jito-toerist maakt zich niet druk over benzineschaarste apotheker na fataal fuus voor rechtbank Prijsontwikkeling van olie loopt uit de hand R.E.L. in strandpaviljoen 2. Aftopping ook voor NCW taboe norma orse stijging aantal alcoholisten Frankrijk bepleit EG-controle R.E.L. is Roxy Extra Light.Van de makers van Roxy Dual. Al zit u nog zo laag met R.E.L., smaken doet ie wel. Nieuwe voorzitter op jaarvergadering Ouders houden kinderen thuis Vermaning 18 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ïn onzer verslaggevers JRDAM De vakantie die er komende zomer met auto op uit gaat, lijkt zich iet bijster veel zorgen te ma- iver de benzineschaarste. die in vrijwel heel West-Europa te hebben. •V rijuit, de reisorganisatie met itste aantal elgen-auto-rei- vakantiehuis wordt gere- maar men reist er op gelegenheid naar toe) heeft ï- men nog geen enkele annulering gekregen. Het totaal aantal boe kingen is dit jaar zelfs met 25 procent gestegen. Ook bij de ANWB heeft men nog geen aanwijzing dat de vakantie gangers hun plannen wijzigen. Men verwacht ook niet dat het met die hier en daar al overwogen distributie zo'n vaart zal lopen. Een woordvoerder van de bond: „We hebben contact gehad met onze zusterorganisatie in Joego slavië omdat daar het sterkst over distributie wordt gedacht. Maar daar heeft men laten weten, dat mocht er distributie komen de buitenlandse toerist geen hinder zal ondervinden. Tenslotte is het land voor een belangrijk deel van zijn economie afhankelijk van het toerisme." De ANWB zegt het wel verstandig te vinden altijd een kleine jerry can met reserve-benzine in de auto te hebben, voor het geval er een pomp droog zou staan. Een advies dat de bond overigens ook in normale tijden geeft. Prijzen Ook waarschuwt de bond ervoor, dat in vele landen de benzineprij zen de komende maanden moge lijk aanzienlijk zullen worden ver hoogd. Zo is ln Ierland al aange kondigd. dat de benzine binnen kort 20 cent per gallon (4,5 liter) duurder zal worden. In Duitsland willen enkele oliemaatschappijen hun prijzen met ruim drie cent per liter verhogen. Frankrijk is op dit moment met 131,56 cent per liter nog het duurst, direct gevolgd door Grie kenland (130 cent) en Portugal (124). Mocht er onverhoopt toch tot dis tributie ook voor buitenlanders worden besloten, dan hoeft de va kantieganger niet te rekenen op een schadeloosstelling door de verzekeringsmaatschappijen. Die hebben al laten weten, dat hier sprake van overmacht zou zijn. In die gevallen geeft de annulerings verzekering geen dekking. Overigens verwacht men ook in deze branche niet dat de schaarste tot moeilijkheden zal leiden. „WIJ hebben de indruk", aldus een woordvoerder, „dat wanneer men al tot distributie zal besluiten, dit toch wel na de grote vakantie zal zijn." Hier en daar twijfelt men overi gens aan de beweerde omvang van de schaarste. Een woordvoerder van een grote reisorganisatie zegt van de vertegenwoordiger in Cali- fornlë te hebben gehoord, dat de olievoorraden daar zelden zo groot zijn geweest als nu. Olietankers zouden zelfs worden doorgestuurd naar het Caribisch gebied, ook al omdat de maatschappijen daar een betere prijs voor hun olie zou den maken. Jjj in Sloothaak Tien mensen werden vorig jaar maart in het _Jiinaziekenhuis in Assen plotseling ernstig ziek. Drie i overleden. Twee soorten bacteriën waren de boosdoe- ie zouden in hun bloed zijn gekomen door een ondeug- "rè nfuus. Daarvoor staat in Assen twee dagen lang de Ier Sjoerd R. terecht. Belastend voor hem was gisteren een verklaring van dr A. Manten, directeur van het hlstituut voor de volksgezondheid. Volgens hem is het zo lifs uitgesloten, dat de bacteriën anders dan via het de patiënten hebben bereikt. het proces klink overigens I» ek door op het Streeklabora- oor de volksgezondheid, zo- e ziekenhuisdirectie. De apo- ordt echter desondanks be- als de verantwoordelijke icier van justitie mr L. C. M. heeft hem schuld aan het n van zwaar lichamelijk let- ite gelegd. verantwoordelijk is. Wel voegde hij eraan toe, dat een ziekenhuis met zo een vierhonderd of meer bedden min stens twee apothekers zou moeten hebben. Voor één man is het te veel. Literatuur -1 licijnbereiding in het As- nhuis schijnt nogal het een te schorten. Om te beginnen 19 van een oud type filter ge- fnaakt. dat bovendien niet gesteriliseerd en de vloei- P t vóór de toebereiding te aan onder een voor bacterie- Éstige temperatuur. Verder- bereidingsproces heeft een ie autoclaaf waar medi- rorden gesteriliseerd niet irkt, of dit apparaat is wel- HCi helemaal niet gebruikt. jvi i it R. zijn handtekening zette 'ba vering van de infuusvloei- ne< wel een paraaf ten bewijze eal sterilisatie inderdaad had thad, ontbrak. Een recorder strook papier registreert u het binnenste van de auto bei >eurt, gaf bovendien al een s geen goede temperatuur I, dat was bekend. pei nks werd er niet gebruik ge- een zogeheten rnaximum- of een chemische indi- die manier toch gegevens over de temperatuur. Als taf wél is gebruikt, dan volgens getuige-deskundi- tr geval vast. dat de tempe- 19I laag is gebleven. De ziek bacteriën gaan namelijk al s ze tien minuten te lang aan tachtig graden. De t van de autoclaaf ligt veel licijnbereiding werd vol- iak een monster onder een ziekenhuisdependance laklaboratorium voor de idheid. Er werd echter n van de honderd zakken onderzocht en volgens het min de dependance, dr H. Kla- tan daar hooguit statische SApan worden gehecht. Eén of «riele zakken wil nog niet lat alle zakken in orde zijn. jJoguit een aanwijzing, dat dit hem was controle tijdens de ding door toevoeging van een indicator veel belangrij- steekproeven van het eind- I0t_0ok zei Kla2ener te os' geweten, dat zijn mededeling iliteit betekende, dat de hele Nl 1 basis daarvan werd vrijge- 1 De Leidse hoogleraar dr J. Polderman laakte overigens evenzeer de handelwijze van het Streeklabora- torium zelf dat de monsters één of twee dagen onderzocht. Volgens hem moet dit zeker zeven dagen duren. Overigens blijft afgezien hiervan de apotheker uiteindelijk de verant woordelijke man. Taakafbakening Het enige dat R. zelf gisteren opmerk te, was dat er een goede taakafbake ning was. Hij vond steun in de door de verdediging opgeroepen professor T. Huizinga uit Groningen, oud-le raar van R. Deze kapittelde het direc tiebeleid van het ziekenhuis. Hij vond het onder meer absoluut fout. dat de apotheek en de afdeling „centrale sterilisatie" (reiniging kleding en der gelijke) van dezelfde autoclaaf ge bruik maakten. Net als de overige getuigen en deskundigen gaf ook hij overigens toe. dat er onzorgvuldig was gehandeld en dat de apotheker De raadsman mr P. J. van Stemp- voort probeert kennelijk na te gaan, of de gewraakte bacteriën ook op een andere manier bij de patiënten kan zijn gekomen. Volgens dr Manten van het Rijksinstituut volksgezondheid gaat het echter weliswaar om veel voorkomende bacteriën, maar de spe cifieke vorm waarin ze werden aange troffen bij de patiënten, kan eigenlijk alleen in een infuusvloeistof ont staan. Volgens h$m blijkt dit uit Amerikaanse en Engelse literatuur. Mr Van Stempvoort vroeg voorts aan de heer H. Broers, geneeskundig in specteur voor de volksgezondheid, of uit de Jaarverslagen van het Streekla- boratorium niet blijkt, dat in het As ser ziekenhuis extra veel besmetting is geconstateerd. Deze zei, niets ver ontrustends te hebben ontdekt, maar de raadsman liet weten, andere gege vens te hebben en hier op door te willen gaan. Op een vraag van de officier liet drs G. Kaufmann, inspec teur volksgezondheid voor de genees middelen. nog weten, dat de zieken huisapotheker nooit bij hem was ge komen om zich te beklagen over het. niet-goed werken van de autoclaaf. Vandaag wordt de zitting voortgezet. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/BRUSSEL De prijsontwikkeling van olie dreigt in de westerse landen finaal uit de hand te lopen. Nu olieproducerende landen als Iran en Saoedi-Arabië ook leveren aan tientallen kleinere oliemaatschappijen, proberen grote ondernemingen de tekorten te verha len door hoge bedragen neer te tellen. Dat leidt op de zogeheten „spotmarkt" van Rotterdam tot scherpe prijsstijgingen. Die stijgingen hebben weer invloed op de prijs, die consumenten in belangrijke delen van West-Europa moeten betalen. De Nederlandse regering, die zich steeds meer zorgen maakt over de „turbulente prijsontwikkelingen," is gisteren zelf scherp op de vingers getikt voor de gang van zaken bij de vrije handel in Rotterdam. Vorige week al bepleitte Frankrijk een scherpe EG-controle op de Rotter damse oliemarkt, nadat Engeland die markt al had omschreven als „gelega liseerde zwarte handel." Op een bij eenkomst van bewindslieden en top ambtenaren uit de negen EG-landen in Brussel is de kritiek op Nederland gisteren verder aangescherpt. Plafond Een winkeliersvereniging uit Sche- veningen bood de internationale mi lieu-activistenbeweging Greenpeace gisteren radio-apparatuur aan, die deze organisatie zal gebruiken in de IJslandse wateren bij het zoveel mo gelijk verhinderen van de walvis vangst. „De Franse minister van Industrie Giraud, noemde de situatie in Rotter dam „buitengewoon gevaarlijk en verre van normaal". Frankrijk moet volgens hem een plafond voorstellen voor de prijzen op de Rotterdamse markt. Verder willen de Fransen dat de overheid erkende makelaars moet aanwijzen die het monopolie krijgen voor transacties op de vrije oliemarkt in Rotterdam. De prijzen van elk ver handeld produkt zouden moeten wor den gepubliceerd en er zou een con trole-commissie moeten komen die garant staat voor de regelmatigheid van de transacties. Op de Rotterdamse „spot-markt", waar olie wordt verhandeld buiten de „normale" contractleveringen om. wordt naar schatting vijf procent van het totaal van de in Rotterdam bin nengekomen olie omgezet. De op die vrije markt tot stand gekomen prij zen worden gepubliceerd in „Platt's Ollgram" en ze oefenen invloed uit op de prijzen die in de contracthandel tot stand komen. Overigens bestaat in de Italiaanse stad Genua ook zo'n „spot-markt" die echter van veel ge ringere betekenis is dan de Rotter damse markt. OPEC-landen Voor 1973 (het Jaar van de oliecrisis) werkte de Rotterdamse vrije markt, als gevolg van het normale spel van vraag en aanbod, nog al eens prijs- drukkend, maar nu olie steeds schaarser wordt heeft de „spot- markt" een vrijwel uitsluitend prijs opdrijvende Invloed. De markt is een doorn in het oog van de OPEC-lan den, die deze vrije markt aan banden gelegd wil zien. In de laatste dagen zouden op de Rotterdamse vrije markt prijzen van dertig dollar voor een barrel olie bereikt zijn. Nederland heeft ln de raad het stand punt Ingenomen dat ten onrechte te veel de nadruk wordt gelegd op het effect dat de „spot-markt" uitoefent op de normale markt. Wat zich op die „spot-markt" afspeelt, zou slechts een symptoom zijn van de onderlig gende situatie. Het zou op de Rotter damse vrije markt maar om betrek kelijk geringe hoeveelheden gaan en de invloed van die markt zou boven dien geringer zijn als er een betere consumptie-prijspolitiek in de Ge meenschap zou bestaan. Of het Franse voorstel het in de Euro pese ministerraad zal halen, is nog maar zeer de vraag. In Brussel be stond de indruk dat de Nederlandse delegatie (geleid door de Nederlandse EG-ambassadeur in Brussel, minister Van Aardenne (economische zaken) was verhinderd) bereid is de kwestie serieus te bespreken. Het Westduitse standpunt daarentegen zou zijn, dat aan vrije markten niet mag worden getornd. ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie AMERSFOORT Niet alleen de FNV (vakbeweging) maar ook het NCW (christelijke werkgevers) zijn er tegen dat per 1 juli bij wet een maximering („aftopping") in de prijscompen satie in de lonen verplicht wordt gesteld. Het NCW is ook tegen ingrijpen in de inkomens door belastingen of sociale premies te verhogen. De nieuwe voorzitter van het NCW, S. van Eijkelenburg, maakte dit gisteren duidelijk op een pers conferentie ter gelegenheid van de jaarvergadering van het NCW in Amersfoort. De wettelijke verplichte aftopping per 1 juli is een wens van de CDA- fractie in de Tweede Kamer. Van Eij- kelenburg zei ervan: „de CAO's zijn nu afgesloten. Ik ben er falikant te gen om dan bestaande looncontrac- ten te gaan doorbreken". Een aftopping is voor het NCW wel bespreekbaar als zal worden aange toond dat hogere inkomens bij de huidige manier van prijscompensatie een overcompensatie ontvangen. „Een studie, naar aanleiding van de stakingen van 1973 om de aftopping. toonde juist aan dat van zo'n over compensatie geen sprake is, aldus Van Eijkelenburg. De NCW-vooreit- ter zou liever geen compensatie ge ven voor hogere energieprijzen en mi lieukosten, zoals voorgesteld door D'66. Verhoging van belastingen of sociale premies door het CDA niet uitge sloten en door de PvdA wat belastin gen betreft bepleit wijst het NCW, ook voor de komende Jaren, zonder meer van de hand. De regering moet vasthouden aan streven de druk van belastingen en premies niet verder te laten stijgen. Van Eijkelenburg riep de onderne mers op de nieuwe wet op de onderne mingsraden te zien als „een uitda ging". De nieuwe wet zal waarschijn lijk dit Jaar in werking treden. De ADVERTENTIE Je rug wordt perfect ondersteund door Norma Matrassen en Boxsprings. Dat waarborgt een weelderige nachtrust. Nacht in. nacht uit. Vraag de uitgebreide kleurenbrochure aan bij: Norma Postbus 13 5817 AA Boxmeer. Matrassen Boxsprings Donsdekens Kussens n onzer verslaggevers f' OVEN Het aantal in 'bruikers, dat bij de •"s1ftatiebureaus vorig jaar ingeschreven is voor ■t sinds 1972 gedaald, waren het er zesdui- in 1978 ongeveer 250 Daarentegen steeg 'tal mensen, dat ernsti- men heeft met alco- k fors: van 14.000 in 't meer dan 15 000 ln 't blijkt uit het Jaar- van de federatie van n voor alcohol en drugs, waaronder de consul tatiebureaus vallen. „De met het toenemend alcoholge bruik samenhangende problemen worden steeds groter. Dan is voor de alcoholproblematiek een soortgelijk centraal beleid van de overheid, zoals er nu al ls ten aanzien van de drugs verslaving. zeer gewenst Dit zei drs. R. J. Samsom. hoofddirecteur ge zondheidsbescherming. bij de ope ning van het nieuwe gebouw van de federatie van instellingen voor alco hol en drugs (FZA) te Bilthoven. De interdepartementale stuurgroep drugbeleid (volksgezondheid, buiten landse zaken, justitie en CRM», die sinds 1974 bestaat, heeft voorstellen gedaan om de beperkte doelstelling van deze stuurgroep uit te breiden met de alcoholproblematiek. Dit ln hgt licht van de totale zorg voor ver slaafden. Dat houdt ln. dat ook de departementen die verantwoordelijk zijn voor de alcoholproduktle en - distributie aan dit overleg zullen gaan deelnemen- ondersteuning In het geheel van de verslaafdenzorg vervullen de consultatiebureaus voor alcohol en drugs (CAD'si een kern functie. Drs. Samsom verklaarde, dat de nieuwe rijkssubsidieregeling daar wel een noodzakelijk kader voor biedt, maar dat een verdere onder steuning alleszins wenselijk lijkt om deze niet geringe taak te kunnen waarmaken. Als overkoepelend orgaan zou de FZA ln de toekomst taken op zich moeten nemen als het bundelen en vergroten van de aanwezige deskun digheid op het gebied van de versla vingszorg. het tot stand brengen van nieuwe inzichten, het functioneren als overlegorgaan voor instellingen die bij deze tak van zorg betrokken zijn en het fungeren als gesprekspart ner voor de centrale overheid. „Deze door ons zo sterk gewenste ontwikkeling zou van de FZA een soort nationaal Instituut kunnen ma ken voor verslaafdenzorg." aldus drs. Samson ondernemingsraad krijgt dan meer bevoegdheden, maar ook verdwijnt de directeur als lid en voorzitter uit de raad, waartegen de werkgevers steeds scherp stelling hebben geno men omdat dat zou leiden tot polari satie en manipulatie door de vak bonden. De nieuwe NCW-voorzitter betoogde gisteren dat de nieuwe wet ook „gro tere duidelijkheid" brengt voor de( positie van zowel de bedrijfsleiding als de werknemersvertegenwoordi gers. De vrees voor manipulatie door de vakbeweging deelde de werkge vers voorzitter ook niet. Hij rekent op „volwassen ondernemingsraden" en spTak over de „mondigheid van de werknemers," en concludeerde: „Die nieuwe manipulatie is stellig tot mis lukken gedoemd." De gisteren door de nieuwe NCW- voorzitter naar voren gebrachte argu menten zijn dezelfde als waarmee mi nister Boersma van sociale zaken in het kabinet-Den Uyl indertijd zijn keuze voor een ondernemingsraad zonder directeur erin verdedigde. In de wandelgangen van de NCW-verga- dering werd het betoog van Van Eij kelenburg dan ook gekenschetst als een „ommezwaai" ln het werkgevers kamp. Het NCW wil dat vakbonden" en on dernemers per regio meer worden be trokken ln het werk van de arbelds- bureau's. Periodiek zou men de gege vens van het arbeidsbureau over va catures en werklozen moeten bespre ken om te zien of bijvoorbeeld maat regelen voor bij- of omscholing ge troffen kunnen worden. „Natuurlijk moeten werknemers die bereid zijn zich te laten omscholen, een beter uitzicht hebben op een nieuwe baan." voegde de NCW-voorzitter eraan toe. VAAS8EN Bijna alle ouders van leerlingen van De Kouwenaarschool en de kleuterschool ..De Bijenkorf te Vaassen hebben gisteren hun kinde ren thuisgehouden. Dit uit protest tegen de plaatsing gistermorgen van een opvangcentrum voor Zuidmoluk- se drugsverslaafden op het sportter rein tussen belde scholen. Van de eerste school kwamen slechts vier van de tweehonderd kinderen opdagen en van de kleuterschool drie van de zeventig. De zeven leerkrach ten en drie kleuterleidsters van beide scholen steunen de ouders in hun protestactie. Het opvangcentrum voor verslaaiden ln Vaassen (gem. Epe) bestaat uit een houten mobiele keet, die bedoeld is als tijdelijke voorziening. De ouders vrezen echter, dat het om een perma nente voorelening gaat en hebben de kwestie aanhangig gemaakt bij de Raad van State. ADVERTENTIE LEEUWARDEN (ANP) Het hof ln Leeuwarden heeft de amateur-arche oloog Tjerk Vermaning uit Assen een vordering van vijfduizend gulden, op het rijk voor geleden immateriële schade toegewezen. Vermaning werd vorig jaar in hoger beroep door het hof vrijgesproken van de hem ten laste gelegde vervalsing. De immate riële schade werd veroorzaakt door de gevolgen van de twee dagen hech tenis die Vermaning ln voorarrest heeft doorgebracht Wending, het maandblad voor evangelie, cultuur en samenleving, In deze aflevering: EUROPA EEN EENHEID? Feiten, Visies en Vragen Bijdragen van: G. van Roon, Arnout Weeda, Herman de Lange J. M. Polak, Joop Wolff, Ien van den Heuvel, R. F. M. Lubbers, H. M. de Lange, Paul E. Kramer, Henriëtte Roland Holst, Maria de Groot, Hubertus Guske, Pauline M. Webb, David de Beer, Theun de Vries. Te bestellen bij: Boekencentrum, Postbus 84176, Den Haag; telefoon 070-512111 Stuur mij I exemplaar van het meinummer van Wending 5,25 verzendkosten) Stuur mij een proefabonnement van 4 maanden voor 10, Naam Adres Plaats T 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9