VD laat Kosto vallen V Eftelingdag! Ethyleen-pijpleiding onder camping eel leed in de sportvisserij 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: a speel niet met de heftruck, fp Europese werknemers lopen woedend weg leralen willen geen onderzoek naar omroepverkiezingen Schaatsplank kwijt en boete SJln een onzer verslagge- rs Arbeidstijdverkorting inzet conflict 0cf61isi6 Hemelvaartsdag? Stemmen Europees parlement niet op zondag geteld PTT heeft eigen posttreinen BLOEMEN GROET de werelc Nieuw-Beijerland is er niet blij mee Gemeente laat op de hoogte Eerst nog praten over IHC-werf •NSDAG 23 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 onze parlementsredactie HAAG In tegenstelling tot vorige week neemt de WD nu genoegen met een notitie P iiinister Gardeniers van CRM, waarin zij haar persoonlijke kijk op omroepverkiezingen Vorige week nog verlangde de WD een nota met een onderzoek naar verschillende ien van omroepverkiezingen. De minister voelt daar echter niets voor. In de eerste termijn iet debat over de wijziging van de omroepwet diende PvdA'er Kosto daartoe een motie in. VD, al jaren voorvechter van omroepverkiezingen, steunde die motie „van harte". at tot gisteren in een derde termijn moet kwam aan wat in de motie vorige week in de Kamer niet hele- dat de minister voet bij stuk wordt gevraagd en vond een kamer- maal duidelijk" had gevonden. Hij tlul liet de heer Keja zijn steun uitspraak daarom niet meer nodig. wilde derhalve van minister Garde- Hij meende uit de woorden niers nog eens precies horen hoe ze nu inl ievrouw Gardeniers op te ma- Keja had om een derde termijn ge- dacht over een onderzoek naar de at zij in voldoende mate tege- vfaagd omdat hij „de discussie van verschillende mogelijkheden van om roepverkiezingen. Daarbij gaf hij nog wel te kennen dat hij de opstelling van de minister tot dusverre be treurde. Minister Gardeniers liet er geen twij fel over bestaan dat ze duidelijk was geweest, maar wilde haar betoog wel herhalen. Zij wil de omroepraad raad plegen en de Kamer daarna een noti tie sturen, waarij zij neerlegt wat naar haar idee de voor- en nadelen van omroepverkiezingen zijn. DEN HAAG (ANP) Als de politie jongens en meisjes betrapt op het gebruik van een schaatsplank op de openbare weg. zal in alle gevallen de plank in beslag worden genomen. Bo vendien kan wegens overtreding van de wegenverkeerswet een boete wor den opgelegd, die tot enkele tiental len guldens kan oplopen. De procu reurs-generaal bij de vijf gerechts hoven in ons land hebben dit als uitgangspunt genomen voor het lan delijk vervolgingsbeleid inzake ge vaarlijk gebruik van de schaats plank. Politie treedt op Tegelijkertijd is een landelijke richt lijn vastgesteld voor het vervolgen van knutselaars die de spoorbreedte van hun auto hebben veranderd.- Door deze veranderingen wordt de£ auto minder veilig. Ook beantwoordt het voertuig dan niet meer aan de type-goedkeuring, waarvoor het ken teken is afgegeven. Justitie en politie" zullen strenger hiertegen gaan optre den. waarbij boetes geëist zullen wor-" den tot maximaal tweehonderd gul den. In alle gevallen worden de mid delen waarmee de spoorverbreding is aangebracht in beslag worden geno- men, in ernstige gevallen tot en met de wielen, aldus het ministerie van Justitie ADVERTENTIE Logisch -feN HAAG De Neder ig idse vereniging tot be- Iterating- van dieren is steren onder het motto fissen hebben ook ge el" een actie begonnen or een betere behande- '55 ig van de vissen, die door idi meer dan anderhalf mil- tn sportvissers in ons id worden gevangen. ilgens de dierenbescher- ne ing behandelen veel iga ortvissers de gevangen «h i ondeskundig, ruw of on- jL rschillig, waardoor onno- o< i veel pijn en leed wordt iroorzaakt. fen|r ondersteuning van de actie zal de opening van het visseizoen uni) en de dag daarna een recla- Svliegtuig boven de Zuidhol- j idse viswateren vliegen met op "sleep de tekst dat vissen ook roei hebben. Het vliegtuig zal k over het Binnenhof in Den ag. de Euromast in Rotterdam het Jaarbeursgebouw in recht vliegen. Voorts heeft de dierenbescher ming een brochure uitgegeven, waarin een zestal tips wordt gege ven om het lijden van de vis zoveel mogelijk te beperken. Die tips zijn: 1. Probeer te voorkomen dat de haak wordt ingeslikt; 2. Raak een gevangen vis alleen aan met natte handen; 3. Verwijder de haak uiterst voorzichtig; 4. Zet een ernstig gewonde vis niet terug, maar dood deze onmiddellijk; 5. Gebruik liever geen leefnet; 6. Dood elke vis die niet wordt terug gezet onmiddellijk. De dierenbescherming wijst de sportvisserij in zijn huidige vorm van de hand, omdat een groot aantal dieren wordt beschadigd, misvormd of gedood, uitsluitend voor het plezier van de mens. De vis is geen „recreatievoorwerp" of een .wegwerpartikel", maar een hoog ontwikkeld en gevoelig ge werveld dier met een centraal ze nuwstelsel. De dierenbescherming vindt het daarom vreemd dat de overheid het sportvissen stimu leert en steunt, terwijl de wet het toebrengen van onnodig leed aan dieren strafbaar stelt. Niet haalbaar De dierenbescherming beseft ech ter dat, gezien de grote aantallen mensen die hengelen en de recrea tieve waarde daarvan, een verbod van de sportvisserij niet haalbaar is. Volgens de voorzitter van de werkgroep dierenbescherming en sportvisserij, D. van Haarlem, is het niet de bedoeling om tegen de sportvisser aan te schoppen. Wel wil de dierenbescherming probe ren de sportvisser meer verant woordelijkheidsbesef bij te bren gen en de ondeskundigheid door goede voorlichting te verminde-, ren. Hoewel iedere vangst bescha digingen aan de vis toebrengt, kunnen deze door een goede vangsttechniek tot geringe ver wondingen beperkt blijven. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat het Instituut voor natuur beschermingseducatie, de sport vissersfederaties, de dierenbe scherming en de Stichting recrea tie gezamenlijk een nationale voorlichtingscampagne zouden houden. Een voorstel van de die renbescherming tot een „ethische gedragscode" haalde het echter niet, waarop de dierenbescher ming besloot zelf een actie te hou den. De voorlichtingscampagne van de Stichting recreatie zal ge heel gericht zijn op milieuzaken, als het parkeren van de auto, het achterlaten van rommel etc. De heer Keja nam daar genoegen mee. omdat zoals hij later zei het er om ging dat de Kamer een stuk in handen krijgt waarover dan eens kan worden gediscussieerd. „Zij heeft een grondige nota toegezegd. De minister heeft zelf kennelijk zoveel weet van deze materie, dat ze een onderzoek niet nodig acht", aldus Keja. „Dat je dan je handtekening onder een motie weghaalt is logisch, daar ben je rege ringspartij voor". Dat het CDA, met zijn minister niets voor omroepverkiezingen voelt werd nog eens verwoord door de heer Van der Sanden. „In het regeerakkoord staat dat er in deze periode geen sprake zal zijn van een tweede ont koppeling", aldus Van der Sanden. Die ontkoppeling houdt in dat een abonnement op een programmablad niet langer zou betekenen dat de abonnee dan automatisch lid is van die omroep. „Wel nu", meende Van der Sanden, „omroepverkiezingen hebben hetzelfde effect als de tweede ontkoppeling en zijn daarom in strijd met de geest van het regeerakkoord." De socialist Kosto beschuldigde de WD er later van onder druk van het CDA te zijn bezweken: „Er is hier duidelijk sprake van een discipline exercitie van hét CDA ten aanzien van de WD". Kosto zei niet te begrij pen hoe het kan dat een partij die jarenlang heeft gepleit voor omroep verkiezingen nu ineens zijn handte kening kan weghalen onder een mo tie die daar. indirect, om vraagt. Excuus Als excuus voor zijn handelwijze voerde Keja aan dat hij de afgelopen dagen weliswaar veel heeft gepraat met mevrouw Gardeniers, maar dat die gesprekken uiterst verwarrend zijn geweest. „Wij praten kennelijk een andere taal", verontschuldigde Keja zich. WD-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, mevrouw Van Someren-Dow- ner, zei de minister in de senaat als nog om een onderzoek te zullen vra gen. Vorige week nog noemde me vrouw Van Someren het buitenge woon onverstandig van mevrouw Gardeniers om niet aan de (toen nog) wens van de meerderheid van de Tweede Kamer tegemoet te zullen komen. Zij meent dat omroepverkie zingen in de toekomst onvermijdelijk zullen zijn. En: „Ik heb nog nooit meegemaakt dat een minister niet bereid bleek een onderzoek in te stellen". De heer Rietkerk (VVD) had zich gis teren aan de zijde van Keja ge schaard om het debat te kunnen vol gen. Volgens Keja niet bepaald om dat hij hulp nodig had," maar mijn fractieleider wilde nu wel eens weten waar het precies om ging". Vervolg van pagina 1 BRUSSEL (ANP, AFP, AP) De vertegenwoordigers van het Europees Verbond van Vakverenigingen zijn gisteren woe dend weggelopen uit het overleg met de Europese werkgevers en regeringen. De Europese werkgevers weigerden namelijk te onderhandelen over arbeidstijdverkorting. Matthias Hinterscheid, secretaris-ge neraal van het EW, zei dat de vakbe weging en de aan het overleg deelne- nemende ministers heel dicht bij een akkoord waren toen de vertegen woordigers van de Europese werkge vers roet in het eten gooiden. De werkgevers zeiden namelijk dat de kwestie van de arbeidstijdverkorting, die bedoeld is als middel om de werk loosheid te beperken, niet op de agen da stond. De voorzitter van het Brussels over leg, dat gevoerd wordt in het kader van het Europees Comité voor ar beidsmarktvraagstukken, waarin re geringen, werkgevers, werknemers en de Europese Commissie vertegen woordigd zijn, de Franse minister van sociale zaken Boulin. deed gistermid dag nog een laatste poging om de boel bij elkaar te houden. Hij stelde een verklaring op waarin de wil van de Europese ministerraad bevestigd werd om het beraad over aanpassing van de werktijd voort te zetten ten einde nog voor l december tot con crete resultaten te komen. In de ver klaring werd de Europese Commissie gevraagd onderhandelingen tussen de sociale partners te organiseren om tot concrete voorstellen te komen. De boot was bij het EVV, dat aanvan kelijk 1 oktober als datum had ge noemd voor concrete resultaten, pas goed aan toen de Europese werkge vers verklaarden dat ze eraan twijfel den of de Europese Commissie wel bevoegd is om dergelijke onderhan delingen te organiseren. De vertegen woordigers van de werknemers verlie ten daarop woedend het overleg. Minister van sociale zaken Albeda bevestigde de conclusie van het EVV dat het overleg door de schuld van de werkgevers mislukt is. Zij houden vast aan het traditionele standpunt dat op Europees niveau niet kan wor den onderhandeld over herverdeling van de arbeidstijd. Maar als de Euro pese Gemeenschap ooit meer wil wor den dan een douaneunie. dan zal ze ook een sociale dimensie moeten krij gen. Bij een volwassen gemeenschap horen gesprekken tussen Europese werkgevers en werknemers, aldus de bewindsman. ADVERTENTIE De Efteling - een bos vol sprookjes en een slot vol spookjes. Want in dat wonderlijke bos dat De Efteling heet, staat het grootste spookslot van Europa! Kom een dag en geniet met het hele gezin! In Kaatsheuvel bij Tilburg Van 8 april tot en met 7 oktober iedere dag open van 10 tot 18 uur. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is met krappe meerderheid akkoord gegaan met het regeringsvoorstel om de stemmen die op donderdag 7 juni voor het Europese parlement worden uitgebracht, pas de maandag daarop te tellen. Een voorstel van de PvdA om zondag al te tellen, werd gisteren met grote meerderheid verworpen. De meeste fracties menen dat de bezwaren van bepaalde bevolkingsgroepen tegen zondagsarbeid moeten worden gerespec teerd. Het gevolg van de Kamerbeslissing is, dat Nederland, dat als eerste naar de Europese stembus gaat en als laatste EG-land zijn stemming bekendmaakt. De overige landen hebben de uitslag zondagavond voor handen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het postver voer per trein zal in het vervolg geheel van het reizigersvervoer zijn losgekoppeld. Sinds gisteren beschikt de PTT over geheel ei gen posttreinen, die vanaf speci aal daartoe ingerichte perrons dagelijks verbindingen soms zelfs tot zes maal toe onder houden met twaalf knooppunten in het land. vanwaar uit de ver dere expeditie plaatsvindt Tegelijk met het ingaan van dit nieuwe systeem wordt gebruik gemaakt van 62 gloednieuwe postwagons. die onlangs door een Westduitse firma werden af geleverd en die een investering vergden van bijna zeven miljoen gulden. De roodgelakte wagons zijn bijna zestien meter lang en zijn speciaal ontworpen ten be hoeve van een eveneens nieuw type postcontainer, waarmee aan het smijten met postzakken op de perrons een einde is gekomen ROTTERDAM Voor de vierde keer binnen één maand is in de Rijnmond een geval van nekkramp geconsta teerd. In het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis is de 16-jarige Dirk van den Berg overleden, nadat hij met nekkrampverschijnselen was opge nomen. Hoewel nekkramp dit jaar in Rotter dam al zes keer is voorgekomen, vin den artsen van de GG en GD het niet nodig maatregelen te nemen ter voor koming van nekkramp. Volgens de artsen hoeft nekkramp niet gevaar lijk te zijn, als de ziekte maar tijdig wordt herkend. inr ADVERTENTIE door Barend Mensen NIEUW-BEIJERLAND Tegen de wil van het gemeentebestuur in is op het grondgebied van Nieuw-Beijerland in de Hoekse Waard een ethyleen-pijplei ding verlegd en onder de camping De Kreek doorgevoerd. Geen plezierig idee voor de drie- a vierhonderd mensen die in het hoogseizoen op deze camping verblijven. Hoger autoriteit echter ziet het zo zwaar niet in. Wat te vieren? Iemand te oosten of iets te herdenken? Zend een levende groet, L. bloemengroet. Fleurop over brugt alle afstanden. Fleurop orgt voor uw bloemengroet waar dan ook in Nederland en in nog zo n 130 landen daarbuiten. 'e Altijd perfect regeld, verzorgd en bezorgd, herkent de Fleurop-bloemist aanhetFleurop-vignet. op mterflora staat garant voor uw Gedeputeerde staten van Zuid-Holland houden althans de statenleden mr C. T. Smit en prof mr J. Wessel (beiden van D'66) voor dat de leiding per meter gemiddeld slechts eenmaal in de 1.250.000 jaar door een of andere oorzaak kan gaan lekken. Onder de camping ligt zestig a zeventig meter pijp. De kans dat de boel de lucht in vliegt „met zware materiële schade en do delijk letsel" is nóg geringer. Gedeputeerden zeggen dit op grond van Amerikaanse gege vens. Zij voegen eraan toe: „Daarbij moet bedacht wor den dat in Amerika geen dienst van het stoomwezen bestaat, geen drukvatenveror dening geldt en nauwelijks overheidstoezicht aanwezig is." Met andere woorden: wat kan er gebeuren? Maar het gemeentebestuur van het kleine Nieuw-Beijer land, zwaar tillend aan zijn verantwoordelijkheid voor de veiligheid van wie er op zijn grondgebied woont of ver blijft. houdt het er op dat „eenmaal in de 1.250.000 jaar" ook morgen al kan zijn. Het stelde twee andere tracés voor maar moest op zekere dag er varen dat de goedkopere „camping-route" door de in terdepartementale Planologi sche Werkcommissie Pijp leidingen was goedgekeurd. Voor het er verder nog aan te pas kon komen was men al bezig met de verlegging ook Het kon toen niet anders meer doen dan verklaren dat het geen enkele verantwoordelijk heid voor deze, zijns inziens gevaarlijke situatie nam. Nu zijn gedeputeerden van Zuid-Holland zelf ook niet be trokken geweest bij de be sluitvorming over de verleg ging. Het college heeft slechts als voorwaarde voor zijn goed keuring van een op het grond gebied van Nieuw-Beijerland voor buurgemeente Oud-Beij- erland te stichten woonwijk gesteld, dat de leiding niet door deze wijk zou mogen lo pen en dus zou moeten wor den verlegd. De pijpleiding loopt van Pernis naar Terneu- zen. Er wordt gas door ge transporteerd ten behoeve van het chemische bedrijf Dow Chemical. Dit bedrijf nu had zich voor de verlegging te vervoegen bij de commissie pijpleidingen Die laat zich in zulke gevallen via de planolo gische diensten van de provin cies adviseren door instanties zoals de waterstaat, de landin richting. het landbouwschap, ruimtelijke ordening, volksge zondheid en belanghebbende gemeentebesturen. Welnu, al die instanties ble ken geen al te grote bezwaren te hebben, behalve de ge meente Nieuw-Beijerland en de provinciale inspecteur van de volksgezondheid De laat ste legde zich ten slotte toch maar bij het „camping-tracé" neer mits de pijpleiding ka- thodisch tegen corrosie zou worden beschermd. De parti culiere eigenaar van de cam ping en de eigenaren van an dere grondpercelen zagen kennelijk ook niet in die mate gevaar als het gemeentebe stuur deed. Dow Chemical kwam met hen tot overeen stemming. Nieuw-Beijerland had geen machtsmiddelen om desondanks de verlegging on der de camping door te ver hinderen. In het oude bestem mingsplan voor het betreffen de gebied was met zaken als deze geen rekening gehouden. De laatste hand wordt wel ge legd aan een nieuw plan, maar dat komt te laat „We moeten daarin nu met die leiding re kening houden", verzucht ge meentesecretaris J. N. v d. Ree 'Genomen' Volgens hem voelt het ge meentebestuur zich „geno men" De commissie pijplei dingen heeft Dow Chemical vergunning gegeven zonder dat er meer met de gemeente lijke bezwaren is gedaan dan dat zij netjes in een dik rap port zijn vermeld. Had Nieuw- Beijerland dan niet bij de mi nister van economische zaken in beroep kunnen gaan? „Mis schien wel", aldus de heer Van der Ree, „maar wij kwamen er pas achter dat de zaak afge handeld was toen ze al met het werk begonnen waren Het gemeentebestuur heeft zich intussen met pijnlijke verbazing afgevraagd hoe het de belangen en de veiligheid van de bevolking kan dienen als het niet bij machte blijkt op een zaak als deze greep te krijgen. Gedeputeerden van Zuid-Holland blijven met hun antwoord op de vragen van de statenleden Smit en Wessel op de vlakte. Een citaat: „Wat betreft het veiligheidsaspect waren twee andere tracés aan trekkelijker dan het nu gerea liseerde. Aan deze tracés wa ren echter uit anderen hoofde bezwaren verbonden.En: „Ons staan geen middelen ter beschikking in de situatie ver andering aan te brengen, afge zien van de hoge kosten die daarmee gemoeid zouden zijn." Het college laat. na vastge steld te hebben dat dank zij de genomen veiligheidsmaat regelen het „restrisico" zeer klein is. ten slotte nog een „geruststelling" horen Er is namelijk in overleg met de Samenwerkende Pijpleiding beheerders een regeling voor de bestrijding van incidenten met hogedruk-pijpleidlngen getroffen die erin voorziet dat ten spoedigste en op deskun dige wijze kan worden inge grepen. Daarbij worden inge schakeld politie, brandweer, pijpleidingexploitant, de pro vinciale waterstaat en de pro vinciale milieudienst Volgt nog de verzekering dat „een deskundige van de maat schappij die de leiding exploi teert advies verleent aan de brandweer ter plaatse ten ein de tot de meest doeltreffende bestrijding te komen Technologische ontwikkeling voor transportsystemen, met betere gelei ding. grotere mobiliteit, grotere tref^-, kans. kan, aldus Gooden. in de dis^ cussie over nucleaire wapens buiten" beschouwing blijven. Het gaat vol gens hems slechts om de atoomla-_ ding. Uitspraken over het 155 milime- ter geschut, zijnde een transportmid del. hebben „géén wezenlijke beteke nis voor de terugdringing van het, gebruik van de nucleaire lading." Volgens De Boer is dit een „hoogst merkwaardige' opvatting. „De hele discussie over de nucleaire problema-, tiek, het verschil tussen strategisch, euro-strategisch en niet strategisch, heeft nu juist wel te maken met die transportmiddelen, de vraag hoe ver- ze kunnen schieten en hoe precies ze zijn", aldus de defensie-deskundige uit de Tweede Kamer. Gooden verklaarde zich ook tegen dé (in PvdA- en CDA-kring. red.) be-* staande opvatting dat de Navo de conventionele bedreiging van het Warschaupact veel te ernstig en te somber ziet. Gooden meent dat er een groot krachtsverschil op conventio neel gebied bestaat tussen Navo en Warschaupact, waardoor de Navo bij een eventuele Russische aanval atoomwapens voor de verdediging niet kan missen. In dat verband, sprak hij zich dan ook uit tegen een mogelijke Navo-verklaring zelf nooit als eerste kernwapens te zullen in- zetten. Veel dichterbij de defensie-opvattin gen van het CDA in de Tweede Ka- mer kwam het betoog van de PvdA- woordvoerder in de Eerste Kamer. F, J F Uijen Hij was somber gestemd over de mate waarin minister Schol ten in de Navo werkelijk probeert de rol van kernwapens terug te dringen en waarschuwde tegen het invoeren van nieuwe Navo-atoomraketten als antwoord op de Russische SS 20. „Dat zal volgens ons slechts leiden tot de zoveelste escalatie van de zijde van het Warschaupact en zal de wa pen beheersings- en ontwapenings problemen slechts doen toenemen. De Navo moet een nieuwe bewape ningsronde zonodig ten koste en enig extrarisico voorkomen." aldus Uijen. Beroep op minister: Van een onzer verslaggevers AM8TERDAM De provincie Noord-Holland en 23 gemeenten in de regio Amsterdam en Waterland heb ben een dringend beroep gedaan op minister Van Aardenne (economische zaken) om nog geen beslissingen ne- men over de inkrimping van de werf IHC-Verschure in Amsterdam De mi nister zou eerst met de betrokken gemeenten en de provincie moeten praten. In een brief aan de minister schrijven zij dat sluiting van de nieuwbouwafdeling van de werf on aanvaardbare gevolgen zal hebben Het zou een verlies van 545 arbeids plaatsen betekenen. De besturen van provincie en regio- gemeenten zullen iedere aangereikte oplossing voor IHC toetsen aan de- J zelfde uitgangspunten die zij hante ren voor de problemen met de NDSM Dat wil zeggen, behoud van scheeps- nieuwbouw, zowel op de korte ais de lange termijn, behoud van zo veel mogelijk arbeidsplaatsen en een eer- lijke verdeling vaYi de pijn met de Rotterdamse regio Sluiting van IHC is strijdig met deze uitgangspunten en onverenigbaar met de erkenning van Van Aardenne dat de scheeps- nieuwbouw voor Amsterdam behou den moet blijven, schrijven de bestu ren van provincie en gemeenten „U wilde toch zo graag een afscheids kus hebben**"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3