FNV blijft bij korter werk ij IHC-Holland 0 man minder 4ogere olieprijs niet compenseren Eens? Kïesuwkado ij ïieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Wisselvallig HET WEER ize krant eel CDA ijst concessie i m Kabinet af ïrkhouwer: jropa moet Zeilreus Gorch Fock Meerjarenafspraken met werkgevers nodig r CDU wijst Von Weizsacker af i Aardenne tijdens Europese energieraad in Parijs: Gegijzelde ambassadeur ontsnapt Demonstratie tegen executie Amerikaan KLEUREN TV HUREN? BEL 010-654222 J^T^P-T-TEi Trouw Glashelder I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een taant met overtuiging: Trouw rouw 37STE JAARGANG NR 10853 - DINSDAG 22 MEI 1979 Wisselend bewolkt met mogelijk een bui. Middagtemperaturen ongeveer zestien graden. Matige tot vrij krachtige zuidwesten wind Morgen en overmorgen: wisselvallig en weinig verandering in temperatuur Morgen zon op: 05.36 onder: 21.30 Maan op: 04.44 onder: 18.31 LOSSE NUMMERS 60 CENT kmuziek in Oude Kerk i 3«ia 3: i ina 4: hristelijke televisie Ijlt boeien Een vreemde eend in de bijt. In de Scheveningse haven liep gisteren de zeilreus Gorch Fock binnen. Het schip komt een week lang het vijfenzeventig jarig bestaan van de Scheveningse haven opvrolijken. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging wil met de regering vaiTsMiaie^ken'-eTilgl^'fndc en de centrale werkgeversorganisaties oriënterende besprekingen gaan voeren Stichting van de Arbeid op de agen over arbeidstijdverkorting op de middellange termijn. gesjJreE E'hetg*abu£t v°'et De FNV zoekt nog aansluiting bij de eis van het Europees Verbond van Vakverenigin gen om de arbeidstijd in vier jaar met tien procent te ver korten. Het besluit om op korte termijn met de regering en de werkgevers te gaan praten over een herverdeling van de beschikbare arbeid namen de aange sloten bonden gisteren unaniem na een discussie over het CAO-overleg in de algelopen twee jaar. In tegenstelling tot vorig jaar, toen de Industriebond NVV een snelle invoe ring van de 35-urige werkweek eiste, stemmen alle bonden nu in met een poging om op centraal niveau tot meerjarenafspraken over arbeidstijd verkorting te komen. „Tegen de achtergrond van de groei ende werkloosheid in de komende jaren is iedereen ook de werkge vers het er in beginsel wel over eens dat herverdeling van de beschikbare arbeid op de middellange termijn no dig is. De FNV vindt dat daarover niet alleen met afzonderlijke onder nemers kan worden gesproken, maar dat er een collectieve verantwoorde lijkheid ligt om na te gaan hoe de werkloosheid het best kan worden onzer verslaggevers HTAMSTERDAM IHC-Holland wil het personeels- id met 700 man verminderen, zo blijkt uit een nota van icern aan de Beleidscommissie Scheepsbouw. Gedwon- itslagen zijn daarbij onvermijdelijk. >ncern, dat zich voornamelijk oudt met de bouw van bagger- n en installaties voor de olie- op zee. wil de nieuwbouwac- en IHC-Verschure in Am- liquideren en de capaciteit K-Gusto Staalbouw in Slikker- t ongeveer twintig procent ggftderen. De werven in Kinder- m HC-Smit, 1.355 man) en die in peht (640 man) zullen volledig blijven, aldus de nota. lams waarnemend wethou- economische zaken, Spoel- tmde de plannen van de IHC- itop „verbijsterend'*. Hij be- het, dat de raad van bestuur is ingegaan op herhaalde ver- i tot overleg met de gemeente. paciteit van alle andere vestigingen wordt teruggebracht. Als de voornemens van de IHC-lei- ding doorgaan zullen 320 arbeids plaatsen in de produktiesfeer verlo ren gaan. Bij de nieuwbouw in Am sterdam vervallen 360 arbeidsplaat sen en bij Gusto Staalbouw nog eens 60. Hiertegenover staat, dat IHC nog honderd man kan plaatsen bij de werven in Sliedrecht en Kinderdijk. Bij niet administratief personeel zui len 380 man moeten verdwijnen. Verbazing matieven M IC-top geeft in de nota twee m itieve plannen aan, zonder lelf in te geloven. „De twee modellen zijn alleen in de in als mogelijk punt aldus een woordvoer- m IHC-Holland. Jpte alternatief voorziet in het ige behoud van de werven in rdijk en Amsterdam, maar slui- 'an Staalbouw, terwijl de wer- Sliedrecht op iets meer dan de van de huidige capaciteit zal draaien. Het tweede alternatief t volledige bezetting van de n in Kinderdijk, terwijl de ca- de Bas Nieuwland, bestuurder van de Industriebond CNV wilde nog niet reageren op de nota. Hij is benieuwd naar de marktprognoses waarop het concern zich zegt te baseren. „Het verbaast me. dat IHC nu al zo precies weet wat er moet gebeuren, terwijl de prognoses voor de hele markt er nog niet zijn." Collega S. Salomons van de Indu striebond FNV noemde sluiting van de Amsterdamse nieuwbouwwerf on aanvaardbaar. Hij vindt, dat de las ten moeten worden verdeeld tussen Smit in Kinderdijk en Verschure in Amsterdam. Salomons kondigde aan, dat de bonden samen met de onder nemingsraad van Verschure een al ternatief plan zullen opstellen, dat vooreiet in het behoud van de Am sterdamse werf. Direct na de ontsnapping uit de ambassade belde de Venezo laanse ambassadeur Santiago Ochoa zijn president BONN (Reuter. AFP) De Westduit- se regerende sociaal-democratische partij is er gisteren niet in geslaagd de steun van de oppositie te krijgen voor haar kandidaat voor het presi dentschap van de Bondsrepubliek, Carl-Friedrich Weizacker. Daarmee lijkt het nu vrijwel zeker dat de CDU- kandidaat voor het presidentschap, Karl Carstens, morgen gekozen wordt. In een onverwachte stap verklaarde de sociaal-democratische voorman Egon Bahr gisteren voor de radio dat de SPD de oppositie schriftelijk had verzocht om steun voor de partijloze Von Weizsöcker, die een acceptabeler kandidaat voor het presidentschap zou zijn dan Carstens, die be- schouwdwordt als vertegenwoordi gers van de rechter vleugel van de CDU Eerder had Von Weizsücker zelf al voor de radio verklaard geen kandi daat te willen zijn, aangezien zijn kansen al bij voorbaat nihil waren. De Westduitse president, die een lou ter ceremoniële functie heeft, wordt gekozen door een kiescollege dat be staat uit de 1036 leden van de West duitse bondsdag en de parlementen van de deelstaten. Hierin heeft de CDU/CSU een meerderheid. Von WeizsScker is directeur van het Max Plank Instituut in Starnberg en geldt als een deskundige bij het onderzoek naar de levensvoorwaarden in de we reld, mede in het licht van de ontwik kelingen in de wetenschap en de tech niek. Theo Koe Ié IJS Minister van Aar- e (economische zaken) jrondig bekijken of de ngen van de olieprijzen Ie toekomst buiten de compensatie vallen. De ndsman zei dat in een oonlijke reactie op een estie," die gisteren naar a kwam op de Parijse bij- omst van Europese ener- inisters. fcarschuwing. dat hogere olie- B leiden tot extra looneisen die Hatie zullen aanwakkeren, mo- nn niet naast ons neerleggen". iint Van Aardenne. m 'Tweede Kamer ligt een motie lig- D'M waarin Juist het „opscho rt Hn de prijscompensatie wordt 27 't Die motie komt vandaag of -po in stemming. "7" cretaris-generaal van de OESO en lisatie van economische samen- m ng en ontwikkeling, waarbij alle .Jtoe landen zijn aangesloten), de Minister Van Aardenne Nederlander Van Lennep, betoogde gisteren dat extra looneisen van werknemers als gevolg van hogere olieprijzen voorkomen moeten wor den. Politici moeten er bij de bevol king op aandringen af te zien van zulke eisen. In de Nederlandse situa tie zou de vakbeweging het verzet tegen het opschonen van de prijs compensatie moeten opgeven. Van Aardenne zei met enige nadruk, dat er voor Nederland ook voordelen verbonden zijn aan hogere olieprij zen: de export van aardgas brengt meer geld in de staatskas, doordat de prijs van olie gekoppeld is aan die van het gas. De twintig landen, die zijn aangeslo ten bij het internationale energie agentschap (IEA) zijn niet bijster op timistisch over de nagestreefde ener giebesparingen. Twee maanden gele den spraken de landen af dit jaar te streven naar een beperking van het olieverbruik met vijf procent. Vol gens minister Van Aardenne „twijfelt men aan de resultaten, al wordt suc ces niet uitgesloten" Van Aardenne liet er evenwel geen twijfel over be staan. dat de besparing voorlopig op vrijwillige basis ook volgend jaar nodig zal zijn. Mochten dit jaar nog dwangmaatregelen nodig zijn om aan de vijf procent te komen, dan is het waarschijnlijk dat een program ma voor 1980 niet meer op vrijwillig heid mikt, zo viel vanuit de Neder landse delegatie in Parijs te ver nemen. Van Aardenne hield zijn buitenland se collega's voor dat het van groot belang is om „eventuele scherpere maatregelen op elkaar af te stem men" Tot dusverre zijn de IEA-lan- den op eigen houtje bezig de gewen ste besparingen te bereiken. De lan den zijn er nog niet van overtuigd, dat verdere besparing dan vijf pro cent nodig is, zo bleek uit opmerkin gen van de Nederlandse minister. Zo dra de landen te maken krijgen met een olietekort van zeven procent of meer worden eerder gemaakte af spraken over de verdeling van olie in de praktijk gebracht. De Amerikaanse minister van ener giezaken, Schlesinger, betuigde zijn collega's spijt voor het torpederen van het besparingsplan door het Amerikaanse Congres. President Car ter behaalde eerder in deze maand in het Congres een zware nederlaag, toen een aantal ingrijpende plannen voor een zuiniger energieverbruik werd weggestemd. Schlesinger be toogde gisteren, dat velen in zijn land betwijfelen of er wel echt sprake is van olietekort, dan wel van manipu latie door de olie-maatschappijen. bestreden", aldus FNV-vooreitter Wtm Kok gisteravond na afloop van de federatieraadsvergadering in Am sterdam. In de komende jaren zal de FNV streven naar: pensionering op 60-jarige leeftijd; verkorting van de werkweek van 40 tot 35 uur; verlenging van de vakantie tot vijf volle weken; invoering van betaald educatief verlof; bevordering van deeltijdarbeid. Kok gaf te kennen dat het wel langer dan vier jaar zal duren, voordat al deze eisen zijn ingewilligd, maar de FNV wil nu al een begin maken met een oriënterend overleg, ook omdat de bonden hebben geklaagd over een gebrek aan tijd voor de eigenlijke CAO-onderhandelingen. „We willen het nodige voorwerk hebben gedaan, zodat we straks na raadpleging van de leden vroeg in het najaar kun nen beginnen met het arbeidsvoor waardenbeleid 1980", aldus Kok. Het gaat er volgens Kok om om na te SAN SALVADOR (Reuter, AFP,AP) De ambassadeur van Venezuela en andere gij zelaars zijn ontsnapt uit de ambassade in San Salvador, waar zij sinds vorige week werden vastgehouden door le den van het Revolutionaire Volksblok BPR. Ambassadeur Santiago Ochoa An- tich en een aantal medegegijzelden wisten in de vroege ochtend te ont snappen door een geforceerde deur Zij lieten de militaire attaché en de tweede secretaris achter bij de leden van de door boeren enstudenten ge domineerde BPR. Na de ontsnapping van de ambassa deur wisten de twee achtergebleven gijzelaars zich op te sluiten in een kamer, waarbijde militaire attaché de bezetters waarschuwde dat hij ge wapend was. Zij slaagden er in een 'deur open te breken en daardoor te ontsnappen. De militaire attaché ko lonel Wittermundo, vertelde wach tende verslaggevers dat hij het pis tool had ontvangen door middel van een mand met voedsel, die tijdens de bezetting in het gebouw was ge bracht. In El Salvador verwacht men nu dat de politie de ambassade, waarin zich nog alleen leden van het Revolutio naire Volksblok bevinden, zal bestor men. De bloedige schietpartij van tien dagen geleden op de trappen van de kathedraal in de hoofdstad San Salvador, waarbij de politie in koele bloede het vuur opende op enige hon derden betogers, is een aanwijzing dat met harde hand wordt opgetre den. President Romero heeft eind vo rige week opgeroepen tot samenwer king tussen alle partijen om verder bloedvergieten te voorkomen, maar waarnemers verwachten niet dat het leger zich hieraan zal houden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een uur voordat morgen John A. Spenkelink een Amerikaan met Nederlandse voorou ders. die wegens moord tot de dood straf is veroordeeld in de gevange nis van Jacksonville in de Ameri kaanse staat Florida op de elektri sche stoel ter dood zal worden ge bracht, wordt voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag een stil pro test gehouden. Om twaalf uur 's mid dags het is dan in Florida zes uur in de ochtend verzamelen zich daar vertegenwoordigers van het Euro pees John A. Spenkelink Comité, de werkgroep doodstraffen van Amnes ty International en de Raad van Ker ken. Er zal een brief aan de ambassa deur worden overhandigd, waann be zwaren tegen de doodstraf naar voren worden gebracht. Gisteren heeft dr. A. H. van den Heu vel. secretaris-generaal van de Neder lands Hervormde Kerk. een telegram verstuurd naar gouverneur Graham van Florida in een poging alsnog uit stel van executie te krijgen voor Spenkelink en Willie Darden, die eveneens woensdag in Florida ter dood wordt gebracht. De Wereldraad van Kerken zal zich over enkele we ken in Oenéve over het vraagstuk van de doodstraf buigen. gaan oi ondernemers en werknemers bereid zijn tot een zodanige invulling van de arbeidstijdverkorting, dat aan het eind van de rit het aantal arbeids plaatsen per saldo groter is. Over de vraag aan welke vorm van arbeids- tijdverkoring de voorkeur moet wor den gegeven of op welke wijze de vakbondsverlangens moeten worden gefinancierd zal in een later stadium worden gesproken. Eerst moet vast staan of ook werkgevers en overheid bereid zijn om op middellange ter mijn mee te werken aan het principe van de arbeidstijdverkorting. De federatieraad van de FNV zal over De FNV wil er in het meerjarenbeleid naar streven dat er in het bedrijfsle ven zoveel mogelijk arbeidsplaatsen worden geschapen (en behouden blij ven) en dat er op het collectieve vlak een dynamisch en creatief beleid wordt gevoerd Bij de overheid zal volgens de federatie de grote slag moeten worden geslagen, wanneer het gaat om het scheppen van ar beidsplaatsen. Bovendien is er juist in de sectoren als gezondheidszorg, bejaardenhulp en onderwijs een gro te maatschappelijke behoefte aan voorzieningen. Sceptisch ADVERTENTIE Na 6 maanden recht van koop, incl. 3 jaar garantie en service. Levering en service in héél Zuid Holland. Eigen technische dienst. XV-MIPI-VIDEO Bergweg 64 Bergweg 287 Korte Hoogstraat 10 Slinge 149 Rotterdam Telefoon voor alle filialen 010-654222 De herverdeling van arbeid is volgens de federatie noodzakelijk, omdat zon der arbeidstijdverkorting de oplopen de werkloosheid in de jaren tachtig niet kan worden opgevangen Hoewei de federatie op dit moment nog geen uitspraak wil doen over de meest gewenste vorm van arbeidstijdver korting, liet Kok zich sceptisch uit over de vervroegde uittreding. Ver vroegde uittreding zal zeker in het arbeidsvoorwaardenbeleid opnieuw aan de orde worden gesteld, maar aan de andere kant is het onzeker dat uittredende oudere werknemers werkelijk worden vervangen door jongeren. Bovendien wordt de ver vroegde uittreding volgens Kok al te gemakkelijk door de ondernemer ge bruikt als een gesubsidieerde afvloei ingsregeling. Hij kondigde aan dat in het gesprek met de centrale werkgeversorganisa ties ook de vraag aan de orde zal komen op welke manier kan worden gecontroleerd of arbeidstijdverkor ting inderdaad tot méér werkgelegen heid leidt. 'Escapades' Over het kabinetsbeleid zei Kok ten slotte dat hij met „verbijstering naar de nieuwe escapades van minister president Van Agt heeft gekeken." De mededeling van de minisjtcr-pre- sident dat de doelstellingen van Be stek '81 waarschijnlijk niet zullen worden gehaald. vindt Kok ..vreemd", omdat Van Agt nog niet zo lang geleden de Tweede Kamer ge rust stelde over de haalbaarheid van de bezuinigingsplannen Hij wees erop dat de werkloosheid volgens Be stek '81 volgend jaar zou moeten zijn teruggedrongen tot 175.000. terwijl het er naar uitziet dat ons land tegen die tijd 210.000 werklozen zal tellen De oude heer Tito is terug uit Rusland, en hij is tevreden. De oude heer Breznjew lijkt ook tevreden. Hij liet in de Prawda zetten dat ze het volstrekt oneens zijn. maar beiden streven naar vrede en onafhankelijk heid. Dat zou moeten kunnen lukken, dus. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Eaavsen Lektuurhanger (B) Nooit meer roeken naar de krant of tv-gidv Decoratief iutc lectuur- hangcr Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktiveh bo vendien Echt naturel leder mei ge vlochten koofdic Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend kcliing en arm-handje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste periode een welkomstkorting van 7. betaal- I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. I db»

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1