stalknecht John Brown. Van deze zes jaar jongere Schot die op zijn 21ste jaar door prins Albert werd bevorderd tot lakei van de koningin, kreeg ze nog steeds volgens MacDonald een zoon, die in Parijs een terug getrokken leven leidde en daar op zijn 90ste jaar is gestorven. John Brown die altijd in een kilt rondliep, was afkomstig uit de Schotse Hooglanden. Hij was zes jaar jonger dan koningin Victo ria. maar werd haar boezem vriend en vertrouweling. Na zijn overlijden in 1883 liet de konin gin op haar Schotse residentie Balmoral een standbeeld voor hem oprichten. Macdonald, die zegt tijdens zijn tien jaar lange onderzoek afdoen de bewijzen te hebben verzameld om zijn beweringen te staven, is bezig aan een boek over het on derwerp. Hij heeft nog geen uit gever bereid gevonden om zijn boek te publiceren. Hoewel Buckingham Palace de beweringen met klem tegen spreekt. houdt de Schotse mu seumconservator vol: koningin Victoria was niet zo ..Victoriaans" als iedereen altijd denkt. Volgens dr Michael Macdonald is ze. ge Friesland krijgt als eerste provin cie in ons land een belbus. Vanaf september gaat de bus rijden in de omgeving van Heerenveen De' belbus kan telefonisch worden besteld en stopt overal waar mensen in en uit willen stappen. De bus rijdt altijd, ook als er geen vaste aanvragen zijn. langs vaste haltes. Het gaat om een proef die hoog stens twee jaar zal gaan duren. De bus zal elk uur van het bussta tion in Heerenveen vertrekken. Gedurende het experiment zal worden bekeken of de mensen tevreden zijn over de belbus. Na de proef wordt besloten of de bus moet blijven of dat de oude lijn dienst, die niet veel mensen trok. weer terug moet komen. De inwo ners van het gebied krijgen een folder waarin precies staat hoe de belbus werkt. Strenge straf Zeven en zes jaar werkkamp met streng regi me hebben twee 17-jarige Jon gens uit Moskou gekregen, om dat ze een kangoeroepaar en hun Jong hebben doodgeslagen. De jongens, leerlingen van een tech nische school, waren in een dron ken bui op een avond de Moskou- se dierentuin binnengedrongen en hadden daar net zolang op de twee kangoeroes Ingeslagen tot ze dood waren; het één maand oude Jong stierf in zijn moeders buidel. De daders konden gevon den worden doordat ze een schrift hadden laten slingeren

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5