Irgentinië weer gelukkigste Het einde van een fanatieke dreumes Een zwaluw maakt nog geen zomer derland voetbalt één helft goed in jubileumwedstrijd Jaatste spelers tieschakeld voor Celtic Eerste zege Zwitserland Thaler verdringt Joop Zoetemelk Amateurs gelijk Berti Vogts nog een keer met Borussia Mönchengladbach in UEFA Cup-finale '„itorcoureur rieden jff Aztecs DAG 23 MEI 1979 SPORT TROUWKWARTET PS 13 -'RH 17 Een zwaluw maakt geen zomer Vandaar een aantrekkelijke wed- jd van het Nederlands al zeker voor de rust geen garantie biedt voor eheel herstel na de good- ■verspelende nederlagen jn West-Duitsland, Italië Polen. Daarvoor is de rbuigende prestatiecurve de laatste maanden toch te nadrukkelijk in het sugen van de importeurs het voetbalprodukt ge fileerd. ?9len de grenzen gold het Neder- elftal daarna als het lichtende eeld voor naties, die zich bin- afzienbare tijd op het zelfde au hoopten te bewegen. De zil- n medaille verspreidde zich als ware als een inktvlek over de e van de voetbalwereld. door Johan Woldendorp Het is echter een gebruikelijke denkfout om van de veronderstel ling uit te gaan, dat bij voorbeeld degradatiekandidaat FC VVV rela tief beter voetbalt dan de nummer laatst in de Franse competitie. Toch verdrongen buitenlandse bon den en clubs zich om ook het Neder lands amateurelftal (China). Ajax (Zuid-Amerika) en Feyenoord (Por tugal en Zuid-Amerika; de laatste trip is overigens geannuleerd) te ontvangen. Maar om meer dan één reden de nieuwe generatie kent weinig werkelijk grote talenten, de desinteresse voor vertegenwoordi gende elftallen heeft allang onrust barende vormen aangenomen, de heren voetballers zijn voor vriend schappelijke wedstrijden nauwe lijks te porren Nederland ver kocht zich als slecht voetballand. Slechts in één geval sloeg de KNVB wel op tijd een slaatje uit de veel heid van lucratieve aanbiedingen. Dat was toen de contracten van de wedstrijden tegen Italië (in februari dit jaar) en de jubileum-ontmoeting van de 74-jarige FIFA (Nederland- Argentinië) werden afgesloten. Zo wel het eerste als tweede duel lever de de voetbalbond 200.000 gulden op. De grens van het luilekkerland is natuurlijk in zicht na met name de blamerende vertoningen in West- Duitsland (3-1) en Italië (3-0) en het veel verder strekkende EK-kwalifi- catieverlies in Polen (2-0). Tot het hoogste gezag (bondscoach Jan Zwartkruis) zijn die eerste twee de monstratievoorstellingen afgedaan als incidenten. In beide gevallen werden de omstandigheden (in Düs- seldorf) sneeuw, in Milaan het einde van de langdurige winterstop) als een alles verklarend excuus aange voerd. Latere executies hebben aangetoond, dat de neergang meer van structurele dan van incidentele aard was. Bovendien: de buitenwacht heeft er geen boodschap aan dat het Neder lands elftal onder ongebruikelijke omstandigheden aan het werk moest. De sportwereld is wat dat betreft medogenloos. Daarom sloeg wielrenner Joop Zoetemelk na zijn overwinning van de Ronde van Spanje de spijker op zijn kop. toen hij opmerkte: ..Het kan be3t zijn dat de Vuelta minder sterk bezet was dan normaal, maar dat is iedereen straks vergeten. Bij het afsluiten van contracten wordt er alleen maar gekeken naar je erelijst, niet naar de wijze waarop Je bijvoor beeld de Ronde van Spanje hebt gewonnen." Het kan daarom niet anders of de KNVB moet wel het nodige inleve ren, wanneer het op toernee gaat. Niet alleen geld maar ook goodwill. Neem als voorbeeld het wereldkam pioenschap in Spanje, dat over drie Jaar plaats vindt. Vooropgesteld dat Nederland zich kwalificeert voor dat gebeuren is het van belang om in een zo gunstig mogelijke groep te worden ingedeeld. Vers in het geheugen ligt nog de onderhan delingstactiek. die KNVB-voorzit- ter Wim Meuleman in Argentinië uitstippelde om het nationale team met Peru. Schotland en Iran (waar bij Nederland als eerste werd aan gewezen) om twee plaatsen in de volgende ronde te laten strijden. De lobby slaagde, zij het niet zonder moeite. Nederland is dermate zwak in de FIFA vertegenwoordigd een voorbeeldje: slechts Meuleman luis terde namens de KNVB het feest van de wereldvoetbalorganisatie op dat een reeks negatieve uitslagen allerminst een aanbevelingsbrief kan worden genoemd Ondanks de status van dubbele vice-wereld- kampioen. ..We moeten om met Paul Kruger te spreken op onze zaak letten, zo zegt ook de financieel deskundige van het sectlebestuur betaald voetbal, penningmeester Gilles Kruysveldt. ..Voorlopig verwacht ik op financi eel gebied geen problemen. Een land dat tien Jaar lang grote presta ties heeft geleverd, zal. door een paar wedstrijden te verliezen, niet direct zijn goede naam kwijtraken. Maar we moeten er wel voor zorgen, dat we die goede naam houden." e'ohan Woldendorp Ti? Nederland kan toch nog aardig voetballen. In de jubileumwedstrijd van de FIFA, dit :e het driekwarteeuwfeest, tegen wereldkampioen Argentinië legde het de meerdere eindstrijd van vorig jaar regelmatig zijn wil op. De elite-brigade van trainer Jan kruis slaagde er alleen niet in om de vaak te harde wedstrijd (dat wel) in de lentaire speeltijd in zijn voordeel te beslissen. ngezien de FIFA een beker beschikbaar had voor de winnaar, moesten strafschoppen irkste elftal aanwijzen. tje penalystschieten vergde rste van de zenuwen voordat Argentinië, evenals vorig luenos Aires, als overwinnaar veld kon stappen. In een aarin alle veldspelers naar de optstip moesten (na de nor- trie van 5 was de stand 4-4; an de Kerkhof miste voor Olquin zag zijn inzet door g gestopt); viel de beslissing 0ste trap. AZ-speler Jan Pe- ie en doelman Fillol kon zich tld van Argentinië opwerpen, hadden overigens ook Ardi- 'eyenoorder Jan Peters na imist. Argentinië werd daar- gelukkige winnaar van een iduel dat een kwalitatief goe- helft, maar een matig twee rnde. trerre de jubileumwedstrijd Jederland en Argentinië een ke onderbreking van de acti- van de feestende FIFA was natjes en veel droogjes in n een bootreisje naar Interla- blijft een onbeantwoorde - Drie geplaatste spelers zijn cede dag van het toernooi om Italiaanse tenniskampioen- )n in Rome uitgeschakeld. De verrassing was de nederlaag 1 'slecht spelende Brian Gott- p als zesde geplaatste Ameri- jrloor met 4-6 4-6 van de 22- fransman Dominique Bedel, tiende geplaatste Roemeen r verloor met 2-6 4-6 van de "Tonino Zugarelli. De Ameri- n Gullikson ten slotte, tiende latsingsranglijst. verloor met van zijn landgenoot Gene vraag. Het Zwitserse publiek kwam er in ieder geval aanvankelijk rond voor uit dat het weinig trek had in het onderonsje van de nummers een en twee van de wereld. Voor de beide coaches Jan Zwartkruis en Cesar Menotti hoefte het al evenmin een prolongatie van de finale van 25 juni vorig jaar te worden. Het heette, dat de FIFA het op prijs stelde om zoveel mogelijk acteurs van de eindstrijd aan het werk te zien. maar dat leek zeker in het geval van Zwartkruis te veel gevraagd. De als zodanig nog nauwelijks func tionerende luchtmachtofficier wil eindelijk eens de contouren van een overigens niet al te spectaculaire ver jonging zichtbaar zien worden en be treurde het daarom dat Tseu La Ling zich in verband met een spierblessure afmeldde. „Zeker nu Rob Rensen- brink er niet bij is. had ik hem er graag bij gehad. Twee creatieve spe lers in een elftal (Zwartkruis blijft een hoge dunk houden van de Ander- lecht-spits als international- red dat gaat niet. Ling had in deze wedstrijd kunnen bewijzen klaar te zijn voor het Nederlands elftal. Ik heb nu Kist en Peters (beiden van AZ'67, red.) ingepast, maar had La Ling er gaarne aan toegevoegd." aldus Zwartkruis. De bondstrainer gaat, desnoods ten koste van een sjokpartij door het dal van snerpende kritiek en weinig ver heffend voetbal door met de jeugd. Zwartkruis: „Kijk bij voorbeeld naar de reservekeeper. Wanneer ik werke lijk ten koste van alles het resultaat zou laten prevaleren boven de op bouw had Ik Eddy Treytel op de bank moeten zetten. Maar ik heb bewust voor Hans van Breukelen gekozen." Nochthans kwam de jeugd gisteren amper aan bod. De gemiddelde leef tijd van het basis-elftal was ruim 27 jaar. De oorzaak is natuurlijk vrij simpel. De piepjonge jeugd is er ge woon niet. Michel Valke. de midden velder die een grote toekomst leek te gaan, heeft in de huidige puntenstrijd een periode van stilstand en achter uitgang beleefd. De revelaties van het WK-toernooi in Argentinië, Jan Poortvliet. Ernie Brandts en Piet Wildschut, worstelden praktisch een geheel seizoen met hun vorm en voor het overige heeft zich in deze compe titie niets nieuws aangediend. Of het moet al het Feyenoord-collectief zijn. dat eerder uitblinkt door hard wer ken dan door werkelijk grote klasse. Uitslagen van de wedstrijden van Jong Oranje minimale overwinnin gen en nederlagen zijn in dit ver band veelzeggend genoeg. Menoti staat er wat dat betreft beter voor. In Urugay kwalificeerde zijn jeugdelftal zich voor het wereldkam pioenschap voor junioren, dat over drie maanden in Tokio wordt gehou den. Een van die talenten uit die lichting tieners. Diego Maradona. hield gisteravond zijn wapenschouw op het middenveld. De 18-jarlge Ar gentijn, de zoveelste toekomstige Pele, maakte al deel uit van de selec tie van 40 voor het wereldkampioen- Een van de fraaie kansen voor Nederland. Johan Neeskens kopt vallend over het doel van Fillol. OW Celtic is voor de 31ste npioen van Schotland gewor- club uit Glasgow maakte in (te 23 minuten van de wed- {en aartsrivaal Glasgow Ran- doelpunten en won met 4-2. ïtknoping betekende een teleurstelling voor de Ran- hang. Hun club had namelijk T van een gelijkspel door winst I (ee resterende wedstrijden het nschap kunnen grijpen. Itic was het de laatste wed- e triomf van Celtic komt na rmate zwakke seizoenstart, geiden wedstrijden had de vroe- nfopa Cup-winnaar nog slechts punten. De lange winter- echter wonderen. In de ;lft van de competitie liet de hts zeven punten liggen. Ruud Krol voor de aanvang: van de wedstrijd die hem voorbij Puck van Heel bracht op de toplijst van de interna tionals. Bij het bereiken van deze mijlpaal (65ste wedstrijd) werd hij tot bondridder benoemd. Op de foto drukt hij zijn Argentijnse collega-aanvoerder Passarella de hand. schap, maar haakte later af. Een an dere belofte stond bij de reserves. Juan Barbos (19). Overigens heeft de Argentijnse coach nog maar sinds kort zijn gedachten bij het WK-toer- nooi in Spanje bepaald. De voorberei ding kwam moeizaam op gang. om dat de Argentijnse voetbalbond pas na veel onderhandelingen akkoord ging met de buitensporige eisen van Menoti. Met name AFA-voorzitter Cantilo, in 1976 door de Junta van Fidela op die troon geplaatst, bleef wijzen op het absurde karakter van de verlangens. Die houding kostte hem uiteindelijk de kop. Nederland-Argentinië was zodoende de eerste testcase voor Menotti. die in de binnenkort te spelen wedstrijden tegen Italië, Ierland. Schotland en de New York Cosmos het gelijk van zijn pokerspel moet bewijzen. Wat dat aangaat heeft Menotti er naast het bekende dilemma verjongen en zich als wereldkampioen waarmaken een probleem bij gecreëerd. Het is duidelijk dat de belangen van Zwartkruis en Menotti die van de wereldvoetbalbond te boven gingen. Trouwens, vriendschappelijke wed strijden op dit niveau hebben geen levensvatbaarheid meer. Kijk bijvoorbeeld naar Bayern Mün- chen dat in november vorig jaar zo veel baat bij een klinkende overwin ning op Ajax (met de afscheid nemen de Johan Cruijff, die nu dus straks weer gewoon voetbalt) had, dat het de feestvreugde allerminst wenste te stimuleren. De overwegend Zwitserse toeschouwers mochten overigens wel het een en ander van de heren „ster ren" verlangen. De FIFA mag dan jarig zijn, de gulheid was met af schrikwekkende toegangsprijzen van vijftig en bijna negentig gulden ver te zoeken. Die goede waar kwam in de eerste helft hoofdzakelijk van Nederland, dat tegen het royaal kansen wegge vende Argentinië minimaal één keer had moeten scoren. De beste kans van de wedstrijd was de teruggekeer de Johnny Rep, die uit een goede Van onze sportredactie. BERN Het Zwitserse elftal heeft in het Wankdorf-stadlon in Bem een probleemloze 2-0 overwinning op IJs land behaald De ontmoeting ge speeld in het kader van de kwalifica tie voor het Europees kampioen schap 1980 in Italië leverde de eerste overwinning voor de Helveten op en is als zodanig van geen enkel belang voor de stand van zaken in groep vier waarin verder Nederland. Polen en Oost-Duitsland zijn ingedeeld. Hoewel IJsland met vijf in het buiten land voetballende professionals ver scheen. kon het tegen de Zwitsers geen vuist maken. Ook voor de Feyenoorder Petur Petursson was geen hoofdrol weggelegd. De blonde import-Rotterdammer werd zelfs voortijdig uit de wedstrijd gehaald. De doelpunten werden gefabriceerd door Hermann (27) en Zappa (53). 8 tand in groep Tier Nederland Polen O Duitsland Zwitserland IJsland S 4 0 I S 13- 3 4 3 0 1 6 7-3 4 3 0 1 6 7 5 5 1 0 4 3 3-10 4 0 0 4: 1-10 aanval bij wijze van spreken eerst een pilsje had kunnen nuttigen, voordat hij de bal achter doelman Fillol ging kogelen. De Bastia-man liet het na. Zijn collega op de linkervleugel. Si mon Tahamata, maakte een betere indruk. De debuterende Ajacied ac teerde zo onbevangen, dat hij tot de best man van het de eerste helft al thans zeer acceptabel voetballende elftal uitgroeide. Na ruim een uur kwam Rene van de Kerkhof hem ver vangen. Ook de overige wisselingen (Feye noorder Jan Peters voor Kist en Met god voor Jansen) haalden ook niets uit. zodat strafschoppen de uitslag moesten bepalen. Argentinië - Nederland 6-6 6 Argentinië wint na strafschoppen. (8-7) Scheidsrechter Barrelo (Urugay). Toeschouwers 40 000. Argentinië: Fillol; Olguin, Vlllaverde. Passarella Tarantinl. Ardlles. Oallego. Maradonnu; Bertoni (Houseman), Luque (Barblsi. Ortlz (Oviedo) Nederland: Doesburg. Jansen Metgodi. Stevens, Krol, Hovenkamp. Poortvliet, Neeskens. Peters (AZ). Rep, Ktat, Petera Feyenoord), Tahamata (R v.d Kerkhof) ROANNE Klaus-Peter Thaler heeft de eerste etappe, van Macon naar Roanne, in de Dauphlne LI be re gewonnen. De Westduitse renner uit de ploeg van Peter Post versloeg in de eindsprint Jacques Esclassan, Re gion Ovion en Bernard Hlnault. De zege leverde twintig seconden bonifi catie op. waardoor Thaler de leiders trui van Joop Zoetemelk ovemam. Eerst* etappe:!. Thaler iWDI) 336 km In 5 57.13 roet Ujdavergoedlng 5 56 S3 3. Eaciassan (Fra) roet U)dsvergoeding 5 57 03. 3 Ovlon (Fra). 4 Hlnault (Fra) 5 Demeyer (Bel) 6. Paal (Ita) 7 De Beue (Bel) 6. Dillen (Bel) 0 Leo van Vliet (Ned) 10 Johan van de Velde (Ned) 18 Henk Lubberdlng (Ned) 35 Mlchaud (Fra) Vervolgens het gehele peloton, met o a Zoetemelk en Pronk, allen ln dcselfde tijd als de winnaar Algemeen klaaaement: 1. Thaler 6.01.32 2 Zoete melk op 6 sec 3. Hlnault op 7 aec 4 Mutter (Zwl) op 10 sec 5 Van Impe (Bel) op 15 aec. 6 Baron c he lil iltai op 15 sec 7 Lubberdlng op 16 sec. 6. Van VUet (Ned) op 17 sec 9 Crlquellon (Bel) op 17 sec. 10 OlslgeriZwDop 18 sec. 12. Pronk op 19aec. 18 Van de Velde op 23 sec. VIE8TA De vijfde etappe in de Ronde van Italië, van Potenza naar Viesta over 223 kilometer, leverde een overwinning op voor Giuseppe 8a- ronni. Zijn landgenoot Moser bezette de tweede plaats en de Belg Roger de Vlaeminck kwam als derde over de eindstreep. Moser blijft leider in het algemeen klassement. Vijfde etappe 1 8aronni (Ita) 233 km In 6.12 41 (gem 35,002 km/uur), 2. Moser (Ita) 3. De Vlae minck (Bel) 4 Mazzantiiu (Ita) 5 Knudsen (Noot 6. Ceruti (Ita) 7. Roaaignoli (Ita) 8. Dus) (Ita) 0. Loro (Ita) 10. Bortolotto (Ita) Algemeen klassement 1. Moser (Ita i 23.39.33, 3. Saronnl (Ita.) op 29 sex., 3 Knudsen iNoo op 30 aec.. 4 Laurent (Fra.) op 59 aec.. 5 Beccta (Ita op 2 07. 6 Johansson (Zwe.) op 2.09. 7 Conti (Ita op 3.18. 8. De Vlaeminck (Bel.) op 3.23.9 Fuclu (Zwl.) op 4.21. 10 Bertoglio (Ita.) op 4.37. 56 Schuiten (Ned op 27 46 DIFFERDINQEN Henk van Weers heeft in de tweede etappe van de Pijl van het Zuiden, een zesdaagse etap pekoers voor amateurs in Luxem burg. op de vierde plaats beslag ge legd. De Nederlander maakte deel uit van een kopgroep van vier renners. Ritwinnaar werd de Westduitser Pe ter Becker voor de Italianen Bonco- letto en Bidinosi. In het algemeen klassement blijft de Italiaan Argentien leider. Peter Zijer- veld is de beste Nederlander als vier de. Hij heeft een achterstand van 59 seconden. Algemeen klassement I Argentien (Ita.) 7 30.22. 2 Da 8llva (Lux.) s.L. 3 Oeradl (Ita) op 5$ sec.. 4 Zijerveld (Ned.) op 59 sec5 Becker iWDkd op 1.38. OLDEBROEK Het (verzwakte) Ne derlandse amateurvoetbalteam heeft in Oldebroek een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Jeugdelftal van de Volksrepubliek China gelijk ge speeld: 0-0. Er waren 1000 toeschou wers bij deze matige wedstrijd De opstelling van Nederland was: Drost (Benne- kom), Haan (Bennekom), Pot (DWS), La/or» <Rhe den). Van Blanken iDWV). Vedder (Nunspeeti. Knotman lAFC). Hogervors (Xerxes) Wegh (Rhe- den). Ten Cale (Rheden) en Kenter (Heerenveeni rer :te» MO (AP) De Zweed Len- löjflersson (37). een van de deel- aan de zaterdag gehouden >ss in Bergamo, is bezweken n Verwondingen die hij bij een opgelopen 1AG (ANP) Johan Cruijff principe overeenkomst be- or zijn overgang naar Los Aztecs. Hij zal zaterdag in Okdstrijd van de club van tichels tegen Atlanta zijn voor Aztecs maken. Het heeft een looptijd van een t een optie voor dezelfde ad eerder een contract met aYork Cosmos getekend, dat zijn eventuele rentree in hal bij deze club te vieren heeft deze overeenkomst afkopen door Matty Verkamman MÖNCHENGLADBACH Hans Hubert Vogts werd op 30 december 1946 in het Ne- derrijnse dorpje Büttgen ge boren. Achteraf beschouwd was dat een prima tijd om ter wereld te komen, want het hield voor de voetballer Berti Vogts later automatisch in dat hij medio 1965 18 jaar oud was. Het voetbal kreeg in die tijd een compleet nieuw gezicht. Helenio Her- rera had het toen met zijn catenaccio- Inter Milan voor het zeggen in Euro pa en het succes van deze lafhartige Argentijnse trainer betekende voor al zijn collega's een aansporing tot ver dedigen en hard spel. Gelijktijdig met Herrera's illustere landgenoot Alfredo di Stefano verdween groten deels de ruimte voor mooi voetbal van de velden. Daar nu. lag de kans voor de zeer beperkte voetballer, maar wel spij kerharde en zelfs gemene verdediger Vogts. De kleine Duitser (1.68 m) met het zeer Duitse uiterlijk, anticipeerde voortreffelijk op de negatieve ontwik keling van de voetbalsport en werd op zijn gebied een grote: een Kfimp- fer. een sjouwer, een schopper Deze fanatieke dreumes, die het zon der de kwalijke tendens in het voet bal nooit had gered op topniveau, is nu aan zijn afscheidstournee bezig. Vorige week gebeurde dat al met zijn club Borussia Mönchengladbach in een erewedstrijd tegen de nationale selectie van Jupp Derwall. Bij die gelegenheid werd eens te meer bewe zen dat Duitse voetballers de sfeer van een afscheidswedstrijd niet zo best aanvoelen, want na de afgang die Johan Cruyff vorig jaar door Bay ern München middels een 0-8 neder laag werd bezorgd, werd het gala dit keer op een andere manier bedorven. De Borussia-maten van Vogts meen den het feestvarken te moeten huldi gen via een explosieve score tegen de Nationalmanschaft. Dat lukte met de cijfers 6-2 ten volle, maar het gevolg was een hoop gemleter in Derwalls elitegroep, die er zo graag iets leuks van wilde maken, maar nu met boze gezichten aan het banket schoof „Hier ben ik echt niet voor uit Spanje gekomen", verwoordde de bij Valen cia spelende international Rainer Bonhof de boosheid van de hele ploeg. Vanavond krijgt Berti Vogts een her kansing op een ereronde. Met Borus sia kan hij voor de tweede keer in zijn carrière de UEFA-cup winnen In het Bökkelberg-stadion van Mönchen gladbach is Rode Ster Belgrado de finale tegenstander, die na het 1-1 gelijkspel uit de eerste wedstrijd niet veel hoop meer koestert op de eind zege. Door een triomf in dit Europese be kertoernooi. zou Vogts een laatste ereprijs verbinden aan zijn lijst suc cessen. die voor een speler met zo weinig voetbalkwaliteit indrukwek kend is: 96 keer Westduits internatio nal. 3 maal deelnemer aan een we reldkampioenschap iderde in 1970. eerste in 1974) met de nationale ploeg eerste 1972) en tweede (1976) in het Europees kampioenschap, met Bo russia 4 keer in de finale van het Europa-Cup-toernooi (winnaar van de UEFA-Cup in 1975), 5 maal West duits kampioen en voetballer van het jaar tn 1971. Als zijn mooiste succes beschouwt hij zelf niet de wereldtitel, maar de ge wonnen finale tegen Nederland. „We hadden toen veel problemen en wer den winnaar op een manier als die min of meer was geprogrammeerd De derde plaats in Mexico was een grotere prestatie." Op dat toernooi brak Vogts als kle vende back pas goed door. Hij vocht met de meest begaafde aanvallers verbeten privé-oorlogjes uit. Zijn te genstanders hadden doorgaans geen goed woord voor hem over. zeker John Cruyff niet. Bcrtl Vogts. buiten het veld een vriendelijke, bijna verle gen Jongen, veranderde als voetballer ln een enkeltrapper zonder weerga. De complete Bondsrepubliek ls niet temin altijd gek geweest van deze even onvermoeibare als meedogenlo ze speler Supporters én trainers koesterden de energiebron, die zo leek het soms met zijn vlijt het symbool was van het Wirtshafts wunder Twee trainers hebben altijd een groot vertrouwen in hem gekoesterd: Hen nes Weisweiler. die hem in 1965 als oefenmeester van Borussia Mön chengladbach bij de amateurs van Büttgen wegplukte en de voormalige bondscoach Helmut Schön. Dat ver trouwen was wedeizijds. Vogts: „Weisweiler was een keiharde prof Dat paste bij mij opvatting Door zijn begeleiding kon ik eerst Bundesliga- speler worden en later International. Schön heeft mij vooral geleerd om het goede in de mens te zien." Dat laaste compliment staat dus met zo zeer in verband met het voetbal, waarvan Schön naar verluidt ook niet zo'n geweldig kenner was. Vogts noemt Schön zijn „peetvader", en het schijnt dat er inderdaad een zeer hechte band tussen beiden be staat. Vogts. een 32-jarige vrijgezel, verloor op 13-jarige leeftijd belde ou ders. werd toen door een tante ln huis genomen en was later kind aan huls bij de familie Schön. Schön vatte de kwaliteiten van Vogts als volgt samen: „Hij ls geen Netzer of Overath. Toch bereikt hij door zijn Instelling hetzelfde effect als deze twee Het is bewonderenswaardig dat hij met zijn kwaliteiten tot een speler van wereldklasse is uitgegroeid." Vogts zelf maakt er ook allerminst een probleem van. Dat hij als voet baller om het voetbal, een zwak type wordt genoemd „Ik ken mijn bepef- kingen en wist dat ik het ln een korte periode van mijn mentaliteit moest hebben. 8inds ik als prof bij Borussia begon, heb ik. mij er ook volledig op gericht om in die periode te slagen. Ik heb alles voor het voetbal opgeofferd, en heb daar geen spijt van. want nu breekt de tijd aan om de schade in te halen." Zijn besluit om na dit seizoen te stop pen staat al geruime tijd vast. De dubbele beenbreuk, die hij ln de be ginfase van deze competitie opliep en hem voor het grootste deel van het seizoen uitschakelde, heeft hem slechts gesteund ln zijn voornemen om per 1 september ln dienst te tre den van de Westduitse voetbalbond (DFB). Vogts „Omdat Borussia nu vrij is van degradatlezorgen noemt men mij de redder van de ploeg Wel. dat ls nogal overdreven, want ik heb sinds mijn terugkeer in het team op ten hoogste 70 procent van mijn kun nen gespeeld. Het is gewoon tijd voor mij om ermee te stoppen." Vogts' overstapje naar de staf van Jupp Derwall wordt ln West-Duits land Inmiddels unaniem als gunstig voor de toekomst aangemerkt HIJ neemt de jeugdploeg onder zijn hoe de. Vogts „Een nieuw vak voor mij. maar ik denk dat ik mij. met mijn ervaring, nuttig kan maken voor het Duitse voetbal Er zullen zeker Duitse jongentjes zijn. die liever Netzer. Overath of Beckenbauer hadden zien komen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17