jvangenisstraf ior studenten lit Soweto Pinochet haalt Anaconda terug wordt vrij zoals Pretoria het wil Carter en Breznjew in juni naar Wenen «resident El Salvador eigt met noodtoestand China laat Vietnamese krijgsgevangenen vrij 5; stduitser ïjgt van nn asiel ndelsakkoord •^Jsen China VS op komst Rantsoenering benzine in VS weggestemd Volgende week eerste honderd Toon uw solidariteit metdearmsten in Latijns-Amerika voor de opbouw van: vakbonden *koö- peraties boeren bon den ♦vrouwen organisaties* krot tenwijkorganisaties: Zij verdienen uw solidariteit! Giro 3878700 CUT Nederland' Gevaar voor splitsing Tsjaad blijft Zeven kinderen dood door spel met bom Ondertekening SALT 2-akkoord Amerika gebruikt meer aardwarmte CflDAG 12 MEI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET onze correspondent S ANNESBURG Emotionele taferelen speelden zich m ren af bij het gerechtsgebouw Kemptonpark, ruim 20 jeter buiten Johannesburg. Elf studenten uit het zwarte [deel Soweto werden daar veroordeeld wegens opruiing ia un aandeel in de rellen in Soweto, drie jaar geleden. De ;te veroordelingen waren echter voorwaardelijk. de „black power" groet en zongen zij „Azania (Zuid-Afrikal het tehuis waar ik van hou". Nadat de veroordelingen bekend werden barstten familieleden "Jsi 123) die tot acht jaar werd en bekenden in tranen uit. ^rdeeld Seth Mazibuko (19) Omarmen jen uiteen van vijf tot acht Jaar. totaal werd voor 62 jaar aan genisstraffen opgelegd. De straf kreeg Sechaba Dan zes jaar, Matison Morobe (22) en de enige vrouw Suzanne nbu (22) kreeg zes jaar gevange- if. Vier jaar van iedere veroor- zijn voorwaardelijk. lere zeven beschuldigden kre- jaar voorwaardelijk, en wer- ^Snmiddellijk vrijgelaten. w de zeven de rechtszaal binnen- i brachten zij met gebalde vuist (AFP, DPA) Een overgelo- itduitse diplomaat heeft in j—iuitsland asiel gekregen. Een l0fl Ivoerder zei dat het hoofd van Leeftijd eling Scandinavië op het minis- ron buitenlandse zaken in Oost- Peter Schadlich, naar de srepubliek is overgelopen. Hij ich op 25 april bij een buiten vertegenwoordiging van West- jnd gemeld en was daarna jrlereisd naar de Bondsrepubliek, cl esluit daartoe had hij „uit ge- in( vrije wil, zonder beïnvloeding ki uiten, genomen". De studenten omarmden elkaar ech ter na de uitspraak en wuifden en lachten naar de mensen op de over volle publieke tribune. Blanke en zwarte politie-agenten patrouilleer den in en rond het gerechtsgebouw. Een politieinspecteur kreeg moeilijk heden met een bekende zwarte foto graaf, die een boek over Soweto heeft uitgegeven. Hij beschuldigde de man zonder toestemming foto's te hebben genomen, waarop deze het gerechts gebouw werd uitgewerkt. Het proces draaide om de rol van de studenten tijdens de rellen in Soweto in 1976 en 1977. Volgens rechter Henk van Dyk waren de elf lid van de studentenraad in Soweto,<die tot doel had betogingen en stakingen te orga niseren. nil KG (Reuter. AFP) - De Ver- i Staten en China hebben giste- n sn overeenkomst getekend die idèg vrij moet maken voor een htfosakkoord tussen beide landen. :ei i overeenkomst wordt de vergoe- 1 [eregeld van Amerikaanse bezit- in China van voor 1949, de ping van de Volksrepubliek. De kanen hadden geëist dat deze d^nkomst eerst ondetekend zou n voordat een handelsverdrag ind zou kunnen komen. De ukomst werd van Amerkaanse ondertekend door Juanita de minister van handel en van e zijde door de minister van lën Zhang Jinfu. dii B< SALVADOR (AFP. Reuter) De president van de «xpenamerikaanse staat El Salvador, zal de noodtoestand pen als er nieuwe schermutselingen plaats vinden tus- ;e betogers en de politie. e" ge i Humberto Romero heeft die en chuwing laten horen, na de [a (partijen van afgelopen dinsdag ed kathedraal in de hoofdstad San pe dor, waarbij negentien mensen Vod vonden. ng voor de onrust in het land setting van de kathedraal, en Ie Franse ambassade, waar on- WASHINGTON (AFP, Reuter) Het Amerikaan se Huis van Afgevaardig den heeft de rantsoene- ringsvoorstellen van presi dent Carter weggestemd. Deze zal nu opnieuw moeten be kijken hoe hij de Amerikanen er toe kan bewegen zuiniger aan te doen met brandstof. De Senaat was eerder akkoord gegaan met Carters plannen, maar in het huis stemden 246 afgevaardigden te gen, en 159 voor. Dit gebeurde ondanks een drama tische oproep van voorzitter O'Neill die tegenstemmen verge leek met het bezwaar maken te gen dienstplicht tijdens de Twee de Wereldoorlog. De Democrati sche afgevaardigde Mikulski drong aan tegen te stemmen. „We zitten hier om mensen te vertegen woordigen, geen auto's". De president had eerder gezegd dat hij alleen tot rantsoenering zou overgaan in een „noodsitua- tie", zoals een nieuw olie-embargo van de zijde van olielanden. Vol gens Carter is het „krankzinnig" als de Verenigde Staten daarop niet zijn voorbereid. Platteland Tot de tegenstemmers behoorden veel afgevaardigden uit de land- bouwstaten in Midden-Amerika, die de voorstellen onrechtvaardig vinden. De afstanden zijn daar veel groter dan in de steden en de mensen kunnen er niet zonder auto. Volgens hen moeten er apar te maatregelen komen voor het platteland. Ook werd de vrees uitgesproken dat de president zijn bevoegdhe den zou gebruiken als er slechts tijdelijke tekorten zijn, zoals op het ogenblik in Californiê. Daar is benzine gerantsoeneerd en wor den auto's met even nummers op de even dagen getankt, en met oneven kentekens op de oneven. De nu weggestemde voorstellen van Carter kwamen neer op een bonnensysteem op basis van het benzineverbruik in het verleden, en het aantal auto's imet een maximum van drie per gezin). Ook daar was kritiek op. Volgens som mige afgevaardigden werden men sen met meer dan een auto be voordeeld. Het rantsoeneringsplan was een van de vier energievoorstellen die de Amerikaanse president heeft ingediend. Slechts een dat hem controlemogelijkheden geeft op de temperatuur in openbare ge bouwen heeft het tot nu toe gehaald. Plannen voor sluiting van benzinestations in de week einden, en het aan banden leggen van lichtreclames, kwamen niet over de streep. De Amerikaanse minister van energiezaken, Schlesinger, geeft een toelichting op de oliesituatie. De rechter zei dat rekening was ge houden met de jeugdige leeftijd waarop de studenten betrokken raak ten bij de studentenraad en dat het hof tevens in aanmerking had geno men dat de studenten al 18 tot 21 maanden in voorarrest hadden geze ten. Van Dyk zei dat het in het belang van de samenleving was veel van de vroegere studenten naar hun families terug te sturen zodat ze hun opleiding konden voortzetten en een construc tieve bijdrage voor Zuid-Afrika kon den leveren. Mazibuko zal tegen zijn veroordeling in hoger beroep gaan. Montsisi, Moro be en Mthembu zullen tegen de zwaarte van de straf in beroep gaan. De Anglicaanse deken van Johannes burg, bisschop Nkoane zei na afloop: Ik denk niet dat veel zwarten zullen geloven dat deze mensen de straffen verdienen, maar als gekeken wordt wat er met Mhlangu gebeurde, dan vallen de straffen voor de studenten uit Soweto nog mee. Hij sprak de vrees uit dat de veroor deling wegen „opruiïng" een precent zal zijn, waardoor de rassenbetrek- kingen verder zullen verslechteren. De meeste zwarten weten, zo zei hij, dat het onderwijs waarom de rellen draaiden voor de zwarten nog steeds niet is veranderd. Het blijft slecht en onrechtvaardig. PEKING (Reuter, AFP, AP) De Chinese Volksrepubliek zal volgende week beginnen met het vrijlaten van Vietnamese krijgsgevangenen, zo heeft gisteren vice-minister van buiten landse zaken, Zhong Xidong, in Peking gezegd. ADVERTENTIE gime aan de gang, en worden de jon geren aangezet tot „vandalisme". Hij riep de ouders op hun kinderen te weerhouden zich aan te sluiten bij het Revolutionaire VOlksblok. onl [ta t toi ndere ambassadeur Michel Don- ienf al negen dagen wordt vastge- n door het Revolutionaire ilok. Humberto Romero liet Keiweten dat hij een onderzoek gelast naar de schietpartij. nei ns de president is er een „inter- eJnale ondermijning" van zijn re- San Salvador wordt beheerst door een klein aantal families, die de poli tieke en economische macht in han den hebben. Zestig procent van het land behoort aan slechts twee pro- C&Itlbodjd cent van de bevolking. Guerrillabe- J wegingen zijn al jaren actief tegen de elite in El Salvador, die de schrik in de benen is geslagen door de gebeur tenissen in het naburige Nicaragua. El Salvador kwam eind vorig jaar in het nieuws door de ontvoering van de Nederlandse zakenman Schuitema. De uitspraak van de minister volgde op de bekendmaking dat de Chinese en Vietnamese delegatie die in de Vietnamese hoofdstad Hanoi onder handelen over het grensconflict tus sen beide landen, vandaag opnieuw bij elkaar zullen komen. Volgens de Chinese vice-minister houdt China ruim 1600 Vietnamese krijgsgevange nen vast, die tijdens de grensoorlog van februari-maart gevangen werden genomen. Honderd van hen zullen op 19 mei bij de grens worden vrijgela ten. Minister Zhong zei dat China door zal gaan met het vrijlaten van Vietnamezen, ook al zou Vietnam van zijn kant geen Chinezen vrijlaten. Het Chinese Rode Kruis zou verte genwoordigers van het Vietnamese Rode Kruis vragen bij de grens aan wezig te zijn om de vrijgelatenen op te vangen en besprekingen te begin nen over verdere wederzijdse vrijla tingen. Het internationale Rode Kruis is ook uitgenodigd om getuige te zijn van de eerste vrijlatingen. Vice-minister Zhong zei nog dat Chi na 2600 soldaten uit Vietnam gevan gen had genomen, maar dat er al duizend op het slagveld waren vrij gelaten. Hij zei dat Hanoi beweerde 200 Chinezen vast te houden, maar Peking geloofdse niet dat dat cijfer juist was. De man betreurde het dat de onder handelingen tussen Vietnam en Chi na nog niets hadden opgeleverd. Bei de landen zijn nog niet opgehouden elkaar verwijten te maken over „pro vocerende acties grenaschendingen en agressie" en China houdt nog steeds vol dat het bereid is Vietnam zonodig „een nieuw lesje te leren". In de onderhandelingen heeft China geëist dat Vietnam zijn troepen uit Cambodje en Laos terugtrekt. In Cambodja heeft Vietnam het bewind van Pol Pot verdreven en vervangen door het pro-Vietnbamese bewind van Heng Samrin. Gisteren prees het Chinese Volksdagblad het besluit van de niet-gebonden landen, die een vertegenwoordiger van Pol Pot heb ben uitgenodigd om in juni de confe rentie van ministers van buitenland se zaken van de niet-gebonden lan den bij te wonen. „Deze Juist beslis sing is rechtvaardig en houdt de prin cipes van de niet-gebonden beweging overeind en is een slag voor het Viet namese en Cubaanse streven de be weging te ondermijnen", aldus het blad. De gevechten tussen Rode Khmer aanhangers van Pol Pot en Vietname se torpen gaan nog steeds door en gisteren liet mevrouw leng Thirit, mi nister van sociale zaken in het be wind van Pol Pot weten dat de Rode Khmer in het regenseizoen een offen sief zal voeren tegen het Vietnamese leger. „In de regentijd kan Vietnam zijn tanks niet inzetten en zijn de wegen voor zwaar materiaal onbe gaanbaar zodat Vietnam zijn troepen niet kan bevoorraden. Dan kunnen wij tegenaanvallen lanceren", aldus mevrouw leng. Zij sprak in de Filip pijnse hoofdstad Manilla, waar wel het bewind van Pol Pot en niet dat van Heng Smarln bij de Unctad ver tegenwoordigd is. Zeer tegen de zin overigens van de Sowjet-Unle eri Vietnam. Vietnam probeert voor de regentijd korte metten te maken met de over gebleven troepen van Pol Pot. Een maand geleden lanceerde Vietnam een zwaar offensief, waardoor ruim vijftigduizend Cambodjanen de grens met Thailand werden overge dreven. Via Thais grondgebied trok ken zij onder bewaking van de Rode Khmer enkele tientallen kilomters zuidelijker weer de Cambodjaanse oerwouden in. Ook deze week kwa men ongeveer vierduizend Cambod janen de grens over. Sommigen op de rug van olifanten. Gisteren werden zij door Thiase militairen elders weer over de grens gezet. Hetgeen de Thai se regering opnieuw op een beschul diging uit Vietnam kwam te staan dat zij zich niet „neutraal" opstelt in de oorlog in Indo-China. Nieuwe gracht 47, Utrecht PARIJS (AP, AFP) De vorming van een nieuwe regering in Tsjaad heeft niets mogen verhelpen aan de dreigende splitsing van het land. Het nieuwe bewind heeft troepen ge stuurd naar het zuiden van het land om een halt toe te roepen aan de afscheidingsbeweging, die steeds krachtiger wordt. In het zuiden van het midden-Afri kaanse land wonen overwegend christenen en aanhangers van na tuurgodsdiensten, terwijl het noor den wordt bevolkt door islamitische nomaden. BEIROET (AFP) In het dorp Ba- bllech in de westelijke sector van Zuid-Libanon zijn zeven kinderen om het leven gekomen bij de ontploffing van de granaat waarmee ze aan het spelen waren. Zeven kinderen liepen verwondingen op. De omgekomen kinderen varieerden in leeftijd van acht tot dertien jaar. Drie gewonden verkeren in levensge vaar in het ziekenhuis van Saida. Van een onzer redacteuren Anaconda is terug in Chili. De Noordamerikaanse kopergi gant die door president Allende het land was uitgezet, heeft donderdag een complete kopermijn op driehonderd kilometer ten noorden van Santiago gekocht, voor de som van veertig miljoen gulden. Als reden voor de terugkeer voert Ralph Cox, president van Anaconda, aan dat „de economische politiek van de Chileense regering buitenlandse investeringen stimuleert". De aan koop viel samen met een bijeenkomst in de Chileense hoofdstad van verte genwoordigers van multinationale ondernemingen, die zich hebben ver enigd in de organisatie Business In ternational. Zestig zakenmensen, hoofdzakelijk afkomstig uit de Ver enigde Staten. Japan. Canada en Zweden, hebben die gelegenheid aan gegrepen om te onderhandelen met president Pinochet en zijn minister van buitenlandse zaken, Herman Cu- billos. Deze verklaarde na afloop dat „het beeld dat de zakenmensen van Chili hebben met de dag positiever wordt". Chili staat blijkbaar weer te springen om multinationale ondernemingen binnen zijn grenzen te halen. Vooral de terugkeer van Anaconda zal veel Chilenen droevig stemmen. Dit be drijf was voor een groot deel verant woordelijk voor de economische chaos in Chili, die uiteindelijk de weg vrij maakte voor de huidige militaire dictatuur. Tot vóór 1970, toen Allende tot presi dent werd gekozen, bezaten de Ame rikaanse bedrijven Kenecott en Ana conda tachtig procent van alle Chi leense kopermijnen. Een zeer belang rijke positie, want de export van ko per vormde ruim driekwart van de totale Chileense uitvoer. Aan de ver koop van koper aan het buitenland verdiende Chili jaarlijks 130 miljoen gulden. Geen onaardig bedrag, maar de nettowinst van de twee Noord amerikaanse bedrijven was veel ho ger: samen hielden Anaconda en Ke necott jaarlijks ongeveer 400 miljoen gulden over aan hun kopermijnen. Economen hebben berekend dat in de afgelopen zestig Jaar alleen al in de kopersector op die manier veertig miljard gulden aan winsten het land heeft verlaten. Ook de christen-democratische presi dent Frei, de voorganger van Allende. voelde aan dat dit niet langer door kon gaan. Hij durfde echter niet over te gaan tot volledige nationalisatie en kwam daarom met een tussenoplos sing. Zijn regering kocht voor een flink bedrag 51 procent van de aande len van de buitenlandse bedrijven. De regering van de marxistische pre sident Salvador Allende nationali seerde uiteindelijk in 1971 de mijnen volledig. Toen kon Anaconda, die in Chili on der andere de grootste dagmijn voor koperwinning ter wereld bezat, alleen nog maar vanuit de Verenigde Staten de linkse regering tegenwerken. Door toedoen van dit bedrijf verkochten de Verenigde Staten hun enorme strate gische kopervoorraden aan het bui tenland. Dumpen dus. waardoor de prijs van het koper kelderde en de regering van Allende haar belangrijk ste bron van inkomsten zag verdwij nen. De economische chaos, die on der meer hierdoor ontstond, was voor het leger in 1973 aanleiding tot een bloedige staatsgreep. Nu mag Anaconda terugkomen in de zeer winstgevende Chileense koper- handel. Veelzeggend voor de econo mische toestand is dat de mijn. die Anaconda nu heeft gekocht, eigen dom was van een aantal Chileense ondernemers, die niet eens geld ge noeg hadden om de mijn te exploi teren. WASHINGTON, MOSKOU (Reuter. AFP, AP) President Jimmy Carter van de Verenigde Staten en president en partijleider Leonid Breznjew van de Sowjet-Unie zullen van 15 tot 16 Juni in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen een top conferentie houden. Daar zal dan het tweede SALT-akkoord, ter wederzijdse beperking van de strategische kernwapens, ondertekend worden. Dit werd gisteren in zowel Moskou als Washington bekendgemaakt. .In het Witte Huis deed dat Carters adviseur op het gebied van nationale veiligheid, Zbigniew Brzezinsky, en in Moskou werd het via de staatsradio aangekondigd. In beide hoofdsteden werd gezegd dat de leiders zich ook over andere belangrijke zaken zou den buigen, terwijl Amerikaanse re geringskringen daar nog aan toe voegden dat Carter hoopt dat hij met Breznjew kan overeenkomen dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie regelmatig topconferenties houden. Nog steeds bestaat er bij buitenland se diplomaten enige verbazing over de summiere wijze waarop de Sowjet- Unie de overeenstemming over het SALT-akkoord heeft aangekondigd. Terwijl de Sowjet-Unie de afgelopen maanden uitvoerig op de noodzake lljkheid van het verdrag is ingegaan en het een publiek geheim is dat Breznjew bereiking van SALT 2 een persoonlijk succes vindt, kon er nau welijks meer af dan een koele aan kondiging en een opmerking van Breznjew dat het sluiten van SALT 2 het bereiken „van een fase van ver antwoordelijkheid is" bij het nemen van belangrijke beslissingen in de wapenwedloop. Het communistische partijblad Rude Pravo van Tsjechoslowakije hield gisteren een aantal slagen om de arm door op te merken dat niet van een succes in de SALT-onderhandelingen gesproken kon worden voordat er een gezamenlijke Russisch-Amerikaanse verklaring over de uiteindelijke ver sie van het verdrag bekend was gemaakt. De Volksrepubliek China herhaalde haar kritiek van de vorige dag en liet weten dat de Amerikaans-Russische overeenkomst het begin van een nieuwe ronde in de wapenwedloop inluidde Volgens het persbureau Nieuw-China gaat het al lang niet meer om de hoeveelheid wapens, maar om de kwaliteit en de nauwkeu righeid van de wapens en verbetering hiervan wordt door het SALT 2-ak koord niet tegengehouden. WASHINGTON (Reuter) Amerika heeft plannen aangekondigd om ge bruik te maken van de nog nauwe lijks ontgonnen bereikbare aard warmte. Er wordt 1,3 miljoen dollar gestoken in studies voor elf projec ten, variërend van een kousenfabriek in Nieuw Mexico tot de verwarming van duizend huizen in een indianen reservaat in Montana. Volgens het ministerie van binnen landse zaken zit her en der onder Amerika een hoeveelheid af te tap pen warmte die overeenkomt met de verbrandingswarmte van 1200 mil jard vaten aardolie. Dat komt neer op 162 maal het huidige jaarverbruik van olie in de Verenigde Staten. ert IANNESBURG Zuid-Afrika werkt onmiskenbaar toe naar een Ijdige onafhankelijkheidsverklaring voor Namibië. Dat bleek ook week weer duidelijk uit de verklaring van minister van buitenland- iken Pik Botha dat de Zuidafrikaanse regering instemt met het eek van de grondwetgevende vergadering van Zuidwest-Afrika voor tstiging van een nationale vergadering met wetgevende bevoegdhe- »i .die administrateur Marthinus Steyn terzijde zou moeten staan. Hennie Serfontein maar niet onder een „marxistische" rege ring van de SWAPO Bij zijn onderhandelingen met de VN. de vijf westerse bemiddelaars en de frontlijn- sta ten heeft Zuid-Afrika deze tactiek steeds briljant doorgevoerd. Ondanks alle Zuid afrikaanse concessies en sommige ervan gingen ver heeft het land de afgelopen twee jaar nummer een stap gezet die in strijd is met zijn heimelijke doel: een inter nationaal aanvaarde oplossing op Zuidafri kaanse voorwaarden, of anders een interne regeling, ongeacht de kosten en de noodzza- kelijke concessies in binnen- en buitenland. cn ontkende ten stelligste dat deze stap 9: komt op een eenzijdige onafhankelijk- (verklaring. De regering blijft bereid de ui ironkelijke westerse voorstellen die •Afrika heeft aanvaard, toe te passen, ikerde Botha. „De deur is niet dicht." opmerkingen kunnen slechts bedoeld om de ware plannen van de regering te ,f 1 frgen Want hij maakte ook de inhoud nd van een brief aan de westerse mo- beden. waarin Zuid-Afrika zich op- keert tegen twee punten van de voor in van de Verenigde Naties, de oprich- 1 *an bases voor de SWAPO rebellen op foisch grondgebied en het feit dat VN- nemers geen toezicht zullen houden op J PO-troepen in Zambia en Angola. Nu de guerrillabeweging SWAPO (de Zuid- EGnZijCÜQ westafrikaanse Volksorganisatie) het VN- 9 9 plan heeft aanvaard, hoopt Zuid-Afrika dat het Westen met een nieuw initiatief de impasse zal doorbreken en de frontlijnsta- ten tot een andere houding zal dwingen. Het Westen slikte deze tegenslag, waardoor de Pretoria-gezinde Democratische Turn- halle Alliantie (DTA) haar positie kon ver sterken, omdat het erop rekende dat er nog een verkiezingsronde zou komen Maar nu kan de nationale vergadering wet ten gaan opstellen en veranderen en zij kan de regering bevoegdheden en de gewenste status verlenen. Dit biedt voorts de DTA de kans te gaan strijken met de eer voor dé afschaffing van de apartheid. Handig als Zuid-Afrika is, heeft het net niet Namibië onafhankelijk verklaard, maar heeft het ondertussen wel weer doorgewerkt aan het fundament voor een onafhankelijke staat. Misleidend Oppervlakkig beschouwd lijkt het alsof de regeling van de VN kan worden toegepast als die twee obstakels zijn opgeruimd. Maar die gedachte is misleidend, zoals het Wes ten na twee jaar onderhandelen eindelijk ontdekt. Ik geloof dat Zuid-Afrika's strate gie voor Namibië altijd heel simpel is ge weest: onafhankelijkheid voor het gebied. De stap om een nationale vergadering in het leven te roepen is er slechts een van. verscheidene eenzijdige maatregelen die Zuid-Afrika heeft getroffen sinds april 1977, toen het Westen begon te bemiddelen. Eerst benoemde het rechter 8teyn als admi nistrateur-generaal, in strijd met de afspra ken zonder overleg met de bemiddelaars. Dat was in juni 1977. Een jaar later begon Zuid-Afrika op eigen houtje de kiezers te registreren, bulten VN-vertegenwoordiger Martti Aahtisaari om. Vervolgens tartte premier Botha de westerse vijf in oktober 1978 door aan te kondigen dat de verkiezin gen van december gewoon door zouden gaan. Steunpilaren Het beleid ten aanzien van Namibië is sterk verweven met Zuid-Afrika's plannen voor geheel zuidelijk Afrika. In dit opzicht is een toespraak van premier Botha in het parle ment van april dit jaar van historisch be lang. Hij onthulde toen zijn plannen voor een nauwe samenwerking in zuidelijk Afri ka op politiek, economisch en militair terrein. Die toespraak en latere commentaren uit regeringskringen maakten duidelijk dat Rhodesië en Namibië steunpilaren van het „bolwerk zuidelijk Afrika" zouden moeten worden. Botha hoopte dat niet alleen de onafhankelijke bantoestans, maar ook an dere zwarte staten zouden meedoen. Voor blank Zuid-Afrika begint dus de verdedi ging van Pretoria niet bij de landsgrenzen, maar veel noordelijker, bij de Zambesi en de Kunene. Bisschop Muzorewa van Rhodesië heeft al openlijk ingestemd met dit idee En dus is het voor Zuid-Afrika van groot belang in Windhoek een regime te installeren dat tot samenwerking bereid is. Het lijkt dan ook onvermijdelijk dat Nami bië dezelfde weg gaat als Rhodesië: slepen de onderhandelingen tussen de „binnen landse" betrokkenen en de vestiging van een overgangsregering. Op het moment dat Zuid-Afrika de SWAPO en de frontlijnsta- ten daarvan de schuld kan geven, zullen de internationale onderhandelingen misluk ken, waarna er een tweede verkiezingsronde kan plaatshebben. Behoedzaam Voorlopig zal Zuid-Afrika zeker nog be hoedzaam omgaan met zijn plannen voor Namibië Op 23 mei immers komt de Veilig heidsraad bijeen voor het Namibië-debat. Zuid-Afrika moet de westerse mogendhe den hoop bieden op voortzetting van de onderhandelingen, zodat zij hun veto kun nen uitspreken over voorstellen om nu al sancties in te stellen. Bovendien zal Zuid-Afrika waarschijnlijk niet voor een avontuur met Namibië voelen zolang de situatie in Rhodesië niet is opge klaard. Als Engeland en Amerika de boycot van Rhodesië beëindigen, vermindert dat de druk op Zuid-Afrika, dat zich heeft ver plicht Muzorewa economisch en militair te steunen. Zuid-Afrika heeft dan de handen vrij voor Namibië. Maar ook de politieke situatie in Namibië zelf baart Zuid-Afrika nog zorgen. Om een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring een kans te bieden, heeft Pretoria een Na- mlblsche Muzorewa nodig. En die is er niet. Tot voor kort rekenden de Zuidafrikanen op ex-SWAPO-lelder Andreas Shipanga. die in Namibië onmiskenbaar gezag geniet Maar eind april keerde hij zich zonder meer tegen een eenzijdige onafhankelijkheids verklaring. Het zou zeker tot internationale sancties leiden, waarschuwde hij, en de SWAPO zou ongetwijfeld een regering in ballingschap vormen Als echter de interna tionale onderhandelingen te zijner tijd vast lopen. zullen deze binnenlandse complica ties de eenzijdige onafhankelljkheid.svt-r klaring wel vertragen, maar niet voor komen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7