IKON koopt omstreden serie Britse schooltelevisie 1 w ie corrigeert u'snac h ts? -f aapvan men Henryk Szeryng solip op laatste concert EHRIBIP1 Haarlemse prijj voor Miep Diekman En dan nog AVRO praat met Mies Bouwman Congres over toekomst van BKR-regeling Rotterdams Philharmonisch Queridf ZATERDAG 19 MEI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET ADVERTENTIE AMSTERDAM Huwelijken tussen mensen van verschil lende huidskleur worden nog vaak beschouwd als niet pas send of zelfs onbehoorlijk. In het gunstigste geval zal de omgeving jonge mensen de boodschap meegeven dat het niet verstandig is, maar bijna altijd wekt een dergelijke relatie woede en ongecontroleerde emotionaliteit op bij de ouders. Veel erger wordt het wanneer het meisje ook ongewenst zwanger wordt. Regisseur Noël Hardy maakte voor de Britse schooltelevisie over deze problematiek een vijfdelige drama tische serie, die de gemoederen bij onze overburen hevig in beweging bracht. Afwijzende reacties van de fascistische organisatie het National Front zorgden ervoor dat de serie „Somebody's Daughter" anders bekeken door slechts een selectieve groep scholieren een van Engelands meest besproken tv-produkten werd van het afgelopen jaar. Reac ties vóór en tegen haalden de voorpagina's van de Britse pers en op de scholen werd de serie verzwegen of breed uitgespon nen. Yvonne Doets, programmamaakster van IKON-tv maakte de rel in Engeland bij toeval mee en kocht „Somebo dy's Daughter" aan. De IKON zendt de serie vanaf woensdag uit onder de titel „En ze kregen een dochter". door Jan van Galen Op het eerste ge2icht UJkt alweer een IKON-documentaire over discrimina tie een beetje te veel van het goede. Het gevaar bestaat dat kijkers de programma's van de IKON als een soort repeterende wekker gaan be schouwen en derhalve liever afglijden naar produkten met meer „franje" op het andere net. Anderzijds is het be leid van de IKON ook weer goed te verdedigen, doordat vast staat dat een deel van het tv-kljkend publiek alleen informatie oppikt door accent- herhaling. Wat dat aangaat past So mebody's Daughter dus uitstekend in de programmering. Nagenoeg alle vooroordelen over anders getinte me demensen zitten erin en ook de aver sie tegen blanke „drop outs" in dit geval een ongehuwd zwanger meisje komt overduidelijk naar voren. Abortus In het kort komt het verhaal hier op neer. Het blanke meisje Mandy (ze ventien Jaar) heeft een verhouding met de zwarte Jongen Winston (19). Ze komen voor haast onoverkomelijke problemen te staan wanneer Mandy ln verwachting raakt. Zowel de moe der van Mandy als de ouders van Winston zijn diep geschokt en willen van een huwelijk niets weten. Abor tus lijkt hun de beste oplossing. Man dy wil het kind echter absoluut hou den. Alleen de moeder van de Jongen stelt zich Inschikkelijk op. De vader barst uit ln razernij. HIJ houdt zijn zoon voor dat een gemengd huwelijk zijn leven zal ruineren. „Je denkt dat Je geaccepteerd wordt, maar Je zult Je hele leven een zwarte blijven." De moeder van Mandy speelt het zelfs klaar dat Mandy haar kind op een gegeven moment verstoot. Een andere dramatische factor is dat Winston voor het plegen van een overval (om aan geld te komen voor een huis en een kinderwagen) de ge vangenis indraait. Het verhaal draagt ogenschijnlijk het karakter van een goedkope Amerikaanse „soap-ope ra". maar toch is het Juist deze dra matische werking die de serie voor de „doelgroep" (scholieren van twaalf tot zestien Jaar) toegankelijk maakt. Een simpel verhaal, over doornsee mensen met hedendaagse problemen en met een open einde. Daarbij heeft de maker moraliserende opmerkin gen of verwijzingen weggelaten. Een uitgangspunt dat past ln de opzet van door de IKON zelf vervaardigde documentaires: het signaleren van rassenverhoudingen zonder daarbij zelf de vinger op te heffen. Hersenspoeling De serie die in Engeland alleen te zien is geweest op scholen ln Londen via de schooltelevisie ILEA (Inner Lon don Education Authority) kreeg vóór' uitzending al grote aandacht in de pers. doordat het National Front een campagne tegen de serie was begon- Speciaal vandaag Twaalf provinciênspel. In het kader van 400 jaar Unie van Utrecht een „zeskamp achtig" spel gespeeld door ge meenten uit elf provincies en een team uit de IJsselmeerpol- ders. Ned I 19.10 uur Anna Karenina. Derde en vierde aflevering van deze Britse serie naar de gelijkna mige roman van Leo Tolstoj. Anna blijkt in verwachtig te zijn van Vronsky. Karenina vreest een schandaal en tracht Anna terug te krijgen door haar te dreigen haar kind van haar af te nemen. Ned 2 21.20 uur In de VARA-rmdlo-rubiek ln de rooie Haan wordt dit maal vanuit Enschede gespro ken met Jan Terlouw over werkgelegenheid. Voorts zal Rinus Ter Beek, die net terug is gekomen uit Manilla, ver slag uitbrengen van de daar gehouden Unctad-conferentie. De VARA zal verder ook ruim aandacht besteden aan de par tijraden van KVP. AR. CHU. Hilversum 1 13.03 uur nen in het fascistische blad Spear head. Het National Front had lucht gekregen van het project via een handleiding die de ILEA aan het on derwijzend personeel had gestuurd. In niet mis te verstane bewoordingen liet het National Front weten het produkt meer dan vunzig te vinden, het als een sexfilm te beschouwen en het als een belediging te ervaren voor het blanke ras. Een passage uit Spearhead: „Weg met deze hersen spoeling voor rasvermenging op onze scholen, het is vergif. Deze program ma's bevatten de grofste propaganda om de Jeugd ervan te overtuigen dat interraciaal geslachtsverkeer nor maal en wenselijk zou zijn." Het National Front liet het echter niet bij woorden alleen en ging ver volgens over op nog grovere midde len. Demonstraties voor scholen volg den, schoolhoofden werden bedreigd en bij de ILEA kwamen bommeldin gen binnen. Noël Hardy, regisseur en projectleider van „Somebody's Daughter" kon met moeite de hoofd inspecteur van onderwijs in Londen en diverse schoolhoofden die door dreigementen geïntimideerd waren, ervan overtuigen dat de serie toch moest worden uitgezonden. Somebo dy's Daughter werd een enorm succes op de scholen waar zij werd vertoond (48 procent van de scholen). Ook de schrijvende pers die de voorvertoning had bijgewoond (vier verslaggevers in totaal!) was enthousiast. Op andere scholen bleef het onderwerp onbe sproken, ln andere bladen, ongezien, afgekraakt. Sexfilm Zo nam The Sun alleen het commen taar van het National Front over. U, lezer, vindt nu in elke boekhandel de eerste roman van Jaap van Manen, een hele maal nieuwe schrijver. Verliefd verwoordt op een lichte manier de zoemtoon welke voor hen die zo of anders zijn verliefdheid bete kent, via scènes en siens in Amsterdam en Venetië. Lees het boek. Koop het voor f24,50. Nu, lezer. Sprekend Querido, van Singel 262 HAARLEM De Laurens Jj Ir Costerprijs is toegekend j schrijfster Miep Diekman. D jni wordt 7 juni uitgereikt door di k, meester van Haarlem in de zaal van het Haarlemse stadh n Laurens Janszoon Costerpriji stemd voor een persoon of in ie die zich verdienstelijk heeft g ie op het terrein van het boek. prijswinnaars waren de uitge\ 11 van Oorschot en de firma J. de ih Miep Diekman krijgt de pn voor haar grote kwaliteit schrijfster maar wel van we? uitzonderlijke verdiensten vij10 bevorderen van het jeugdbo r prijs bestaat uit 5000,- en ei iet ter-beeldje gemaakt door Kei Sl kade. Na de prijsuitreiking wi Haarlemse Boekenmarkt ge13 De boekenmarkt is een onderd i de jaarlijks terugkerende mai r tie Haarlem Boekenstad die 11 van 6 t/m 9 juni in de Groot* Bavokerk en op de Grote he wordt georganiseerd. 1-1 h< hi Mandy en Winston sprak niet met de makers en nam ook niet de moeite het programma te be kijken. Naast het artikel stond wel een levensgrote foto van een naakte' dame: over discriminatie gesproken! The Daily Telegraph maakte het bij kans nog bonter door over een sex film te spreken. Zelfs het Zuidafri- kaanse blad Johannesburg Star wijd de een voorpagina-artikel aan deze „niet te tolereren pedagogische infil tratie". Kranten die wel een vertegen woordiger naar de voorvertoning stuurden waren bijzonder positief, zoals The Times ln een onderwijsbij- lage (Jan '78) erop wees dat het verto nen van dit soort documentaires thuis hoort ln het onderwijspakket, om op die wijze beter inzicht te krij gen in controversiële zaken. Een duwtje in de rug voor de makers die van mening zijn dat juist dit soort Regisseur Noël Hardy Speciaal morgen Het Boek. Literair pro gramma, vanavond gewijd aan de Italiaanse schrijver Al berto Moravia. Susanne Piët praat met hem. Ned 1 22.00 uur Europa, een politieke macht moet dat? Derde van een serie van zes uitzen dingen over Europese pro blemen. Ned 2 18.55 uur De Beide Dames en het Ge heim van Monica, een verhaal van Rudy Koopmans, regie Jaap Drupsteen. Ditmaal komt de driehoeksverhou ding tussen twee gigantische landmeters en een keurig op gevoed meisje aan de orde. Ned 2 21.05 uur Tien jaar na het Maagden huis en verder? Een discus sieprogramma. Deze week tien jaar geleden werd het Maagdenhuis, het bestuurs centrum van de Amsterdamse universiteit, bezet. Deze be zetting heeft het denken over democratisering van de sa menleving versneld. In dit programma kijkt men naar de effecten en de toekomst. Ned 2 21.25 uur Gerrit Krol krijgt de Multatuliprijs voor zijn roman De weg naar Sacramento (tweede druk, f20,75). Hij heeft sinds 1968 dezelfde prijs (toen Prozaprijs) al voor zijn roman Het gemillimeterde hoofd (tweede druk, f22,50). Uw boekverkoper heeft deze romans voor u. problematiek bij de jeugd in discus sie moet komen. Wat dat betreft zijn ze bij de ILEA al redelijk ver, want de inhoud van de programma's wordt bepaald door sociale conflicten. Het totaalpakket heet „Jeugd in de jaren zeventig". Op de Londense scholen waren al eerder gedramatiseerde do cumentaires te zien over geloofs strijd, multinationals en alternatieve bedrijven, verschillende vormen van leefgemeenschappen en aanpassings problemen van buitenlanders in Groot-Brittannië. Voorbeeld De ILEA wordt gerund door pedago gen, didactici en tv-makers. Doelstel ling is via dit medium scholieren voor te bereiden op deelname aan het maatschappelijke verkeer en inzicht te geven in structurele problemen, om op die manier weer meer toleran tie te kweken bij de jeugd. Somebo dy's Daughter is derhalve een lich tend voorbeeld van hoe school-tv moet functioneren. De BBC en de ITV (commerciële televisie) mogen daar met hun „grote mensen-tv" een voorbeeld aan nemen, want in Enge land blinkt men erin uit zwarten zeer In kasteel „Rosendael" bij Velp wordt voor de zesde keer de Gelderse Oude Kunst en Antiekbeurs gehou den. Tot 28 mei is daar elke dag van 14.00 tot 22.00 uur (weekends en feest dagen van 12.00 tot 22.00) een interes sante collectie antiek te kijk en te koop. De nationale herdenkingstentoon stelling „De kogel door de kerk" zal ondanks de grote belangstelling niet verlengd worden. De politieke, gods dienstige, sociale en economische si tuaties in de 50 jaar rond de Unie van Utrecht die deze tentoonstelling be licht zullen nog tot 5 juni in het Utrechtse Centraal Museum te zien zijn. In het Rotterdamse Lijnbaancen trum wordt van 11 augustus tot 23 september een affiche-tentoonstel ling gehouden waarvoor iedereen een ontwerp kan inzenden. Het publiek en een jury zullen samen vijf affiches uitkiezen die dan in een oplage van 500 worden gedrukt en in de stad Rotterdam op reklamezuilen geplakt zullen worden. Het ontwerp moet een formaat hebben van 83 bij 116 centi meter dat ook in verkleinde of ver grootte vorm voor 3 augustus naar de Rotterdamse Kunststichting moet worden gestuurd. In de negen Brabantse openlucht theaters wordt het komende seizoen, dat loopt van 3 juni tot en met 16 september, een uitgebreid program ma afgewerkt. Negen amateurtoneel groepen zullen 55 voorstellingen ver zorgen, waarvan er vijf ook speciale kindervoorstellingen in hun program ma hebben opgenomen. Onder de „grote" stukken bevinden zich onder meer „De vrolijke vrouwtjes van Win- sor" van Shakespeare. „Moeder Cou rage en haar kinderen" van Brecht en „Mano van de bronnen" van Pagnol. De openlucht-theaters zijn gelegen in Heeswijk, Hilvarenbeek, Luyksges- tel, Oisterwijk, Oosterhout, Someren, Mariahout, Uden en Berghem. bedenkelijke rollen toe te bedelen in series. Zwarte mensen komen alleen voor in komedies en dan nog alleen als geestelijk minder validen of als exotische verschijningen. Voorbeel den daarvan zijn de series „O, moeder wat is het heet", „Love thy neigh bours" (beide in Nederland uitgezon den) en „Mixed blessings". HILVERSUM - De AVRO onderhan delt met Mies Bouwman over het presenteren van het spel „Telebingo" in het komende winterseizoen. Er ko men na 1 oktober op de vaste maan dagavond van de AVRO veertien uit zendingen van dit spel, waarmee men geld wil bijeenbrengen voor de Stich ting nationaal fonds sport Gehandi capten en de Olympische Spelen voor gehandicapten, die in de zomer van 1980 in Papendal Arnhem zullen wor den gehouden. De onderhandelingen met Mies Bouwman zijn in een dergelijk ver stadium dat het er wel naar uitziet dat zij die presentatie zal gaan doen. Mies keert dan terug bij de omroep, die zij in het begin van 1978 de rug toekeerde toen zij zelf besloot na zes uitzendingen te stoppen met het pro gramma „Netwerk". AMSTERDAM De vier samenwer kende beroepsorganisaties van beel dende kunstenaars organiseren op 27 mei een B.K.R.-congres naar aanlei ding van de maatregelen die de over heid met betrekking tot de Beelden de Kunstenaars Regeling (B.K.R.) in het kader van Bestek'81 wil nemen. Maatregelen die ten doel hebben de B.K.R. af te bouwen zonder daarbij met de betrokken groepen te overleg gen. Eind januari organiseerden de bonden een bijeenkomst in Utrecht waar ongeveer 80 deskundigen bijeen waren die van de B.K.R gebruik ma ken. Daar werd opdracht gegeven tot het beginnen met een fundamenteel onderzoek naar de B.K.R. Het ont- werp-rapport van dit fundamenteel onderzoek is nu gereed en zal op het congres van 27 mei worden toegelicht door Otto Valkman. Belanghebben den ontvingen inmiddels een aankon diging en uitnodiging voor dit con gres, plus de mogelijkheid schriftelijk adhesie te betuigen met een ontwerp resolutie die bestaat uit vier punten: Geen aantasting van de sociale mini ma voor beeldende kunstenaars in de B.K.R.; Toepassing van de B.K.R. ook voor de partner-niet kostwinner; Verdere ontwikkeling van de publie ke en sociaal-culturele functie van de B.K.R.;.Een verbeterde B.K.R. met een wettelijke basis. Het congres wordt gehouden in de Gerrit Riet- veld-akademie, F. Roeskestraat 96 Amsterdam en duurt van 11.00 tot 17.00 uur. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Het laatste abonnementsconcert in dit seizoen van het Rotterdams Philharmonisch Orkest stond onder leiding van de in 1912 in Oost-Pruisen geboren diri gent Kurt Sanderling. HIJ bracht een Brahms-programma, bestaande uit de St.Antoni-variaties, het vioolconcert (met als solist de vermaarde Henryk Szeryng) en de vierde (laatste) symfonie in e kl. De koraalmelodie die Brahms aanlei ding gaf tot de compositie van zijn prachtige variaties, werd vroeger aan Haydn toegeschreven, vandaar de ook nu nog wel voorkomende aandui ding: Haydn-variaties. Reeds in dit ter opening gespeelde werk deed Kurt Sanderling zich als een voortref felijk dirigent kennen. Het Orkest speelde onder zijn leiding heel accu raat en geïnspireerd. De orkestklank was overal helder en transparant, en vertoonde, bij een vrij strakke maat slag toch de nodige souplesse. Hoe zeer de dirigent zijn partituren be heerste bleek wel uit het feit dat zowel de variaties als de vierde sym fonie uit het hoofd werden gediri geerd. viertal symfonieën dat Brahn a( nagelaten is vrij lange tijd v grote publiek weinig toegankt bleven. Zelfs de beruchte Weei 6 ziekcriticus Hanslick, die andi st dik en dun met Brahms meegi er niet goed weg mee. Eer heeft men de muzikale waai hier als het ware liggen opg< onderkend. De uitvoering onder Sanderlii een muzikale belevenis. De mi le Chaconne, waarmede het sluit, vertoonde overal een rl spankracht en klonk „aus Gusz". )r Henryk Szeryng, geboren in War schau maar reeds geruime tijd Mexi caans staatsburger, onderhoudt al vele Jaren nauwe contacten met Rot terdam. Regelmatig trad hij in het verleden als solist op bij de concerten van het R.Ph.O. Ook begeleidde de pianist Marinus Flipse hem menig maal tijdens solo-recitals. Bij Sze ryng gaan een volkomen technische beheersing en de fraaist denkbare toonvorming op gelukkige wijze sa men. Bovendien weet deze meester- violist in een werk van zulke afmetin gen als Brahms' Vioolconcert (speel- duur drie kwartier) overal de grote lijn te onderhouden zonder zich te veel in detailwerk te verliezen. ADVERTENTIE U, lezer, vindt nu in elke boekhandel hek nieuwe boek .van Andreas Burnier. In De zwembadmentalit t verweert zij zich tej overheersende en n t, overheersing streve i machten van maat schappij en cultuur, biedt tegenwicht aa relativerend en har niserend. Lees het boek. Koop het vooi f27,50. Nu, lezer. Andreas Burniers tevreden lach (f 20,25 Het jongensuur (F 18, zijn net herdrukt. Hoog niveau Tezamen met het uitstekend begelei dend orkest (de sterktegraad van de orkestbegeleiding is bij Brahms' vi oolconcert altijd een wat gespannen zaak, de grote Pablo de Sarasate vond het concert zelfs tégen de viool geschreven) kwam een uitvoering tot stand op hoog niveau. Solist en diri gent oogstten een opvallend groot succes met vele terugroepingen. Voor zijn fraai geblazen solo in het langza me deel betrok Szeryng op sympatie- ke wijze de hoboïst in het huldebe toon. In de na de pauze uitgevoerde vierde symfonie was het R.Ph.O. weer eens opzijn best. het achterliggende druk Sprekend OueHdo, ke seizoen met zijn grote concertrei- ^,1 zen ten spijt. Deze somberste van het ringel ZoJ. ADVERTENTIE Querido van Singel 262 Norma Matrassen en Boxsprings corrigeren uw H H H H H M rug (wervelkolom) automatisch tijdens de slaap. H H H H H H H H Dan kun je er de volgende dag weer tegen! H H H H wÊ ^L. H Vraag de uitgebreide kleurenbrochure aan bij: Norma Rjstbus 13 5818 AA Boxmeer. Matrassen BoxsprilïgS Donsdekens KllSSCns

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4