V eizer odde Bokassa kinderen' Prijscompensatie in juli op 1,8 procent Toeleiding Kïesuwkado Onaantastbaarheid menselijk lichaam in wet waarborgen V* 5$ Procedure kerncentrales wordt herzien deze krant I» „Nieuwe Haagse/Nieuwe jc dse Courant "OUW Warm HET WEER ra lpen en knoflook in ruimte Jfolp (LEUREN TV HUREN? EL010-654222 cantie 'Bij aftoppen maximaal 75 gulden per maand' Bomaanslag in Rome Meerderheid kamer achter motie Aanslag Israël: twee doden AOVERTENTlE ci&K Trouw Glashelder Derde Wereld boos over olieprijzen Ministers in brief over Borssele en Dodewaard I Bezorg Trouw een nietrwe abonnee I Lees een bant met ovtrtniging: TrOUW X) 37STE JAARGANG NR 10847 DINSDAG 15 MEI 1979 Zonnig, warm. mei mKldagiemperaturen van achttien graden op de Wadden lol ongeveer 25 graden tn hel binnenland Matige zuidwesten wind, m het Waddengebied af en toe krachtige. Morgen en overmorgen: enige tijd regen, ook opklaringen en belangrijk lagere temperaturen. Morgen zon op 05 45 onder 21.28 Maan op 00.49 onder: 09 50 LOSSE NUMMERS 60 CENT Pagina 2: -iKuyper zou nu naar imersfoort gaan' agina 3: /VD wil verlaging ■Van leerplicht PAGINA 4: Jombinatie van mime beeldende kunst •agina 5: elements rubriek 'agina 8: jDe Kleine Krant Pagina 7: Ontwikkelingslanden zoeken het bij elkaar Pagina 9: CNV niet tevreden over aanpak van jeugdwerkloosheid Pagina economie: Consumentenbeleid in de verdrukking Pagina sport: Hannelore Show Ausputzer I I AIOSKOU (AFP, AP) Als teken van een lente die zij in hun pa Blmtelaboratoriam Saljoet 6 alleen via hun televisieverblndlnf de aarde konden meemaken, krijgen de Russen Liachow en min een tulp. Het bolgewas is, nog in de knop, meegegeven met ét onbemande bevoorradingsschip Progress 6. Als de Russen het tpakken, moet bet voluit bloeien, aldus het persbureau Tass. tok In de Saljoet «elf groeit bet een en ander. Liachow en Rjoemln ebben de eerste oogst voorjaarsuitjes van eigen kweek al achter de toten. Daar zitten vitaminen in die wij niet in een pil verwerkt rijgen, aldus de vlucbtleidlng. En het bijhouden van een tuintje erkt psychologisch ook heilzaam. Behalve uitjes worden in de venkel, peterselie en knoflook verbouwd. Of dit laatste lere voorzieningen aan het luchtzuiveringssysteem nodig takt, is niet bekend. IJS (AP, AFP) Ongeveer honderd kinderen zijn door eizerlijke garde in het Centraal Afrikaanse Rijk gedood, It zij geen schooluniformen wilden dragen. ty International kwam giste- Parijs met die onthulling, toe geruchten die al een paar de ronde deden werden beves- Jcholieren van acht tot zestien 'IVotesteerden tegen het ver dragen van schooluniformen. Na 6 maanden recht van koop, incl. 3 jaar garantie en service. Levering en service in héél Zuid Holland. Eigen technische dienst. 1 TVHIPIVIOEO Bergweg 64 Bergweg 287 orte Hoogstraat 10 Slinge 149 Rotterdam elefoon voor alle 'Halen 010-654222 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAO De prijscompensatie in de CAO-lonen wordt op 1 Juli 1,8 procent. De prijzen zijn tussen half oktober en half april namelijk met hetzelfde percentage gestegen. De prijscijfers van na half april komen te laat om nog te worden verwerkt in de prijscompensatie van juli. V n* i - Als het kabinet zou besluiten de prijs compensatie van Juli af te toppen voor inkomens vanaf 50.000 gulden bruto, dan wordt de loonsverhoging per 1 juli voor deze inkomens 900 gulden bruto (75 per maand). De mo dale man, met een bruto Inkomen rond 30.000 gulden, krijgt er op 1 juli aan prijscompensatie 45 gulden bru to per maand bij (540 per Jaar). De minimumloner (22.500 bruto per jaar) krijgt er op 1 juli aan prijscompensa tie 33,75 gulden bruto per maand bij (405 gulden per jaar), ten zij het gaat om een minimumloner voor wie in de. CAO een „vloer" is geregeld in de prijscompensatie. „Aftopping" van prijscompensatie betekent dus niet dat hogere inko mens minder compensatie zouden krijgen dan lagere. De hogeren krij gen bruto altijd nog ruim het dubbele van de compensatie voor de mini mumloner. Netto zal dat doorgaans minder dan het dubbele zijn. Al deze cijfers kunnen worden bere kend aan de hand van het aprilcijfer voor de prijsstijging, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), gis teren bekend heeft gemaakt. In april stegen de prijzen met 0,6 procent (vorig jaar april met 0,7). 8tijgingen waren er, in volgorde van omvang, voor kleding, vakantie, schoeisel. bloemen en planten. Een prijsdaling was er in april voor koffie. Inflatie talmt waarbij stenen waren gegooid naar overheidsauto's. Op 18 april, aldus Amnesty Interna tional, drongen militairen van de kei zerlijke garde hutten binnen in ver schillende delen van de hoofdstad Bangui en sleepten de kinderen naar buiten. Ze werden overgebracht naar de gevangenis van Ngaranga en opge sloten inTcellen die zo klein waren dat ongeveer twintig stikten. Andere kin deren werden door de gardisten ge stenigd, of met stokken waarin spij kers staken doodgeslagen, zegt Amnesty. De ongeveer honderd slachtoffers werden 's nachts in een massagraf begraven. De kinderen die de aan houding hadden overleefd, herkregen de volgende dag hun vrijheid. In januari kwam het in de hoofdstad van het Centraal Afrikaanse Keizer rijk tot een uitbarsting van geweld, toen studenten betoogden tegen het regime van Bokassa. Totdat het leger ingreep werden twee fabrieken en tientallen winkels vernield. Bij de rel len vielen zeker honderd doden. Troepen uit Zaïre zouden keizer Bo kassa te hulp zijn geschoten om de onrust te bezweren. Bokassa is goede vrienden met de Zaïrese president Moboetoe Sese Seko. Een week voor de rellen in januari zou een mislukte aanslag hebben plaatsgevonden op het leven van Bo kassa. Ambtenaren zijn ontevreden omdat hun salarissen niet of veel te laat worden betaald. Er hebben sta kingen plaatsgevonden in het onder wijs, op verschillende ministeries, ter wijl ook de voor het land zo belangrij ke katoenindustrie plat ging. Het Centraal Afrikaanse Keizerrijk was tot 1960 een kolonie van Frank rijk. Er wonen ongeveer 3,3 miljoen mensen in het woestijnachtige, uitge strekte land. Bokassa, sergeant in het Franse leger, werd na de onafhanke lijkheid opperbevelhebber, en zette in 1965 president David Dacko aan de kant. December 1977 kroonde hij zichzelf tot keizer, wat het land hon derd miljoen gulden kostte. Uit de cijfers valt verder te berekenen dat de opgaande lijn in de inflatie zich in april niet heeft doorgezet. De prijsstijging over een heel jaar was in december, dus in vergelijking met het prijsniveau van december 1977, met 3,9 procent op een laagterecord sinds meer dan tien Jaar. De maanden daarna trok de inflatie echter weer aan tot 4,4 procent in maart (In verge lijking met het niveau van maart 1978). In april zette de opgaande lijn niet door en kwam dit cijfer uit op 4,3 procent inflatie in een jaar tijds. De inflatie is daarmee nog steeds geringer dan een jaar geleden. Vorig jaar april lagen de prijzen gemiddeld 4,5 procent boven het niveau van een Jaar tevoren. De 1,8 procent prijscompensatie van 1 juli komt precies overeen met wat het Centraal Planbureau in septem ber en in maart jongstleden had geraamd. Minister-president Van Agt en lijn Griekse collega Karamanlis groeten de erewacht, die bij de aankomst van Van Agt voor een driedaags bezoek aan Griekenland stond opgesteld op bet vliegveld van Athene. In Rome is een reeks bomaanslagen gepleegd op kantoren van politieke partijen op de Regina Coeli-gevangenis. Tien kilo explosieven, die in een gestolen auto lagen, ontploften vlak bij de gevangenis. Aan het gebouw zelf werd weinig schade aangericht, maar aan de waterleiding des te meer. In de omgeving stond het water weldra een meter hoog. Doordat ook elektrische kabels waren geraakt viel in verschillende wijken van Rome de stroom uit. Van onze parlementsredactie DEN HAAO Een overgrote meerderheid in de Tweede Kamer steunt een motie waarin gevraagd wordt de onaantast baarheid van het menselijk lichaam in een apart grondwetsar tikel vast te leggen. ging van sfeer." de persoonlijke levens- De Revolutionaire Volksbeweging, waarvan de Romeinse politie de doelstellingen niet zegt te kennen, stelde zich later verantwoordelijk voor 'de aanslagen. TEL AVTV (AP, Reuter, DPA) Een bomaanslag in de noord- Israëlische stad Tiberias heeft gistermiddag aan twee mensen het leven gekost. Er raakten 37 mensen gewond. Palestijnse commando's in de Syrische hoofdstad Damascus hebben inmiddels gezegd verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. De Kamer is het wel met het kabinet eens dat het recht op bewegingsvrij heid niet apart in de grondwet be hoeft te worden vermeld. In interna tionale verdragen die ook in Neder- De bom was verstopt in een afvalem mer in een drukke straat van Tibe rias, een geliefd vakantieoord aan het meer van Galilea. De emmer stond vlakbij een bushalte en een stand plaats voor taxi's. Aanvankelijk dacht men dat de bom was ontploft in een bus, maar deze kwam net langs toen de emmer explodeerde. De bus raakte ernstig beschadigd. De identiteit van de twee doden is nog niet bekend gemaakt. De explo sie was zo hevig dat zij in de hele 25.000 inwoners tellende stad te ho ren was. Het was de eerste bomaan slag sinds begin april toen op een markt in Tel Aviv een bom ontplofte. Hierbij kwamen drie mensen om het leven. Met uitzondering van GPV en PPR achten alle fracties een dergelijke vermelding noodzakelijk, met het oog op recente discussies over de toelaatbaarheid van medische ingre pen op psychiatrische patiënten, on derzoek naar biologische kenmerken van gedetineerden, langdurige isola tie van gevangenen en verplichte me- land gelden is zulks al geregeld, dische behandelingen op het gebied H van castratie, sterilisatie en elektro shock. In een nota hierover is het kabinet vooralsnog geen voorstander van een dergelijke grondwetsvermelding, om dat het meent dat de onaantastbaar heid van het lichaam al beschermd wordt door het recht op bescherming van de privacy. Tijdens een openbare commissiever gadering echter vond een opmerke lijk grote meerderheid deze motive ring niet toereikend. Ook minister Wiegel schaarde zich achter dit standpunt. „Het zou wel zeer onwijs zijn van de regering", zei hij, „als zij zich tegen een apart artikel zou blij ven verzetten, al blijven wij van me ning dat Juist de lichamelijke integri teit het kernelement is van eerbiedi- de activeringsfunctie." Pardon? ..Dat zijn activi teiten gericht op toeleiding en counseling." Och, waar om zei u dat dan niet metéén? Als een commissie een nota schrijft, zet je dan maar schrap. Over de Open School nog wel. Meer van dit moois op pagina 5. Van een onzer verslaggevers MANILLA Colombia heeft zich gis teren boos gemaakt op de olielanden. Van de prijsverhogingen die zij door voeren, krijgen de ontwikkelingslan den de hardste klappen, zei de Co lombiaanse woordvoerder op de we reldhandelsconferentie, Unctad. De industrielanden kunnen de duurdere olie tenminste nog doorberekenen in hun uitvoerprijzen. De hoogte van de olieprijs is al vaker een splijtzwam geweest binnen de „77". de groep van inmiddels 117 ontwikkelingslanden Colombia beeft nu samen met Costa Rica gevraagd ook over energie te praten op de Unctad, maar de olie landen weigeren dat. Meer nieuws over de Unctad op pag. 7. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en In.t van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer /oeken naar de krant of tv-gidv Decoratie! jute lectuur- hanger Lederen halslasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien licht naturel leder mei ge vlochten koord|c Ketfing met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek n «n poosje werken op Toter formaat Van onze parlementsredactie DEN HAAO Bij de kern centrales in Borssele en Dode waard worden alle procedu res, waarin menselijk hande len een rol speelt, opnieuw bekeken Dat zeggen de mi nisters Albeda (sociale zaken) en Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) in een brief aan de Tweede Kamer. Het stuk was enkele weken gele den toegezegd in het korte Kamerdebat naar aanleiding van het kernongeval bij Har- risburg (VS). De ministers blijven erbij dat de twee cen trales in ons land niet hoeven te worden gesloten. Uit Amerikaanse studies is gebleken, dat het ongeval in Harrlsburg te wij ten was aan een samenloop van tech nische onvolkomenheden en mense lijke fouten. Eerder al had de Neder landse regering laten weten dat de procedures bij de centrale in Borssele onder de loep worden genomen De centrales in Harrisburg en Borssele maken namelijk gebruik van hetzelf de type reactor. De centrale in Dode waard gebruikt een ander type De regering meent dat niettemin ook daar procedures en instructies voor het bedienend personeel op hun waarde moeten worden getoetst. De regering heeft inmiddels een pakket vragen aan de beheerders van de cen trales in Dodewaard en Borssele voorgelegd. Vergelijking Uit een vergelijking tussen de Ameri kaanse centrale en die in Borssele blijkt, volgens de regering, dat een storing la Harrisburg „niet tot die gevolgen had kunnen leiden als in de Amerikaanse centrale." De vergelijking tussen beide centra les is evenwel nog niet afgerond, schrijven Albeda en Oinjaar Zij wachten op „verdere kennis over het ongevalsverloop" in Harrisburg. „In dien op basis daarvan aanleiding mocht zijn zullen alsnog wijzigingen in de kerncentrale van Borssele wor den geëist," aldus de bewindslieden. Zij gaan in de brief aan de Kamer ook in op de regelingen, die in werking treden als er zich in ons land een kernongeval voordoet. „In de afgelo pen drie jaar is bij een aantal oefenin gen gebleken dat de betrokken func tionarissen, hulpdiensten en meet- ploegen zeer snel gealarmeerd en In gezet konden worden." meldt de brief. Uit de brief blijkt niet. wanneer drie regeringsnota's over de toekomstige energievoorziening van ons land zul len verschijnen. Er wordt slechts ge zegd dat de voortgangsnota. de ko- lennota en de elektriciteitsnota „in de loop van dit Jaar" worden uitge bracht. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldl voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: GA. GB. OC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1