Chileense literatuur herleeft tegen verdrukking i k Griftheater verbeeldt proces van verstarring Filmweek Sntidiboerberii H>feanï)inai S i Publiek houdt requiem van Brahms tegoed TV COMMENTAAR re Vakantie, werk en de satelliet Galerie Cunera te Rhenen55® schilderijen en aquarellen Deze rubriek wordt verzorgd i 020-931662 VRIJDAG 18 MEI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Wlm Jansen ,,Ik kom uit een land, waar de kunst een steeds belangrijker rol vervult als middel voor vrije me ningsuiting; dit tot stijgende verontrusting van de regering." Dat land is Chili, waar met name de Bond van Jonge Schrijvers behoedzaam probeert tegen de militaire verdrukking in te schrijven. Bovenstaande woorden zijn van Ricardo Wilson, die Chili een land noemt „dat op dit moment in de schaduw van het Andesgebergte onrustig ligt te dromen" Wilson is voorzitter van de Unión de Escritores Jóvenes (UEJ), de Bond van Jonge schrijvers in Chili. Deze bond is de enige legale schrijversorganisatie, die niet de taal van de junta spreekt. Na de militaire staatsgreep m 1973 tegen de regering van Allende ont stond er op literair gebied in Chili een vacuüm Alle spraakmakende dich ters en schrijvers waren het land uit gevlucht, voorzover ze niet door de nieuwe machthebbers in het gevang waren geworpen. Bovendien was het door de nieuwe censuur onmogelijk via de gangbare kranten of tijdschrif ten enig kritisch artikel of gedicht te publiceren. In deze tijd ontstond de UEJ. waarbij zich hoofdzakelijk jon ge schrijvers en dichters aansloten, die zich pas na de staatsgreep met literatuur bezig waren gaan houden Zelfcensuur Aanvankelijk hield de Bond van Jon ge Schrijvers zich puur mt cultuur bezig, politiek was taboe De bond was officieel toegestaan, om aan te tonen dat ook de dictators geen cul tuurbarbaren zijn. In de loop van de jaren sloop ook de politiek in „La Blcicleta". het blad dat de bond uit geeft. Niet openlijk, maar verhuld in poëtische dubbelzinnigheden. Bij de UEJ zijn inmiddels een paar honderd schrijvers aangesloten, de meeste van hen hebben echter ook nog een ander beroep ..Ik moet misschien zelfcensuur toe passen. dat hangt van je van je vra gen af" waarschuwt Ricard Wilson. Als voorzitter van de Bond van Jonge Schrijvers moet hij op zijn woorden passen, wil hij na terugkeer in Chili zijn werk kunnen voortzetten. De UEJ wordt de laatste tijd scherp in de gaten gehouden, omdat de kritische tint van veel gedichten van de laatste tijd ook de regering niet is ontgaan ..Wij hebben geluk dat in Chili alles met de Zuidamerikaanse slag gaat. Dat alles niet zo efficiënt is. Daardoor zijn er allerlei marges in de wetten waar wij gebruik van kunnen maken, zonder al te veel risico te lopen aldus Wilson. Zo heeft zijn bond onlangs een boek gepubliceerd „Poëzie voor onder weg" bij de uitgeverij van een katholieke universiteit. Deze uitge verij heeft haar eigen censuur, waar door de regeringscensuur overbodig wordt geacht. Wat had tot gevolg dat de katholieke censuur twee gedich ten over erotische liefde uit de bundel haalde, maar andere getinte gedich ten over het hoofd zag. Ricardo Wilson wijst er op dat niet alleen in de kunst gebruik wordt ge maakt van de marges die de wet biedt om te protesteren tegen de onvrijhe den in het land. Staken is verboden in Chili, maar onlangs lagen de koper mijnen drie dagen stil omdat alle arbeiders tegelijkertijd de wette lijk toegestane drie dagen thuis bleven: een Je gale" staking van drie dagen. Niet rooskleurig Wilson was vorige week in Nederland om voor PEN-Nederland verslag uit te brengen van de situatie van schrij vers in Chili. Die is. ondanks het Ricardo Wilson optreden en de beperkte mogelijkhe den van.de UEJ. niet bepaald roos kleurig. De junta doet alles om te verhinderen dat het werk van de schrijvers een groter publiek bereikt. Wilson: „Zo vertoont mijn land op dit moment een beschamend record: wij zijn het land met de hoogste belastin gen op kunstwerken. Dit verklaart het geringe aantal literaire werken dat in Chili op de markt komt. Een schrijver moet minstens over zes- tot achtduizend gulden beschikken om duizend exemplaren van zijn werk te kunnen publiceren. Op die manier krijgen jonge schrijvers natuurlijk nooit voldoende bekendheid om de belangstelling van de uitgeverijen voor zijn werk te wekken Een van de zwaarste opgaven van de Bond van Jonge Schrijvers is het gevecht tegen een „nieuwe cultuur", die de militaire regering aan de men sen probeert op te dringen. „Onze cultuur wordt op dit moment heen en weer geslingerd tussen de stuwkracht van onafhankelijke, democratische kunstenaars en een domme, cultuur- vijandige censuur," aldus Wilson. Hij wijs top de Noordamerikaanse pulp- boeken. die de Chileense boekwinkels vullen. De junta probeert volgens hem met opzet een consumptiecultuur in te voeren: „Ze willen van de Chilenen mensen maken, die opgroeien in een consumptiemaatschappij, waardoor zij zich niet meer bezig houden met hun omgeving. ZIJ kweken het indivi dualisme, waardoor de mens meer en meer aan zich zelf gaat denken en gevoelens van solidariteit verliest." Laag niveau ms idi Voor een pasgeboren kind Kleine companera, je bent geboren tussen prikkeldraad. Onder het wakend oog van soldaten met geweren, mitrailleu ge' maar ook twee companero's die je hielpen komen en nog 208 anderen die sliepen en die vandaag trots zijn dat je gekomen bent om samen met ons en duizenden in andere kampen met hetzelfde geloof met dezelfde hoop te wachten tot de zon de klucht en de wind van iedereen zullen zijn. Guillermo Nunez (Vertaling: Arie Sneeuw) De culturele beknotting in Chili be gint al bij de scholen. Alle opleidin gen na de lagere school zijn in handen geraakt van particulieren. Dat bete foto: Edith Kruithof kent dat veel jongeren hun studie wel kunnen vergeten, omdat ze niet vol doende geld hebben. De universitei ten zijn zeer laag van niveau, omdat professoren, onderzoekers en studen ten zijn gevlucht. Bovendien oefent de overheid een voortdurende contro le uit op de inhoud van het onderwijs, wat de kwaliteit niet ten goede komt. Zelfs in de klassieke Chileense literai re werken zijn passages, die rieken naar revolutionaire gedachten, ge schrapt of veranderd. In La Bicicleta (De Fiets) kunnen de schrijvers van de UEJ hun gedichten en verhalen kwijt, zolang de kritiek op de overheid er niet al te dik op ligt. Volgens Ricardo houdt hetgeen nu geschreven er heel duidelijk verband met wi de Chileense maatschappij veel meer dan ten tijde van xistische president Allende. 8, ge Chileense schrijvers in bf1 chap geven nu ook toe dat tijd van Allende te veel bui maatschappelijke ontwikk stonden. Een andere belangrijke taak ld' Bond van Jonge Schrijvers is t ten voor de terugkeer van de6r| bannen kunstenaars. Verder ren de schrijvers fn Chili, allee zeer behoedzaam de tolerantjm zen op te rekken, het recht op woord terug te krijgen. Ee u moeilijke positie, die WilsoJ, schrijft met een citaat van leense zangeres Violeta Parralmt que decir las consas, sin qued g pasarse, justo, justo, a medic raya" (Je moet de dingen m zonder stil te staan, zonder vo< lopen, heel precies op het midi de lijn). all ui au ld ADVERTENTIE Frits Vogels en Klmske Bruinsma bij pianist Henk van der Meulen aan tafel in „Vertrek". door Dirkje Houtman HAARLEM „Vertrek", de nieuwste produktie van het Griftheater, t/m zaterdag in de Toneelschuur in Haar lem te zien. had als werktitel „bij de pianist aan tafel". Deze werktitel vormde niet alleen het vertrekpunt voor een nieuw eindprodukt maar is ook gevisualiseerd en resulteerde in het begin- en eindpunt van een cirkel gang die de handeling van deze voor stelling bepaalt. Concreet kan dat zijn de cirkelgang van leven dat zich voortzet in ander leven zoals dat per sonen en generaties overkomt. Een lijn die in deze produktie vorm krijgt door het thema „de verdubbeling" dat in een reeks elementen waaruit de voorstelling is opgebouwd per sonages. ruimte, muziek en licht - zichtbaar wordt gemaakt. De ruimte waarin de vijf spelers zich bewegen is in tweeën gedeeld. Achter een dooizichtig gaasdoek staat een gedekte vleugel. De pianist speelt er en de andere personages die zich er bevinden bewegen zich ontspannen en alledaags. Dit deel van de ruimte straalt een warmte uit die het gedeel te ervoor mist. Hier staan een stalen trap. een vuilnisbak en een schom melstoel: koele de objecten waar per sonages uiteindelijk bijgezet zullen worden. De tweedeling van de ruimte die de tegenstelling leven en levenloos in zich draagt is kenmerkend voor de ontwikkeling, die de personages on dergaan. Ze zijn allen afkomstig van achter de glazen wand die soms zo sterk belicht wordt dat hij lijkt te verdwijnen. Het geheel neemt dan de vorm aan van een gestileerde beel- door Adr. Hager DEN HAAG Ferdinand Leit- ner ziek. Dat was een teleur stelling voor velen. In de eer ste plaats voor de dirigent van het Residentie Orkest zeil, maar ook voor de koorle den van Deo Sacrum en de C.O.V. Scheveningen. Ook velen onder het talrijke publiek op de woensdag- en donderdagavond concerten waren naar de PWA-zaal gekomen voor het requiem van Brahms, dat met solistische mede werking van Elisabeth Speiser en Speciaal vandaag Wolfgang Schöne uitgevoerd zou worden Geen concert, toch een concert, geen Brahms, toch een Brahms. Redder In de nood was de Russische dirigent Kyril Kondrasjin. ook in Den aag bekend als dirigent van het Concert gebouw Orkest. De korte tijd van voorbereiding maakte het noodzake lijk het programma drastisch te wijzi gen. doch dankzij de Vierde Symfonie kwamen de liefhebbers van Brahms toch aan hun trekken. Wie zal het Kondrasjin kwalijk nemen dat hij met het oog op de omstandigheden de voorzichtige weg koos Dankzij rustige tempi kon hij het geheel goed afwegen en het klinkend resultaat was dan ook een wat bejaarde Brahms. Toch had de componist bij het voltooien van dit opus nog maar net Abraham gezien. Dat neemt niet weg. dat men kon genieten van vele prachtige momenten. Dirigent en or kest kan men met dit resultaat com plimenteren. Rimpelloos De zee was rimpelloos als op een gloeiend hete zomerdag, de lucht strakblauw en de natuur rond de „He- briden" sidderde in de zon. Zo teken de Kondrasjin de gelijknamige ou verture van Mendelssohn. Nauwelijks een zuchtje wind. nauwelijks een crescendo. Prachtig afgewerkt. De Duitse bariton Wolfgang Schöne was dan weuswaar geen solist in het requiem van Brahms, hij verleende toch medewerking en wel in de zwaar moedige „Lieder eines fahrenden Ge sellen" van Mahler. Een ongelukkige liefdeservaring inspireerde de jeugdi ge kapelmeester uit Kassei tot tekst en muziek. De betovering van de drie klank. zo is dit werk dat zo rijk is aan volksmelodie en schrijnende disso nanten. genoemd. Wolfgang Schöne nam de weergave van deze liederen op zich. Het zal wel aan de korte voorbereidingstijd hebben gelegen, dat de interpretatie niet ideaal was. Zaterdag 19 mei wordt het concert o.l.v. Kondrasjin gegeven in de Stads gehoorzaal te Leiden. dengroep, die onvermijdelijk ver stoord wordt en terecht komt in de koele ruimte. Eenmaal daar kunnen ze niet meer terug en is het proces van verstarring, dat veroorzaakt wordt door een gebrek aan warmte en contact, begonnen. De ontwikkeling van de personages van levend wezen tot levenloos object voltrekt zich niet in één maar in ver schillende spelers die verworden tot verschraalde kopieën van de matrix. Die verschraling wordt gevisuali seerd door gedachteloze herhalingen van gebaren, verhalen en situaties die steeds slordiger lijken te worden en krijgt een extra accent door de flar den „minimal music" die niet uit de piano maar uit een luidspreker schallen. Als geheel toont de voorstelling die achteraf meer indruk op mij maakte dan tijdens de uitvoering, een sta tisch verwordingsproces dat is opge bouwd uit mooie plaatjes. Die wor den soms onverwachts onderbroken door dramatische sterke momenten. De personages lijken contact te heb ben maar dat zijn spelletjes die in deze context een leeg en onbevredi gende vreugde teweeg brengen. ARNHEM (ANP) De tweejaarlijkse Internationale Filmweek in Arnhem wordt dit jaar gehouden van 3 tot en met 10 oktober. Het bestuur van de Stichting Filmweek wil tijdens het komende evenement „dertig vijfen dertig belangwekkende hoofdfilms uit de wereldproduktie in landelijke première in Arnhem presenteren," zo blijkt uit de subsidie-aanvraag bij de gemeente. Indien mogelijk zullen ook één of meer Nederlandse hoofdfilms in eerste vertoning worden gebracht. Bevriende buren. Australi sche tv-film. Twee bevriende echtparen, buren van eikaar. trekken constant met elkaar op en lijken een gelukkig vier tal. Onder de oppervlakte ligt het echter wel anders. Ned 1 21.55 uur Alle Dagen Zondag, een portret van de naïeve schilder Kuurd Wiersma. Met eenvoudi ge middelen-penseeltjes, glim mende fietslak-schept dere Friese zondags-schilder land schappen en bijbelse taferelen op hardboard. In het dorpje Bird aard. waar hij woont, be schouwt men hem als een con- derlinge figuur. Ned 1 23.00 Brandpunt besteedt aan dacht aan de volgende onder werpen: de uitzichtloze situa tie waarin de Turkse christe nen in Den Bosch verkeren, en de golf van ontslagen die me! name het lager onderwijs treft. Ned 2 22.05 uur De Alles is anders Show. Aad van den Heuvel praat wrer met mensen uit de we reld van de media Ned 2 22.40 uur De NCRV is deze week begonnen met een korte serie programma's onder de titel „Prettige vakantie" Daarin worden best nuttige tips gegeven vooral met betrekking tot vakantie houden in de bergen, voor velen van ons een aantrekke lijke bezigheid. Alleen verkijken wij ons vaak op onze mogelijkhe den. In eigen land willen we nog wel eens de hond uitlaten of des noods een ommetje maken als het weer redelijk is Eenmaal in de bergen gaan we vaak bijna als wilden aan de wandel, zonder eni ge conditie, vaak ook zonder goed schoeisel, goede kaarten en/of een gids. En geen rekening houdend met de mogelijkheid dat het weer in de bergen snel kan omslaan Een arts verwoordde het aldus „Overschatting van het eigen kun nen Is het grootste alpinegevaar' En dat heeft bepaald niet alleen te maken met echte alpinisten maar vooral met ons. laaglandbewo ners. die in de bergen soms den ken alles te kunnen Ik zou u daar uit persoonlijke ervaring over kunnen berichten, maar dat doet hier niet terzake Het is voor mij een reden te meer u van harte aan te raden dit serietje te volgen Maandagavond gaat het tweede deel om 19.25 uur op Nederland II over vakantie aan het water Hier en Nu had een gesprek met de Duitse auteur Geissler. wiens boek „Het wordt tijd dat we le ven" in ons land is uitgebracht. Dat gesprek heeft mij duidelijk gemaakt dat dat boek de moeite van het lezen waard moet zijn. Over de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog zei de auteur: „We hebben geleerd dat we schuldig zijn, niet dat we verkeerd hebben gedaan. Iemand die zich schuldig weet kan alleen maar om verge ving vragen, maar iemand die weet wat hij verkeerd heeft ge daan kan het beter doen". Hij gaat daar in zijn boek dieper op in. Hier en Nu gaat trouwens door met de rubriek waarin banen worden aan geboden. „Maak er werk van" gaat dat onderdeel heten. De resulta ten van de vorige week waren zo goed dat een vervolg wel moest komen. Men gaat overigens verder dan vacante banen alleen. Er wordt ook informatie gegeven over andere zaken die verband houden met het zoeken en vinden van werk In deze uitzending ging het over verhuizen voor een baan VARA-Vlsie ging opnieuw in op de energie-problematiek Naar aan leiding van de vorige uitzending waren veel reacties binnengeko men. waarvan een deel al was doorgestuurd naar de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland. (SVEN). Verder kwam minister Andriessen aan het woord. De vragensteller wilde iets meer horen dan de minister kwijt wilde. Maar dat de prijzen van benzine en olie omhoog zullen gaan is zeker. Dat we opnieuw benzine-distributie krijgen is be paald niet zeker. Wel streeft de regering ernaar om meer geld uit te trekken voor de woningisolatie en zal het parlement een aantal energienota's kunnen verwachten. De VARA had ook nog een aardig gesprek over de werkgelegenheid in Europa met de heren Kok. Vre- deling en Halberstadt. Ze waren het op een aantal punten oneens, maar maakten toch goed duide lijk waar het om gaat: we hebben in de EEG nu zo'n zes miljoen mensen zonder werk en als we de zaak niet grondig aanpakken groeit dat aantal wellicht naar tien miljoen. Die afnemende werk gelegenheid kan onze democratie bedreigen. De mannen van Den Haag Van daag probeerden woensdagavond CDA-fractieleider Lubbers te vloe ren. Twee man sterk had men daarvoor laten aanrukken. De CDA-voorman trapte niet in de val en zei dat de heren ook duide lijk: „Je moet niet proberen het mes uit mijn achteraak te halen" Panoramiek had een gesprek met de nieuwe Belgische premier Mar tens, de jongste regeringsleider die onze zuiderburen ooit hebben gehad. Hij toonde in ieder geval aan te weten waar hij het over heeft. Hij maakte in helder gefor muleerde zinnen duidelijk wat er volgens hem de komende jaren ih België dient te gebeuren. In diezelfde uitzending hield men zich ook uitgebreid bezig met het fenomeen satelliet-tele visie. Ik heb er al eens eerder over geschre ven. Velen proberen nog steeds die ontwikkeling voor zich uit te schuiven. Ik geloof dat het oud minister Westerterp was die zei: „Men moet niet iets tegenhouden dat toch komt. dat lukt niet". Ik heb geen ruimte meer om hier nader op in te gaan. maar een ding is zeker: men kan beter proberen de mogelijkheden na te gaan van een echt Europese televisie, zoals nu bij een songfestival of een Eu ropacup-wedstrijd. Dat is heel wat zinniger dan tegen een of meer satellieten te vechten die al bijna worden gelanceerd ad interim Hauwert 112, Hauwert Onze boerderij ligt in het rus tieke dorpje Hauwert tussen Hoorn en Wervershoof 1 km voorbij de Witte Kerk van Hauwert aan de rechterkant van de weg. No. 112. De antiekboerderii is herken baar aan zijn traaie witte mu ren en blauw schilderwerk. Gespecialiseerd in antieke Skandinavische boerenmeubelen. Handgeweven Skandinavische boerenvloerkleden. antieke kachels en petroleumlampen. Wij zijn dagelijks z< zondags geo a vanaf 10 00 uur. Maandags getl Eigen import u Skandinavië. Gratis bezorg) geheel Noord-I houdt een verkoopexpositie van van meesters uit de Haagse en Romantische School. Geopend: zaterdag 19 mei van 13.00 - 20.00 uur en van 20 mei t/m 4 juni van 11.00 - 20.00 uur (ook zondags. Hemelvaartsdag, le en 2e Pinksterdag) Galerie Cunera, Herenstraat 14, Rhenen, tel. 08376 - 3316 .C Afrika Museum - Berg en Dal bil Nijmegen Zomertentoonstelllng: Goudgewichten. „Abrammoo": Het gewicht in goud waard! Speurtocht voor kinderen: dia-klankbeelden en l Afrika-dorp en mini-dierenpark. Dagelijks geopend van 09.00 tot 17.00 uur: zor feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Telefoon 08 2044. SBK Amsterdam Amstel 3U (bij de Munt) 020 - 23 92 15 kunst lenen sparen kopen Mevr. J. W. te Winkel-van 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4