kR blijft boycot -Afrika steunen im Kok nieuwe oorzitter EVV Proef met 'goedkope' hotels geen succes 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: kamer leeg? lichten uit. je moet het toch in huis ben lans de Boer wijst 'Shell helpt-protest' af luropees Verbond Vakverenigingen PTT probeert teksttelefoon Leerlingen staken uit protest tegen ontslag CPN-leraar excursie Dolfinarium Harderwijk Banenmarkt levert werk op voor 1000 a 1500 man Schipperskind tot achttien in internaat DE T V-EDITIE VAN TOLSTOI'S ANNAKARENINA Afbraakprijs kan coholmisbruik imuleren Toerist reageert lauw op dertig procent korting School moet letten op problemen een-ouder-gezinnen Bedrijvigheid blijft gelijk Rita .ATERDAG 19 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET II gn onze parlementsredactie ien HAAG Het ARP-par- jbestuur blijft de actie voor JJ [n olieboycot tegen Zuid- Dc jrika van harte steunen, al (tmt het afstand van de affi- bes „Shell helpt" die hierbij ii orden gebruikt. 14 jf, jpij zijn niet verantwoordelijk voor Ifce vorm waarin de actie wordt ge- eti oerd," zei ARP-voorzitter Hans de v< jer gisteravond op de voorjaarspar- •raad van de ARP in Zutphen. ..maar we moeten ons niet door een detail van de hoofdzaak laten aflei den. Onze zwarte en blanke mede mensen die voor een ander beleid in Zuid-Afrika strijden, hebben rechtop onze hartelijke en royale steun. Met deze uitspraken leverde De Boer indirect kritiek op het kabinet-Van Agt. dat de tijd nog altijd niet rijp acht voor economische dwangmaat regelen tegen het apartheidsregiem in Zuid-Afrika. De ARP-voorzitter constateerde, dat ook het Zuidafri- kaanse bewind op veranderingen in het beleid zint. Hij zei. dat dit positief in onze sociaal-economische redactie I0NCHEN Voorzitter Wim Kok van de FNV is gisteren in l« lunchen met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van 1(1 tt Europese Verbond van Vakverenigingen (EVV). Wim Kok J as de enige kandidaat voor de opvolging van Heinz Otto letter, de voorzitter van het Westduitse Vakverbond, die zich iet meer herkiesbaar had gesteld. nieuwe EVV-voorzitter zei dat het steeds weer miljoenen mensen ver een sterke tegenspeler moet Ien van de ondernemers die niet een op nationaal niveau maar ook Europees niveau tot nu toe weinig iben gedaan aan de bestrijding de werkloosheid. „Maar niet al- de ondernemers, ook politici, de 'ringen, moet het gebrek aan initi- i worden verweten als het gaat rde werkloosheidsbestrijding. Nog lüjd wegen voor de regeringen fi- incieel-economische belangen rder dan de sociale", aldus voor- Kok. ij waarschuwde de politici dat de ekomst van onze politieke demo- op het spel staat als we de aidige werkloosheid laten doorwoe- ren. „Wie denkt er nu werkelijk dat t democratische traditie in West- j iropa stand kan houden als we ADVERTENTIE moet worden beoordeeld. „Maar we kunnen pas echt tevreden zijn als het in de wortel foute beleid wordt verla ten en de zwarte mens eindelijk ge lijkwaardige rechten krijgt." Scherpe kritiek op het kabinetsbeleid liet De Boer dit keer achterwege. Hij zei: „Meer malen heb ik van mijn ontevredenheid over de koers van het kabinetsbeleid doen blijken. Wij moeten zulke dingen openlijk tegen elkaar kunnen zeggen." Van een onxer verslaggevers AMSTERDAM-DEN HAAG De PTT gaat nog deze maand op grote schaal experimenteren met de zoge heten „teksttelefoon". Dit apparaat, dat is ontworpen in een laborato rium van de PTT maakt het doven mogelijk met elkaar op afstand in contact te treden. Met het nieuwe toestel kunnen namelijk getypte tek sten worden overgeseind. Op een klein beeldscherm, dat bij het gewone telefoontoestel wordt opgesteld, wordt die tekst dan zicht baar. Voor het zenden van teksten moet men gebruik maken van druk- toetsen. Het systeem lijkt enigszins op een electronische rekenmachine. Ook de al eerder ontwikkelde beeld telefoon heeft er wat van weg. Op het druktoestel wordt de tekst getypt, net zoals bij een schrijfma chine. Op hetzelfde moment wordt deze tekst bij de ontvanger zicht baar. De teksttelefoon omvat veertig toetsen, waarop behalve het gehele alfabet, de cijfers van nul tot en met negen, twee leestekens en een toets waarmee spatie tussen twee woor den kan worden aangegeven voorko men. Ook bestaat de mogelijkheid „schrijffouten" te verbteteren. De tekst schuift van rechts naar links over het scherm, zodat een soort lichtkrant ontstaat. In het in stituut voor dove kinderen, Effatha' in Voorburg wordt intern al sinds enige weken met de teksttelefoon geëxperimenteerd. Volgende week komen er ook een paar particuliere aansluitingen in Amsterdam, zodat men kan kijken hoe het systeem op grotere afstand bevalt. PTT-voorlichter G. de Voogd vertel de ons gisteravond dat de proefne ming in de komende maanden moge lijk nog verder zal worden uitge breid. „De teksttelefoon is een Ne derlandse vinding en wordt nog ner gens anders in de wereld toegepast", aldus De Voogd. Als de proefneming slaagt zal de teksttelefoon in de toe komst waarschijnlijk ook een rol kunnen gaan spelen in het geldver keer on in gevallen waarin gespro ken tekst niet voldoet als gevolg van bij voorbeeld lawaaioverlast. In de loop van juli zal de PTT beslis sen of de teksttelefoon toekomst heeft. Meer glans Hij liet hierop een steekje onder wa ter naar premier Van Agt volgen: „Ik hoop dat de resultaten van de com missie-Steenkamp (die zich bezint op de politieke koers van het CDA red.) er mede toe zullen leiden dat er wat 'meer glans gaat afstralen' van het kabinetsbeleid." Van Agt heeft enige tijd geleden gemopperd, dat door het optreden van Van Houwelin- gen en andere anti-revolutionairen „de glans van het kabinet af was." De AR-partijraad zal vandaag, even als de partijraad van de KVP en de unieraad van de CHU die ook in Zutphen bijeenkomen, beslissen over het nieuwe schema voor de fusie van de drie partijen. De partijbesturen hebben de datum voor de fusie, zoals bekend verplaatst van 1 juni naar 11 oktober 1980. Hans de Boer zei: „Ik hoop dat dit nieuwe schema haalbaar zal blijken." Hij voegde daar echter aan toe: ..Maar aan het heilig verklaren van de fusiedata weigeren wij ook nu mee te werken." De AR-partijraad discussieert verder over de economische orde en de op slag van radio-actief afval. Wat dit laatste betreft, ligt er een ontwerp resolutie van het partijbestuur waar in wordt uitgesproken, dat proefbo ringen voor de opslag van zulk afval in zoutkoepels achterwege moeten blijven totdat er een maatschappelij ke discussie over kernenergie en de afvalproblematiek is gehouden. Van een onzer verslaggevers KATWIJK De meeste leerlingen van het Pleter Groen College in Kat wijk hebben gisteren een uur „ge staakt" uit protest tegen het ontslag van de leraar maatschappijleer Jan Dirk Pronk. De tijdelijke aanstelling van Pronk (28) werd door het bestuur van de christelijke school voor havo en atheneum niet verlengd, omdat de docent lid is van de CPN. Ook de collega's van Pronk zijn het in meerderheid niet met het ontslag eens. De leiding van de scholl vindt dat Pronk als leraar op het college kan functioneren, omdat hij de uit gangspunten en doelstellingen van de school actief met woord en daad tracht te verwezenlijken en hij boven dien een goed leraar is. Het bestuur van de school vindt Pronks lidmaatschap van de CPN echter onverenigbaar met het christe lijke karakter van de school. Volgens de meeste bestuursleden ontneemt een aantal statuten van de CPN een christen de vrijheid van handelen, die hij nodig heeft voor de uitoefening van zijn fucntie aan een christelijke school: „Zij stellen in feite een ander gezag (namelijk dat van de partij) boven het bevoegde gezag van de school." aldus het schoolbestuur. In een verklaring hebben de scholie ren het bestuur gevraagd het ontslag van Pronk ongedaan te maken, om dat „ieder voor zich moet uitmaken hoe hij christen wil zijn" en omdat het ontslag de vrije politieke me ningsuiting op de school bedreigt. ROTTERDAM (ANP) De burge meester van Barendrecht, de heer G. van Hofwegen, laat een onderzoek Instellen naar een geval van uitslag bij een achttal kleuters in deze ge meente. De betrokken arts meent dat de kinderen de uitslag mogelijk heb ben opgelopen als gevolg van het gebruik van een bestrijdingsmiddel door de plantsoenendienst. De dienst beweert echter geen gif te hebben gebruikt. De burgemeester houdt er rekening mee. dat de kleuters de uit slag door andere oorzaken hebben opgelopen. De Kamercommissie voor so ciale zaken heeft gisteren een bezoek gebracht aan een kip penslachterij in Goor (O). Dit in verband met de voorlich ting van het Kamerdebat over de wet arbeidsomstan digheden. Foto: van links naar rechts de Kamerleden Weijers, Moor en Keja en di recteur Scholten van het bedrijf ADVERTENTIE oordelen tot werkloosheid", zo zei de EW-voorzitter. „Laat de politici zich goed realiseren wat er op het spel staat en laat ze daarnaar handelen." Voorzitter Kok waarschuwde dat de vakbeweging zich met hand en tand zal verzetten tegen het afwentelen van de gevolgen van de huidige eco nomische crisis op de nek van miljoe nen mensen die die crisis niet hebben veroorzaakt. „Wij sluiten de ogen niet voor de economische realiteit. Maar wij weigeren alleen te delen in de zorgen van de werkgevers en regerin gen in onze landen zonder ook te mogen delen in de beslissingsmacht over de toekomst van onze samenle ving en over de hoofdlijnen van ons sociaal-economische beleid", aldus Wim Kok. wervelende shows* Gudrun, IJslandse zwaardwalvis kikvorsmeisjes onderwaterpanorama robbenshow Nova Zembla ALTIJD NIEUW: Tel 03410-16041 NS DAGTOCHT 27 Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De banenmarkt die af gelopen donderdag in het gewestelijk arbeidsbureau te Utrecht werd ge houden heeft naar alle waarschijn lijkheid 1000 tot 1500 mensen aan werk geholpen. Een definitief aantal kan nog niet worden genoemd omdat nog niet alle gesprekken met sollici tanten zijn afgerond. Volgens adjunctdirecteur drs A. H. R. van de Mosselaar van het arbeidsbu reau werd er zeker in 500 gevallen direct zaken gedaan, terwijl een over grote meerderheid een afspraak maakte voor een tweede gesprek met het desbetreffende bedrijf. Het experiment heeft zo'n succes op geleverd dat het arbeidsbureau nu reeds voorbereidingen treft voor een herhaling van de banenmarkt. Deze tweede markt zal nog voor oktober plaatsvinden. Dit om de grote stroom schoolverlaters, die donderdag overi gens ook in grote getalen naar de banenmarkt kwamen, te kunnen be reiken. Over enkele weken zal op het arbeids bureau een nagesprek met alle bij de banenmarkt betrokken werkgevers plaatsvinden. Het arbeidsbureau heeft naar aanleiding van de markt veel positieve reacties ontvangen van andere gewestelijke arbeidsbureaus en van hoofdinspecteurs-directeuren van de diverse districtsbureaus. On der hen waren er volgens drs Van der Mosselaar enkelen die aankondigden het initiatief direct te zullen na volgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kinderen van binnen schippers en kermisexploitanten mo gen. als ze volledig dagonderwijs vol gen, van hun zesde tot achttiende jaar in speciaal voor hen bedoelde internaten wonen. Tot voor kort bestonden er allerlei misverstanden over de vraag of ook zestien- en zeventienjarigen onder die regeling vielen. Formeel kwamen ze hierdoor in de kou te staan, omdat ze bij gebrek aan huisvesting op de vas te wal geen vervolgonderwijs konden volgen. Staatssecretaris Hermes van onder wijs heeft nu aan de besturen van de desbetreffende internaten laten we ten. dat ook zestien- en zeven tien jari gen die volledig dagonderwijs volgen, in de internaten mogen wonen. Wan neer een leerling in het cursusjaar achttien jaar wordt, hoeft hij of zij pas aan het eind van het cursusjaar het internaat te verlaten. De regeling geldt niet voor gedeelte lijk leerplichtige kinderen van bin nenschippers en kermisexploitanten. ADVERTENTIE Met 24 pagina's foto's uit de BBC-serie Paperback f 19,50 Nu in de boekhandel L.J. VEEN-EDE ADVERTENTIE RDAM Indien de wijnhan- lar zich verantwoordelijk voelt de bestrijding van overmatig Verbruik, kan hij dan wel tegen akprijzen verkopen? Is een ver- len van de veeelal uitdagende en ressieve presentatie en het daar- corresponderende prijsniveau et nodig als we matig verbruik wil- onderstrepen? vragen stelde voorzitter H. ^gsma van de Centrale vereniging JJJ Nederlandse wijnhandelaren 'VNWi tijdens een jubileumviering 'gelegenheid van het 80-jarig be- k «an. Bergsma riep zijn leden op om I'initiatieven die een reactie zijn op "alcoholprobleem, serieus te ne- n Dat verantwoordelijkheid voor Problemen erkend wordt, blijkt al "et collectief aanvaarden van re- T««gedragsregels door wijnhandel oe bier- en gedistilleerd industrie. Bergsma Van de onderwijsredaktie ROTTERDAM Scholen moeten meer rekening houden met kinderen uit zogeheten één-ouder-gezinnen. Deze groep kinderen is zó groot ge worden, dat leerkrachten niet meer kunnen uitgaan van het „normale" gezin met twee ouders. Deze en andere wensen kwamen gis teren naar voren op het congres dat de Nederlandse Gezinsraad had geor ganiseerd over het één-ouder-gezin. Het gaat daarbij zowel om kinderen van weduwen en weduwnaars als om de kinderen van de snel groeiende groep van gescheiden ouders. Daar naast is er een nieuwe groep van kinderen van „bewust ongehuwde moeders." Leerkrachten kunnen aan dit pro bleem niet meer voorbijgaan, aldus de aanwezigen. Zij zullen zich moeten verdiepen in de problemen van al leenstaande ouders en hun kinderen. Daarbij moet de gelijkwaardigheid van verschillende gezinssituaties voorop staan. Verder zal aanpassing van bijvoorbeeld vakantieregelingen en schooltijden noodzakelijk zijn. Ook de opvang buiten schooltijd moet verbeterd worden. Behalve het onderwijs kwamen ook de sociale voorzieningen en andere aspecten aan de orde. Algemeen werd aangedrongen op betere financiële re gelingen. Vooral degenen die hele maal op de bijstand zijn aangewezen, zijn erg beperkt in hun mogelijkhe den. Dat kan het door velen gevoelde isolement onnodig versterken. Met name voor alleenstaande werkende moeders zouden ook de mogelijkhe den voor gezinshulp verruimd moe ten worden. DEN HAAG In de Nederlandse industrie is de bedrijvigheid van maart op april gelijk gebleven. Voor mei tot en met Juli wordt geen veran dering in de bedrijvigheid verwacht. Dit blijkt uit de conjuctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) over april. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/ALMELO De Nederlandse toerist heeft tot nog toe nauwelijks gereageerd op de aanbieding van 22 eerste klas hotels in het oosten des lands om in de zomermaanden hun gast te zijn tegen prijzen die dertig procent omlaag zijn gegaan. Wat de oorzaak daarvan is, valt moeilijk met zekerheid te zeggen. Mogelijk is de zaak een beetje uit de hand gelopen doordat er ruchtbaarheid aan werd ge geven op een moment dat de provinciale VVV's nog geen goed informatiemateriaal hadden, zodat er haastig een nood-foldertje in elkaar ge knutseld moest worden. Toch zullen er ook andere oorzaken zijn. Eén daarvan is waar schijnlijk het Nederlandse kli maat. Het ongunstige weer doet velen toch maar weer kiezen voor het buitenland Ook al zegt de regering dat het beter is voor onze beta lingsbalans om in eigen land te blijven. De vakantieganger is de regen, de koude en de winderingheid beu en wil de zon voelen. Terwijl er ook al tijd nog enkelen zijn. die het juist niet kunnen waarderen dat. als het hier eenmaal vijf entwintig graden is, de ther mometer vaak zonder enige overgang doorholt 's Zomers stil De hotels, die met een arran gement kwamen dat met der tig procent werd afgeprijsd, tellen met elkaar een dikke duizend bedden. Het zijn op zijn minst hotels met drie sterren, maar enige met vier of met vijf. In het algemeen hotels die in de overige maan den goed zijn bezet vanwege jaarvergaderingen, congres sen en zakelijke besprekin gen. maar voor welke het juist zomers wel eens een stille tijd De aanbieding van de hote liers in Gelderland en Overijs sel komt er op neer dat zij de Nederlandse toerist in staat stellen tegen prijzen, varië rend van 45 tot 75 gulden per persoon per dag, hun gast te zijn. Dat is gebaseerd op half pension, dus ontbijt en diner. Verder zijn inbegrepen een re ductieregeling voor kinderen, een dag gratis fietsen en een informatiepakket over de om geving. Het is voorwaarde minstens vier dagen (drie nachten) te blijven Zowel bij de provinciale VVV in Arnhem als bij die in Alme lo mogen de boekingen die tot nu toe binnen kwamen ..geen enkele naam hebben". Wel is een aantal verzoeken om in lichtingen ontvangen. Dat het onzekere weer in elk geval één oorzaak is voor de lauwe reac ties tot op dit ogenblik wordt ook gestaafd door het feit dat op de campings minder werd gereserveerd dan in voorgaan de jaren Aanloop De WV's zien dit eerste sei zoen met 30 procent reductie overigens als een aanloop Het is de bedoeling dat de aanbie ding tenminste drie jaar zal gelden. En zou het een succes worden voor de luxe hotels dan wordt de proef te zijner tijd ook uitgebreid tot andere, goedkopere categorieën hotels. „Ik ken dat type: se is er alleen maar op uit, om zijn paard in te pikken en er een auto voor te kopen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3