lenotti kan WK-effect rekken Jubileum FIFA kost vier ton Joop Zoetemelk bevestigt topvorm vVf; Vraagtekens rond WK in Columbia partkruis schermt iderdom' •gentijnse bondscoach wil in Spanje nieuwe generatie presenteren Ifde schaaktitel hy van der Mije Zege in proloog Dauphine Libéré )AG 22 MEI 1979 si Johan Woldendorp u n' Met tegenzin stelt de Argentijnse bondscoach Cesar u Menotti vanavond in de jubileumwedstrijd ter gele ed van het 75-jarig bestaan van de wereldvoetbalorgani- FIFA tegen Nederland negen spelers uit de WK-iinale orig jaar op. Slechts de 25-jarige debutant Hugo Villaver- het in Zuid-Amerika bewierookte talent Diego Marado- ■nfc) zijn in vergelijking met de eindstrijd van elf maanden ®j en nieuwe gezichten. Hoelang, dat is de vraag, want tti wil het recht voorbehouden om tijdens het gala ma n de doelman en drie veldspelers uit te wisselen. 'Ppncipe „adel verplicht'' past in eel niet in het straatje, dat na het toernooi om het we- ipioenschap heeft schoonge- De kettingrokende trainer wil het eerstvolgende mondiale n in Spanje (1982) een nieuwe lie presenteren. „In het kader jonge spelers, die in Argenti- ttballen. Ik zal pas een beroep ïitenlanders" doen. wanneer ik >n land niet de mensen kan die ik nodig heb voor bepaal- itsen." Menotti continueert de -4k, waarmee hij het Argentijnse J 10k klaar heeft gestoomd voor Dpagandafeest van de junta. ie miljoenen pesos meer heeft dan de op de rand van het ■pjsminimum (of daaronder) le- bevolking kon en kan opbren- ijtende kritiek aan zijn adres nd vergat hij de voetballende TROUW/KWARTET PR H 17 - S 19 ize verslaggever Bondscoach Jan Zwart- taat voor het bekende toptrai- emma: verjongen moet. maar en ook. De beminnelijke oe ster kan het bijna voltooide worden verweten, dat noch i noch het ander is gelukt. Het iteraard' te ver om hem alle in de schoenen te schuiven ideren wassen hun handen ten te in rein water maar een wel. dat hij te lang is doorge- let uitgebluste spelers, die bo- n in hun club een ondermaatse lemonstreerden ruis heeft altijd beweerd, dat derlands elftal het klimaat kan een kentering tot stand te n. Zo'n „experiment" doet het ir aardig, maar sterft in repe- m een roemloze dood. Waar ruis enerzijds uitstekende the- over hoe het moet kan opbou- eeft hij het afgelopen jaar de id gemist, om zich vedettema- aanmetende spelers voor het zetten. Zo blijft hij onvoor lijk geloven in de creativiteit Rob Rensenbrink aanwezig is. het Nederlands elftal beperkt lot verstoppertje spelen en rig de schoenen vastmaken, ed de keuzeheer pijn om hem interland tegen Polen uit te n. Wat veel. zo niet alleszeg- an worden genoemd, ilemma bleef zweven in het dige van het bizarre tegen- itelde. De „ouderdom" hield en de nederlaag-cyclus tegen jk goede tegenstanders groei- leidende positie in de kwalifi- p voor het Europese kampi Up (behaald dankzij relaUef Jrelijk te bestrijden tegenstan- in dit verband slechts een Toch weet Zwartkruis als Ier. dat de hedendaagse top- het pijnlijden. het afzien heeft rd „Ik heb de indruk dat de idse voetballers te weinig be- met hun vak. De internatio- ten iedere zondag bij de les et is waanzin, dat bij topclubs ner in de rust een donder- moet houden om voor de nodi- ivatie te zorgen. Het wordt tijd Nederlands elftal eens wat en. Het aan mij geschonken I iwen dient te worden gehono- De internationals moeten de r irandend houden. Als ze dat tin club en Oranje niet doen. hard toeslaan". iitieuze Zwartkruis wist. waar begon, maar toch is hij teleur- over de Vianen-achtige file ngen waarmee hij de afgelo- anden is geconfronteerd. Het tpunt staat overigens nog e deur het jeugd toernooi, dat tot en met 24 juni in Toulon 1jk) wordt gehouden. Zwart je heb afgedwongen, dat Jong dit seizoen zes keer een wed- leeft kunnen spelen. We krij- oenkort dat mooie toernooi in maar mij hebben inmiddels afmeldingen bereikt (van on- lere Brard, Valke. Zondervan. —flut en Metgod - red). Globaal *n zijn er drie redenen op te Behoefte aan rust. blessures fanties Vooral dat laatste is alijke zaak. We komen onze Hing wel na. maar het heeft n om naar Frankrijk te gaan fazilie. Hongarije en Frankrijk met louter eredivisie-elftallen jnen.,moeten wij een derde of garnituur afvaardigen. Zo 'e uit de Europa-Cup-toernooi- is het uit met de koopman, t gooit je naam op een vreselij- -*ier te grabbel. 'ECHT Cathy van der Mije m heeft voor de vijfde maal *r loopbaan de nationale Itel voor dames veroverd. In >de en voorlaatste ronde won wit van Anneke Schol, waar- met negen punten onberelk- »*rd voor de overige dames emigranten (op topscorer Mario Kempes na) en bereidde zich op zijn eigen wijze voor op het toernooi. „Uiteindelijk heb ik een aantal maan den in een trainingskamp doorge bracht. De in Europa spelende Argen- N«Ierland Doesburg (Spartan Jansen (Feye- noord). Stevens (P6V), Krol (AJax) en Hovenkamp iAZ'67i. Neeskens (Barcelona). Poortvliet (PSV) en Peters (AZ'67); Neeskens (Barcelona). Poort vliet (P8V) en Peters (AZ'67). Rep (BasUa). Kist (AZ'67) en Tahamata lAJax). Reserves: Van Breu- kelen (FC Utrecht), Metgod (AZ'67). Rene en WUly van de Kerkhof (P8V) en Peters (Feyenoord) Argentinif FUlol, Olquln. Pa&sarella. Villaverde en TaranUnl; Ardlles. Gallego en Maradonna Bertoni. Luque en Kempes tijnen konden onmogelijk in het schema worden ingepast. Slechts voor Kempes kon ik een uitzondering maken, omdat hij toch alleen maar hoefde te scoren". De pokerende oe- fenmeester had succes en mag zich daarom binnenkort miljonair noe men. Afgezien van voor hem dub- beltellende premies, incasseert hij nu een jaarsalaris van een kwart mil joen gulden. De toekomst zal uitmaken in hoever re het Argentijnse elftal een Pyrrus overwinning heeft behaald. Het keur corps van Menotti wekte in geen en kele wedstrijd de schijn, dat het in het voetbalwereldje als eerste de re volutie gaat prediken. Zijn verdienste was, dat hij als een dompteur zijn willige leeuwen kon opzwepen naar prestaties, die hij in het licht van zijn toekomst, zijn reputatie en zijn sala ris wel moest boeken. In Nederland zou zo'n werkwijze zeker tot misluk ken zijn gedoemd. In zijn hart zou KNVB-coach Jan Zwartkruis eenzelf de werksituatie willen creëren, gezien zijn opmerking: „Wat Menotti zegt, gebeurt. Dat bewonder ik in hem. zeker omdat hij volledig voorbijgaat aan de Zuidamerikaanse mentaliteit van „morgen zien we wel verder". In zijn filosofie is geen ruimte voor sen timenten. Als Je het niet naar zijn zin doet, ga je er maar uit." Menotti's formule is succesvol, zo lang hij overwinningen registreert. Het Argentijnse volk leeft nog steeds in de WK-roes en is daardoor gevoelig genoeg om zich te onderwerpen aan de ijzeren wetgeving van een cum- laude geslaagde resultaattrainer Maar met „wereldvoetbal" heeft het evenveel te maken als tegenwoordig de KNSB met topschaatsen. Het is tekenend, dat een forse stijging ZURICH De vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen wereld kampioen Argentinië en Nederland, vanavond in het Wankdorfstadion in Bern ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van de internatio nale voetbal federatie (FIFA), is bij televisiemaatschappijen en toe schouwers niet erg in trek. In lang niet alle landen wordt bet duel op het beeldscherm gebracht (Groot Britannië en West-Duitsland laten bijvoorbeeld verstek gaan) en de FIFA mag van dexe sijde hooguit de helft van de oorspronkelijk verwachte 650.000 Zwitserse francs (onge veer 780.000 gulden) tegemoet tien. „We vroegen het self de als voor een finale van een Europa cuptoernooi", aldus Helmut Kaeser, algemeen secretaris van de FIFA. „We kregen echter niet meer dan voor een normale landenwedstrijd". De wedstrijd wordt nu behalve in Zuid- Amerika en Nederland voornamelijk uitgesonden in welgestelde lan den van de derde wereld als Hongkong. Saoedi Arablë, Zuid-Korea en Tunesië. Ook van de kant van de toeschouwers is weinig interesse getoond. Hoewel er in Bern twee wedstrijden „te besichtigen" zijn (eerst speelt Zwitserland voor bet kwalificatietoernooi om het Europees kampi oenschap tegen IJsland) waren tot nu toe nog slechts enkele duizenden plaatskaarten aan de man gebracht. De capaciteit van het stadion is 56.000. Op het jubileumfeest van de FIFA gisteren in het casino Zürichhorn. waren ongeveer 400 gasten. Eenentachtig van de 146 aangesloten landen hadden vertegenwoordigers afgevaardigd. In het feestpro gramma was ook de inwijding van het nieuwe FIFA-kantoor opgeno men, dat 10 miljoen Zwitserse francs (ongeveer 12 miljoen gulden) heeft gekost. De voorpremiëre van de film „Argentina'78" en een banket sloten het dure feest af. Het jubileum van de bepaald niet armlastige FIFA kost in totaal ongeveer 1,3 miljoen gulden. Nu de belangstelling voor de wedstrijd Nederland-Argentinië zo tegenvalt moet de federatie met een verlies van ongeveer 400.000 gulden rekening houden. Jan Zwartkruis met Ruud Krol: „Ik bewonder Menotti, zeker omdat hij voorbijgaat aan de Zuidamerikaanse mentaliteit van 'morgen zien we wel verder'." (30%) van het aantal toeschouwers bij Argentijnse competitiewedstrij den als de grootste sportieve winst van het WK wordt gezien. Anderzijds moeten er lapmiddelen als meerdaag se toernooftjes en showwedstrijden van Menotti's elitegroep worden be dacht om de peperdure, onrendabele stadions in Cordoba. Mendoza, Rosa- rio en Mar del Plata enigszins vol te krijgen. Voor Menotti telt uiteraard de verbe tering van de kwaliteit, die in de nationale competitie naar boven kwam drijven, de verminderde ruw heid in de persponlijke duels en het feit. dat de topspelers nog nadrukke lijker dan in Nederland overdreven royaal worden beloond voor het gele verde werk. Een gewonnen WK-finale kent Immers ook een kater: de exo dus van uitblinkers (Ardiles, Villa en Tarantini; de laatste is overigens op hangende pootjes weer op de basis teruggekeerd) naar het kennnelijk BERN Het is niet denkbeeldig, dat Columbia, aangewezen als organisator van het wereldkampioenschap voetbal in 1986, niet in staat zal zijn om aan deze opdracht te voldoen. Nu er aan het eerstvolgende titelfestival, dat van 1982 in Spanje, 24 landen mogen deelnemen, kan de FIFA het aantal bij volgende gelegenheden moeilijk terugdraaien naar zestien. „Dat zullen de overkoepelende voetbalorganisaties uit de diverse werelddelen beslist niet accepteren," denkt Hermann Neuberger, binnen de wereldvoetbalbond belast met de WK-toernooien hardop. In de praktijk betekent dat, dat in het vervolg slechts een handvol landen in staat is om de extreem dure rol van gastheer te spelen. FIFA-voorzitter Joao Havelange schat dat aantal op zeven a acht. Indien Columbia de opdracht terug geeft, is Brazilië bereid om de organisatie op zich te nemen. Spanje heeft, zoals bekend, geen problemen, het toernooi, dat 52 wedstrijden omvat, wordt in veertien steden (met in totaal 16 stadions) afgewerkt. meer vermogende buitenland. Menot ti: „Door dat vertrek verlies je niet de spelers op zich die zijn wel te vervangen maar het voorbeeld voor de jeugd van wie ik het later moet hebben." Een paar getallen maken duidelijk, waarom er van het finaleteam negen man in eigen land zijn gebleven. De club River Plate betaalt zijn vedetten Ubaldo Fillol (doelman) en Leopoldo Luque (aanvaller) jaarsalarissen van respectievelijk 300.000 duizend gul den en een half miljoen, de in Argen tinië broodnodige inflatiecorrectie in begrepen. „We hoeven dus niet zo nodig naar het buitenland, zegt Lu que eerlijk. „Voor ons is dat de groot ste winst van het WK-voetbal ge weest." Daarom, hoelang blijft de verganke lijke toeschouwershausse dit soort onzin mogelijk maken? Wanneer is het WK-effect uitgewerkt? Menotti denkt het proces lang te kunnen rek ken. omdat hij de vedettes door kwa litatief aardig, maar niet buitenspo rig begaafde werkers heeft vervan gen. Niet zonder bijbetekenis onttrok een Argentijnse journalist uit de rijs tebrij van nuttige en kwalijke WK- erfenissen deze alleszeggende conclu sie: „Een groot winstpunt is. dat het Argentijnse volk weer massaal in het voetbal is gaan geloven." MACON Kén seconde, het verschil tussen Joop Zoetemelk en Bernard Hinault in de proloog van de Dauphine Libéré, is niet veel. Toch zal die winst, die de Nederlander in ieder geval de leiderstrui bracht voor de eerste etappe van de Dauphine, een geweldige stimulans zijn voor Zoetemelk. Bernard Hi nault namelijk leek tot gisteren onverslaanbaar in tijdritten. Het minimale verschil tussen het tweetal ontstond in de „aanzet" van de rit over 3600 meter. Zoetemelk ging als een raket af. Hinault startte uiterst langzaam en heeft daardoor het verlies geleden dat hem de eerste trui uit de Dauphine 1979 kostte. De onfortuinlijkste van de honderd renners was zonder twijfel Hennie Kuiper, die met Zoetemelk en Hi nault tot de favorieten behoorde. Kuiper liep op het ongelukkigste mo ment, namelijk twintig meter na de start, een lekke band op. Proloog 1 Joop Zoetemelk (Ned) 3.6 km in 4 nun 26.2 sec (gemiddelde snelheid 48.685 km per uur). 2 Bernard HlnauJt (Fra> op 1.2 sec 3 Stefan Muiter (Zwi) op 3.8 sec. 4 Luclen van Impe (Bel) op 8,8 aec. 5 OlambatUsta Baronchelli iltai op 8.3 sec. 6 Henk Lubberding (Nedi op 10.2 sec. 7 Leo van Vliet (Ned) op 10.» sec. 8. Claude Crlqulellon (Frai op 114 sec. 9 Jacques Boaau. iPrai op II.» sec. 10 Daniel Otslgrr (Zwli op 12,4 aec, II Bert Pronk (Ned) op 12.8 aec. 18 Johan van de Velde (Nedi op 16.6 sec ITALIC De Italiaan Claudio Bortolotti heeft de vierde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Bortolotti legde de 210 kilometer van Caserte naar Po- tenza af in zes uur. twee minuten en 35 seconden. V>rde etappe I Bortolotto (IU). 210 km van Caserte naar Potenza In 6 uur I minuut en 30 seconden 2 Beccta dial 8.01.32 3 Saronnl (Ila) 6.02 02 4 Knudaen (Noo). 5 8chmuU (Zwl). 6. Fuchs (Zmi. 7 Sgalbazzi (lta>. 8 Moser <Itai. Johansson (Zwei 10 Laurent (Fra) Allen deielfde U)d als SsronnJ. Algemeen klassement I Moser (lts) 16 uur 28 minuien en 52 seconden. 2 Saronnl (IU) op 29 seconden. 3 Knudsen iNooi op 0 30. 4 Laurent iFrai op 0 5». 5 Beccla iltai op 2 minuten en 7 seconden. 6 Johansson <Zwei op 2 09. 7 Con Urn ilta) op 3.18. 8 De Vlaemtnck (Bell op 3 23. 9 Fuchs iZadi op 4.21. 10 BertogUo iltai op 4 37 KOFFIEDIK Komende vrijdag zal bekend wor den gemaakt wat er na het advies van het ministerie van Buitenland se Zaken, precies aangevangen gaat worden met de Olympische Spelen voor gehandicapten die volgend jaar in en om Arnhem gehouden moeten worden. Mag Zuid-Afrika •deelnemen en zo ja, komt dan de medewerking van de overheid niet in gevaar? Koffiedik klaar? Starten maar Het gaat op die persconferentie vrij dag ongeveer zo. Het ministerie van Buitenlandse Zaken blijkt de orga nisatoren van de Spelen geadvi seerd te hebben om zelf maar een beslissing te nemen. Er zijn richtlij nen. maar iedereen is vrij om daar van af te wijken. Welaan zeggen de organisatoren, dat doen wij dus. Want. en triom fantelijk wordt er een schrijven ge toond. de Zuidafrikanen hebben aangekondigd met een gemengde 'ploeg te zullen komen. Discussie gesloten, de handen ineen en reken maar dat het een succes zal worden, volgend jaar. Misschien staat er dan wel iemand op die vraagt: hoe zit het met de selectie van de Zuidafrikaanse ploeg en bestaat er in de sport voor gehandicapten in Zuid-Afrika volle dige rassengelijkheid. Wel. zullen de organisatoren zeg gen. die gelijkheid bestaat er want ze komen toch met een geïntegreer de ploeg. Punt uit. Punt uit? Niks punt uit. In Toronto, bij de Spelen van 1976 was er ook een zogenaamde geïntegreerde ploeg. Dat betekende dat er in to taal 3 niet-blanken in zaten. Daar van is er één in reserve gehouden en daarvan was er één die al achttien jaar in Canada woonde. En omdat andere landen wél wisten dat Zuid- Afrika alleen voor de vorm een zo genaamde geïntegreerde ploeg stuurde, bleven die landen weg. Dat staat de organisatoren nu ook weer te wachten. Een lekker voor uitzicht. Maar. zal organisator Dekking wel weer zeggen, zoals hij afgelopen za terdag ook voor de TROS-radio deed. laten we toch bedenken dat we bezig zijn met de organisatie van een evenement voor gehandicap ten. Met de nadruk op gehandi capten. Kijk. Dat hebben de gehandicapten in Nederland nu juist niet verdiend. Deze bevoogdende taal die duide lijk maakt dat zelfs de organisato ren van de Olympische Spelen voor gehandicapten nu al gaan inspelen op medelijden. Gehandicapte spor- V VV ters hebben recht op een volwaardi ge. gelijke behandeling zoals valide mensen die krijgen. Dat geldt ook voor de kwestie Zuid-Afrika. Van daar dat dit een hoogst belangrijke zaak is. Wie de kwestie Zuid-Afrika tracht te verhullen door te wijzen op de gehandicapten, doet die gehandi capten groot onrecht aan WRAAK De Nederlandse Sport Federatie, zeg maar de georganiseerde sport, heeft vorige week een wraakactie ondernomen tegen mr. Eric Vilé. de voorzitter van de sectie betaald voetbal. De (tevens) vice-voorzitter van de KNVB was enkelvoudig kan didaat voor een bestuurszetel. Maar de NSF had dan nog liever een vacature iri het bestuur en stemde Vilé weg Nu ga ik er onmiddellijk van uit dat Vilé ook dit wel weer zal weten te draaien tot een nieuw succes voor zijn beleid. Dat neemt echter niet weg dat de NSF zich ook openlijk heeft aangesteld als een stelletje stoethaspels, amateur-hobbyïsten en rancuneuze ego-trippers Want wat wordt er aangevoerd tégen de keuze van Vilé ln het NSF-bestuur? Vilé doet het zo slecht in de media en 'tataratatai Vilé heeft de zaak van de sportsponsoring aan een echte discussie geholpen Een slechte zaak dus Schande Niemand kan ontkennen dat de doldwaze capriolen van het betaal de voetbal rond de shirtreclame, de hele zaak in een stroomversnelling heeft gebracht. Maar de NSF is toch wel de laatste, de allerlaatste orga nisatie die daar iets van mag zeggen. „Kijk eens, wij hebben al jarenlang zelf zoveel gedaan om te voorko men. door middel van richtlijnen, dat het sportbeeld overwoekerd wordt door het reclamebeeld". Al dus algemeen secretaris Wim van Zijll woensdagavond tegen de NCRV. Niet waar Onzin. Gedinges. Discussievervuiling. De NSF heeft lapzwanzend de hele sponsoringsgolf over zich heen la ten komen De NSF heeft voorna melijk achter de sponsors aan gelo pen. De richtlijnen van de NSF zijn een waarborg voor de sponsor, dan komt er een hele tijd niets en dan komen pas de waarborgen voor de sport. De NSF heeft zich laten in pakken door de Vereniging Sport- sponsering Nederland, het clubje belangenbehartigers van de jagers op gratis en goedkope reclame. De NSF is er zelfs niet eens in geslaagd om, als de V8N dan zo voortreffelijk werkte, iedere sponsor te verplich ten om ook lid te worden van die VSN. De N8F heeft voornamelijk met de armen over elkaar zitten te wachten tot het misliep. Geheel toevallig wierp zich toen mr Eric Vilé op. Onhandig, streberig en ondeskundig. Maar geen haar, ik herhaal geen haar beter of slechter dan de hele NSF bij elkaar. En het bewijs daarvan wordt geleverd als de ledenvergadering Vilé demon stratief buiten het bestuur houdt. Vilé ontsiert dat bestuur niet. Hij houdt het op het oude niveau: zon der klasse, zonder visie en met een overdreven grote mond. SPEELBAL Nu we het toch over het paviljoen-3 werk van de NSF hebben. Ook op de ledenvergadering kwam de actie voor de mensenrechten in de Sow- jet Unie ter sprake. Die actie wordt met name gevoerd rond de volgend jaar in Moskou te houden Olympi sche Spelen. Er was weinig visie voor nodig zie het commentaar in Trouw van twee weken geleden om het standpunt van de georgani seerde sport te raden. „De sport mag geen speelbal worden van de politiekWoorden van jonkheer Quarles van Ufford. de voorzitter van de NSF. Mr. Jaap van der Krol, de vice- voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité had het zelfs over misbruik van de sport door de politiek Maar dat zegt weinig. Van der Krol is. om het zacht te zeggen, een nogal reactionaire sportbe stuurder die als het op de Olympi sche geest aankomt nog rond 1900 doolt Zo'n soort meneer die veron gelijkt verklaart het zeer op prijs te zullen stellen als de publiciteitsme dia in Nederland eindelijk eens op zouden houden met hun negatieve geschrijf over de Olympische Spe len. Of de heren en dames nu eens eindelijk in de gepolitoerde voet sporen (het valt niet mee om met een hete aardappel in je keel te schrijven) van Van der Krol willen treden. Het gaat dus over de mensenrech ten. Daar kan een volwassen sport beoefenaar zich niet aan ont trekken. Maar wie daarmee aankomt bij het uiterst rechtse wereldje van de sportbestuurders vangt bot. Binnen hun gevaarlijk enge denkraam is er geen keuze. Er is sport en al het andere verdwijnt ver achter de hori zon. Zelfs de mensenrechten. Als het daarover gaat verschuilen de hoogst verantwoordelijke sportbes tuurders zich achter dikke kwasi- argumenten en ongepast zelfmede lijden. Wie ziet hoe NSF en NOC als ln hun wiek geschoten raken door een zachte actie voor de mensenrechten in Rusland, op een moment dat dat land volop in de publiciteit staat, kan het alleen maar betreuren dat het geen boycotactie is geworden. Ook al is er al eens een avond lang een schijnvertoning geweest op NSF-niveau over de problematiek rond sport en politiek, voor een ech te discussie staat de sport gewoon niet open. Des te treuriger wordt dat als de N8F maar trots blijft roepen vier miljoen Nederlanders te vertegenwoordigen. HUICHELARIJ „Wij zjjn bijvoorbeeld veel minder hypocriet dan de Volkskrant en Trouw. Die plegen een doort dubbe le bodem-sportjournalistiek Nou. dat bedoel ik zo. dat daar met ver schillende maten gemeten wordt. Een aantal hobbyrubrieken van de heren worden met fluwelen hand schoen-journalistiek- benaderd Ter wijl ze op een aantal andere terrei nen en dat noem lk dan commercië le sportjournalistiek van de Volks krant. met de botte bijl rondzwaai en, omdat dat voor hun lezerspu bliek goed uitkomt. Het is een com merciële benadering waarbij ze hun eigen hobby's en dank denk ik aan biljarten en atletiek gewoon uit sluiten." Zo. En waar werd dit gezegd? Vorige week woensdag voor Radio STAD Ooedzo. Nu vraag twee: wie zei het? Eens kijken, dat moet iemand van' Het Parool geweest zijn. Warm-warm Sandberg kan niet want het is soms niet serieus, dus dan moet het wel afkomstig zijn van Cees van Nieu- wenhuizen. de chef sport aldaar. Helemaal goed. Foutloos. Inder daad. Cees van Nieuwenhuizen droeg dit vanaf zijn rommelzolder- tje bij aan een „discussie" over het niveau van de sportjournalistiek. De enige man die zonder een spier te vertrekken kan zeggen: in grote lijnen is Sandberg laaiend enthousi ast over de sportpagina in zijn krant Sandberg dat is dus die hoofdredacteur die naschriftjes plaatst bij zijn columnisten, dat ze eigenlijk niet eens in staat zijn om simpele onzin te bevatten excu ses lezers. Zo laaiend enthousiast is hij. Maar het ging er dus over dat Van Nieuwenhuizen Trouw een hypo criete krant vindt als het op sport aankomt. Imponerende taal van het rechterhandje van de wel degelijk geniale Coen Verhoeff Is me dat even schrikken. Want Van Nieuwenhuizen is niet zo maar de eerste, de beste. Hij heeft er Juist drie weken wereldprimeurs opzit ten Aan het handje van Cor Coster wist hij te melden dat Johan Cruijff volledig geruïneerd was. bij de New York Cosmos ging spelen, een aan klacht had ingediend tegen Basile- vitch, toch niet naar de New York Cosmos ging maar naar de Los An geles Aztecs, en toen dat rond was weer niet naar de Aztecs omdat Cruijff toch ook weer niet volledig geruïneerd was En die aanklacht is ook nog steeds niet ingediend. Een unieke rits verhalen. Dat schreeuwt inderdaad om een stevi ge discussie over het niveau van de sportjournalistiek En Sandberg nog steeds laaiend enthousiast. Ver koopt zeker net zo lekker als een Volkskrant met atletiek en biljar ten. Of misschien nog wel beter Hypocriet. Huichelarij noemt men dat in een woordenboek Ook als een chef sport zich laat gebruiken door een ex-handelaar in gouden klokjes die ruzie heeft ge kregen met zijn oude lijfblad (De T.) en nu Het Parool en Het Algemeen Lachblad heeft uitgekozen als com- panen Terwijl bij De T. moet zijn uitgeroepen: wij maken Inter Foot ball kapot Tsja. Op zo'n moment zou ik ook maar hard gaan roepen dat anderen hypocriet zijn Terwijl Je het toch al zo druk hebt met de marathon van Amsterdam, uiteraard door Van Nieuwenhuizen niet met fluwelen handschoen-journalistiek aange pakt. En ook niet bedoeld om de lezers van zijn krant te plezieren. Welnee Geflankeerd door wel dege lijk Coen Verhoeff en Cor Coster roept Van Nieuwenhuizen trots kijk mij eens ware sportjournalis tiek van hoog niveau bedrijven De een wordt daar laaiend enthou siast over De ander gewoon laaiend SCHADE Jij nog wat Brak? Onze J C. Brak: Jazeker. Wat is daar aan de hand met die NSF? Loopt daar nou helemaal niemand rond tfiet een gevoel voor humor? Waarom barstte er dan vorige week dinsdagavond niemand in een on bedaarlijke lachbui los toen pen ningmeester Valken met zijn ver haal kwam? Weet Je wat die Valken vertelde. Die vond dat als de minis ter van CRM besluit om de omroe pen te verplichten de omroepwet te volgen, er bij de NOS een schade claim ingediend moet worden. Want zonder die gratis reclame voor spon sors op de televisie, lopen de spon sors weg. Dat is dus de schuld van de NOS. Dan moet die ook maar opdraaien voor de schade. En nog steeds was er niemand van zijn stoel gerold van het lachen Of van schaamte Hoezo schadeclaim bij de N08? Moeten we hieruit afleiden dat de NOS dit jaar de sportwereld vla een omweg een bedrag van 50 70 miljoen gulden schenkt^ Dat we dan ook meteen een recht hebben om dat bedrag jaarlijks te eisen? Hoe. ik herhaal, hoe kóm Je d'r op Volgende week ligt hier zeker ook een schadeclaim ln de brievenbus vanwege niet genoemde sponsorna men. Houdt dit soort kolder ook ln dat iedere Nederlander thans een schadeclaim van laten we zeggen 50.000 gulden, leuk Jaarsalaris-gro tere auto-eigen huis. bij de N8F kan indienen omdat ik dat zo beslist heb. Kan dat? Dan maken we d'r meteen 75.000 gulden van. En op sturen naar Herman Valken van de N8F. Succes gegarandeerd Nog iets voor Je baas? Onze J C. Brak: Alleen nog dat lk woensdagavond Cor Coster voor de NOS zijn stalletje Cruljff-Inter Football-Inter Soccer hoorde verde digen. Uiteraard zonder met lastige vragen opgezadeld te worden, want hij werd geïnterviewd door een van zijn eigen medewerkers Zo kon Coster dus rustig zeggen dat hij iedereen altijd al had gewaar schuwd voor die meneer Basilevitch ..Zoals dus alles wat meneer Basile vitch zegt. bedrog en gelogen la**), maar nog wel vorig jaar samen met Basilevitch samen de zaken voor Johan Neeskens' overgang naar de New York Cosmos had behandeld. Maar Neeskens moet het nu alle maal zelf maar weten. Ome Cor weet dat zo'n Jongen nu eenmaal dit soort domme dingen blijft doen tot het misloopt en dan komt hij bij ome Cor langs die alles weer moet zien op te lossen. Zo gaat dat in de voetballerij Ik bedoel dus. dat Jul lie me even moeten waarschuwen tegen de tijd dat het mis gaat met Neeskens. Misschien dat wij dan al die prachtige primeurs kunnen krij gen. als we een beetje ons best doen Want Neeskens niet geruïneerd, dat kun Je toch geen nieuws noemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17