Tandarts wil praten over vestigingsbeleid Centraal orgaan regelt tarief gezondheidszorg Prijs Kiesuwkado De Tenerife ramp Regulering niet afgewezen tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Wisselend bewolkt HET WEER i deze krant Klinkend geloof Een staaltje stalinisme Oude Pekela en het jongerenwerk Houtsnijwerk van een Workumse pastoor Vrouw alleen Kabinet moet voornemens prijsgeven Onderbetaalde werknemer wellicht beter beschermd De leefbaarheid van verpleeghuizen Risico's energie onjuist geschat Heer inspelen p behoefte van jjdeine bedrijven' Na overleg verzekeraars, medici en instellingen verhuizingen? Strenge winter kostte 190 miljoen gulden Twee Amerikanen op elektrische stoel Trouw Je kunt er niet omheen I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10851 ZATERDAG 19 MEI 1979 Wisselend bewolkt met een kleine kans op een bui Eerst wind uit uiteenlopende richtingen latei matige wind uit west tot noordwest. Middag- temperature" ongeveer zestien graden Morgen en overmorgen Zonnige perioden Later kans op regen en middagtemperaturen ongeveer zestien graden. Morgen zon op: 05.40 zon onder 21 34 maan op: 03.22 maan onder: 14.45 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning' Loopt dan eens bu In onze fotohal vindt U circa 450 uit de regio, compleet met foto gerangschikt op prijsklasse. Riinsburgerwcg 100. Ri|nst>urg. teleloon De Leeuw makelaardij hu LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2 PAGINA 13 Van een onzer verslaggevers UTRECHT De tandartsen hebben de deur waarachter een wettelijk vestigingsbeleid voor hun beroepsgroep ligt. in principe open gezet. Na een volgens voorzitter A. J. C. Schoemaker „heftige, lange en moeilijke" discussie, wees de algemene vergadering van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde gisteren een ..vestigingsregulering" in samenwerking met de overheid in principe niet af. PAGINA 15 PAGINA 17 Een loflied op Europa PAGINA 1? Het gaat hierbij om het bestrijden van de knelpunten: gebieden waar te weinig tandartsen zijn om aan de vraag te voldoen, en waar ondanks de adviezen van de Maatschappij tand heelkunde en veelal stimulerende maatregelen van de plaatselijke over heid, ook geen nieuwe tandartsen naar toe te krijgen zijn. Een meerderheid van het hoofdbe stuur had voorgesteld, te streven naar een wettelijk vergunningenstel sel. Door voor gebieden waar al ruim genoeg tandartsen zijn, geen vesti gingsvergunningen af te geven, zou de opheffing van de knelpunten doel treffend kunnen worden bevorderd. Een minderheid in het bestuur vond dit te ver gaan. Voorwaarden De algemene vergadering van de Maatschappij sprak gisteren met overweldigende meerderheid uit dat de aanvaardbaarheid van zo'n ver gunningenstelsel afhing van de voor waarden die daarbij zouden worden gesteld. Het hoofdbestuur werd ge vraagd. de resultaten van een studie hieromtrent, aan een volgende verga dering voor te leggen. Voorzitter Schoemaker hoopt dat de zaak al dit najaar rijp zal zijn voor besluitvorming. Tot de voorwaarden zal volgens hem zeker behoren dat de vrije tandartskeuze van de patiënten gehandhaafd blijft. „Het mag niet zo gaan als destijds met de sanering van de melkwijken: als u dóór woont, is dót uw melkboer". De tandartsenorganisatie is niet hele maal spontaan tot haar stellingname over het vestigingsbeleid gekomen Een wetsontwerp hierover werd twee en een half jaar geleden, nog door staatssecretaris Hendriks, bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt, waar het sindsdien een sluimerend bestaan leidt. „Het was zonder over leg met ons opgesteld", aldus Schoe maker. „en het heeft ons nogal kop schuw gemaakt". Het ontwerp opent bij voorbeeld de mogelijkheid om aan een vergunning voorwaarden te verbinden met be trekking tot de praktijkvoering. Daar voelen de tandartsen helemaal niets voor, vandaar dat zij de door de nieu we staatssecretaris Veder-Smit gebo den mogelijkheid om alsnog mee te denken, actief hebben aangegrepen. Van onze soc.economische redactie DEN HAAG Het kabinet zal vol gend jaar enige van zijn vaste voorne mens moeten prijsgeven. Met die boodschap kwam gisteravond pre mier Van Agt. nadat in de economi sche onderraad van het kabinet de eerste stukken voor de rijksbegroting 1980 waren besproken. Die begroting moet in september, met prinsjesdag, worden ingediend bij de Tweede Kamer. De problemen blijken „steeds scher per". aldus Van Agt. „Het bereiken van alle doelstellingen en het respec teren van alle randvoorwaarden zal voor 1980 niet realiseerbaar blijken Alles kan dus niet tegelijk, en het kabinet staat voor „de heel funda mentele vraag" een keuze te maken uit zijn vaste voornemens. Als zaken die niet allemaal tegelijk zijn vol te houden, noemde de pre mier: geleidelijke vermindering van het financieringstekort, geen verho ging van belastingen of sociale pre mies. geen nieuwe ingrijpende bezui nigingen. verbetering van de concur rentiepositie van het bedrijfsleven, Ook is het de vraag of het kabinet de doelstelling van maximaal 150.000 werklozen in 1981 nog kan halen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG - Hot kabinet denkt erover om bij ontduiking van de wet op het minimumloon de overheid na mens de gedupeerde werknemer de rechtzaak te laten voeren om alsnog betaling van het rechtmatige loon te krijgen. Nu moet de werknemer nog zelf maar zien. al dan niet via de vakbond, om bi.i onderbetaling het achterstallige loon via de rechter af te dwingen Het kabinet heeft gisteren besloten over dit idee het advies te vragen aan de sociaal-economische raad. zo deel de premier Van Agt gisteren mee. De wel op het minimumloon verplicht een werkgever om tenminste het mi nimumloon uit te betalen, maar er dreigt geen straf als hij die wet ont duikt. Wel kan de werknemer de werkgever door de burgerlijke rech ter laten veroordelen om alsnog met terugwerkende kracht het minimum loon te geven, ook al gaat het om achterstallig loon over jaren. Door deze procedure is het voor de indivi duele werknemer niet steeds even ge makkelijk om aan z'n recht te komen. In het verzoek om advies aan de Sociaal Economische Raad (SER) ko men ook nog enkele andere ideeën voor om een betere naleving van de wet minimumloon te verkrijgen. Leerlingen van het Pieter Groen College in Katwijk hebben gisteren een uur gestaakt uit protest tegen het ontslag van de leraar maatschappijleer Pronk, omdat deze CPN-lid is en het bestuur vind dat dat niet kan op een christelijke school. Het verslag staat op pagina drie. PAGINA 27 Wetenschap en techniek: EN HAAG (ANP) De problemen de arbeidsmarkt worden eerder fooizaakt door een traag plaat- isproces dan door het ontbreken aansluiting tussen vraag en aan- Maatregelen om de situatie te ieteren zullen moeten worden ge- i op het bevorderen van de uit- Kelbaarheid van de werknemers beroepsposities op de deelmark- Maatregelen zullen daarnaast en zijn gericht op de behoefte D de kleinere bedrijven. conclusie trekt de Algemene Bkgevers-Vereniging, AWV in 0 ^'em uit de resultaten van een en enquête onder 1640 bedrijven 3000) werknemers). Dit staat in de todememing". het orgaan van het deze week. de industriële bedrijven is er in de tvoerende produktiefuncties zelfs *ake van een onvoldoende aanbod *jft geschikt personeel, aldus de *V Maatregelen als arbeidstijdver- fling en vervroegde uittreding zul- "dan ook een averechts effect heb- a' al£ zij leiden tot vergroting van waag. 'komt ook doordat, volgens de de personeelsreserves betrekke- gering zijn. De ondervraagde be- Oven hebben op elke tweehonderd nemers gemiddeld slechts een j- in dienst dan strikt noodzake- De meeste vacatures betreffen Bvoudige produktiefuncties en op vakniveau. ^STERDAM Nederland moet Europees verdrag tot bestrijding Terrorisme niet zonder meer rati on. Op het punt van uitlevering ^ens politieke delicten moet een "frbehoud worden gemaakt 'Zri mr N. Keijzer gistermiddag op vrtje Universiteit bij de aanvaar- f v'an zijh ambt tot buitengewoon w in het strafrecht. Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Om de tarieven in de gezondheidszorg in de toekomst vast te stellen zal er een centraal orgaan Tarieven Gezondheidszorg in het leven worden geroepen. Al de tarieven zullen tot stand komen door onderhandelingen tussen ziekte kostenverzekeraars, medici en instellingen in de gezondheids zorg. ADVERTENTIE Holwerda' niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 DELFT De afgelopen strenge win ter heeft voor 190 miljoen gulden schade aan wegen aangericht: voor 140 miljoen aan gemeentewegen, voor vijftien miljoen aan provinciale wegen en voor 35 miljoen gulden aan rijkswegen. Daar zal het niet bij blij ven. De onzichtbare schade, die vol gens deskundigen neerkomt op een verkorting van de levensduur voor de wegen van twee jaar. is becijferd op twee miljard gulden. Deze cijfers kwamen gisteren op tafel tijdens het symposium in Delft waar werd nagepraat over de gevolgen van de winter Daar concludeerde men dat de oorzaak van winterse schade aan wegen vaak is te wijten aan uit gesteld onderhoud en dunnere dek lagen Een troost bij dit alles is dat de winter van 1963 nog meer schade heeft veroorzaakt aan de wegen dan die van dit jaar Volgens ir H. Hoek stra van het rijkswegenbouwlabora- torium is betere communicatie nood zakelijk zodat onder winterse om standigheden het beschikbare mate rieel optimaal kan worden ingezet. BRUSSEL (AFP. Reuter) De Belgi sche regering heeft gisteren speciale bewaking van kerncentrales door pa ra's en de Brusselse luchthaven Za- ventem door politie bevolen uit vrees voor mogelijke Palestijnse guerrilla- aanvallen Zaventem werd ontruimd op vertrekkende passagiers met gel dige vliegbiljetten na. Paus Johannes Paulus de tweede heeft gisteren samen met de Italiaanse demissionaire premier Giulio Andreotti de troepen geïnspecteerd op de Monte Cassino. Hij droeg ook een mis op ter nagedachtenis aan de meer dan duizend Polen die hier in de Tweede Wereldoorlog het leven lieten in de strijd tegen de Italiaanse legers. Spenkelink, die Nederlandse voorou- TALAHASSEE (AFP) De gouver- ders heeft en Wille Darden. Zij zijn neur van de Amerikaanse staat Flori- veroordeeld wegens moord en zullen da heeft gisteren het bevel gegeven woensdag op de elektrische stoel de tot de terechtstelling van twee ter dood vinden. Wettelijke mogelljkhe- dood veroordeelden Het zijn John den tot uitstel zijn uitgeput Staatssecretaris van gezondheid- en milieuhygiëne, mevrouw Veder-Smit en minister van Aerdenne van econo mische zaken hebben dat gisteren bekend gemaakt aan de Tweede Ka mer in de memorie van antwoord op de wet tarieven gezondheidszorg. Deze wet is samen met de wet Voor zieningen in de Gezondheidszorg zo goed als bepalend voor wat er aan ombuigingen tot stand kan komen in de sfeer van gezondheidszorg. Deze wet was al onder het kabinet Den Uyl bij de Kamer aangekaart, maar de huidige regering vond het nodig om haar op enkele punten te veranderen. De veranderingen die nu zijn voorgesteld gaan bijvoorbeeld over de samenstelling, de taak en de manier van werken van dat centraal orgaan. In eerste instantie zou het orgaan RichtlijnPfl alleen bestaan uit onafhankelijke J deskundigen. De huidige bewindslie den menen echter dat allerlei groepe ringen uit de gezondheidszorg moe ten worden betrokken bij het tot standkomen en werken van het or gaan. Daarom stellen de bewindslie den zich voor dat er deskundigen inkomen die iets met gezondheids zorg te maken hebben, maar onaf hankelijk zijn binnen het centraal orgaan. Er zullen tussen de 9 en 15 mensen in komen te zitten. vaststellen aan de hand van richtlij nen. Dat doet zij na te zijn geadvi seerd door zogeheten kamers. Die ka mers zijn door het orgaan zelf inge steld en bestaan uit vertegenwoordi gers van partijen die rechtstreeks zijn betrokken bij het sluiten van de over- eenkosmten. Dat houdt dus in dat de overheid nauwelijks nog invloed heeft op de totstandkoming van de tarieven. Te veel overheidsbemoeienis was dan ook de kritiek uit de Tweede Kamer bij het vorige wetsontwerp De huidi ge regering vindt dat het niet de taak is van de overheid om de hoogte, de opbouw en de manier van berekenen van een tarief te bepalen. Ze wil dat nu juist overlaten aan het centraaf orgaan Eerste-klas hotels verkopen niet meer kamers als ze zich dertig procent goedkoper maken. Dat hebben ze in het oosten van het land aan den lijve gemerkt. Nuttige informatie voor ons. Wij gooien de losse-nummerprijs dus maar niet naar 40 cent. U komt toch wel. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Tun van Duinhoven Ko wn Dijk. Hetty Blok en In.i var Faav.cn Lektuurhanger (B) Nooit meer /oeken naar de kranl of tv-gicK Decoratief jute lectuur hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch ho- vendien hch! naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en ■irm-hand|C van keramiek De richtlijnen die ten grondslag ligf- gen aan de tarieven moeten overigens wel worden goedgekeurd door de overheid. De regering krijgt bij dit alles ook nog de bevoegheid om het centraal, orgaan aanwijzingen te ge ven over de nhoud van de richtlijnen. Maar primair komen ze tot stand bij het centrall orgaan. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Benoemingen Ze worden benoemd door de minister van .volksgezondheid als de minister van economische zaken er zijn goed keuring aan heeft gegeven. Dc minis ter wijst drie mensen rechtstreeks aan, twee na overleg met het georga niseerd bedrijfsleven en de anderen worden ieder voor de helft voorge steld door instellingen uit de gezond heidzorg en na overleg met ziekte kostenverzekeraars Het centraal orgaan gaat de tarieven Ook is in de herziene wet een bepa ling opgenomen dat de Ziekenfonds wet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) moet worden veranderd Die wetten houden name lijk in. dat ziekenfondsen een over eenkomst moeten sluiten met alle instanties en artsen, die zich in hun werkgebied vestigen. Wil de Wet Ta rieven echter ook invloed hebben op de vestiging van allerlei instanties en medici, dan zullen de ziekenfondsen voor bepaalde categorlën van zorg verleners van die verplichting moe ten worden onthevea Voor hef kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. CDD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1