abinet: geen sancties igen onderdrukkers FNV tegen aftopping Niet iedereen slaat diploma hoog aan COBY MARIENS HEEFT DE 4 MIIJOENSTE POSTREKENING GEOPEND Mogelijk toch koper voor Nederhorst Kapper werkt met computer jidsnota over rechten van de mens V\eb postgiro Q^c\orr\er\ Omdéxi a\k aks eer\ uasle haan Vioop td Ureter» 4d verongelukt spelen met aaerp potlood postgiro en rijkspostspaarbank 'Niet teruggeven inflatiecorrectie beter' Klachten en vragen over kwaliteit van onderwijs - Jt&k Er zijn ook pluspunten Rita iG 8 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET .TERDAM (ANP) De Êtterdamse kapper Ton Ever- heeft een nieuwe vinding [ntroduceerd, waarbij hij ge- iiik maakt van een computer tor de haarverzorging. Hij be iert de eerste ter wereld te n die op deze wijze een opti- haarverzorging kan be- n. fet behulp van een speciaal ontwikkelde computer is dej kapper in staat het kleuren en permanenten van het haar met een honderd procent zekerheid uit te voeren en te garanderen. De kapper kan door middel van deze computer-de Juiste structuur en de geschikte kleur van het haar van de klant vast stellen. Hierdoor zijn een ver keerde behandeling en teleur stellingen uitgesloten, zo be weert de kapper, die eigenaar is van zeven kappersbedtrijven in de Maasstad. ADVERTENTIE mze parlementsredactie 1 TlAAG Het huidige kabinet ziet er weinig heil in om de economische betrekkingen met ra itenland te gebruiken om de naleving van de mensenrechten te bevorderen. Dit blijkt irt nota mensenrechten, die de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en De -P g (ontwikkelingshulp) gisteren aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. De nota is «ld op verzoek van de Kamer, na een initiatief daartoe van de CDA-buitenlandspecia- de r J. N. Scholten. JCl (COBY MARTENS, RENKUM.) lk e gisteren waardering voor de :en rijke informatie in de nota, le ras teleurgesteld over het con- »leid. Dit met name ten aan- n de economische sancties. ®n: „Daaraan worden zoveel alt trden gesteld dat er nauwe- r n beleidsmarge overblijft. In- j"d male samenwerking op dit dd heel belangrijk, maar Neder- lnitiatieven hoef Je daarbij te sluiten en daar lees ik Iver. De nota is in?o algemene s opgesteld dat je er nog alle ketmee opkan. Er zal tussen Ka- "s regering nog verder over de tl!lng van het beleid gepraat D worden," aldus Scholten. Jnister van buitenlandse za- etji der Stoel (PvdA) is het met s: „Je leest nergens wat Ne- nu precies wil, behalve ten van de economische sancties. het beleid wel erg zuinig, zo ,e)ls andere landen iets doen. rij wel mee, zolang het onze niet te zeer schaadt." Als -^den zo redeneren zijn er dus lic heer collectieve acties te ver- n$i, het „heilige moeten" ont- »taal.' ist er. Ldsn lomische betrekkingen zullen de nota slechts dan worden wanneer Ï5re middelen om de mensen- lensituatie te verbeteren dui- k ontoereikend zijn gebleken, deze beperkingen inderdaad Invloed ten goede mag worden m<acht. itAhaving van de betrekkingen tri »agt tot voortzetting of ver ser ing van de schendingen. Ho dergelijke beperking in over- temming is met het algemene om de mensenrechten te rderen (oost-west ontspan- gel economische en sociale Oficipatie van de derde wereld), beperking niet in strijd is met umanitaire belangen van be- ,rv ng van het betreffende land, ^at jip rlandse belangen niet on vredig worden geschaad. ^woordelijkheid intwoordelijkheid van de rege- or de Nederlandse economie, oljnder de zorg voor de beta- ^lans en de werkgelegenheid," het onmogelijk overheids- voor exportbevorderende Rodelen en exporttransacties in ns ;ken indien deze betrekking I op landen die in strijd hande- EVEEN (ANP) De driejarige Christiaan Beukering is bij K geluk in de ouderlijke woning t leven gekomen. Het jongetje ider het eten van zijn bankje hij met een potlood zat te Bij de val kwam de scherpe ibian het potlood in de hartstreek Y 'Y (CKERMAN LAURANCE GEÏMPORTEERD DOOR: ïfOOPMANS BRUINIER W./J AMSTERDAM Z' Mr. J. N. Scholten. len met algemene aanvaarde rechten van de mens, aldus de nota. In het algemeen zeggen beide minis ters, dat het onderhouden van econo mische betrekkingen met landen waar de rechten van de mens worden geschonden „niet kan worden be schouwd als een bijdrage tot instand houding van dat beleid". Deze terughoudendheid geldt ook het beleid ten aanzien van wapenverko pen en ontwikkelingshulp. Voor wa- van mensenrechten worden gebruikt, evenmin als het intrekken van de hulp als straf voor schending van deze rechten kan worden aangewend. Desondanks moet men wel „aan dacht" schenken aan de mensenrech tensituatie in de arme landen, zij het dat de rijke landen op dit gevoelige terrein met een zekere bescheiden heid moeten optreden. De mogelijk heden om iets te doen zijn beperkt, maar de hulp mag in ieder geval niet „rechtstreeks" bijdragen aan voort zetting van de onderdrukking, aldus de nota. Ten aanzien van de oost-west relaties wijst de regering erop dat mensen rechten en ontspanning met elkaar in strijd kunnen zijn. Het voeren van een hard mensenrechtenbeleid ten aanzien van het oostblok kan de ont spanning van de relaties op andere punten weer teniet doen en zo de stabiliteit in Europa aantasten. Zo'n beleid kan dus op zichzelf door de communistische landen als bedrei gend worden ervaren, het westen zal daarom, concludeert de nota, de no dige terughoudendheid moeten be trachten. De ministers menen overi gens dat de communistische regimes nog voldoende ruimte hebben meer mensenrechten in te willigen zonder het eigen communistische systeem in gevaar te brengen. De nota zal naar verwachting eerst op hoorzittingen van de kamer aan de penverkopen aan landen die mensen- orde komen waar maatschappelijke rechten schenden wordt de voorwaar de gesteld dat deze wapens niet voor onderdrukking van de plaatselijke bevolking moeten kunnen worden ge bruikt. De ontwikkelingshulp mag niet als beloning voor eerbiedigen organisaties hun mening kunnen ge ven. Daarna zal er in de Kamer over worden gedebatteerd. Ons commentaar staat op pag. 5 We hebben de 4 miljoen bereikt. Sinds vorige week woensdag 2 mei. Want toen opende de 21-jarige kleuterschool stagiaire Coby Martens uit het Gelderse Renkum de beslissende postrekening. „Voor als ik straks een vaste baan heb" Vier miljoen postrekeningen. Vier miljoen mensen,'gezinnen, bedrijven, instel lingen of verenigingen die allemaal op een gegeven moment hun eigen goede reden hadden om ook een postrekening te nemen. Al die postrekeninghouders profi teren nu van gratis enveloppen. Enveloppen die onbeperkt verkrijg baar zijn op ruim 3000 postkantoren en die zo zonder postzegel in 16.000 Nederlandse brievenbussen kunnen worden gedeponeerd. En al die rekeninghouders kunnen elk postkantoor of postagentschap binnen stappen om kontant geld op te nemen met hun kascheques of girobetaalkaarten. Girobetaalkaarten die gratis zijn. En zelfs in het buitenland zonder één cent on kosten kunnen worden verzilverd. Terwijl ze toch goed gedekt zijn tegen verlies of diefstal. Bovendien: zodra girobetaalkaarten dreigen op te raken, krijg je automatisch nieuwe thuisgestuurd. Elke keer weer. En al die 4 miljoen postrekening houders hebben ook een eigen giroboekje thuis. Giroboekjes die je niet alleen kunt gebruiken om heel simpel mee te betalen, maar bijvoorbeeld ook om heel simpel een spaarrekening mee te openen. Want sinds de postgiro één bedrijf vormt met de rijkspostspaarbank, kunnen postrekeninghouders zowel thuis betalen als thuis sparen en thuis lenen. Kortom, er zijn nogal wat opmerke lijke gemakken verbonden aan een post rekening. Als u ons niet gelooft, moet u maar eens Coby en haar 3.999.999 voorgangers naar hun beweegredenen vragen. EEN POSTREKENING. DAS PAS MAKKELIJK. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) Het Engelse toond voor overname van de Neder- bouwconcern G. Wimpey is hoogst horst Bouwbedrijven in zijn geheel, verbaasd over de wijze waarop het ministerie van economische zaken Een woordvoerder van economische heelt gehandeld ten aanzien van de zaken zei gisteren in een reactie hier- interesse die dit concern heelt ge- op, dat voor zover bij het ministerie bekend was, het Engelse bouwcon cern alleen belangstelling had ge toond voor overneming van delen van Nederhorst-Bouw. Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM De Federa tie Nederlandse Vakbeweging voelt niets voor het plan van CDA-leider Lubbers om nog dit jaar over te gaan tot een aftopping van de prijscom pensatie van de inkomens bo ven de 50.000 gulden. De FNV is wèl bereid om met het kabi net te overleggen over een be perking van de topinkomens in 1980. aftopping van de inkomens boven de vijftig mille in het kader van een eerlijker inkomensverdeling „zeker niet onsympathiek", maar de uitvoe ring ervan stuit volgens hem op prak tische en principiële bezwaren. Het voorstel-Lubbers om de hogere inkomens minder prijscompensatie te geven, wordt gesteund door het Christelijk Nationaal Vakverbond. Een voorwaarde van het CNV Is even wel dat het geld dat een eventuele aftopping oplevert wordt besteed aan het scheppen van arbeidsplaatsen. Genoeg overleg FNV-voorzitter Wim Kok noemde een Kok wees er op dat de vakcentrales in door Piet Hagen HAAG Staatssecretaris van justitie heeft de Turkse Hnen die de St. Jan in Den - bezet houden, gisteren een m [estuurd, waarin zij herhaalt zich niet door hun actie zal ermurwen. ADVERTENTIES Motobécane. fietsen op z'n Frans. Het is een beetje snee voor de scholieren die deze weken op hun eindexamen zwoegen, maar de waarheid mag daarom niet verzwegen worden. Na hun examen zullen ze trouwens gauw genoeg merken dat de waarde van het diploma niet door iedereen even hoog wordt aangeslagen. Door de groeiende jeugdwerk loosheid biedt het diploma mavo of lts allang niet meer de garantie, dat je meteen een baan vindt. Vanwege het plaatsgebrek in het hoger be roepsonderwijs zal menige ha vo-leerling straks zijn neus stoten als hij of zij zich wil inschrijven voor een vervolg opleiding. En wie op grond van zijn vwo-diploma een plaats krijgt aan de universi teit zal nog vaak genoeg te horen krijgen dat de middel' bare school ook niet meer is wat zij geweest is. Vooral op dat laatste punt zijn de klachten legio. De Leidse rector magnificus, prof. dr D. J. Kuenen. heeft vorig jaar september nogal opzien gebaard met zijn op merkingen over de geringe ta lenkennis van aankomende studenten. Onlangs heeft hij dat nog eens dunnetjes over gedaan voor een gezelschap van leraren aan gymnasia. Het verhaal van Kuenen komt er op neer, dat studenten het Nederlands onvoldoende be heersen en in veel gevallen met Duits en Frans helemaal niet meer uit de voeten kun nen. Zijn conclusie is dan ook dat het vakkenpakket in het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs moet worden verbreed. Schriftelijke be heersing van het Nederlands en kennis van tenminste twee moderne talen is voor het vol gen van een universitaire stu die vereist. Als men andere vakken niet te kort wil doen. betekent dit dat het examen pakket moet worden uitge breid tot acht, negen of tien vakken. Prof. Kuenen staat niet alleen met zijn jammerklacht. De Groningse psycholoog Hof stee verklaarde vorig jaar in het Weekblad voor Leraren „Studenten kunnen niet spel len. wat nog tot daaraan toe is. maar zij kunnen ook niet schrijven." De Nijmeegse hoogleraar Dessaur noemde het absurd, dat aankomende academici zich niet meer in correct Nederlands kunnen uitdrukken Wat de moderne talen betreft zo mogelijk nog somberder. Engels gaat dan nog wel. maar Duits en vooral Frans komen er bekaaid af. De Am sterdamse hoogleraar Boeier meldde onlangs in het week blad De Tijd dat studenten al met de ogen knipperen als je een Duits boek op de litera tuurlijst zet. Het schijnt zelfs voor te komen dat docenten zelf dan maar vertalingen ma ken van de belangrijkste pas sages. Boeier zelf peinst daar echter niet over Kwaliteitswinst Nu bevatten klachten over het peil van het onderwijs niet zelden een element van „vroe ger was alles beter". Dat is natuurlijk nog maar de vraag. Wie de zaak eerlijk beoor deelt, zal erkennen dat er ook best pluspunten zijn. Door de invoering van het systeem van keuzevakken hebben sommige vakken aan kwali teit gewonnen. Het niveau van de exacte vakken schijnt weinig problemen op te leve ren. De grotere aandacht voor creatieve vakken en maat schappelijke vorming is zeker een vooruitgang. En wat de moderne talen betreft, aan de spreekvaardigheid wordt te genwoordig veel tijd besteed Maar het blijft waar dat een groot deel der studenten niet of nauwelijks in staat is een Duits of Frans boek te lezen. En ik vrees ook dat met het Nederlands slordiger wordt omgesprongen dan vroeger Maar hoe komt dat? Voor zover het de moderne talen betreft kun je de oor zaak van het kwaad makke lijk aanwijzen: in menig vak kenpakket is gewoon geen plaats meer voor drie vreemde talen. Dus laat je Frans of Duits allebei vallen, met alle gevolgen vandien. Maar die redenering gaat niet op voor Nederlands. Dat is voor ieder een verplicht. Ligt dat dan aan het onderwijs? En wie is dan de schuldige: de leraar of de leerling? Of, dat is mis schien de veiligste conclusie, ligt het aan het systeem van selectie? Uitzoeken Zowel voor leraren als voor leerlingen moetn het nogal frustrerend zijn steeds maar te horen dat de kwaliteit van het eindprodukt zo achteruit gaat. Zou het niet beter zijn eerst eens uit te zoeken wat er waar is van al die klachten'' En laten we de mln-punten dan afzetten tegen de plus punten en vervolgens oorde len over de vraag of er iets moet veranderen De al Jaren geleden aangekon digde examennota van staats secretaris De Jong die. als we het geloven mogen, in 1980 zal verschijnen, is een goede gele genheid om eens wat meer ge gevens te verzamelen over deze kwestie. Daarbij zal dan ook de vraag aan de orde moe ten komen wat je in redelijk heid van scholieren kunt eisen. Is het inderdaad nodig dat iedere aankomend student drie moderne talen althans passief beheerst? Of is twee voldoende? Interessant is ook een vergelijking met het bui tenland. Men mag het daar in sommige vakken iets verder schoppen dank zij een vroeg tijdige specialisatie, maar is onze middelbare school zelfs met een beperkt vakkenpak ket toch niet breder? Stel dat men tenslotte toch tot de conclusie zou komen dat het vakkenpakket moet worden uitgebreid, dan zijn de problemen niet tg overzien Op zichzelf lijkt het voorstel dat de heren Traas en Erd- sieck (respectievelijk van het Nederlands Genootschap van Leraren en de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel) onlangs hebben gedaan om drie soorten examen-pakket ten met elk tien vakken te creëren, wel aantrekkelijk Hoe meer. hoe beter Maar een paar vragen zijn toch op hun plaats Vroeger kreeg een middelbare scholier 36 uur per week les Door opeenvolgende bezuinigingen is dat dertig uur geworden Kun je daarin tien vakken proppen en dan op niveau blijven werken? Nee. dan moet je dus het aantal uren uitbreiden Maar is het rede lijk de schoolweek te verlen gen in een tijd dat volwassen werknemers al op weg zijn naar een werkweek van 35 uur? En die nemen dan geen huiswerk mee haar huls. Nog moeilijker ligt het met de financiering Een langere schoolweek betekent een nieuwe aanslag op de onder wijsbegroting Hoe krijg je dat in het tijdperk van Bestek '81 voor elkaar? En als er al geld over zou zijn, is dan het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs het eerst aan de beurt? Of is dat dan eerder nodig voor bijvoorbeeld onderwijs aan anderstaligen? Als deze problemen (langere schoolweek, hogere kosten) onoverkomelijk blijken, dan zou de remedie gezocht kun nen worden in een strengere selectie bij de ingang van het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs of besnoeien op vakken die niet voor het exa men meetellen. Maar ik be twijfel of daar bij ouders, lera ren en volksvertegenwoordi gers een meerderheid voor te vinden is. Het lijkt een beetje op de duivel met Bëelzebul uitdrijven. Het is makkelijk orri te roepen dat scholieren te weinig in hun mars hebben, als ze hun examen volbracht hebben Maar zolang het ons ont breekt aan een analyse van de feiten en aan bruikbare voor stellen voor een oplossing, zijn we nog niet veel verder dan borrelpraat Wie weel. spreekt staatssecretaris De Jong volgend jaar het verlos sende woord het vorige najaar zowel het kabinet als de werkgevers „tot vervelens toe" hebben aangespoord om op dit punt initiatieven te nemen. „Er is overleg genoeg geweest over aftopping van de prijscompensatie, maar onze voor stellen stuitten bij de werkgevers op ernstige bezwaren en het kabinet heeft nu vijf a zes maanden niets van zich laten horen", aldus Kók. De FNV vindt het ook bezwaarlijk dat het kabinet op geen enkele ma nier aangeeft op welke manier het geld. dat een eventuele aftopping op levert, kan worden besteed aan het scheppen van werk. Er is geen sprake van, zei Kok, dat het kabinet over de machtsmiddelen zou beschikken om de particuliere ondernemer te dwin gen de vrijkomende financiën aan het scheppen van werkgelegenheid te be steden. Een bijzonder zwaar wegend argument om nu niet mee te werken aan een aftopping is voor de FNV de overweging dat een aantal CAO's al is afgesloten. Sympatiek doel „Toestaan, dat al afgesloten CAO's worden opgebroken zou wel eens ver strekkende gevolgen kunnen hebben Nu zou het gebeuren terwille van een ons sympathiek doel, maar het zou de aanloop kunnen zijn om straks in te breken in CAO's op een voor de vak beweging minder prettig moment", aldus Kok. De FNV vindt dat er wel andere in strumenten zijn te bedenken om tot besparingen te komen. Als voorbeeld noemde Kok het niet teruggeven van de inflatiecorrectie tot 80 procent Alleen het niet teruggeven van het door de inflatie gestegen belasting deel zou de regering in 1981 al één miljard gulden opleveren. „Als men bereid is te zoeken naar alternatieven ook in de sfeer van de winstbelas ting dan zijn die wel te vinden," aldus Kok. „Als de buurman klaagt oVer zijn bloemen zeg dan, dat ik ze betaal als ik ga verdienen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3