'Lula' laat heel Brazilië staken elfs de preek tornt op de band éi? AG 12 MEI 1979 BUITENLAND! TROUW/KWARTET Staken mug niet, in Brazilië. Toch wordt er steeds meer gestaakt. De negentig miljoen arbeiders van het land ruiken meer vrijheden en riohten hun hoop op „Lula". In zijn eentje doorbreekt Lula de traditie dat vakbondsleiders fungeren als „pelegos", zadeldekens die de pijnlijke druk van Brazilië's pijlsnelle économische ontwikkeling op de ruggen van de werkpaarden moeten verzachten. En hoe machtig de generaals ook zijn, van Lula komen ze niet af. door Wim Jansen ■k Tsjoeng Hee, president van Zuid-Korea, heeft niets- tegen religie in het algemeen en tegen he'Mstenen in het bijzonder. Blaar dan moeten de gelovigen zioh wel strikt houden aan de kondiging van het evangelie en datzelfde evangelie niet in de praktijk brengen. Wie zondigt, i worden opgepakt, verhoord, gemarteld en gevangen gezet. De Wereldraad van Kerken i opteerde er ®®n rapport over dat volgens Seoel „ongegrond en leugenachtig" ia. ^■r Johan ten Hove dkoreaanse dominees en sters vinden vaak in burger lede politiemannen of leden de Koreaanse geheime ïst, de KCIA, onder hun ge- r. Zij maken ijverig aanteke- ;en van de dienst en nemen s de preek op bandrecorders Zo op het eerste gezicht een leugend verschijnsel, waar collega's in de westerse we- I, die te kampen hebben met leegloop van de kerken, ja- s op kunnen zijn. 7uidkoreiiiin.se geestelijken hebben "0p^ er weinig reden tot vreugde, want de tie maakt die aantekeningen nu niet laid om zich later nog eens te bezin- N/i °P het gehoorde of of om met collega's irkge er de koffie wat na te praten over de ist. De verslagen en bandjes gaan naar 00 hoofdkwartier van de KCIA, waar de nauwkeurig onderzoeken of de telijken zich niet schuldig maken aan versieve uitspraken, communistische rpraat of anderszins tegen de rege- gerichte propaganda". de n >n dat is in Zuid-Korea, waar de in 1972 rgedrukte Yoeshin-grondwet een keur artikelen bevat die alles wat riekt bewustwording „communistisch" men en waar de president daarnaast eens per decreet kan regeren, niet zo illijk. „In feite kan men in Zuid-Korea doodstraf krijgen voor een afwijkende ling", zeggen presbyteriaanse domi- De „democratie naar Koreaanse I" is inderdaad verworden tot een plat- lictatuur van president Park Tsjoeng bijgestaan door een effectief rege- i |nJPaPParaat en de beruchte geheime itie KCIA, die een variant is op de erikaanse inlichtingendienst, maar aanzienlijk meer macht beschikt. Inig reden tot vreugde dus over de 'J wgstelling van het politie-apparaat ,e ir het functioneren van de kerken in d-Korea. Want in toenemende mate udt een verslag van de dienst voor de !r rw stelijken in dat zij kort jlaarop worden 1 ipakt, mee moeten naar het politiebu- worden verhoord en in vele gevallen e,st ng gemarteld en in de gevangenis be- den na een proces dat zich meestal i m iter gesloten deuren afspeelt en dat 1 v' er met intimidatie en vernedering dan 10 t een rechtvaardige gang van het recht maken heeft. lekje opena^^w Task Force for Human Rights in Ko- i, een beweging die opkomt voor de ihten van de mens, doet er een boekje fr open. hetgeen onlangs door de We- draad van Kerken in de openbaarheid bracht, tuut ij»- Zuidkoreaanse regering heeft inmid- den Is felle kritiek geleverd op de wereld- joo Bd In een brief aan de raad liet een ^wtionaris van het ministerie van infor- itie en cultuur. Han Gi-Bock weten dat rapport „uitgaat van negatieve aspec- en verkeerde veronderstellingen die grond, leugenachtig en vervormd Maar de wereldraad steekt zijn hand het vuur voor de groep christenen die rapport heeft opgesteld en zegt dat het meest gedetailleerde en betrouw- stuk is dat tot nu toe over de situatie de rechten van de mens in Zuid-Korea geschreven. Jtt het op „leugenachtige en vervormde derstellingen" zou berusten ligt niet fc voor de hand. Amnesty International. P organisatie die zich inzet voor het lot van politieke gevangenen overal ter we reld en tevens een organisatie die op het gebied van betrouwbaarheid een naam heeft te verliezen, kwam enkele jaren gele den met een rapport dat van de „rechts staat Zuid-Korea" al evenmin veel heel liet. Het rapport uit Zuid-Korea, dat de perio de januari 1978 tot januari 79 beslaat, maakt melding van 200 ernstige schendin gen van de rechten van de mens en geeft een lijst van 540 slachtoffers van de gehei me politie. Het rapport zegt dat hoewel er in 1978 driemaal amnestie is afgekondigd, er in werkelijkheid heel weinig politieke gevangenen werden vrijgelaten en zij die werden vrijgelaten kunnen de volgende dag weer worden opgepakt, omdat hun veroordeling niet ongedaan is gemaakt. Zo wordt de belangrijkste vrijgelatene, de vroegere presidentskandidaat Kim Das- Joeng, geregeld opgepakt en voor verhoor meegenomen. De laatste keer dat dat ge beurde was op 7 mei, toen Kim in de hoofdstad Seoel werd gearresteerd we gens uitspraken tegen de regering. Bangig In het rapport komen mensen aan het woord die de folterkamers van binnen hebben gezien en die bang zijn te praten omdat de politie meermalen heeft ge dreigd met nieuwe arrestatie en nieuwe martelingen en bovendien liet weten dat ook hun gezinnen en verdere familieleden wel te vinden zouden zijn. De regering is de laatste tijd zeer gebrand op met de kerken verbonden organisaties organisatie die zich bezig houden met het onderwijs en de bewustwording van de industrie-arbeiders en de boeren op het platteland. ZuidKorea mag dan in termen van produktiecijfers en inkomsten per hoofd een economisch wonder hebben doorgemaakt, dat houdt niet in dat het profijt daarvan ten goede komt aan de armste lagen van de bevolking. De lonen zijn nog steeds erg laag, er bestaat geen minimum-loon en acties hiervoor van de vakbonden zijn ten strengste verboden. Het industrie-pastoraat (Urban Industrial Mission UIM) dat vooral in de krottenwij ken van de grote steden werkzaam is, heeft zwaar te lijden van invallen door de politie. De kantoren worden overhoop ge haald, documenten in beslag genomen en voor het minste of geringste worden er zware boetes opgelegd. Willekeurig' De staat zegt niets tegen religie in het algemeen en tegen christenen in het bij zonder te hebben, als ze zich maar strikt aan de verkondiging van het evangelie houden en datzelfde evangelie niet in de praktijk brengen. Tegen kerkdiensten, ge bedsbijeenkomsten en het zingen van vro me liederen bestaat geen enkel bezwaar, zo lang de kerk zich niet met „politiek" bemoeit. En wat „politiek" is bepaalt de staat, daarin bijgestaan door een serie artikelen en decreten die een zeer wille keurige en ruime interpretatie van „poli tiek" mogelijk maken. Twijfelgevallen zijn altijd op te vangen door iets „commu nistisch" te noemen. Arbeiders, die worden ontslagen, op hun rechten wijzen is „politiek", zoals de me dewerkers van de UIM aan den lijve heb ben ondervonden. Uit de documenten die de KCIA in kantoren van de UIM in ver scheidene steden in beslag heeft geno men, blijkt meestal al vrij snel dat men zich met politiek bezighoudt en zelfs „communistische propaganda" bedrijft of activiteiten tegen de staat ondersteunt „Het ironische is", zegt het rapport, „dat de kerkelijke organisatie UIM haar activi teiten juist ziet als alternatief voor het communisme, terwijl de regering de me dewerkers het leven zuur maakt omdat het volbloed communisten zouden zijn". Veel medewerkers worden geïntimideerd en als ze zich daar te weinig van aantrek ken. krijgen ook zij de folterkamers van de KCIA te zien. waar de nu wel zo onge veer bekende internationale methodes van martelingen op hen worden toege past. Begin maart, dus na het opstellen van het rapport, werden in Zuid-Korea een twin tigtal medewerkers van de Christelijke Academie in Seoel opgepakt. De acade mie houdt zich vooral bezig met het geven van onderwijs aan volwassenen op het platteland. Hoewel de directeur, dr Won Yong Kang en enkele anderen na twee weken werden vrijgelaten (zij kregen huis arrest) moest de rest in de gevangenis blijven. Op 4 april werden ze aangeklaagd wegens overtreding van de wet tegen het communisme en momenteel worden er pogingen in het werk gesteld om de acade mie in verband te brengen met een in Zuid-Korea verboden politieke partij en, sterker nog, met de gehate communisten in Noord-Korea. De Oecumenische Vere niging van Vormingscentra in Europa (heeft opgeroepen de Koreaanse ambassa des in de Europese landen om inlichtingen te vragen over deze zaak en protest aan te tekenen tegen de arrestatie van de mede werkers van de Koraanse academie. In het voorwoord van het rapport staat dat publikatle ervan niet zonder risico's is. „Soortgelijke rapporten zijn in het verle den door het Noordkoreaanse communis tische bewind van Kim n Soeng aangegre pen om propaganda te voeren, met het gevolg dat het regime in Zuid-Korea ver sterkt werd in zijn idee dat de schrijvers ervan wel communistische agitatoren moesten zijn". Maar zij die in Zuid-Korea strijden voor meer democratie en een be tere naleving van de rechten van de mens zitten alles behalve te wachten op het Noordkoreaanse communisme dat onder „de geliefde leider Kim" verworden is tot een hard stalinisme. Presbyteriaanse leiders in Zuid-Korea hebben meermalen gezegd dat in onder drukking beide regimes weinig voor el kaar onder doen. In beide delen van het Koreaanse schiereiland wordt elke vorm van oppositie hardhandig de kop inge drukt. is de pers aan banden gelegd en moet de bevolking krom liggen om een enorm leger en politieapparaat in stand te houden. Inderdaad staan aan weerskan ten van de 38-ste breedtegraad, waarlangs Korea zo ongeveer verdeeld is. ruim een miljoen Koreaanse soldaten te wachten op een invasie uit het zuiden of uit het noorden... Een status quo die al sinds de wapenstil stand van juli 1953 bestaat en die het volk van Korea laat zuchten onder twee dicta turen die met elkaar in een geldverslin dende wapenwedloop verwikkeld zijn en die niets nalaten om van eikaars bestaan misbruik te maken door de eigen bevol king met propaganda tegen de „commu nistische dreiging" uit het noorden of de „imperialistische dreiging" uit het zuiden te vergiftigen. Een status quo die, on danks de steeds terugkerende berichten over „versoepeling" en „komende onder handelingen" zeer waarschijnlijk nog wel even voortduurt, omdat, naast het feit dat de betrokken grote mogendheden gebaat zijn bij het handhaven ervan, zij tevens het bestaansrecht vormt van de twee regi mes. Want waar zouden Park Tsjoeng Hee van Zuid-Korea en zijn collega Kim II 8oeag van Noord-Korea blijven als de Koreanen inderdaad de vrijheid hadden te kiezen? Generaal José Baptista Figueiredo dacht snel van die baardige on ruststoker al te zijn. On middellijk na zijn in stallatie als president op 15 maart van dit jaar kreeg de generaal te maken met lastige sta kingen. Steeds weer dook als voor naamste „agitator" de naam op van Luis Inacio da Silva. inmiddels bij de meeste mi nisters beter bekend onder zijn koosnaam „Lula". Geconfronteerd met een sta king van 200.000 metaalarbei ders was de president zijn be loften over terugkeer naar de democratie snel vergeten. Hij stuurde een enorme politie macht naar het centrum van de staking, de ultramoderne industriestad Sao Paulo. De agenten bestormden het hoofdkwartier van de metaal- bond. gevolgd door een leger tje regeringsambtenaren die het bestuur van de bond over namen. De gekozen leiders, in clusief Lula, werden aan de kant gezet. Als oplossing bood Figueiredo aan een comité te vormen, waarin arbeiders, bazen en re gering zitting zouden hebben, en dat binnen 45 dagen een oplossing zou moeten vinden. Met een overweldigende meerderheid verwierpen de bonden dit plan. Lula ver dween van het toneel, volgens de geruchten om in het ge heim te onderhandelen met éen „berouwvolle" minister. Twee dagen later was hij er weer. met de mededeling dat de staking onder zijn leiding gewoon door zou gaan. En de staking ging door. Garanties Dat was iets nieuws in Brazi lië. Voor het eerst trok iemand zich niets aan van de veertig jaar oude structuur van de vakbonden, die nog is geba seerd op het model van Mus solini in het fascistische Italië. Kranten, radio en televisie ge noten volop van de nog maar kort geleden verworven vrij heden. Alle publiciteit richtte zich op Lula, de man die het systeem openlijk durfde door breken. De negentig miljoen arbeiders van Brazilië roken meer vrijheden en steunden zelfs met geld de staking van de werkers in de metaal. An dere groeperingen, inclusief het conservatieve deel van de katholieke kerk. betuigden steun aan de stakers. Het gevolg hiervan was een intensieve onderhandeling met de regering. Een paar da gen later sprak Lula een mas sabijeenkomst van de staken de arbeiders toe. Hij gaf de mensen de raad weer aan het werk te gaan. De lonen zou den met 63 procent worden verhoogd, de gestaakte dagen doorbetaald en niemand zou worden vervolgd. Lula had deze garanties persoonlijk be dongen op het hoogste rege ringsniveau. En de stakers gingen weer aan het werk. Dat betekent voor Lula niet dat de strijd al is gestreden. Hij liet er eind vorige week geen twijfel over bestaan dat de staking van de metaalar beiders na de afkoelingsperio de in alle hevigheid zal wor den hervat, als de regering niet voor die tijd met de defi nitieve regeling komt. Deze 45 dagen durende periode loopt volgende week af. Werkgevers hadden toegezegd in deze pe riode geen mensen te ont slaan, maar inmiddels zijn ruim vierhonderd man de laan uit gestuurd. Lula beschuldigt hen van woordbreuk. Hij heeft al opdracht gegeven gro te voorraden levensmiddelen in te slaan, als voorbereiding op de volgende slag. Oynrgwrtafran De stakingen zijn nu ook over geslagen naar andere secto ren. Aanvankelijk alleen naar de industriële gordel rond Sao Paulo. die voor de Braziliaan se economie van levensbelang is. In deze ABC-gordel (de voor steden met de namen van de heiligen André, Bernardo en Caetano) ligt het grootste deel van het werk stil. Maar ook in de rest van het land neemt het aantal stakingen toe. Er zijn weinig overheidsdiensten die nog normaal functioneren. De eisen van de stakers zijn zo op het eerste oog niet mis. Een loonsverhoging van maar liefst zeventig procent en een bedrag ineens van tweedui zend cruzeiros, ongeveer 250 gulden. De regering heeft de stakende overheidsdienaren- bijna anderhalf maal het oor spronkelijke salaris aangebo den. Maar deze verhoging zou niet eens de inflatie van de af gelopen twaalf maanden com penseren. De cruzeiro vermin dert iedere maand sneller in koopkracht In maart bedroeg de inflatie een record: 5.8 pro cent in één maand De stakers krijgen overigens steun uit onverwachte hoek. Een flink aantal legerofficie ren geeft toe dat de arbeiders meer zouden moeten verdie nen. Zij hebben zich zelfs vol ledig achter de staking van de onderwijzers gesteld Nu is dit laatste eigenlijk ook weer niet zo verbazingwekkend: veel of ficieren uit de gebieden rond Rio de Janeiro en Sao Paulo trouwen met onderwijzeres sen, met wie ze dagelijks in dezelfde trein zitten op weg naar het werk. De stakende onderwijzers be haalden dan ook het snelst succes: de regering van de staat Rio heeft hun een loons verhoging van 70,6 procent aangeboden. Hoewel ze dit al een overwinning vinden, heb ben de onderwijzers het aan bod vooralsnog niet geaccep teerd. Rnat Na de grootscheepse politie actie tegen de stakende staal- arbeiders en de arrestatie van 160 vakbondsmensen, eind maart, hebben leger en politie zich opvallend rustig gehou den. In het kabinet is onenig heid ontstaan over het optre den tegen de stakers. Hoewel minister van Justitie Petronlo Portella vastberaden ver klaarde: „De wet moet wor den gehoorzaamd" (staken ia nu eenmaal verboden in Bra zilië), staat hij bekend als een voorstander van een flexibele benadering. Hij gelooft en hij krijgt daarbij steun van minister Macedo van arbeid en minister Pena van indus trie dat verdere onderdruk king van de stakingen grote politieke gevolgen zal hebben. Minister Macedo. de belang rijkste man in deze kwestie zou lid zijn van een groep zo genaamde „christelijke on dernemers". die toegeven dat de arbeiders het al te zwaar te verduren hebben gekregen in de strijd tegen de inflatie. Bo vendien wil Macedo dolgraag gouverneur van de staat Sao Paulo worden, en dan moet je bijtijds zorgen in de hoofd stad voldoende aanhang te hebben. Kniharrt Deze ministers staan binnen de regering recht tegenover een aantal voorstanders van een keiharde koers. Vooral de minister van defensie, gene raal Walter Pire en de minis ter van planning. Marlo Si monsen. staan te popelen om het leger op de stakers af te sturen. En op aandrang van zijn politieke adviseur, gene raal Golbery do Coute e Silva, heeft de president vorige week gedreigd alle 200.000 sta kende overheidsdienaren zon der meer de laan uit te sturen. Simonsen heeft de werkge vers in de metaal opdracht gegeven niet meer dan zestig procent loonsverhoging te ge ven en de gestaakte dagen niet uit te betalen. Het plan ia duidelijk: de stakers moeten het gevoel krijgen dat ze door te staken er alleen maar op achteruit gaan. Dit plan wil ook dat hun populaire leider Lula niet als officiële leider van de vakbond wordt herbe noemd. Simonsen kan echter weinig hoop koesteren dat dit laatste lukt. Terwijl vorige week in de miljoenenstad Sao Paulo een door de regering georganiseer de ..vakbondsbijeenkomst" nauwelijks tweeduizend men sen trok, stroomden 200.000 arbeiders naar het voorstadje Sao Bernardo om te luisteren naar de woorden van Lula Zijn toespraak was radicaal, zonder een enkele aanwijzing die duidde op een compromis met de regering. Als de afkoe lingsperiode is afgelopen en er la niet aan onze eisen voldaan, gaan we weer staken, zei Lula. En de mensen zullen het werk neerleggen. De regering kan de invloed van Lula niet meer verminderen door hem af te zetten Zelfs de Westdultse kanselier Helmut Schmidt wilde tijdens zijn bezoek aan Bra2llië per se met Lula pra ten alleen maar om te horen dat ,,zljn" Volkswagen nog de ergste uitbuiter is in Brazilië Een loonsverhoging van vijftig procent is voor de Braziliaanse arbeider nog niet genoeg om de inflatie van de afgelopen twaalf maanden goed te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19