andbouwschap jubileert Kottervisserij werkt thans weer met winst mura esses r hunkemöller. Jremie voor minder melk cmaxiaiffia iap staat voor nieuwe aanpassingen den praten weer oude eisen haven-CAO Algemeen Rentefonds Antillen ALRENTA N.V Uitbreiding vloot ontraden teleurstellend laag orstel Landbouwschap ESSES lAG 22 MEI 1979 TROUW/KWARTET 15 link Thomas AovemeNK morgen te herdenken 25-jarige bestaan van de eerste publiekrechtelijke ijfsorganisatie (pbo) in Nederland, het Landbouwschap, heeft weinig (drift losgemaakt. Dit houdt direct verband met de onvrede, vooral in nemerskring, over het functioneren van dit soort organisaties. de studie naar de wijze waarop de pbo aangepast zou kunnen worden aan de eisen van jjd, een studie waarmee een commissie van de Sociaal Economische Raad is belast, die ie voedingsbonden doen hopen op betere tijden met meer medezeggenschap en hen fcnog aan het Landbouwschap bindt. odbouwschap zelf spreekt ook een viering, maar over een tfcing". alsof iets ten grave gedragen. De herdenking zal linden in de agrarische speel- Flevohof in Biddinghuizen en isterd worden met toespraken inister A. van der Stee (land en B. A. Biesheuvel (ex-pre- «c-bestuurslid van het Land- thap). lousiasme enthousiasme alom dus en is het niet opzienbarend, dat iiouwingen over het jubileum [bouwvakbladen de i cen- taat of „het Landbou..oChap ir 2004 haalt". antwoord op deze vraag wor- tl slagen om de arm gehouden. idbouwjournalisten van dag- „de boer op gaan", en dat is as het geval bij dreigend on- rtjgen ze zelden goede woorden over het Landbouwschap. jeslaakt zijn kreten als: „het s er alleen voor de grote, goed ivende boerenbedrijven" en aige wat ik ervan verneem is de (voor de heffing) eens per Als verslaggever in die sector idan even op van de enquêtere- die het weekblad „De Boer- onlangs publiceerde naar aan- van het aanstaande jubileum. en is. dat 88 procent van de rraagde boeren en tuinders dat het Landbouwschap moet bestaan. Goed nieuws dus i landbouwvoormannen, die er fdartikelen in de bondsbladen reid bij stilstaan. Echter, ande- ■^ïclusies uit dezelfde enquête tot bescheidenheid. I inderheid (34 procent) meent, r (t Landbouwschap de agrari- ^•langen „goed" behartigt. Een minderheid vindt, dat dit g" (39 procent) of „slecht" (9 gebeurt. De overige onder den hebben geen mening. Ver- Ijkt een groot deel van de boe- tuinders weinig te weten van Andbouwschap, weet men niet organisaties ervan deel uit- trokkenen komt te staan) kreeg 1 mei 1954 vorm met de oprichting van het Landbouwschap. Dit gebeurde op basis van de vier jaar eerder aangenomen Wet op de Be drijfsorganisatie. De privaatrechtelij ke Stichting van de Landbouw werd omgedoopt in een publiekrechtelijke organisatie. Een organisatie, waaron der van rechtswege iedereen valt, die in de land- en tuinbouw werkt, waar bij betrokkenen gebonden zijn aan de wetten (verordeningen) die het Land bouwschap uitvaardigt. De weerstanden tegen het Land bouwschap waren van ongeveer de zelfde aard als die tegen de in juni 1945 opgerichte Stichting van de Landbouw. De centrale landbouwor ganisaties vreesden voor hun onaf hankelijkheid en hun identiteit, ter wijl veel boeren grote moeite hadden met het verplichte lidmaatschap en de daaraan gekoppelde heffing (con tributie). De bezwaren van de stands organisaties verdwenen allengs, de weerstanden bij sommige boeren ble ven geruime tijd bestaan. senteerd, terwijl na de droge zomer van 1976 en de natte herfst van 1977 een aanzienlijke lastenverlichting werd bedongen. jzing istelijke afwijzing van het libe- en socialisme en de daaruit ruitende idee over de inrich- i de samenleving volgens het 1 van subsidiariteit en soeve- in eigen kring (delegatie van inde bevoegdheden naar lage- leden of groeperingen, opdat ring dichter bij de direct be- :cht (anp) De vervoersbon- TNV gaan met de werkgevers in iaJ'ens weer over het oude fnv- lK akket praten dus ook over omstreden 35-urige werkweek. 171 10-groepsraad van de vervoers- poi n FNV waarin kaderleden uit zitten, besloot gisteren op een vergadering in Nieu- «4»oordvoerder van de vervoers- n FNV wilde geen antwoord op de vraag of de vakbonden l de havenwerkgevers wel ge enken te krijgen voor invoering m 35-urige werkweek, het grote elblok bij de CAO-onderhande- Het uitblijven van die kortere lek was ook een van de voor- Ie redenen voor de achterban svervoersbonden om het onder- lingsresultaat in de havens af laan eerst maar eens aan de 'handelingstafel zitten en dan *e wel wat de werkgevers doen", sde vakbondswoordvoerder. ,,Ze verstandig aan zich soepel op ellen. Wij weten hoe geladen de tong van de werknemers in de te is en de werkgevers moeten m goed beseffen." bedoeling is, dat het voorstel 4si ingebracht in het EG-zuivelbe- aanvulling op bestaande pre- ilingen voor het niet afleve- melk en zuivelprodukten en overschakelen van melk- op luktie. Die regelingen heb- nu toe te weinig effect gehad. S ^>orstel houdt in. dat de deelne- melkveehouder zich contrac- verplicht, gedurende drie tot Studie Maakt het Landbouwschap nog eens 25 jaar vol? Het antwoord hangt in hoge mate af van de studie over de herinrichting van de pbo's, waarmee een commissie van de SER zich be zighoudt, en de ontvangst daarvan door de drie werknemersorganisaties. Draait die studie voor hen op een teleurstelling uit dan zullen zij het Landbouwschap (en de overige pbo's. waarvan ze nog deel uitmaken) verla ten, waardoor de bodem uit het pbo- wezen valt. In de werknemersorganisaties heerst al geruime tijd ongenoegen over de geringe medezeggenschap in de pbo- organen. Zo wil de Voedingsbond CNV in de toekomst op gelijke voet met de ondernemers, in het Land bouwschap vertegenwoordigd door de drie standsorganisaties, kunnen onderhandelen over zaken als het in vesteringsbeleid, herstructureringen, produktie-afspraken, prijzen, ar beidsomstandigheden, werkgelegen heid, etc. De onderhandelingsresulta ten zouden dan dwingend voor de hele bedrijfstak moeten gelden. Bij de leiding van de drie standsorga nisaties, zeker bij een man als Piet Bukman, voorzitter van de Neder lands Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, bestaat de bereidheid, taak en bevoegdheden van het Land bouwschap uit te breiden en de bon den daarbij de door hen gewenste rol te laten spelen. Alrenta is een nieuw obligatiefonds, gevestigd op de Nederlandse Antillen. Het fonds belegt in obligaties en is op de Amsterdamse effectenbeurs genoteerd. Alrenta biedt de particuliere belegger (naast zekerheid) specifieke voordelen die in een folder worden toegelicht. Deze kunt u aanvragen bij de ABN Bank, afd. 1D 50, Antwoordnummer 1555,1000PA Amsterdam. U kunt ook terecht bij elk ABN-kantoor. LEENT Twijfelachtig is het of er binnen en tussen de achterbannen van de drie standsorganisaties volstrekte een stemmigheid bestaat over vergaande samenwerking met de bonden. Ach terbannen, die —zoals gezien ge groepeerd zijn gebleven, omdat het Landbouwschap in 1967 zijn wetge vende bevoegdheden op een zeer laag pitje zette en het verder verkoos een —vrijblijvender samenwerkingsor-, gaan te zijn. Groene front Toch wist het Landbouwschap zich in die beginjaren te vormen tot een or ganisatie, waarmee gemeenten, pro vincies, waterschappen en „Den Haag" rekening dienden te houden. In die jaren werd het groene front", de landbouwlobby gevormd en geen minister van landbouw kan zich meer veroorloven agrarische wensen te ne geren. Van begin af aan is er het maandelijkse overleg tussen minister en schap geweest ter sturing van het nationale en later EG-landbouw- beleid. Intern kwamen voor de land en tuinbouw verordeningen tot stand met betrekking tot kwesties als ar- beids- en rusttijden, het grondge bruik, het landschapsbeheer, de die- rengezondheidszorg, de berstrijding van plantenziekten en een bodem prijs voor pootaardappelen. Het Landbouwschap won aan gezag. Hollandsche Veld Heffingen werden op grotere schaal betaald, op een groep dwars liggers na. Tegen deze groep trad het Landbouwschap in 1963 met harde hand op via rechtszaken, openbare verkopingen en ontruimingen: de af- faire-Hollandsche Veld (Dr.). Mogelijk heeft het optreden van het Landbouwschap in deze affaire de hier en daar levende weerain tegen de organisatie vergroot. Een feit is. dat een boer, die in Bennekom bedrijf hield, uit de heersende onvrede poli tieke munt sloeg. De opkomst van de Boerenpartij (ook als gevolg van on behagen in sommige steden) heeft bijgedragen tot een heroriëntatie bij het Landbouwschap in 1967. Een her- roriëntqtie, waarbij het publiekrech telijke karakter voor een belangrijk deel werd ondergespit. Een andere oorzaak voor de herbezin ning in 1967 was het landbouwbeleid, dat steeds meer in Brussel werd uit gestippeld. Daarmee ging een belang rijk terrein (het markt- en prijsbeleid) voor wetgevende activiteiten verlo ren. Het Landbouwschap paste zich aan: niet op wetgeving, maar op sa menwerking en belangenbehartiging in Den Haag en Brussel kwam het accent te liggen en daarmee kwam het schap in rustiger vaarwater. Ook de standsorganisaties pasten zich aan, in die zin, dat hechter werd sa mengewerkt. De onrust onder boeren en tuinders n 1974, veroorzaakt door lage land- oouwprijzen en steeds hoger worden de energiekosten (oliecrisis), leidde tot blokkades en een massale demon stratie (20.000 man) in een Utrechtse voetbalarena, de Galgenwaard. Daar werd niet zozeer de rol van het Land bouwschap ter discussie gesteld als evel die van de standsorganisaties en de voormannen daarvan. Het leek er even op dat de vertrou wenskwestie zou worden gesteld, maar de voormannen wisten tijdig, met gespierder taal naar Brussel en Den Haag toe. het gezicht te redden en de aistand tot de achterban te verkleinen. Ze overleefden de storm. Door aan dringen van het Landbouwschap krijgt het agrarische bedrijfsleven een gunstiger energierekening gepre- Archieffoto uit 1961 over de affaire-Hollandsche Veld ALKMAAR De kottervisse rij heeft zich hersteld van een zeer moeilijke periode van jaarlijkse verliezen. Of het herstel definitief doorzet, is pas over een reeks van jaren te beoordelen. De vissers moeten zich door dit herstel echter niet laten verleiden tot onverantwoorde investe ringen. Dit zei voorzitter K. Hoekstra van de Nederlandse Vissersbond in de alge- drs W. Smit van het Landbouw-Eco- nomisch Instituut vond. dat een uit breiding van de vloot ongewenst is. De kottervisserij, zo memoreerde de heer Hoekstra, heeft verliezen gekend die terugliepen van 29 miljoen in 1974 tot 1 miljoen in 1977 In 1978 is de kottervisserij weer winstgevend geworden. Die wanverhouding met de inter nationale vangstbeperking was een van de hoofdoorzaken, aldus de heer Smit. van de ongunstige visserij resultaten in de jaren na 1972. Daar bij wees hij er op. dat de Nederlandse of de Europese overheid wel niet op nieuw bereid zal zijn het overschot aan capaciteit met belastinggeld uit te saneren. De Nederlandse Vissersbond is de grootste van de Nederlandse Kotter- vissers-organisatles, waarvan de le den vooral op Urk te vinden zijn. mene vergadering in Alkmaar. Ook Winat Var» Molln drs W. Smit van het Landbouw-Eco- IIIöl all iridic Regelingen De heer Smit waarschuwde dat. nu er regelingen zullen blijven die óf de vangsten, óf de in te zetten vloot, óf de vistijd beperken, een uitbreiding van de capaciteit slechts kan leiden tot het opnieuw ontstaan van een wanverhouding tussen de omvang van de vloot en de vangsten, zoals in de jaren na 1972. ROTTERDAM Van Melle (biscuits en suikerwerken) heeft 1978 met een teleurstellend laag resultaat afgeslo ten. De nettowinst daalde van 2.4 miljoen tot ƒ0,4 miljoen. Het divi dend wordt verlaagd tot 1 per aan deel van ƒ20 (vj ƒ3,401. De orderpositie is voor het bedrijf op dit moment zodanig, dat de bezetting van de fabrieken redelijk goed is. De verkoop tot en met april is elf procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. Verwacht wordt dat de winst over 1979 een belangrijke verbetering te zien zal geven ten opzichte van 1978. HAAG (ANP) Het Landbouwschap zal het hoofd jn over een voorstel van de Commissie Melkveehouderij het schap inzake een premieregeling voor het minder "ren van melk en zuivelprodukten. vijf jaar jaarlijks minstens tien pro cent minder melk te leveren dan in het jaar voordat de overeenkomst inging De maximale vermindering is. dertig procent en de melkveehouder kan zelf beslissen welk percentage hij inlevert. Als premie wordt voorge steld de helft van de richtprijs per kilo niet-afgeleverde melk per jaar. Die richtprijs bedraagt nu 60,23 cent per kilo. Vj 5 s« i uitzonderlijk goede wegvastheid breed en soepel loopvlaktotln de afgeronde schouders - voortreffelijke stuurpreclsle In bochten - perfekte stabiliteit en souplesse mltleu-vrlendelljke extra's als - hoge kiiometeropbrengst, zuinig door lage rolweerstand - comfortabel, veilig en geruisloos uitstekende grip, óók op natte wegen brede proflelbanen In lengte- en breedterichting met talrijke antlsllp-lamelien zeer goede waterafvoer voor verdergaande veiligheid Elegant nachthemd van een mooie batist Diverse kleuren. Maten S. M, L. XL Normale prijs 29.95 Mooie pyama van batist. V Diverse kleuren. Maten S.M.L. ;*XL.XXL Normale prijs 24.95 (Deze aanbieding is geldig l/m wo 30 mei a s WINKELEN begint bij Trouw ELKE OCHTEND

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15