iezetters Salvador ;ellen nieuwe eis 'Portugal wil landhervorming terugdraaien' ilussische invaliden moeten hun mond houden jlam-ministers: Jeruzalem hoofdstad van Palestina Moezorewa bezweert conflict in Parijs -irter wil lergieplan ngres Toestand van Poolse economie 'rampzalig' r Si"0"1 Gekanteld booreiland Handelsakkoord VS-China rond Indirecte druk Moskou inzake SALT-verdrag rJ 0AG 14 MEI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET SALVADOR (AFP, AP, Reuter) De bezetters van twee ambassades en de kathedraal in [•Salvador hebben nieuwe eisen gesteld. Zij willen behalve de vrijlating van drie vrienden k dat vier mensen die vorige week bij de kathedraal werden aangehouden op vrije voeten D, en eisen de terugkeer van drie kameraden die vorige week de ambassade van Costa *iii El Salvador enige tijd bezetten. a - mOTON (AFP) De Ameri- presldent Jimmy Carter heeft js van afgevaardigden uitge- telf met een plan voor de rant- fciing van benzine te komen nu t voorstellen daartoe van de ent zelf heeft verworpen. Car- emde het besluit van het huis nntwoordelijk" en gaf het 90 ide tijd om met eigen ideeën te d. De senaat had Carters plan ner wel aanvaard. Deze drie hadden aanvankelijk poli tiek asiel gekregen in Costa Rica, maar werden later uitgewezen naar Panama. Eerder had een woordvoer der gezegd dat zij voor de rechter zouden moeten verschijnen. De am bassadeur van Costa Rica en zijn staf waren er door een list in geslaagd te ontsnappen, waarna de bezetters van het gebouw een vrijgeleide kregen naar Costa Rica. Later werd, kenne lijk om juridische en politieke com plicaties te voorkomen, besloten tot uitwijzing naar Panama. Inmiddels worden in El Salvador weer twee ambassades bezet gehou den. De Franse vertegenwoordiging ls al tien dagen in handen van het Revolutionaire Volksblok, en vrijdag nacht werd de ambassade van Vene zuela bezet De ambassadeur en acht van zijn medewerkers worden door tien mannen in gijzeling gehouden. Venezuela heeft inmiddels een be middelaar naar El Salvador gestuurd. partijen een einde te maken aan het geweld in het land, dat overigens in Midden-Amerika niet tot El Salvador beperkt blijft. In het naburige Nicaragua werden twee militairen gedood in de zuidelij ke stad Santa Teresa. Guerrilleros van het Sandinistlsch bevrijdings front voerden daar een aanval uit op een wachtpost. Zij willen de val van de regering-Somoza, die Nicaragua al 42 Jaar met harde hand bestiert. De verbindingen met Santa Teresa wa ren gisteren verbroken en militairen hadden de toegangswegen met de stad afgezet. Bij verspreide inciden ten in andere delen van Nicaragua zouden het afgelopen weekeinde ze ker twaalf mensen om het leven zijn gekomen. Van onze correspondent LISSABON Volgens ont hullingen in Portugese kran ten heeft de Portugese rege ring vorige week een plan be sproken dat een radicaal ein de moet maken aan de be staande landbouwcoöpraties en collectieve boerderijen. 'Volgens dat plan zouden deze boerderijen moeten worden opgeheven en vervangen door „collectieve produktie-eenhe- den van arbeiders" (UECT). De opheffing van de bestaande col lectieven collectieve produktie- eenheden (UCP) geeft de autoritei ten de mogelijkheid de boerderijen aan een financiële controle te onder werpen en hun grondgebied opnieuw in te delen. Met deze drastische ingreep zou er voor gezorgd worden dat het privé- initiatiel en de collectieve boerderij en in de landbouw gelijkwaardig be handeld worden. Het plan zou verder een definitief afzien inhouden van nieuwe onteigeningen van groot grondbezit, een automatische kre dietverlening aan vroegere groot grondbezitters van meer dan 20.000 gulden voor elke teruggave van land en een versnelling van de landterug- gaven van gemiddeld 3.000 naar 25.000 hectare per maand. In februari 1980 zou dan aan alle landteruggaven een einde zijn gekomen. "Het ministerie van landbouw beves tigde dat er over een plan gesproken is maar benadrukte dat dit nog niet voor publikatie was bedoeld. De voortvarendheid van het ministerie heeft nogal wat verbazing gewekt. Het is ondenkbaar dat er in het huidi ge parlement een meerderheid voor dit plan te vinden is. Bovendien lijkt de regering weinig tijd meer bescho ren om dergelijke ingrijpende plan nen nog serieus aan te pakken. Het project lijkt meer bedoeld als een conservatieve troef bij de eventueel komende verkiezingen. Intussen heeft het ministerie van landbouw en visserij weinig moeite gedaan zich te zuiveren van de blaam van corruptie en onwetmatigheden. Het hoge administratieve gerechts hof heeft na de annulering van de teruggave van een stierenfokkerij drie weken geleden opnieuw een landteruggave met onmiddellijke in gang ongedaan gemaakt. Beide be sluiten moeten echter door het minis terie nog worden uitgevoerd. De coöperanten van de stierfokkerij hebben zich nu opnieuw tot het hoog administratief gerechtshof gewend om de tenuitvoerlegging van het von nis af te dwingen. De nu illegale eige naar van de stierenfokkerij zit overi gens in Brazilië. Ingevolge de wet zouden langdurig afwezige grondei genaren geen rechten kunnen doen gelden. Processen Het aantal processen inzake landte ruggaven bij dit hof loopt Inmiddels in de honderden. In het algemeen gaat het om teruggaven van land aan personen die daar volgens de wet geen recht op hebben. Het ministerie wordt daarbij van de meest uiteenlo pende onregelmatigheden beschul digd. Het meest voorkomend is het ontbreken van de Juridische metive- ring bij de teruggavebeslulten. Ook vermeldt het ministerie de archief nummers van de besluiten niet. zodat beroep ertegen bemoeilijkt wordt. De processen worden verder vertraagd door het niet of niet op tijd verstrek ken van de door het hof gevraagde documenten. Het ls zelfs gebeurd dat een advocaat door een ambtenaar van het ministerie inzage in de stuk ken geweigerd werd. Vorige week ontdekte een van de betrokken advocaten, dr. Luso Soa- res, dat het ministerie er steeds dub bele processen op nahoudt, zoals een belastingontduiker met een dubbele boekhouding werkt. Volgens geruchten zou er ook sprake zijn van corruptie. Het meest ge noemd wordt het geval van een Ne derlander, die vijfhonderdduizend Escudo's (meer dan 20.000 gulden) als steekpenningen aan een juridisch medewerker van het ministerie van landbouw en visserij gegeven zou hebben. Feit ls dat kort na de terug gave van een groot stuk land aan een Portugese vroegere eigenaar, deze het land aan de met name bekende Nederlander verkocht. Het verkopen van teruggeven land is bij de wet verboden. rwerping van het nationale plan benzinerantsoenering maakt de V njlBtlIlg ilgde Staten volledig kwetsbaar n algemeen tekort aan ollepro- n, zo verklaarde Jimmy Carter over de pers. Hij zei nog geen iene olieschaarste te verwach- naar de VS kunnen als die ste komt voor een ernstige na- crisis komen te staan wanneer voorzorgsmaatregelen heb- wijzing met 246 tegen 159 lfien door het huis van afge- gden komt volgens het Witte up een moment dat de voorra- tuwe olie in de VS op „een ge- 50 Ie laag peil" staan, namelijk J UJoen vaten. Een niveau van w Biljoen vaten wordt door het ^Jterie van energie als „het veilig- um" beschouwd. >k aan een nationaal rantsoe- valt het nemen van itregelen toe aan de gouver- «Tan de staten, die daarbij kun- runen op oude besluiten, soms periode van de oliecrisis van 974. Zo hebben de gouverneurs M ""1 neesl 'land en Virginia, alsook de iter van het district Colum- de Amerikaanse hoofdstad in) zich voorstanders ver van een rantsoeneringsmaat- zoals nu in Californië van is. De bezetting vond plaats nadat twee leden van hetBPR waren vrijgelaten, en de regering van El Salvador liet weten dat zij de andere drie waarvan de vrijlating was gevraagd „niet ken de". Het Revolutionaire Volksblok wil het aftreden van de rechtse rege ring van president Carlos Humberto Rumero, die wortelt in de kleine elite die in El Salvador alle macht in han den heeft. De president zou inmiddels met har de hand een einde willen maken aan de bezettingen en aan de golf van bomaanslagen die over het land gaat. Volgens militaire zegslieden zijn troe pen in staat van paraatheid gebracht. Ook nemen de geruchten toe over een op handen zijnde staatsgreep, omdat de president de controle over het land met de dag verliest. Oud-generaal Joese Alberto Medrano zinspeelde daarop toen hij zei dat er „diepgaan de veranderingen" moeten komen, en dat het „niet kan worden toegestaan dat de regering haar taken niet kan vervullen". Medrano heeft veel in vloed verworven door zijn aandeel in de grensoorlog tussen El Salvador en Honduras, in 1969. De aartsbisschop van San Salvador, mgr. Oscar Arnulfo Romero heeft in middels een oproep gedaan op alle WARSCHAU (AP) Het dissidente Poolse comité voor maatschappelijke zelfverdediging heeft dit weekeinde een oproep gepubliceerd die gericht ls aan alle Polen, ongeacht hun politieke overtuiging, om de slechte economische situatie waarin het land verkeert, te boven te komen. In de oproep zei het comité dat de economische toestand van Polen in sommige sectoren bijna katastrofaal is. De economische groei is op een enorme manier vertraagd.een der de van de productiemogelijkheden wordt niet gebruikt als gevolg van fouten in het plansysteem. Het comité werd door dissidenten van verschillende politieke richtin gen opgericht in 1976 om arbeiders te helpen die betrokken waren bij de ongeregeldheden na de plannen van de Poolse regering om de voedselprij zen te verhogen. De groep noemde zich toen „comité voor de verdedi ging van arbeiders", een naam die naderhand werd veranderd in „comi té voor maatschappelijke zelfverde diging." De Poolse staatsschuld, zo wordt ge zegd, is gestegen tot 30 miljard gul den en om de afbetalingen en de n Reuter, AFP, AP) De islamitische ministers van buitenlandse zaken hebben zaterdag bet slot van hun tiende conferentie in Marokko Jeruzalem uitgeroepen tot de hoofdstad 'alestina. In een slotverklaring werd de Egyptisch-Israëlische vredesregeling veroordeeld 'm Eed steun toegezegd aan de overkoepelende Palestijnse organisatie PLO. S «Ier Gazastrook De burgemeester van Gaza Rachad el-SJawa heeft in Beiroet verklaard dat de Gazastrook en de westelijke Jordaan-oever door een corridor met eikaar verbonden moeten worden. Deze doorgang zou onder toezicht van de Verenigde Naties moeten ko men te staan. De burgemeester bena drukte nog eens de eenheid van beide gebieden. De bevolking beschouwt de PLO unaniem als de enige wettige s t richting van een organisatie van vertegenwoordiger van het Palestijn se hoofdsteden, Jeruzalem se volk. in, en deden een beroep op leden van de organisatie om- Een zoon van de leider van de rechtse financiële en politieke steun te Libanese Falangepartij Pierre Ge- aan de campagne om Israël uit mayel, de 37-jarige Amln Gemayel is gisteren aan de dood ontsnapt toen een landmijn ontplofte voor de auto, waarin hij, zijn vrouw en twee van hun kinderen zaten. Het echtpaar werd slechts licht gewond. Een woordvoerder van de partij zei niet te weten wie aansprakelijk moet wor- [erentie verwerpt de resulta- u de akkoorden van Camp Da- n Washington, die het onver- dbaar recht van het Palestijnse >P een onafhankelijke staat on- :hap van de PLO ontken- veroordelen de rol van de VS otstandkoming van de akkoor- luidde een deel van de verkla- een motie worden „het uitbui- i de mens en de hulpbronnen ai lestina en in de bezette Arabi- :M gebieden" gehekeld. ;rs hebben ook besloten tot den gesteld voor deze aanslag. Eerder hadden zich in het christelijke deel van de Libanese hoofdstad Beiroet incidenten voorgedaan tussen ver scheidene groepen rechtse chris tenen. Actie Unifil >m te verdrijven. De conferen- rl jtulgde steun aan de Afrikaanse re liingsbewegingen. Ook is een irdi chc resolutie aanvaard waarin rsp *agd wordt om de rechten van de ffi-minderheid in Oeganda te beteren. Nigeriaanse, Senegalese en Neder landse blauwhelmen van de VN-vre- desmacht Unifil zijn dit weekeinde in het zuiden van Libanon het dorp Braachit binnengetrokken om te voorkomen dat majoor Haddad van de christelijke militie zijn bedreiging zou uitvoeren en het dorp zou inne men. Braachit is doelwit geweest van Israëlische kanonnen en rechts Liba nees geschut. Vrijdag werden bij zo'n beschieting drie mensen gedood en raakte één vrouw gewond. Na het dreigement van Haddad vroeg het dorpshoofd van Braachit hulp aan de Ierse commandant van de Unifil- troepen. Er is nauwelijks hoop meer dat reddingploegen acht ver miste medewerkers van een voor de Amerikaanse zuid kust omgevallen booreiland levend zullen terugvinden. De acht zitten waarschijnlijk opgesloten in het gedeelte van het eiland dat onder wa ter is verdwenen. De installa tie voor de kust van Texas kantelde toen in een storm een van de drie pijlers brak. KANTON (AP) „Zeer waarschijn lijk" zal het handelsverdrag tussen China en de Verenigde Staten van daag worden ondertekend. De minister van handel, Juanlta Kreps, zei dat gisteren, maar waar schuwde wel dat er altijd op het laat ste moment nog iets „mis kan gaan". Als de plannen doorgaan vindt de ondertekening plaats in Kanton, van een tekst waarover Amerikanen en Chinezen lange tijd in Peking hebben onderhandeld. SALISBURY, NAIROBI (AFP, Reuter) De toekomstige premier van Rhodesië, bisschop Abel Moezorewa, heeft een conflict binnen zijn Verenigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC) bezworen. De bisschop sprak zijn veto uit over een met grote meerderheid aangeno men verklaring om eerste vice-voor- zitter James Chlkerema uit de partij te zetten. Chikerema had gezegd dat de raad wordt beheerst door een „stammenmaffia" en „dictatoriaal" word geleid. Moezorewa zou daaraan toegeven, en zich schuldig maken aan vriendjespolitiek. Op een partijcon gres in Salisbury weigerde Chikere ma gisteren zijn verontschuldigingen aan te bieden. Toen het congres daar op een verklaring in stemming bracht om hem uit de partij te stoten, liep de vice-voorzitter van de Verenigde Afri kaanse Nationale Raad woedend weg. Hij moest zich buiten de con greszaal met een revolver een groep Jongeren van het lijf houden, die hem wilden aanvallen. De partij van Moe zorewa heeft na de recente verkiezin gen in Rhodesië 51 van de 100 zetels in het parlement. Indien Chikerema en zijn getrouwen uit de partij waren gezet, was die meerderheid in gevaar gekomen. Geen geloof Bisschop Moezorewa zei gisteren geen geloof te hechten aan berichten over een nieuw militair verbond van het Patriottisch Front, dat de „bin nenlandse regeling" in Rhodesië, en de verkiezingen gewapenderhand be strijdt. Volgens het front leidt dit niet tot een werkelijk zwart meerder- heidsbestuur en ls de stembusstrijd een „schijnvertoning". Zaterdag maakte de Ethiopische ra dio bekend dat de twee leiders van het front, Joshua Nkomo en Robert Moegabe, een gemeenschappelijk commando hebben gevormd voor hun oorlog tegen de nieuwe regering in Salisbury. Ook hebben ze gepraat over een grondwet voor een waarlijk onafhankelijk Rhodesië. rente te kunnen opbrengen, moet de natie dit Jaar 8 miljard gulden uitge ven de helft vai de totale inkom sten uit de Poolse export. Het comité voegde eraan toe dat de enorme in vesteringen van de jaren 1971-75 geen resultaat hadden opgeleverd. De Poolse landbouw ls er slecht aan toe, omdat de staatsboerderijen grote, voorrechten genieten, terwijl de pro ductie voornamelijk van de individu ele boeren moet komen. MOSKOU (Reuter, AP. DPA) Het officiële Russische partijblad Prawda heeft gisteren fel uitgehaald naar het Amerikaanse militair-industriële complex dat volgens haar „een hyste rische campagne" voert om te voor komen dat het nieuwe SALT-2-ak- koord wordt gesloten. De Amerikaan se politici die het sluiten van het akkoord proberen te verhinderen ne men een zware verantwoordelijkheid op zich, met betrekking tot hun eigen volk maar ook de rest van de wereld. Volgens Prawda vreest het militair- industriële complex dat het 8ALT- akkoord vele miljarden guldens winst zal gaan kosten. Izwestia, de spreekbuis van het Kremlin, was zaterdag gematigder. Het gewaagde van „een triomf van het geduld en de volharding". Het 8ALT-2-verdrag zal volgens Izwestia een barricade opwerpen op de weg naar verdere bewapening met syste men, die de grootste vernietigings kracht hebben en schrikwekkend duur zijn. Het verdrag zal de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten in gelij ke mate tot voordeel strekken, aldus het blad. Het officiële Russische persbureau TA88 heeft gemeld dat de datum voor de ondertekening „voorlopig" is vastgesteld op 15 tot 18 juni. Dat zou in verband met de gezondheidstoe stand van de Russische president Breznjew verband houden. Russische journalisten in de VS menen echter dat het Kremlin een slag om de arm wil houden omdat nog niet alle kwes ties zouden zijn geregeld. Amerikaan se functionarissen menen dat het ze ker is dat het verdrag wordt onderte kend. 'Henk Wolzak m - Sowjet-burgers hebben in mei vorig jaar de „Initiatiefgroep ter terming van de rechten der Invaliden" opgericht. Pogingen om een ièle bond voor invaliden te stichten, waren jaren lang tegengewerkt 'de beroemde en beruchte Sowjet-instanties, die de eenvoudigste en It vanzelfsprekende zaken kunnen verbieden. TM kent wel bonden van blinden en hij werd behandeld, nadat hij in 1969 door temmen. Die werken tot ieders tevre- een beschadiging van het ruggemerg ver lamd was geraakt. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis in Tsjistopol in de Tataarse Republiek dat voor dergelijke patiënten niet is uitgerust. In de Sowjet-Unie zijn enkele inrichtingen waar dwarslesies kun nen worden behandeld, maar de artsen in Tsjistopol deden geen enkele poging Choe- zajnow daarheen te sturen. Hij had volgens hen zelfs nog maar enkele dagen te leven. 2,v omdat de leden behoorlijk werk afleveren, zich voor een deel zelf verzorgen en een redelijk bestaan voor invaliden die zich slecht kun- [gl «wegen door ongevallen, ziekte of aan- gebreken, valt formeel onder het 'krie van sociale voorzieningen. Dit £zich echter weinig voor hen ingespan- e" alle pogingen van de invaliden om te krijgen getorpedeerd. Wie ooit een heeft gebracht aan een ziekenhuis in wjet-Unie. kan zien hoe sterk gewone 'ten al afhankelijk zijn van het be aat zorgt voor schone kleren, aanvul- Joedsel en soms zelfs verbandmidde- verzorging Om het vriendelijk te WB£'aten de voorzieningen voor invali- a, ""gal wat te wensen over. tecumenten die sedert mei 1978 zijn •henen, geven een weinig opwekkend 1 Zo vertelt Faizoela Choezajnow, hoe Choezajnow lag er vier maanden, zonder dat iemand een hand naar hem uitstak. Zijn vrienden wisten gedaan te krijgen dat hij naar een ziekenhuis in Kazan werd over gebracht. Hier was weliswaar ook geen spe ciale afdeling voor ruggemergbeschadigin- gen, maar de medische verzorging stond er op een beter peil. Daarna lukte het Choezaj now zelfs in een grote kliniek in Moskou terecht te komen, waar een afdeling van 43 patiënten de beschikking had over slechts twee gammele rolstoelen. Wie daarin ging zitten, liep de kans op een nieuwe beschadi ging. Omdat deze rolstoelen de enige moge lijkheid boden een frisse neus te gaan halen of bij de wasbak te komen, werd er voortdu rend slag om geleverd. De afdeling had één verpleegster. „Veel patiënten stierven voor mijn ogen, maar meestal niet aan hun ziekte," zegt Choezajnow. „Ze liepen longontsteking op, omdat ze niet op tijd werden geholpen en hele etmalen nat voor het open raam lagen. Het beddegoed werd alleen verschoond als de artsen de ronde deden." Het ziekenhuis was de kritische Choezaj now liever kwijt dan rijk en onder het voorwendsel dat hij te zijner tijd zou wor den opgeroepen voor het bekende Botkin ziekenhuis in Moskou, mocht hij naar huis. Een jaar wachtte hij tevergeefs op zijn oproep. Zijn éénkamerwoning, die hij met zijn moeder deelde, ontbeerde de elemen tairste voorzieningen. Het was een onmoge lijke toestand. Maar Choezajnow bleef streven naar opna me Het lukte hem om alleen, met wat hulp van omstanders, naar Moskou te vliegen en het centraal comité te bereiken. Choezaj now kreeg er een koele ontvangst. Hij had een onderhoud gevraagd met Brezjnew. maar een zekere Bjelozerow ontving hem. In 1980 worden de Olympische Spelen voor gehandicapten in Nederland gehouden. Het zou voor de hand hebben gelegen als de Sowjet-Unie de spelen had georganiseerd, want een stilzwijgende afspraak wil dat het land die de „gewone" Olympische Spelen huisvest, tevens die voor de gehandicapten verzorgt. De Nederlandse Invaliden Sportbond kent twee officiële argumenten waarom de Sowjet- Unie met deze gewoonte breekt: De Russen zijn niet vertrouwd met sport voor gehandicapten en het land heeft zelf zo weinig invaliden. Misschien zijn er ook nog wel andere redenen te bedenken. de met opsluiting in een psychiatrische inrichting. Tochtig Inmiddels was hem een nieuwe woning toe gewezen, wederom een éénkamerwoning op de derde verdieping. Zijn oude, zieke moe der moest op de tochtige gang slapen. Choe zajnow vroeg om een betere woning, maar de instantieè vertelden hem doodleuk dat in de Sowjet-Unie zelfs oorlogsinvaliden soms nog in kelders wonen. Verbitterd stelde Choezajnow vast dat spe culanten de woningmarkt hebben overge- KGGTPUflt nomen en dat een man met een pensioen van zeventig roebel in de maand léén roebel is ruim drie gulden) overal tussen valt. moeilijk een verongelijkte, ongelukkige in valide te vinden. Maar de behandeling van Choezajnow is helaas tekenend. De vereniging tot bescherming van de rech ten van de invaliden werd ook al spoedig een doorn in het oog van de autoriteiten. Bij een van de andere oprichters uit de stad Joerjewo-Polskoje. Fevelow, werd huiszoe king gedaan. Hij kreeg het bevel zijn activi teiten. „onwettig en anti-Sowjet" genoemd, te staken Een kolonel van de KGB dreigde de invalide met dezelfde strafmaatregelen als Orlow. Ginzboerg en Sjtsjaranski. Deze liet hem niet eens uitspreken en dreig- In Nederland is het natuurlijk ook niet Dit was een keerpunt. Op het moment dat Fevelow werd bedreigd met arrestatie, wer den de mensenrechten aangetast en zag de „Helslnki-groep tot toezicht op de naleving van internationale akkoorden" zich ge noodzaakt de wereld op deze gebeurtenis sen te wijzen. Ook Joeri Kiseljew, de derde oprichter van de groep, kreeg in Moskou thuis, bezoek van enkele leden van het comité van oorlogsve teranen. die hem beschuldigden van onwet tige handelingen en ernstig waarschuwden. Kiseljew werd herhaaldelijk via de telefoon bedreigd en op de Krim, waar hij een bui tenhuisje heeft, probeerden de autoriteiten zijn bezit in beslag te nemen onder het voorwendsel dat het zonder officiële toe stemming was gebouwd. De Helslnki-groep trad begin dit jaar nog eens in de openbaarheid met een document, waarin zij verklaarde dat de „Groep tot bescherming van de rechten van Invaliden" beslist geen filiaal van de eigen beweging is. Maar de Helslnkigroep behield zich wel het recht voor rechtsovertredlngen bekend te maken, ook bij de behandeling van deze invaliden. De Sowjet-Unie laat zich graag voorstaan op de goede sociale voorzieningen in het land. Maar voorzieningen voor invaliden kosten geld, materiaal en energie. En ze zijn niet spectaculair. Het is beter als invaliden zich op de achtergrond houden, in hun huizen die niet op hun handicap zijn inge richt en die ze bij gebrek aan invalidewa gentjes niet kunnen verlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5