Moeders hartewens: een echte Singer. Arbeidsplaatsenplan voor welzijnssector SINGER Romantisch in de avond? i. Poëtisch in de ochtend? Dat heb je met Eurobella.. 'Beleid ontbreekt in nota jeugdwerklooshef Tweeslachtige houding tegenover drankgebruik 35 2 29? In ruil voor korten salarissen 'Dienstplichtbeleid is scheefgegroeid' Drie vakorganisaties teleurgested( Sï FAMILIEBERICHTEN Vaders meevaller: een lage prijs. Normaal 499,- Nu voor Type 367 Mode voor bij de avond-sherry én bij de ochtend-kofïïe DINSOAG 8 MEI 1979 TROUW/KWARTET -S f Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAO De ministers Al bed a i8oclale Zaken) en Gardeniers (CRM) hebben een driejarig ..arbeidsplaatsen- plan'' aangeboden voor welzijnswerk, gezondheidszorg en bejaardenoorden. In ruil daarvoor zouden de werknemers in deze sectoren, de zogeheten trendvolgers, moeten instemmen met korting op hun salaris zoals ook de ambtenaren hebben -ondergaan De twee ministers willen echter nog niet zeggen hoeveel arbeidsplaatsen er in hun plan zullen zitten. Gisteren hadden de twee ministers een gesprek met werkgevers en vak bonden (in dit geval de bonden van ;ambtenaren) In de betrokken secto- •ren. Het kabinet wil dat de trendvol- ;gers in het kader van de bezulnigin- Igen van Bestek '81 dezelfde korting •.op de halfjaarlijkse salarisverhoging "ondergaan als ambtenaren. Maar bonden en werkgevers wijzen eensge zind deze korting af. omdat trendvol gers lang niet die zekere rechtspositie hebben als ambtenaren, en boven dien netto minder verdienen omdat se meer sociale premies dan ambte naren moeten betalen. Voor het per soneel van bejaardenoorden is zelfs al. tegen de zin van het kabinet, een CAO voor 1979 afgesloten zonder sa lariskorting Wel waren bonden en werkgevers be reid te praten over kortingen als daar extra arbeidsplaatsen tegenover zou den staan. De twee ministers hebben hierop ingehaakt met hun aanbod voor ..een arbeidsplaatsen-plan voor de Jaren 1979 tot en met 1981 De bonden en werkgevers gaan zich nu bulgen over de vraag of zij hun onder linge CAO-overleg willen opschorten en ondergeschikt maken aan het cen trale overleg met de ministers. Op 29 mei wordt verder gepraat. Doorslaggevende vraag voor de bon den van ambtenaren wordt hoeveel arbeidsplaatsen de ministers op 29 mei te bieden hebben. Al bed a en Gar deniers bleven hierover gisteren erg vaag. ..Als het niets te betekenen heeft, staan we in vijf minuten weer buiten." aldus Wleringa, voorzitter van de NCBO (Ambtenarenbonden CNV). Aantallen als twintig of dertig duizend extra arbeidsplaatsen noem de Wieringa ..het andere uiterste". Hij liet merken niet op zulke grote aan tallen te rekenen. Minister Al bed a zelf wilde geen toelichting geven op het gesprek. Wel noemde hij in het voorbijgaan een aantal van 30.000. ..Wel aan de hoge kant" Aangeno men kan worden dat het arbeids plaatsenplan minder dan 20.000 extra arbeidsplaatsen zal omvatten. De korting op de salarissen van trendvolgers moet volgens Bestek '81 de overheidsuitgaven in 1981 hebben gedrukt met ruim een half miljard gulden ten opzichte van de uitgaven- hoogte zonder korting. Uitbreiding van arbeidsplaatsen met 20.000 zou de overheid alleen al aan salarissen in 1981 ongeveer een miljard gulden ex tra koeten. Wieringa over dit aspect: ..Het is dui delijk dat het kabinet in het kader van Bestek '81 een veer zal moeten laten." Van Geffen van de overkoepe lende organisatie van bejaardente huizen (werkgeverspartij ..het kabi net kan niet volledig (in de vorm van arbeidsplaatsen) teruggeven wat wij (in de vorm van salariskorting) even tueel moeten inleveren." De betrokken organisaties hebben nog wel veel hogere getallen voor extra arbeidsplaatsen in hun hoofd dan Albeda. Van Geffen zei dat de sector bejaardenoorden al eerder heeft laten weten 5500 personeelsle den erbij nodig te hebben, en acuut tenminste 3500. De gezamenlijke zie kenhuizen willen er terstond 10.000 personeelsleden bij mogen aanstel len. en op termijn van drie jaar 30.000. Staatssecretaris Verder-Smit (Volks gezondheid). die overigens gisteren niet aan het gesprek deelnam, heeft de ziekenhuizen al 95 miljoen gulden en 10.000 arbeidsplaatsen in het voor uitzicht gesteld, maar op voorwaarde dat de salariskorting doorgaat. De bonden lieten weten dat deze uitbrei ding hoe dan ook meteen nodig is. en dat pas over de korting te praten valt in ruil voor extra arbeidsplaatsen bo venop deze 10.000. UTRECHT In een brief aan de vaste Kamercommissie voor defensie heeft het CNV laten weten dat het dienstplichtbeleid is scheefgegroeid. De realiteit is dat slechts één op de vier dienstplichtigen in de krijgs macht wordt ingelijfd, zodat een rela tief steeds kleiner wordende groep in aanmerking komt. Vooral wat heet de ..kansarme" jongeren krijgen met dit probleem te maken, aldus het CNV. De niet studerende achttienjarigen die nog niet hebben gewerkt, gaan bij gebrek aan een alternatief in militai re dienst. Als de diensttijd er opzit lopen zij grote kans werkloos te wor den juist omdat zij nog geen arbeids verleden hebben. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De nota over de jeugdwerklooshed t departementen van Sociale Zaken, Onderwijs en Weeal pen en CRM is uiterst onbevredigend en ver onderddi Aldus een verklaring van de FNV. de Katholeieke Ve( Jongeren (KWJ) en het NVV Jongerencontact. FNV-woordvoerder Ter Horst zei gis teren dat de nota alleen een analyse geeft van de feitelijke situatie, een aanzet tot een verder beleid ont breekt. Van een medewerker MIDDELBURG De houding van de meeste Nederlanders tegenover druggebruik is negatief, terwijl er ten opzichte van alcoholgebruik sprake is van tweeslachtigheid. Je kunt het meemaken dat een dominee op de televisie, die pleit voor versobering, gevolgd wordt door de Ster. waarin manlief aan zijn vrouw vraagt of de gelukbrengende jenever al koud staat. Dit zei de heer R. Visser, directeur van het Middelburgs Consultatiebu reau voor alcohol en drugs in de jaar vergadering van de Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding. Bij het woord alcoholmisbruik, aldus de heer Visser, denkt iedereen gelijk aan alcoholisme, aan alcoholversla ving. Dat is echter onvolledig. Aan de verslaving gaat een periode van bui tensporig gebruik vooraf, wat even eens aanleiding kan geven tot allerlei lichamelijke klachten en afwijkin gen. We moeten ervan uitgaan dat alcoholgebruik kan leiden tot mis bruik. Daarom is het merkwaardig dat men alcoholgebruik aanvaardt als iets vanzelfsprekends, als een So ciaal verantwoorde gewoonte. De ge zelligheidsdrinker wordt positief ge waardeerd. zelfs als hij een beetje aangeschoten is. Bovendien is er sprake van een cultureel alcoholsno- 'bisme, gestimuleerd door de Franse wijnexporteurs. Daarentegen wordt verslaafd zijn negatief gewaardeerd. Bij alcoholverslaving denkt men aan onverantwoordelijk gedrag. aan schuld.aan zonden aan a-socialiteit. De heer Visser pleitte voor meer voor lichting. niet alleen aan de jeugd, maar vooral aan de opvoeders. De mensen moeten meer gaan nadenken over het drinken en de drinkgewoon ten. Men moet zich afvragen waarom men alcohol gebruikt. De voorzitter van de vereniging, de heer J. Wartena. riep in herinnering dat de toenmalige minister van volks gezondheid in 1975 toezegde te zullen komen tot een ontmoedigingsbeleid met betrekking tot het gebruik van alcohol. Ze beloofde wettelijke maat regelen en intensivering van de voor lichting over riskante stoffen als alco hol. Nu. bijna vier jaar later, is men zover, dat de huidige staatssecretaris van volksgezondheid onlangs kon meedelen dat de voorbereiding van een beleidsprogram in de aanloopfa se verkeert. De heer Wartena deed een beroep op de regering ernst te maken met haar voorgenomen ont moedigingsbeleid. Verheugd toonde hij zich over de op roep van de generale synode van de gereformeerde kerken aan de kerke raden om de gemeenten te confronte ren met de problemen rondom het alcoholgebruik. Volgens de drie organisaGs j te weinig aandacht bested» maatschappelijke plicht /an nemers om veranderingn I brengen in de werkgelegnh^ atie. Gepleit wordt dan ok 4 ..positieve discriminatie"Dij stelling van jongeren. ii De drie organisaties zijnanh dat nu een beleid moet wrdti stippeld, dat al op korte trnï tot een drastische beperkig a)( loosheid onder jongere: t wordt vastgehouden aanBer aldus de drie organisaties da»" geen bijdrage worden glevfl het fors omlaagbrengen vn loosheid. l, De FNV. JC en KWJ wijzn 1 netsplan af om voor werloz i ren het niet-kostwinnerseg^ voeren en om voor werklce 'die thuis wonen, de uitkrin verlagen. Een afzonderlijé. geren geldende hanteringtaiL grip „passende arbeid" is oo g organisaties niet besprekb. suggestie om maar werk* den dat duidelijk benede: he - van opleiding ligt, kan ier geaccepteerd, aldus de ogi kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op een gezegende leeftijd van bijna 88 jaar is na een korte tijd van lijden door de Heer uit dit aardse leven geroepen Andries Jan Aaftink weduwnaar Van HiUegonda Gerardina Roebers ..Komt tot Mij. allen, die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven." Matth. 11:28. Nijverdal. J. H. Aaftink Maassluis. A. J Aaftink C. T. Aaftink-Muntingh Joke. Arjan en Gerard Duivendrecht, J M. Aaftink H. Aaftink-Saathof Ellen en Thimo Jurriaan 7441 EX Nijverdal. 4 mei 1979 G. J. Piksenstraat 52 De rouwdienst zal worden gehouden in het Mortuarium. Prins Mauritsstraat 14 te Nijver dal op woensdag 9 mei a s. om 13.30 uur, waarna de begrafenis zal plaats vinden op de Algemene Begraafplaats te Hellendoorn. om streeks 14.30 uur Gelegenheid om te condoleren dinsdagavond van 7.30-8.00 uur in voornoemd gebouw, waar de overledene is opgebaard Stabiele semi-lichtgewicht zig-zag machine. Roterend spoel-mechanisme Exclusief liggend spoel- klosje vóór de naald. Kan zig-zaggen. afwerken, stoppen, knopen aanzetten en knoopsgaten maken. Met verlengtafel en stevige koffer 'Een handelsmerk van The Singer Company Nieuwe Singer naaimachines met origineel Singer garantiebewijs zijn alleen verkrijgbaar in een echte Singerwinkel of de Bijenkorf. Het merk Eurobella creëerde nachtklecingj en avondmode, die 's morgens met u wakker wordt. Deze dusters en nachtjaponnen zijnnéG zo behaaglijk en bekoorlijk bij de avondsherry als bij de ochtend- koffie.'t Is exldusief bij C& A. "Als acteur stap je net zo gemakkelijk in een nachtgewaad als in het pak van een Ro meins veldheer. Vandaag speel je opa met 24 kleinkinderen en morgen ben je weer de jonge vrijgezel. Dat is het leuke van acteren. En als je zo'n zaal vol mensen een fijne avond hebt bezorgd, ga je heel gelukkig naar huis' Links: 'n Droom- nachtjapon voor romantische uurtjes, 100% Polyamide, Midden: Al 'ns zo'n mooie duster gezien? Een en al behaaglijkheid, 36-44 rn C&J. a tbcA \MvdeJ^e\!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8