onger naar succes was Pincoffs noodlottig jongeren, grijp dat baantje' 4i Mm rtsma Pocket -Tippers met-Prisma-Pocket -Tippers met nulator Rotterdamse haven nam eeuw geleden overhaast de vlucht toolverlaters-consulent 't Hart is het eens met Albeda: Geef ook zo'n hartverove?&Hi kadoboekie voor moederdag Verkeerscontrole met 190 bekeuringen Keukenhof blijft tot 27 mei open AG 12 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 21 ADVERTENTIE Robert Heinlein Terry Carr Robert Holdstock CU /A Roger Zelazny PU George Turner 4 tttr Wonderen in een oog- M Aardwind (SF) 7.90 Noem me maar Conrad (SF) 3 'Vfc'lS wenk (SF) e.a. verhalen 7,90 Van Het Spectrum bij de boekhandel 7.90 ^4 Democraten 2100 (SF) 7.90 Geliefde zoon (SF) 7.90 iter van Lakerveld bedriegers hebben altijd sterk tot de verbeelding gesproken. Ze verontwaardiging bij hun slachtoffers. Ze roepen afgunst, zelfs lering, op bij anderen, vanwege hun grote overtuigingskracht, al lan gebaseerd op onwaarheden. Ze maken hoe dan ook indruk Onder de titel „Vlucht na Victorie" heeft de Rotterdamse journalist Bram Oosterwijk deze dagen een boek gepubliceerd over het leven van Pincoffs. Het is een uitgave van Donia Pers Produkties in Rotterdam, prijs 42,50. Andere bronnen: Mr. W. C. Mees: „Man van de daad", mr. A. F. Schepel: Reisjournaal van Lodewijk Kerdijk en de catalogus van de tentoonstelling over Pincoffs in het Rotterdam se gemeentearchief. Deze tentoonstelling is nog tot 1 juni geopend. idelijke ontdekking van het bedrog :t een schok, zeker, wanneer men tger algemeen heeft gerespecteerd indaag zo. maar het was zeker het de veel moralistischer negentiende loogmoed komt voor de val" is ordig een cliché, maar honderd jaar werd dit spreekwoord nog in ernst achtergrond moeten we de ge- opschudding zien. die gepaard ging indergang van de Rotterdamse za- Lodewijk Pincoffs. In februari 1879 samen met de beroemde ontdek- ger Stanley, eregast op een diner. door de Belgische koning Leo- tweede. Pincoffs zit dan naast de Op 14 mei var datzelfde jaar honderd jaar geleden neemt hij de vlucht naar Amerika. Met ing van twaalf miljoen gulden aan een bedrag dat we, uitgedrukt in irdige guldens, zeker met tien mo- tnigvuldigen. De vlucht was het an de dag voor onze overgrootou- rijke spotprenten, hekeldichten en die tijd tonen hoe belangrijk men ndaal vond. FC t was dan ook niet de eerste de zat in de Rotterdamse gemeente- de provinciale staten en sinds 1873 Eerste Kamer. In 1877, bij de van het kabinet Kappeyne van de was hij zelfs gevraagd als minister iciën. Dat Pincoffs ondanks zijn voor de eer bedankte, komt jnlijk doordat hij toen al de grond a voeten voelde wegzinken Haar ingrijker dan al die politieke func- en echter zijn bijdragen aan de ojtche opbloei van Rotterdam. Pin- betrokken bij de oprichting van rdamsche Bank (voorloper van de ank), de Holland Amerika Lijn en initiatief voor de Nederlandsch- Gas Maatschappij, het begin van Vooral gaf hij de stoot tot de ran de Rotterdamse haven. Onder ng werden de eerste havens op de 9' e Maasoever gegraven, kort nadat m in 1872 via de Nieuwe Waterweg een directe verbinding met zee had ge kregen. Lodewijk Pincoffs wordt in 1827 in een vrij welvarend Joods gezin geboren. Hij krijgt een opleiding voor de handel en sticht in 1849 met zijn zwager en neef Henry Polak Kerdijk (later alleen Kerdijk) een handel in verfwaren en drogerijen. Door Duitse con currentie moet de firma spoedig naar een breder werkterrein uitkijken en dat wordt gevonden in Afrika, aan de mond van de Kongo-rivier waar in 1857 een handelspost van een Engelsman wordt overgenomen. Onder leiding van Henry's broer Lodewiik Polak Kerdijk draait de nederzetting niet zonder succes De handelspost onder scheidt zich trouwens niet alleen in com merciële zin, ook moreel steekt zij gunstig af bij concurrenten. Lodewijk mag dan en kele honderden negerslaven bezitten, aan slavenhandel doet hij niet en daarop be roemt hij zich ook. Al na vier jaar sterft de jonge Lodewijk. Daarna is de leiding mogelijk minder goed, ook is achteraf wel duidelijk dat Ker dijk en Pincoffs te veel hebben betaald bij hun koop van de Engelsman. In de eerste plaats evenwel is de uiteindelijke misluk king van de Afrikaanse zaken te wijten aan volslagen verkeerde calculaties. Europese goederen als textiel, kruit en jenever wor den niet voor geld verkocht maar regelrecht geruild tegen onder meer gom. ivoor en palmolie. Wat is nu de winst op de Europese produkten. wat de inkoopprijs voor de Afri kaanse? Dat is in die tijd kennelijk moeilijk uit te maken, ook al doordat de Europese artikelen soms onverkoopbaar waren en dan door bederf verloren gaan. Schepen komen in die omstandigheden zonder re tourvracht terug. Er wordt veel geld in de groeiende handel op Afrika gestoken. Pincoffs sluit leningen en bij het omzetten van de firma in een NV plaatst hij flinke paketten aandelen bij belangstellenden. Winst maakt de onderne ming echter niet. Pincoffs weet dat lange tijd te verbergen door geknoei in de boek houding en het regelmatig uitkeren van dividenden. Door dat laatste probeert hij de schijn op te houden dat het met de Afri kaanse Handelsvereniging (zo heet het be drijf intussen) goed gaat. In werkelijkheid zijn die uitkeringen uit niet bestaande win sten natuurlijk funest en in mei 1879 is het spel definitief uit. Havenwerken De „Afrikaansche" is failliet en sleept in z'n val de Rotterdamsche Handelsvereniging (RHV) mee. de onderneming die de haven werken op de linker Maasoever tot stand heeft gebracht. De RHV heeft het financieel minder goed gedaan dan men aanvankelijk gedacht had, maar de doodsteek is wel dat het bedrijf vier miljoen gulden heeft ge stopt in de Afrikaansche Handelsvereni gingen. Een initiatief van Pincoffs die presi dent-directeur is van beide bedrijven en in feite het ene gat stopt met het andere Gelukkig gaan met de RHV niet haar bezit tingen ten onder. De havens en ander onroerende goederen worden eigendom van de gemeente Rotterdam. Het financiële debacle blijft tot het laatste moment verborgen. Zelfs Pincoffs' compag non Henry Kerdijk schijnt niet op de hoog te te zijn, evenmin zijn bankier en persoon lijke vriend mr. Marten Mees. Al moeten we achteraf bedenken dat er in die tijd nog geen accountantscontrole bestond, een prestatie was het geheim houden van de enorme tekorten zeker Op 10 mei licht Pincoffs een klein aantal ingewijden in. Nog speelt hij met de gedach te de zaak met geld van zijn familie te redden, maar zijn gesprekspartners geloven daar niet meer in en dan is het doek ge vallen. Kromme neus Alleen om al te grote paniek in de Rotter damse zakenwereld te voorkomen, houden de ingewijden onder wie de bankiers het bedrog nog even geheim. Te lang echter Op 14 mei om acht minuten over een rennen twee mannen het perron op van het station Rotterdam-Beurs (nu Blaak), waar de trein naar Antwerpen op het punt staat te ver trekken. De stationschef herkent de man nen, Pincoffs en zijn oudste zoon. en omdat dat zulke vooraanstaande lieden zijn, houdt de beambte de trein even op. Om vijf uur de volgende middag zit de hele familie veilig op het stoomschip Germanic, dat dan net Liverpool verlaten heeft, op weg naar New York. In nog geen dertig uur is Pincoffs van Rotterdam via Brussel naar Liverpool ge reisd. onwaarschijnlijk snel voor die tijd De NRC van 16 mei doet de ineenstorting in eerste instantie af met een gortdroog be richt ..De Afrikaanse Handelsvereeniging heeft hare betalingen gestaakt, de directeu ren hebben zich verwijderd Representa tief is de toon in dat bericht allerminst Nederland is in rep en roer en Pincoffs' opsporing wordt verzocht wegens bedriege- lijke bankbreuk en valsheid in geschrifte Na enkele dagen verspreidt de politie een signalement waarin gerept wordt van een man. ..lang 1,70 meter, aangezigt rond en bol. kleur bleek, haar donker grijzend, baard grijs, oogen sluw uitziende, neus krom. mond klein, spraak langzaam lijmig Anti-semitischer kan het nauwelijks. Let alleen al op de kromme neus, een lichaams deel dat in een één jaar eerder aan Pincoffs verstrekt paspoort nog als „recht" omschre ven is. De vogel is echter gevlogen. Amerika levert hem niet uit, omdat er nog geen uitleve ringsverdrag met Nederland is en zo kan Pincoffs de laatste 32 jaar van zijn leven ongestoord in de Verenigde Staten door brengen. Arm en vergeten is hij daar beslist niet. Pincoffs is achtereenvolgens sigaren winkelier. grossier in tabak en tenslotte tot zijn dood in 1911 makelaar in tabak en wijnen. Nog tijdens zijn leven keert het respect in Rotterdam geleidelijk terug en op verjaardagen krijgt hij menige geluk wens uit de Maasstad. Er is zelfs sprake van een uitnodiging om Rotterdam nog eens te bezoeken, maar gezien zijn leeftijd (Pincoffs is dan tachtig) acht hij de reis te bezwaar lijk. De terugkerende bewondering is niet ten onrechte. Pincoffs mag dan grote fouten hebben gemaakt en door zijn manipulaties enige jaren vertraging hebben veroorzaakt in de ontwikkeling van Rotterdam, zijn betekenis is groot. Samen met mannen als Marten Mees bracht hij een ontwikkeling op gang die Rotterdam maakte van een gezapige provinciestad tot een wereld haven. Persoonlijke rijkdom is niet de drijfveer geweest van zijn financiële geknoei Pin coffs kwam in Amerika aan met 600 dollar en enkele juwelen. Wat bewoog hem dan Titelblad van een van de vele spotliederen, gemaakt na de vlucht van Lodewijk Pincoffs. wel? Waarschijnlijk heeft Marten Mees dat juist getypeerd toen hij ten onrechte door sommigen als medeplichtig beschouwd wat gedachten op papier schreef. Daarin zei Mees over Pincoffs: „Maar de hoofdzaak van het verzwijgen van het eerste verlies zal geweest zijn dat hij er niet toe kon besluiten te erkennen dat hij geen succes had Hij moest, door zijn IJdelheid gedreven, altijd succes hebben ADVERTENTIE arga Rijerse ruim tweehonderdduizend schoolverlaters, die dit jaar worden verwacht, zal niet n het geluk hebben om binnen afzienbare tijd een baan te vinden. Voor sommigen zal s een luxe zijn, want van de jongeren die vorig jaar de schoolbanken verlieten, lopen er moment nog zo'n 18.000 werkloos rond. Die groep dreigt tussen de wal en het schip te n het is nog maar de vraag of we de jeugd straks meer perspectief kunnen bieden. Nu al eenderde van alle werklozen uit jongeren. geen vrolijke berichten. Er alle kanten naarstig ge- ar oplossingen. Minister Al- gon onlangs de campagne erlaters aan de slag". Het le van sociale zaken wil op nier de schoolverlaters sti- om zich zo snel mogelijk aan n bij het arbeidsbureau, ten- rder aan de slag te komen, e baan hoeft niet je laatste te gt Albeda. „Accepteer dat al ligt het dan niet helemaal irlengde van je opleiding." sn nog zoveel andere maatre- n de kant van het ministerie, ertoe leiden dat meer en meer een plaats op de arbeids- sd innen veroveren. Maar daar- ^ld nodig. In het kader van nigingen en Bestek '81, kan 1 gezien, nauwelijks een bij den geleverd aan het oplos- de jeugdwerkloosheid Of leid onder jongeren ooit zal vorden opgelost, is afhanke- 4e vraag, in welk tempo nieu- iplaatsen voor jongeren borden geschapen directoraat-generaal voor de Oorziening van het ministe- bciale Zaken, is drs G. 't Hart belast met schoolverlaters lij staat achter Albeda's op- over de „eerste baan" „Wij een beleid te ontwikkelen, eidsvoorzieningen-beleid, in ng van schoolverlaters. Door- 'erkloosheid onder jeugdigen name onder schoolverlaters •nlijk hoger is dan in ande- isll Ijdsgroepen, is er een soort )4ojind beleid op het totale werk- sbeleid. Onze taak is het ont- van een dergelijk beleid," schoolverlaters-consulent. moment wordt er gesugge- 1 er drie oorzaken zijn van de iheid onder jongeren De ers wijzen voortdurend op de »an de minimum-jeugdlonen emingen te veel kosten ten zijn te hoog, zeker van nog nauwelijks presta- Hier stuit je dan weer op rde kreet van de onder- Minimum-jeugdloon niet oorzaak van jeugdwerkloosheid nemers: „Ze kunnen nog geen hamer vasthouden." Drs 't Hart gelooft niet dat het mini mum-jeugdloon een ooizaak is van de jeugdwerkloosheid. „Er loopt op dit moment een onderzoek van het Ne derlands Economisch Instituut, in opdracht van Sociale Zaken, naar jeugdwerkloosheid. Daarin is ook on der mneer het minimum-jeugdloon bestudeerd. Daaruit is miet gebleken dat je hierdoor de hoogte van de jeugdwerkloosheid kunt verklaren. Het minimumloon voor jongeren is in feite afgeleid van het volwassen mini mumloon. Je zou moeten bekijken of in de jaren dat het minimum-jeugd loon extra is gestegen of gedaald in vergelijking met het volwassen mini mumloon. er ook een extra stijging of daling in de werkloosheid onder Jon geren optrad en dat valt gewoon niet te constateren." Een andere oorzaak van de toene mende werkloosheid onder jongeren, wordt gezegd, is dat er een gat is tussen onderwijs en arbeidsmarkt. „Datgene wat er op de arbeidsmarkt wordt gevraagd en datgene wat het onderwijs aflevert, daar heeft altijd wel een zekere kloof tussen bestaan. Maar deze kloof wordt ineens duide lijker zichtbaar in een periode van hoge werkloosheid. In periodes van hoogconjunctuur is het bedrijfsleven wat makkelijker in staat om zelf die kloof te overbruggen, door zelf aan bijscholing en vakopleiding te doen. In periodes van laag-conjunctuur. zoals nu. zijn ze niet in staat om de kloof op te vullen Door deze ontwik keling worden de schoolverlaters met een geringe opleiding het zwaarst ge troffen tot het oplossen van de grote jeugd werkloosheid. „Het heeft alleen nut, in die zin. dat je een aantal mensen nog een jaartje van de arbeidsmarkt afhoudt Verlen ging van de leerplicht heeft alleen maar zin, wanner je daar onderwijs voorzieningen tegenover kunt stellen, die mensen die nu liever gaan wer ken, voldoende kunnen motiveren om daaraan deel te nemen. Die moti vatie is heel belangrijk. Je ziet nu al onder partieel leerplichtigen, dat ruim de helft niet of nauwelijks aan het onderwijs deelneemt. De andere helft volgt les omdat het moet, zij het met frisse tegenzin. Wanneer je deze groep verplicht nog een jaar op school te blijven, dan zal het effect van het behalen van diploma's mini maal zijn. Wanneer ze dan een jaar later op de arbeidsmarkt komen dan hebben ze hun buik vol van het on derwijs en zullen er verder weinig voor voelen om nog een vakopleiding te gaan volgen." Drs G. 't Hart: „Jongeren niet te duur". Emigratie Leerplicht Schoolverlaters-consulent 't Hart ge looft niet dat een verlenging van de leerplicht een bijdrage kan leveren De jongerenorganisaties, zoals de Be weging van Werkende Jongeren (KWJ) en het NVV Jongerencontact hebben nogal wat problemen met de maatregelen van het ministerie van Sociale Zaken en de plannen van minister Albeda. Een woordvoerder van het NW-Jongerencontact merk te laatst op dat Albeda enige tijde moet hebben gezegd, dat Jongeren in Nederland beter kunnen gaan emi greren. gezien de slechte stiuatie op de arbeidsmarkt, willen ze niet in een periode van werkloosheid terecht ko men. Frappant was, aldus de woord voerder. dat enige tijd daarna, de vliegprijzen op de VS goedkoper werden. Of de conclusie die het NVV Jonge rencontact hieruit trekt juist is. daar valt natuurlijk over te twisten Wel duidelijk is dat de jongerenorganisa ties niet erg ingenomen zijn met de plannen van Albeda ..Subsidies zijn lapmiddelen" en „De aanpak van de jeugdwerkloosheid door de departe menten is uiterst onbevredigend en blijft ver onder de maat. Zelfs ont breekt in de notitie de toezegging, dat met voortvarendheid naar nieuwe, betere instrumenten zal worden ge zocht. De notitie van de betreffende ministeries van sociale zaken, onder wijs en wetenschappen en CRM inza ke de jeugdwerkloosheid getuigt van grote kortzichtigheid om de slechte financiële positie van de overheid als voornaamste argument te hanteren voor handhaving van een beleid, dat jongeren onvoldoende handreiking biedt om een start te maken in het arbeidsproces," aldus enkele reacties over de nota én het beleid van de regering inzake de Jeugdwerkloos heid. Een reactie van drs 't Hart: „Je hoort vaak, met name van de kant van de jongerenorganisaties, dat de meeste maatregelen een verkapte vorm van loonkostensubsidies zijn, in de rich ting van de werkgevers Of ze dat geld nou al of niet nodig hebben, daar valt natuurlijk over te twisten en mis schien is het wel zo dat wanneer je dat geld niet zou geven, de werkge vers die jongeren toch wel in dienst zouden hebben genomen Binnen de jeugdmaatregelen ligt een zwaar accent op de maatregelen ge richt op vakopleiding van jongeren Dat zijn dus geen loonkostensubsi dies. maar dat zijn maatregelen om werkgevers die jongeren in dienst ne men te stimuleren ook nog wat te laten doen aan het geven van vakop leiding Vakopleidingen Er is een enorme werkloosheid en er is een grote vraag naar vaklieden. De uitstroom van het onderwijs en de vraag op de arbeidsmarkt, die passen niet op elkaar Daarom is die stimule ring van vakopleiding, met name voor jongeren ook zo belangrijk. In deze tijd van economische recessie zeggen de ondernemers We willen wel jongeren in dienst nemen, maar we hebben er de financiële middelen niet voor om die vakopleidingen ver der te gaan verzorgen Dan kan de situatie ontstaan dat terwijl er een gebrek is aan vaklieden de vakoplei dingen op een laag pitje komen te staan, waardoor het gebrek nog gro ter wordt." aldus 't Hart Over het begnp „passende arbeid naar aanleiding van de kreet van Al beda „Je eerste baan hoeft niet de laatste te zijn." zegt 't Hart „Je kunt er natuurlijk over redetwisten wat nou precies passend is en wat niet. De jongerenorganisaties zeggen. Je eer ste werkervaringen zijn het belang rijkst, dat is ook zo Maar als Je eerste ervaringen een periode van langduri ge werkloosheid is. dan denk ik dat het negatieve effect daarvan groter is dan wanneer je een baantje accep teert, al ligt dat niet helemaal in het verlengde van je opleiding. En dat wordt bedoeld met deze opmerking." aldus 't Hart Ontwapenende boekjes met ontroerende teksten en fijne tekeningen van de beroemde Joan Walsh Anglund Oit zijn de titels: Liefde is een heel speciaal gevoel Een vriend is iemand die om je geeft Een heel jaar rond Een boek van goede tijding Wees altijd... Lente is een nieuw begin Welke kleur heeft de liefde? Hou je van iemand9 Een handjevol gezegden Per deel f 7.90 In de boekhandel verkrijgbaar ZOMER KEUNING - EDE HUIZEN (ANP) BIJ een verkeers controle op rijksweg I. Amsterdam- Amersfoort. heeft de politie bij Naar- den 703 voertuigen onderzocht en 190 processen-verbaal uitgereikt Voor een nader technisch onderzoek wer den 21 auto's van dubieuze kwaliteit uit het verkeer genomen Twee ande re auto's werden meteen voor de sloop bestemd Eén auto werd in be slag genomen de eigenaar reed on verzekerd en zonder rijbewijs In één auto werd een vuurwapen gevonden en in een andere een kleine hoeveel held hasj. Aan achterstallige boetes werd 705 gulden geïnd Eén bestuur der kreeg een rijverbod wegens alco- holgebuik. Drie vrachtwagenchauf feurs mochten niet verder rijden Van hen had één al meer dan 24 uur achter het stuur gezeten LI88E (ANP» De Keukenhof in Lisse zal open blijven tot en met zondag 27 mei op het ogenblik moe ten er nog duizenden voorjaarsbloe men tot hun volle glorie komen Tot en met 20 mei ts in de kassen de lelietentoonstelling Liliade te zien

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25