merikaanse kerken worstelen et falend economisch systeem •NSDAG 23 MEI 1979 TROUWKWARTET RH 13 BUITENLAND 'erlies van minstens vijfduizend arbeidsplaatsen in I e Mahoning Valley. Dat was het gevolg van de Qverwachte beslissing van de directie van het merikaanse bedrijf Lykes Corporation om de Dchteronderneming Youngstown Sheet Tube te luiten. Binnen een paar weken zouden vijfduizend erknemers op straat komen te staan. Hierdoor werden nog eens zo'n twaalfduizend andere arbeidsplaatsen bij toeleveranciers, middenstand e.d. bedreigd. Wanneer men de gezinnen van de direct getroffenen meetelt, zouden ongeveer 68.000 mensen het slachtoffer worden van de bedrijfssluiting. In vele industriële centra in de wereld hebben zich dergelijke ontwikkelingen voorgedaan. Toch vormt de Mahoning Valley, hoe zwaar getroffen ook, in zekere zin een uitzondering. Het gebied werd name lijk ook een teken van hoop. Dit dank zij een opmerkelijke reactie van de gezamenlijke kerken in de vallei. K>r Rob van Drimmelen olgens de directie van Lykes oest Youngstown Sheet Tube S&T) gesloten worden vanwe- de goedkope staalimporten uit idere landen, de kostenverho- nde milieuwetgeving en de te ige loonkosten. mensen in Mahoning Valley twijfelen rk aan die argumentatie. Men wijst ip dat YS&T nog een gezonde onderne- ng was toen zij in 1969 door Lykes werd ergenomen. De situatie veranderde trna echter snel. In twee jaar tijd was schuld van de onderneming verdrie- udigd. De opbrengsten uit YS&T wer- door Lykes vooral gebruikt om ande- meer winstgevende ondernemingen iten de staalsector op te kopen. Zo ven de noodzakelijke moderniseringen de staalfabrieken in Youngstown ach- wege. De concurrentiepositie verslech- de hierdoor in een snel tempo. Voor een gelijke gang van zaken was al van trheidswege gewaarschuwd toen Lykes i vergunning aanvroeg voor de overna- van YS&T. Het was al eerder voorge nen dat grote ondernemingen waarvan hoofdkantoor duizenden kilometers stond, kleinere ondernemingen op- Ehten om deze als melkkoe te gebrui- b. De mensen in de Mahoning Valley fmoeden nu dat zij ook het slachtoffer geworden van een dergelijke handels- Zij beschuldigen Lykes ervan dat de i|>rengsten van YS&T door Lykes zijn tapt om overgeheveld te worden naar ren waar de winstvooruitzichten gro- waren. In het huidige economische k iteem lijkt dit een logische zaak. De |(|atschappelijke gevolgen hiervan kun- echter aanzienlijk zijn. volgen- iluiting van YS&T had naast de werk- leld, ook nog andere gevolgen voor de ioning Valley. In de VS worden veel Ie voorzieningen betaald uit lokale ^astingen. De belangrijkste bron voor te belastingen was voor de vallei nu jevallen. In het stadje Campbell werd voorbeeld negentig procent van de •mstenbelasting opgebracht via T. Ditzelfde percentage gold voor de ïdbelasting. Juist nu deze gemeen- ipsgelden het hardst nodig zijn, ko- i de bronnen hiervoor grotendeels )g te staan. De scholen en de zieken en raakten hierdoor al in grote moei- leden. Ook is er nu veel te weinig geld r de opvang van het sterk groeiend tal drank- en drugverslaafden en het ten naar oplossingen voor de toene- crlminaliteit. De werkloosheid legt enorme druk op het gezinsleven. Bij- olg zagen de psychiaters in de Maho- Valley het aantal cliënten na de rijfssluiting in zeer korte tijd verdrie- de kerken worden met deze ernstige atie geconfronteerd. Het overgrote van de ontslagen werknemers van fcT is lid van een kerkgenootschap. De ;orgers uit deze kerken werden zo met neus gedrukt op de gevolgen van de s. In eerste instantie reageerde men een klassieke manier via de individuele torale zorg voor de kerkleden. Vrij snel ing hter door dat pastorale zorg al- __p niet voldoende is. Naast de gevolgen mm de crisis, zou men ook aandacht moe- 11 hebben voor de oorzaken van de socia- lamp en de mogelijke oplossingen daar- kstorale brief- initiatief van de bisschop van Young- wn, James Malone, verenigden meer tweehonderd kerkelijke leiders zich in Oecumenische Coalitie van de Maho- Valley. Deze Oecumenische Coalitie am met een aantal opvallende initiatie- Naast het schrijven van een indrin- le pastorale brief, werden studies on- nomen om te bezien of heropening van de staalfabrieken mogelijk zou zijn. Het bestuur van de onderneming zou daarbij in handen moeten komen van de werkne mers en de lokale samenleving. De pastorale brief van de Oecumenische Coalitie is een uitvoerig en indrukwek kend geschrift geworden. De gevolgen van de sluiting van de staalfabrieken van YS&T door de Lykes Corporation worden uitvoerig beschreven. Volgens de geeste lijke leiders van de Mahoning Valley moet het economisch systeem gericht zijn op het vervullen van maatschappelijke be hoeften, als het recht op werk. een behoor lijk loon en participatie in economische beslissingen. Zij stellen vast dat ondernemingen ook sociale en morele verantwoordelijkheden dragen. In nogal felle bewoordingen wordt de directie van Lykes verweten dat deze onderneming niet aan de fundamentele morele vereisten heeft voldaan. Men heeft volgens de Oecumenische Coa litie niets begrepen van de opdracht van het rentmeesterschap en gefaald in het beheer van de onderneming. De geestelij ke leiders vinden het onbegrijpelijk dat een kleine groep van directieleden van een onderneming beslissingen kan nemen die zeer ingrijpend zijn voor de samenleving. De gemeenschap zou bij zulke beslissin gen betrokken moeten zijn. De wijze waar op de sluiting van de staalfabrieken Is aangekondigd getuigt van onbegrijpelij ke nalatigheid en weinig respect voor de werknemers en de samenleving. Volgens de Oecumenische Coalitie is de kritiek op het beleid van Lykes niet bedoeld als een veroordeling van bepaalde individuen. Het is in feite kritiek op het economisch systeem waardoor personen zich gedwon gen voelen om achter gesloten deuren onmenselijke beslissingen te nemen. Woorden Staande in de Joods-Christelijke traditie voelen de kérken in de Mahoning Valley zich direct verbonden met de slachtoffers van onrechtvaardige structuren. Vanuit dit gezichtspunt betekent de sociale crisis in de vallei ook een uitdaging voor de kerken om de woorden van gerechtigheid ook in praktijk te brengen en te zoeken naar nieuw modellen om vorm te geven aan de betrokkenheid en verantwoorde lijkheid van kerken waar het gaat om slachtoffers van het economische sys teem. In de pastorale brief zeggen de kerken dan ook steun toe aan alle pogin gen om volwaardige en volledige werkge legenheid in de Mahoning Valley te her stellen. Tegelijkertijd heeft men een be roep gedaan op de grote bedrijven in de omgeving om de werknemers en de ge meenschap te betrekken bij beslissingen die gevolgen hebben voor de werkgelegen heid en de samenleving in het algemeen. De gang van zaken bij YS&T zou niet meer herhaald mogen worden. In het zoe ken naar concrete oplossingen voor de werkloosheid volgen de kerken in de Ma honing Valley niet bepaald de gemakke lijkste weg. Weinige kerken zijn hun hierin voorgegaan. Onlangs werd bekend gemaakt dat in de Franse staalindustrie twintigduizend ar beidsplaatsen verloren zouden gaan. De kerken in Noord-Frankrijk reageerden hierop met het uitroepen van een bid-, vasten- en boetedag op 11 mei. „Wij heb ben geen magische oplossing aan te bie den," zeiden de hervormde en lutherse kerken van Elzas-Lotharingen, „maar wij geloven dat bidden, vasten en boete in deze situatie passende houdingen zijn, die ons in staat stellen ons bewust te zijn van onze verantwoordelijkheid." Toen het Nederlandse kabinet een aantal weken geleden vergaderde over de zorg wekkende situatie in de scheepsbouw, ontvingen de ministers een telegram van bisschop Simonis van Rotterdam waarin het kabinet veel wijsheid werd toegewenst bij de besluitvorming. De acties van de Nederlandse bisschop en de Franse kerken zijn kenmerkend voor de wijze waarop de meeste kerken reage ren op sociale crises. De aandacht is voor al gericht op de individuele pastorale zorg. Leidinggevende personen wordt gevraagd wijsheid te betrachten en de gelovigen worden opgeroepen tot gebed. De oproep van de Noordfranse kerken tot vasten en boete krijgt in Ohio een extra dimensie omdat men daar het vasten ver staat zoals in Jesaja 58 vers 6, „Is dit niet het vasten dat ik verkies: de boelen der goddeloosheid los te maken, de banden van het juk te ontbinden, verdrukten vrij te laten en elk juk te verbreken?" De Amerikaanse kerken willen met hun actie een teken van hoop stellen. Daarom ein digt de pastorale brief met de woorden uit Jesaja 58 vers 12, „En de uwen zullen de overoude puinhopen herbouwen, de grondvesten van vorige geslachten zult gij herstellen, en men zal u noemen: Herstel ler van bressen, Herbouwer van straten." Heropening rendabel^ De Oecumenische Coalitie liet een tweetal studies uitvoeren. In een eerste studie werd nagegaan of heropening van de staalfabrieken mogelijk zou zijn. Een tweede studie richtte zich op de organisa tie van het bestuur van de eventueel her opende fabrieken. Beide onderzoeken ge ven hoopgevende resultaten te zien. Wan neer de gemeenschap en de overheid vol doende medewerking geven, zal herope ning van de fabrieken van Youngstown Sheet Tube financieel rendabel zijn. Het bestuur van de nieuwe onderneming, die men Community 8teel Inc. wil noe men, zou moeten liggen in de handen van de gemeenschap en de werknemers. Om duidelijk te maken dat de bevolking achter deze plannen staat organiseerde dt Oecumenische Coalitie een financiële campagne. Burgers werd gevraagd geld te reserveren om in de toekomst aandelen van de nieu we onderneming te kopen Binnen korte tijd werd zo een paar miljoen dollar over geschreven naar speciaal daartoe geopen de bankrekeningen. Deze financiële actie diende ook als stimulans voor de overheid om ruim vijfhonderd miljoen dollar be schikbaar te stellen aan leningen en ga ranties. Men heeft goede hoop dat de overheid bereid zal zijn met dit enorme bedrag over de brug te komen. De sociale uitkeringen voor de werkloze staalarbei- ders kosten immers ook zo'n vijftig mil joen per jaar. De plannen van de kerkelijke leiders in de Mahoning Valley om de nieuwe onderne ming te plaatsen onder het bestuur van de gemeenschap en de werknemers hebben veel stof doen opwaaien. Door de potentiële concurrenten in de staalindustrie is het plan al betiteld als socialistisch en communistisch. De Oecu menische Coalitie reageerde hierop nogal laconiek: „Het kan ons niet schelen welke naam de werkgevers hieraan geven; wij noemen het participatie". De kerkelijke leiders geven een aantal redenen voor de keuze van zelfbestuur voor de nieuwe onderneming. In de eerste plaats denkt men via zelfbestuur de con trole over het kapitaal te krijgen. Volgens de Oecumenische Coalitie was de kapi- taalvlucht namelijk één van de belangrijk ste redenen voor het sluiten van de staal fabrieken. De opbrengsten van de activi teiten in de Mahoning Valley werden door Lykes voornamelijk elders besteed. Hier door bleven de noodzakelijke herinveste ringen achterwege. In de tweede plaats vinden de kerken dat de direct betrokkenen, de gemeenschap en de werknemers, medebeslissingsrecht moeten hebben bij zaken die voor hen zo belangrijk zijn. In het gewone bedrijfsle ven is deze participatie niet mogelijk. Men denkt dat zelfbestuur de produktivtteit zal verhogen en dat de tegenstellingen tussen directie en werknemers aanzienlijk zullen verminderen. Van de plannen voor zelfbestuur zegt de Oecumenische Coali tie te streven naar nieuwe, rechtvaardiger en democratische structuren in het econo mische leven. Een logische consequentie hieruit is ook dat de nieuwe fabriek geen produkten zal leveren aan de militaire industrie. Volgens de kerkleiders zijn de militaire uitgaven al veel te hoog. Men denkt dat de markt voor niet-mllitaire produkten al voldoende mogelijkheden biedt voor de nieuwe fabriek Reacties Vooralsnog heeft de vakbeweging een wat afwachtende houding aangenomen tegen over de plannen van de kerkleiders In de Mahoning Valley. Men is bang om bij de werknemers al te hoge verwachtingen te wekken ten aanzien van de heropening van de fabrieken. De vakbeweging heeft de werknemers aangeraden actief te zoe ken naar andere banen en niet te wachten op een eventuele heropening van de staal fabrieken. Daarnaast geven de vakbonds bestuurders echter alle mogelijke steun aan de plannen van de Oecumenische Coalitie. De meeste werkgevers zien de plannen voor heropening onder zelfbestuur als een bedreiging voor de vrije ondernemingsge wijze produktie. Men spreekt meewarig van een „stel priesters en dominees die proberen een verouderde staalfabriek nieuw leven in te blazen". Niet alle werk gevers reageren echter op deze manier. Zo staan de banken in Youngstown volledig achter de acties van de kerkelijke leiders. De politici hebben vooral moeite met de enorme bedragen die nodig zijn voor het moderniseren en opnieuw openen van de staalfabrieken. Toch zou men goede wil kunnen aflezen uit het feit dat de overheid al een subsidie van 300 000 dollar heeft gegeven voor de studie over mogelijkheden voor de nieuwe onderneming. Dit is ook weer niet verwon derlijk als men beseft dat Youngstown tijdens de laatste nationale verkiezingen het hoogste percentage stemmen op bracht voor presdient Carter. „Carter weet waar Youngstown ligt," zegt burgemeester Rlchley van Youngstown. Vice-president Mondale noemde de activi teiten van de kerken in Youngstown voor beeldig en daarom uiterst geschikt voor overheidssteun. Re» uitaten De kerken in de Mahoning Valley blijven hoopvol gestemd over hun plannen. Maar ook al zouden hun plannen uiteindelijk mislukken, dan heeft de Oecumenische Coalitie nog veel bereikt. Men is erin ge slaagd de nationale aandacht te trekken voor de gevolgen van massale ontslagen. In verschillende staten worden nu wette lijke maatregelen vastgesteld voor slui tingsprocedures van bedrijven. In Wash ington is een wet ingediend waarin be drijfssluitingen en overplaatsingen wor den beschreven als sociaal en economisch onrechtvaardig voor de werknemers in de gemeenschap. Zelfbestuur van de werkne mers en de lokale gemeenschap wordt in deze wet aangeduid als een goede oplos sing die steun van de overheid verdient. De woorden Mahoning Valley zijn hier door niet alleen een synoniem geworden voor een sociale ramp maar ook voor de wil en het doorzettingsvermogen van een lokale gemeenschap om de eigen toe komst te bepalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13