erkonderbreking metaalbedrijven eerplicht blijft een omstreden zaak 'n Fles wijn wordt toch ook aan tafel geopend? ferknemers eisen snel nieuwe CAO Gardeniers gaat niet in op wens van Kamer 'Banenmarkt' succes Regering wil geen jacht op 'illegale' Surinamers Nota omroepverkiezingen blijft uit Huurwet Initiatief in najaar herhaald Christen vrouwen vieren zestig jarig bestaan Vragen over nieuwe golf immigranten rschillende visies op aanpak jeugdwerkloosheid IAG 18 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET iinze soc.-economlsche redactie tapCHT In ruim honderd, over het hele land verspreide metaalbedrijven met in totaal werknemers is het werk gistermiddag korte tijd onderbroken. Met deze acties, die uitgeroepen door de Industriebond FNV, wilden de metaalwerknemers duidelijk maken j op korte termijn wensen te beschikken over een nieuwe CAO. iderdvijftig bestuurders van itriebond FNV stelden de irs tijdens de middagpauze (Hoogte van de stand van zaken [fc (onderhandelingen over de me- Ook bondsvoorzitter Arie ilt was op pad. Hij inïor- de werknemers van Brons- Utrecht. tuurders namen stelling tegen metaalwerkgeversorganisatie waarmee nog steeds geen CAO "alèsloten, terwijl in andere indu IcJbedrijfstakken inmiddels wèl len zijn bereikt. Op 23 mei i de metaal een laatste poging om tot overeenstemming te Y^over een nieuwe CAO. De in- bond FNV noemde de actie na Teer geslaagd In alle bedrij- t volgens de bond naar schat- ïtig tot negentig procent van ezige werknemers aan de bij- iten in de kantines deelge- ,jj Industriebond CNV is men ee niet gelukkig met de acties c e bben al moeite genoeg om uit Uijkheden rondom een nieuwe rCAO te komen. Daarom is het ;ia rstandig om het onderhande- an (maat bij voorbaat met acties «uj oebelen." aldus bondsvoorzit- i Ester van de Industriebond Vj, fat Ester ook steekt, is dat de iebond FNV zich volgens hem s ilistisch opstelt en daarmee >ert alle metaalwerknemers te vertegenwoordigen. ..Alsof er geen mensen bestaan die anders zijn geor ganiseerd. Ik heb geen zin om onze leden voor het FNV-karretje te span nen. We hebben een eigen karretje." aldus Ester, die met nadruk zei dat zijn leden in dit stadium ..geen klap" voor acties voelen. Ester is overigens somber gestemd over de komende onderhandelingen om nog enige con cessie te doen in de richting van de werkgevers Verblifa in Oss heeft een lid van de raad van bestuur (tevens FME-be- stuurder) volgens de Industriebond FNV tevergeefs geprobeerd de verga dering te verhinderen. De vergadeing is daar bijgewoond door een delegatie van het ministerie van economische zaken, die toevallig op bezoek was in het bedrijf Van onze parlementsredactie DEN HAAG Geheel tegen de wil van een meerderheid van de Tweede Kamer houdt minister Gardeniers van CRM vast aan haar weigering een onderzoek in te stellen naar verschil lende mogelijkheden van omroepverkiezingen Strijdlustig Volgens een woordvoerder van de In dustriebond FNV was de sfeer tijdens de acties zeer strijdlustig. Er werd fel gediscussieerd, er werd in spreekko ren om een CAO geroepen en er trok ken soms zingende optochten door de bedrijven, zoals bij Hazemeijer in Hengelo, waar de kantine te klein bleek voor de vijfhonderd deelne mers. Over het algemeen verliepen de bij eenkomsten rimpelloos, maar er heb ben zich ook incidenten voorgedaan. Bij Hubert in Sneek probeerden vol gens een FNV-woordvoerder CNV-le- den de bijeenkomst te verstoren, ter wijl bij Mulder in Boskoop politie mannen bestuurders beletten het be drijf binnen te gaan. Bij Duintjer in Wildervank weigerde de directeur de tevens regionaal voorzitter van de FME is de bonds- bestuurders de toegang. Daarop ver liet het personeel het bedrijf en hield de bijeenkomst bulten. Hetzelfde ge beurde bij Texas Instruments in Al melo en bij Muller Europa in Lichten voorde Aanklacht De directeur van Controls in Nijme gen sommeerde de vakbondsbestuur der het bedrijf te verlaten. Hij dreig de met een aanklacht wegens huis vredebreuk. Bij Thomassen-Drijver- Rita een deel van mijn op gegeven om naar de bios te Vervolg van pagina 1 minister meent dat huiseigenaren ook rechten hebben. De Ruljter: ..Doel van de wet is dat de positie van de huurder wordt versterkt, maar de positie van de verhuurder moet ook aandacht krijgen. We moeten naar een evenwicht zoeken". Om die reden voelde De Ruijter ook weinig voor het wijzigingsvoorstel van CDA Kamerlid Scholten dat be oogt de kring van verwanten van de eigenaar tot het uiterste te beperken, zodat dringend eigen gebruik niet te vaak kan worden opgevoerd als ont- ruimingsgrond. Passende woning Enige discussie leverde het begrip „passende woning" op. Die moet be schikbaar zijn als de huurder uit de woning wordt gezet. Volgens de mi nister moet er sprake zijn van verge lijkbaar woongenot. Ook zei De Ruij ter dat de koper voor de vervangende woonruimte moet zorgen. De tekst van wet laat op dit punt ruimte tot interpretatie. Volgende week zal de Kamer op nieuw reageren op de beantwoording van de bewindsman en vervolgens de behandeling van het wetsontwerp huur en verhuur van woonruimte af maken. Het nieuwe wetsontwerp komt in de plaats voor de huurwet die nog in gedeelten van het land geldt. Met de nieuwe wet komt er eenheid in Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT „We hebben de afgelopen tijd zeker voor 15.000 gulden personeelsadvertenties geplaatst, maar er kwamen nauwelijks geschikte mensen op af. En vandaag had ik na tien minuten al personeel". Een van de vele opmerkingen die gisteren te horen was op de Utrechtse „banenmarkt", georganiseerd door het Gewestelijk Ar beidsbureau. De arbeidsmarkt, in de letterlijke zin van het woord, is. aldus een van de organisatoren, een enorm succes geworden. Gistermorgen, voor twaalf uur waren er al ruim tweeduizend bezoekers, en in de middag- en avonduren verdubbel de het aantal Op de drie verdiepingen van het arbeidsbureau ontvingen ruim tweehonderd werkgevers werkzoe kenden en hielpen hen. voor zover mogelijk, aan een baan. In totaal werden er tweeduizend banen aangeboden. Een van de aanwezi ge werkgevers sprak over een ge weldig leuk initiatief, wat enorm aanslaat bij de mensen. „Veel van de mensen die hier een baan zoe ken. weten eigenlijk niet precies wat voor baan ze willen hebben. Hier kunnen ze vrijblijvend rond kijken. Voor deze mensen is reage ren op een advertentie al een te grote stap. telefoneren of een brief schrijven blijkt drempelwerkend te zijn". Stimulans Een andere reactie: „Er zijn hier ook mensen die al maanden lang naar een baan uitkijken. Vele heb ben al enkele tientallen sollicita ties achter de rug zonder enig suc ces. Zo n banenmarkt is voor veel langdurige werklozen een stimu lans om door te gaan met zoeken, de accu wordt als het ware weer opgeladen". Het gematigde pessimisme van veel werkgevers over het al of niet slagen van de markt is, buiten alle verwachtingen om. niet uitgeko men. Door het enorme succes van het experiment zal de banen markt in het najaar, op grotere schaal worden herhaald Het plan om een banenmarkt te organise ren is afkomstig van personeelsdi- recteur Smit van de verzekerings maatschappij Amev. „met ons be drijf gaat het zo goed dat we meer kunnen doen aan de problemen op de arbeidsmarkt" ..We kunnen wat meer mensen in dienst nemen en we verzorgen in samenwerking met het arbeidsbu reau scholingscursussen voor werklozen Zo is het ook het idee van een banenmarkt ontstaan en hoewel het gewestelijk arbeidsbu reau er in het begin weifelend te genover stond hebben we het toch doorgezet en met succes zoals je kunt zien. Onder de bezoekers waren vooral veel jeugdige schoolverlaters en werkloze buitenlanders. Overal liepen mensen met sollicitatiefor mulieren en informatiemateriaal. Werkgeverskraampjes werden druk bezocht, vaak was er een rij wachtenden. Een vrouw viel spon taan haar man om de nek toen hij haar vertelde dat hij een baan had gevonden. Een wat jongere man liep wat somberder rond „Ik ben getrouwd, heb twee kinderen en ben werkloos. Ik ben op zoek naar een baan. maar heb ook hier nog niets kunnen vinden" en grieze lend vervolgde hij; „ik heb nog nooit zoveel werkgevers bij elkaar gezien". ADVERTENTIE EENS VAN J 5 ït.ydkM gi C „O de huurwetgeving in ons land Tijdens de jubileum bijeenkomst legde Johanna Kes (rechts) baar voorzitterschap neer. Vanaf beden is Letta Veenendaal (links) daar mee belast Van een onzer verslaggevers UTRECHT Elfhonderd met een feestelijke corsage versierde vrou wen. onder wie staatssecretaris Jel- tien Kraayeveld van emancipatieza ken. hebben gisteren in Utrecht het zestig-Jarig bestaan van de Neder landse Christen-Vrouwenbond ge vierd. Deze vrouwen waren de afge vaardigden van de 78.000 leden, die de Jubilerende bond in totaal telt. Op de Jaarvergadering werd het eind bedrag bekend gemaakt van de Oe- ganda-actie. die de NCVB samen met de Christen-Jonge vrouwen Federatie (YWCA) die als enige vrouwenbewe ging nog was toegestaan onder het bewind van ex-president Amln. heeft gehouden. Voor het werk onder Oe- gandese vrouwen werd door de NCVB-leden 120.000 gulden ingeza meld. Meteen werd een nieuwe actie aangekondigd voor de Albert Schweltzerschool in de Argentijnse plaats Mendoza. Op deze school wor den zowel gehandicapte als lichame lijk gezonde kinderen onderwezen. De actie van de NCVB is bedoeld om voor deze school een aantal lerares sen lichamelijke oefening een Jaar lang te kunnen bekostigen. Wil Bus hield een Inleiding over de toestand van het kind in de wereld. Zij spoorde de aanwezige vrouwen aan, niet stil te blijven staan bij medelijdende acties, die tijdelijk soelaas bieden aan een aantal van de tachtig- tot in de hon derdtwintig miljoen kinderen, die ab soluut ondervoed zijn. ZIJ riep de vrouwen op. vooral kri tisch na te denken over de oorzaken van problemen als ondervoeding, oor log en geweld Op deze Jubileumbijeenkomst nam presidente Johanna Kes. die de NCVB drie Jaar heeft geleid, afscheid Zij droeg haar functie over aan Letta Veenendaal. tot nu toe vice-preslden- te van de bond. In de middag bood de NCRV de Jubilerende Vrouwenbond een operette-concert aan. „Het zal duidelijk zijn dat van mij op geen enkele manier kan worden ver wacht dat ik met een nota kom. waar in de voor- en nadelen en de verschil lende vormen zullen worden opge somd". aldus de minister tegen de Kamerleden, die gisteren in tweede termijn de wijziging van de omroep wet bespraken „Ik heb zelfs geen spoor van denken in de richting van omroepverkiezin gen. Absoluut niets, wat in de motie van de heer Kosto staat, spreekt mij aan", hield mevrouw Gardeniers vol Op het CDA. na. is de gehele Kamer er voorstander van om eens na te gaan hoe omroepverkiezingen moge lijk zijn PvdA-woordvoerder Kosto diende daarom vorige week een motie in. waarin om een onderzoek naar de meest wenselijke vorm werd ge vraagd. Omdat mevrouw Gardeniers toen al liet blijken dat er wat haar betreft geen enkele vorm wenselijk was en WD'er Keja daarbij met het regeerakkoord in het nauw kwam. herschreef Kosto zijn motie Door nu te vragen naar een opsomming van de mogelijkheden met hun voor- en nadelen, dacht men dat mevrouw Gardeniers in latere instantie wel zou toestemmen In tegenstelling tot wat werd ver wacht gaf mevrouw Gardeniers nau welijks een strobreed toe aan de wens van de Kamer. Zij wilde wel in de vorm van een notitie haar eigen ideeën over voor- en nadelen van om roepverkiezingen op papier zetten, maar zij gaf in een adem te kennen dat meer sprake zou zijn van nadelen dan van voordelen. Bovendien zou zij de omroepraad over deze kwestie om advies vragen. Dit alles kan echter niet worden opgevat als een tege moetkoming aan de wens van de Ka mer. die in de motie nadrukkelijk vraagt naar een onderzoek van „mo daliteiten". Volgende week dinsdag zal worden gestemd over de motie van Kosto. hetgeen vooral de VVD in een uiterst lastig pakket zal brengen. WD woordvoerder Keja kan moeilijk de heer Kosto afvallen, omdat hij zijn hele pleidooi voor omroepverkiezin gen op een historische voorkeur van zijn kant had geschoeid Bovendien kan hij de woorden van mevrouw Gardeniers moeilijk opvatten als een toezegging Dierbaar Hoe dierbaar de omroepverkiezingen zijn voor met name de VVD bleek, gisteravond nog eens uit de woorden van mevrouw Van Someren. fractie-; voorzitter van de WD in de Eerste* Kamer Op een spreekbeurt in Ber gen op Zoom was zij van plan de. volgende reeds op schrift gestelde' tekst uit te spreken „Het is een ver standig gebaar van minister Garde niers tegemoet te komen aan de wens van de Tweede Kamer om een onder zoek in te stellen naar omroepverkie zingen. Die zijn op den duur onaf wendbaar." Later wijzigde zij deze tekst echter - met de woorden „Als de zo juist binnengekomen berichten juist zijn. dat mevrouw Gardeniers een onder zoek naar de mogelijkheid van om roepverkiezingen zou weigeren, dan kan ik een dergelijke beslissing alleen maar uiterst onverstandig en onbe grijpelijk vinden. In dat geval zal de politiek weer achter de techniek aan hollen. terwijl een meerderheid in de Tweede Kamer dit nu juist tracht te voorkomen Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering is niet van plan een heksenjacht oï een razzia onder illegaal in Nederland verblijvende Surina mers te gaan houden. Dat antwoordde staatssecretaris me vrouw Haars gisteren op vragen van de Tweede Kamerleden Van Zeil (CDA) en Ria Beckers (PPR). Tijdens het vragenuur tje werd door de Kamer bij mevrouw Haars geïnformeerd hoe het op het ogenblik zit met de nieuwe „golf" van Surinaamse immigranten. De bewindsvrouw gaf toe dat er in het begin van dit Jaar sprake was van een verdubbeling van het aantal Surina mers dat naar Nederland kwam ten opzichte van dezelfde periode in 1978. Hoeveel van die mensen zijn geble ven is niet bekend, zei mevrouw Haars Het is mogelijk dat een flink deel van hen in verband met kerst en Jaarwis seling een bezoek aan familie in Ne derland bracht Het is dan ook niet zo interessant om te weten hoeveel er binnen zijn gekomen. Het is belang rijker het „saldo" te kennen van men sen die naar binnen komen en die weer weggaan Omdat die cijfers op dit ogenblik nog niet exact vast staan, is er een ambtelijke werkgroep ingesteld die moet nagaan hoeveel Surinamers er op dit ogenblik legaal en illegaal in ons land verblijven. Mevrouw Haars herinnerde de Kamer aan de verplichtingen die Nederland heeft aangegaan met Suriname toen in 1975 de onafhankelijkheid van deze republiek werd uitgeroepen. Dat betekent dat Surinamers de gelegen heid moeten hebben om hier familie te bezoeken, een studie te beginnen of anders voldoende middelen van bestaan, een werkkring en onderdak moeten hebben. Motobccanc. Fietsen op zh Frans. ADVERTENTIE U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Dus hebt u ook recht op Spa. Vraag dus om Spa in het flesje. Spa is natriumarm mineraalwater. Spa maakt niemand na. onze onderwljsredactie HAAG In het debat over de jeugdwerkloosheid is opnieuw de kwestie dtjecht of leerplicht opgedoken. Het VVD-Kamerlid De Voogd heeft voorge- oJl de tweedaagse leerplicht voor zestienjarigen af te schaffen. Het zou voor iren dan makkelijker worden een baan te krijgen. In plaats van de sltelijke leerplicht wil De Voogd dan een leerrecht invoeren voor een dag 'eek. te verwachten was is op «uggestie heftig gerea- Een onnozel idee. oor- je; e Henk Hartmeijer van -fractie. Samen met en Partijgenoten heeft hij ire ota geschreven, waarin 3rd een verlenging van de 'cht tot achttien jaar voorgesteld. Ook een om de werkloosheid K e werken. de hoorzitting die de si^gisteren aan de jeugd- eid wijdde kwam de vraag aan de orde •verre de tweedaagse icht voor zestienjarigen hbinatie met het mini- wgdloon de werkloos- *®ft aangewakkerd Het Wd dat de regering eer der al op die vraag gegeven had. was geruststellend. Uit onderzoek blijkt dat de bij drage van deze twee maatre gelen aan de jeugdwerkloos heid „bescheiden" is. In tij dens van economische reces sie hebben jongeren het altijd moeilijk. In de ons omringen de landen groeit de jeugdwerkloosheid even hard. ook daar waar geen tweedaag se leerplicht bestaat en de be loning minder hoog is. Maar de werkgevers die giste ren de Kamerleden kwamen voorlichten, deelden die visie van de regering niet. Net als De Voogd vinden de werkge vers dat die tweedaagse leer plicht de kansen van jongeren op een baan wel degelijk ver mindert Zeker is dat het ge val in het midden- en kleinbe drijf Hetzelfde geldt voor het mini mumjeugdloon. Het zou beter zijn. zo opperden de werkge vers. om het loon geleidelijk op te hogen. Praktisch onge schoolde jongeren zouden in het begin slechts een kleine vergoeding moeten ontvan gen. Naarmate zij meer ge leerd hebben en meer vol waardige arbeid leveren, zou den zij het minimumloon dichter benaderen Twee kanten Het probleem van de jeugd werkloosheid kan van twee kanten worden aangepakt vanuit de arbeidsmarkt en vanuit het onderwijs Wat het eerste betreft, valt te denken aan subsidiëring van werkge vers die jongeren in dienst ne men. het scheppen van ar beidsplaatsen (met name het plan van de NW-jongeren mikt daarop) en andere al dan niet tijdelijke maatregelen. De regering doet wel wat op dit terrein, maar volgens ve len lang niet genoeg, zo bleek gisteren wel. Men kan ook proberen de si tuatie van jongeren via het onderwijs te verbeteren. De meest radicale visie is dan. dat Je alle jongeren algemeen vormend onderwijs geeft tot vijftien zestien jaar. waarna dan nog minstens twee jaar beroepsonderwijs volgt. Jon geren staan dan sterker op de arbeidsmarkt. Niet alleen de PvdA denkt in die richting, maar. zo bleek gisteren nog eens. ook CNV en FNV De vraag is dan natuurlijk wel of je dat onderwijs tot achttien jaar wettelijk moet verplich ten Daar is niet iedereen even enthousiast voor. Wie. althans op korte termijn, minder ver wil gaan. komt voor de vraag wat er dan nu wel gedaan kan worden voor deze kwetsbare groep de tweedaagse leerplicht is in derdaad geen succes: slechts de helft van de leerplichtigen komt regelmatig naar een vor mingsinstituut of school voor beroepsbegeleidend onder wijs. Moet je daar mee door gaan? De WD-fractie heeft, zoals gezegd, de nodige twijfel op dat punt. Onzekerheid Staatssecretaris De Jong heeft zijn hoop onder andere gevestigd op de nieuwe be roepsgerichte opleidingen voor 16- tot 18-jarigen Maar de oppositie en de onderwijs bonden hebben weinig ver trouwen in deze plannen Er is teveel onzekerheid over de voortzetting van de proefpro jecten die nu in augustus moeten beginnen, zeggen zij Voor zover het gaat om werk loze schoolverlaters blijft de vraag klemmen of het onder wijs wel voldoende is afge stemd op de behoeften van zowel de maatschappij als van de jongeren zelf. Steeds meer jongeren gaan algemeen voortgezet onderwijs volgen Maar de werkgelegenheid in die sector groeit niet even hard mee. Er is vaak nog wel behoefte aan goede vaklui Een meer beroepsgencht on derwijs zou daarom geen kwaad kunnen. Voor de jonge ren zelf is een overmaat aan theoretisch onderwijs en een tekort aan ambachtelijke vor ming ook niet altijd even gunstig. Zolang dit soort conclusies vaag geformuleerd worden, is iedereen het er wel mee eens Maar zodra het aankomt op praktische gevolgtrekkingen zijn de stemmen verdeeld Dat zal ook maandag aan staande, als de Kamercom missie over de jeugdwerkloos heid vergadert, wel weer blijken

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3