'randen van den Boom maakt voor leesbaar Generaties Uit brieven van lezers >lfs in de vakantie ging de braillemachine mee HOAG 14 MEI 1979 TROUW/KWARTET Fred Lammere 'ASSENAAR „Deze g je werkt ontzettend vlug ii tan alle talen overzetten". was in de jaren vijftig, dat je Christelijke Blindenbl- itheek in Ermelo deze aan- ening achter de naam van rrouw Francina S. A. van i Boom-van der Kooy werd et als een notitie voor in- gebruik. ^railleerde toen al een kwarteeuw r Ermelo. Nu, inmiddels een 79- je overgrootmoeder, brailleert zij steeds boeken. Deze maand is het halve eeuw geleden, dat zij ermee Dn. De juiste jublleuladatum valt meer te achterhalen, maar dit jndere gebeuren, dat voorzover II end pas één keer eerder in Neder- I is voorgekomen en wel dit rjaar bij de eveneens voor Ermelo n tende mejuffrouw M. van Oesker, Sjtacht'gjarige Amsterdamse dame as voor de directeur van de Chris- ke Blindenbibliotheek, de heer H. t: Ier en het hoofd van de produk- 4 Beling, de heer W. C. G. Hofland, eiding donderdag met een groot mstuk naar Wassenaar te gaan. de flat van mevrouw Van den im, op de Stoeplaan nr. 9, werd na "fog jaar een welgemeend „dank u 1 igezegd tegen die vrouw die zo t4pro deo zo veel voor tal van »n heeft gedaan. vond ik wel leuk. Mijn kinderen ec en ook tegen me, dat ik dit moest i als de kroon op mijn werk, al »t ik wel oppassen er niet ijdel van orden. Het is beslist geen verdien- III van me. Het is een gave, die ik heb "regen e daar heb ik mee gewerkt. ik als vrouw van bijna tachtig zo'n goede gezondheid heb. dat ik steeds kan brailleren is iets waar dankbaar voor ben. Ik zou het ik erg missen als ik ermee zou n ophouden," vertelt mevrouw 'den Boom. Francien van den Boom drie braillevellen per dag hoolmeisje paar jaar geleden heeft ze daar i over gedacht. „Dat was toen ze een deel van een gebrailleerd terugstuurden, omdat er te veel uuten inzaten. Ja, ze zijn in verge- ng met vroeger wel erg kritisch orden. Alles wordt gecontroleerd, ze mij op mijn vingers tikten na die jaren vond ik niet leuk. Ik de me net een schoolmeisje, dat huiswerk niet goed had ge kt. Dat heb ik ook gezegd. Maar mijn voorstel er maar mee te pen wilden ze niets weten. Nou, vond ik allang best. want eigen- meende ik er niets van. Dat ze moeten zijn begrijp ik heel Er hangt vaak veel van af. Dat ter wel reden geweest me de tijd wat te beperken. Ik brail- nu nog een half uur per dag, 's middags na de afwas. Mijn luctie is nu drie vel. Vroeger ik minstens vijf bladen. Dat 1 haal ik niet meer. Je kunt niet forceren. Dan ga je fouten komt er nog heel wat uit de n van mevrouw Van den Boom. paar weken geleden heb ik het te deel van de roman „Spreek van liefde" weggestuurd. Daar- ben ik een dik jaar bezig ge- st. Het was zogezegd een bestsel- iSfwat omvang betreft: 731 braille- len. verdeeld over negen delen. 1 was het dikste boek dat ik ooit overgezet, niet het boek dat mij a|i»onlijk het meest aansprak, n ik ermee bezig was ben heb ik vaak afgevraagd waarom blinden II t dit boek zo graag willen lezen. 'Wat vinden ze eraan' is trouwens een vraag die dikwijls bij me opkomt. Ik brailleer wat ze me sturen, maar in tal van gevallen zou dat mijn keus niet zijn. Aan de andere kant heb ik ook wel boeken gehad, waaraan ik extra gemotiveerd heb gewerkt, omdat ik er zelf ook zo van had genoten. 'Smeulend vuur' en 'Het kopstuk Hil- berg' bijvoorbeeld." Studieboeken Gemiddeld omvat een titel vier .ban den, die een flink stuk van een boe kenplank in beslag nemen. Vandaar dat blinden over het algemeen parti culier maar weinig brallleboeken aan schaffen. Als er bij een blinde iets voor lange tijd in de boekenkast komt te staan, zijn dat in de regel studieboeken. Daar heeft Francien van den Boom zich in het verleden ook intensief mee bezig gehouden. „Een van mijn eerste opdrachten is een Engels fonetisch woordenboek geweest. Daar zat ik wel een beetje mee, want in braille bestaan er geen fonetische tekens. Daarom moest ik er zelf maar iets op verzinnen en dat is me gelukt ook. Een poosje later kreeg ik een heel dik boek over Ne derlands staatsrecht in handen, vre selijk dor allenfeal. Ik moest echter wel, want iemand had het voor zijn Studie nodig. Als je zelf geen rechten hebt gestudeerd, valt zoiets niet mee. Leuker vond ik het overzetten van theologische studieboeken voor een jongen die voor predikant studeerde en dat ook is geworden. Samen met zijn moeder, die daartoe braille had geleerd, heb ik dat gedaan. Het grap pige was dat zijn ouders, die op een boerderij woonden, mij nog Jarenlang jaarlijks een grote rookworst stuur den. Vroeger had je veel meer per soonlijk contact met de mensen waarvoor je werkte. Je wist voor wie die studieboeken bestemd waren en stuurde ze regelrecht naar de betrok kenen. Vaak gingen wij ze zelf bren gen als het niet te ver uit de buurt was. Voor die verzending moest je in die beginjaren zelf zorgen. Zowel het braillepapler, dat Je gebruikte, als het porto vijf cent per kilo moest je uit eigen zak betalen. Dat is later allemaal veranderd. Op het ogenblik bezorgt de PTT braillewerk portvrij, als het maar in de speciaal daarvoor ontworpen bruine koffertjes wordt verstuurd." Hoewel ze nu haar gouden jubileum heeft gevierd, begon Francien van den Boom, naar ze vertelt, al eerder met dat brailleren. „Mijn zuster brail- leerde voor .Bartimeüs' kinderboek jes. Toen zij ging trouwen is zij ermee opgehouden. Maar ik voelde me min of meer verplicht haar werk over te nemen. Af en toe hielp ik mijn zuster wel eens, dus dat overzetten in braille had geen geheimen meer voor me. Daar kwam bij dat vader directeur was van de Beurs in Rotterdam. Het was dus een heel beschermd milieu waarin ik opgroeide en ik wilde me graag verdienstelijk maken, iets doen voor anderen. Dat brailleren paste daar precies in. Nadat ik plaatselijk penningmeesteresse van .Sonne- heerdt' was geworden ben ik van .Bartimeüs' overgestapt op de Chris telijke Blindenbibliotheek. Na mijn trouwen ben ik doorgegaan met dat braillewerk, omdat mijn man, die houthandelaar was, dat enorm stimu leerde. Op een gegeven ogenblik vroeg de overbuurvrouw aan mijn man of ik zijn secretaresse was ge worden. Ze zag dat ik elke dag op het terras aan het tikken was. Dat ik achter een braillemachine zat kon ze op die afstand niet zien." Zelfs in de vakanties ging de braille machine mee. „Zondag zei mijn zoon Lodewijk tegen me: ,Mama weet u nog dat als wij in de grote vakantie naar Blaricum gingen u vaak in het bos achter die braillemachine kroop. Ja, daar had hij gelijk in. Ik was het helemaal vergeten. Hoewel dat brail leren een soort nevenbaantje van me was, heb ik het altijd in de eerste plaats als een hobby gezien, een van mijn vele liefhebberijen, want ik bor duur en kantklos ook graag en dan is er nog het pianospelen. Maar de we tenschap dat je bezig bent voor men sen die het in het leven moeilijk heb ben, geeft toch wel een extra dimen sie aan dit werk." Nou, stilgezeten heeft mevrouw Fran cien van den Boom bepaald niet. In Ermelo hebben ze becijferd, dat zij sinds 1929 vele tienduizenden vellen braille heeft ingeleverd. Sommige (foto: Dirk Krttinr) boeken uit haar beginjaren zijn nog in de Ermelose bibliotheek aanwezig, want hoewel brallleboeken kwets baarder zijn dan gewone boeken, wijst de praktijk uit dat degenen die er gebruik van maken er zuinig mee omspringen. Een brailleboek gaat heel lang mee, al zijn er ook titels die stukgelezen zijn. Daartoe behoort de roman „Armoede" van Ina Boudier- Bakker. Op het ogenblik heeft de Christelijke Blindenbibliotheek zestig vrijwilli gers. die boeken in braille overzetten. Het is de bedoeling dit aantal geleide lijk tot tachtig uit te breiden. Het is geen probleem aan medewerkers te komen. Er is zelfs een wachtlijst van gegadigden. Al neemt het gesproken boek een belangrijke plaats in op het gebied van lectuurvoorziening aan blinden, de band heeft het braille boek niet verdrongen. Integendeel, er is een tendens die wijst op een toene mende interresse voor braille. De mensen die braille lezen voelen zich er meer bij betrokken. Ze zijn dan zelf met zo'n boek bezig inplaats van daarbij een tussenpersoon, degene die op de band leest, in te moeten schakelen. De Christelijke Blindenbibliotheek laat jaarlijks zo'n 260 nieuwe titels overzetten in braille, bij elkaar 1400 banden. Die brailleboeken nemen enorm veel ruimte in beslag. Een een voudig Prisma woordenboek omvat in braille één meter boekenplank en dat is nog niets vergeleken met de „Beknopte handleiding van de bij bel" die in braille verre van beknopt is met maar liefst 96 banden. Me vrouw Van den Boom bepaalt zich de laatste jaren hoofdzakelijk tot ro mans. Haar werkstukken gaan naar alle uithoeken van het land. maar ook naar Duitsland. België, Indonesië. Suriname en de Nederlandse Antillen en niet te vergeten de emigratielan- den als Canada, Australië en Nieuw Zeeland. De hele familie leeft mee met de activiteiten van mevrouw Van den Boom. „Ze zijn me, voor zover dat mogelijk was, ook allemaal wezen fe liciteren. Ook mijn twaalfjarige klein zoon Johan, die mij het mooiste com pliment gaf dat ik kon krijgen. Hij zei: „Oma. ik ben echt trots op u." door Mink van Rijsdijk Hij (50) stortte zijn hart uit bij zijn moeder (80) Dat wil zeggen dat zij tot deze actie het initiatief nam met de woorden: „Wat zit je toch te zuch ten?" Omdat hij zijn moeder niet wilde lastig vallen met zijn problemen en er bovendien van overtuigd was dat ze er niets van zou begrijpen, gaf hij een ontwijkend antwoord. Zij kende dit kind van haar echter al vijftig jaar en zette stroef door met de vraag of thuis alles goed was. „Alles prima, maar we snakken wel erg naar de zomer". Zij liet zich absoluut niet afleiden door babbels over het weer, bovendien voelde ze dat ze op het goede spoor zat. „Ik heb Fred in geen eeuwen gezien", merkte ze op en dat schot was middenin de roos. „Fred". stoof hij ogenblikkelijk op, „praat me niet over Fred. Wat die bezielt tegenwoordig, er valt met die jongen gewoon niet meer te praten". Eigenlijk bedoelde hij dat zijn tweeëntwintigjarige zoon totaal niet meer gediend was van vaderlijke leiding en onbereikbaar voor adviezen. Het werd welis waar niet rechtstreeks gezegd, maar alles wees erop dat Fred zijn vader maar een oude sok zonder bruikbare ideeën vond. Alsof ervaringen van een vader juist niet van onschatbare waarde konden zijn. De oude moeder luisterde naar haar zoon. die zich al pratende wel een beetje ontspande, wat echter zijn verbittering en teleurstelling niet oploste. Integendeel. Zijn grieven tegenover zijn zoon groeiden bij het uitspreken ervan. „Ik heb altijd geprobeerd loyaal te zijn al vanaf de lang-haar periode, ik was er altijd als hij zo nodig over zijn linkse sympathieën moest doordrammen". („En jij over je rechtse", dacht de vrouw, maar ze zweeg). Hij vervolgde: Toen Conny en hij gingen samen wonen, heb ik me daar niet tegen verzet, hoewel het mijn stijl van leven niet was. Maar ondertussen is de grens van mijn tolerantie bereikt. Weet u wat ze nu willen? In een commune. Om de pil voor mij te vergulden praten ze over een leefgemeenschap, dat klinkt zeker acceptabeler. Maar ik trap er niet in. Fred in een commune wat een waanzin. Die jongen zet notabcne in ieder nieuw boek zijn naam. nou dat bewijst toch zeker voldoende dat hij absoluut niet in staat is bezit te delen. Trouwens, ik ben er op andere gronden ook vierkant tegen". Hoewel de moeder ook niet zoveel heil verwachtte van een commune, wilde ze ook niet meehuilen met de vaderlijke wolven in het bos. Kleinzoon Fred stond haar erg na. Ze vroeg: „Herinner jij je nog dat Matty en jij een zeilpot hadden? Nee? Toen jullie elkaar in de na-oorlogse jaren vonden, was iedereen zo arm als een kerkrat. Verloofde stellen kregen via via bij hoge uitzondering weieens een stukje voor hun uitzet. Een handdoek van een tante, een laken van de ouders. Matty en jij bekommerden jullie niet om die dingen Een volle linnenkast, gebaksvorkjes en serviezen vonden jullie niet zo urgent. Op het krenterige af waren jullie, zuinig, iedere cent die over was ging in een potje Jullie hadden maar een ideaal zo snel mogelijk een eigen zeilboot ln de familie stelde jij je vooral heel provocerend op. Je schold je zuster uit voor burgerlijke huismus als ze blij was met een ontbijtlaken. Je vader en ik maakten ons nogal ongerust over jullie gedrag. Het was zo anders dan wij graag zagen". De zoon glimlachte verlegen, hij herinnerde zich die zeilpot weer erg goed. „Vader en u lieten ons wel vrij. Die boot is er overigens pas gekomen toen we al heel wat jaartjes in alle eer en deugd waren getrouwd". :,Ja", beaamde de oude vrouw, „jullie pasten je toch tamelijk snel aan bij de meer gangbare patronen. Dat vrijgevochtene en idealistische was een vrij vluchtige vooruitstrevendheid geweest". ..Achteraf toch jammer eigenlijk", meende de zoon. „Dat wilde ik maar zeggen", bevestigde de moeder. Oeze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op m deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Kamer-omroep Met enige verbazing hebben wij ken nis genomen van het commentaar in uw krant van donderdag 3 mei. Onder het kopje „Eigen omroep voor de Kamer?" spreekt u daar van op hol geslagen gedachten van Vondeling en beweert u „Vondeling gaat te ver ais hij vindt dat het parlement zijn de batten als extra service aan de luiste raars zou moeten samenvatten tot een soort nieuwsbulletin". We hebben behoefte aan de volgende reactie. Woensdag j.l. hebben wij een actie gestart om te komen tot uitbreiding van het reeds bestaande luidspreker- net Tweede Kamer, waardoor het mo gelijk wordt de debatten overal in het land integraal te volgen. We hebben daarbij gezegd, dat bij grote belangstelling de telefonische verzoeken om informatie wel eens zo talrijk zouden kunnen worden, dat het noodzakelijk zal worden tot een telefonische antwoorddienst over te gaan. Zo'n antwoorddienst zou dan niet alleen inlichtingen hoeven geven over de agenda, maar ook waar nodig ter verduidelijking uitslagen van stemmingen en dergelijk nieuws uit de Kamer. Het ligt niet in de bedoeling sa menvattingen van kamerdebatten in. de nieuwsdienst op te nemen. Wel heeft Vondeling desgevraagd gezegd, dat hij wel eens na wil denken over de suggestie van een journalist om via de reeds bestaande kanalen samen vattingen van Kamerdebatten te doen uitzenden op rustige uren. Wie dat zou moeten doen, is zowel bij vraag als antwoord in het midden gebleven. Wij zijn het met u eens. dat bedoelde samenvattingen door geëigende me dia verzorgd behoren te worden. Uit {opmerkingen van belangstellenden blijkt ons nogal eens, dat men daar van te weinig in de media terugvindt, waarbij zeker niet alle over dezelfde kam geschoren mogen worden. Mede om die lacunes is de uitbreiding van het luidsprekersnet ontwikkeld Een andere mogelijkheid, die wordt over wogen. is het publiceren van korte verslagen in de Staatscourant Over de onafhankelijkheid van de redactie blijkens uw commentaar een zorg voor u zal zeker een en ander vooraf worden vastgelegd Den Haag Hans Ludo van Mierlo hoofd afdeling voorlichting en public relations Tweede Kamer Naschrift: Kijk eens aan, nu is dat misverstand ook de wereld uit. Da's mooi! Redactie Trouw. Smit-Kroes De winst van de op een sisser afgelo pen affaire rond mevrouw Smit Kroes is wellicht de kiem van ontbin ding, die zij onder de coalitie heeft gelegd, te handhaven. Het door haar gelegde pauweëi had van mij een tijdbom onder haar politieke carrière mogen worden. Het is toch te gek en hoogst onbevredigend dat zonder re percussies de coalitiegenoot verraad wordt verweten. Zoiets gebeurde zelfs onder het kabinet-Den Uyl niet. Alle sussende verklaringen wassen niet weg dat het kwaad is geschied. De VVD had Smit-Kroes moeten laten vallen: in de hoek óf de laan uit! De huidige afloop staat in elk geval in geen verhouding tot het vertrappen van wat in een parlementaire demo cratische rechtsstaat een hoog goed is. onschuld staat vast totdat het tegendeel is bewezen Wateringen L. Dijkstra Onder redactie van mevrouw J. Wentink-Frumau en mr J. J. Wentink Vragen uitsluitend In envelop sturen naar postbus 507, 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden in postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd VRAGEN over hetzelfde on- werp: Ze zijn er weer, de koppelt- jonge eendjes, vertederend lief, ar o zo kwetsbaar: a. waggelen ze iter de oude eend(en) aan, op het rk s> dan scharrelen de bonte kraaien jj. de metuwen eromheen; b. zoeken 35 ets van hun gading aan d rand van on sloot tussen het riet. dan slaat 97 ens de reiger toe, die zich tot voor t in de sympathie van de hele art mocht verheugen. Hoe pak je fts nu aan? IWOORD: De genoemde vogels 'ben in deze tijd voldoende voed- Het is dus niet zo erg om ze weg te 'n. Dat helpt natuurlijk slechts efffzeer korte tijd. Meeuwen en bon- Traaien vliegen meestal wel weg, men in de handen klapt en de Kr schrikt ook. als een steentje in buurt in het water plopt. Over een Ir weken zijn de kleine eendjes -Jas en groot genoeg om hun bela- i Lte vermijden. Voor honden 2ijn II doodsbang (en katten hebben ze gauw ln de gaten). Met veel ge- ak trekt de hele familie zich dan ug en wacht tot het grootste ge- geweken is. Ik zou hier nog een c. e*n d. aan toe willen voegen: Rij •ral rustig als u een groepje eenden 7' de weg ziet. Uw plotseling remmen 1 weer andere moeilijkheden ver- zaken. d. Haal geen kleine eendjes b. die een ogenblik hun eigen ePje kwijt zijn. Het is natuurlijk - groot feest, als kinderen met zo'n rtje thuis komen en het is verdrie- als ze dan moeten horen, dat op enkele manier een kippenhok of teil met water de eigen omgeving talloze kleine insecten, die de *tjes nodig hebben, kan vervan- L Blijft het eendje onverhoopt in dan hecht het zich meestal aan *ne die het het meest van allen fmaakt. i.e. de huisvrouw; overal 'lt het mee. maar een eend is geen zindelijk te maken huisdier. VRAAG: Mijn man komt van een boerderij en heeft mij vaak gezegd: Kook toch eens peren met spek. Dat vonden we vroeger altijd zo lekker. Die peren werden goed gewassen en zonder steeltje en kroontje gekookt. Komt daar nu gerookt of vers spek bij te pas en worden de aardappelen daarbij gevoegd? ANTWOORD: In geen boek over streekrecepten komt dit gerecht voor. Graag wil ik ouderwetse kook- prinsessen met deze vraag aan het denken zetten VRAAG: Te Utrecht promoveerde in 1651 H. v.d. Vorm in de medische faculteit „more maiorum. met de Kap, de Penning en de Ring". Wat houdt dat alles ln? ANTWOORD: Jongelui, die bij de examina en disputatie blijk hadden gegeven van buitengewone be kwaamheid konden op deze manier promoveren. Er waren echter hoge kosten verbonden aan het ingewik kelde ceremonieel, zodat slechts heel weinigen al deze luister konden beta len. Het bleven zeldzame gebeurte nissen (in 1736 en 1786 bij de herden king van het 100-jarige en 150-jarige bestaan van de Academie zes en vier keer). De promovendus werd. vooraf gegaan door de rector en zijn promo tor door de Senaat naar de Dom geleid (later naar de Pieterskerk). Na een korte rede nodigde de promotor de aanstaande doctor uit bij hem in de preekstoel te komenlas het promotieformulier voor. Vervolgens trok hij hem de doctorale tabbaard aan. Een jurist kreeg dan een geslo ten Corpus juris in handen, dat daar na plechtig werd geopend. Een theo loog kreeg op deze manier de bijbel, een medicus, de werken van Hippo crates, een letterkundige die van Ho merus, een philosoof die van Aristote- les. Dan kreeg hij een ring aan de vierde vinger van de linkerhand en op het hoofd een zwart fluwelen muts (de cappa of kap, vandaar promotie cum cappa), waarvan de bol was om vlochten met lauweren en om de hals een gouden penning aan een rood zijden met zilver ingevlochten koord Een kus besloot dit gedeelte van de plechtigheid. De jonge doctor sprak daarna een rede over zijn onderwerp uit. In een lange optocht, met muziek, de pedellen voorop en de Senaat trok men door de straten waar de burge meesters. de Schout en de rector- magnificus woonde, naar het huis, waar een luisterrijke maaltijd klaar stond. In 1776 betaalde de pa van de jonge doctor 102 gulden voor de pro motie, de promotor kreeg 15 gulden, alle gewone en buitengewone profes soren kregen een halve rijksdaalder en de pedellen zes gulden. Het is te begrijpen, dat de bijkomende kosten ook een flink kapitaal vertegenwoor digden in die dagen. Het moet voor de steller van deze vraag een uitdaging zijn eens de mogelijkheden na te gaan, iets meer te weten te komen over het wetenschappelijk werk van de zo met glorie en heerlijkheid be kroonde voorvader (Met hartelijke dank aan prof. dr. J A. H. Bots te Nijmegen, die mij onder andere op merkzaam maakte op het boek: De Utrechtse Universiteit van 1636-1815 door dr G. W. Kernkamp-Utrecht 1971) VRAAG: Wat houdt een UKG be straling in. Is zoiets gevaarlijk? ANTWOORD: Als uw arts of specia list u een behandeling met ultra korte golf of UKW (Ultra Kure Welle) voor schrijft, heeft u het recht te vragen waarom dat gebeurt en wat dat in houdt. Niemand zal u kwalijk nemen, als u van dat recht, op de juiste plaats en tijd gebruik maakt, maar als een leek eigenwijsheden zou gaan uitkra men over dat wat vakmensen nuttig achten voor hun patiënten, hebben ze groot gelijk dat ze heel boos zeggen Laat dat mens zich met haar eigen zaken bemoeien. VRAAG: De meeste mensen zijn van oordeel dat de uitdrukking: Alles zal reg kom van Paul Krüger afkomstig is. Volgens mij is dit gezegde afkom stig van Johannes Brand, president van de Oranje Vrijstaat, welke uit drukking later door Paul Krüger geci teerd zou zijn. ANTWOORD: Volgens mijn gege vens is er nog een andere mogelijk heid en zou dit bekende gezegde een uitlating zijn van Burger, een man die bij die woorden meer aan zichzelf dacht dan aan de zaak van Zuid- Afrika. Zijn houding inzake de an nexatie door de Engelsen werd zeer streng veroordeeld. Het kan echter ook een vrij algemene verzuchting geweest zijn, die van berusting getui gen kan, maar ook van doorzettings vermogen en vertrouwen VRAAG: Een lezer, die een heel oude jachtwagen restaureert, zou zich graag verder dan hem tot nu toe mogelijk was op de hoogte stellen van allerlei technische bijzonder heden. ANTWOORD: Reeds spoorden wij onze abonné aan eens naar het prach tige Rijtuigmuseum te Leek te gaan (hij wordt daar dan ook verwacht) Tot onze vreugde zagen wij op Konin ginnedag een echte Jachtwagen bij het défilé in Soestdljk en ontvingen wij een nieuw AO-boekje, geschreven door de ook in onze rubriek niet onbe kende heer J. H. Kruizinga uit Am sterdam (Wie weet waar Willem We ver woont?) over het Boerenwagen museum te Buren (in de Culemborgse poort). In dat museum ziet men een smederij en een wagenmakerij ln be drijf. Het AO-boekje kan men daar ter nadere informatie kopen. Behalve de boerenwagens kan men. ook te Buren, in het prachtig gerestaureerde weeshuis terecht om het marechaus seemuseum te bezoeken. Een en an der is heel goed te combineren met een tocht door de bloeiende Betuwe Onze lezer van de Jachtwagen moet dan ook eens de heer Peet te Beesd opzoeken, een expert op het gebied van oude bedrijfswagens VRAAG: Door omstandigheden ben ik in het bezit gekomen van een viool. Erin staat te lezen: Josef Klotz in Mittenwald anno 1795. Is het moge lijk de waarde van dit instrument te schatten? ANTWOORD: Dat zou zelfs de ex pert (die ik niet ben) niet op een afstand kunnen doen. Een ervaren vioolbouwer of restaurateur, of een goed violist kan direct aanvoelen of het een bijzonder instrument is dat hij ln handen heeft. Jaren geleden heb ik iemand uit Brussel, verwezen naar het conservatorium aldaar, nota bene met een viool, die hij. zonder snaren en in treurige staat op een rommelmarkt voor een krats had ge kocht. Het restaureren heeft een slor dige duit gekost, maar het bleek toch zeer de moeite waard te zijn geweest Dit is de enige ervaring, die ik op dit 'gebied gehad heb. althans de enige gelegenheid, dat er naderhand een briefje over arriveerde. VRAAG: Graag zou ik een recept voor een braakmiddel hebben, maar niemand kan mij dat geven ANTWOORD: Waarschijnlijk zijn mijn oude receptenboeken niet volle dig, maar zelfs als ze dat wel waren met allerlei braakwijnen, poeders, enz., zou ik toch wel bezwaar hebben die zonder meer door te geven. De bekende schrijver Michener (Centen nial, Hawaï, the Source enz laat zijn wereldreizigers grote hoeveelheden laxeermiddelen en ipecac meenemen Aangezien ik deze laatste naam nier kende, zocht ik dat op en kwam toen de naam Nux Vomica tegen. De ster ke mensen bleven in die tijd in leven, dank zij of ondanks ongelimiteerde hoeveelheden van genoemde midde len. Zoudt u niet liever een afspraak maken met een arts, die in de eerste plaats nagaat, of het nodig of raad zaam is nu en dan de maag eens om te keren. Met je gezondheid moet je niet te vaak experimenteren' VRAAG: Aan douchegordijnen ont staat op den duur een „vuilrand" Nu hebben we wasbare gekocht, maar al frist alles er van op, het ontstaan van een nieuwe onfrisse rand is kennelijk niet te voorkomen. Weet u daar wat op? ANTWOORD: Uw probleem was ook het mijne en daarom knipte ik heel resoluut de onderkant van het gor dijn al, maar toen werd het te kort We hebben nu de gordijnen vervan gen door schuifdeurtjes, heel fraai en tot onze vreugde is de gekleurde aan slag. die mijns inziens toch wel iets met kalk te maken heeft, met azijn op een sponsje in een wip te verwijderen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7