ÖHK1I Frankrijk wil 'subtieler' Europees landbouwbeleid 'Wetenschappelijke raad moet onafhankelijk zijn' Trouw WINKELEN Pattist 'stierf van het lachen' Drie doden bij pensionbrand Instrumentatie mede oorzaak Harrisburg Teveel gericht op gevestigde principes Personeel wil directie DSM pr; over overplaatst ELKE ZATERDAG IN Vietnam stemt i l met vrijlating van gevangenen FAMILIEBERICHTEN ELKE ZATERDAG IN Trouw ADVERTENTIES Kost VW-Audi occasions MAANDAG 14 MEI 1979 TROUW/KWARTE IM PARIJS (Reuter) Frankrijk wil dat er een „subtieler" landbouwbeleid ln de EO wordt gevoerd om zodoende de meningsverschillen tussen de negen EG-landen over de Europese begroting en de landbouwprijzen uit de weg te ruimen. Enkele topambtenaren van het Fran se ministerie van landbouw menen dat een bevriezing van de landbouw prijzen niet de Ideale methode is. Ze willen een beter gebruik van het ge meenschappelijk landbouwfonds. Het probleem van de landbouwover schotten moet worden opgelost; dit te willen bereiken door de prijzen te bevriezen, zoals Oroot-Brittannië en de Europese Commissie dat willen, is een „lllussie". Minister Jean Francois Poncet verklaarde, dat het van een reëel beleid zou getuigen de Europese boeren twee gegarandeerde prijzen te bieden. Een prijs voor een bepaalde hoeveelheid van hun prod uk tie, waarmee ze de stijging van de kosten het hoofd kunnen bieden en een zelfs lagere prijs voor de produktie- hoeveelheid die groter is dan een be paald quantum. Op deze manier zou het landbouwoverschot in ieder geval niet groter worden. De landbouwprijzen zouden per jaar niet meer mogen stijgen dan het kleinste inflatiepercentage ln de EG. Vorig Jaar kende West-Duitsland de minste inflatie, namelijk 2,7 procent. Dit percentage wil Frankrijk voor stellen op de conferentie van de Euro pese ministers van landbouw die vol gende maand wordt gehouden. Nor maal zou deze bijeenkomst in april zijn bëeindlgd; vanwege de verkiezin gen ln Groot-Brittannië is hij uitge steld. ZEVENHUIZEN DE 18-Jarige P. UIJtenbroek uit Blelswljk is zaterdag middag door een verkeersongeval ln Zevenhuizen (Z.H.) om het leven ge komen toen hij met zijn bromfiets op het rijwielpad werd aangereden door een personenauto. Het slachtoffer overleed ter plaatse. begint op deze en de endere advertentie pagina's ELKE OCHTEND OPNIEUW Van een onzer verslaggevers MADRID De ln Spanje woonachti ge Nederlandse oud-SS er en oorlogs misdadiger Auke Pattist, om wiens aanhouding en uitlevering is ge vraagd door de Nederlandse Justitie, heeft zaterdag in een vraaggesprek met het Madrileense dagblad El Pais gezegd dat hij bijna gestorven is van het lachen toen hij van het uitleve ringsverzoek hoorde. Pattist, die sinds 1953 in Spaaanse stadje Oviedo woont en daar een taleninstituut heeft, zei dat hij in 1967 tot Spanjaard is genaturali seerd. Hij maakt er ln het vraagge sprek geen geheim van dat hij de denkbeelden van Hitler en het natio- naal-soclallsme nog steeds is toege daan. Over zijn vroegere folterprak tijken zegt hij dat het in een tijd van oorlog normaal is „om je bezig te houden met degenen die Je willen doden als Je Je niet te weer stelt". Pattist is in 1946 ontvlucht uit de koepelgevangenis in Arnhem en in 1948 door het Bijzonder Gerechtshof in Leeuwarden bij verstek tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Hij was destijds naar Spanje gegaan, zo zegt hij tegen El Pais, omdat hij zich voelde aangetrokken tot het Franco-regime en de geschiedenis van de Blauwe Divisie, het Spaanse regiment dat aan het Duitse front tegen de Russen vocht. SIMPELVELD (ANP) Bij een felle brand in een café-pension in het Zuid limburgse Simpelveld zijn gisteroch tend drie pensiongasten om het leven gekomen. Hun identiteit is nog niet vastgesteld. De brand ontstond om ongeveer vijf uur in het café-gedeelte en zette het hele pand ln een minimum van tijd in lichterlaaie. De vrijwillige brandweer van Simpelveld moest assistentie in roepen van de beroepsbrandweer van Heerlen. Zij bestreedt het vuur met groot materieel. Hoe de brand is ontstaan is nog een raadsel. De schade bedraagt zeker een half miljoen. Alle bewoners zijn him bezittingen kwijt. Zij zijn tijde lijk opgevangen in een naburig café in afwachting van een nieuwe woon ruimte. WASHINGTON, GARCHINQ (AFP, AP) De bedienlngsfouten die een bedrijfsstoring in de kerncentrale bij Harrisburg lieten uitlopen tot een groot ongeluk, werden voor een deel opgeroepen door slechte instrumen tatie van de controlekamer. Deze al eerder vernomen conclusie is officieel neergelegd in een rapport van de Commissie voor toezicht op kernin stallaties (NRC), dat zaterdag werd gepubliceerd. Het rapport bevestigt dat zulke zwakke punten ook voorko men ln andere centrales, waar maat regelen om ze op te heffen overigens al in uitvoering zijn. In Idaho Falls werd intussen zater dagavond de eerste test op grote schaal uitgevoerd van de veiligheids voorzieningen die ongelukken moe ten voorkomen als het koelwater van een draaiende kerncentrale door een catastrofale storing geheel wegvalt. Net als bij een inleidende proef met de daarvoor speciaal gebouwde test- reactor, werkte het noodkoelsysteem beter dan volgens de berekeningen was verwacht. In een Westduits laboratorium voor nucleair onderzoek in Garching bij München heeft zaterdag urenlang een omvangrijke brand gewoed. De brandweer moest zich tot een terug houdende blustactiek houden tot dat was vastgesteld dat geen radioactie ve stoffen vrijkwamen. Dit bleek niet het geval te zijn, hoewel de omwonen den in dit stadium werd meegedeeld dat er een „algemeen alarm" gold. De vermoedelijk door een elektrische storing ontstane brand richtte naar schatting voor vijf miljoen gulden schade aan. ROTTERDAM Bij een botsing tus sen drie auto's op Rijksweg 13 (Rot terdam-Delft) is in de nacht van za terdag op zondag een man om het leven gekomen en zijn vijf mensen gewond. De politie vermoedt, dat het ongeluk gebeurde door een verkeerde inhaalmanoeuvre, waarbij een auto door de vangrail op de andere rijbaan terechtkwam en in brand vloog. De bestuurder moest door de brandweer worden bevrijd. Hij overleed in de loop van de nacht in het Dijkzlgtzie- kenhuis. Het is de 28-jarige in Rotter dam wonende Turk S. Basol. De an dere twee auto's sloegen verscheide ne malen over de kop. De drie auto's zijn volledig vernield. Door het onge luk was er een uur geen verkeer mo gelijk op de rijksweg. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De Wetenschappelijke raad voor het rege ringsbeleid (WRR), ingesteld om na te denken over lange- termijnproblemen, moet zich onafhankelijk opstellen van de nu geldende opvattingen. Tot deze conclusie komt drs. E. M. H. Hirsch Ballin in een proefschrift waarop hij vrijdag aan de universiteit van Amsterdam promoveert. Van de WRR wordt niet verwacht dat hij zelf beleidsdoelstellingen aan geeft, maar vooral dat hij informatie verschaft over knelpunten in de ont wikkelingen op lange termijn, en be leidsalternatieven aangeeft. Dat ver onderstelt al een zekere visie op de behoeften van de samenleving en op de taak van de overheid. Uit de rapporten die de WRR ln zijn eerste zittingsperiode (1972-'77) uit bracht. blijkt volgens Hirsch Ballin dat de raad zich bij voorkeur richt naar beleidsopvattingen die bij de overheid of ln de publieke opinie al aanvaard zijn. Maar die „gevestigde" principes bieden geen goed rich tsnoer voor een beleid dat gericht is op vormgeving aan rechtvaardige sa menlevingsvormen in de toekomst, meent de promovendus. De WRR zou zich losser van de bestaande opvat tingen moeten opstellen. Hirsch Ballin vindt verder dat de adviezen van de WRR duidelijker ge volgen voor de beleidsvorming moe ten krijgen. De regering reageert er nu meestal op door alleen een verder te volgen procedure vast te stellen. Het risico bestaat dan, dat bij de verdere behandeling de beoogde sa menhang verloren gaat, dat de acute problemen het perspectief overwoe keren. De hoofdlijnen van het lange termijnbeleid zouden volgens Hirsch Ballin in plannen moeten worden neergelegd. Regering en parlement zouden die plannen gezamenlijk kun nen vaststellen. Van het proefschrift van Hirsch Ballin, Publiek recht en beleid, verschijnt een handelseditie bij Samson in Alphen aan de Rijn UTRECHT/HEERLEN (ANP) bedrijfsledengroepen van de striebonden NKV en NVV bij! Limburg hebben de directie vi uitgenodigd voor een gesprA staande donderdag over de voll men sluiting van het verkoopt in Utrecht en het onderzoek! torium in Zeist. L Medio april deelde de directie Utrechtse en Zeister personen dat de vestigingen worden plaatst naar het zuiden. De di derd personeelsleden kunnen D' willen mee. DSM hoopt met de v tie het kostenniveau belang f drukken. Volgens de voorzitter van d ledengroep van de indui NW kan DSM de plannen not el 1984 ten uitvoer brengen, on chemische concern een werlL heidsgarantie heeft gegeven i Utrechtse vestigingen. Hij is C dien niet overtuigd van de DS! n menten met betrekking tot t tenbesparing. br i deh ïdusti Advertentiemateriaal moet donderdags (Ie post) in ons bezit zijn. Inlichtingen over deze speciale advertentiepagina's TEL. 020-913456 TOESTEL 794, resp. 783 en 750 HANOI (AFP) Vietnam hi gestemd met het voorstel vam nezen om bij de grensoorlog gi te gevangenen uit te wisseli staat in een verklaring van kl Dien, de leider van de Viet: delegatie bij het vredesoverleg c beide landen. Phan Dien verklaarde echter ,n uitwisseling „om technische nen" niet, zoals door de Ch ,n voorgesteld, op zaterdag 19 ra j, plaatsvinden en dat Vietnam d voorstelt op 21 mei een aanta en gewonde Chinezen uit te w tegen door de Chinezen gevani nomen Vietnamezen. De vierL spreksronde tussen China ec e! nam schijnt overigens verder i hebben opgeleverd. De Chinez t ven aandringen op aanvaardii 0 het uit acht punten bestaanivi desplan. De Vietnamezen vent dit plan echter opnieuw. Nieuw j heeft gemeld dat Vietnam tusa a 7 mei een reeks aanvallen heeft s voerd op Chinees gebied a grens. De Vietnamezen hebl boeren geschoten en de j, grensbewakingstroepen aangt aldus het persbureau. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur 1899 1979 Goede morgen Oma Blok-Uithol hartelijk gefeliciteerd met uw verjaardag en met de hartelijke groeten uit Rijnsburg van: Marian, Bas. Reina, Arjan. Mathilde en Reineke Op 11 mei nam God tot Zich onze lieve zuster, schoonzuster en tante Fem Velinff echtgenote van P. G. Kamermans Haar leven was dienen Middelburg: Penninghoeksingel 87 Nleuwveen: K. Visser-Veling Haren (Gld): C. Veling I. Veling-ten Hof Dordrecht: A. K. van Chastelet W. J. van Chastelet-de Kok neven en nichten In het huis mijns Vaders zijn vele woningen. Johannes 14:1 Op Zijn tijd heeft de Here tot Zich genomen mijn lieve dochter, onze geliefde zuster schoonzuster en tante Johanna Hendrika Valstar-Kuyvenhoven Zij werd 65 jaar. Naaldwijk: L. J. Kuyvenhoven W. Hummelman Jac. Kuyvenhoven N. A. Kuyvenhoven- van Staalduinen W. Kuyvenhoven N. Kuyvenhoven- van Staalduinen Dordrecht: C. M. 't Hart-Kuyvenhoven H t Hart Naaldwijk: J. Kuyvenhoven H. Kuyvenhoven-van der Zee K. Kuyvenhoven E. Kuyvenhoven-de Koning - Maasdijk. C. W. Hofland-Kuwenhoven P Hofland Naaldwijk: H. J. van Duijn-Kuyvenhoven Ph. van Duijn Canada M. C. van der Lucht- Kuyvenhoven A. van der Lucht neven en nichten Naaldwijk. 9 mei 1979 Heden nam de Heer tot Zich onze lieve Moeder en Grootmoeder Neeltje Allaart-Bakker weduwe van Johannes Allaart in de ouderdom van 87 jaar. Barchem: H. J. Alaart G. A. Allaart-Wilkens St. Catharines (Canada): G. Allaart P. Allaart-Reijling Oegstgeest: M. Allaart 01stlykke (Denemarken): J. H. Allaart T. M. C. Allaart-van Schuylen- burg Wageningen: F. L. Allaart H. Allaart-Morks en kleinkinderen Baarn, 12 mei 1979 Emmalaan 5 Correspondentie-adres: postbus 602, 7244 ZG, Barchem. De rouwdienst zal gehouden worden donder dag 17 mei a.s. in de aula van de algemene begraafplaats „Rhijnhof" te Leiden; aanvang 15.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvin den. Na de begrafenis gelegenheid tot condole ren in de ontvangkamer van de begraafplaats. Wat hier krank is, zucht of kwijnt zal daar fris en bloeiend wezen Wat als aards in 't gras verdwijnt is als hemels daar verrezen Zinkt het verderfelijk stofkleed neer onverderfelijk rijs ik weer. Gezang 26:7 (oude ber.) In vol vertrouwen op zijn Heer en Heiland ging van ons heen, na een smartelijk doch moedig gedragen lijden, mijn innig geliefde man en onze zeer zorgzame vader en opa Kornelis Overzet op de leeftijd van 68 jaar, geliefde echtgenoot van Trientje Overzet-Ve- nema na een gelukkig huwelijk van ruim 42 jaar. Opende. 12 mei 1979 Provincialeweg 90 Opende: T. Overzet-Venema Opende: J. G. de Boer-Overzet J. de Boer Grootegast: G. J. Rozema-Overzet H. Rozema Thesinge: A. Overzet T. Overzet-Zomerman Opende: P. Overzet G. Overzet-Hiemstra Uithuizen: J. Miske-Overzet A. C. C. Miske en kleinkinderen. God heeft het zo beschikt, dat Hij onze lieve man, vader en grootvader Gerrit Noltée tot Zich nam. Hij werd 81 jaar. Zijn bijzondere zorg voor ons elk persoonlijk en voor ons als familie, naast zijn bescheiden heid laten een lichtend spoor na. Hij is nu bij God, dat is onze troost. Romeinen 8 31-35a Emmeloord: W. S. Noltée-Roos Emmeloord: W. G. van Beest-Noltée H. M. van Beest Gert Bertwim en Jannie UseMarleen Zwolle: A. M. Meilink-Noltée M. Meilink Annemiek, Bart Gert Jan-Riëtte Rolf, Merelle Emmeloord, 11 mei 1979 Reijdersant 31 De kerkdienst wordt gehouden in „de Ontmoe ting", Europalaan 42, Emmeloord, woensdag 16 mei en begint om 14.00 uur. Hierna is er gelegenheid tot condoléance. De begrafenis vindt plaats op de algemene begraafplaats aan de Espelerlaan te Emmel oord. Ps. 103:17 onberijmd Heden is in de volle zekerheid des geloofs van ons heengegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Stientje van Zandbergen-Bremer sinds 1952 weduwe van Eize van Zandbergen op de leeftijd van ruim 94 jaar. Amsterdam: A. Hommes-van Zandbergen P. Hommes Amsterdam: J. R. van Zandbergen-Baas Amstelveen: G. Visser-van Zandbergen Amsterdam: H. Feenstra-van Zandbergen J. Feenstra Amsterdam: H. van Zandbergen D. van Zandbergen-van Dijk Amstelveen: E. van Zandbergen R. van Zandbergen-Feenstra klein- en achterkleinkinderen Amsterdam. 12 mei 1979 Alblasstraat 33 hs. Liever geen bloemen. Gelegenheid tot condoleantiebezoek dinsdag middag van 2-4 uur en dinsdagavond van 7-9 uur aan huis. De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 16 mei om 13 uur op de begraafplaats Zorgvlied aan de Amsteldijk te Amsterdam. Vertrek van huis om 12.30 uur. Tevens na de begrafenis gelegenheid tot con doleren in de ontvangkamer van de begraaf plaats. speciale advertentiepagina's inlichtingen: tel. 020-913456, toestel 783. Voor ons geheel onverwacht ging van ons heen, naar zijn Heiland, mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader Jan Francke op de leeftijd van 45 jaar Psalm 27:7 berijmd B. H. Francke-Roelse Jan Roelof Bert Wim Barend Christiaan Grijpskerke, 1? mei 1979 Rorikshilweg 2 De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Gasthuis te Middelburg. Bezoekuur van 17.30-18.30 uur. De rouwdienst, geleid door Ds L. C. D. Sinke, zal worden gehouden woens dag 16 mei a.s. om 13.00 uur in de Geref. Kerk te Grijpskerke, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben om 14.00 uur op de begraaf plaats te Grijpskerke. Na de teraardebestelling is er gelegenheid de familie te condoleren in de ontmoetingsruimte van de Geref. Kerk. Na een rijk gezegend leven in dienst van zijn Heiland, is door God plotseling en zonder lijden in zijn Heerlijkheid opgenomen, mijn geliefde man, onze beminde vader, grootvader, broer en zwager Cornells Koelmans geboren 10 maart 1894 M. Koelmans-Riemens Doorwerth: P. W. Massink-Koelmans H. R. Massink Leersum: L. Koelmans K. H. Koelmans-Rohde Hattem: W. Kuhlemeier-Koelmans A. J. Kuhlemeier Bergeyk: H. Koelmans J. Koelmans-Dozeman Vreeland: C. Koelmans C. C. Koelmans-Verkerk Vlissingen: G. Koelmans J. Koelmans-Zegers Hilversum: C. T. Meppelink-Koelmans H. P. Meppelink Arnhem: A. Koelmans I. Koelmans-van Ieperen Hayward (Calif.): M. Koelmans Leiderdorp: T. Wissel-Koelmans A. Wissel klein- en achterkleinkinderen en verdere familie Utrecht. 12 mei 1979. „De Lichtkring" Eykmanlaan 72 Kamer 1-23 De overledene is opgebaard in de rouwkamer van „De Lichtkring". De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 16 mei om 10.45 uur op de begraafplaats „Dael- wijck". Floridadreef. Voorafgaande aan de begrafenis zal er een dienst worden gehouden in „De Lichtkring", welke aanvangt om 10.00 uur. Na afloop is er in de condoléanceruimte van de begraafplaats gelegenheid de familie te condoleren. In vrede met God is na een ernstige zieki overleden onze lieve broer, zwager en ooi Sietse Rensienus Schreuder geboren 25 juni 1926 gehuwd met Min Senior Sydney (Australië), 11 mei 1979 Corr.-adres: Soesterbergsestraat 99, Soest Zwolle: L. Schreuder Soest: G. Rinzema- Schreuder J. Rinzema en kinderen. Auto's aangeboden Amsteldijk 10 TEL. 020-734666 Valschermkade 16 lel. 020-174934 T.k. 2 CV. 4 eind '71 prijs n.o.t.k. Tel. 020-272178 na 17 RENAULT 5 GTL, dec. '76. km. st. 43000, vaste prijs 8000. Tel. 02990-26705. T.k. mooie KEVER midden '75. i.z.g.st. 2900. Tel. 080- 440147. T.k. van 1 eig. OPEL RE CORD 2100 Diesel bj. 18-11/ 77 4-deurs uitv. inst. v. nw., or.ig. 56.000 km. Vr. pr. 8750. Telet. 02290-30355. Inruilwagens Overtoom 197 A'dam-west Tel. 182525 Grote keuze BESTELAUTO'S vracht - piek ups - busjes - luxe bestel v a. 1250 tot 9000. Gar Rysenhout, lid Bovag, Bennebroekerweg 15- 17, Aalsmeer-Rijsenhout. T. 02977-24229. Zoekt u een gebruikte auto die zich ook in de bergen thuisvoelt? Kom van 10 t/m 19 mei naar de No Risk occasion show bij alle V.A.G.-dealers voor Volkswagen en Audi. Overtoom 1! 1000 m' parkeerterre voor onze klai T.k. RENAULT 4 bj. t! zage rekeningen. Prim tel.O 020-720934 van 1 Accessoires onderdele Alles voor ui auto Gebruikte auto-onderdel en plaatwerl Sijbekarspel B.V., Slijp 20. 020-363925 of 31 A'dam-N. voor Nooit land: Wijzend 35, 02291 of 2789. Nibbixwoud. Service en reparatie Auto-reclame is doeltreffend. Wij zijn listen in ontwerpen brengen. Neesman Design Amsterdam Tel. 020-155577. Autofinancieri en verzekerii Autoverzekering premies kunnen W A. vanaf 177, AHrt 372. Dorsman ën. Zandvoort, 02507-7 4534. Diversen Doe mee met de Nationale Humanitas Loterij Loten zijn verkrijgbaar bij alle kantoren van het Parool. ZeK VERHUIZEN door geheel Nederland. G Hulshoft Zn.. B.V., Telf. 020-323630/369392 Zeer, zeer goedkope zing. Tel. 020-4700ir

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6