Hoe kon zö'n ramp gebeuren? Kernvraag voor Raad voor de Luchtvaart over 'Tenerife': Misverstand Gesprekken Vragen: Beschuldigingen Radar: 'RDAG 19 MEI 1979 TROUWKWARTET 13 •REPORTAGE! (de namiddag van zondag 27 maart 1977 q zes minuten over vijf plaatselijke tijd )ltrok zich op het vliegveld Los Rodeos van et Spaanse eiland Tenerife de grootste jegramp uit de geschiedenis. Midden in de art ramde de KLM Boeing 747 Rijn inzelfde toestel van Pan American, dat op it moment naar zijn startplaats taxiede, au 583 mensen, onder wie alle 248 ederlandse passagiers en bemanningsleden, ostte dat het leven. Zij kwamen om in een aierd van vuur. Slechts 59 Amerikanen, ider wie een groot deel van de bemanning, erleefden de ramp. i nasleep van dit, wat ook wel nonsterachtig busongeluk op een vliegveld" ordt genoemd, is lang geweest. Vooral lordat er drie partijen bij waren betrokken: shalve KLM en PanAm ook de Spaanse irkeersleiding. >t oktober vorig jaar duurde het voordat de Spaanse rijksluchtvaartdienst, die de leiding van het onderzoek had, het omvangrijke feitenmateriaal in een rapport kon samenvatten. Daarbij kon gebruik worden gemaakt van bandopnamen die niet alleen de laatste gesprekken in de cockpits van beide vliegtuigen hadden vastgelegd, maar ook de commando's vanuit de verkeerstoren. Bovendien konden uit de wrakstukken de „black boxes" worden gelicht, die belangrijke technische gegevens verleenden over de vliegprocedures. Tot in honderdsten van seconden nauwkeurig werden die laatste minuten voor de dramatische botsing op papier gezet. Maar nog maar nauwelijks was het rapport uit, of er kwam al kritiek. Mr. H. Raben, directeur-generaal van de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst, kraakte het tot de grond toe af: „Dit rapport is in hoge mate eenzijdig en oppervlakkig. Het is rechtstreeks gedirigeerd naar één conclusie: gezagvoerder J. Veldhuyzen van Zanten van het KLM-toestel vertrok zonder toestemming. Wij wijken in ons rapport op vele punten af van de oonclusies in het Spaanse rapport". Ook het toonaangevende Britse luchtvaartblad Flight International liet sterke twijfels blijken over de juistheid van de conclusies, noemde het een ernstige tekortkoming dat het rapport geen verklaringen van de overlevende PanAM-bemanning bevat, behalve die van kort na de fatale gebeurtenis en verweet de onderzoekers een suggestieve vertaling van geregistreerde feiten. Maandag 28 en dinsdag 29 mei zal de Nederlandse Raad voor de Luchtvaart zich in het Haagse Vredespaleis buigen over de stapels dossiers. In totaal worden elf deskundigen gehoord, onder wie negen Nederlandse: technici van de rijksluchtvaartdienst, de KLM en Martinair. Van Amerikaanse zijde zullen een verkeersleider en een vlieger worden ondervraagd. In de eerste plaats om een antwoord te krijgen op de vraag: hoe kon dit gebeuren en hoe kan dit in de toekomst worden voorkomen? Niet direct om een schuldige aan te wijzen. Zo dat al mogelijk zal zijn, want vliegrampen ontstaan zelden door wat simpelweg een „vliegersfout" wordt genoemd. Uit de dossiers over Tenerife is al wel gebleken, dat in dit geval sprake is van een aaneenschakeling van misverstanden, samenlopen van abnormale omstandigheden en een ongewone congestie op het kleine en technisch uitgeruste vliegveld. door Dick Ringlever ;ewone omstandigheden be nen zich al voor te doen toen Boeïng Rijn, vluchtnummer 4805, nog hoog boven de At- ische Oceaan vloog met be- nming luchthaven La Gando Gran Canaria, om daar 234 antiegangers af te zetten. Eni- 'ijd voor de landing kreeg de lanning opdracht van de to- uit te wijken naar Tenerife, lat er op het vliegveld een i was ontploft. todeos, voor de KLM-bemanning een kend vliegveld, was op dat moment udvol. Enkele tientaUen andere ma ss op weg naar Gran Canaria hadden feneens naar moeten uitwijken en tten er op het ogenblik dat La Gando zou worden vrijgegeven. vliegveld, dat slechts één baan voor en landingen had, met daarnaast ^axibaan, kon de drukte in feite niet Toen de parkeerplaats vol raakte, ten wachtende vliegtuigen zich op de laan opstellen, wat normaal onge- :elijk is. lang heeft de Rijn er gestaan, een We die de gezagvoerder gebruikte om te tanken. Hij zou dan op Gran tfa, vanwaar hij terugkerende vakan- ingers nog diezelfde avond naar huis moeten vliegen, niet te veel opont- hebben. eer 'sen werd het weer slechter. Was het aanvankelijk nog twee tot drie kilo- t. geleidelijk aan verminderde dat tot neter. naar maatstaven van de KLM net voldoende om een start in te Q Werd het nóg minder, dan zou het H moeten wachten. Met alle gevol- 'an dien. Wat de werktijden-limieten zouden worden overschreden, zou er een nieuwe bemanning moeten komen en zouden de passagiers wellicht een nacht moeten wor den opgevangen. Dat alles moet de be manning hebben beziggehouden, en mo gelijk tot een grotere dan normale span ning hebben geleid. Toen tegen vijf uur het verlossende be richt kwam dat Gran Canaria weer open was, leken alle problemen voorbij, al zou het met het zicht nog kantje boord zijn. Maar opnieuw deed zich daarna een aan tal ongewone situaties voor. Doordat de taxibaan door wachtende vliegtuigen ver sperd was, kreeg het KLM-toestel op dracht via de hoofdbaan naar het start punt te taxiën. De PanAm-machine, die vergunninghad gekregen direct na de Riin te starten, zou diezelfde weg moeten vol gen, maar om de KLM-machine zo snel mogelijk groen licht te kunnen geven, tijdig moeten afslaan naar het verder weg liggende nog niet versperde deel van de taxibaan, om via een lus bij het startpunt te komen. Vooral door deze ingewikkelde manoeu vre én het slechte zicht schakelden zich de misverstanden versneld aaneen. De eerste kardinale vergissing werd ge maakt in de PanAm-cockpit. Uitdrukke lijk had de toren opdracht gegeven via de derde afslag de startbaan te verlaten. De bandjes spreken hierover duidelijke taal. Toen na enige twijfel in de cockpit nog maals werd gevraagd welke afslag precies moest worden genomen, kwam het ant woord: „The third one Sir, one, two, three, third, third one". Waarom het PanAm-toestel die derde af slag is gepasseerd, is nooit duidelijk ge worden. Misschien doordat de bemanning zich vertelde, misschien doordat de baan- lichten (wegens herstelwerkzaamheden) niet brandden, misschien omdat de be manning het onwaarschijnlijk achtte een scherpe bocht van 45 graden te moeten draaien om weer op de taxibaan te komen. In ieder geval taxiede het toestel door naar de gemakkelijker te nemen vierde afslag. Had het dat niet gedaan, dan zou de ramp waarschijnlijk niet zijn gebeurd, al was er dan nog altijd sprake geweest van een levensgevaarlijke bij na-botsing. Terwijl de PanAm-Boeïng van de derde naar de vierde afslag taxiede, stond de KLM-machine aan het eind van dezelfde baan voor de PanAm-cockpit niet zicht baar in tegengestelde richting al klaar voor de start. In wat er toen gebeurde, spelen honderd sten van seconden een belangrijke rol. Daarom hier enkele gesprekken met tij den, zoals ze op de banden zijn gevonden, beginnend op het moment dat de KLM- machine startklaar stond. 17.05 44.6 De KLM-cockpit vraagt aan de toren: „KL 4805 is nu klaar voor de start en we wachten op „ATC-clearing" (het vlucht- plan koers, vlieghoogte bakens voor Las Palmas)". Dit gesprek werd opgevan gen door de PanAm-machine. 17.05—53.41: de toren geeft het vluchtplan door. Het vermogen van de draaiende motoren wordt opgevoerd. 17.06—09.61 co-pilot Meurs herhaalt de instructie en voegt eraan toe: „We are now at take-off" (letterlijk vertaald: we zijn nu met de start bezig). Zes seconden voordat Meurs is uitgespro ken, schakelt de gezagvoerder de remmen uit en zegt: „Laten we gaan" en drie seconden daarna (Meurs was toen nog steeds niet uitgesproken) zette hij de start in (volgens de „black box" was het toen 17.06—14.00). In die luttele seconden heeft zich het grote en noodlottige misverstand voorgedaan. Volgens het Spaanse rapport is de toren ervan uitgegaan, dat Meurs met de woor den „We are now at take off" bedoelde te zeggen: We zijn nu bij de startplaats aan gekomen. Daarop wijst ook het antwoord van de toren op het teruglezen van Meurs van het vluchtplan om 17.06-18,19: „OK" en twee seconden later: „Houdt u klaar voor de start, ik roep u nog op". Hoewel het toestel al zes seconden in zijn aanloop was, had een ramp op dat mo ment nog voorkomen kunnen worden als die laatste woorden van de toren in de cockpit te horen waren geweest. Maar daar kwam alleen het „OK" door, de rest ging verloren doordat op dat moment de PanAm-cokpit aan de toren liet weten nog steeds op de startbaan te taxiën. Die communicatie veroorzaakte in de KLM- cockpit een schril gefluit, dat de zo belan grijke mededeling van de toren geheel overstemde. Maar nóg had het toen niet te laat hoeven zijn. Want om 17.06-25.47 beantwoordt de toren de mededeling van het PanAm-toe stel met het verzoek te rapporteren wan neer het de baan verlaten heeft. Deze woorden zijn namelijk wél opgevangen in de KLM-cockpit. Grote vraag is waarom daarop niet is gereageerd. Waren de gezagvoerder en zijn co-pilot te veel in beslag genomen door de start-procedure? Moesten zij hun aandacht te veel richten op de baan, waar het zicht door dikker wordende wolken flarden al bedenkelijk was verminderd? De enige die de mededeling van de toren aan het PanAm-toestel vermoedelijk nog" wel heeft gehoord was boordwerktuigkun dige Schreuder, getuige zijn vraag aan de gezagvoerder: „Is de baan dan niet vrij?" Antwoord van de gezagvoerder: „Wat zeg je?" Schreuder weer: „Is die PanAm-kist dan nog niet weg?" De gezagvoerder (na drukkelijk): „Oh. ja!" Twaalf seconden later boort zich het toe stel met het hoofdlandingsgestel in de flank van de Pan-Am-jumbo. die in een vertwijfelde poging het toestel te ontwij ken voor een deel het gras langs de baan was ingeschoten. Ook gezagvoerder Veldhuyzen van Zan ten heeft, toen hij op het laatste ogenblik het PanAm-toestel voor zich zag opdoe men, nog geprobeerd het te ontwijken. Door het toestel scherp te trekken zo scherp, dat de staart een 22 meter lange geul trok in het beton voorkwam hij dat het toestel zich in zijn geheel in de Pan Am-machine boorde en redde daardoor waarschijnlijk nog 59 passagiers in de Amerikaanse Jumbo. Hoe was het mogelijk, dat zich in een zo korte tijd zoveel misverstanden en abnor male toevalligheden konden aaneenrijgen en dat niemand die climax heeft kunnen doorbreken? Er zijn al verschillende filosofieën ontwik keld en (vooral door de SpanJ aarden )be- schuldigende vingers opgestoken. Het Spaanse rapport gaat zelfs zover de KLM bemanning haast de volledige schuld te geven. Zij zou zelfs niet eens een startver gunning hebben gevraagd en dientenge volge dus ook nooit zo'n vergunning kun nen hebben gekregen. Mr. Raben van de Rijksluchtvaartdienst heeft zich daarover nogal kwaad gemaakt. „De aanvraag," zei hij, „was wel degelijk gedaan. Hij was vastgeplakt aan de vraag naar het vluchtplan". Volgens hem is het heel gebruikelijk in de luchtvaart om vluchtplan en startpermissie in één keer te vragen. De 8panj aarden betwisten dit en houden het erop, dat die beide vragen afzonderlijk dienen te worden gesteld. Kernvraag is echter of de KLM-beman- ning reden gehad kan hebben om te den ken. dat die startvergunning wél was ge geven. Uit de tekst van de banden blijkt dat niet. Volgens de internationale voor schriften mag een vliegtuig pas vertrek ken als de toren uitdrukkelijk de stan daard-toestemmlng „You are cleared for take-off" (u heeft toestemming om te ver trekken) heeft gegeven. Op geen enkele band zijn die woorden te vinden. Wat kan de gezagvoerder bewogen heb ben ondanks het ontbreken van die toe stemming toch de start te beginnen? Was het 't weer? Wilde hij zo snel mogelijk weg toen hij zag, dat de mist weer dikker werd? Wilde hij net dat gaatje in het mistdek pakken om toch nog binnen de limieten weg te komen? Los van die vragen kunnen nog andere (van overigens ondergeschikte betekenis) worden gesteld. Hoe kon het gebeuren, dat de toren dat niet merkte? Bekend is, dat het vliegveld niet optimaal was uitge rust Het beschikte (toen) niet over een grondradar. Had het die wel gehad, dan had de toren op het scherm kunnen zien. waar de toestellen zich bevonden en ook tijdig ontdekt dat de KLM-machine in de start ging. Maar die grondradar ontbreekt op wel meer vliegvelden. En gebruik is dan. dat de positie van taxiënde toestellen via de radio wordt doorgegeven. Uit de geluids banden is niet gebleken, dat de toren ervan op de hoogte was. dat de PanAm- machine de opgegeven afslag was voorbij- gereden. Wél. dat men daar wist dat het toestel zich nog op de startbaan bevond. Een redelijke verklaring te vinden voor wat zich in die dramatische paar minuten op 27 maart op Los Rodeos kon afspelen is het doel van de tweedaagse zitting van de Raad voor de Luchtvaart. Niet zozeer de schuldige aan te wijzen. Voor de vereeke ringmaatschappijen zal de uitspraak dan ook van geen belang zijn. Verzekeraars van partijen hebben al direct na de ramp een verdeelsleutel opgesteld en komen daar niet meer op terug. De meeste claims zijn afgehandeld; alleen die van een der tigtal Amerikanen nog niet. Maar die ver wacht men op korte termijn te kunnen verwerken. In totaal zal dan ongeveer 140 miljoen gulden aan nabestaanden en overlevenden zijn uitgekeerd. Ook dót is een record in de luchtvaartgeschiedenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13