iacterie-plaag kostte itiënten het leven' lleuTP van Waarom Nationale-Nederlanden uw auto in het buitenland méér meegeeft dan een groene kaart. I: nd waarschuwt voor volgen anti-kraakwet Jorzitter van Stichting ïï)-'45 neemt afscheid f aan gemeenteraden Onze mensen van Autoschade Buitenland zoeken het in service. Dat betekent dat u bij schade in het buitenland steun kunt vinden bij één van onze relaties, genoemd op uw groene kaart. In Frankrijk heeft Nationale-Nederlanden zelfs een eigen kantoor* waar u met Nederlands terecht kunt. Wist u overigens dat de rechtsopvattingen in het buitenland nogal eens verschillen met die in ons eigen land? In sommige landen loopt u-als u bijvoorbeeld een voetganger aanrijdt-de kans in de gevangenis terecht te komen. Ook als u geen schuld treft U kimt bovendien-ongeacht de schuldvraag- verplicht worden de kosten te vergoeden die verband houden met invaliditeit of overlijden van het slachtoffer. Sterker nog: in een aantal landen zult u ook smartegeld moeten betalen aan de familieleden van het overleden slachtoffer. Iets dat in Nederland niet kan. Waarmee we maar zeggen willen dat u veel gemak kunt hebben van een ervaren verzekeraar. Die weet wat service is, en contacten heeft. Relaties. Met juristen, schade-experts ter plaatse, bankiers, vakmensen die u verder kunnen helpen. Bij aansprakelijkheid. Of bij schade aan uw eigen auto, mits die ook daarvoor verzekerd is. Is de auto zwaar beschadigd of total-loss, dan laten we 'm in het algemeen toch naar Nederland terughalen. Omdat de reparatie beter op een vertrouwd adres kan worden uitgevoerd. En u bij achterlating van het wrak soms achteraf invoerrechten moet betalen over de waarde die de auto had voordat de grote klap kwam. Grote klappen of kleine-alleen een doordachte verzekering vangt ze allemaal op. Nationale-Nederlanden CAG 19 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET i Sloothaak I Een vrij sensationele beschuldiging aan het adres van het Wilhelminaziekenhuis in heeft er toe geleid dat de zaak tegen de apotheker Sjoerd R. is terugverwezen naar de ;.commissaris. De beschuldiging werd gisteren geuit door de arts en bacterioloog Joh. S. uit Haren. Volgens hem heerst er een ware „bacterie-plaag" in het Asser-ziekenhuis, meerdere patiënten het leven kan hebben gekost. nd van de jaarverslagen van reeklaboratorium voor de andheid (in Groningen en rekende de heer Kuipers voor ziekenhuis in Assen in twee i vele malen meer besmet- alle n heeft gemeld dan de Jijekenhuizen. In die beide ja- er 54 gevallen van besmetting i-o an mocht worden verwacht. retisch is het mogelijk dat dit ftien gevallen een doodsoor- geweest. aldus de heer Kui- beschuldigde zowel het itorium voor de volksge- als de inspecteur van de pondheid H. Broers en diens voor geneesmiddelen G. W. nn ervan nooit te hebben in- l Dat geldt ook voor de zie- lirectie. De heer Kuipers an een „buitengewoon alar- zaak. het hele ziekenhuis zit r, een plaag voor het hele uis." Hij zei ook te beschik- een vertrouwelijk rapport. in stelling brengen van deze arts-bacterioloog heeft de BWer. mr P. J. van Stempvoort, Wpr niet kunnen ontzenuwen ^Tcliënt onzorgvuldig heeft ge- maar wel twijfel weten te jver de dagvaarding van de van justitie, mr L. C. M. rhaal van de heer Kuipers namelijk op neer dat de \V m besmetting ook best op een operatie kamer kan zijn gebeurd. Bovendien kunnen elders in het ziekenhuis ge bruikte instrumenten besmet zijn ge weest. Volgens hem kan een geval van hersenvliesontsteking dat in het jaarverslag wordt genoemd alleen zijn veroorzaakt door een besmette naald die is gebruikt bij een zoge noemde „ruggemergprik". De rechtzaak in Assen handelde over het feit dat zich vorig jaar in het ziekenhuis tegelijk tien gevallen voordeden van mensen die besmet raakten door twee bacteriesoorten. Het ging om dezelfde bacteriën die ook werden aangetroffen in een ken nelijk niet steriele voorraad infuus- vloeistof. Omdat er bij de toeberei ding van deze vloeistof fouten waren gemaakt stond de inmiddels geschor ste apotheker R. terecht wegens schuld door het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Van de tien patiënten overleden er drie. De heer Kuipers gaf toe dat niet alle tien besmettingen tegelijk door afzonder lijke oorzaken kunnen zijn ontstaan. Met één van die tien gevallen kan dat echter best het geval zijn en daarmee staat of valt de dagvaarding van de officier van justitie. Mr Meijers heeft daarin namelijk slechts één van de overleden patiënten, mevrouw E. Stijkel-de Wilde uit Assen genoemd. Als het verhaal van de Harener bacte rioloog klopt, zou zij best eens die ene uitzondering kunnen zijn. Daarmee is de hele bewijsvoering van de officier aan het wankelen gebracht. De officier vroeg onmiddellijk om te rugverwijzing. Hij zei onder meer dat de beschuldiging tegen het zieken huis zo ingrijpend is dat die in feite boven het belang van de zaak tegen de apotheker uit stijgt. De president mr E. J. Anneveldt. vond een nader onderzoek nodig omdat niet in een handomdraai is na te gaan of de door Kuipers te berde gebrachte beschul digingen wel juist zijn. Drs Clasener. hoofd van de ziekenhuisdependance van het streeklaboratorium, zei dat de beschuldigingen hem in eerste in- stanatie als nonsens in de oren klin ken. Verschillen met andere zieken huizen kunnen volgens hem best een logische verklaring hebben en liggen wellicht aan de onderzoeksmethode. Dr Manten, directeur van het Rijksin stituut voor de volksgezondheid, hield bovendien vol dat de besmet ting in de vorm zoals die zich voor deed, alleen door een infuusvloeistof kan zijn veroorzaakt. De raadsman mr van Stempvoort probeerde te voorkomen dat de zaak voor nader onderzoek werd terugver wezen. Hij gaf er de voorkeur aan dat de zaak meteen zou worden afgerond en dan kon er achteraf eventueel al tijd nog een onderzoek worden inge steld, meende hij. Mijn keuze vóór een selectieve economische boycot van Zuid- Afrika (olie en tegengaan van nieuwe investeringen) is onder meer op de volgende overwegin gen gebaseerd. 1 De zaak van de mensenrechten te dienen is een opdracht die m.i. uit het evangelie voortvloeit, dat ons vraagt op te komen voor de verdrukten en de armen. Deze taak houdt niet bij de nationale grenzen op, maar is sterk inter nationaal bepaald en ook als zo danig, zij het soms moeizaam, internationaal erkend. Het gaat hierbij zowel om de bevordering van de meer klassieke vrijheids rechten als om de later opgeko men welzijnsrechten. 2. Mensenrechtenbeleid dient ge baseerd te zijn op zorgvuldige analyse en rekening te houden met een aantal criteria, wil het beleid meer zijn dan een getuige nis alleen. Hiertoe behoren on der meer de historische relatie met een land en de culturele en geestelijke verwantschap, als mede de mate der schending en de richting waarin deze zich be weegt. Juist vanwege deze crite ria heeft Nederland een bijzon dere verantwoordelijkheid voor een mensenrechtenbeleid ge richt op Zuid-Afrika. 3. Zuid-Afrika is niet alleen het enige land ter wereld waar discri minatie naar ras berust op de wet, maar het blanke minder heidsregiem in Pretoria is even zeer verantwoordelijk voor de si tuatie in Namibië en is te zamen met onder andere een aantal olieconcerns in sterke mate me- deplichting aan het voortduren van een illegaal regiem in Rho- desië. Dit regiem tracht thans, in strijd met de V.N.-criteria, door een zgn. interne regeling de 4 blanken alsnog te bevoor rechten. Mr Jan Nico Scholten Mr Jan Nico Schollen (46) is een veelzijdig specialist in de CDA- fractie in de Tweede Kamer. Hij maakt sinds 1970, met twee kor te onderbrekingen, deel uit van het parlement. De oud-theolo giestudent Scholten is gespecia liseerd in aangelegenheden als huisvesting, cultuur en buiten landse politiek. Dexe week de batteerde hij nog met minister De Ruiter over gelijkstelling van gehuwden en ongehuwden in de huurbeschermingswet. In de sector cultuur is hij vooral bekend geworden als fel tegen stander van de STER-recIame. Over de buitenlandse politiek ten opzichte van Zuid-Afrika zet hij hier de zaken op een rijtje. 4. Jarenlange uitnodigingen aan de regering van Zuid-Afrika het beleid te veranderen hebben geen wezenlijke veranderingen tot gevolg gehad. Integendeel. De spanning tussen blank en zwart stijgt en de situatie wordt steeds onheilspellender (verbod van organisaties w.o. Chr. Insti tuut. banning van vooraanstaan de personen w.o Beyers Naudé. dood van Steve Biko e.a.. Sowe- to). Het westen en Nederland dienen in het belang van alle bevolkingsgroepen alsnog te trachten wijziging langs vreed zame weg te bevorderen. Na het falen van de dialoog is een ver hoogde druk via selectieve eco nomische sancties één van de zeer weinig overgebleven mid delen. 5. Het apartheidsregiem kan zich tot dusver handhaven mede dank zij de westerse investerin gen en zo wordt dit ook door blank en zwart gezien, hetgeen de bijzondere verantwoordelijk heid. ook van het bedrijfsleven zelf. weergeeft. Wanneer het ka binet Van Agt. in navolging van de Zweedse regering, een wets ontwerp zou indienen dat beoogt nieuwe investeringen in Zuid- Afrika tegen te gaan. zou een goede bijdrage aan de interne discussie in Zuid-Afrika geleverd worden; temeer wanneer dit ge schiedt in goede samenwerking met meer andere westerse lan den. Dit laatste is i.h.a. van grote betekenis. 6. Zuid-Afrika is voor een zeer vitale grondstof vrijwel geheel van derden afhankelijk, nl. voor olie. Dit geldt voor alle delen van de Zuidafrikaanse samenleving, het meest echter voor de sectie van het transport en het leger. Na het verplichte wapenembar go kan Zuid-Afrika het meest onder druk worden gezet via een olieboycot. Deze zal dan wel tij dig ingevoerd moeten worden om nu te voorkomen wat er is gebeurd met betrekking tot het wapenembargo; het embargo kreeg pas een verplichtend ka rakter toen Zuid-Afrika in vele opzichten ..self-supporting" was geworden. 7. Na het wegvallen van de oliele veranties door Iran is de moge lijkheid voor een olieboycot met effect groter dan ooit, terwijl Ne derland met name via de aanwe zigheid van Shell terzake een nogal concrete verantwoorde lijkheid heeft. Ook gelet op het rapport van het Speciale Comité van de V.N. tegen de apartheid behoort een effectieve boycot tot de mogelijkheden. 8. Een selectieve boycot is in dit stadium beter dan een algemene boycot, omdat ze mogelijkheid in zich heeft de blanke minder heid de ernst van de situatie te laten inzien, en omdat ze aller eerst deze minderheid zal tref fen. zij het ook. dat de zware bevolking, vertraagd, ook nadeel zal ondervinden. 9. Er zijn meer dan voldoende indicaties om te mogen stellen dat de gekleurde bevolking van Zuid-Afrika dit nadeel aan vaardt als een onvermijdelijk leed op de weg naar vrijheid. In feite wordt door haar vertegen woordigers om een boycot ge vraagd. 10. Opvoeren van de druk via selectieve economische sancties dient gepaard te gaan met een grote inzet voor meer directe daadwerkelijke solidariteit. De kans op doorbreking van de on derdrukking wordt daardoor vergroot. Het gaat om een strijd voor vrijheid in solidariteit! onzer verslaggevers bRECHT Door invoering van de anti-kraakwet ko- tienduizend krakers op straat te staan. Die zullen worden opgevangen door de gemeentebesturen. Het bestaat dat de Rijksoverheid niet beseft welke proble- daarmee de lagere overheden toeschuift. kt de Kraakbond Utrecht in aan de raden van gemeen- met het kraakprobleem ie .hebben. De bond noemt het ;van tienduizend krakers op an het rapport „Kraken in id" van de Raad van Kerken, gt de gemeentebesturen hoe iners van kraakpanden van huisvesting denken te voor de anti-kraakwet in werking getreden. De bedoeling is de die vraag te bundelen en rweede Kamer aan te bieden. in januari ter aanvulling op ■kraakwet een ontwerp-leeg- et is ingediend, is men het niet eens met de indieners de ministers van volkshuis- en van justitie vinden dat de van de problematiek geen itstel meer gedoogt en dat onderzoek niet nodig is, ja ongewenst moet" worden be ll. De bond noemt dit een ppenpolitiek" waarvan de ge- besturen straks de problemen oplossen. vro ''enste van het ontwerp-leeg- ret is volgens de Kraakbond h< iraakproblematiek niet louter jn s lastig verschijnsel wordt ge- [evi iar geplaatst wordt in het ka de woningnood. Hierdoor wordt tot op zekere hoogte recht ge daan aan het rapport van de Raad van Kerken. Aan de conclusies van deze raad ten aanzien van de anti- kraakwet wordt echter voorbijge gaan. Hoewel sinds de indiening in '1973 de argumentatie meermalen moest worden gewijzigd, wordt na melijk nog steeds aan het ontwerp vastgehouden. Geen gelijkheid De ministers willen het ontwerp-leeg- standswet in samenhang met de anti- kraakwet behandeld zien, omdat hun ook een gecombineerde uitvoering voor ogen staat. Zij leggen daarbij de nadruk op de reciprociteitsgedahcte (reciprociteit gelijke behandeling).1 De Kraakbond is echter van mening dat van gelijkheid geen sprake is. De anti-kraakwet zal „pijnlijk feilloos" werken terwijl de leegstandswet aan de eigenaren van leegstaande wonin gen en voor bewoning geschikt te maken gebouwen verschillende mo gelijkheden tot ontduiken biedt. De oplossing van het kraakprobleem is alleen mogelijk door een krachtige bestrijding van het euvel van onte recht leegstaande woonruimte. Als aan dit onmaatschappelijke ver schijnsel een einde is gemaakt zal er eenvoudig niets meer te kraken zijn. De Kraakbond Utrecht verzoekt de gemeenteraden over zijn brief te dis cussiëren. iondo volgt mr. A. H. van Namen op en onzer verslaggevers [PHOL De Stichting M5 heeft gistermiddag stationshal van Schip- n geheid genomen van mr. an Namen (65), voorzit- n het hoofdbestuur. Mr. tomen, die in de oorlog uitmaakte van de ver zetsgroep Vrij Nederland, was sinds 1965 voorzitter. Hij wordt opgevolgd door de heer G. Londo. oud-gedeputeerde van Drente en oud-burgemeester van onder meer Westerbork. Tot nu toe was hij secre taris van het hoofdbestuur van de stichting. Mr. Van Namen is in de tijd. dat hij voorzitter was vooral bekend gewor den door zijn rapport inzake harmo nisatie/coördinatie van regelingen voor hulpverlening aan oorlogsslachtoffers. Mede naar aanleiding van dat rap port zijn belangrijke verbeteringen aangebracht in de wetten buitenge woon pensioen, de wet uitkeringen vervolgingsslachtoffers en de Rijks groepsregeling oorlogsslachtoffers. Met deze verbeteringen was in 1976 alleen al een bedrag gemoeid van 63 miljoen gulden. Mr Van Namen, die bij zijn afscheid werd toegesproken door staatssecre taris Kraaijeveld-Wouters van CRM. blijft lid van het hoofdbestuur en adviseur van het dagelijks bestuur Daarnaast blijft hij onder meer be stuurslid van het Centrum '45 en het Informatiecentrum voor door de oor log getroffenen van de recent opge- r;chte Stichting Voorlopig ICODO ♦Telefoon: 1-0310022 of 1-03H 774. Adres: Les Oréades, Parvis de la Prefecture, 95000 Cergy (bij Parijs). Ook kunt u gewoon contact opnemen met uw eigen verzekeringsadviseur. Of ons in Den Haag opbellen (070-711376). JLonder goeie relaties ben Je nergens." Willy Masiiin, Autoschade Buitenland

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9