Romeo en ontroerend Julia: mooi 'Nederland onbekende in Rotterdam' met muzikale zaken Voortreffelijk spel van Nederlands Kamerorkest «W.pa.,141516171819 A Pijpers Pianoconcert 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: neem 'ns een éénpansgerecht. Overtuigende jonge bezetting van het Nationale Ballet Toonkunstenaa zijn boos op N( CDA-jongeren achter olie-embargo tegen Zuid-Afrika .MAANDAG 14 MEI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TP.OUW/KWARTET door Eefje van Schalk AMSTERDAM „Het blijft mooi, verzuchtte de programmaverkoopster van de Amster damse Stadsschouwburg. Daarmee doelde ze op de twaalf jaar oude Romeo en Julia-versie van het Nationale Ballet, die Rudi van Dantzig in 1967 op muziek van Prokofief maakte en die zo schitterend door Toer van Schayk is aangekleed. De uitvoering hiervan, zaterdag avond in Amsterdam, was een bijzon dere. want het was een vuurdoop voor veel Jonge dansers: Karin 8chnabel «sinds 1976 in het corps de ballet) als Julia en Clint Farha (sinds 1978 so list) als Romeo. Maar ook andere betrekkelijke nieuwkomers en leden van het corps de ballet kregen de kans. Ad Berbers als Tebaldo. Stephen Baranovlcs als Mercutio en Leo Besseling als Oraal Paris Met deze Jonge bezetting heeft het Nationale Ballet wel heel recht streeks in het romantische hart ge schoten: een ontroerend mooie voor stelling met veel vertederende mo menten was het gevolg. Naar de vele open doekjes en de uitbundige sloto- vatie te beoordelen gold dat niet al leen voor de programmaverkoopster. Bezield Hoewel de eerste acte wel té traag op gang kwam en de scène-overgangen lawaaierig en rommelig waren en wei nig goeds voorspelden, zette dit Re- naissance-schilderij zich toch steeds heftiger in beweging. Het leek wel of alle dansers in de eerste pauze door een strenge trainer waren toegespro ken, want de volgende twee actes verliepen als bezielde spektakels, waaraan zelfs de nuchterste toe schouwers zich uiteindelijk niet kón onttrekken. Vertederende Julia Die bezieling werd vooral uitgedra gen door Karin Schnabel en Clint Farha zelf. Schnabel heeft in principe alles mee om een vertederende Julia te zijn: ze is licht en klein, beeld schoon. rank en niet te vergeten jong. Maar bovenal bezit ze een overtuigen de toneelaanwezigheid, gecombi neerd met een verfijnde klassieke techniek. Ze is speels en weemoedig tegelijk en zet haar bewegingen nooit té dik aan. Haar Julia-vertolking laat daardoor de ruimte open voor de overgang van de beschermde meis jeswereld tot de radeloze worsteling tegen haar noodlot, zonder dat Schnabel hierbij in clichés of groffe extremen vervalt. haast dweperige populariteit kan re kenen. een uitstekende Romeo te zijn. Hoewel hij van zijn kalverver- liefdheid eerst een beetje té stoere versiertoer maakte, in een apart voor hem gezette variatie, smolt die bra voure als het waren in zijn kersverse huwelijk weg. Van de branieschopper blijft een wanhopige Jongen over, die geen an dere oplossing kin zien dan zelf moord door het noodlottige misver stand rond Julia's schijndood. Aan de onstuimigheid waarmee Farha dit brengt, is niet te ontkomen. Rudi van Dantzig heeft dit drie uur durende ballet met duidelijke karak ters uitgewerkt. In de flitsende scherm- en sterfscène van de tweede acte, waarbij de vonken er daadwer kelijk vanaf vlogen, overtuigde Ad Berbers als de hoogmoedige, ruzie zoekende Tebaldo en Stephen Bara novlcs als de sprankelende Mercutio, die zijn dodelijke steekwond niet kan verbloemen. AMSTERDAM (ANP) De landse toonkunstenaarsbond fl heeft in een brief aan minister niers van CRM geprotesteerd het beleid van de NOS ten au van de CAO-onderhandelingen omroepmedewerkers. Volgens bond maakt de omroepleiding i schuldig aan „onbehoorlijk bes i en machtsmisbruik", omdat zij paalde vakorganisaties, waaroo 1 de NTB, niet als onderhandelit i partner wil erkennen in het Cl overleg. „De criteria die de NOS op dit^ hanteert zijn van dien aard dat enkele nieuwe vakorganisatie ooit kans krijgt tot het overleg u* treden", aldus de NTB. Die staat] sedert 1963 naar aanleiding! een conflict over arbeidsvoorwain voor freelance tv-medewerkers -1 ten spel. „Wij menen dat de democratism van de omroeporganisaties een is zolang aan alle bij de NTB a sloten musici het recht op meda j| genschap bij de vaststelling van' arbeidsvoorwaarden wordt ontz«| aldus de brief. M I it, l Karin Schnabel Clint Farha titelrollen Romeo en Julia. door R. N. Degens Uitstekende Romeo Renaissance-pracht Voor deze tere Julia blijkt Clint Far ha, die door zijn sensationele en voor al sensuele dans interpretaties op een Voor zijn werk op het gebied van de kankerbestrijding heeft dr. L. Meinsma zaterdag in Amsterdam de Muntendam-prijs ontvangen. Op de foto Bekijken dr. Meinsma (links) en prof. .Muntendam de penning, verleend door het Koningin Wilhel- mina Fonds. Met deze verbeelding en benadruk king van tegengestelde en toch ook verwikkelde gevoelens van liefde, haat, afgunst en vooral onmacht heb ben Van Dantzig en Van Schayk des tijds een knappe choreografie gemaakt. In deze jonge, overtuigende bezet ting. samen met de fantastische Re naissance-pracht zal deze Romeo en Julia-versie nog lang de tand des tijds kunnen doorstaan. Want 't blijft op deze wijze niet alleen mooi. maar ook ontroerend mooL UTRECHT (ANP) De CDA-fracties in de Eerste en Tweede Kamer moe ten zorgen dat de regering Initiatie ven neemt om tot een effectief olie embargo tegen Zuid-Afrika te komen. De jongerenorganisaties van de drie CDA-partiJen en de rechtstreekse le den van het CD JA (Christendemocra tisch Jongeren Appel) hebben zich zaterdag op hun congres In Utrecht achter de 8hell-actie van het comité Zuidelijk Afrika gesteld, dat op een effectief embargo is gericht. Het con gres roept de CDA-fracües in de bei de Kamers op dit standpunt over te nemen. Het congres besloot verder een brief naar de Tweede Kamerfractie te stu ren over het „falende beleid" van staatssecretaris Haars (Justitie). De CDA-jongeren vinden dat het beleid van de staatssecretaris niet genoeg in overeenstemming is met het CDA- programma en het vreemdelingen- verdrag van Oenève. ROTTERDAM In Rotter dam kon men dit weekeinde terecht voor een reeks concer ten met uitsluitend heden daagse Nederlandse muziek. Ondanks het teleurstellende ervaringsfeit dat het Rotter damse concertpubliek maar heel weinig belangstelling toont voor wat in deze tijden van inlevering en aftopping nog aan nieuwe muziek aan de markt komt, heeft men het toch aangedurfd in De Doelen vanaf vrijdagavond tot en met zondagmiddag in elf con certen en andere manifesta ties onder het motto „Neder land in Rotterdam" alleen maar onbekende muzikale za ken op te dienen. Met als gevolg dat de ruimten waarin zich deze optimistische manifestaties afspeelden (hal, kleine zaal, Eduard Flipsezaal) nog veel te groot waren om hoopgevend gevuld te raken met belangstellenden. De klanken die de beiaard van het 8tadhuis 's middags om half één afgaf (via de bespeling door Laura Meilink met werken van o.a. Maassen, Badings en Monniken dam) waren ter plekke moeilijk te ontlopen, maar ook moeilijker gecon centreerd te beluisteren dan wat zich verder in de beslotenheid van De Doelen afspeelde. Dat was diezelfde avond een concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Otto Ket ting, met daarna een programma van Nederlandse filmmuziek. Zaterdag middag en -avond: concerten door studenten van het Rotterdams Con servatorium, elektronische muziek (van Jan Boerman), optreden van het Slagwerkerensemble van het Rotter dams Conservatorium, een concert door het ASKO-orkest en een optre den van de „Instant Composers Pool". En 's zondags nog een piano- Otto Ketting dirigeerde Rot terdams Philharmonisch Orkest. recital door Theo Bruins, een video programma over Nederlandse com ponisten, elektro-instrumentale wer ken door het „Ensemble ICE", en een concert door het „Ensemble M". Bij elkaar waren er meer dan vijftig composities te horen waarvan er vele hun eerste uitvoering beleefden. Een muziekfestival In optima forma dus, ook wat betreft het ontbreken van elk element van feestelijkheid. Zelfs bij het stuk „Met welbeleefde groet van de kameel" van de notoire grappen maker Misha Mengelberg (1925) bleef de feestvreugde uit, omdat het bijbe horende ombouwen van een keuken stoel tot kameel door omstandighe den achterwege moest blijven. En dat geeft dan teveel gelegenheid te horen hoe hier met een te langdurig gebruik van spullen uit de muzikale feestarti kelenwinkel wordt gewerkt. Serieus Voor het overige was het allemaal dood-serieus wat er geboden werd. Zelfs pedagogische oogmerken ont braken niet. Te weten het onderdeel „Pianomuziek in première", waaraan zaterdagmiddag acht studenten van het Rotterdams Conservatorium meewerkten, plus inleider Ton Hart- Ton Hartsuiker: pedagogi sche pianomuziek. de: „Rotations" van Ernst Oostei (1951) dat bedoeld is om uitgevoe worden in een meer „ruimtelijke" stelling wat hier niet kon, waart het accent wellicht teveel op de bundige lawaaierigheid van dit miskenbaar vitale stuk kwam liggen. De sterkste indruk van het com dat door het ASKO-orkest o.Lv.i van Beek en Jurrien Sligter werd geven, heb ik meegenomen van laatste werk van het program „Harlekijn" van Cornells de Ba (1952) op teksten uit Paul van Ost en's „Bezette Stad". Het werd uit voerd onder Sligter met mede king van Marius van Altena (ten Meinard Kraak (bariton) en Lodei Meeuwsen (bas). Een muziek die druk maakt door de strenge, st« monumentale manier waarop zij maatschappijkritiek in Van OsJ en's teksten onderstreept en aki ware van uitroeptekens voora waarbij de indringende grafla vormgeving die de dichter aan Ba te Stad gaf in klanken lijkt taald". suiker. Zij speelden elf composities, voortgekomen uit opdrachten tot het schrijven van korte pianostukken die voor het muziekonderwijs gebruikt zouden kunnen worden, en die de moeilijkheidsgraad van sonatines van Clementi niet moesten over schrijden. Als geheel beantwoordt het resultaat wel aan het doel, al lopen de artistieke kwaliteiten en de uitvoeringseisen onderling wel sterk uiteen. Peter Jan Wage mans, van wie ook de opmerkelijke „Muziek I" vrij dags door het Rotterdamse Philhar monisch was uitgevoerd, leverde naar mijn smaak een doeltreffende be knopte bijdrage met twee stukken voor piano-vierhandig; maar Enrique Raxach schreef met „Ricercare" ei genlijk een te veeleisend stuk, waar mee Diny van Overveld (één van de acht studenten) overigens weinig dat'van"strae™r' moeite leek te hebben. Er waren door van btraesser de Rotterdamse Kunststichting, die dit project had opgezet, over de hon- MdpCrinQGn derd pianopedagogen voor deze mid dag uitgenodigd. In totaal, inclusief een paar componisten, familieleden en pers, waren er misschien vijftig toehoorders In dit overvolle weekeinde onder meer nog drie pianocoi aan de orde: het door hemzell tolkte Pianoconcert van Theo dat al uit 1952 dateert en waarin op speelse manier de 12-toonsl niek toepast, het „Canterbury certo" van Joep Straesser (1934) complex stuk „voor kamerorkei piano" dat na een grote solo-cad voor de piano met een imponert klokgelui-impressie op de titel speelt en de „Dans van de Malic i trijzen" voor piano en blazers Guus Janssen met veel persifleri „haperingen". Janssen was de vil ze vertolker van zijn eigen werk Haperingen waren ook verwerkt in „Nieuw Werk" van Termos (1952) waarin basklarinet opzette) c" van Pi ADVERTENTIE MAANDAG I^^DINSÖA^^^^^WOËNSDA^^^^OONDËROA^^^^VRÏJDA^^^^ZATËRDA^^^^^^^^L Internationale Verpakkingsbeurs/14 t/m 19 mei 1979/ Jaarbeurscomplex Utrecht/Vfan 9.30 uur -17.30 uur, zaterdag tot 16.00 uur.I Bedroevend Nog bedroevender was de belangstel ling voor de demonstratie van het Slagwerkensemble van het Rotter dams Conservatorium dat zich zeer kundig en slagvaardig inzette voor een drietal composities: Toccata van Henk de Vlieger (1953) en Gong-Gong van Gerard van Wolferen (1955), twee zeer recente werken die beide onge wild aantoonden dat de zogeheten minimal music een onvruchtbare en in zichzelf doodlopende stijl is, die meestal tot letterlijke en figuurlijke herhalingen beperkt blijft. En als der- Speciaal vandaag Geheim commando met de laatste aflevering Als een kat In het nauw Ne<l. 2/20.27 Herhaling van het program ma „Moe. we blijven altijd bij je!" van Hans Sleeuwenhoek dat een prijs in Spanje heeft gewonnen Ned. 2/21.20 Hier en Nu Ned. 2/21.55 Finale van VARA's Voor stelling Ned. 1/20.45 „Een groot uur: U" over sport en gesondheid Ned. 1/21.55 Plein Publiek van de NCRV-radio gaat over sestig jaar NCVB Hilv. 2/9.15 Kerk vandaag gaat over de aktie kerkbouw SSK Hilv. 2/1S.U In Klassiek in NCRV Stu dio 2 opnamen van een concert door Gregg Smith Singers Hilv. 2 20.00 Over Willem Bolderdijk gaat het NCR V-programma Literama Hilv. 221.30 „Met de rug naar gisteren" gaat het over de ontmoedigen de weg van veel sollicitanten die onder het mom „U hoort nog van ons..." Hilv. 2/22.40 door Jac. Kort door Jac. Kort AMSTERDAM Indien alles volgens de plannen was verlo pen. dan had Willem van Ot- terloo op 21 Januari J.l. een concert gegeven ln de grote zaal van het Concertgebouw. In Juli 1978 kwam deze dirigent plot seling om het leven, waarna Kees Bakels bereid gevonden werd. zijn taak over te nemen. Echter het was op de bewuste avond zo glad. dat het concert moest worden afgelast en nu eindelijk zaterdag J.l. plaatsvond. Van Otterloo is niet alleen een voor aanstaand dirigent geweest, maar ook een zeer talentvol componist, hetgeen bleek uit de suite voor strijk orkest, die hij op 31-jarige leeftijd heeft geschreven en die thans tot zijn nagedachtenis aan het begin van het concert ten gehore werd gebracht Uit de vier korte en pregnante delen, waaruit deze suite bestaat, krijgt men een goede indruk van Van Otter- loo's beheerste en bekwame werk wijze. De Franse meester-cellist Pierre Foumier was de solist in het concert voor cello en orkest In D. dat Joseph Haydn in 1783 schreef, maar dat eerst in de dertiger Jaren van onze eeuw ontdekt werd. Door zijn melodieuze en tevens virtuoze kwaliteiten heeft het zich onmiddellijk een plaats ver overd temidden van de beroemde cello-concerten. Pierre Fournier gaf van dit concert een schitterende vertolking, warm en doordringend van toon, maar tevens licht en speels in de snelle passages. Het Nederlands Kamerorkest dat zich in Van Otterloo's Suite reeds had onderscheiden door fraai orkestspel, begeleidde Fournier voortreffelijk. Talrijk zijn de Divertimenti. die Mo zart heeft geschreven. Ze bestaan in allerlei bezettingen, al naar gelang de musici die hij bij de hand had en dienden ..slechts' ter opluistering bij feestelijke gelegenheden. Zulks bete kende echter geenzins. dat de compo nist er met de pet naar gooide. Neem nu in 1779 geschreven Divertimento voor strijkorket en twee hoorns (K.V. 334), waarmede het orkest zijn con cert besloot. Welk een prachtig doorwrocht werk leverde Mozart met dit Divertimento af. Het werd in alle opzichten verrukkelijk gespeeld on der Bakels' inspirerende en kundige directie. AMSTERDAM Wat zou toch de oorzaak zijn, dat de ene concerten-serie weken van tevoren is uitverkocht en dat er voor de andere zo wei nig belangstelling bestaat, dat de Grote Zaal nog niet voor de helft bezet is, zoals het geval was bij de start van de Familie-serie op jl. zater dagavond? De prijs Is laag. het aanvangsuur vroeg, het programma populair en gevarieerd, allemaal redenen om er met je hele gezin gebruik van te ma ken maar toch gebeurt het niet. Joop van Zon had ditmaal de leiding van het Concertgebouworkest en de assistent van dit orkest. Ed Span jaard. trad op als piano-solist. Er was een zeer afwisselend, bijna had ik geschreven bont programma voor dit concert samengesteld. Het orkest begon met de ouverture „L'I- taliana In Algeri" van Rossini. Daar op volgden twee delen uit het symfo nisch gedicht „Psyché" van César Franck, waarop het gedeelte voor de pauze besloten werd met het uit 1927 daterende Pianoconcert van Willem Pijper Na de pauze werd het eerste deel uit piano elkaar herhaaldelijk th« tlsch dwars zitten. Een stuk als maakt met zijn simpele themio eerder kans om op straat gefloten worden dan welk werk van 8r berg ook, die dat altijd zo graag gewild. Maar Termos is volgens eigen woorden „niet bang om élitair componist te zijn". Hij coi teert dat er van de idealen varn jaren zestig om met de nieuwe ziek de arbeiders te bereiken terecht is gekomen. Dat is niet maal waar, maar degenen die lieten bereiken vormen wel weer élitalre uitzondering op de mi heid. Die zich in een medewerkei radijs als Nederland het lel voelt bij arbeidsvitaminen van ronica via een transistorradio. een overstelpende benieuw naar de nieuwe en nieuwste mui van Nederlandse componisten bijj genen van wie men dat zou i verwachten is bij deze Nederla Muziekdagen in Rotterdam niets bleken. Ik vraag mij af of dat wel I geval zou zijn geweest als zo'n m» festatie ergens anders zou zijn gebo den. Hoe dan ook, dergelijke nemingen moeten doorgaan. Wi muziek die niet uitgevoerd won krijgt de kans niet te bewijzen wan ADVERTENTIE de Oxford-symfonie (nr. 42) van seph Haydn uitgevoerd en kwafl de dansen uit Galènta van Zott Kodóly als afsluiting. Ik betwijfel zeer of het Juist is, paalde delen van werken uit te ren en andere weg te laten. Ooi het volgende concert gaat dat gebeuren, dan met werken van 3d bert en Debussy. Een kunstwert een eenheid, dat niet willekeurig amputeerd mag worden. Het orkest vervulde zijn taak t veel Inzet, daartoe geïnspireerd d de toegewijde, maar ietwat on[* soonlljke directie van Joop van 2 die ook mondelinge toelichtini verstrekte met nogal wat (zeker kinderen) moeilijke en onbegrijp" ke vaktermen. Ed Spanjaard speelde zijn solo Pijper's Pianoconcert briljant en tuoos. hetgeen niet kon verhul dat het toch wel sterk opviel, hoe» deze componist aan Debussy. W en zelfs Gerhswin te danken hsd

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4