ornelis Berkhouwer: 'Europa moet' WAT BIEDT SINGER MEER DAN ANDERE NAAIMACHINES? 'Loonsverhoging in heel wat sectoren' eer partij Laetrile beslag genomen -ippen tegen multinationals eb een werkloze arbeider overgehaald te stemmen,' zegt VVD'er iooien tijdens UNCTAD: Leo Ester: positieve doorbraak Wadlopers stuiten op vliegtuigwrak treden middel tegen kanker SINGER Singer 367, de sterke lichtgewicht zig-zagmachine Nieuwe Singer naaimachines met origineel Singer garantiebewijs zijn alleen verkrijgbaar in een echte Singerwinkel of de Bijenkorf. tri 5 3 O) 'c g c/> ra c 'o> ra a .c 'N 0) ra c O) ra O. ra ra •e J22 MEI 1979 TROUW/KWARTET i Koelé ja moet. Waarom moet Europa? Omdat we niet zonder Europa kun- -.Eenvoudiger kan mr. Cornelis Berkhouwer, VVD-lijsttrekker voor de "jese verkiezingen, het in Waalwijk (Noord-Brabant) niet onder woorden in. sn gewaarschuwd. Een collega-parlementariër noemde Berkhouwer „zeer gevat, maar a met weinig diepgang". Het deert de liberale politicus niet. Hi) is zeer ingenomen met duit eenvoudige" slogan, waarmee de WD zich opmaakt voor de eerste rechtstreekse ie verkiezingen: „Gewoon jezelf kunnen zijn". Een kreet, die niet bedacht is door een x-reclamejongen, maar geïnspireerd is door een eenvoudig lid van de VVD-Tweede ractie. Heel gewoon dus. Cornelis Berkhouwer luis de indruk dat tal van zaken eenvoudiger, vlotter afge- kunnen worden. Het beta- eer met behulp van een Eu- ïntsoort. de florijn. Het per- teer met een Euro-paspoort ik tot m'n laatste snik voor belooft Berkhouwer). Ja railverkeer („Zou dat niet een treinverbinding van ;en. naar Hamburg, vervol- Amsterdam. via een tunnel Kanaal naar Londen, en op nent richting Alpenzo de lijsttrekker). Het is min- i lelijk waar Berkhouwer met er zaken als jeugdwerkloos- lenergie en milieuvervuiling oosheid werkloosheid. Op een goed verkiezingsbijeenkomst in („Over belangstelling heb klagen. Uit een onderzoekje is ook gebleken dat Europa D veel sterker leeft dan in irtijen") maakt Berkhouwer en over de vrouw op de ar- kt. Zij krijgt het steeds voorspelt Berkhouwer, n hele beweging van jonge rekt te velde tegen de wer- ouw, een concurrent op de arkt." en de lijsttrekker om een lichting, want in het pro van de Europese federatie alen en democraten wordt nadruk gelegd op de strijd ugdwerkloosheid (dit pro van VVD en twaalf andere noemt overigens slechts een de oprichting en uitbreiding memingen). Berkhouwer: toegegeven, werkloos heid is vooral voor jongeren een schrijnende aangelegenheid. Maar een vrouw die wil werken moet dat gewoon kunnen doen. Eigenlijk moet je geen onderscheid maken tussen groepen werklozen, werkloosheid is voor de een niet minder erg dan voor de ander." Is dat de reden, waarom de Europese liberalen geen concrete maatregelen bepleiten? Die vraag ontlokt Berkhouwer een uitval naar de Europese - Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Ge meenschap. Vooral de socialist Vre- deling, behartiger van sociale zaken, moet het ontgelden: „Hij weet niet veel meer te doen dan een mager pakket sociale maatregelen voor slecht draaiende staalbedrijven op tafel te leggen." 'Lust ik niet' Berkhouwer vermeldt echter niet, dat Vredellng al de grootste moeite had om zijn plannen voor financiële steun bij arbeidstijdverkorting door de commissie te loodsen. Evenmin zegt Berkhouwer erbij, dat de Europese ministers van sociale zaken Vredeling gemaand hebben nog maar eens flink te gaan studeren op zijn plannetjes. „Die ministers, die lust ik ook niet," zegt Berkhouwer strijdlustig. Hij ver wijt de bewindslieden gebrek aan Eu ropees denken. Het zal elke toeschouwer na luttele ogenblikken duidelijk zijn: de bij naam „Eurokees", die Berkhouwer verwierf als voorzitter van het Euro pees parlement, past hem nog steeds. Ter illustratie een paar uitspraken, waarin overigens de sluikreclame voor melk opvallend is. Berkhouwer over de invloed van Nederland: „Als één-negende deel van de EG hebben we in de wereld meer in de melk te brokkelen dan op grond van ons in wonertal logisch zou zijn." Over het overhevelen van bevoegdheden van de EG-landen naar „Brussel": „Wat de huisvrouw voor de melk betaalt wordt in Brussel bepaald." Over de verworven welvaart: „Hier en daar is dank zij de EG het welvaartspeil van de Verenigde Staten zelfs overschre den." Over het landbouwbeleid: „Het is bewezen dat Europese samenwer king echt werkt." Luchtig Op het tweedaagse liberale Euro-con gres in Maastricht wordt zichtbaar genoten van Berkhouwers positieve kijk. Het programma is ook aan de luchtige kant gehouden: korte toe spraken door binnen- en buitenland se liberalen coryfeeën, vrolijke mu ziek en lekker eten. Voor de WD-ers, die het aangeboden hotelarrange ment toch te prijzig vonden, is de zonnige sfeer dank zij de nabijgele gen camping vrijwel optimaal. Slechts één misser: per abuis wordt een verkeerde propaganda-film, ver toond. Het is een film „waarin voor namelijk (ex-commissaris) Lardinois en Vredeling optreden", zoals een li beral diep teleurgesteld opmerkt. Belangrijker is, dat het met veel zwier gebrachte pro-Europaverhaal van Berkhouwer door de enthousiast Ver welkomde Belg Willy de Clercq iet wat gerelativeerd wordt. De Clercq, voorzitter van de partij voor de vrij heid en de vooruitgang en twéede man van de samenwerkertde Europe se liberalen, moet „helaas vaststellen dat het oorspronkelijke enthousias me voor de Europese eenwording ge slonken is". Waaraan is dat te wijten? De Clercq somt op: een overdreven etétisme, conservatieve en nationa listische reflexen, ja zelfs mathusi- aanse ontwikkelingen. Zulke moeilij ke woorden hebben we nog nimmer gehoord uit de mond van Berk houwer. Ook Rietkerk Opmerkelijk: ook Berkhouwers baas in eigen land, VVD-fractieleider Riet kerk, waarschuwt tegen een „kunst matig optimisme." Berkhouwer: „dat moet ie niet doen". Toch maar even luisteren naar Rietkerk: „Ook wij li beralen plegen nogal eens gemakke lijk naar buiten de loftrompet op Eu ropa af te steken, maar dan verder, naar binnen toe, ons te beperken tot onze eigen, nationale problemen." Zelfs VVD-voorzitter Korthals Altes, tevens bestuurslid van de Europese liberale federatie, doet een duit in het zakje: „We leven nog steeds in Euro pese Jungle, als kerncentrales op en kele kilometers van de grenzen wor den opgericht, terwijl in ons land de brede maatschappelijke discussie over energie nog op gang moet komen." Juist kernenergie is een onderwerp, dat in het programma van de Europe se liberalen ruimer bemeten is dan in het programma, waarmee de WD de laatste Kamer-verkiezingen inging. Voor de Europese liberalen „staat de rol van kernenergie als alternatieve energiebron nog steeds niet vast," gezien de risico's. Het is dan ook „een hachelijke onderneming" om nieuwe activiteiten te ontplooien, tenzij er voldoende waarborgen zijn voor de opslag van radio-actieve stoffen. De liberalen willen echter niets weten van sluiting van de bestaande centra les. Hun devies: in een nieuw, uitge breid onderzoekprogramma moeten alle aspecten van kernenergie aan bod komen. Een realist Berkhouwer: „We hebben in Europa honderden atoomfysici rondlopen; die moeten nu maar eens een objec tief onderzoek verrichten. Wat heb ben we aan een maatschappelijke discussie, die verzandt in kreten en emoties? Begrijp me goed, lk ben geen atoomenthousiast, ik ben een realist, en daarom zeg ik: nu eerst een onderzoek." In Maastricht houdt Berkhouwer zijn gehoor voor: „Ons standpunt op het gebied van kern centrales was: ja, mitsIk zeg na drukkelijk: wós. Want misschien moeten we de bestaande situatie handhaven, niets extra's doen." Het Euro-program van de liberalen wordt door Berkhouwer hoog gepre zen, niet in de laatste plaats „omdat de anderen niets te bieden hebben." Berkhouwer laat niet af de verdeeld heid in het socialistische kamp te schetsen („de Duitse socialisten wil len meer kerncentrales, het PvdA- congTes wil alle bestaande centrales sluiten") Hij bejegent ook de chris ten-democraten schamper: „De Euro pese Volkspartij gaat de verkiezingen in met een programma, nee een mani fest, dat door de partijtop is opgelegd en waarvan de afzonderlijke partijen naar hartelust mogen afwijken." Nee. dan de liberalen, wier programma klinkt als een klok: „Wij durven te zeggen, dat de bescherming van het milieu belangrijker is dan de winst- factor van de ondernemingen." Het is gepaste trots, want aan zo'n uit spraak is de WD nog niet toege komen. Wie van Berkhouwer, Euro-politicus bij uitstek, belangwekkende opmer kingen verwacht over de (onmoge lijkheden van het nieuwe parlement, zal teleurgesteld zijn. Sceptische ge luiden over de machteloosheid van 410 zij-aan-zij zittende Europaparle mentariërs verstommen niet door Berkhouwers uitspraak: „Het nieuwe parlement zal zijn, wat het er zelf van maakt." En wat te denken van: „Het parlement kan alles doen wat niet verboden is." Waarbij Berkhouwer zijn eigen rol als Euro-parlementa riër, nog altijd vice-vooreitter van het parlement, zeker niet onderschat, ge tuige uitlatingen als: „toen heb lk de Mr. Cornelis Berkhouwer: „Ik ben geen atoomenthousiast, ik ben een realist regeringsleiders gezegd en: „Ik heb altijd tegen de vakbeweging ge zegd: „Zorg voor een Europese orga nisatie, en dat hebben ze gedaan." Van Habsburg Berkhouwer heeft geen goed woord over voor de mogelijke toetreding van de Duitser Otto von Habsburg tot het parlement. Von Habsburg is een gastplaats aangeboden door de CSU, die met onder meer het CDA de Europese Volkspartij vormt. Ber khouwer: „Die Von Habsburg be hoort tot een geslacht, dat veel bloed heeft doen vloeien over Europa. Moet die man, met zijn antieke, reactionai re denkbeelden, in het Europees par lement?" Ook de WD-leider Rietkerk ziet een beïnvloeding van de christen-demo craten „door sterke conservatieve krachten die het vooral gaat om het behoud van verworven posities." Die uitspraak is niet van cynisme, ont bloot: is het niet de WD die in eigen land. ook uit CDA-hoek. soortgelijke verwijten moet Incasseren? Met een onmiskenbare zelfgenoeg zaamheid gaat de VVD de Europese verkiezingen in: zes zetels, hopen de liberalen. Hebben Berkhouwer en zijn medekandidaten niet het gevoel steeds te preken voor eigen parochie, hun verhalen af te steken voor een publiek dat toch al warm loopt voor (een liberaal) Europa? „Welnee", zegt de lijsttrekker, „op de markt in Maas tricht sprak ik een werkloze arbeider, die niets in de verkiezingen zag. Ik heb hem overgehaald te gaan stem men. en misschien doet hij dat wel op mij." (AFP, AP,. Reuter) Internationaal Ver- an Vrije Vakverenigin- W) en een aantal com- ische landen dringen maatregelen ter be- van de multinationa- Tiiemingen. Ze deden ren tijdens de vijfde -conferentie in de Inse hoofdstad Manila. s taris van het IVW voor de e regio, Mathur, beschuldig- ilge multinationale onderne- an sociale en economische l Hij drong aan op over- d^tregelen om de activiteiten ïlijke bedrijven aan banden omdat ze verantwoordelijk het overgrote deel van de onale investeringen. 'ekD-< Inse ling werd gisteren toegesproken door een vertegenwoordiger van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO en een van het nieuwe bewind in Oegan da. Beide sprekers skregen een warm onthaal op de vergadering. De PLO- functionaris, dr. Walid Zaki Gamha- wi, deed een felle aanval op het „im perialistische en zionistische Israël", dat bezig zou zijn de bezette gebieden in te lijven. Zijn toespraak verwierf de instemming van alle Arabische vertegenwoordigers, behalve de Egyptische. De vertegenwoordiger van Israël verliet de zaal. De Oegandese afgevaardigde, W. Semwogerere, riep de ontwikkelde landen op zijn land te steunen om het economisch weer op de been te hel pen. Hoeveel hulp Oeganda denkt nodig te hebben, zei hij niet. Hij dankte Tanzania, dat het Oegandese volk had afgeholpen van dictator Idi Am in. verhouding tussen rijk en arm, maar wordt wel als een aanwijzing gezien dat gestreefd wordt naar overeen stemming. De resolutie wil houders van patenten op een of andere manier dwingen om die patenten niet onge bruikt in eigen bezit te houden. Er zal, gewerkt moeten worden met nieuwe vindingen. Mexico, een van de belangrijkste olie leveranciers van de toekomst, heeft in Manila zijn instemming betuigd met de wens van een aantal arme landen om ook de energieproblema- tiek op UNCTAD bespreekbaar te maken. Waarnemers zien hierin een poging van Mexico om de invloed van dit land in Latijns-Amerika te vergro ten ten koste van een land als Vene zuela. dat deel uitmaakt van de ÓPEC, de organisatie van olie produ cerende en exporterende landen. Mexico maakt geen deel uit van deze organisatie. Van onze sociaal-economische redactie DRIEBERGEN Voorzitter Leo Ester van de Industriebond CNV heeft erop gewezen dat er in heel wat sectoren beperkte tot aanzienlijke loonsverhogingen worden toegekend. „Als werknemers in dienst van be drijfsverenigingen en uitzendbureaus om twee voorbeelden te noemen worden bedacht met een verhoging van hun inkomen, moet men er niet vreemd van opkijken als de werkne mers in de industrie eenzelfde vraag op tafel leggen. Wij mogen toch aan nemen dat de nul-lijn niet alleen geldt voor werknemers in de indu strie." aldus Ester gisteren in de alge mene vergadering van de Industrie bond CNV in Driebergen. Vooruitlopend op de hervatting van het CAO-overleg in de metaal aan staande woensdag zei Ester dat de atmosfeer bij de onderhandelingen wel het dieptepunt heeft bereikt door de hardnekkig negatieve reacties van werkgeverszijde op de „zeer redelijke verlangens" van zijn bond. Het laatste bod van de werkgevers is zowel door de Industriebond CNV als door de Industriebonden FNV onaan vaardbaar. maar Ester zegt er toch op te rekenen dat op grond van redelijke argumenten het bod van de werkge vers alsnog een wijziging zal onder gaan. Doorbraak Het afsluiten van CAO's bij Akzo, Philips, Hoogovens en Avébé wijst in zijn ogen op een doorbraak in positie ve zin. Ester wijst er met genoegen op dat in deze CAO's de uitgangspunten van de Industriebond CNV duidelijk terug te vinden zijn: nadruk op de vervroegde uittreding voor oudere werknemers en uitbreiding van het aantal vakantiedagen. Met de kortere werktijd ligt het moeilijker, consta teerde hij, „maar hier zit de Industrie bond CNV met zijn voorzichtige, ge leidelijke aanpak in ieder geval op de goede weg". Op termijn bezien is vol gens hem verkorting van de dagelijk se of wekelijkse werktijd een van de mogelijkheden om het werk beter te verdelen, en als daarmee in de loop van 1981 een voorzichtig begin kan worden gemaakt, dan is er alle tijd om de voor- en nadelen te bekijken. De bondsvoorzitter zei opnieuw het te betreuren dat men het in de vakbe weging niet eens is kunnen worden over de aftopping van de prijscom pensatie voor de middelbare en hoge re inkomensgroepen. Ook de progres sieve partijen hebben het volgens hem op dit punt laten afweten. In dit verband merkte hij op dat binnen het CNV en de aangesloten bonden is afgesproken dat de salarissen vanaf 45.000 gulden zullen worden afge topt. SCHIERMONNIKOOG Zeven wadlopers hebben gisteren op hét Wad onder de Groninger kust wrak stukken gevonden van een in 1944 neergeschoten viermotorige Welling ton. Hierbij kwamen alle acht beman ningsleden om het leven. Zij liggen nu begraven in West Nenieland. Het vliegtuig is boven water gekomen doordat de strenge winter de mossel- banken kapot maakte, waaronder de wrakstukken lagen. communistische landen ga- Rncnliltip ren een document uit waarin u n voor maatregelen tegen de ionals. Deze bedrijven ver- het afsluiten van internatio- idelsovereenkomsten en vor- destabiliserende factor in de .Jonale verhoudingen, aldus ort. De communistische lan- leiten een effectieve beheer- le de multinationale bedrijven. lijnen 'k nene vergadering van de VN- tie voor handel en ontwikke- Vertegenwoordigers van een aantal industrielanden en ontwikkelingslan den deelden gisteren mee dat ze over eenstemming hadden bereikt over een resolutie met betrekking tot de bestaande Parij se conventie over pa tenten en handelsmerken. De bereik te overeenstemming is een eerste aanwijzing dat UNCTAD-5 begint toe te werken naar de laatste fase waarin besluiten moeten worden genomen. De bereikte overeenstemming betreft wel niet een centraal probleem in de y*n onzer verslaggevers ERDAM Op verzoek van de inspectie voor de volks- i heid in Noord-Holland heeft het openbaar ministerie n opnieuw een partij Laetrile in beslag genomen omdat !5 1 als geneesmiddel in de handel zou worden gebracht niet als zodanig voorkomt in het geneesmiddelen- r. Een paar maanden geleden werden ook al twee 'k n in beslag genmen. dat ook verkocht wordt on- namen Amygtalien en B-17. maakt van abrikozenpitten meer voorgeschreven door |ti, die de Moerman-therapie inker aanhangen. dukt kwam eerder in februari nieuws toen Koopkracht, het Konsumenten Kontakt. het ifuchtste zwendelmedicijn te- uier van de laatste jaren" De fabrikanten werd verwe- aan „gevaarlijke kwakzalve- nldig te maken. doodzieke mensen geld uit de zak wordt geklopt." In een kort geding eiste een van de importeurs, de firma Linogistine, vo rige week dat Koopkracht zijn uitla tingen over het middel rectificeert en herhaling achterwege laat. Volgens de importeur wordt het mid del niet als geneesmiddel aange merkt eri Wordt er ook niet beweerd, dat het middel tegen kanker werk zaam is. Het zou slechts een zuiver natuurprodukt zijn, dat een onder deel vormt van het Moerman-dieet. ht schreef, dat met dit „zo- De Haagse rechtbank doet vrijdag af3? middel tegen kanker uitspraak Als u voor Singer kiest, kiest u voor kwaliteit. 165 Singer- winkels in het hele land staan voor u klaar met de beste service die u zich denken kunt. Singer is een vertrouwd merk. Garantie en kwaliteit zijn al meer dan 125 jaar spreekwoordelijk. Geen wonder dat Singer de meest verkochte naaimachine ter wereld is. Dat zijn de extra's van Singer. Terwijl Singer bovendien vaak heel voordelig geprijsd kan zijn. Het onweerlegbaar bewijs vindt u hiernaast. Zegt u nou zelf, hoe komt u aan leuker en voordeliger zomermode? U maakt 't simpel, snel èn voordelig met 'n •Een handeUmerk van The Singer Company Met alle snufjes die u 't zelf maken vergemakkelijken: doorzichtig spoelklosje, voor de naald, zodat u meteen ziet hoeveel garen persvoetjes met klik-systeem, wisselen in 'n wip speciale naaldhouder maakt inzetten van de naald heel eenvoudig regelbare steekbreedte met extra brede zig-zag steek 3 naaldstanden voor o.a. knoopsgaten én knopen aanzetten regelschijf voor de pers- voetdruk ingebouwde lamp veiligheidslichtschakelaar inclusief stevige koffer er nog op zit. JUWELEN, GOUD en ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES Kruisstraat 19 Tel. 023-320481 Haarlem (bl| de Ridderstraat) c ■O

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9