Europese verkiezingen gekste van deze eeuw Tekening van een lezer 'rouw 'Meer onderzoeken vóór nieuwe media' tante jans krijgt geen kans Commentaar oenleven feme ndartsen leda wil advies over oplichting vakaturemelding Van <2 g t in. ^rieken./^^^ Prof. Bouma: niet alles is nuttig Rij ma.a.icle wat V.d.Stoel spenkelink stuur 'n brief DAG 19 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET iis verheugend, dat een meer- id in de Tweede Kamer en ter De Ruiter elkaar zo snel nden hebben over de huurbe- ining voor samenwonenden ooral ook, dat minister De «r zelf nu het initiatief zal •n om zo gauw mogelijk met legeling te komen. laatste is van belang, omdat op andere gebieden nieuwe ingen voor deze mensen no- ijn. Als de Tweede Kamer op 3unt van de huurwet zelf het itief had moeten nemen, dan dat natuurlijk mooi meegeno- geweest. maar misschien was lange tijd ook bij deze ene mg gebleven. Nu de minister met zijn ambtelijke deskundi- an de slag gaat, is het redelijk jachten dat het hier niet bij maar dat ook nadere voor- I) ngen op het gebied van bij- beeld erfrecht of pensioenen Jjj n volgen, rilt in eugend is ook. dat de CDA- ■t ie in de Tweede Kamer zich (e,Jit punt zonder enige terughou- df Iheid heeft opgesteld. Hele- pr. t verrassend is dat overigens Het CDA-verkiezingspro- 'ev* ima is in de verkiezingsstrijd be r boze of door slechte lezers? e$ch. wat doet het er eigenlijk soms te eng geïnterpreteerd. Jjj lat program wordt het hele ird atl te iebt voor timmerman geleerd? ia. Maar dan moet u wél in ■U-Limburg gaan wonen." Een beid die met dergelijke op- hten ingrijpt in de persoonlij- t euzevrijheid van haar onder en, zou volgens veler opvatting luiten haar boekje gaan. rtoch, vervang „timmerman" „tandarjs" en het idee blijkt ren een belangrijke stap dich- bij de werkelijkheid te zijn men. Het werd door de leden- ta idering van de georganiseerde lk* artsen althans niet verrre van leworpen. Het werd ook niet toots aangenomen, de verga- Si g behield zich het recht voor Ie voorwaarden van zo'n vesti ge beleid alsnog onaanvaardbaar chten. Maar er valt over te :n, het bestuur kreeg opdracht iver die voorwaarden te gaan ''^en en met de resultaten van rbeid bij de vergadering terug imen. nleiding voor dit verstrek- e besluit was dan ookx ernstig, n aantal gebieden in ons land voor mensen die behoefte eten aan tandheelkundige hulp één vorm van contact met tandarts in de buurt beschik- een plaats op zijn wachtlijst. lei maatregelen in het infor- pj vlak. ook van de kant van de artsenorganisatie, blijken niet n tnde te helpen. Dat betekent /i twee rechten met elkaar in gezin één van de pijlers van de samenleving genoemd, wat door die boze en/of slechte lezers met een versmald werd tot „de" pijler van de samenleving. In reactie daarop heeft het CDA- vrouwenberaad zich aan de studie gezet, wat resulteerde in een vori ge week verschenen rapport over het gezin: samenleven in verant woordelijkheid. In dat rapport wordt uitgegaan van de stelling, dat het woord „gezin" niet meer uitsluitend betrekking heeft op man, vrouw en kinderen, maar op ieder individu in een vaste mense lijke relatie met een ander. Er heeft zich in het verleden bij heel wat mensen (waaronder he laas ook veel christenen) een beeld vastgezet, waarin en waardoor me demensen tot angst, onzekerheid en eenzaamheid kortom, tot ongeluk veroordeeld werden. Dat daarbij ook nog de overheid met haar vele bepalingen werd inge schakeld is helemaal verdrietig, want daar is de overheid niet voor. Waar mensen in hun onderlinge verhouding elkaar en de ander niet schaden, hebben buitenstaanders en ook de overheid geen controle rende of beperkende taak. Het gevaar van het voyeursschap ligt dan levensgroot op de loer. Daar is uit respect gesproken de overheid te goed voor. J IN HAAG (ANP) Werkgevers Qljverplicht om bij het arbeidsbu- te melden welke vakatures er bij nderneming bestaan. Ook moe- j melden wanneer zo'n vakature rvuld. Dat is de strekking van 5 etsontwerp tot wijziging van de 1 lsbemiddelingswet. waarover ter Albeda (sociale zaken) de voor de arbeidsmarkt advies gevraagd itsontwerp. dat in Bestek '81 al door Willam Breedveld conflict komen, het recht van de burger op behoorlijke medische zorg, én het recht van de tandarts om praktijk uit te oefenen waar hij dat verkiest. Dat in deze situatie het recht van de burger zwaarder hoort te we gen, is een conclusie die gemakke lijk te trekken valt. Maar hoe ver het recht van de tandarts daarvoor mag worden aangetast, laat zich minder eenvoudig bepalen. Alle Nederlanders zijn voor de wet ge lijk. maar als zij net afgestudeerd tandarts zijn, mogen ze niet in het Gooi gaan wonen. Dit soort funda mentele moeilijkheden wordt op geroepen wanneer aan een vesti gingsregeling wordt gedacht. Het is duidelijk dat die problemen alleen behoorlijk kunnen worden opgelost als de betrokkenen in vrijheid en verantwoordelijkheid meerwerken aan de noodzakelijke inperking van hun vrijheid. Dat de tandartsen die verantwoordelijk heid willen nemen, althans ernstig onder ogen willen zien, stemt daar om tot voldoening. Zij nemen daarmee een voor sprong op de huisartsen, die om andere redenen er komen te veel bij eveneens de noodzaak van een vestigingsregeling zien na deren. Hun ledenvergadering heeft nog niet positief op die ont wikkeling durven inspelen. Daar mee groeit het gevaar dat zij moge lijkheden laten liggen om aan die ontwikkeling mee vorm te geven. DEN HAAG Een wonder lijk mengsel van cynisme, grote onzekerheid over de ef fecten op de landspolitiek en veel ongrijpbare, weinig echt navoelbare taal kenmerken de Europese verkiezingscam pagne. Het is een mondvol. Maar hoe anders deze gekste verkiezingen van de eeuw te typeren? Mij bijvoorbeeld is het volstrekt een raadsel met welke gevoelens de kiezer straks zijn stem zal uitbren gen. Gaat het hem echt om Europa? Ja en nee. Nee, omdat de verbeelding van de meeste burgers omtrent Euro pa veelal niet verder reikt dan dat „daar" grote salarissen worden ver diend. En het voorts in hoge mate onduidelijk is welke prestaties daar tegenover staan. Zeker, er zijn campagneleiders die de burger paaien met leuke cadeautjes, zoals een toekomstig paspoort voor Europa, of het vooruitzicht van één Europees betaalmiddel, waarmee je overal op je vakantieadres terecht kunt. Vooral ..Eurokees" zoals de po pulaire WD-lljsttrekker Kees Berk- houwer in eigen kring pleegt te wor den aangeduid, blijkt zich in deze verkooptechniek te hebben be kwaamd. Maar voor de meeste kiezers staat gelukkig wel vast dat, zo die cadeau tjes al ooit uitgepakt kunnen worden, het in wezen toch om heel andere zaken gaat. Het vervelende is alleen dat vrijwel niemand in staat is om precies aan te geven waarom het dan wel gaat en leidinggevende politici op dit punt al evenmin klare wijn schenken. Leugen en bedrog Sterker nog, ondanks alle mooie woorden hangt er rondom de Europe se verkiezingen een sterk doordrin gend cynisme. Zo was bijvoorbeeld de verkiezingscampagne met behulp van vele miljoenen guldens aan recla memateriaal nog maar net begonnen, of er werd al van de daken af ge schreeuwd. dat het hier je reinste leugen en bedrog gold. De suggestie uit al die reclame, dat een rechtstreeks gekozen Europees parlement werkelijk wat in de melk te brokkelen zou hebben werd mislei dend genoemd. Het Europese parie van samen regeren met de VVD ontbrak. Op zeven juni worden in Nederland en de andere acht lidstaten van de EG Europese verkiezingen gehouden. In een serie artikelen schenken wij aandacht aan de rol van het Europese Parlement en de visie daarop van de Nederlandse lijsttrekkers, de andere Lijsttrekkers instellingen van de gemeenschap en de wijze waarop in de andere EG-landen de 'verkiezingscampagnes worden gevoerd. Mr. Cornells Berkhouwer ment, werd ons door lang niet de eersten de besten te verstaan gege ven. stelt niets voor. Het zijn de natio nale belangen die in werkelijkheid de doorslag geven en voorzover het par lement ooit al eens iets voor zou stel len, dan zouden ongetwijfeld Duits land en/of Frankrijk de lakens uit delen. Anders gezegd: de kiezer is én door de eigen onbekendheid met Europa én door het cynisme van sommige politi ci wel erg sterk in de verleiding ge bracht aan het Europese parlement slechts een minimale betekenis toe te kennen. Positie kabinet Bij dit synisme voegde zich ook nog eens de knellende onzekerheid over het effect van de uitslag van deze verkiezingen op de landelijke politie ke krachtsverhoudingen. Op zichzelf stuit het me tegen de borst, dat zoiets oneigenlijks in verband gebracht wordt met de positie van het kabinet. Het valt anderzijds echter niet te ontkennen, dat de huidige regerings coalitie over een wel erg smalle meer derheid beschikt. Blijkt daarom straks de aanhang tot beneden het meerderheidsniveau te zijn geslon ken, dan kan dat onmogelijk worden drs. Bouke Beumer uitgelegd als een versterking van de positie van het kabinet. Op zichzelf behoeft dat natuurlijk geen ramp te zijn. Het vertrouwen van de kiezers in een kabinet kent nu eenmaal zijn ups en downs en het zou daarom in hoge mate onredelijk en ondemocratisch zijn een kabinet aan een tussentijdse momentopname op te hangen. Een kiezer spreekt zich in ons bestel nu eenmaal slechts één keer in de vier Jaar uit. Tenzij één of beide coalitiepartners het noodzake lijk achten de kiezer tussentijds te raadplegen. Maar dan kan de inzet daarvan alleen maar zijn een inhou delijk conflict en niet zoiets oneigen lijks als de uitslag van de Europese verkiezingen. Dat politici zich desondanks over deze verkiezingsuitslag meer zorgen maken dan gewoonlijk, vindt zijn oorzaak in iets geheel anders. Zo langzamerhand breekt het besef door dat de huidige coalitie en tussen tijdse opiniepeilingen bevestigen dat bij de volgende Kamerverkiezin gen zeer waarschijnlijk niet meer op een meerderheid kan rekenen. Of an ders gezegd: bij een volgende kabi netsformatie kan het CDA waar schijnlijk niet meer met „recht" rege ren, eenvoudig omdat daarvoor een Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Dr. Anne Vondeling meerderheid zal ontbreken. Mooie kreten Lood om oud ijzer, niet buigen naar rechts of naar links, het zijn allemaal mooie kreten, maar je koopt er al bitter weinig voor als ze rekenkundig niet meer blijken te kloppen. Want het CDA rest dan geen andere keus dan te regeren met de PvdA of hele maal niet te regeren. Daarmee is de vraag actueel gewor den: hoe lang kan er nog met dit kabinet geregeerd worden zonder de weg naar links te blokkeren? De PvdA is nu nog een „redelijke partij, die de regeringssamenwerking met het CDA nadrukkelijk niet uitsluit." Het laatste PvdA-congres heeft deze lijn nog eens onderstreept. Maar hoe lang blijft de PvdA nog „redelijk?" Er zijn onmiskenbaar radicaliserende tendenzen, die sterker zullen worden naarmate het huidige kanbinet blijft zitten en naarmate ook dat duidelij ker wordt dat CDA en VVD samen geen meerderheid meer zullen behalen. Het zal het CDA een lief ding waard zijn niet andermaal een zo vernede rende kabinetsformatie te moeten ondergaan als destijds bij de tot standkoming van het kabinet-Den Uyl. Het kabinet werd hen bij wijze van spreken met het mes op de keel afgedwongen, omdat het alternatief Temidden van dit spanningsveld van enerzijds cynisme en anderzijds grote onzekerheid over het effect van de Europese verkiezingen op de positie van het kabinet-Van Agt proberen de lijsttrekkers van de verschillende po litieke partijen er van te maken wat er van te maken valt De onverbeterlijke optimist Anne Vondeling (PvdA), die het moet opne men tegen het cynisme dat juist in zijn partij erg groot is. Was het niet zijn partijgenoot Arie van der Hek. die na vier jaar Europees parlementa riër te zijn geweest, geen dubbeltje meer over had voor deze club? Of de wat zelfgenoegzame Kees Berk- houwer. die niet moede wordt zijn partijgenoten uit te leggen dat de VVD op het gebied van Europees denken wel een straatlengte voorligt op de andere partijen. Overigens zon der er op overtuigende wijze in te slagen duidelijk te maken welk Euro pa de liberalen nu precies voor ogen staat. Of Bouke Beumer (CDA), die met een onvoorstelbare energie en met grote integriteit aanknopingspunten zoekt voor het christendemocratische den ken op Europees vlak. Maar die des ondanks telkens weer moet uitleg gen. dat de Europese Christendemo cratische Partij (EVP) niet hetzelfde is als de oer-conservatief Joseph Strauss. Klok terugdraaien Maar het is ook waar. dat dit alles allerminst het cynisme rechtvaar digt. zoals dat in brede kringen mode schijnt te zijn geworden. Want wat is het alternatief van de cynici? Willen ze echt de klok terugdraaien naar het Europa van voor de beide wereldoor logen? Alleen al het naakte feit van die beide oorlogen illustreert het pijn lijke van zo'n terugval. Zo goed als trouwens het oude nationalisme voor het huidige economische getij ramp zalig zou zijn. Het streven naar een zekere integra tie van Europa blijft daarom een noodzakelijke opgave. Als het Euro pese parlement daaraan hoe dan ook een bijdrage kan leveren, dan is dat pure winst. Zoveel is zeker, dat een massale op komst op zeven Juni het Europese parlement daartoe beter in staat zal stellen. Wellicht zelfs kan het parle ment met die steun wel zoveel waar maken. dat er de volgende keer echt Europese verkiezingen gehouden kunnen worden. is aangekondigd, moet de mogelijk heden van arbeidsbemiddeling ver groten. Na invoering van de mel dingsplicht kunnen de arbeidsbu reaus beschikken over een vollediger en objectiever overzicht van bestaan de vakatures dan nu het geval is. Hierdoor wordt hun mogelijkheid van keuze en verwijzing van inge schreven werkzoekenden vergroot, zodat in openstaande vakatures dan sneller kan worden voorzien. Van onze redactie wetenschappen EINDHOVEN Er is een geweldige ontwikkeling van nieuwe informatiemedia mogelijk, maar eerst moet door vroegtijdig onderzoek worden vastgesteld welke soorten daarvan nuttig zijn. *2.0.0.1 Je Dat is de voornaamste conclusie uit de gisteren gehouden intreerede van prof dr H. Bouma, die vorig jaar is benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de perceptie- en informatie- leer aan de Technische Hogeschool Eindhoven. Voor het werkelijk benutten van de vele nieuwe mogelijkheden van infor- matie-apparatuur is inzicht in de menselijke Informatieverwerking no dig, want het is niet vanzelfsprekend dat nieuwe uitvindingen van weten schap en techniek ook aan de mensen ten goede komen. De nieuwe informa tie-machines zullen maatschappelijk tot een zekere evenwichtsverstoring leiden, omdat ze diep zullen ingrijpen in ons dagelijks leven, aldus prof Bouma. Als voorbeeld noemde hij sprekende apparaten, die op de ver spreiding van zakrekenmachines en beelschermen zullen volgen. Voor mensen is de gesproken taal nog steeds het directe communicatiemid del. Als de nieuwe informatie-machi nes ook nog op spraak kunnen reage ren. dan ontstaat een geheel nieuw communicatiemiddel. „De gedachte dat het menselijk woord daarmee op directe manier de gang van zaken kan beïnvloeden, is zowel opwindend als huiveringwekkend", aldus prof Bouma. Hij pleit dan ook voor een actieve houding ten opzichte van de invoe ring van nieuwe informatie technie ken. bij voorbeeld door een open maatschappelijke discussie Die ac tieve benadering kan allerlei onge makken voorkomen. Je weet het maar nooit. Zó is alles koek en ei in de familie, en zó is de lieve vrede verstoord als er iets te erven valt. In gewoonlijk hartelijke verhoudingen tussen familieleden onderling kunnen wrijvingen en ruzies ontstaan, al leen omdat tante Jans zo graag opa's antieke kastje wil hebben dat aan tante Mien is toegedacht, of omdat de tachtigdelige zilve ren cassette bij nicht Keetje is terechtgekomen terwijl An en Jan er al zo lang op vlasten. Met het geld is het nog erger. Testa menten worden aangevochten, hebberigen proberen zelfs de overledene posthuum ontoere kenbaar te laten verklaren, opdat zijn laatste wil ongeldig zal zijn. Om zo n onsmakelijke nasleep van een begrafenis te voorkomen is een advocaat in de Amerikaan se stad Miami op het idee geko men om het opmaken en tekenen van testamenten op film op te nemen. Hij heet Murray Meyer- son en zegt dat de miljardair Ho ward Hughes hem in feite op het idee gebracht heeft. Er waren zo veel problemen rondom Hughes testament, dat Meyerson meende dat veel var. die ellende niet no dig zou zijn als alles op de film zou zijn vastgelegd. Weliswaar is zo'n testament geen wettige ver vanging van de geschreven ver sie. maar als je de betrokkene zelf kunt horen zeggen dat hij die en die uit zijn laatste wil geschrapt heeft, kun je daar moeilijk nog iets tegen inbrengen Want dat kan ook: het hele gebeuren wordt op een videoband opgenomen en de cliënt kan tot slot zijn nabes taanden nog persoonlijk toespre ken. Daartoe heeft Meyerson bij zijn bureau een kleine studio in gericht, waar tot nu toe zeven mensen hun wensen en besluiten in klank en kleur hebben laten opnemen. Dat zo'n zichtbare procedure niet altijd overbodig is. is in het verle den al ettelijke malen bewezen. Testamenten bevatten nogal eens zulke wonderlijke clausules, dat de nabestaanden maar moei lijk kunnen geloven dat de erfla ter het echt zo bedoeld heeft. Robert S. Menchin uit Chicago heeft daar een boek over geschre ven dat nog maar net uit is en van begin tot eind gaat over eigenaardige bepalingen en wen sen van (Ie erflaters Zo dacht de zoon van een rijke industrieel uit Philadelphia na zijn vaders dood in 1947 heel wat te erven, maar in het testament als hij: ..Aan mijn zoon laat ik de vreugde van de arbeid na Vijfen twintig jaar later heeft hij ge dacht dat dat alleen iets voor zijn vader was. maar nu mag hij dus zijn eigen brood verdienen". De Duitse dichter Heinrich Heine liet zijn vrouw al zijn bezittingen na op één voorwaarde: dat ze zou hertrouwen. En waarom? „Dan is ten minste één man die mijn dood betreurt" De vurigste wens van de Argen tijnse zakenman Juan Potoma- chi was om ooit zelf op de plan ken te staan. Helaas had hij geen tijd en nog minder talent en toen hij in 1955 overleed was er nog niets van gekomen. De enige mo gelijkheid had hij in een posthu- me verwezenlijking van zijn droom gezien. In zijn testament had hij daarom een kleine 400.000 nagelaten aan een to neelfonds, waaruit jonge acteurs steun kregen. Het fonds moest aan één voorwaarde voldoen: „Mijn hoofd moet geprepareerd worden en deze schedel moet in Hamlet op het toneel te zien zijn Zo zal ik na mijn dood toch nog in een toneelstuk meespelen". De schrijver van het boek („Where there's a will") heeft kunnen na gaan dat het geld inderdaad door het fonds gebruikt is. maar niet of Potomachi's schedel ooit echt op het toneel geweest is. Dat had niemand een paar jaar geleden nog 'durven dromen: gezellig samen naar één en dezelfde kapper. Met man, vrouw, buurman, buurvrouw of wie weet met wie het nog meer goed toeven is onder de droogkap. In Dallas (Texas) is deze eerste „kapsalon voor het hele gezin" geopend. Ondanks de vele honderden pro testen uit de hele wereld en de herhaalde verzoeken om gratie wordt John A. Spenkelink een Amerikaan van Nederlandse af komst woensdagmorgen om zeven uur in de gevangenis van Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida door middel van de elektrische stoel geëxecuteerd. Spenkeling wachtte al jaren op uitvoering van zijn vonnis. Hij was indertijd veroordeeld, omdat hij naar zijn eigen zeggen uit noodweer een lifter tijdens een ruzie doodschoot. Behalve Spen kelink zitten nog 479 mensen in Amerikaanse dodencellen. Moge lijk zullen dit Jaar nog veertig van hen worden terechtgesteld. Behalve het Europese John A Spenkelink Comité hebben ook Amnesty International, verte genwoordigers van veertien lan den in de Raad van Europa als mede 110 Nederlandse parlemen tariërs gratieverzoeken voor John Spenkelink aan de gouver neur van Florida gesteund en on dertekend. Donderdag nog heeft het Europees John A. Spenkelink Comité een dringend beroep op de ministerraad gedaan om als nog „telegrafisch uw bezorgdheid uit te drukken bij de gouverneurs van Florida en Alabama over spoedig te verwachten execu ties". Eerder heeft het ministerie van buitenlandse zaken al laten weten dat het niet op de weg van de Nederlandse regering ligt om tussenbeide te komen in de exe cutie van Spenkelink Vier leden van één familie wor den in Uruguay op onbekende plaatsen gevangen gehouden, vermoedelijk worden ze aan on onderbroken verhoren en marte lingen blootgesteld. Op 2 novem ber 1978 deed de politie huiszoe king in het appartement van de 21-Jarige Ronny 8teffen, en arres teerde hem zonder opgaaf van redenen, in aanwezigheid van zijn zwangere vrouw. Twee dagen later werden in Montevideo door leden van de veiligheidsdienst zijn 56-jarige, uit Duitsland af komstige. vader Hermann Stef- fen Artigue en diens vrouw Marta Roman, in hechtenis genomen Binnen enkele dagen werd Her mann Steffens eerste vrouw moeder van Ronny Steffen Carmen Potancia Aguirre Ché- vez, opgepakt Sinds 1976. wordt Christina Stef fen, lid van dezelfde familie, ge vangen gehouden in de Punta-de- Rieles-gevangenis in Montevi deo. Aangenomen wordt dat al deze arrestaties verband houden met de vroegere activiteiten van Christina's man. de 22-Jarlge Her mann 8teffen die momenteel als politiek vluchteling in Europa verblijft. In Uruguay mag een ge detineerde gevangen gehouden worden in een militaire barak of in een particulier huis dat als ondervragingscentrum dienst doet, of in de Dirección Nacional de Informaclón e Inteligencia (dnii). Deze dnli staat onder toe zicht van het hoofdbureau van politie. In de regel wordt de ge vangene geïsoleerd gevangen ge houden. en wordt de familie niet op de hoogte gesteld van zijn verblijfplaats. De geïsoleerde ge vangenhouding kan van enkele weken tot vele maanden duren, tijdens deze periode wordt folte ring stelselmatig toegepast, en soms sterven de slachtoffers als gevolg van de martelingen. In beleefde termen gestelde ver zoeken liefst in het Spaans om informatie naar de verblijf plaats en de tegen de familie Steffen Ingebrachte beschuldi gingen, evenals verzoeken dat zij tegen mishandeling beschermd zullen worden, kunnen gericht worden aan Senores Comandan- tes en Jefe de las Fuerzas Arma das Avenida 8 de Octubre Y Garibaldi Montevideo. Uruguay.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5