rtós'tfiinevan WL' „.kelvolwinketóes... reis, met Kiliaan Marco Polo Mislukken dwangmaatregel Z.-Afrika versterkt bewind lT,tstekendespul»enen\°chlaëepnjZe^ Moen- Igoedkoopook.^ Zuid-Afrika negeert verzet tegen perswet )pa steeds tueel ima lisbaar JAG 23 MEI 1979 TROUW/KWARTET PRH 11 - S 15 ■jHOKKENKINUERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKlNDERBOEKENKINDERB (}J)A-fraCtie ill EöfSte Kaïïier idreus heeft kinderen t nagelaten. Bijvoor- t verhaal van Kiliaan enmaker, die mensen. Hu dingen in een liedje Vhinderen, al kon hij zelf f ïgen of een liedje Zoiets wekt arg- i. Ook al kon Kiliaan •n als hij erg vrolijk, irietig of erg kwaad id op zijn gierige buurman iw in een jurk van jutezak en dan de stukken die er en armen waren uitge- be waar de. Ook verzette jedurig de schuttingen in Als Kiliaans eigen vrouw hij weg, niet dan nadat hij in een liedje veranderd reken maar dat daar kort ^^ijkantoor van de bank is waar de kassier zich trou- ivètdurend vergiste met tel- illi (er zo'n raar schor liedje in longi. ïta intmoet Kiliaan in het bos ie( ereltjes, de bosbouters, die ';ing Hixje pesten, en dat moeten bezuren met het o van hun hoedjes. Nou én, liaan, waarvoor een hoed? bosbouters anders niet we it het is. En als je dat niet weet je dan hoe vroeg het terke logica dringt Kiliaan ne ugbrengen van de hoedjes, i jjt\ de lucht in vliegen nadat enjheeft gewassen. De bosbou- achter aan. er volgen vele langen maar ten slotte iaan met Hix, want elk veranderen, Hix ook. Een stukje proza voor kinde- fcht jaar af, met veel verbor- gen van een creatief mens. a IG kleine boekjes die Jan- v( lan tot nu toe maakte zijn, [ïoi gebundeld zijn in een groot 109 bladzijden veel beter te chien te bekijken. Alle dieren ne De tekst is minimaal, het tut zijn de tekeningen, ragfijn met knap pe nonchalance opgezet, die veel ver halen doen. „Van de dijk af huppelen zal beslist makkelijker zijn dan de dijk op. dacht juffrouw Slenter slim Toen stortte ze zich de dijk af." De slechte afloop lokt stromen scheld en vieze woorden uit, op school verbo den (overigens beginnen kinderen daar redelijk immuun voor te wor den, men zal krassere taboes moeten zoeken) en raad van de dieren: op je kop gaan staan (Rat), een prothese aanschaffen (tante Merel); dat is een hulpmiddel, een kunstgebit, kunst staart of springveren." Wensdroom-verhaal De wonderlijke reis is het verhaal dat een achtjarige meisje doet over haar huis. tuin. moeder, hond. en vader- schrijver die geen aandacht voor haar heeft. Eindelijk verzint Martine een reis met haar vader, maar in de trein mompelt hij nóg steeds .Ja. ja." zijn hoofd bij andere zaken. Tot hij op springt en via het raam ziet dat het buiten zomer is, terwijl het in de stad hartje winter was! Prachtige platen aan elke rechterkant laten zomer zien, boerderijen, dorpen, kastelen, koetsen en de piknik waar onbekende mensen vertellen dat ze zich hier te ruggetrokken hebben om wat meer tijd te hebben voor elkaar. Een wens droom-verhaal, dat best door een kind zou kunnen zijn geschreven. Alois Schöpf is de auteur, Regine Dapra de tekenares, Hetty v.d. Heu vels vertaling bevat één storend ger manisme" machine die vader zich al zo lang had gewenst." Uit Duitsland komt het bijna geheel uit primitieve schilderijen (van Ka- thrin Lutz. Marxer) bestaande boek Muraho! (Dag!) over Sabine en Mar co, op bezoek in Ruanda. Van Chris- toph Lutz is de tekst: in grote letters het verhaaltje, eronder, kleiner, infor matie over land en volk en régime in Ruanda. Felle kleuren schilderen het land, en heuvels, karbouwen, het dorpshuis. De markt krioelend van mensen en produkten, het jongetje Sembeba, dat zijn school (portret van de generaal aan de wand) laat zien. zelf kan hij er niet heen; zijn vader is werkloos. Moeder Mukamusoni (niet makkelijk, zo'n naam) vertelt over de moeilijke tijd toen er geen rijst en suiker kon worden gekocht: „hoe is dat bij jullie?" Als Je geen papier hebt teken je maar in het zand. als je kind ziek wordt helpt de medische post je met het koken van dingen die hem beter maken. Naast palmen en bana nen zie je reclame voor Cola en Omo, en voor het arbeidsbureau zitten de werkloze mannen. De koning De Japanse kunstenaar Mitsumasa Anno heeft in De bloem van de ko ning ditmaal ook de tekst geschre ven. Over de koning die alles groter wilde hebben dan een ander, tot in de bespottelijks te afmetingen, die niet altijd even handzaam zijn (de vork en mes-toestand!). Tot de koning de tulp ziet, in ware gedaante, en zo ontroerd wordt, dat hij genezen is van zijn idee dat het grootste het beste is. Het mooiste kleurenprentenboek, en voor veel meer leeftijden dan tien jaar, is Met Marco Polo naar China, van Ceserani en de schilder Ventura, die ongelooflijk mooie en gedetail leerde pastel-illustratioes bijdraagt. L. M. Niskos vertelt van het Venetië, in 1254, (toen Marco werd geboren), op de hele wereld bekend om zijn handel. Van een reisje meer of minder keek men daar dan ook niet op. Maar wél van wat Marco Polo overkwam, die met zijn vader Niccoló en oom Matteo meemocht. Op zijn vijftiende zag hij zijn vader voor het eerst; al die tijd was deze op reis! Over het leven in die tijd wordt op boeiende wijze verteld: hoe zijde wordt gewonnen, wat de beroemde .zijderoute" was, welke kruiden men kende en gebruik te. En als de grote reis begint leest niet alleen een tienjarige met rode oren mee: de riskante tocht door Azië, met de gevaren van bendes die de karavanen aanvallen, door Turko- manië naar het Tweestromenland, dóór naar het gloeiend hete Ormuz. (de rijke mensen zitten er in vijvers, de armen in grote aarden potten vol water. Overdag zie je er alleen maar door Gertie Evenhuis hoofden!) De Gobiwoestijn door. het dodenland, waar ze verdwalen en door een jade-karavaan worden gered. Een tocht van weken. Tot eindelijk de Koeblai Khan, met wie zijn vader en oom reeds banden hadden aange knoopt, hen tegemoet komt. De taaie geschiedenis van de Mongolen is boeiend beschreven, hun heerser, die in Cambaluc (Peking) zetelt, ook. In zijn persoonlijke dienst brengt Marco zeventien jaren door. ten slotte als vertrouweling. De Khan leeft als een echte Duizend en één Nacht vorst, maar om op de hoogte te blijven van de toestanden in zijn rijk stuurt hij Marco Polo op reis. Weinig Europeanen vóór of na hem zullen Oostazië zó hebben gekend: Marco maakt aantekeningen over verbindingen en wegen, postdienst en irrigatie. Ook van de uitvingen van de Chinezen: de bril (die Europa bereik te nadat de Arabieren het slijpen van lenzen van de Chinezen hadden afge keken»; de sterrenwacht, papier, kompas, papiergeld. Bij de dood van de Khan echter treft heimwee, Marco. Hij reist terug, en zijn verhalen zou den zijn vergeten als hij niet bij een zeeslag tussen Venetië en Genua ge vangen zou zijn genomen. Vanuit de cel dicteert hij zijn reisverhalen, voor velen zo ongelooflijk dat het boek de bijnaam II Milione (het miljoenen- boek) kreeg. In 1492 heeft Columbus het bij zich! Kiliaan op weg naar de stad, Hans Andreus, uitg. Holland, 12.90 Alle dieren van de ruige berm, Jan tien Buisman, Harmonie, 14.90 De wonderlijie reis, Regine Dapras- Alois Schöpf, Deltas, 14.90 Muraho!, bezoek in Ruanda, uitg. Sjaloom Odijk, 17.50 De bloem van de koning, Mitsumasa Anno, Ploegsma, 15.90 Met Marco Polo naar China, Lemnis- caat, 16.75 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractie in de Eerste Kamer „is zeker niet afkerig van dwangmaatrege len tegen Zuid-Afrika maar zij realiseert zich wel dat het mislukken van dwangmaatregelen de positie van het blanke bewind aldaar stellig zal versterken". Dit zei de CDA-woordvoerder in de Senaat dr. J. W. van Hulst gisteren in het debat over het buitenlands beleid van de Nederlandse regering. Neder land neemt momenteel in het kader van de Europese Gemeenschap deel aan voortgaand overleg over de op stelling jegens Zuid-Afrika. De linkse fracties in de Eerste Kamer drongen zonder meer aan op Nederlandse ini tiatieven om tegen Zuid-Afrika een olieboycot te beginnen Van Hulst vroeg zich af of Nederland in staat zal zijn Shell dwangmaatre gelen op te leggen, gezien het feit dat de Shell-raffinaderij in Zuid-Afrika voor vijftig procent Brits is en een groot percentage aandelen van Shell zich in de Verenigde Staten bevindt. Van Hulst wekte daarbij de indruk voor een boycot alleen mogelijkhe den te zien indien de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties die voor alle landen dwingend uitvaardlgd. Van Hulst verdedigde verder dat Ne derland zich in het internationale overleg positiever Jegens Israël moet opstellen „Het is onjuist Israël als agressor te karakteriseren en dit standpunt dient in de onderhandelin gen tussen de Europese Gemeen schap en de Arabische staten te wor den uitgesproken," aldus Van Hulst. Zijn PvdA-collega mevrouw Van den Heuvel bepleitte dat Nederland de goede relatie met Israël moet gebrui ken om een creatieve rol te spelen bij de onderhandelingen in het Midden- Oosten en „het niet te laten bij het bewijzen van lippendiensten aan de rechten van het Palestijnse volk". De linkse fracties verweten minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) algemeen een te weinig creatief en actief beleid te voeren. De regerings fracties van CDA en WD uitten zich positiever, alhoewel ook hier enige steken onder water werden uitge deeld. Zo sprak de WD-er baas de hoop uit dat de minister „een synthe se weet te vinden houden van de contacten met het parlement. Zou de minister veel aandacht willen schenken aan de presentatie van zijn beleid?" aldus Baas. Van Hulst (CDA) toonde zich benieuwd „of de politieke achtleradius van de bewindslieden evenredig, of omgekeerd evenredig is aan de lengte van de reizen die ze maken". De minister beantwoordt vandaag. Van onze correspondent JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse regering negeerde gisteren felle protesten uit het hele land door de fel omstreden perswet in het parle ment te brengen. De wet voorziet in de installatie van een advocaat-gene raal. die publikaties over corruptie binnen de regering kan tegenhouden. Minister Louwrens Muller zei gister middag bij de introductie van de wet, dat deze het juist voor alle mensen mogelijk maakt hun klachten over slechte behandeling en corruptie door de overheid te uiten. Daardoor komt de waarheid aan het licht, be halve in die gevallen waarvan de ad vocaat-generaal denkt dat zij de vei ligheid van het land in gevaar kunnen brengen, aldus Muller. Hij voegde daar vastberaden aan toe dat hij en de regering, ondanks de enorme ex plosie van protesten in de pers tegen deze wet. door zullen gaan met „het doen van onze plicht". Hij ontkende ten stelligste dat de wet was bedoeld om de media aan banden te leggen. Zelfs regeringsgetrouwe kranten heb ben zich uitzonderlijk fel tegen deze wet verzet. Oppositieleider Colin Eg- lin reageerde gisteren voor het parle ment heftig op de woorden van Mul ler. Naar zijn mening legt de nieuwe wet de pers volledig aan banden, on dermijnt zij het parlementaire sys teem en zal zij leiden tot wijdver spreide corruptie. Eerder op de dag had Peter Sorour, voorzitter van de nationale organisatie waarin alle za kenmensen van Zuid-Afrika zich heb ben verenigd, de regering gewaar schuwd dat deze wet zal leiden tot het „opdampen" van alle symphatie die nog in het buitenland aanwezig is. SAN FRANCISCO (DPA) In de Amerikaanse stad San Francisco is gisteren een beperkte noodtoestand van kracht geworden nadat het in de nacht van maandag op dinsdag tot botsingen was gekomen tussen de monstrerende homofielen en de poli tie, waarbij zeventig mensen gewond raakten. De onlusten in de stad bra ken uit nadat een Jury het voormalige gemeenteraadslid Dan White, die op 27 november de burgemeester van San Francisco en het raadslid Harvey Milk doodschoot, niet schuldig had bevonden aan moord, maar slechts aan doodslag. Milk had eerder te kennen gegeven dat hij homofiel was. dj ite Westerbork c ieester van Wester- t ingevolge het be- artikel 22 van de Ruimtelijke Orde- d, dat ter gemeen- afdeling alge- n. voor een ieder gelegd het besluit d der gemeente van 3 mei 1979 waarbij is ver- it voor de op bij besluit behorende nig gewaarmerkte >d omlijnd dan wel ur aangegeven ge- bestemmingsplan I bereid. len betreffen: Sehepersweg 11 te nge alsmede het kerhout. 23 mei 1979 teester voornoemd. IISGEVING. kamer voor ge- andeling uit gede- aten van Utrecht lend, dat zij op 25 juni 1979, ten uize, Achter St. Utrecht, in open lering zal behan- pen op grond van lan de Algemene t van ingezetenen nde gemeenten: Itrecht; 9.40 uur 9.50 uur Veenen- uur en 10.20 uur •Rijsenburg; 10.30 0.40 uur, 10.50 uur ir Amersfoort: Bilt. winhdtje j Waar i vlees altijd vers is. Ook vers-verpakt. Mio cornets, doos 10 stuks AH Tricolore-ijs, Schepklaar -roomijs, bak 2'/2 liter (DOdxiD Partijvoordeel - zolang de voorraad strekt. Prijzen gelden t/m zaterdag 26 mei a.s. 21.23.79

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11